IJmuider Courant „Ouutfe" DAGBLAD VOOR VELSEN, 1JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Twee kinderen Chanteur in de val. Welkom vreemdeling. vaar gelukkig! 24e JAARGANG No. 217 Uitgave Luuren» Coster. Maatschappij voor Courani UitgaveD eD 41gem Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93. Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuidei Courant i Kennemerlaan 42, IJ muiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad. worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie. P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 17 JULI 1939 Abonnementen per week f0.12'/i, P» maand f0.52'/2, per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonuementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10b op onbewaakten overweg gedood. Met den trein, welke Zaterdag middag omstreeks kwart veer vijf uit Alkmaar in de richting Den Helder vertrok, is onder St. Pancras een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd. Bij den onbewaakten overweg bij het z.g.n. Achterpaadje waren de negen jarige zoon van dr. Destrée en de zes jarige zoon van den chauffeur Ker sten, beiden uit St. Pancras, aan het spelen met de autoped. Zij werden door den trein op den o.verweg ge grepen en deerlijk verminkt. De jon gen Destree was onmiddellijk dood. De jongen K. gaf na eenige oogen- blikkcn den geest. De lijkjes zijn naar de ouderlijke woning overgebracht, de trein had een kwartier oponthoud. Borstbeeld van Dorus Rijkers onthuld. Janus Kuiper onderscheiden. Het was Zaterdag voor Den Helder en voor het Nederlandsch Reddingwezen een bijzondere dag. Op het Helden der Zeeplein, temidden waarvan het monument voor het Nederlandsch Reddingwezen trotsch en stoer staat als een hulde aan de blauwe ridders van de zee, is het borstbeeld onthuld van hem, die de koning der blauwe ridders genoemd werd en wiens naam verleend werd aan het fonds, dat aan talloos vele oude zeeridders, redders van drenkelingen, een zonnigen le vensavond tracht te geven: van Dorus Rijkers. De belangstelling voor dit gedenkwaardige feit beperkte zich niet tot de inwoners van Den Helder; de hoofdbestuursleden van het Dorus Rijkersfonds waren eveneens met hun ne dames aanwezig; zij werden vooraf met vertegenwoordigers van de marine en de land macht en tal van gemeentelijke autoriteiten op het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. Ook tal van oud-redders, voorop de oude Janus Kuiper en Piet Oostenbrug, op hun borst de vele medailles, en daarnaast nog vele oude zeehelden waren aanwezig. Na ontvangst ten stadhuize bood het ge meentebestuur de gasten in badpaviljoen zee bad „Huisduinen" een lunch aan. Burgemeester Ritmeester hield -een rede, waarin hij wees op de behoeftige omstandig heden, waarin veel oud-redders nos leven, en op de vele eereteekenen van oud-redders, wel ke thans een eereplaats hebben gekregen in het stadhuis. Voorts deelde spr. mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd Janus Kuiper te be noemen tot broeder in de orde van de Neder landsche Leeuw. Een applaus weerklonk na deze onverwachte mededeeling en het was Janus Kuiper zelf, die er terstond op reageerde door in eenvoudige woorden den burgemeester dank te brengen en in hem H.M. de Koningin voor deze onderscheiding. Doortje Rijkers, de dochter van Dorus Rijkers, feliciteerde Janus met een fermen zoen. Om den levensavond van Piet Oostenbrug wat te veraangenamen, aldus zei de heer Rit meester verder nog in zijn toespraak, heeft het hoofdbestuur van het Dorus Rijkersfonds besloten hem op dezen dag een bedrag aan geld te schenken, hetwelk spr. den ouden zee ridder bij deze gelegenheid overhandigde, den wensch uitsprekende, dat hij het in goede ge zondheid mocht gebruiken. Des middags is op het Helden der Zeeplein het borstbeeld van Dorus Rijkers onthuld. Het beeld is door de beeldhouwster mej. van Beeck Calkoen vervaardigd. Zweefvliegers bereikten 2600 Meter hoogte. De Zweefvliegers Nienhuis en Houwink zijn Zondag in het tweepersoons zweeftoestel „De Arend", dat het eigendom is van den heer Bruinzeel, tot een hoogte van 2600 Meter in de wolken gestegen. Het is voor het eerst in ons land, dat dit resultaat met een twee-persoons zweefma- chine bereikt is. De vliegers lieten zich tot 900 meter bo ven het vliegveld Ypenburg sleepen. Zij zijn toen tot 2600 M. in de wolken gestegen. Deze hoogte bereikten zij na 9 minuten blindvlie- gen. De stijgsnelheid varieerde van 3 tot 5 meter per seconde. Na deze hoogte bereikt te hebben vlogen zij Oostwaarts om vast te stel len, waar zij waren. Het toestel bleek zich tus- schen Wassenaar en Leiden te bevinden. De beide vliegers hebben toen een overland- vluchfc naar Schiphol gemaakt, vanwaar de machine door het sleeptoestel van de Natio nale Luchtvaartschool naar Ypenburg is te ruggebracht. INFORMATIEBUREAU DER NEDER- LANDSCHE SPOORWEGEN. Hedenmiddag om vier uur zal het eerste in formatiebureau der spoorwegen in de hal van het Centraal Station te Amsterdam of ficieel geopend worden. Naar wij vernemen zal den reiziger, die Dins dagochtend het eerst het informatie bureau betreedt om inlichtingen in te winnen, na mens de directie der N. S. een gratis tweede klasse retourbiljet voor een willekeurige reis in Nederland worden aangeboden. Hij vroeg 125.000 zwijggeld De Haagsche politie heeft een goeden slag geslagen met de arrestatie van een inwoner van Schiedam, die het de directie van een groote onderneming te 's-Gravenhage reeds drie maanden lastig maakte De directie dezer onderneming ontving ongeveer drie maanden geleden een anoniem schrijven van iemand, die zich noemde ambtenaar van de invoerrechten en accijn zen". De schrijver beweerde, dat de onder neming ongeveer één tot anderhalf millioen gulden per jaar aan invoerrechten op een bepaald product ontdook. Hij zeide de eenige te zijn wien dit bekend was en vroeg voor zijn stilzwijgen een bedrag van 125.000 gulden. Na ontvangst van dezen brief, die in Schiedam was verzonden, stelde de onderneming zich in verbinding met de invoerrechten en accijn zen. Deze stelden een onderzoek in, waarbij bleek, dat van ontduiking door de onderne ming geen sprake was en ook bestond er geen aanwijzing, wie onder haar ambtenaren de schrijver van den brief kon zijn. Toen er nog meer brieven van gelijken inhoud volgden, mengde de directeur der onderneming de Haagsche politie in het geval, doch ook haar onderzoek bleef zonder resultaat. De schrijver vroeg in een van zijn brieven een gedachten- wisseling per advertentie in een Rotter- damsch dagblad, welke correspondentie met voorkennis van de politie plaats had. De schrijver noemde zich daarin „Jan", de on derneming „A". Dezer dagen werd de direc teur opgebeld door „Jan", die echter zeer hui verig was om een afspraak te maken, hetgeen de directeur had voorgesteld. Deze vroeg den onbekende of deze de zaak wilde afhandelen met zijn secretaris, voor wien hij een wille- keurigen naam opgaf, n.l. Van Wijk. Doch ook hierop wilde de briefschrijver niet in gaan. Later echter ontving de directeur een te legram, waarin verzocht werd, den secretaris naar de eerste klasse wachtkamer van het station Hollandsche Spoor te zenden om hem later met den trein van 22.02 in de eerste klasse naar Dordrecht te sturen. Nadere in structies zouden volgen. Een Haagsche politie-inspecteur volgde als secretaris de aanwijzingen op. Door een kruier werden hem in de wachtkamer enkele brief jes overhandigd, op één waarvan stond „ope nen in den trein". In den opgegeven trein volgde de inspecteur deze aanwijzing op en las, dat hij in Schiedam moest uitstappen, vijf minuten op het perron moest wachten en ver volgens zich naar den uitgang moest bege ven. Toen de inspecteur het station in Schie dam verliet, werd hij aangesproken door een man, die vroeg: „Bent u de secretaris?" De inspecteur beaamde dit en een kort gesprek volgde met den man, die zeer zenuwachtig was. Op een vraag naar het geld overhandig de de inspecteur hem een couvert, met vele zegels voorzien, doch voor alle zekerheid trok hij tevens zijn revolver en arresteerde den man. Deze werd medegenomen naar Den ig, waar hij een volledige bekentenis af legde. Hij bleek te zijn een 48-jarige employé van de onderneming, in Schiedam woonach tig. Zelf had hij de reis naar Schiedam mede gemaakt in een derde klasse-wagon, zoodat hij steeds in de nabijheid van den „secreta- is gebleven. Slippende auto maakt rare capriolen. (De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft verschillende ge meentebesturen verzochtmaat regelen te nemen tegen baldadig heid, najouwen enz. jegens vreemdelingen) Wanneer in een gezin een vreemdeling te gast komt, Beschouwt men 't uiteraard als een natuurlijkheid, Dat voor hem 't mooi servies en glaswerk uit de kast komt En dat een extra tafel hem wordt toebereid, 't Gezin beijvert zich slechts voor zijn welbehagen, Hij krijgt het beste plaatsje in den mooisten stoel, En iedereen voorkomt, wat hij ook maar kan vragen, Hem te gerieven wordt gezien als hoogste doel. Want hij moet voelen, dat hij bij bevriende menschen Verblijft en dat hij waarlijk welkom is als gast, Dat elk hem gaarne biedt, wat hij zich maar kan wenschen En hem besparen wil wat zorgen geeft en last. Wanneer een vreemdeling ons landje heeft gekozen, Om er tot zijn verstrooiing in vacantietijd, Eens kalm iets nieuws te zien en prettig te verpoozen Is het ook plicht, dat men hem louter goeds bereidt. Dan moeten wij hem als ons aller gast beschouwen, Die aller achting en ook aller hulp verdient, Wel verre van hem uit te lachen, na te jouwen, Behoort men hem te eeren als een goede vriend. Het moge in ons land den vreemdeling behagen, Zoodat hij, weer in eigen land terug, als tolk Vol gloed van Nederland's gastvrijheid zal gewagen, In warme vriendschap voor het Nederlandsche volk. P. GASUS. Vlaggeschip der Stoomvaart Maat schappij ttNederland" overgedragen. Twee ernstig, drie lichtgewonden. Op den Amstelveenschen weg ter hoogte van het Vondelpark te Amsterdam is Zater dagmiddag omstreeks kwart voor vijf een ver keersongeluk gebeurd, dat in de gegeven om standigheden nog zeer goed is afgeloopen, al werden twee personen met een hersenschud ding in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Op het oogenblik, dat de bestuurder van een personenauto, die in de richting Overtoom reed, twee voor hem rijdende fietsers wilde passeeren, slipten de wielen op de natte straatkeien tengevolge waarvan de wagen dwars over den weg kwam te staan, en de twee wielrijders, jongelieden van 18 en 21' jaar een slag kregen van het achtergedeelte van de auto, waardoor zij tegen de straat werden geslingerd en ernstig gewond bleven liggen. Zij werden met een hersenschudding opgenomen en naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De fietsen werden vernield. Toen de auto dwars over den weg en over de trambaan stond, zag de bestuurder plotse ling een tramwagen, welke eveneens in de richting Overtoom reed, vlak bij zich. Bevreesd overreden te worden, gaf hij in zijn zenuw achtigheid vol gas, met het gevolg, dat de auto tegen de pui van een huis aan de over zijde van den weg tot stilstand kwam. Intus- schen reed de wagen een twaalfjarigen jon gen, die met een fiets in de richting Amstel veen reed, een twaalfjarige padvindster, die op het trottoir liep, een paard voor een groenten- wagen en een kinderwagen, welke tusschen de auto en den muur bekneld raakte, aan. De baby in den kinderwagen bleef wonder boven wonder ongedeerd, hetgeen te danken was aan de tegenwoordigheid van geest van den vader, die de auto nog juist op tijd zag aankomen en den kinderwagen nog wist terug te trekken, waardoor deze niet geheel tusschen auto en muur werd verpletterd. De twaalfjarige jongen kreeg bloedende hoofdwonden en werd eveneens naar het Wil helminagasthuis vervoerd, van waar hij, na verbonden te zijn, naar huis kon t-erugkeeren. De padvindster kreeg eenige snijwonden en kon ter plaatse worden verbonden. Het paard voor den groentenwagen kreeg een kniewonde. Naast den bestuurder van de auto, die er zelf goed af kwam, zat een dame, die aan het gelaat snijwonden opliep. Na ter plaatse ver bonden te zijn, kon ook zij-naar huis terug- keeren. De auto kreeg aan de voorzijde ernstige schade en moest worden weggesleept. IJM 8. Duizenden Duitschers keeren naar hun vaderland terug. Talrijke in het buitenland verblijf houdende de Duitschers keeren terug naar Duitschland. Volgens de statistieken bedraagt hun aantal maandelijks gemiddeld drie tot vierduizend. In 1938 was dit nog slechts 2550 De „Oranje" heeft Zaterdag haar officieelen proeftocht gemaakt, tijdens welke tocht het schip aan de reederij is overgedragen. Toen het schip zich buiten de pieren van IJmuiden in de open zee bevond, en alle ge- noodigden zich op de bovenste dekken hadden verzameld, werd de vlag van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij vervangen door die van de reederij. Uit eenige honderden kelen steeg een hartelijk gejuich op. Na deze officieele overdracht vereenigden de gasten zich aan een weiverzorgden lunch, in de drie groote eetsalons van het majestueuze schip. Tijdens dezen maaltijd hield de directeur der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij, de heer D. Goedkoop Dzn., een rede, waarin hij allereerst uiting gaf aan zijn dankbaarheid, dat Prins Bomhard dezen proeftocht heeft willen meemaken. Ook richtte spr. tot de aan wezige ministers woorden van groote waar deering. De bouw van de „Oranje" zoo ging spr. ver der was iets anders dan een gewone. Van het bepalen van den prijs af tot op heden kwam werkelijk geen wanklank voor. In elk opzicht was de bouw, de samenwerking met de „Nederland" ideaal. Ais lid der directie van een scheepswerf zoo merkte de heer Goedkoop op krijgt men zoo dikwijls complimenten over een gebouwd schip, en bij zulke gelegenheden voelt men de behoefte, die waardeerende woorden over te brengen aan de cnenschen, die eigenlijk het schip bouwen. De lof, die de directie soms hoort, komt een groote groep mannen toe, een groep, waaronder velen behooren, die nooit naar voren komen. Werkende op kantoor, tee kenkamer of op de werf. Die geheele groep mannen van de N.S.M. zou spr. gaarne den grooten dank der directie willen brengen voor de toewijding die zij bij den bouw van de „Oranje" toonden. Spr. eindigde met uiting te geven aan den wensch dat de carrière van dit mooie schip, onder de bekwame leiding van kapitein Pot j er en zijn staf, evenveel voldoening aan de „Ne derland" mag geven als haar gouw de N.S.M. gaf. Rede van den heer J. F. van Hengel. Vervolgens sprak de heer J. F. van Hengel, directeur van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", die eveneens woorden van groo ten dank sprak voor de tegenwoordigheid van Prins Bernhard, als ook voor de belangstelling welke de Prins de maatschappij gedurende den bouw van het schip heeft betoond. In zijn rede gaf de heer Van Hengel nog eenige cijfers omtrent den invloed, welken de bouw van de „Oranje" voor ons land heeft gehad. Van de circa 'f2.5 cnillioen gulden, welke aan het schip besteed werden, werd meer dan de helft in Nederland gedurende de bouwperiode van twee jaren vertoond. De „Oranje" is be stemd om het s.s. „Johan de Witt" te vervan gen. Voor de „Johan de Witt" had de maat schappij te rekenen met een jaarlijksche zui vere exploitatie-uitgave, dus zonder een be drag voor afschrijving hierbij in aanmerking te nemen, van f 1.750.000.voor de „Oranje" zal enen met 'n expl.-uitgave van f 3.200.000.— per jaar rekening moeten hóuden. Voor de „Johan de Witt" kwam van dit bedrag van f 1.750.000.— f870.000.— ten goede aan Neder land en f 350.000.— ten goede aan Neder landsch Oost-Indië. Voor de „Oranje" zal van de f 3.200.000.circa f 1.600.000.— ten bate van Nederland komen, terwijl circa f 650.000. ten gunste van Nederlandsch Oost-Indië zal komen. Op de „Johan de Witt" konden regelmatig 235 personen te werk gesteld worden, op de „Oranje" zullen steeds 370 personen geplaatst zijn. Aan het slot van zijn rede wijdde spr. nog enkele woorden van groote waardeering en dank voor de prettige samenwerking met de gebroeders Sulzer uit Winterthur, die zoo- als bekend de voortstuwingsinstallaties van de „Oranje" hebben ontworpen en gebouwd. Reeds in het beginstadium van de besprekin gen zoo zeide spr. tot de heeren Sulzer hebt u ons de verzekering gegeven, dat de mo toren voor dit schip, die, wat het vermogen betreft, de sterkste dieselmotoren zijn. welke ooit in schepen zijn gebouwd, rustig en zonder moeilijkheden werken zouden en dat we ons daarover geen zorgen zouden behoeven te ma ken. U hebt ons niet teleurgesteld en wat u ons geleverd hebt, is een monument voor het productievermogen van uw fabriek. Spr. wenschte de firma daarmede geluk. Spr. eindigde zijn toespraak met het com mando van het schip officieel in handen te leggen van kapitein Potjer, daarbij herinne rende aan de spreuk: „Wie varen wil zij on vervaard, doch wake voor gevaar". Ook minister Steenberghe heeft een rede ge houden, waarin hij de hoop uitsprak, dat het schip een gelukkige vaart moge hebben. Jonge man verwondt zijn vrouw ernstig. Huwelijksleven liet reeds lang te wenschen. Omsteeks half negen Zondagavond heeft in de tweede Egelantiersdwarsstraat een 22- jarige meubelmaker zijn vrouw, die ongeveer van denzelfden leeftijd is, met een mes een diepe steekwond toegebracht in het onder lichaam. Het was buren reeds geruimen tijd bekend dat er tusschen de beide jonge men schen oneenigheid heerschte. Dikwijls hadden zij ruzie en ook Zondagavond kwam het tot een woordentwist, die tenslotte zóó hoog liep, dat de man zijn echtgenoote met een mes te lijf ging met het reeds vermelde noodlottige ge volg. De buren, die reeds vermoedden, dat het deze keer niet bij een woordentwist was ge bleven, verschaften zich toegang tot de wo ning, waar zij de vrouw op den vloer zagen liggen en den man in nerveuzen toestand aan troffen. Zij verzochten hem mee te gaan naar het politiebureau Marnixstraat, waaraan hij gewillig gevolg gaf. Na voorloopig verhoor is hij aldaar ingesloten. De G.G.D. vervoerde de vrouw naar het Wilhelminagasthuis waar zij is opgenomen. De Engelsche briefschrijver laat weer van zich hooren. BERLIJN (D.N.B.) King Hall heeft weder- om een schrijven gezonden aan Duitsche par ticulieren, waarin hij spreekt over den drei genden oorlog en er op wijst, dat de groote rede van Halifax in de Duitsche pers niet is gepu bliceerd, voorts het vermoeden uit, dat Hitier verkeerde adviezen krijgt, en zegt, dat een oorlog zal uitbreken, wanneer Dantzig in het Duitsche rijk wordt opgenomen. Tevens be spreekt King Hall in dezen brief de kwestie der Zuid-Tirolers. Hij schrijft verder, dat de bui- tenlandsche politiek van het nat. soc. regime gewijzigd moet worden en dat de Duitsche lei ders'zich werkelijk bereid moeten toonen tot samenwerking in vrede om een beter wereld tijdperk tot stand te brengen. Tenslotte schrijft hij nog over de onderdrukking der Tsjechen en over de Joden. De Deutsche dienst levert hierop een fel commentaar, waarin o.m. gezegd wordt: In Duitschland kennen wij geen angst voor oor log. Op de passage betreffende de niet publi catie van de rede van Halifax antwoordt de Duitsche dienst met er op te wijzen, dat het commentaar van Göbbels op den eersten brief van King Hall in de Engelsche pers niet is ge publiceerd. „Wij laten ons in ieder geval niet onder den indruk brengen van dreigementen met de kracht van de Engelsche vloot en het Engelsche luchtwapen, maar verwijzen slechts naar onze eigen militaire kracht". In plaats van te spreken over verandering van de bui- tenlandsche nat. soc. politiek, moest King Hall Halifax liever overhalen zijn inmenging in dingen die hem niets aangaan, na te laten en zich liever te bepalen tot de pacificatie van zijn eigen Britsche wereldrijk. Voorts insinueert de Duitsche dienst, dat King Hall geld krijgt van Joodsche zijde. Minister Steenberghe voert namens de regcering het woord tijdens de overdracht van het ms „Oranje" In het midden Z K. H. Prins Bernhard, die de officieele proefvaart medemaakte. Prins Paul naar Londen. Prins regent Paul en Prinses Olga zijn naar Engeland vertrokken, waar zij gasten zullen zijn van het Britsche koningspaar. De betoogingen tegen kardinaal Innitzer. De Osservatore Romano maakt voor den eer sten keer melding van onlangs te Könings- brunn (beneden Oostenrijk) tegen Kardinaal Innitzer gehouden betoogingen. Het blad ver klaart dat reeds in den nacht van 1 op 2 Juli met steenen was gegooid naar een pastorie waar de kardinaal een bezoek had gebracht. Den volgenden middag omstreeks vier uur, na afloop van een godsdienstige plechtigheid in de kerk van Königsbrunn hebben ongeveer 30 jongelieden den kardinaal aangevallen en met rotte eieren bekogeld. Een der aanvallers pakte den kardinaal zelfs bij den schouder, doch priesters kwamen krachtig tusschenbéi- den en slaagden er in den kardinaal te ont zetten, die de pastorie kon bereiken. Pas tegen zeven uur 's avonds, aldus de Osservatore, kwam de politie om den persoon van den kar dinaal te bewaken. De incidenten hebben he vige verontwaardiging gewekt bij de bevolking. Een millioen Engelsclien onder de wapenen. Generaal Majoor Reith, directeur voor openbare betrekkingen in het Engelsche departement van oorlog, heeft in een toe spraak tijdens een revue over den nationalen dienst te Birmingham verklaard, dat in Enge land tegen Augustus bijna een millioen man onder de wapenen zal zijn. Ciano's vliegtuig bad peet. Het vliegtuig van graaf Ciano is bij zijn aankomst op het vloegveld Barajas aan een gevaar ontsnapt. Bij het landen maakte het toestel een draai en sloeg bijna om, dcor- dat een wiel verloren ging. De machine maak te een halven slag om. Geen enkele inzittende erhtifr smIMML

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1