Wapen vain Velsen GohcLE /am Lam Cod-s.dat we^iiepmt de zonden deswerrelds- Ontfe'ltlUoveir Christus overwint Christus heersiht Christus jahiedk Al&entus ma Velsen, zoon ma een dec heeten van Tfooxdivifk, t&iste Sleet ma Velsen- Graaf Willem n adviseert het gebruik van „Het Lam Gods" als wapenteekcn. Na beide voorgaande stukken over het Wapen van Velsen verwezen wij naar de be kende giftbrieven van 863 en later, waarbij belangrijke deelen van Holland aan de eerste graven van het Hollandsche Huis in leen werden gegeven. Onder de plaatsen welke in die gebieden zijn gelegen lezen wij o.a. Northgo (Noordwijk)) hetgeen dus toen een min of meer belangrijke plaats is geweest. In de geschiedenis van Holland wordt door Melis Stoke in zijn Rijnkroniek voor het eerst melding gemaakt van een der Heeren van Northgo, namelijk Everard van Northgo be- hoorende tot de Edelen ten tijde van Floris m. Wagenaar deelt in zijn „Vaderlandsche Geschiedenis" mede, dat deze Everard in 1169 met zijn manschappen onder genoemde graaf den heirtocht medegemaakt heeft tegen de West-Friezen en daarbij om het leven is ge komen. Een volgende Heer van Northgo waarvan de naam in officieele oorkonden wordt ver meld is Hugo van Northgo; die aLs Raad van Graaf Willem I mede-on derteekenaar is bij den verkoop van een stuk land aan de Mariakerk en het con vent te Rijnsburg in het jaar 1205. Korten tijd daarna is het oude Northgo gesplitst in twee Ambachts-Heerlijkheden. Gerard van Northeke verkreeg de volkrijke plaats Noir- tich met omgeving, terwijl zijn broer Willem „Noirtich in de Houte" werd toebedeeld. In 1231 vinden wij beide namen vermeld als ge tuigen voor Graaf Floris IV in een vergun ningsoorkonde, waarbij de gebruikers van het land behoorende aan de kerk van Rijnsburg, vrijdom van alle „Opheven, Schattinghe ofte Ban" werd verleend. Vijf jaren later (1233) zijn beide edellieden getuigen bij een schen king van Willem, voogd van Holland en broeder van Floris IV, van eenige goederen aan het klooster van Rijnsburg. Jaren verloopen voordat wij de naam van de heeren van Noordwijk wederom ontmoeten. Eindelijk in 1261 lezen wij., dat een nazaat van bovengenoemde Gerard van Northeke in twee oorkonden voorkomt namelijk bij de stichting van het Cisterniënser Klooster te Lee (Leeuwenhorst). Dit geschiedde in 1261 en 1263. Vermeld staat, dat de bouwlanden aan dit klooster geschonken, liggen in Nordeka en Langhevelde „sub juriditione Hugonis de Nordeka milites et sub juriditione Alberti de Velsen (Oorkondenboek van Holland en Zee land). Dezelfde Albertus de Velsen komt in 1266 voor als getuige bij de schenking en ver meerdering der voorrechten van Leiden door Graaf Floris V. Zoon van dezen Albertus de Velsen is de beruchte Gerard van Velsen, ridder, Heere van Velsen, Noordwijk, Krone- burg. enz., geheime raad van Floris V. De geboortedatum van bovengenoemden Albertus van Velsen is niet juist bekend. Van Gerard van Velsen weten wij dat hij zijn vader opvolgde in 1276 en dat hij in 1296 bij den moord op graaf Floris een der voor naamste samenzweerders was. Daar het moei lijk valt aan te nemen, ten eerste, dat Gerard geboren is in het overlijdensjaar van zijn vader en ten tweede dat Gerard reeds op 21- jarigen leeftijd een der hoofdpersonen van den moord op den graaf was, en ten derde, dat hij zoo jong zijnde reeds tot den Ge heimen Raad van Floris V behoorde, daar mogen wij stellig aannemen, dat de geboorte op zijn vroegst op 1265 of 1260 moet gesteld worden. Hiervan uitgaande is het geboorte jaar van Albertus niet later te stellen dan 1240. Een tweede berekening brengt ons tot on geveer hetzelfde jaar. Der tsaditie getrouw heeft Albertus zijn zoon waarschijnlijk naar zijn vader genoemd. Dit zou dan vermoede lijk geweest zijn Gerard van Northge, waar van bekend is, dat hij in 1231 en 1236 in twee oorkonden wordt genoemd. Wij zouden op grond hiervan de geboorte van Albertus dus op 1230>1236 mogen aannemen. Hoewel het juiste jaar der gebooorte van Albertus van Velsen niet van overwegend belang is. geeft deze becijfering toch duidelijk aan. dat Al bertus geleefd heeft gedurende de regeerings- jaren van Graaf Willem n die geboren is in 1227, op zijn 6e jaar zijn vader opvolgde, op zijn 20e tot Roomsch-Koning werd gekozen en in 1255 is gestorven! Over de belegering van Aken lezen wij. dait de stad zich uitermate dapper verdedigde. Stormaanval op stormaanval werden door de verdedigers telkenmale afgeslagen en reeds vreesde men tenslotte, dat het beleg mis schien zou moeten worden opgeheven. Ten slotte keerde echter de krijgskans. Een der Hollanders in het land van poelen en plassen groot geworden, van jongs af bekend met de aanvallen op en de verdediging tegen het water, deed het voorstel om de rivier, waar aan Aken gelegen was, beneden de stad af te dammen. Op deskundige wijze werd de dam met steen en hout aan gelegd en groote massaas gras en stroo werden boven den dam in dien stroom geworpen. In korten tijd was toen de dam waterdicht. Het is dus tijdens Willem II dat de eerste besprekingen gevoerd werden tussohen den Hollandschen Graaf of diens voogd en de hee ren van Northeke in zake het in leen ver krijgen van de Heerlijkheid Velsen. Zonder twijfel bestond er een aangename relatie tusschen beide geslachten In Haarlem was in die dagen het gravelijke Hof gevestigd. Het behoeft geen verwondering te baren, dat de jonge graaf en de zonen van de edelen van Northeke kameraadschappelijk met elkaar hebben omgegaan en er dus geen bezwaren bestonden tegen de stichting van het nieuwe adelijke stamhuis der Velsens. Mogelijk is de jonge Albertus zelfs page geweest van den vorst, toen deze in 1247 tot Roomsch Koning werd gekozen en om gekroond te worden eerst de kroningsstad Aken moest veroveren. Spoedig begon het water te rijzen, totdat langzamerhand het grootste gedeelte van Aken geïnundeerd werd en Koenraad, de zoon van Keizer Frederik, genoodzaakt was de stad over te geven, hetgeen geschiedde op 18 October 1248, waarop den len November de kroning volgde. Nog enkele jaren heeft de page zijn heer op verschillende krijgstochten gevolgd, niet alleen leerende het in die dagen zoo ge wichtige oorlogsspel, doch tevens inzage krij gende in het hooge regeeringsamibt van zijn heer, en mede in de strenge godsdienstige opvattingen van den Koning Wij lezen hierover in „De Geschiedenis des Vaderlands" door mr. W. Bilderdijk: „Vooral was hij (Graaf Willem II) wijs, voorzichtig, ,in alles voorziende, die niets verzuimde, wat „zijn volk gelukkig kon maken. Zijn zorg vuldigheid, zijne keuren, wette en inrichtin- „gen, zijne bevrijdingen van lasten, tollen en „bezwaren; en vele plaatselijke voorrechten, „met oordeel gegeven vestigden den bloei der „steden en-gaven het eerste beginsel aan een „vredigen en geregelden burgerstaatHij „bemoedigde kunsten, en wetenschappen, was „zelf in de letteren en wat men toen geleerd- „heid noemde, ervaren, zoo dat men hem zelfs „een boek van „Meditationes in passionem Domini" (Meditaties over het Lijden onzes „Heeren Jezus Christus) toegeschreven heeft". Vooral zijn godsdienstig karakter wordt al gemeen geprezen Een der minder bekende be wijzen hiervoor is o.a. het laten slaan van een gouden munt, „het Gouden Lam" gehee- ten. Wij lezen hierover in Goudhoeven in de levensbeschrijving van Graaf Willem II: „Deze koning Willem schijnt de eerste Grave ge weest te zijn, die in Hollant gouden munten heeft doen slaan, ende werden deze penningen .Dammen" genoemd omdatter een Lam met een kruis en een vaantje dragend opstond". Volgens Goudhoeven was het randschrift: Agn. Di Qui Toll. Pecca Mundi Miserera Nob. wat beteekende: Lam Gods, dat wegneemt de zonden des werelds. Ontferm U over ons. Volledigheidshalve meenen wij goed te doen met hier nog het volgende aan toe te voegen: Hoewel deze munt afgebeeld wordt in de be schrijvingen van Erasmus van Houwelingen, Goudhoeven en Alkemade, volledige zekerheid inzake het bestaan is niet te verkrijgen, omdat in geen der muntverzamelingen voorkomt. De oudste bekende Hollandsche munt dateert van ongeveer 100 jaren later, namelijk onder de regeering van Graaf Willem V (13461359). Aangezien echter onder Lodewijk IX (1226 1270) een begin van aanmunting is gemaakt, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in dien zelfden tijd onze vooruitstrevende Holland sche Graaf Willem II tot het aanmunten van goudgeld is overgaan Wij willen verder nog even aanhalen, dat volgens van Rijnen (Oudheden en Gestich ten van Kennemerland enz.) uit de Registers van de geestelijke ambachten blijkt dat de Graven van Holland de geestelijke ambachten m Velsen konden vergeven. Gezien bovenstaande feiten, aanhalingen en mededeelingen behoeft het ons niet te verbazen, wanneer Graaf Willem op het ver zoek van de heeren van Northeke, de Heer lijkheid van Velsen aan hun zoon Albertus in leen geeft Het is te begrijpen, dat Albertus zich van dat oogenblik af noemt „Albertus van Velsen". Het is geheel in overeenstem ming met de usance van dien tijd, wanneer Al bertus van wapenteeken verandert. Te ver klaren is, dat de streng godsdienstige Graaf, juist verkoren tot Roomsch Koning, aan den jongen Albertus, de stamvader van een geheel nieuw geslacht, het verzoek doet toekomen om als wapen te kiezen „Het Lam Gods met de kruisvaan", het hoogste symbool van het Christendom Het symbool, dat den graaf zeer na aan het hart ligt en dat geheel in over eenstemming is met de heilige klank die van Velsen uitgaat en die synoniem is aan de werkelijkheid op de tufsteenen plaat in den alouden toren van de parochiekerk afgebeeld. Ziehier een beredeneerde gedachtegang, op welke wijze Velsen zijn wapen heeft ge kregen. Bewijzen hiervoor te leveren is niet moge lijk. Deze zijn in de oudheid van het verre verleden verloren gegaan. Moge het echter aan de stichting „Vrienden van Oud-Santpoort" gegeven zijn een oplossing te vinden die de waarheid zoo dicht mogelijk benadert. Santpoort. J. S. Visser. Voorloopig nog geen huishoud school. De kosten zouden op andere dingen bezuinigd moeten worden en B. en W. meenen, dat dit onmogelijk is. De Raad stelde den 7 Maart j.l. in handen van B. en W. om advies een adres namens het be stuur der Santpoortsche Vrouwenclub en van de commissie voor het huishoudonderwijs in de gemeente Velsen, houdende verzoek medewerking te willen verleenen tot het oprichten en instand houden van een bijzondere daghuishoudschool met tweejarigen cursus en halfjaarlijksche avondcursussen in huishoudelijke vakken. B. en W. achten het gewenscht een kort resumé te geven van hetgeen geschied is na de indiening van een vorig adres door dezelfde adressanten op 29 Februari 1937. Den 25 Mei 1937 deelden B. en W. mede, dat er op de huishoudscholen in Beverwijk en Haar lem voldoende plaatsruimte was. Mededeeling werd ook gedaan van de brieven van Burgemees-, ter en Wethouders van Haarlem en Beverwijk, waarin bericht werd, dat in die gemeente vol doende plaats was en met verzoek met het ne men van een beslissing daarmede rekening te houden. B. en W. merkten verder op, dat als t.z.t. de stichting van een huishoudschool aan het parti culier initiatief wordt overgelaten, deze stichting behoort te geschieden door een instelling of ver- eeniging, waarin de vrouwenorganisaties van alle richtingen zijn vertegenwoordigd, zoodat ze kerheid wordt verkregen, dat een school tot stand komt, die door leerlingen van alle gezindten wordt bezocht. Aan den Raad werd voorgesteld, nog geen besluit te nemen, dat het oprichten en instand houden van een daghuishoudschool noodig wordt geoordeeld. Den 10 Juni 1937 werd door den Raad overeen komstig dit advies besloten,/nadat de Voorzitter had toegezegd, dat de zaak door de aanneming van het voorstel niet geëindigd is. Er zou een ernstige bestudeering plaats hebben. De opzet moest worden verbreed. Bij - de behandeling van de begrooting voor 1938 zou worden gezegd wat kon worden bereikt. De Commissie van bijstand voor onderwijsza ken berichtte den 5 November 1937, dat zij van oordeel was, dat het onder de huidige omstan digheden niet, mogelijk is de plannen tot stich-1 ting eener huishoudschool te verwezenlijken. B. en W. konden zich met dit standpunt vereenigen en deelden dit in gemeenteblad no. 49 van 1937 aan den Raad mede. In de Raadsvergadering van 26 November 1937 stelden de heeren Dr. Mr. A. van der Flier e.a. voor, de oprichting en instandhouding van een huishoudschool noodig te verklaren. Dit voorstel werd in handen van B. en W. ge steld om advies. Bij brief van 13 September 1938 deelde het College, bij de aanbieding der begrooting voor 1939, den Raad mede, dat geen voorstel was te verwachten om tot stichting van een huishoud school over te gaan, zulks in verband met een schrijven -van den Minister van Binnenlandsche Zaken waarin o.a, het volgende werd bericht: „In verband met den ftnancieelen toestand Uwer gemeente is het noodzakelijk, dat geen enkele uitgave wordt gedaan, welke niet strikt onvermijdelijk is. In verband daarmede zal voor al bij het uitbreiden van gemeentelijke be moeiingen, wel zeer nauwkeurig overwogen moe ten worden, of de betrokken uitgave tot deze categorie behoort, dan wel tot betere tijden moet worden uitgesteld. Of de uitgaven, welke de stichting van een huishoudschool medebrengt, tot de strikt on vermijdelijke behooren, meen ik in het huidige stadium van behandeling niet te mogen beoor- deelen. Hierdoor immers zou ik de bevoegdheid aan mij trekken, welke krachtens artikel 25, 2e lid, 2e alinea der Nijv'erheidsonderwijswet aan de Kroon toekomt. Wel meen ik reeds thans te moeten opmerken, dat het bezwaarlijk zal zijn, bij de bijzondere bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds de uitgaven in aanmerking te nemen, welke uit de stichting van een huishoudschool voortvloeien. Mocht derhalve besloten worden tot oprichting van deze school over te gaan, dan dient tegelij kertijd een buiten het kader van de normale versobering vallende bezuiniging aangebracht te worden of dienen de ontvangsten verhoogd te worden, waardoor bereikt wordt, dat het begroo- tingstekort niet stijgt." B. en W. waren van oordeel, dat in de gegeven omstandigheden geen buiten het kader van de normale versobering vallende bezuinigingen konden worden aangebracht, zoodat van hen geen voorstel was te wachten, om tot stichting van een huishoudschool over te gaan. Bij de behandeling der begrooting is hierover wel van gedachten gewisseld, doch eenig voorstel werd niet gedaan. Bij schrijven van 10 Maart 1939 heeft de heer van der Flier bericht, dat hij zijn voorstel intrekt. Den 28 Februari 1938 werd ontvangen het in den aanhef vermelde schrijven van het Bestuur der Santpoortsche Vrouwenclub en van de Com- sie voor het huishoudonderwijs. De Commissie sie voor het huishouonderwijs. De Commissie voor het huishoudonderwijs kan buiten beschou wing blijven, aangezien die geen rechtspersoon-, lijkheid heeft. Sedert het vorige verzoek is in de financieele positie der gemeente geeh verbetering gekomen. In het standpunt van B. en W. komt dus geen wijziging. Zij stellen den Raad dan ook voor, op het ver zoek voorloopig geen beslissing te nemen. In dit verband willen B. en W. de aandacht van den Raad vestigen op art. 25 der Nijverheids- onderwijswet, bepalende, dat de Raad binnen fi maanden heeft te beslissen. Het artikel voorziet echter tevens in het geval, dat de Raad binnen den gestelden termijn niet beslist. Het bepaalt, dat het Rijkssubsidie verleend wordt, indien de Kroon, Gedeputeerde Staten en den Onderwijs raad gehoord, gelet op de behoefte aan de school en de daaraan verbonden verhooging van de Rijksuitgaven, de oprichting en instandhouding heeft goedgekeurd. Gedeputeerden brengen hun advies eerst uit, nadat de Raad in de gelegen heid is gesteld zijn oordeel kenbaar te maken. De adresseerende Vereeniging kan zich dus t.z.t. tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wenden. De uitbreiding van het koelhuis „Frigo". Van een oud ijsfabriekje tot het grootste koelhuisbedrijf van Nederland. Eenige weken geleden is een begin gemaakt met den bouw van het nieuwe koelhuis van Frigo, waar omtrent wij eerder reeds het een en ander hebben meegedeeld. Wanneer deze uitbreiding gereed is, zal de in richting het grootste koelhuisbedrijf van Nederland zijn. Wij hébben in ons blad meermalen iets van dit groote bedrijf kunnen vertellen en wel telkens wanneer er een uitbreiding tot stand was gekomen. In November wanneer men het nieuwe koelhuis gereed hoopt te heb ben, zal daartoe opnieuw de gelegenheid zijn. Er wordt met bekwamen spoed en met snel drogende cement gewerkt, waardoor het mo gelijk werd dat de zware fundeeringen, die een gebouw van vijf verdiepingen en een toren moeten torsen in veertien dagen gereed kwamen, zoodat men inmiddels met het op metselen der muren kon beginnen. Het gebouw wordt 26 M. hoog en kost met de installaties niet minder dan twee ton. Van de vijf verdiepingen zijn defonderste vier bestemd voor den opslag van visch, het bo venste is bestemd voor bloembollen. Er is in de koelruimten elke verdieping wordt één groote koelcel ruimte voor bijna 50.000 kisten visch. Er kan in het nieuwe koelhuis tot - 25 gr. C. gekoeld worden. Deze lage temperatuur is vooral noodig voor haring en makreel, want hierdoor wordt voorkomen dat de visch tra nig wordt. Traan bevriest n.l. eerst bij zeer lage temperturen. Bij een temperatuur als deze blijft de traan als een dun bevroren laagje tegen den huid zitten, waardoor de visch zijn goeden smaak behoudt. De directeur van Frigo, de heer K. H. Tuse- nius, heeft ons gistermiddag in de gelegen heid gesteld, een stand van werkzaamheden van het nieuwe koelhuis in oogenschouw te nemen. Metselaars waren druk bezig met het metselen der 40 cM. dikke muren, die feite lijk alleen dienst doen ter bescherming van de isoleerende kurklaag. Van uit de betonnen fundeering staken op verschillende plaatsen, staven betonijzer omhoog. Hier worden de pilaren opgetrokken, waarop de vlberen komen te rusten. Elke pilaar krijgt ten be lasting van 300 ton. Aan den vooorkant van 'e gebouw zagen we de fundeering der lift schachten, twee stuks. Het nieuwe gedeelte wordt met het oude verbonden. Door een gedeeltelijk afgebroken muur is een machine zichtbaar: de 40-jaar oude generator, die wel- lich de eerste is geweest, waarmede inlJmui- den ijs werd gefabriceerd. Een stukje antiek dus naast een allermodernste inrichting. We bezochten ook nog tal van andere deelen der fabriek,, o.a. een koelruimte, waar eenige mannen bij een temperatuur van - 17 gr. C. bezig waren, uit Noorwegen ingevoerde versche zalm, die reeds in de fabriek bevroren was, te glazuren. Wel interessant om te zien maar niet te lang achterelkaar, want 17 gra den vorst is geen aangename temperatuur wanneer men er niet op gekleed is. Toen we weer in de buitenlucht kwamen, kregen we het gevoel, alsof IJmuiden naar den evenaar was verhuisd. Zoo specialiseert het bedrijf der N.V. Ver- eenigde Ijsfabrieken zich hoe langer hoe meer op het koelhuisbedrijf. „We zitten te springen om ruimte", zeide ons de heer Tunenius. „Het gebeurt dat we heelemaal vol zitten en dan hebben we soms voor drie millioen gulden aan allerlei levensmiddelen in onze koelcellen". Het fabriceeren van ijs, waarmede het be drijf zich vroeger alleen bezighield, is een bij zaak geworden en het wordt dit steeds meer, naarmate het koelhuisbedrijf in omvang toe neemt. En de ontwikkeling van de koeltech niek doet verwachten, dat de uitbreiding van Frigo, die men thans onder handen heeft, niet de laatste zal zijn. Naast het thans in aanbouw zijnde gebouw is grond aanwezig voor ccn toekomstige uitbreiding. „Eigen grond", zeide de heer Tusenius. Inderdaad de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken is het eenige bedrijf, dat aan de Zuidzijde over eigen grcnd beschikt, n.l. een terrein van 2000 M2. ,op een gedeelte waarvan het nieuwe gebouw ge plaatst wordt. Alle andere grond is erfpacht grond. Met den bouw van de „uitbreiding 1939" is rekening gehouden met een even- tueele „uitbreiding anno zooveel". Daarom komen de liften niet midden in het gebouw maar ter linkerzijde, opdat men daarvan later ook bii verderen aanbouw gebruik kan maken De uitbreiding van Frigo. RESTANT BESOMMINGEN Loggers: IJM 201 f550; KW 52 f330: KW 16 ƒ260; KW 132 f410; KW 105 f340; KW 60 f340; KW 104 f400; KW 27 f290; KW 108 f340; KW 178 f 490; KW 177 f470; KW 125 f300; KW 89 f 330; KW 75 f410; KW 59 f330; KW 112 f300; KW 64 f 330; KW 62 f 300; KW 166 f 300; KW 60 f380; KW 51 f890; KW 107 f350. VERTROKKEN. 14 Juli: f Rodina s.s. Antwerpen Moyle s.s. Blyth Jantina m.s. Boston Baarn s.s. Chili Bomma m.s. Oslo Dr. H. Wiegand s.s. Rotterdam Doros m.s. Danzig Skagul s.s. Malmö t 15 Juli: Spartak s.s. Londen Oranje m.s. Noordzee Vera s.s. Sundsvall Louis L. D. m.s. Antwerpen Ella Halm s.s. Rotterdam Iris s.s. Bordeaux Ceres s.s. Hamburg Orpheus s.s. Kopenhagen Astarte s.s. Bremen Dalalfven s.s. Rotterdam Sandhill m.s. Newcastle Anna m.s. Duinkerken Pan Scandia m.s. Aruba Nailsla Moor s.s. Basra Hoohwood s.s. Newcastle Tarakan m.s. Bei-gen Abel Tasman m.s. Goole Notos m.s. Aarhus Fauna s.s. Hamburg St. Dunstan s.s. Durban Enid Mary s.s. Goole Regeja m.s. Londen IJstroom s.s. Leith Vechtstroom s.s. Huil Polyphemus m.s. Batavia Amstelstroom m.s. Londen Hontestroom s.s. Londen 16 Juli: Nic. Filinis s.s. Nordenham Dora s.s. Antwerpen Depa m.s. Kings Lypn Condor s.s. Riga Oranje m.s. Noordzee Karpo m.s. Curaago 17 Juli: Niets. 14 Juli: AANGEKOMEN Ussuri s.s. Leningrad Nocolaos Filinis s.s. Londen Venersborg s.s. Hernösand Hookwood s.s. New Castle 15 Juli: Tarakan m.s. Bergen Oranje m.s. Noordzee Prowess m.s. Londen Condor s.s. Rotterdam Fiducia m.s. Sundsvall 16 Juli: Carelia s.s. Raumö Theano s.s. Fowey Poelau Bras m.s. Hamburg Letelworth s.s. Newcastle Marsden s.s. Newcastle Sonnenfelde s.s. Danzig Norfold m.s. Curagao Rijnstroom m.s. Bristol Vliestroom s.s. Huil Olga m.s. Londen Joma m.s. Rochester Oranje m.s. Noordzee Roek s.s. Londen 16 Juli: Ariadne s.s. Kopenhagen Marietje Böhmer m.s. Swansea Naissaar s.s. Swansea Roek s.s. Londen Reggestroom s.s. Hamburg Spica s.s. Bergen Patrias.s. Gothenburg Pericles m.s. Hamburg Bes s.s. Oslo Hebe m.s. Hernösand 17 Juli: Houtman m.s. Danzig Rhein s.s. Hamburg Sumatra m.s. Swansea Berenice s.s, Hamburg Arrivain m.s. Leith Schieland s.s. Gdynia Aanvoer cellulose. Van Oslo is het Noorsche motorschip Bess met een lading cellulose bij de papierfabriek te Velsen aangekomen. Naar de helling. De Nederlandsche motorschepen Servus van Ro chester en Lany van Rotterdam kwamen hier bin nen om via het Noordzeekanaal en het IJsel- meer naar Zwartsluis te gaan, teneinde op de helling te worden gezet. Naar de nieuwe bestemming. Het voor de kustvaart in West Indië nieuw gebouwde motorschip Karpo van de K. N. S. M. is via Antwerpen naar de bestemming ver trokken. Van wie is dat vaandel? De Deensche motorkotter Danneborg is te Esbjerg aangekomen en heeft bij de strand vonderij een in de Noordzee opgevischt vaandel afgegeven, dat beschilderd was met een harp en een vereenigingsnaam met Nederlandsche woor den. Omdat men niet kon ontcijferen, wat de naam beteekende zal een onderzoek worden ingesteld. MA1KT EIKICITIN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 17 Juli 1039. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 400 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwaliteit 7280 ct„ 2e kw. 6270 ct. 3e kw. 5058 ct. per kilo slachtgewicht. 13 Stieren 4853 ct. per kilo slachtgewicht. 86 Melk- en Kalfkoeien f 180f 260 per stuk 59 Vette kalveren: 2e kw. 4856 ct., 3e kw. 3347 ct. per kilo levendgewicht. 99 Nuchtere kalveren f 7f 12 per stuk. 14-1 Schapen f 10f 18 per stuk. 484 Varkens: Vleschvar- kens wegende van 90110 Kilo 6264 ct., Zware varkens 6061 ct., Vette varkens 5859 ct. per kilo slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons. Slachtrunderen matige aanvoer, stugge handel, onveranderde prijzen. Melkkoeien matige aanvoer en handel. Vette kalveren matige aanvoer, sleepcnde handel, prijzen voor de mindere soorten iets lager. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel er> prijzen hooger. Schapen ruime aanvoer, gedrukte handel, prijzen iets lager. Varkens ruime aanvoer, gedrukte handel, prijzen onveranderd, aan het eind der markt, prijs vleeschvarkens iets dalend.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2