qmest Belangrijke verkiezing te Genève in het zicht Ik ontdek Amerika Tuinbouw-export in 1938 in waarde gestegen. viaKMicr D I N S D A G 18 jut I 1939 Door dr. E. van Raalte. De candidaatstellingen voor het Internationale Gerechtshof Tot de belangrijkste instellingen, die haar bestaan aan den Volkenbond danken, behoort ongetwijfeld het in den Haag in het Vredes paleis gevestigde Permanente Hof van Inter nationale Justitie. Dit Hof heeft tot taak, recht te spreken tusschen staten, welke hun geschillen aan de hooge rechters in Den Haag wenschen voor te leggen of die zich in een of ander verdrag verplicht hebben zich aan '5 Hofs beslissingen te zullen onderwerpen. En voc.rts moet het Hof aan Volkenbondsraad of vergadering, wanneer zulks van dien kant wordt verzocht, advies uitbrengen. De in dit hooge college zetelende rechters worden voor negen jaar gekozen en wel aldus dat zij en in den Raad en in de vergadering de volstrekte meerderheid behaald moeten hebben om zich tot het belangrijke interna tionale rechtersambt uitverkoren te zien. Ten einde zooveel mogelijk verscheidenheid in de representatie der diverse rechtssystemen en rechtsopvattingen te bevorderen is bepaald, dat de 15 rechters allen van verschillende nationaliteit moeten zijn. Nu het straks, in September, alweer 9 jaar geleden is sinds de laatste algeheele rechters- verkiezing in Genève heeft plaats gevonden, breekt weldra het oogenblik aan waarop de Vclkenbondsvergadering en de Volkenbonds raad zich geroepen zien om voor de met 1 Januari a.s. aanvangende nieuwe periode van 9 jaar de 15 leden van het Internationaal Gerechtshof te kiezen. Ter voorbereiding daarvan is men in een groot aantal landen tot de candidaatstelling overgegaan. Deze taak is in het Statuut gere serveerd voor de zooogenaamde nationale groepen van het oude, nog altijd bestaande, reeds dank zij de eerste Haagsche vredes conferentie van 1899 tot stand gebrachte Permanente Hof van Internationale Arbitrage Zooals men weet komt de samenstelling van dat Hof hierop neer, dat elk land dat toe getreden is tot de Haagsche conventie betref fende vreedzame beslechting van internatio nale geschillen (in welke conventie een regeling aangaande het Arbitrage-Hof voor komt) 4 leden kan benoemen. Zulk een vier span nu vormt wat men noemt de nationale groep. En om de politiek, tenminste zooveel mogelijk, buiten de candidaatstelling voor de rechtersverkiezing te houden hebben de makers van het Statuut van het Internatio naal Gerechtshof deze taak in handen gelegd van de zooeven vermelde nationale groepen. Landen die wel bij het Statuut van het In ternationaal Gerechtshof zijn aangesloten maar niet bij de Haagsche conventie, die dus geen nationale groepen in het Hof van Arbi trage bezitten, kunnen 4 personen benoemen, wier taak de candidaatstelling in kwestie zal zijn. Tenslotte zij nog even gereleveerd, dat elke nationale groep niet meer dan 4 men schen kan candideeren en daarvan dan hoog stens 2 van de nationaliteit van de groep. Als we nu eens even acht slaan op de nog niet definitief afgesloten candidatenlijst valt allereerst op, dat van de 1'5 aftredende rechters er 5 niet opnieuw gecandideerd zijn. De Franschman Fromageot, de Pool Rostwo- rowski, de Spanjaard Altamira, de Columbiaan Urrutia en de Japanner Nagaoka zullen dus verrassingen daargelaten, niet mei- in het nieuwe Hof terugkeeren. Ook al is officieel de oorzaak hiervan nite bekkend, zco mag men waarschijnlijk van de 4 eersten wel aannemen dat zij wegens hun lef tijd geen lust meer hadden zich nog eens voor een tijdperk van 9 jaar te laten kiezen. Intusschen dient hier aan onmiddellijk te worden toegevoegd, dat misschien ook zonder die overweging Altamira tengevolge van de huidige stroomingen in zijn land. waarvoor waarschijnlijk toch ook de nationale groep uit het Hof van Arbitrage niet heelemaal ongevoelig is, niet opnieuw candidaat geworden zou zijn. Op de candi datenlijst komen wederom wèl een Pool. een Spanjaard, een Columbiaan en zelfs twee Franschen voor, maar geen Japanner. Te ver wachten valt, dat Japan zich ditmaal heele maal afzijdig zal houden, wat zijn nationale groep tot nu toe reeds bij de candidaatstel ling gedaan heeft, gelijk trouwens evenmin de Duitsche nationale groep met een candi daat voor den dag is gekomen. Ook andere groepen zijn niet, wat tot voor kort (bij vacatures) nog wel is geschied, met een candidaat van Duitsche nationaliteit komen aanzetten. Baloorigheid tegenover Genève heeft waar schijnlijk de Italiaansche nationale groep ins gelijks weerhouden candidaten voor te stel len. Toch treft men op de lijst den naam van een Italiaan aan en wel van een, die inter nationaal groot gezag geniet, te wet^n van den rechter Anzilotti, die van den aanvang af tot de sieraden van het Internationaal Gerechtshof heeft behoord. De nationale groepen van Nederland, Hongarije, Bulgarije en België hebben n.l. zeer verstandig gedaan met hem te candideeren, want figuren van zijn gehalte zijn voor het aanzien van het Hof van de grootste waarde, terwijl het trouwens tcch al toejuiching zou verdienen, als opnieuw een Italiaan zitting in dit col lege zou krijgen. Het is daarom te hopen dat alles er toe zal meewerken dat men Anzilotti ook na 1 Ja nuari 1940 als internationaal rechter in het Vredespaleis zal behouden. Een van de nieuwe rechters zal zeer vermoe delijk een zeer bekende en scherpzinnige in ternationale jurist, de Griek Politis, worden. Hij is tenminste door een zeer groot aantal na tionale groepen voorgesteld, wat wel eenige aanwijzing omtrent zijn kansen bevat. Met hem hebben zich ook de tegenwoordige Presi dent van het Hof, Guerrero (uit Salvador) en de Belg Prof. de Visscher door een flink aan tal nationale groepen candidaat zien stellen. Maar ook wanneer iemand door slechts vrij weinig groepen candidaat is gesteld, zooals bijv. onze landgenoot prof. v. Eysinga (met inbegrip van de Nederlandsche groep is hij door 5 groepen op de lijst gebracht)kan hij zeer wel in de Vergadering en in den Raad van den Volkenbond grooten aanhang blijken te bezitten, wat wij ongetwijfeld verwachten en hopen dat met prof. v. Eysinga het ge val zal zijn. De 3 andere door de Nederland sche groep gestelde candidaten zijn de Ita liaan Anzilotti, de Belg de Visscher en de Zuid-Slaviër Zoricic; van de bevoegdheid om 2 Nederlanders te candideeren is dus geen ge bruik gemaakt. Gelijk voor de hand lag bevindt de Ameri kaan Manley Hudson zich wederom onder de candidaten, Ofschoon de Vereenigde Staten geheel en al los van het Statuut zijn geble ven voor de toetreding is nog steeds niet de onontbeerlijke 2/3 meerderheid van den Se- öaat bereikt wil de traditie, dat er van den 'beginne af steeds ook een Amerikaan tot rechter gekozen is. Van buitenstaanders ge sproken denk ik nog even aan de landen, die geen deel meer uitmaken van den Volkenbond, doch wel partij bij het statuut zijn. Deze kunnen eventueel, dank zij een hiertoe in het Statuut geschapen gelegenheid, aan de rech tersverkiezing te Genève deelnemen. Zoo is door Raad en Vergadering in 1936 zelfs beslo ten, dat tot 1940 Duitschland, Brazilië en Ja pan, indien zij het verlangen daartoe kenbaar maken, zoowel in den Raad als in de Verga dering kunnen meestemmen. De beide laatst genoemde landen hebben nog in 1938 toen er in een tusschentijdsche vacature voorzien moest worden, daarvan gebruik gemaakt, maar vermoedelijk zal dit keer alleen Brazilië aan de verkiezing deelnemen. Tot besluit nog even een materieel puntje. De Volkenbond draagt de kosten van het Hof, maar de mogelijkheid bestaat dat niet-leden van den Bond, die wel Statuut-staten zijn. een evenredig aandeel ter bestrijding van de uit gaven, die op het Hof betrekking hebben, bij dragen. Dat hebben bijv. Japan en Brazilië in voorafgaande jaren gedaan, al schijnt dat het in 1938 niet meer is geschied. Naarmate helaas verschillende staten Genève den rug zijn gaan toekeeren is het aantal landen, dat aan den Volkenbond en aldus indirect mede ten behoeve van het Hof contribueert aan het verminderen. Dit. zou dus voor heel de positie van die instelling bedenkelijk kunnen wor den, maar uittreding uit den Bond hoeft nog allerminst te beteekenen, dat men dan ook meteen maling aan het Internationaal Ge rechtshof heeft. Dit is gelukkig niet het geval geweest ter ge legenheid van de mededeelingen van diverse vooral Zuid-Amerikaansche staten, die aan kondigden, dat zij zich van den Volkenbond wenschten los te maken. Die aankondigingen lieten zij gepaard gaan met de kennisgeving, dat zij juist ten volle wilden blijven medewer ken aan en voor het het Internationaal Ge rechtshof. Het is te hopen dat de landen, welke een dergelijk voornemen kenbaar maakten, daarvan ook in klinkende munt de duidelijke bewijzen zullen geven. Dit staat m.i. wel vast, dat ook al moge het heden ten dage met den Volkenbond zelf als politiek lichaam niet zeer schitterend gesteld wezen, de instandhouding van een zoo waarde volle instelling als het Permanente Hof van Internationale Justitie ten zeerste gewenscht mag heeten, voor het heden èn voor de toe komst. Daarom ook is de a.s. rechterskeuze zoo be langrijk en tevens de candidaatstelling daar voor. Bij raadpleging van de lijst der tot nu toe voorgestelde candidaten mag men m.i. concludeeren dat er straks in September, een zeer goed samengesteld Hof uit de bus kan komen. Moge het aan Raad en Vergadering ge geven zijn, zich met succes van de aan die organen toekomende verkiezingsbe'voegdheid te kwijten. En moge de wereld ook na 1 Ja nuari 1940 er zich rekenschap van kunnen ge ven, dat twistende staten zeer goed in het Vre despaleis terecht kunnen, dat er nog altijd rechters in Den Haag zijn. Voornamelijk door den uitvoer van hard fruit. „De Nederlandsche tuinder was het afgeloopen jaar met meer moed be gonnen dan voorheen; het had er den schijn van, alsof een tijd van herstel voor het in den loop der jaren zoo zwaar getroffen tuinbouwbedrijf was aangebroken. Het begin van het jaar was inderdaad iets beter, doch al spoe dig kwam een nieuwe inzinking, voor namelijk door den achteruitgang in den handel met Duitschland", aldus constateert het thans verschenen jaarverslag van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Neder land. De moeillijkheden bij den uitvoer van groenten en fruit naar Duitschland - nog steeds het belangrijkste afzetgebied van on zen tuinbouw hebben in dit jaar wederom een schaduw op het bedrijfsbeeld geworpen. Er is vastgesteld, aldus het verslag, dat in, Duitschland behoefte bestaat aan de voort brengselen van onzen tuinbouw, maar de ach-" teruitgang in den algemeenen handel met dat land en de tekorten welke dientengevolge op de Nederlandsch-Duitsche clearingsrekening zijn ontstaan hebben geleid tot een voor onzen tuinbouw buitengewoon moeilijk te dragen vermindering der betalingscontingenten. Daar door vooral zijn ook dit jaar groote hoeveel heden groenten, welke anders een nuttige be stemming hadden kunnen vinden, onverkocht gebleven en werd het prijsverschil over de ge- heele linie van den handel tot beneden het kostenpeil gedrukt. De tuinbouw kent in zijn veilingen van ouds de ordening. Zij was steeds gewend „eigen boontjes te doppen" en heeft in dezen moeilij ken tijd de helpende hand der overheid dank baar, doch slechts uit bitteren nood aan vaard. Een regeling waarbij de tuinbouw weer geheel of ten deele zelf aan zijn lotsbepaling zal kunnen werken, heeft dus in principe zijn onverdeelde, instemming. Betere voorlichting. Met waardeering wordt in het verslag mel ding gemaakt van de in de laatste jaren sterk toegenomen belangstelling der regee- ring voor de technische vraagstukken in den tuinbouw welke belangstelling zich doet ken nen in de reorganisatie en uitbreiding van den tuinbouwvoorlichtingsdienst. De regeling der vaste lasten 'in den tuin bouw heeft reeds voor een aantal bedrijven zeer gunstige resultaten gehad, terwijl met de bijzondere hulpverleening aan „kleine tuin ders" vele kleinere bedrijven worden gehol pen. Het onverkoopbare product. De lijst van „doorgedraaide" producten d.w.z. de producten welke de door de regee- ring gestelde minimumprijzen op de veiling niet opbrengen, bevat van sommige artikelen soms ontstellende hoeveelheden. Het feit dat zooveel kostelijke groente, waaraan de tuinder toch zijn kennis, arbeid en geld ten koste heeft gelegd moet worden vernietigd of als veevoeder weggegeven, schijnt te meer als men bedenkt dat in andeie landen van Europa groote groepen van menschen leven die deze artikelen graag zouden koopen als de chaoti sche politiek en economische verhoudingen in ens werelddeel de verplaatsing dezer pro ducten van den producent naar den consu ment niet belemmerden. De tomatensoep. Het mogelijke wordt gedaan om aan het. overblijvende deel van den oogst een nuttige bestemming te geven zoo zijn de 13.5 millioen K.G. overgebleven tomaten goeddeels ver werkt tot tomatensoep. In relatief korten tijd zijn 4V2 millioen blikken tomatensoep aan den man gebracht. Verbetering der kwaliteit. Met allerlei middelen wordt getracht de kwaliteit yan het Nederlandsche tuinbouw product te verbeteren. Voor den verkoop ter veiling worden strenge kwaliteitseischen ge handhaafd, terwijl bij export wordt toegezien dat geen producten of fruit over de grenzen gaan waarvan de kwaliteit, de sorteermg of verpakking den goeden naam van het Neder landsche product zou kunnen schaden. Het totale gewicht van den tuin- bouwuitvoer bedroeg in 1938 bijna 419 millioen K.G. tegen 453 millioen K.G. in 1937, een daling derhalve van bijna 8 pet. de totale waarde van dien export was in 1938 rond f 43.3 mil lioen tegen f 39.9 millioen in het voor afgaande jaar, een vermeerdering derhalve met 9 pet. welke echter voor namelijk aan den grooteren export van hard fruit als gevolg van mis oogsten elders is toe te schrijven. Van dezen export ging 135 millioen K.G. (1937 135.4 voor f 16.2 millioen (1937 f 15.4) naar Duitschland en 201 millioen K.G. (1937 197) voor f 19 millioen (1937f 15,9) naar Engeland. Met voldoening wordt in het verslag gewag gemaakt van de vrijstelling der omzetbelasting op fruit, welke op 1 October j.l. in werking is getreden. Het verslag besluit met te constateeren, dat er voor het Nederlandsche tuinbouwproduct nog een plaats op de wereldmarkt is te vinden, -doch dat voor de herovering van die markt, on verpoosd moet worden, gestreden. In dien strijd zal de tuinbouw op de krachtige hulp van de overheid moeten kunnen rekenen. de groote van Hartjes van mijnhardt Is te danken aan een combinatie van geneesmiddelen die eikaars werking wederkeerig bevorderen. (Adv. Ingez. Med.) Het onderzoek naar de ramp van de „Ijsvogel". Steward door den Raad voor de Luchtvaart gehoord. De Raad voor de Luchtvaart heeft Maandag middag nog een korte zitting gehouden in ver band met het ongeluk op 14 November 1938 aan het K.L.M.-vliegtuig „Ijsvogel" overkomen nabij Schiphol. Als getuige werd gehoord de heer B. Eys, die als steward in het verongelukte vliegtuig dienst heeft gedaan. Op vragen van den voorzitter, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, zeide getuige, dat er geen stelsel bestaat, dat een steward steeds met eenzelfden piloot meegaat. Hij heeft vrij dikwijls met Dui- meiaar gevlogen. Op de reis van het ongeluk is getuige twee maal in de cockpit geweest, waarbij hij heeft kunnen constateeren, dat Duimc'aar links zat en de tweede bestuurder kapitein Van Geme.ren, rechts. Daaruit volgt, dat Dui meiaar stuurde. Onge veer een kwartier vóór het ongeluk is Duime- laar uit de cockpit gekomen om zich naar het toilet te begeven. Hij heeft toen tegen getuige opgemerkt, dat het weer goed was. Tenslotte zeide getuige niet te weten, wie het laatst gevlogen heeft. De Raad zal later uitspraak doen. Hoek van Holland heeft een strandboulevard. Maandagmiddag is in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten de nieuwe strand boulevard te Hoek van Holland, die feestelijk met de Nederlandsche en Rotterdamsche kleuren versierd was, door den burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, gecpend. Tragisch verdrinkingsgeval te Warmond. Zondagmiddag om ongeveer 5 uur is de 16- jarige dochter van C. uit den Haag in de Zijl nabij de Kaagsocieteit in Warmond jammerlijk verdronken. Het meisje kon niet zwemmen en liet zich vootsleepen achter een roeiboot. Toen zij in de boot wilde klimmen begaven haar de krachten en zonk zij in de diepte. HET N.V.V. EN DE KABINETSCRISIS. In de Maandag gehouden vergadering van het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen werden uitvoerige be sprekingen gewijd aan het werkloosheids vraagstuk, in verband met de huidige re- geeringscrisis. De vergadering gaf als haar uitdrukkelijke meening te kennen, dat, hoe ook de samen stelling vaii het nieuwe kabinet zal worden, een krachtiger bestrijding van de werkloos heid en eèr» doeltreffende" welvaartspolitiek voorop dienen te staan, zulks in het belang van het geheele Nederlandsche volk. Eenzaamheid en troost. De menschen zeggen altijd dat radio en televisie en nog een heele hoop zenuwachtig- makende zaken „wonderen" zijn. Maar zij zeggen niet dat het een veel grootere reden tot verwondering is, dat zeven millioen men schen bij elkaar gaan wonen en dat dat nu New-York heet. Dat komt omdat de mensch, evenals aan zijn geluk en zijn ongeluk, aan zijn armoede, zijn rijkdom en de liefde, van zijn vrouw. zo,o spoedig aan het wonder ge wend raakt. En zoodra het wonder gewoon is, is het geen wonder meer. Voordat Huygens het horloge had uitgevonden was het horloge een wonder en nu kijken de menschen op hun klok met verveelde gezichten en elke ma terialistische koekjes- of appelstroop-fabri kant gebruikt de telefoon zonder dat hij be seft, dat zijn overgrootvader het verre-spre ken als een duivelsch ding zou hebben be schouwd. Zoo is het ook met New York, dat een reusachtige tegennatuurlijkheid is: zeven en een half millioen menschen - zeven en een half millioen neuzen, monden magen en har ten in vleeseh verpakt naast en onder en boven elkaar op een groote hoop. Een hoop van steen en glas en ijzer, met hier en daar een. boom en een grasperk ais dorre, schamele herinneringen aan de goede aarde. Al die zeven-en-een-half millioen menschen rollen en glijden en toeteren en liften door het le ven. Zij zitten achter schrijftafels en telefo- neeren, gaan met actetasschen cn met koffers bij elkaar op bezoek, laten machines omwen telingen maken of ze schrijven allerlei zaken op die, gedrukt en wel, van de ratelende per sen naar de vergetelheid wentelen en daar voor krijgen ze een dak boven hun hoofd, een bed onder hun vermoeide ledematen en eten en drinken. En dan denken ze het gewonnen te hebben. Maar voor deze kleinigheid behoeft men niet zooveel te zwoegen en zoo ver van de aarde en den hemel verwijderd te zijn. Een Katwijksche visscher en een boerenarbeider in de Languedoc of den Beemster hebben ook een dak, een bed en brood. En nog een goed stuk hemel en aarde erbij. En die mogen er mensch bij blijven. Die oude Hollanders, die Manhattan met het jonge en kleine Nieuw-Amsterdam erop voor een appel en een ei en een hand vol daalders hebben verkocht, zijn zoo dom nog niet geweest. Wanneer ze waren blijven leven zouden ze gezwommen hebben in de milliar- den, maar men blijft nu eenmaal niet leven en je kunt 't toch niet meenemen. Ze voeren weer terug naar Middelburg, naar het IJ en naar hun lichte huizen aan de speelsche Vecht, ze stopten hun pijpje en dronken een glas bier en ze waren minder dwaas dan die zeven-en-een-half-millioen, die zich in de steenen hebben begraven en die op-eigen-L legenheid-bewegende poppen zijn geworden, die naar een boom en een perk met bloemen kijken als een grooter wonder dan de radio en de televisie. Wanneer de zon kookt en brandt op New- York en het Zondag is en ik loop door de ver laten troosteloosheid van het massa-graf dat wereldstad heet, worden de dwaasheid en de armoede van de menschheid iets zoo zwaars en zoo beklemmends, dat ik zou kunnen hui len of dichten. Maar een huilende man is dwaas en akelig en een dichtende man-is al: leeirmaar dwaas. Het- is- zaak nuchter te blij ven en gewoon, want nuchtere en gewone menschen mogen eten en dronkaards en dich ters moeten bedelen. Dus doe ik gewoon en loop door de eindelooze steengroeven van New-York op een zomerzondagmiddag. Een kokende, vurige gleuf tusschen twee eindeloos hooge wanden. In die eindeloos-hooge wanden zijn. tien duizenden vensters en daarachter leven de menschen. Zeven en een half millioen men schen allemaal met hun eigen zorgen, vreug den, verdrietelijkheden en idealen. Zeven en een half millioen menschen allemaal met hun eigen familie pn vrienden en kennissen, alle maal met hun eigen regenbogen in den diep- blauwen hemel hunner illusies. De eene mensch achter het eene venster weet niet van het bestaan van den anderen mensch achter het andere venster, laat staan dat hij die an dere zorgen en vreugden, idealen en illusies zou kennen. Zoo leven, onder één dak en in één huis, Gods eigen stervelingen en zij ken nen elkander niet Het zijn vele gedachten die mij bezig hou den en op welker cadans ik voortloop door de gloeiende en ontzaggelijke eenzaamheid van de reusachtige stad op Zondag. Ik denk: Ik loop nu in New-York. Je moet dat goed tot je laten doordringen: in New-York. Dat ge- weldig-hooge daar is het Empire State Buil ding en dat reusachtige met die ramen-in- het-gelid is Rockefeller-Center. Dit breede en rechte, dat zich naar weerszijden in de ein deloosheid verliest, is nu Fifth Avenue en dat roezemoezige met al die helle en schelle re clames, Waar de menschen over heen schui felen met verbazing over de werkelijkheid hunner illusies, is de groote, witte weg: Broad way. Ik lees namen die wereldbekend zijn, van kunstenaars en jazz-bandagisten, van hotels en schouwburgen en bioscopen en politici en die waren, ginds in Holland, zoo ver en zoo tooverachtig en zoo vreemd en nu ben ik er vlak bij. Ik kan ze zien en hooren en beluiste ren, maar ik doe het niet omdat over alles heen de moedeloosheid en de eenzaamheid, de onnatuurlijkheid en het machinale hangen, Ik zie een wereldberoemde film-actrice vlak langs mij loopen. Ze gaat voor een winkel staan en ik ga naast haar staan. Zonder aan bidding en met verwondering. En ik denk daar sta ik nu naast de illusie van millioenen menschen. Misschien dat zij, juist op dit oogenblik, het hart van een meneer in Amers foort in vuur zet en den droom van een me neer in Montevideo in vlam. Op dit oogenblik ontroert zij, betoovert zij, verblijdt zij millioe nen menschen in Batavia, in Athene en in Sneek. En hier staat zij vlak naast mij en kijkt naar een avondjurk in de étalage. Zij poedert zich en maakt haar lippen rood in den strijd met den tijd en eens zal de tijd overwinnaar zijn. Waar komt zoo'n wonder lijk-mooie vrouw terecht, wanneer zij vijftig jaar is? En hoe zal zij sterven? Op een bank in Central Park of in een breed bed in Park Avenue, als weduwe van een millionair of als grootmoeder van een bakkersknechtje? Zij roept een taxi aan, verdwijnt en weet niet wat dat mannetje, dat willekeurige, grauwe, onaanzienlijke mannetje een van de zeven en een half millioen dat een halve minuut vlak bij haar heeft gestaan, van haar ge dacht heeft. Op elke origineele verpakking vindt U deze garantie. Deze met deskundige zorg samengestelde American Cigarette heeft de bijzondere eigenschap iedere keelprikkeling te ver mijden; zij verkwik! door haar zachten aangenamen smaak ÓÓRDEEL ZELF.' 20 stuks TOASTED AMERICAN C I GAR El F t S (Adv. Ingez. Med.) tici Het wonder van New-York is dat zeven en een half millioen menschen er eenzaam en alleen zijn, dat de kokende zon en de Zondag middag zijn waren aard openbranden: de on peilbare diepten, de onmetelijke hoogten, de onomvatbare breedte van zijn verlatenheid. Zijn jazz-bands en zijn bioscopen, zijn caba rets en zijn schouwburgen, zijn wereldten toonstelling en concertzalen zijn er om de eenzaamheid en de verlatenheid te doen ver geten Daarom hebben een visscher in Kat wijk en een landarbeider in den Beemster geen jazz-bands en geen cabarets noodig. En New-York" wel. Want zoover, van het mensche- lijke leven-moeten droom en illusie de troost brengen, zonder' welke de mensch niet ka leven. Ook niet in New-York. Mr. E. ELLAS Eerste informatiebureau der Spoorwegen geopend. Amsterdam heeft de primeur. Nog niet zoo heel lang geleden heeft de directie der Nederlandsche spoorwegen mede gedeeld, dat het in haar voornemen lag om in een aantal der voornaamste stations infor- matie-bureaux in te richten ten dienste van het reizend publiek. Maandag reeds is het eerste bureau officieel in gebruik gesteld. Het is gevestigd in de hal van het Centraal Station tc Amsterdam, rechts van den ingang. In betrekkelijk zeer korten tijd is men er in geslaagd op deze in het oog loopende en voor het gestelde doel zoo bijzonder geschikte plaats een informatiebureau te bouwen. Het zaaltje is modern en gezellig ingericht en reeds onmiddellijk bij het binnenkomen ervaart men, dat alles op service is gesteld. De officieele ingebruikstelling van dit eerste informatiebureau werd Maandagmiddag door een groot aantal belangstellenden, voor het meerendeel leidende figuren op het van toerisme en verkeer, bijgewoond. Fraudeerende ambtenaren geschorst. Maandagmiddag heeft de raad van de ge- meente IJsselmuiden het verzoek om eervol entslag met ingang van 15 Juli van den ambtenaar ter secretarie, die 7 Juli gearres teerd werd wegens fraude ter secretarie, in geheime zitting behandeld. Na afloop daar van deelde de voorzitter, burgemeester jhr. mr. M. L. Quarles van Ufford mede, dat dit ver zoek was aangehouden tot meer bekend zou zijn van het gerechtelijk onderzoek. Voorts zeide hij. dat deze ambtenaar en de andere betrokken ambtenaren geschorst waren als ambtenaren van den Burgerlijken Stand en eerstgenoemde tevens aLs waarnemend secre taris.. De schorsing als ambtenaar ter secre tarie hadden burgemeester en wethouders on middellijk na het bekend worden van de fraude verricht. Omtrent de verduisteringsaffaire zelf zijn tot nu toe geen nadere bijzonderheden bekend geworden. Neen, het wonder van New-York zijn niet de huizen en kathedralen en plantsoenen en theaters en cabarets en kunstenaars en poli- Wethouder De Miranda kan thans geen zitting nemen in den Amsterdamsellen Raad. In een brief aan het bestuur der federatie Amsterdam der S.D.A.P., deelt wethouder De Miranda, volgens Het Volk, mede, dat zijn art sen het niet mogelijk achten, dat zijn gezond heidstoestand- hem toelaat thans zitting te ne men in den raad van Amsterdam. De federatie, in vergadering bijeen, besloot, wethouder De Miranda schriftelijk de beste wenschen voor een spoedig en -volledig herstel te doen toeko men.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3