Auto tegen boom gebotst Een doodetwee levensgevaarlijk gewonden. DE ROODE SCHOENTJES Met tand dat ik u gevw zat..... /CUEEP/ TJÉMEN JONGELUI REDEN NA DANSAVOND EEN EINDJE OM. Wij zouden allemaal zoo rustig kunnen leven En stil genieten van de vreugden van 't seizoen, Waar' niet die drang in ons om dingen te probeeren. Om altijd weer iets nieuws, iets grootsch te construeeren. Kortom, om telkens iets te ondernemen en te doen. Een vriend heeft mij bezocht. De man was gansch verslagen. Hij had een mooien hond van 't alleredelst ras. Hij had den heelen nacht bij 't ziekbed zitten waken. De hond was stervende.... Moest hij hem af gaan maken? 't Was zeker niet gebeurd als het een bastaard was. Ik ried hem aan nog snel naar 't hospitaal te rijden. Hij lachte droevig bij dien welgemeenden raad. Zijn auto was kapotMen kon die niet herstellen, Want moest het onderdeel in Engeland bestellen, Het was een wagen van bijzonder fabrikaat! Als hij een straathond had, en 'n Fordje had bereden. Dan had hij al die narigheid niet gerisqueerd. Het is die vreemde drang der menschen om hun leven Met het bizarre en bijzondere te omgeven Die ons de kwetsbaarheid der aardsche dingen leert. Ge hebt een schoone ring, mevrouwDie is verzekerd. Wat hebt ge om die ring al angsten uitgestaan. Ik wed dat dit bezit u menig uur bezwaarde. Zoudt ge niet met een mooi kleinood van minder waarde Met meerder onbezorgdheid door uw leven gaan? In menschen leeft de drang te doen, te ondernemen, Om zich te onderscheiden met een ding of daad. Het zij door een bezit, dat anderen ook begeeren, Het zij door macht, om anderen mee te imponeeren, Of door een schepping die uit onzen wil ontstaat. De zin der dingen die we doen en ondernemen, Waarvoor een mensch zijn rust en veiligheid verlaat. Om in het kamp van strijd en van critiek te komen, Wordt slechts bepaald door 't doel, waarvoor 't werd ondernomen, En door den aard der drang waaronder het ontstaat. Op welke roepstem hebt g' uw land en grond verlaten? Het veilig vaderhuis voor 't zwervend avontuur? En welke verantwoordelijkheden durft ge dragen? Voor welke dingen durft ge hulp In nood te vragen? Op welke reis betrouwt g'u toe aan Gods bestuur? Wat heeft ter wereld zin, en daardoor kans op slagen? Macht, pronklust, zelfzucht, eer en drift in geen geval. Maar wat ons, uit ons huis door 't avontuur zal leiden, Dat is de groote stem, gehoord door alle tijden Naar't verre vredesland dat Hij u geven zal! MELIS STOKE Zeiljacht door onweersbui overvallen. Schipper verdronken. WESTWOUV, 17 Juli. In den af- geloopen nacht is op het Zwaagein- derboekert, onder de gecneente West woud, een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij één doode te betreu ren is. Twee jongens werden levens gevaarlijk gewond en twee minder ernstig. Omstreeks één uur reed een personenauto met vijf jongens tusschen de twintig en dertig jaar, die naar een dansavond te Westwoud waren geweest en tot besluit nog een stukje hadden omgereden naar Zwaagdijk, op het Zwaageinderboekert. Op deze plaats maakt de weg een kleine bocht. De wagen, die bestuurd werd door A. Schouten uit Blokker, reed hier met een groote vaart tegen een boom. De bot sing was zóó hevig, dat de wagen door den zwaren slag een geheele omwenteling maakte. Opgeschrikt door angstig geschreeuw en ge kerm vond een voorbijganger de slachtoffers, van wie de meesten er zeer ernstig aan toe waren. In allerijl werden de plaatselijke auto riteiten gewaarschuwd en werd geestelijke- en geneeskundige hup ingeroepen. Toen de gewonden uit het autowrak waren bevrijd, bleek, dat P. Jong uit de Bangert reeds was overleden. De jongens J. Spek uit Hoogkarspel en N. Laan uit Westwoud. waren zeer ernstig gewond en hadden een schedelbasis- fractuur. Ook de twee andere inzitten den, de chauffeur A. Schouten uit Blok ker en N. Buisman uit Hoogkarspel waren min of meer ernstig gewond. Met twee ziekenauto's werden het stoffelijk overschot en de gewonden naar het St. Jans-Ziekenhuis te Hoorn vervoerd. Vanochtend was de toestand van Spek en Laan zeer zorgwekkend. De toestand van Schouten is bevredigend, evenals die van Buis man. De wagen, een huurauto, werd volkomen vernield. Zondagmiddag te ongeveer half twee is voor de haven van Nijkerk een zeiljacht uit Amster. dam, bemand met vijf personen, door een on- weersbui overvallen. De schipper, de onge. veer 55-jarige heer Nijdam uit Amsterdam, wilde het zeil neerlaten. Hierbij sloeg hij plot. seling, vermoedelijk tengevolge van een ruk. wind overboord, en verdronk. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Weltevreden 17 v. Rott. n. Batavia via Antw. Baloeran (thuisr.) 17 (8 n.m.) van South ampton en 18 12 nam.) te Rott. verwacht. Bantam (thuisr.) pass. 17 Ouessant. Blitar 15 v. Batavia n. Rotterdam. Brastagi (uitreis) n.. 15 Perim Dempo (uitreis) 17 te Belawan. Garoet 16 van Batavia te Rotterdam. Kota Gede (thuisreis) 16 van Port Sudan. Palembang (uitreis) pass. 16 Ouessant. Soekaboemi (thuisreis) 16 van Sabang. Tapanoeli 16 van Batavia te Rotterdam. Indrapoera (uitr.) pass. 15 Ouessant. Sibajak (huisr.) 16 van Sabang. J. G. Martin, f HAARLEM Maandag. In den ouderdom van 72 jaar is Zondag over leden de heer J. G. Martin, rustend dansleeraar. Deze tijding zal in vele kringen niet zonder ontroering worden vernomen. De heer Martin toch was een bekend Haarlemmer; hij was de oudste van de vier gebroeders Martin, die eerst als dansleeraren onder hun vader, den popu- lairen „ouden heer Martin" werkzaam waren en na diens dood gezamenlijk zelfstandig de Dans- academie in de Schagchelstraat leidden. Hoevelen hebben niet van „Johan Martin" dansles gehad, niet alleen te Haarlem, maar ook in Amsterdam en andere plaatsen, waar de heeren Martin de danskunst onderwijzen. In de laatste jaren oefende de heer Martin het vak niet meer uit. Indertijd had hij als commis saris zitting in het bestuur van de Ned. Vereen, tot bevordering der danskunst. In vroeger jaren stond de heer Martin bekend als een uitmuntend schermer. Hij behaalde vele prijzen en is zelfs internationaal kampioen op den degen geweest. Ook in de kringen van de Haarlemsche vrij willige brandweer zal men den heer Martin zeer missen. Het is nog maar eenige jaren geleden, dat Joh. Martin onder groote belangstelling zijn 50-jarig jubileum bij de Brandweer vierde. Hij was toen ondercommandant. Gedurende een halve eeuw was hij een enthousiast lid van de Haarlemsche Brandweer, die steeds op hem kon rekenen. In den laatsten tijd had hij zich ook uit dit werk, dat hem zoo lief was, terugge trokken. Vele jaren was de heer Martin ook lid van het Hoofdbestuur van „Koninginnedag", welke func tie hij tot zijn overlijden vervulde. De teraardebestelling is vastgesteld op Woens dag 19 Juli, te 12 uur, op de Alg. Begraafplaats aan de Kleverlaan. Luchtbescherming in Noord- Holland. Samenwerking tot stand gebracht. In aansluiting aan het vroegere ten aanzien van andere deelen der provincie gepleegd over leg, hebben dezer dagen besprekingen plaats ge had met de autoriteiten van ruim 75 gemeenten in het midden en oosten van Noord-Holland. De burgemeesters hebben daarbij toegezegd zorg te zullen dragen, alle materiaal, dat noodig werd geacht, zonder verwijl aan te schaffen. De be sprekingen hebben plaats gehad in de gemeenten Zaandam, Allernaar, Medemblik, Hoorn en Pur- merend. Met het oog op de intercommunale samenwer king heeft de Commissaris der Koningin zeven' kringen gevormd, terwijl de burgemeesters van Haarlem, Allernaar, Den Helder, Hoorn, Zaan dam, Purmerend en Hilversum zijn uitgenoodigd de leiding van de voor deze regeling noodige be sprekingen te nemen. Aan het moeilijke vraagstuk van de verzorging der gewonden zal daarbij bijzondere aandacht Worden gewijd. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Veendam 14 v. New-York naar W.-Indië. Beemsterdijk 15 v. New-York n. Rott. Spaarndam 15 v. New-Orleans n. Rott. x Noordam 17 v. Rott. te New-York. Binnendijk 15 v. Rott. te Searsport. Volendam, Rott. n. New-York p. 17 Lizard. Burgerdijk, Tampa n. Rott. 16 te Antwerpen Damsterdijk, Vancr. n. Rott. 15 te Los Aug. Drechtdijk, Vancr. n. Rott. 15 v. Cristobal. Dinteldijk, Rott. n. Vancr. 15 v. Kingst.(Ja.) Bilderdijk 16 v. Baltimore te Rotterdam. Zaandam 16 v. Philadelphia te Rotterdam. Rotterdam, New-York naar Zuid-Amerika 14 van Kingston (Ja.) Jennland, New-York n. Antw. 15. 540 m, Z.W. van Scilly. Blommersdijk, Rott. n. Boston, 14, 200 mijl W.Z.W. van Lands End. Edam, N.-Orleans, n\ Rotterdam, via Londen 15, 580 mijl W.Z.W. van Valencia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (thuisreis) 15 van Mombassa, HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Nigerstroom (uitreis) 15 van Duala. Reggestroom 16 van Hamburg te Amsterd, Amstelkerk (thuisreis) 18 te Havre verw. Jaarstroom (thuisr.) vertr. 18 v. Duinker ken. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Algenib (uitr.) 17 te Melbourne. Almkerk 16 van Londen te Rotterdam. Abbekerk 16 v. Rotterdam te Bremen. HALCYONLIJN. Stad Vlaardingen 15 v. Wabana n. Vlaar- dingen. Stad Maastricht 16 v. Rott. n. Wabana. Stad Schiedam 16 v. Narvik te Vlaardingen Rozenburg 15 van Lubeck n. Rotterdam. Stad Arnhem, 18 te Hoek van Holland. Vredenburg( Vlaard. n. Wabana 14, 150 mijl Z.W. van Valencia. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) 17 te Vizagapatam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Odysseus, Dantzig n. Amsterdam p. 16 Brunsbuttel. Agamemnon 16 van Izmir naar Pyli. Alkmaar, Amsterdam n. Chili 15- te Curacao Ariadne 16 van Gdynia te Amsterdam. Barneveld 14 van Arica naar Mollendo. Berenice 17 van Hamburg te Amsterdam. Colombia 17 van Noordkaap te Hamburg. Doros Amsterdam n. Gothenburg p. 16 Holten. Fauna 16 v. Amst. te Hamburg. Flevo Amst. n. W.-Indië, p. 15 Azoren. Hebe, Stettin n. Amsterdam p. 17 Brunsbut tel. Hercules 16 v. Thesaloniki te Izmir. Juno, Bourgas n. Amst. p. 15 Gibraltar. Karpo 17 v. Hamburg te Antwerpen. Mars 16 van Oran te Valencia. Merope 16 van Melilla naar Malta. Notos, Amsterdam n. Gothenburg p. 17 Oberon 15 van Cadix te Lissabon. Holtenau. Orpheus, Amsterdam n. Kopenhagen p. 16 Holtenau. Pericles 17 van Barbados te Amsterdam. Perseus 16 van Kopenhagen te Odense. Rhea, Guantanamo n. Amsterdam via Lon den p. 17 (4 v.m.) Ld. Titus 17 van Thessaloniki te Stamboul. Van Rensselaer, Barb. n. Amsterdam 15 van Mad. Vulcanus 15 van Parlermo n. Algiers. Boskoop, Coral n. San Antonio 15 v. Talcah. Amazone 15 v. West-Indië te New-York. Stella, Amsterd. n. Tunis p. 16 Beachy Head Iris, Amsterdam n. Bordeau p. 16 Beachy H. Baarn, Amst. n. Chili n. 15 Dungeness. Irene, Rott. n. Lissabon, p. 15 Dungeness. Manto, Rott. na Pasajes p. 15 Dungeness. Pygmalion, Rotterdam n. Algiers p. 16 Bea chy Head. Ceres 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Montferland (thuisr.) 15 van Rio de Janeiro Zaanland (uitr.) p. 15 Ouessant. Waterland (uitr.) .17 te Rio Janeiro. De heele week was zij bedroefd. Zij schreide bittere tranen, maar toen de Zondag kwam, zei ze: „Ziezoo, nu heb ik genoeg geleden, -nu ga ik weer naar de kerk. Ik denk, dat ik niet minder ben, dan Wederom berouwde zij haar zonde, degenen, die in de kerk zitten." Opnieuw ging zij op weg naar de kerk, maar ook nu zag zij daar weer de roode schoenen, die nog altijd dansten. Ze schrok, aarzelde en keerde toen weer terug, echter thans diep in haar hart. MEYER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Eurymedon, Batavia n. Amst. 17 te Suez. Perseus Rott. n. Japan 17 te Pt. Said. Promotheus, Bat. n. Amsterdam p. 15 Gibr. Gleniffer, Dairen n. Amst. 15 te Duinkerken Polyphemus, Amst. n. Java p. 16 Beachy H. Benreoch 16 van Miike te Rotterdam. Aeneas 16 van Taku Bar te Rotterdam. Glenfinlas. Japan n. Rott. 15 v. Aden. City of Derby, Japan n. Rotterdam 15 v. Shanghai. Zij ging naar de pastorie en smeekte of men haar in dienst zou willen nemen. Zij beloofde heel vlijtig te zullen zijn en zoo hard mogelijk te werken. Het loon kon haar niet schelen. De dominees vrouw kreeg medelijden met haar en nam haar in dienst. Karen was vlytig en zorgzaam, 's Avonds zat ze heel stil te luisteren, als de dominee uit den bijbel voorlas. Al de kinderen hielden van haar. Maar als zij over opschik praatten of tegen haar zeiden, dat zij zoo mooi wilden worden als een koningin, dan schudde Karen het hoofd. (Wordt vervoigüL ROTTERDAM Z -AMERfKA LIJN. Alkaid 15 van Buenos-Ayres n. Rotterdam. Alphacca (thuisr.) 15 van Bahia. STOOMV. MIJ. NEDERLAND Enggano, Batavia n. Calcutta 15 te Singap. Tarakan (kampeen-eis) 17 van Velsen te Ulvik. Poelau Bras 16 v. Hamburg te Amsterdam. Poelau Tello (thuisr.) 16 van Port Said. Jan Pieterszoon Coen (thuisr.) 17 v Suez. WIJK LIJN. Winterswijk, 16 van Rott. n. Halifax. Katwijk 15 v. Rott. te Koningsbergen. Naaldwijk, Rott. n. Viipuri p. 17 Kronbosg. Christelijke School voor U. L. O. HAARLEM Maandag. Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken te Haarlem aanbesteed het bouwen en gedeeltelijk verbouwen van een school voor Christelijk U.L.O. aan de Nassau- laan. Ingeschreven werd door: P. Sprengers te Haarlem73.400. P. J. van Hoften te Haarlem78.700. H. C. Ooievaar te Amsterdam79.700. A. Castricum te Beverwijk79.990. S. Kuit te Driehuis81.300. G. en J. Broertjes te Heemstede en Bloemendaal 81.580. Klein en Zoon te Assendelft81.700. Cobelens en Zoon te Haarlem 81.800— G. Metselaar te Haarlem81.855. Willebrod te Beemster81.939. Doedens en Schilder te Zandt 82.887— Gebr. de Vries te Haarlem en Pur merend 83.420— J. Breevoort te Haarlem83.850— S. A. Kruwer te Schagen85.000— P. Duyn te Zandt 85.000— M. Ebbing te Haarlem85.379. Mij. „Nrd.-Holland" te Heemskerk 85.473— Joustra te Haarlem 85.483— N.V. W. Geels te Aerdenhout85.900. F. Brandsma en BaMcer te Haarl. 86.500.— C. Bot te Haarlem87.000— J. C. de Geus te Haarlem87.242. Philips Bouwbedrijf te Haarlem., 87.400— H. J. Gppenkamp te Haarlem 87.700— G. P. Hetem te Haarlem87.800. Gebrs. v. Putten te Heemstede 88.386— A. Handgraaf te Santpoort88.650. G. C. J. Evers te Bloemendaal 89.200. F. Philips te Haarlem 89.625— v. d. Putten te Haarlem 90.790. Kemp en Zoon te Zilwolde93.000— H. G. Hendriks te Wassenaar 97.797. G. R. v. Hoek te Delft101.500— J. Heemskerk te Delft 103.100— De beide laagste (tevens de hoogste) in schrijvers hadden de voorwaarde gemaakt dat bij oorlog de prijzen zullen stijgen. Deze in schrijf bil jetten werden onder reserve geaccep teerd. De gunning zal zoo spoedig mogelijk door het gemeentebestuur bekend gemaakt worden. KINDERVERLAMMING. In de gemeente Beilen is een geval van kin derverlamming geconstateerd bij een jongetje van tien maanden van den arbeider Joh. Kats te Tiendeveen. De kleine is op medisch advies opgenomen in de barak van het ziekenhuis „Bethesda" te Hoogeveen. 's GRAVENHAGE 17 Juli. Voor de examens nuttige handwerken te Rotterdam werden 13 candidaten geëxamineerd. Geslaagd is A. Konst te Aerdenhout. EXAMENS „Nu heb ik genoeg voor de roode schoenen geleden", zei Karen, „nu ga ik naar de kerk, zoodat men mij kan zien." Ze liep zoo snel als ze kon naar de kerkdeur, maardaar dansten de rood< schoenen weer en zij werd bang, zóó bang, dat zij terug ging

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6