Vreedzame ieg.elmq) der kwestie Dantzig bereid zijn - Hitier zou daartoe Japansche protestnota teruggezonden. PROGRAMMA Nieuwe bespreking in Moskou. DINSDAG Ï8 JU EI 1939 Jöxstec ia de veile stad temqqekeexd Gisteren zij'n Gouwleider Förster en Zaske van een bezoek aan Berchtesga- den teruggekeerd. Naar verluidt hebben zij den Führer in goede stemming aangetroffen en hij heeft gezegd, dat volgens zijn mee ning het probleem-Dantzig tusschen Duitschland en Polen kan worden ge regeld door middel van onderhandelin gen, indien geen interventie van buiten af komt. Voor het oogenblik is het zenden van wapens naar de vrije stad gestaakt. Ongeveer vijftig oudere leden van het politie corps van Dantzig zijn gearresteerd; waarom is niet bekend. Het nieuwe nationaal-socialistische radio-sta tion Hagelsberg, op den gelijknamigen heuvel bij Dantzig, is thans in gebruik gesteld. De zender is zoo krachtig, dat men te Dantzig met de „volks-on tv anger" geen buitenlandsche sta tions meer kan hooren. Franschc persstemmen: „Ver rassing uitgesloten." PARIJS, 18 Juli (Havas). Lazurick betoogt in „Justice", dat Duitsch land zich ongerust begint te maken en dat de militaire onderhandelingen Duitschland doen begrijpen dat de kwestie Dantzig niet zoo ge makkelijk kan worden geregeld als die van de Anschluss of het Sudetenland. Boussard schrijft in „Petit Journal" naar aan leiding van het bezoek van generaal Ironside aan Warschau: de Engelschen slapen niet in. Zij nemen alle noodige voorzorgen, zoowel in Europa als in Azië. Van een coup bij verrassing kan geen sprake meer zijn. Saint Brice betoogt in het Journal: Het is duidelijk, dat de Fransch-Poolsche samenwer king een veel nauwkeuriger vorm zal krijgen en in de conventies, welke thans worden uitge werkt, verder zal worden ontwikkeld, teneinde hez bondgenootschap te versterken en den Po len een steun te geven, die overeenkomt met dien van Groot-Brittarmië. Eventueele tegen standers weten zeer zeker beter dan wie ook, dat men geen minuut verliest en dat de orga nisatie van het vredesfront even stelselmatig als kalm voortgang vindt. Boutelleau telefoneert uit Londen aan de Fi garo: Het is niet zeer verrassend, dat berichten door het Foreign Office ontvangen behelzen, dat Duitschland na alles niet zeer gehaast is zich meester te maken van het gebied van Dantzig. Pays schrijft in Excelsior: Londen en Parijs organiseeren den vrede en stellen een maximum aantal strijdkrachten daartoe ten dienste. Dat is de taal, welke de theoretici van het geweld naar het schijnt beter dienen te begrijpen dan wie ook. Kerillis schrijft in Epoque: Zij die thans tot eiken prijs verschil willen maken tusschen het Duitsche volk en zijn leiders vergissen zich zeer. Zij redeneeren als degenen, die in 1914 het Oorlogsdooden naar de Heimat. Op verzoek van de Duitsche regeering zal het stoffelijk overschot van Duitsche soldaten, die gedurende den oorlog in Frankrijk begraven zijn, naar Duitschland teruggebracht worden. Van daag zijn op de begraafplaatsen te Besancon 72 graven geopend in tegenwoordigheid van de plaatselijke autoriteiten en Duitsche gedelegeer den. Het stoffelijk overschot van eiken soldaat werd in een kist gelegd. De kisten zullen morgen naar Duitschland worden vervoerd. Mussolini-station te Berlijn. Hitier heeft den Italiaanschen minister van cultuur, Alfieri, bij de opening van de kunst tentoonstelling te München medegedeeld, dat in de nabijheid van het station „Heerstrasse" te Berlijn, waar de Duce bij zijn bezoek aan Ber lijn is aangekomen, een nieuw representatief sta tion voor aankomst en vertrek bij alle hooge staatsbezoeken gebouwd zal worden. Dit station zal „Mussolini"-station heeten. Het Adolf Hitler - plein zal Mussolini-plein gaan heeten en de straat tusschen plein en station Mussolinistraat. Relletjes bij de Amerikaansche werkverschaf f ing. MINNEAPOLIS (United Press). Na nachtelijke relletjes tusschen stakers van de werkverschaffing en de politie, waarbij een persoon werd gedood en 17 gewond, heeft de burgemeester George Leach telegrafisch aan den procureur-generaal Frank Murphy doen weten dat zekere elementen openlijk in verzet zijn gekomen tegen de regeering. Alleen een spoedige tusschenkomst van de regeering kan de orde en de wetseerbieding herstellen. Later heeft de burgemeester verklaard dat „teneinde een burgeroorlog te vermijden" het gemeentebestuur de uitvoering van de werk verschaffingsobjecten moet staken. Bij de relletjes van gisteravond heeft de po litie eerste een salvo gelost en daarna met behulp van traangasbommen de straat schoon geveegd. De relletjes bereikten hun hoogte punt toen de politie met geweervuur en met traangasbommen den strijd aanbond tegen 4000 joelende en schreeuwende stakers, die protesteerden tegen de 119 naaisters, die in de spinnerijen aan het werk bleven. Politiemannen trachtten toen de vrouwen te escorteeren en te beschermen tegen de me nigte, die luide haar misnoegen liet blijken over de „onderkruiperij". De menschen dron gen op en verbraken het politiecordon en stok ken vlogen door de lucht. De politie voerde hierop een charge uit. Kort daarna werd de 60-jarige Emil Bergtrom een slachtoffer. Hij werd met een schotwond in het hoofd dood in de goot gevonden. Intusschen had den stakers het vuur beantwoord en eenige politiemannen en toeschouwers verwond. Naar schatting zijn er thans bij de werk verschaffing in het geheele land 92.000 sta kers. Pruisische militarisme tegenover de Duitsche natie stelden. Men wilde de proef nemen Duitschland met de menschheid te verzoenen. Men kwam tot het monsterachtige resultaat, dat men twintig jaren na een wereldoorlog van uur tot uur een nieuwen wereldoorlog onder oogen moet zien. Strenge straffen voor anti- Poolsche activiteit. De conservatieve bladen te Warschau voor spellen, dat strenger maatregelen zullen wor den genomen tot onderdrukking der tegen den staat gerichte activiteit der Duitsche minder heid in Polen. Deze maatregelen worden verwacht na den terugkeer van den minister-president van zijn reis naar het Westelijk deel des lands, waar hij met de plaatselijke gouverneurs heeft geconfe reerd. Intellectueel esamenwerking. Gisteren is de commissie tot internationale intellectueele samenwerking van den Volken bond te Genève bijeengekomen voor de twee en twintigste gewone zitting. Tot voorzitter werd de Engelschman Gilnert Murray hei-kozen, ter wijl ook de vice-voorzitters Gonzague de Rey nold (Zwitserland) en prof. dr. J. Huizinga (Nederland) werden herkozen. Halifax en MacDonald naar Genève. Chambei'lain heeft in het Lagex-huis medege deeld, dat Halifax en Macdonald bij de delega tie zullen zijn voor de eerstvolgende Volken- b ondsvei-gadering. Russische vlootparade in de Finsche Golf. De Russische-Baltische vloot bereidt zich voor op het groote feest van den vlootdag der URSS Op 24 Juli zal in de Finsche golf en op de Neva een parade gehouden worden van de een heden der Baltische vloot. Op de Neva zal een spiegelgevecht gehouden worden, dat de inne ming van een kustfort als onderwerp zal hebben, waarbij zal worden deelgenomen door amphibie- tanks. Er zullen torpedo's gelanceex-d worden en dieptëbommen, duikbootën zullen duiken etc. Verkeers-as Berlijn—Rome. Men is op het oogenblik aan beide kanten van de grens bezig met den aanleg van een autosnel weg, die een dii-ecte vex-binding zal vormen tus schen Rome en Berlijn over den Brennerpas. Te Berlijn wordt vernomen, dat de noodige credie- ten voor het Italiaansche gedeelte verleend zijn. Aan Duitsche zijde mankeert de verbinding van München naar den Brenner nog. De werkzaam heden zullen echter, zoo zegt men zeer actief worden uitgevoerd. Nog dit jaar zullen presta tie-autoraces tusschen Berlijn en Rome worden georganiseerd, waaraan door Duitsche en Ita liaansche wagens zal worden deelgenomen. Nieuw experiment van de Britsclie luchtvaart. De „Paris Soir" meldt uit Londen: „De Royal Air Force bereidt een nieuwe expe ditie boven Fransch gebied voor. Deze vlucht zal alle kenmerken van een oorlogsvlucht hebben. De eskaders zullen eerst twee of drie uur voor het vertrek gewaarschuwd worden en de Fran- sche luchtverdediging zal niet van de vlucht in kennis gesteld worden. Woensdag of Donderdag zou deze vlucht plaats vinden: 300 toestellen met 1000 man zouden er aan deelnemen. De Britsche bombardements vliegtuigen zullen trachten de Middellandsche zee te bereiken en zonder tusschenlanding op hun basis terug tee lceeren." Roosevelt confereert met Congresleiders. Roosevelt en Huil hebben op het Witte Huis met de leiders van het congres de neutrali- teitskwestie besproken. Van gezaghebbende zijde werd verklaard, dat men niet tot een be sluit is gekomen, doch de senator Barkley, lei der van de New Deal, zeide tegenover journa listen te gelooven, dat het congres niet op zettelijk op verdaging zal aansturen met het oog op het belang van den arbeid welke ver richt moet worden Roosevelt heeft den wensch te kennen ge geven een onderhoud te hebben met de repu- blikeinsche leiders van het congres. De bij eenkomst van hedenochtend heeft niet het ge- wenschte resultaat opgeleverde het schijnt dat de leiders der democraten den president heb ben medegedeeld, dat zij zijn standpunt in zake de procedure van de herziening van de neutraliteitswet niet deelen. Senator Austin, de leider van de democra ten in den Senaat heeft medegedeeld dat hij nog geen uitnoodiging heeft ontvangen bij den president te komen. Aangezien de leiders van de democraten niet eensgezind van meening zijn over de neu- traliteits kwestie, is het niet waarschijnlijk, dat men positieve resultaten zal bereiken, aangezien zij zich niet uit naam van de partij zullen willen uitspreken. HUWELIJKSREIS IN HOOGER SFEREN. Douglas Corrigan, die verleden jaar „bij vergissing" over den Atlantischen Oceaan is gevlogen, is te San Antonio (Texas) in het huwelijk getreden met een onderwijzeres. De jonggehuwden willen hun huwelijksreis per vliegtuig maken. Chamberlain verklaart dat de Japansche regeering geen wijziging van de Britsche politiek heeft geëischt. In het Lagerhuis heeft Chamberlain in ant woord op een vraag betreffende den toestand in het verre Oosten allereerst verwezen naar het te Tokio uitgegeven communiqué beti-effende het bezoek van ambassadeur Craigie aan mi nister Arita van Zaterdag jl. vervolgens ver klaarde hij, dat de data voor de officieele ope ning der onderhandelingen in de pers gepubli ceerd, zoowel in Japan als in Engeland, volgens welke de Japansche i-egeering een fundamen- teele ommekeer zal eischen in de politiek der Britsche regeering in het Verre Oosten als voor waarde voor het openen der onderhandelingen, zoo voegde Chamberlain hieraan toe. Ik zou het gaarne duidelijk willen maken, dat dit land niet zou willen en kunnen optreden ten aanzien van zijn buitenlandsche politiek op eischen van een andere mogendheid (algemeene toejuichingen). Evenmin heeft de Britsche re geering eischen van dien aard van de Japan sche regeering ontvangen. Naar de meening van den Britschen ambassadeur te Tokio zou de of ficieele Japansche houding meer correct be schreven worden als de wensch, dat Groot-Brit- tannië zou trachten de Chineesch-Japansche vijandelijkheden te zien met meer begrip voor Japan's moeilijkheden en voor den Japanschen kant van de zaak. De Britsche regeering deelt de opvatting van Craigie, dat een toeschrijving aan de Japansche regeering van bedoelingen, die in feite zou kunnen blijken ongegrond te zijn, slechts berekend zou zijn op benadeeling van het succes der ondex-handelingen. De plaatselijke toestand in Tientsin, aldus Chamberlain verder, is thans over het algemeen beter geworden en levensmiddelenvoorraden komen nu in voldoende hoeveelheden binnen, tex-wijl behoorlijke hoeveelheden melk verkrijg baar zijn. Anti-Bi'itsche betoogingen worden in ver scheidene steden in Noord-China gehouden en er is eenige schade aangericht aan zendings eigendom in Sjansi. Wat de Japansche bekend making aangaande het beperken van het bin nenvaren van schepen van derde mogendheden betreft, zeide Chamberlain, dat de onderhande lingen tusschen de Britsche en de Japansche autoriteiten thans vorderen. Wat kol. Spear betreft, zeide Chamberlain, dat met het oog op den klaarblijkelijk onbevre- digenden aard van een dergelijk optreden Ci-aigie de krachtigste stappen heeft gedaan, waarbij geëischt werd, dat een Japansch spre kende officier toestemming van de Japansche regeei-ing zou krijgen om naar Kalgan te gaan. Correspondent van Giornale d'Italia uitgewezen. De Franschc autoriteiten hebben besloten, dat Luigi Pome, correspondent van den Gior nale d'Italia te Parijs, uit Frankrijk gewezen zal worden. Deze maatregel vormt een ant woord op de uitwijzing van den correspondent van een Farijsch blad, Jean Devau, uit Ita- Naar aanleiding van het feit, dat de corres pondent van de „Giornale d'Italia" te Parijs, Pome, bevel heeft gekregen Frankrijk te ver laten, verklaard men in politieke kringen te Rome dat zich langzamerhand een keten van wederzijdsche uitzettingen vormt, zoodat het eindresultaat op den duur nauwelijks twijfel achtig kan zijn. Bij de „Giornale" meent men, dat de Fransche maatregel slechts verklaard kan worden door den blinden haat tegen al les dat Italiaansch en fascistisch is. Pome heeft steeds, aldus zegt men, objectief en cor rect zijn berichten gegeven, op uitdrukkelijke aanwijzing van zijn directie. Britsche luchtpostdienst over den Oceaan. LONDEN, 17 Juli (A.N.P.) Op 5 Augustus wordt de Britsche wekelijksche luchtpost dienst over den Atlantischen Oceaan geopend Het eerste toestel zal dan cp 6 Augustus in Montreal aankomen. De dienst in omgekeerde richting vangt aan op 9 Augustus. Ballonversperring door bliksem getroffen. Gistermiddag zijn vijf ballons van een luchtversperring boven het vliegveld Carding- ton door den bliksem getroffen en brandend neergestort. Carmona te Lorenzo Marquez. De president van Portugal, Carmona, is te Lourenco Marquez aangekomen. Hij werd be groet met salvo's van het geschut van het fort en dc oorlogsschepen en werd dor de bevolking toegejuicht. De gouverneur van Madagascar is den Por- tugeeschen president komen begroeten. Sovjet-Unie kan geen dreigementen aanvaarden MOSKOU. 18 Juli (Tass) De ambassa deur van Japan heeft op 16 Juli een stap gedaan bij den adjunct-commissaris van buitenlandsche zaken. Hij bracht daarbij vraagstukken ter sprake, verband houdende met onwettige activiteit in de petroleum- en steenkoolconcessies van Sachalin en betwist te daarbij de beslissingen van SovjetRussische rechtsorganen. De ambassadeur van Japan eischte den laatste op 18 Juli antwoord. Op 17 Juli heeft de adjunct-commissaris de nota aan den ambassadeur teruggezonden en daarbij te kennen gegeven, dat, aangezien het document bedreigingen inhield, het het karakter had van een ultimatum en daar het commissariaat het niet mogelijk achtte, dat te aanvaarden, zond het hetzelve terug zonder het te hebben onderzocht. K. N. I. L. M. maar één keer per week naar Australië. BATAVIA, 17 Juli. Naar Aneta verneemt, zal met ingang van 1 Augustus de tweede we kelijksche dienst op Australië door de K.N.I. L.M. voorloopig worden gestaakt, zoodat dus voortaan de dienst maar eenmaal per week wordt ondex-houden. Van het plan voor het charteren van toestellen van de K.L.M. is voors hands afgezien, in afwachting van nader over leg met de Australische regeering. WOENSDAG 19 JULI 1939. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Ca. 8.16 Berich ten). 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Conti nubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Bex-ichten, 12,17 Het VARA-orkest, 1.001,45 Esmeralda en gramofoonmuziek.. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Orgelspel en gramofoonmuziek. 4.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.28 Berichten. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 VA. RA.-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Ham mond-orgel, piano en zang. 7.308.00 Cyclus „Ons werk en ons" geloof". 8.05 Herhaling SOS-berichten. 8.07 Berichten ANP., VARA- Varia, 8.17 Causerie „De VARA-zomerprijs- vraag". 8.20 Gramofoonmuziek. 9.00 Jack de Vries' Internationals e nsolist. 9.30 VARA-or kest. 10.00 Berichten ANP., 10.10 Causerie „Schuldig of onschuldig?" 10.15 VARA-orkest 10.45 Esmeralda. 11,15—12.00 Gramofoonmu ziek HILVERSUM II 301,5 M. NCRV-Uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Be richten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Zingaresca en gx-amofoonmuziek. 1.45 Gramofoonmuziek. 2,15 Pianovoordx-acht en gramofoonmuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Gramofoonmuz iek. 3.40 Christ, liede- renuurtje. 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 Ge- lukwenschen. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gra mofoonmuziek. (Ca. 6.30 Berichten). 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvarings regelement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het kompas voor het Middenstandsbedrijf". 7.30 Gramofoonmuziek. 7.407.55 Causerie „Een vacantie reis door Zwitserland". 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Repetitie voor het Generaal Appèl. 8.45 Reportage. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Be richten ANP., actueel half uur. 10.30 Mannen- kwartet en pianosoliè (10.4511.00 Gymnas tiekles). 11,20 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50 12.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11,25 Orgelspel. 12.00 Populair concert. 12.00 Populair concert. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 Leonardi en zijn Weensch orkest m.m.v. solisten. 1.35 Uit Berlijn: Hans Busch en zijn orkest m.m.v. solisten. 2.20 Pianovoordracht. 2.50 Harray Engleman's kwintet. 3.20 Liedjes aan de piano. 3.40 Dansmuziek, (gram. pU, 4.20—5.10 Vesper. 5.20 Billy Cotton en zijn Band. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.20 Berich ten. 6.45 Interviews. 7.05 Orgelspel. 7.20 Het BBC-orkest. 8.00 Uit Genève: Causerie over Zwitserland. 8.20 Gevarieerd concert. 9.20 Be richten. 9.50 Solistenconcert. 10.40 Oscar Rabin en zijn Dansorkest. 11.40 Causerie ..American Holiday". 11.55 Gramofoonmuziek. 12.15—12.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 9.00 en 9.30—1.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Gramofoonmuziek. 1,25 en 2.00 Het W. Cantrelle-orkest. 2.35 en 3.30 Gramo foonmuziek. 3.50 Zang. 4.05; 5.05 en 5.25 Gramofoonmuziek. 6.35 Vioolvoordracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang met toelichting. 7.50 Pianovoordracht. 8.25 Vroolijk program ma. 9.20 Variété-programma. 10.20—11.20 Orkestconcert m.m.v. solisten. KEULEN. 456 M. 6.50 Het Omroeporkest. 8.50 Gramofoonmu ziek. 12.20 Populair concert. 1.35 Omroep- kleinorkest. 2.30 Populair concert.. 3.40 Gra mofoonmuziek. 4.20 Otto Dobrindt's orkest en gramofoonmuziek. 6.55 Zang en piano. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.30 Huns Bund en zijn orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Trioconcert. 11.40 Omroepdansorkest, Popy Ferrareso's orkest en solisten. 12.203.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL. 322 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 12,50 Omroepdans ox*kest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.20 Kwartet concert. 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Het Ceciliakoor. 9.20 Radiotooneel. 10.05 Gra mofoonmuziek. 10.30—11.20 Dmroepdansor- kest. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 Edouard Loiseau's orkest. 1.502.20, 5.20 en 6.35 Gra mofoonmuziek. 8.20 Het Omroepsymphonie- orkest, het Omroepvrouwenkoor en solisten. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7,35 De Kyffhauserkapel. 9.35 Folkloristisch programma (opn.) 19.20 Berichten. 10,40 Re portage. 10,50 Pianovoordi-acht. 11.05 Berich ten. 11,20—12.20 Karl Ristenpart's Kameror kest en solist. Zweden vertrouwt niet meer op eerbiediging van zijn neutraliteit. Indrukwekkende verdedigingsmaatregelen. MALMOE (United Press). De onzekex-heid van den Europeeschen politie- ken toestand heeft veroorzaakt dat ook Zweden uitgebreide en indrukwekkende maatregelen treft voor zijn nationale verdediging. De Zweedsche autoriteiten geven openlijk toe dat zij minder dan negen maanden geleden het vertrouwen hebben dat de leidende staten, in het bijzonder Duitschland, de Zweedsche neu traliteit zullen eerbiedigen in geval van ooi-log. De daden van Hitlex*. in den vorigen zomer, eindigend in het accoord van München,. de daarop volgende invasie in Tjsecho-Slowakije, de in lijving van het Memel-gebied en de thans drei gende terugkeer van Dantzig tot het Rijk heb ben het vertrouwen van de Zweedsche regeering en van het Zweedsche publiek om ondanks alle vooi-zox-gen neutraal te kunnen blijven ernstig geschokt. De loopende militaire uitgaven zijn dan op het oogenblik ook 200 procent hooger dan drie jaar geleden. In Zweden zijn thans meer soldaten in oefening en op manoeuvres dan ooit sinds den wereldoorlog. De Zweedsche vloot zal in Augustus groote manoeuvres houden buiten Malnxoe. Het land is in staat om 15 divi sies te mobiliseeren. Zoo juist zijn de plannen gereed gekomen om binnen 24 uur een kwart millioen soldaten naar Zuid-Zweden te transpor teeren. De militaire autoriteiten gelooven dat dit leger, dat technisch goed is uitgerust, in staat zal zijn een mogelijken Duitschen inval te weer staan tot hulp komt opdagen. Wil een inval in Zweden succes hebben dan zal toch een leger van een kwart millioen man noodig zijn om het uitgebreide grondgebied van Zweden te ver overen. Het land bezit op het oogenblik 300 eerste linie vliegtuigen, die van de nieuwste constructie zijn. Hierbij zijn 200 bommenwerpers, waarvan 80 van een zwaar type. Het vlootprogram wordt in versneld tempo uitgevoerd. Hierbij is voor zien in den bouw van 4 slagschepen en een aan tal snelle torpedojagers en mijnenleggers. Ciano's bezoek aan Spanje beëindigd. MALAGA, 18 Juli (Havas-A.NJP.) Graai Ciano heeft zich ingescheept aan boord van de Conté di Savoia, met welk schip hij de terug reis naar Italië maakt, De „Giornale d'Italia" schrijft, dat bij het bezoek van Ciano aan Spanje resultaten ver kregen zijn, die zeer belangrijk zijn, zoowel voor de betrekkingen tusschen Spanje en Italië en tusschen Spanje en de spil als voor het systeem der Europeesche krachten. Men behoeft geen voorspellingen te doen over de gevolgen dezer overeenstemming, aldus het blad. Al wat ge beuren moet, zal gebeuren. Alles zal zich ont wikkelen langs den natuurlijken weg, aangege ven en ontdekt door de ervaringen der drie laat ste jaren, welke een richtsnoer voor de Spaan- sche politiek gegeven hebben. De politiek van Duitschland en Italië heeft geen enkele veran dering ondergaan, geen lageren toon aangesla gen en geen enkelen eisch laten vallen sedert Daladier zijn volmachten heeft verkregen en van het herstel van Frankrijk spreekt en sedert Londen en Parijs op het aambeeld der omsin geling slaan. Craigie's rapport wordt bestudeerd De diplomatieke redacteur van Reuter ver neemt dat het rapport van Craigie over het onderhoud, dat hij Zaterdag met Arita heeft gehad, nog steeds door de Britsche regeei-ing wordt bestudeerd. De opmerkingen op het rapport van Graigie over zijn onderhoud van 15 Juli met Arita zul len waarschijnlijk vanavond naar Tokio worden geseind. „Sociale massa" vraagt bijeenkomst van het parlement Het bestuur der partij van de sociale massa heeft minister-president Hiranoema een petitie overhandigd, waarin een buitengewone zitting van het parlement in vei-band met de Britsch- Japansche besprekingen gevraagd wordt. Duitsch handelsverdrag met Japan. De ondei-teekening van een handelsverdrag tusschen Japan en Duitschland kan elk oogen blik verwacht worden. De desbetreffende docu menten zullen zeer binnenkort te Berlijn wor den onderteekerjd. De onderhandelingen hebben ruim een jaar geduurd en waren vaak zeer moeilijk. De Japansche uitvoer naar Duitschland zou aanzienlijk vergroot worden. Palestijnsche opperrabijnen doen een beroep op Engeland. De beide opperrabijnen van Palestina, Hertzog en Uziel, hebben een oproep gericht tot het Britsche volk, waarin zij er op aandringen, dat dit zijn stem zal verheffen tegen de opschorting der Joodsche immigratie in Palestina. Geen fundamenteele wijziging. De besprekingen tusschen de verte- genwoox-digers van Engeland en Frank rijk met Molotof hebben gisteren een uur en drie kwartier geduurd. Het schijnt, dat deze geen fundamenteele wijziging hebben gebracht in de onder handelingen. Naar verluidt bestudeert de regeering van de Sovjet Unie het jong ste Fransch-Britsche antwoord en zal binnenkort een volgend onderhoud met Molotof plaats hebben. „Groote beteekenis voor de toekomst" Generaal Sikorski heeft in de „Kurjer Warsawski" de diplomatie van de Sovjet-Unie geanaliseerd in vei-band met de Fransch-Britsch-Russische besprekingen en hij verklaart, dat de Sovjet-Unie een besluit moet nemen, dat van groot gewicht is voor zijn houding in de toekomst. De regeering te Moskou, aldus generaal Sikoi-ski, begrijpt zeer wel, dat wanneer zij een overeenkomst sluit met Parijs en Londen, zij definitief moet breken met de politiek van Rapallo en ook de actie van het Komintern moet staken of minstens het doel hiervan ten aanzien van de democx-atische sta ten herzien. Indien Moskou een verdrag sluit met Londen en Parijs, dan kan het er niet aan denken, langer haar actie voort te zetten, welke erop gericht is de binnenlandsche eenheid en de militaire kracht van zijn bondgenooten te ver nietigen. Vervolgens beschrijft de oud-minister-presi dent van Polen de strategische positie van de Oostzee en hij verklaart, dat Hitier hiervan een Duitsche zee wil maken. Dit brengt het gevaar mee voor de onafhankelijkheid van alle landen aan de zee, hierbij ingesloten Polen. Doch door deze landen wil Duitschland voor alles de Sovjet Unie treffen. Tenslotte verklaart generaal Sikoi'ski, dat Duitschland geheel midden-Europa domineert. Niets is minder waar, dan dat Duitschland zijn roofzuchtige plannen heeft opgegeven om ver overingen in het Oosten te maken, teneinde ten slotte de handen vrij te hebben in 't Westen. Het is derhalve noodzakelijk een collectieve wal op te werpen tegen de agressieve bedoelingen van Duitschland, dat zijn oog richt op de onuitspre kelijk natuurlijke rijkdommen van de Sovjet Unie. Dit moet door het Kremlin overwogen worden. LONDEN, (Reuter) In antwoord op een vraag in het Lagerhuis betreffende de onderhan delingen te Moskou heeft Chamberlain vei'klaard dat nieuwe instructies zijn gezonden aan den Britschen ambassadeur in Moskou en dat hij niet in staat was iets toe te voegen aan zijn recente verklaringen. Op de vraag of hij Woensdag in de gelegenheid zal zijn een verklax-ing af te leg gen, zeide Chamberlain, dat hij niets kon beloven. In het Lagerhuis heeft een arbeidersafgevaar digde Chamberlain gevraagd, of hij de verze kering kon geven, dat het Lagerhuis niet op reces zou gaan voor de onderhandelingen met Rus land geëindigd zouden zijn. Chamberlain ant woordde ontkennend.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7