VOORBEREIDINGEN VIERDAAGSCHE. Avontuur in Venezuela De Koning en de Koningin van Engeland hebben een bezoek gebracht aan de traditioneele races van Sandown Park. De vorstelijke bezoekers bij het verlaten van het paddock Een goede rust ishet halve marcheerwerk, De voorbereidingen voor de vierdaagsche atstar.dsmarschen te Nijmegen zijn in vollen gang. .Wandelende stroozakken" op weg naar de slaapplaats in de Koloniale Kazerne Prinses Josephine Charlotte en Prins Boudewijn van België hebben een bezoek gebracht aan Eecloo, waar zij de vlaggen voor de scholen uitreikten en bloemen bij het monument voor de gevallenen legden Snelheids-impressie bij de Europeesche Nijmegen komt weer in het teeken der internationale vierdaagsche afstands motor-kampioenschappen, welke te marschen. Op het terrein van de Koloniale kazerne worden reeds de noodige Francorchamps verreden zijn voorbereidingen getroffen Baumgarten won de 400 meter bij de internationale athletiek- Vietto. de drager van de gele trui in de étappe Nantes— Royan Voor het te Amsterdam geplaatste personeel der Koninklijke Marine zijn Maandag in het Oosterdok en wedstrijden, welke te Brussel werden gehouden. Het van den Tour de France, peddelt in straf tempo naar het IJ.gpacht bij de Prins Hendrikkade in de hoofdstad roeiwedstrijden gehouden, waarvan hierboven oogenblik der overwinning einddoel van de dagroute een moment FEUILLETON Naar bet Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 4) Er was heel wat tijd voorbij gegaan sedert ae twee vrienden elkaar in het gezicht had den gezien. Roddy, verklaarde Peter koeltjes, als ik me kon voorstellen, dat jij dat kanaal had aangeiegd, dan zou ik loopend naar huis terug gaan, heelemaal over land. Dacht jij soms, dat ik daar niet van die diepzeeboeien neer zou kunnen poten? vroeg Roddy. Je kunt zelfs geen aardappelen poten! zei Peter. En als je in Broadway lantaarnpalen moest neerzetten met de straatnamen erop, zou je het bordje met „Union Spuare" in „Co lumbia Circle" zetten. Als je maar weet, schreeuwde Roddy, dat er in deze haven over niets anders gepraat wordt dan over mijn boeien. De menschen hier zijn dol op mijn boeien, vooral op de rooie. Ik zal morgen een boei in de haven zetten, zei hij uitdagend. Dan zal je het zien. Dat zul je me zeker moeten laten zien, zei Peter. Peter was nu eeen week in Porto Cabello en had er zich buitengewoon vermaakt met Roddy aan het werk te zien. lederen morgen gingen de twee vrienden in de motorbarkas van de Mij. een tochtje maken buiten de J»ven, waar Roddy peilingen deed voor zijn boeien en Peter, op zijn gemak over de ach tersteven geleund, visschen probeerde te van gen. Op een avond tegen zonsondergang, toen zij op den terugtocht waren, weigerde de ma chine van de boot opeens in de schaduw van het fort. Terwijl de neger uit Trinidad het euvel onderzocht, trachtte Peter bij Roddy eenige belangstelling op te wekken voor het typische Hollandsche eiland Curasao, dat honderd mijl ten Oosten van hen lag. Hij wil de over Curacao praten omdat het schip, dat hem uit de Vereenigde Staten hier had ge bracht, daar had aangelegd en dat van Roddy niet. Dat ergerde Roddy en dus zocht Peter natuurlijk het oogenblik uit(, waarop de mo tor boot het opgegeven had en Roddy boven dien rammelde van den honger en het hem dus dubbel irriteerde om over Curacao te pra ten. Dat ie Curacao niet gezien hebt, zuchtte Peter. Je moet er toch heusch eens naar toe gaan. Met zoo'n kalm zee als vanavond zou je het in twaalf uur kunnen doenHet is een plaats, die je moet gezien hebben. Echt weer iets voor jou! riep Roddy ver ontwaardigd uit. Ik ben hier nu al vier maanden en jij pas een week en je wil mij over Curacao vertellen. Daar komen de re- volutionnairen van daan. Alle bannelingen uit Venezuela wachten daar tot er hier een revolutie uitbreekt en dan komen ze weer hier naar toe. Jij hoeft mij heusch niets van Curagao te vertellen. Ik hoef niet naar een plaats toe te gaan om er alles van af te we ten. Ik wed, zei Peter vinnig, dat je niets weet van die moeder met haar twee dochters, die uit Venezuela verbannen zijn en op Curasao wonen en die eiken dag bij zonsondergang hier naartoe zitten te staren. Roddy lachte verachtelijk. Dat is warempel het allereerste dat ze je hier vertellen, riep hij. De administrateur wijst ze je aan van het schip af en vertelt je.... - Vertelt je, ja! riep Peter triomfantelijk. Maar ik heb ze gezien. Toen we de haven uit gingen, stonden ze op de rots drie vrouwen in het wit die naar Venezuela stonden te turen. Ze hebben me verteld, dat de vader van die twee meisjes hier in de gevangenis zit. Hij was Hebben je verteld, ja! deed Roddy hem na. Ze hebben je verteld dat hij in de gevan genis zit. Ik heb hem gezien. Daar is de ge vangenis. Roddy wees naar het platte, gele fort, dat zich ver boven hen verhief. Achter de kaap, waarop het stond, lag de stad, ervan ge scheiden door een strook water, zoo smal dat een golfspeler als hij de kade van het douane kantoor als uitgangspunt nam, zijn bal tegen de gevangenismuur zou kunnen drijven. Van de stad uit had Peter dagelijks over de smalle haven naar het stukje kalkrots geke ken, dat naar de gevangenispoort leidde en had de armzalig geboeide gevangenen zien baggeren door de plaatsen, die bij laag water bleven staan; hij had hen elk een ton met versch water zien vullen en hij had hen, be waakt door de soldaten met bloote voeten en roode petten op, hun ketenen weer naar de gevangenis terug zien sleepen. Nu zag hij, op slechts een bootlengte afstand van hem, de voorkant van het fort steil uit de onbekende diepten der zee oprijzen. Het maakte een allerdroevigsten indruk op hem. Het zag er meer uit als een verwaarloosd graf dan als een fort. De voorkant was door wind en, golven gegriefd, gevlekt en verweerd en er zit een dikkelaag zout en doode mossels op. Iedere golf, die opkwam en weer terugspoelde, bracht tallooze krabben en rotschorpioenen in beweging en kruipende, op bloedzuigers lij kende dingen, die zich aan de kalkzandsteen hadden vastgeklampt en op de waterlijn dein de het zeewier, dat zich begeerig aan den muur had vastgezogen»op en neer, zoodat het leek of zijn lange armen zich draaiden en kronkelden als de voelarmen van ontelbare poliepen. Peter huiverde van walging over wat hij zag of misschien van de koorts, die de verstandi ge bewoners van Venezuela zich na zonson dergang achter hun gesloten luiken doet te- terugtrekken.Een oogenblik zaten de twee jon ge mannen met ernstige gezichten stil voor zich uit te staren en trachtten te beseffen, hoe het leven achter die verroeste tralies en bemoste muren zou zijn. Daar ergens begraven, zei Roddy, is Ge neraal Rojas, de Leeuw van Valencia, een man voegde hij er met zekere plechtigheid bij, waar het volk veel van hield. Hij heeft alle portefeuilles in het ministerie gehad en is gezant in Europa geweest en Alvarez is ban ger voor hém dan voor iemand anders in Ve nezuela. En waarom? Om de eenvoudige reden dat hij een fatsoenlijk man is. Toen het volk er achter kwam wat een schurk Alva rez was. smeekten ze Rojas zich in zijn plaats als president te laten kiezen en Rojas beloofde dat als het volk dat bij de volgende verkiezing nog verlangde, hij him wensch zou vervullen. Dien nacht heeft Alvarez hem van zijn bed laten lichten en hem daar gebracht. Hij is er nu al twee jaar. Er zijn ook wel gezonde ge vangenissen, maar Alvarez heeft Rojas daar in gezet omdat hij hoopte dat hij er zou ster ven. Hij dorst hem niet openlijk te vermoor den, omdat het volk op hem gesteld is. Toen ik hier voor het eerst was heb ik met Vicenti, den gevangenisdokter, het fort gezien op een tochtje door Porto Cabello. Hij wees me Rojas aan door de tralies. Rojas zat aan een tafel te schrijven met een sjaal om zich heen. Zijn cel was verlicht door een kaars en terwijl het buiten snikheet was, was het daar zoo vochtig als in een ijskelder. Toen we onze lantaarns omhoog hielden stond hij op en heb ik hem goed kunnen zien. Het is een kleine, mage re, zwakuitziende man, met wit haar en groote treurige oogen met een vreeselijk ver laten uitdrukking er in. Dat leek me tenmin ste en ik schaamde me dat ik daar zoo naar hem stond te kijken dat ik achter de tra lies een beleefde buiging maakte. Hij groette terug of hij nog gezant was en ik een prins, die bij hem op bezoek kwam. De dokter heeft in New-York gestudeerd en daarom praatte hij misschien openhartiger tegen me dan hij wel mocht. Hij zegt, dat hij den commandant van het fort heeft gewaarschuwd, dat Rojas binnen zes maanden dood zal zijn als hij niet naar één van de cellen boven de water lijn wordt gebracht. Maar de commandant zei hem dat hij zich niet met staatszaken moest bemoeien en dat de orders van den president waren dat Rojas „nooit meer de zon mocht zien". Peter de Peyster stootte een vloek uit. Zijn er geen mannen in dit land? bromde hij. Waarom halen z'n vrienden hem er niet uit? Dan zouden ze zich zelf er eerst uit moe ten halen, legde Roddy uit. Alvarez heeft groote opruiming gehouden en zelfs de vrouw en de dochters van Rojas, die je hebt gezien, heeft hij verbannen. Ze zijn toen naar Cura sao gegaan. Ze hebben geld genoeg en zou den in Parijs of Londen kunnen wonen. Hij Is in alle twee die plaatsen gezant geweest en heeft daar vrienden genoeg, maar al kun nen ze hem niet zien of schrijven, toch zijn ze in Curacao gaan wonen om dicht bij hem te zijn. Op den avond dat z'n vrouw 't land uit moest, hebben ze afgesproken dat zij iederen avond bij zonsondergang naar Porto Cabello zouden kijken en hij naar Curacao. Ze heb ben een huis op de rotsen gekocht links van de haven als je in Willemstad aankomt en de heele bevolking, de Hollanders, de Spanjaar den en de negers, kennen het verhaal en zeggen, dat als je die drie vrouwen op de rots ziet staan, het is of je 't Angelus hoort luiden en dat de heele bevolking dan bidt, dat die drie hem terug mogen zien.... (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8