JïuéiMMttektemid&ikf in Brussel H.C ANDERSEN IDE RQODE SCHOENTJES België zorgt voor zijn luchtbescherming Maximum straf voor dronken chauffeur Ketelontploffing op Duitsch stoomschip Japansch passagiersschip gezonken ,,9iiec dachten genieën ons te beschamen tegen uxat andae genieën uit denken om ons te vernietigen" De Belgische militaire luchtvaart bestaat thans vijf-en-twintig jaar. De feesten die zij voor deze gelegen heid organiseert, vallen samen met de opening van de tweede internatio nale luchtvaarttentoonstelling die tot 23 Juli in de Brusselsche Eeuwfeest paleizen wordt gehouden. Vandaar dat deze groote belangstelling zoowel uit het binnen- als het buitenland trekt, zoowel van burgerlijke als mili taire autoriteiten. In een omlijsting van wit en purper zijn in de centrale hal van de Eeuwfeestpaleizen on geveer 50 vliegtuigen tentoongesteld, waarvan sommige van waarlijk reusachtige afmetingen. Nu in België het vraagstuk der actieve en passieve luchtverdediging op den voorgrond is geschoven, is het begrijpelijk dat dit land zelf met flinke stands voor den dag kwam. En aangezien het thans als kooper in de markt is, zijn de buitenlandsche deelnemers natuurlijk ook niet tehuis gebleven. Een stand van Fokker Op de tentoonstelling is geen officieele deelneming van Nederland, maar hier heb ben enkele Nederlandsche particuliere firma's besloten onze eer op te houden: de firma's Fokker en Koolhoven. Midden in de centrale hal vinden we een 400 M2. groote Fokker stand. Misschien moeten wij de aanwezigheid van deze firma hier reeds beschouwen een contravisite, nadat koning Leopold in No vember j.l. tijdens zijn kort bezoek aan Am sterdam den tijd vond de Fokker-fabrieken te bezichtigen. Koning Leopold volgde hier mede het voorbeeld van zijn vader, die naar ik meen de eerste vliegende vorst was reeds met een Fokkervliegtuig van Brussel naar Parijs vloog Een foto ervan vinden wij in dezen stand, evenals van Koning Leopold's bezoek aan de Amsterdamsche fabrieken. Fok ker brengt op deze expositie een reusachtig wa tervliegtuig, het eenige dat er hier aanwezig is. Dank zij de medewerking van den Nederland- schen Minister van Defensie mocht dit toestel in Brussel tentoongesteld worden. Het is de Fokker 8-W, een tweemotorig toestel op drij vers, dat door de Nederlandsche regeering spe ciaal voor de kustverdediging in serie werd be steld. Men weet dat dit vliegtuig ertoe bestemd is om eventueele landingspogingen in de kiem te smoren. Naast deze formidabele machinerie staat curiositeitshalve „De Spin", het vliegtuig dat Fokker in 1911 bouwde en waarop hij zelf leerde vliegen. Ook verder heeft men er in deze stand mede rekening gehouden dat we niet allemaal vliegtuigdeskundigen zijn. Een 35-tal modellen, welke alle op dezelfde schaal zijn uitgevoerd, geeft den leeken er een in druk van, welke ontwikkeling deze fabrieken sinds 1911 hebben doorgemaakt. De firma Koolhoven bracht eveneens vele modellen en als .pièce de résistance" een soort van overgangsvliegtuig tusschen een lestoestel en een snellen jager. Keeren wij thans tot de officieele deelne mingen terug, dan zien wij dat Frankrijk, Engeland en Duitschland hier broederlijk naast elkander hun in vriendelijke kleuren beschilderde bombardementsvliegtuigen ver- toonen. Elk voor zich beslaat een oppervlakte van 2000 M2. Vooral Engeland heeft er prijs op gesteld op grootsche wijze voor den dag te komen. Men ziet hier o.a het Engelsche bombardements vliegtuig „Wellington", dat volbelast 11 ton weegt. In den loop van dit jaar zal een aantal van deze machines dén tocht naar Nieuw-Zee- land ondernemen. Daarnaast staat de „Hur ricane" opgesteld, een éénpersoons jager, even eens geschikt voor lange tochten. Ik vergat nog een vierde officieele deelneming te ver melden: die van het protectoraat Bohemen- Moravië, welke thans onder de Duitsche ha- kenkruisvlag vliegen. In de schaduw van al deze kolossen vindt men nog kleinere oefen en sportvliegtuigen, terwijl fabrikanten van onderdeelen en verkeersmaatschappijen zich hier eveneens hebben laten vertegenwoordi gen. Luchtbeschermingsdemonstratie In één der zijpaleizen heeft de Belgische Liga ter Verdediging tegen Luchtaanvallen een tentoonstelling ingericht. Huizen zijn op getrokken, sirenen loeien, allerlei soorten van schuilplaatsen zijn opgericht, toevluchts-oor den zijn gereed om hun bewoners te ont vangen. Vrijwilligersgroepen geven 's mid dags demonstraties. Het lijken wel voorwe reldlijke monsters, die uit de geïmproviseerde huizen te voorschijn komen en nog wat on wennig en langzaam vergaste kameraden te hulp „snellen". Dank zij de enorme oppervlak te van het terrein deze tentoonstelling be slaat 10.000 M2. kon men een straat na bootsen met huizen in natuurlijke grootte. Voor België is dit alles vrij nieuw. Verras send is dit in een land dat zijn militaire de fensie in de laatste decennia zoo krachtig verzorgde. En toch ook geen luxe in dezen tijd en in een gebied dat tusschen Schelde en Maas, op ca. 15000 K.M. (d.i. ongeveer de helft van het grondgebied) ongeveer 7 mÜ- lioen Belgen herbergt. Op 1.200.000 inwoners na is dat de geheele bevolking. Vooral na de September-crisis is de bevolking wakker ge worden. Toen heeft men geconstateerd dat men tegen aanvallen uit de lucht volstrekt onvoldoende beschermd was en men is danig aan het mopperen geslagen en.... aan het praten. En het heeft nog tot 't begin van dit jaar geduurd voordat de Minister van Ver dediging een extra crediet van 600 millioen francs ter beschikking kreeg om de zaak op pooten te zetten. Dat bedrag is echter voor het leeuwendeel aangewend voor het aankoo- pen van jagers en andere vliegtuigen voor het voorkomen van aanvallen op de burgerbevol king. Want die z.g. passieve luchtverdediging- is er toch alleen maar om de slagen op te vangen en beter is het nog ze te voorkomen. Men heeft nu eindelijk de plannen uitgewerkt voor de burgerbevolking en haar bescherming in tijden van luchtgevaar. Voor de z.g. actieve verdediging zullen speciale troepen van 9000 a 10.000 man worden gevormd, al naar gelang de Belgische industrie klaar is met de ver vaardiging van het voor hen bestemde ma teriaal. Deze troepen moeten de militaire ver dediging van het grondgebied op zich nemen buiten de legerzöne. Men wil het land voor de actieve luchtverdediging in zeven zones ver- deelen, zoodat een vijandelijk vliegtuig van de ééne valstrik in de andere zou vallen. De passieve verdediging zal ressorteeren onder een algemeen burger commissariaat, een ge decentraliseerde dienst die onder leiding van provinciale autoriteiten en burgemeesters zal staan. Men heeft het plan een groote propa ganda te gaan voeren voor de vorming van een soort van burgerwacht (dus niet-mili- tairen) die in tijden van oorlog geoefend moet zijn en het gemeentelijk en provinciaal personeel zal moeten aanvullen. De laatste maanden is reeds een aanzien lijke hoeveelheid materiaal besteld, waarvan we hier eenige getallen willen citeeren: 300 verplaatsbare en 100 groote sirenen, 40.000 stormlampen, 4 millioen zakken, 600.000 mas kers, 500 isoleerapparaten. Eén millioen zak ken, met zand gevuld, zullen met behulp van het leger onder de bevolking der groote een- tea worden verdeeld om in de kelders der groote gebouwen te worden opgeslagen. Ook aan collectieve schuilplaatsen, waaraan groot gebrek is, wordt gewerkt. Men ziet op de tentoonstelling hoe nieuwe industrieën zijn ontstaan om al dit materiaal te leveren. Menschelijke inconsequentie. Hier trachten genieën ons te beschermen tegen wat andere genieën uitdenken om ons te ver nietigen. Bus met 34 jongens te water. Gelukkig kantelde de wagen niet. DE KRIM, 18 Juli. De Hervormde Kna- penvereeniging te Erica heeft gisteren per autobus van de eerste Drentsche stoomtram maatschappij een uitstapje gemaakt naar Am sterdam. Het gezelschap, bestaande uit 34 jongens, onder leiding van ds. Steenbakker uit Erica, keerde laat in den avond terug. Om streeks twee uur is de bus, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, te De Krim in het kanaal gereden. De bus kantelde niet, zoodat het reddingswerk, dat de chauffeur met bewonderenswaardige zelfbeheersching leidde, ten zeerste vergemakkelijkt werd allen op het droge gebracht werden. Door om wonenden was intusschen geneeskundige hulp ingeroepen. Dokter Heep was spoedig ter plaatse. Hét bleek echter dat slechts drie per sonen lichte snijwonden hadden opgeloopen. De overigen waren met den schrik vrijgeko men. Nadat allen bij onwonenden op verwar mende dranken waren onthaald, zijn zij met andere bussen huiswaarts gegaan. Ontslag bij de W. P. A. NEW YORK, (Havas). De directie van de W. P. A. heeft een begin gemaakt met het ontstaan van tewerkgestelden. Twee duizend personen hebben order gekregen hun werk zaamheden te beëindigen. Dagelijks zullen 2500 tewerkgestelden ontslagen worden tot een totaal van 75.000 man. De autoriteiten recruteeren plaatsvervan gers onder de werkloozen. Hun aantal zal echter niet grooter dan 42.000 zijn. Joodsche proteststaking. De joodsche nationale raad heeft uit pro test tegen de voorgestelde schorsing der Joodsche immigratie een staking van arbeid, handel en verkeer van heden 14 uur tot "mid dernacht geproclameerd. De „Dora" naar Bangkok. middag is het onder Panameesche vlag varende schip „Dora" komend van Am sterdam, te Antwerpen gearriveerd. Aan boord bevinden zich 298 Joodsche vluchte lingen uit Duitschland. In Antwerpen was het streng verboden van boord van het schip te gaan. Nadat zich al daar nog 165 andere Joodsche vluchtelingen aan boord van het schip hadden begeven, vertrok het schip naar Bangkok. In Lonneker vier personen dood gereden ALMELO 18 Juli. De rechtbank te Almelo heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 35-jarigen chauffeur C. S. uit Enschedé, die op Hemelvaartsdag in dronkenschap met een auto rondritjes maakte en daarbij in het dorp Lonneker vier personen heeft gedood. Het O.M. had de maximum straf ge vorderd: Een jaar gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van twee jaar. Het vonnis luidde overeenkomstig dezen eisch, waarbij de rechtbank als motief opgaf, dat deze straf „anderen ten exempel zou dienen". Vijftien dooden achttien gewonden SWINEMÜNDE, 18 Juli (D.N.B.- A.N.P.)Aan boord van het stoom schip „Berlin" (17.000) ton heeft zich gisteravond op ongeveer 15 mijl uit de kust een ketelontploffing voorge daan. Er bevonden zich geen passa giers aan boord. Bij het ongeluk zijn 15 personen om het leven gekomen en 18 gewond. Drie menschen door bliksem getroffen. Twee gedood. Maandagmiddag omstreeks vijf uur ontlastte zich boven Etten een hevig onweer. De 21- jarige landbouwerszoon J. v. d. Borst uit Atte- laken (Leur) zocht in den Oostpolder onder een struik aan den kant van een sloot een schuilplaats. Daar werd hij echter door den bliksem getroffen en op slag gedood. De twintigjarige boerenknecht D. Wes terhof is in het veld aan den Pesserweg te Dwingelo door den bliksem getroffen en ge dood. Men vond hem voorover liggend onder een boschje, waar hij vermoedelijk een schuil plaats had gezocht tijdens het noodweer. Te Hagerhof nabij Venlo is de 71-jarige tuinier J. Hovens na een onweersbui bewus teloos op den grond gevonden met verwon dingen aan gezicht en lichaam. In ernstigen toestand is hij naar het St. Joseph ziekenhuis te Venlo vervoerd. Overstroomingsramp in Mexico. MEXIOOSTAD (United Press) De San Franciscorivier is nabij de Malinziberg tenge volge van een wolkbreuk zoo gezwollen, dat zij buiten haar oevers is getreden en groote verwoestingen heeft aangericht. Brandweer en politie zijn voor het reddingswerk gemobili seerd. De eerste berichten maakten melding van een ontstellend aantal slachtoffers. Er zouden namelijk 50 dooden en 100 gewonden zijn. De politie van Puebla Laluz, dat het ern stigst getroffen is) deelt mede dat er 6 dooden en slechts twee gewonden zijn. Copyriflhl P. I. 8. Box 6 Copenhagen Den volgenden Zondag gingen ze allemaal naar de kerk en ze vroegen haar of ze niet mee wilde. Met tranen in de oogen wees zij op haar krukken. Zij ging naar haar kamertje, waar maar juist plaats was voor een bed en een stoel. Met aandacht las zij hier haar psalmboek, totdat zij het orgel in de kerk hoorde spelen. Toen hief zij haar behuild gezichtje op en zei: „O, God helpe mij!" Opeens scheen de zon zoo blij ea voor haar stond weer de engel, in de witte kleeren. Hij had geen scherp, blinkend zwaard bij zich, maar een groenen tak vol rozen. Daarmede beroerde hij de zolde ring, welke zich tot een koepel verwijdde. Op de plek, waar de Engel de zoldering had geraakt, blonk een gouden ster. Toen be loerde hij de muren, die uiteen weken. En Karen zag en hoorde het orgel, zij zag de gemeenteleden in hun banken zitten en zij zong mede uit haar psalmboek. Na hevige ontploffip Bemanning gered Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit San Francisco, dat daar draadloos bericht is ontvangen van het Ameri- kaansche tankschip „Associated" vol gens hetwelk het Japansche passagier schip „Bokuyo Maru" op 1125 mijl ten Oosten van Yokohama, na een hevige ontploffing aan boord, is gezonken. De „Associated" zou volgens dit be richt 108 leden der bemanning heb ben opgepikt. Twee leden der bemanning worden nog vermist. Naar wij echter vernemen zijn er aan bo: van de „Bokuyo Maru" 110 passagiers. Bi; over vermeldt dit D.N.B.-bericht niets. De „Bokuyo Maru" behoort toe aan de r derij Nippon Yusen Kaisha. Het nieuws van den brand werd om zes c vanochtend draadloos ontvangen. Het 'eenige wat bekend is, is dat het vt ontstaan is in ruim vier. De laatste positie van de „Bokuyo Ma: was, naar men gelooft, ongeveer 1000 mijl i Oosten van Tsjosji, op ongeveer 870 mijl v, het meest Oostelijk gelegen punt der Jap^ sche kust. Het hoofdkantoor van de reederij veronti; stelt dat het vuur ontstaan is door zelfo: branding van kopererts dat een dee-1 der ladi uitmaakt. Levering van Engelsche .vliegtuig? aan Polen? LONDEN, 18 Juli (Havas) De „Daily Herai meldt, dat Engeland in Augustus zal begint met de levering van militaire vliegtuigen Polen, Het blad verklaart, dat de vliegtuigen hun weg naar Polen de Duitsche territoriale teren zullen vermijden door te gaan over Frt rijk, Egypte, Turkije en Roemenië. Overigens wordt gezegd, dat de producties vliegtuigen een dergelijken omvang heeft berë dat verscheiden fabrieken de productie moer herzien. Er zijn voldoende reserve vliegtuigen voor r. scheidene maanden, ook al zouden er zware h liezen worden geleden. Arbeiderstekort in Oost-Pruisen Het algemeen gebrek aan -arbeidskracht: en in Duitschland het vertrek der Pools-:! landarbeiders maakt een buitengewone I- werkstelling van leden van den rijksarbei dienst in Oost-Pruisen noodiig. Twintigduizc man uit verschillende delen van het r& worden bij de Oost-Pruisische afdeelinge van den arbeidsdienst bij het inhalen van de oogst tewerkgesteld. De organiseerende Itj stanties zijn reeds aangekomen. De lelt! van den arbeidsdienst, Hierl, zal zelf met b! gros der manschappen naar Oost-Pruis vertrekken. ,SoIdatengran" kost 10 mensck het leven. Het ministerie van landsverdediging te B' tisiava deelt mede. dat nabij Neutra in Neutra-rivier tien soldaten zijn verdronk tijdens oefeningen met pontons. Bij het overzetten van een af deeling sok- ten over de rivier in pontons riep plotselt een der soldaten zonder reden, dat water: ponton binnendrong, waarop een paniek of stond. Een aantal mannen viel in het wa" en zij die niet konden zwemmen, verdronk-: Het stoffelijk overschot van de verongeluk!-: is gisteren ter aarde besteld in tegenwoordig heid van den minister van landsverdedigir: Ontving I. R. A. buitenlandschei steun? LONDEN, 18 Juli. (Havas) De „Daily Herlï meldt, dat de regeering de bewijzen heeft, een vreemde mogendheid de jongste activite van het Iersche republikeinsche leger heeft ge subsidieerd. Het blad voegt hieraan toe, dat dit de reden: waarom de regeering besloten heeft het parle ment een wetsontwerp voor te leggen, dat: het bijzonder de onderdrukking van terroristisch' activiteit beoogt. De kerk zelf was naar het arme, kleine meisje in het stille kamertje gekomen, of misschien kwam zij déL&r. Zij zat in de bank, bij al de anderen uit de pastorie. En toen de psalm uit was en men haar zag zitten, zei men: „Goed, dat je gekomen bent, Karen." „Het was genade", antwoordde zij. Het orgel speelde, de kinder- stemmetjes in het koor klonken zacht en lieflijk. Zonnestralen vielen door het raam op Kax-en. Haar hart brak van vreugde, vrede en blijheid. En haar ziel vloog met de zonnestralen omhoog, daar heen waar niemand iets over de roode schoenen zou vragen EINDE. (Morgen een andere vertelling). VAN HET OORLOGSTOONEEL IN CHINA Men meldt, dat meer dan 100.000 Chine- sche soldaten over de Gele rivier het zuid oosten van Sjansi binnenrukken, om te tract- ten een omsingeling der Chineezen in het To- toen gebergte door de Japanners te voorkc- men. Er wordt verbitterd gevochten. De Chi neezen verklaren met succes op te treden. Volgens Chineesche berichten willen de Ja panners voor het einde van Juli in Midd-- China een groot offensief inzetten. Sterke Ja pansche afdeelingen zijn van Noord Chfe naar Mandsjoekwo gedirigeerd in verbar.: met de vijandelijkheden daar. Volgens W- bericht uit buitenlandsche bron zijn te Chai- bin vele aan de Mongoolsche grens gewonb Japanners aangekomen. Verscheidene scho len worden als hospitaal gebruikt. JAPANSCHE GENERAAL LAAT ZIJN VLIEGMACHINE ONTPLOFFEN. In een legerbericht van de Japansche lege' lei-ding te Hankau wordt medegedeeld, generaal-majoor Tomoitsjitoji en elf anderet zijn omgekomen. Zij vlogen in een vliegtu'? boven de Chineesche linies bij Hwangmei S de provincie Hupei. toen het toestel door M vijandelijken kogel werd getroffen, bracht zij het boven de vijandelijke linies tot oflf' ploffing.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6