IJmuider Courant Rex Theater J DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Tour de France. Twee broers verdronkenhun vader gered Hervonden rust. Wat er alzoo op een rustdag gebeurt. 24e JAARGANG No. 221 Uitgave Lourene Coster. Maatschappij toot Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuide» Courant» Kennemerlaau 42, IJmuiden. TelefooD 5301, Postgiro 31079L Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, irordeD kosteloos opgenomen In de Eennemer CouranL Directie, P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 21 JULI 1939 Abonnementen per week f0.12'/j, pe* maand f0.52'/2, Per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeclingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lft Br zijn vele menschen die het verloop van een scliaaktournooi nauwkeurig volgen of schoon zij nauwelijks torens van pionnen kunnen onderscheiden, geen flauw begrip van de spelregels hebben en van het orthodox Koninginnegambiet of de Fransche partij met de Rubinstein-variant even ver verwijderd zijn als van het Sanskrit of de Dalaï Lama. Even zeer zijn er menschen die met dagelijkschen aandacht het verloop van den Tour de France, wielerwedstrijd over 4000 K.M. rond Frank rijk, bestudeeren zonder dat zij het ooit in hun hoofd zouden halen op een wielerbaan of naar gen wegwedstrijd te gaan kijken. Niet alleen hun maatschappelijke intellectueele noteering maar soms ook hun eigen oordeel omtrent de wijze, waarop zij hun tijd moeten besteden, verbieden hen dat. Niettemin: men heeft zijn kleine zwakheden en volgt dus den kamp in de krant. Is het gansehe leven trouwens niet één groote verzameling van wedstrijden? Be vindt men zich zelf niet steeds in zijn Tour de la Vie, de Ronde des Levens, en kent die soms niet zijn zware Pyreneeën-étappes, met bergruggen, „cols", om van te rillen? Komen wij niet allen tegenover zorgen, moeilijkheden en hindernissen te staan die als even zoovele Cols d'Aubisque, d'Aspin et du Tourmalet op onze levenspaden verrijzen? Loopen velen onzer niet herhaaldelijk gevaar, in een alge- tneene valpartij betrokken te worden? En pogen de ambitieuzen onder ons niet immer weer, van het groote peloton weg te loopen en een beslissenden voorsprong te nemen? Er zijn tienduizenden, wellicht honderddui zenden zulke stille volgers van den Tour de prance en andere wedstrijden, waarmee zij eigenlijk niets te maken hebben, in dit land. ;[k ben er langzamerhand zeker van, want velen verraden door een enkel woord, één en kele maal geuit, hun belangstelling. Toch heeft vaak zelfs hun huiselijke kring er geen yermoeden van. Zij geneeren zich er lichtelijk yoor. Geen enquête op den grondslag „Wat leest het Nederlandsche volk bij voorkeur?" zou hun aantal ooit onthullen. Zij zouden hun wetenschappelijke lectuur opgeven, of hun vaktijdschriften, hun klassieke auteurs of des noods de werken van Trygve Gulbranssen of die van Edgar Wallace. Maar zeker niet den ETour de France. Toch geeft die zoo'n aardig levensbeeld. Toch voelt al wat leeft met kracht, al wat vi taal is, voor het wedstrijd-element In ons aller bestaan. En toch is het zoo begrijpelijk dat men dezen Tour verkiest boven zoovele andere, die nog grooter van opzet maar veel ininder sportief, ja vaak gruwelijk unfair zijn. Denkt u maar eens aan den Tour de la Diplomatie of wel Tour des Nations, niet te verwan-en met de Société des Nations of wel Volkenbond, vergeefsche poging tot vaststel ling van een wedstrijdreglement. En denkt u ook maar eventjes aan de Ronde om het Gou den Kalf, zoo vaak ten tooneele gebracht in de dagen toen Nederland nog opera's zag op- Voeren. Want in de populairste aller opera's, Gounod's Faust, was het een der geliefdste aria's waarin „vorsten en volken hun dolle ronde om het verachtelijk idool dansen". En is de wereld ervan verlost geraakt door de af schaffing van den gouden standaard? Neen. De wielrenners trappen hun dolle ronde om Frankrijk. Zij bestaat nu al lang. Zij is ont staan uit een anderen wedstrijd: de concur rentie tusschen sportbladen, die elkaar over troefden door steeds vervaarlijker wielerwed strijden uit te schrijven tot het sport-dagblad „l'Auto" in letterlijken zin de grens bereikte met het uitschrijven van den Tour de France Zoo was de Tour bij zijn schepping al een overwinning op zichzelf. Natuurlijk is de Nederlandsche publieke be langstelling sterk toegenomen, sinds er land- genooten meerijden. In de annalen der Faam, grillig samengesteld als zij altijd zijn, heeft sindsdien onze grootste levende romancier, Arthur van Schendel, zijn naamgenooten Al- bert en Anton van Schendel, wielrenners, ont moet. Er moge eenige wederkeerige verwon dering over dit samenzijn wezen. Maar men ls en blijft voorloopig in glorie vereend. Dan gaan we prat op een fietsheld met den klas- siek-aandoenden naam Dominicus, op een ander met den in voetbalklassieken beroem den naam De Korver, op zekeren Hellemons maar het meest op zekeren Lambriehts, een nieuwe coryphée, die uit Limburg moge komen maar daar toch geen bergruggen van twee duizend meters hoogte kan hebben leeren be klimmen en afstormen zooals hij dat doet. Na negen étappes is hij vijfde in het algemeen klassement! Na meer dan zestig uur rennen heeft hij minder dan tien minuten achter stand op den leider, den drager van de gele leiderstrui, „Ie maillot jaune", den Fransch- man Vietto. Zegt u dat niets? Kunt gij dat met onverschilligheid lezen? Ontwaakt niet even in u de hoop dat deze zoon van onze goedmoedige en gastvrije Zui delijkste provincie, die voor het eerst in den Tour uitkomt, hem zou kunnen winnen? Ze ker, het is niet waarschijnlijk. Maar je weet het toch maar nooit. En het is zooveel pretti ger en gezelliger lectuur dan de dolle Ronde der Bewapening (Tour des Armements) of de oven dolle Ronde van het Wantrouwen (Tour de Méfiance) opleveren. Een zorgelooze ver kwikking nadat ge die dagelijksche wedstrijd verslagen gelezen hebt Zelfs Luxemburg maakt een kans. Het Jiotwschakkei vaewwten^ L Donderdagavond omstreeks half twaalf is op drie mijl ten Zuid- Westen van Scheveningen, vermoedelijk door een Duitsche vracht boot, welke uit den Waterweg kwam, de motorschokker GO(eree) 10, schipper A. Groenendijk, overstoomd. De schokker werd aan het achterschip aangevaren en zonk vrij wel onmiddellijk. De beide zoons van den schipper, Kees en Gerard Groenendijk, zijn verdronken. De vader, die in het donker een uur lang op twee bootshaken ronddreef, werd tenslotte door de vracht boot opgepikt en is door de later ter plaatse aangekomen GO 4 naar Scheveningen gebracht. De aanvarende boot heeft een boei uit geworpen en is voor anker gegaan. De loodsboot van Hoek van Holland is na de aanvaring eveneens ter plaatse verschenen. De zoon van den schipper, Kees Groenendijk, was gehuwd en vader van vier kinderen. Zijn broer Gerard was ongehuwd. Kennedy bij Chamberlain. De Amerikaansche ambassadeur Kennedy heeft een bespreking van een uur gehad met Chamberlain. We zijn aan 't eind van 't lezen van de namen, Van hen en haar, geslaagd voor een examen, Het lot der tobbers is nu wel beslist; 'k Veroorloof mij, om elk geluk te wenschen, Van heel die horde flinke jongemenschen, Die het diploma weer te halen wist. Wel mogen zij na al dat harde zwoegen. Een tijdje luieren voor hun genoegen, Ze zijn bevrijd van 't zwaard van Damocles; Al zullen nieuwe zorgen voor hen komen, Zij kunnen nu een poosje rustig droomen, Vrij van den druk van cijfer en van les. Er zijn er echter die het pleit verloren, Hun is de zelfvoldoening niet beschoren, Hun pogen heeft, waardoor dan ook, gefaald; Al hoeven ook zij tijdlij k niet te zwoegen, De rust brengt hun geen onverdeeld genoegen, De groote krachttoer moet nog eens herhaald. Maar 't heeft geen zin om lang te blijven kniezen, Zij hoeven heusch den moed niet te verliezen, Straks roept het werk, 'het is vacantie thans; Een jaar verlies begroot natuurlijk even, Er komen vele jaren en het leven, Biedt, zij 't wat later, hun dezelfde kans. Een jonge geest laat zich niet neder drukken, Het volgend jaar, wat drommel, zal het lukken, Wat is een jaar in 't leven van een mensch; Laat hen ook nu van vrijheid profiteeren, En na de spanning zich eens amuseeren, Ik zend hun graag mijn besten toekomst- wensch. P. GASUS. heeft één geweldigen renner, Mathias Cle mens. Als wij het niet halen hoop ik dat Luxem burg het haalt. R.- P. Geen zendtijd voor den N.H.R.O. De heer Van Boeyen, minister van binnen- landsche zaken, heeft ten vervolge op de be antwoording van vragen van den heer Krijger in verband met het vragen van zijdtijd door den Nederlandsch-Hervormden Radio Omroep het volgende geantwoord: Van den Nederlandsch Hervormden Radio (N.H.R.O.) is inderdada een verzoek ingeko men om machtiging tot het doen van radio- omroep-uitzendingen, alsmede tot toewijzing van zendtijd. Na ontvangst van het advies van den radio- raad is door den minister met de betrokken organisaties overleg gepleegd ten einde te onderzoeken of een regeling zou zijn tot stand te brengen .warbij, met behoud van het in Nederland historisch gegroeide omroepbestel, aan de Protestantsche kerkgenootschappen de juiste invloed wordt toegekend op de uitoefe ning door de N.C.R.V. van dat gedeelte de omroeptaak, warabij die kerken mero in het bijzonder belang hebben. Aangezien dit overleg heeft geleid tot een regeling, die naar de meening van den minis ter aan de bovenomschreven eischen voldoet, heeft hij op de aanvraag om zijdtijd van den N.H.R.O. afwijzend beschikt. De Minister heeft voorts afgezien van de technische bezwaren in verband met het golf- lengtevraagstuk overwegende bedenkingen tegen uitbreiding van een sedert 1924 bestaan de toestand, warbij de oprichting en exploi tatie van den zendér te Bloemendaal als „draadlooze kerktelefoon" werd toegestaan. Wapenopslagplaats in Palestina ontdekt. Doeltreffende samenwerking tusschen de Palestijnsche politie en Syrische autoriteiten heeft tot resultaat gehad, dat een wapenop slagplaats in Akoersi, een dorp van de Syri sche zijde van 't meer van Galilea, in beslag is genomen. Twintig geweren, twaalfhonderd houders patronen, uniformen en patroon- tasschen vielen den autoriteiten in handen, zes arrestaties werden verricht o.m. twee per sonen, die uit Palestina waren gevlucht. De trein uit Egypte heeft bezuiden Rehovoth vertraging gehad doordat een landmijn ont plofte onder den militaire trolley, die voor den expressetrein uit reed. Er vielen geen slachtoffers. Een tweede landmijn, een eind- weegs verder onder de spoorlijn aangebracht, werd verwijderd. Tijdens zijn bezoek aan de Coöp Roermondsche Eiermijn be zichtigde Z. K. H. Prins Bernhard Donderdag een elersorteer- mach/ VANAF HEDEN 21 Juli eiken avond 8.15 uur Zondags 3 uur Matinee EEN FORSCHE FILM Onderzee Jkdwuitie Een film van de kolkende zee en van het bonzende hart 5-uxeede !Kiwe£$ks>i£is Voor de pauze: £e« ttiispei met sex-appeat Fox-Wereldnieuws - Profilti's Hollandsche Actualiteiten (Adv. Ingez. Med.J Wielrijden. 2)e Jmic de Jmnce Twee jarige Nederlanders Uit TOULOUSE: (Van een specialen A.N.P.- verslaggever)Wie zou denken, dat een rust dag voor de coureurs beteekent, dat zij nu werkelijk den ganschen dag niets te doen heb ben, heeft er geen idee van hoevele verschil lende zaken op zoo'n dag moeten worden op geknapt. Zeker, wanneer men onder een rust dag alleen verstaat, dat de renners dien dag niet behoeven te fietsen, dan is de rust vol maakt. In andere opzichten is het evenwel niet het geval. Janus Hellemons. Jan Lambriehts. Toulouse is een centrum van Fransche wie lersport. Men heeft onder de coureurs favo rieten en vele honderden verdringen zich der halve voor de hotels van de renners, om een handteekening van hen machtig te worden, zoodra zij zich vertoonen. Men moet inder daad deze belangstelling in alle kringen van jong tot oud meemaken om haar volkomen te begrijpen. Iedereen spreekt over den Tour. iedereen vóelt zich expert, bespreekt de tac tiek van de deelnemende ploegen. Neen, rust krijgen de renners slechts in be trekkelijke mate. Vroeg m den morgen staan de rijdende wielerherst-elplaatsen van de ploe gen al voor de hotels en de renners haasten zich om eventueele gebreken aan hun karre tjes zoo afdoende mogelijk te laten herstellen. De Pyreneeën hebben niet alleen invloed ge had op de renners, maar ook op het mate riaal. Daarna volgt het lezen van de post, welke zonder eenige overdrijving bij pakken tegelijk wordt bezorgd. En wanneer de cou reurs tenslotte probeeren een luchtje te gaan scheppen, dan maakt het opdringende publiek het hen prompt, overigens met goede bedoe lingen, lastig. Zoo vergaat een rustdag in drukte. De be volking profiteert ten volle van het feit. dat de karavaan van den Tour in Toulouse is aan gekomen. De interesse van het publiek voor de rus tige Nederlanders, die zoo'n uitstekend figuur slaan in dezen Tour, is niet minder dan voor andere ploegen. In het ploegje Nederlandsche coureurs echter is Donderdag feest gevierd. Twee onzer landgenooten vierden n.l. midden in den zwaren Tour hun verjaardag: Janus Hellemons werd 27 en Jan Lambriehts wordt heden 24 jaar. Hoewel de training een uitbun dige viering verbiedt, heelemaal zonder her denking ging het toch ook weer niet. Zoo kwamen de Nederlandsche coureurs en de Nederlandsche journalisten, die dit jaar den Tour volgen, Donderdagavond aan een diner bijeen. Er werd wat gedronken, zij het zuinig, ook al weer in verband met de training, en namens de Nederlandsche sportjournalisten werden aan Hellemons en Lambriehts met de hand gesneden sierborden aangeboden. Er heerschte in het kleine groepje een voor treffelijke stemming, trouwens hoe kon het ook anders: de coureurs zijn groote moeilijk heden doorgekomen, de plaatsing van onze renners, zoowel in de persoonlijke als in de landenrangschikking is voortreffelijk, en hoe wel onze ploeg twee verliezen heeft moeten lijden (Sijen is Donderdagavond naar Neder land vertrokken) zijn de overige Nederland sche zes coureurs met de beste voornemens bezield ten opzichte van het resteerende zeer zware gedeelte van den Tour. Er zou op dezen middag te Toulouse in den kring van onze landgenooten wel over de te volgen tactiek worden gesproken. Men begrijpt waarover het ging: moet er -in onze équipe een kopman worden aangewezen in het vol gende gedeelte van den Tour? Op aanraden van Joris van den Bergh kre gen onze landgenooten zelf te beslissen en de resultaten zijn verrassend goed. De Zuid-Limburger Lambriehts zou door zijn plaatsing in de algemeene rangschikking de Nederlandsche kopman moeten zijn, maar zou men Hellemons het knechtschap willen opdra gen met het risico, dat deze moedige, verbeten renner uit den Tour zal moeten verdwijnen, omdat hij op het oogenblik niet gunstig is geplaatst? Moet De Korver dan zijn moeite aan een anderen ploegmaat wijden, terwijl De Korver een man is, die étappes kan winnen? Anton van Schendel is de reserve voor de landenploeg, welke momenteel gevormd wordt door Lambriehts, Albert van Schendel en Do minicus, welke laatste Woensdag in de bergen opvallend fraai heeft gereden. Het is voor ons duidelijk, dat de renners zelf uit eigen belang Lambriehts zullen steunen. Opdracht is een vorm van dwang en dwang zou de stemming van vriendschap en saamhoorig- heid, welke thans in het Nederlandsche gezel schap heerscht, kunnen breken. Zou men denken, dat een renner, aangewe zen als knecht, niet te kampen krijgt met een minderwaardigheidscomplex, wat hem zijn plaats in den Tour kan kosten? Zonder eenigen twijfel mag men speculee- ren op de vriendschap van de Hollandsche jongens, die niet alleen verheugd zijn over elkanders succes, maar die ook steun aan elkaar weten te geven, wanneer steun op een bepaald oogenblik noodig mocht zijn. Geen kopman in de Nederlandsche ploeg of liever: geen knechten. Op die wijze beginnen de Hollandsche jongens heden aan de tiende étappe van Toulouse naar Montpellier. Er wachten weer moeilijkheden genoeg. Maar Donderdagavond was het nog feest, ook voor de beide Van Schendels, die in Tou louse thuis zijn en die een ongelooflijke popu lariteit genieten. Donderdag waren wij aan wezig bij een ontvangst in de wijk Sainte Agnes door de Toulouse Veloclub. waarvan Albert en Anton lid zijn. Men is er trotsch op onze landgenooten, trotsch ook op hun voor treffelijk werk in de moeilijke ronde. De strijd gaat zich verscherpen, maar één ding staat vast: onze équipe zal voor haar plaats vechten met vollen inzet van krachten. MOTORSPORT DE NATIONALE WEGRACES OP HET CIRCUIT VAN ZANDVOORT. De K. N. M. V., als organisatrice van de na tionale wegraces, welke Zaterdag 5 Augustus op het bekende „Circuit van Zandvoort" zul len plaats hebben, heeft de volgende commis sie samengesteld, die met de leiding van dit evenement zijn belast. Regelingscommissie: G. J. Bruinsma, Am sterdam, J. P. van Calsteren, den Haag, D. J. Kool, Amsterdam en B. J. Majoor, Bussum. Wedstrijdcommissie: L. Hunze, Haarlem, C. Borsten, Rotterdam en J. W. Bakker, Utrecht. Wedstrijdleider: G. van Twist, Dordrecht. Officieele tijdwaarnemers: F. W. J. Hirsch- man, den Haag en J. J. W. A. van den Kie- boom, Nijmegen. De medewerking en steun, die de K. N. M. V. van den handel in het algemeen ondervindt, is buitengewoon groot; vooral de groote ben zine en olie maatschappijen leggen groote be langstelling aan den dag voor deze nationale motorraces. Betreffende de training kunnen we nog me- dedeelen, dat de deelnemers gelegenheid tot oefenen krijgen Vrijdag 4 Augustus van 9 tot 12 uur en van 1.30 tot 4.30 uur. Elke deelnemer moet tenminste 10 trainingsronden hebben gereden alvorens tot den wedstrijd te worden toegelaten. Deze training is voor het publiek toegankelijk- Werkplaatschef door ontslagen koelie vermoord. SEMARANG, 20 Juli (Aneta). Vanmor gen heeft een koelie een aanslag gepleegd op den chef van de werkplaats van de firma de Vries Rebbé Lindeteves, den heer J. H. B. Wieche. De dader, zekere Kasmoe, was in dienst van een aannemer, en was vanmor gen ontslagen. Hij wachtte den her Wieche op voor het kantoor van Lindeteves, waar deze per fiets passeerde. Met een Grasmes bracht hij den heer Wieche een ernstige ve— wonding tce aan het dijbeen, waarvan de slagader werd doorgeslagen. Het bloedverlies van het slachtoffer was zeer zwaar. De dader bleef na dei aanslag staan, terwijl zijn slacht offer hevig bloedend op den grond lag. Zon der moeite kon hij gearresteerd worden. De heer Wieche, wiens gezin in Europa ver toeft, was voornemens binnenkort met verlof te gaan. Kort na zijn aankomst in de C. B. Z. is de heer Wieche aan de verwondingen overleden. Generaal Pershing in Parijs. Generaal Pershing is uit Aix en Provence te Parijs aangekomen. Hij is voornemens hier geruimen tijd te blijven. In de omgeving van den generaal verklaart men dat zijn gezond heidstoestand uitstekend is. Legioensoldaten uit Spanje teruggekeerd. De sardegna in Italië is met 190 officieren 250 onderofficieren en 390 legioensoldaten uit Spanje teruggekeerd. Deze militairen hebben in de straten van Napels gedefileerd voor hun vertrek naar Salerno, waar zij zullen worden gedemobiliseerd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1