IJmuider Courant De OfMtimikQ Joh. de Waard's De Tour de France DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Groote Ruzie. Pyjamanie. Falcon Damesmantels Archambaud Visscherij-Snufjes. 24e JAARCANC No. 222 Uitgave Lonrens Coster. MaalscbappQ root Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V Groote Boutstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Burean IJ muider Couranti Kennemerlaan 42. IJmuiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad. worden kosteloos opgenomen in de üennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P. W. PEEREBOOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur. BOBERT PEEREBOOM ZATERDAG 22 JULI 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j. pe* maand f0.521/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post F1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dnbbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10, Het is nu al bijna Augustus, wij leven dus midden in het extra-oorlogs-gevaars-seizoen en toch neemt de Groote Euzie in Europa niet merkbaar toe. Integendeel, er zijn dagen waarop zij schijnt te luwen en het feit alleen, dat Duitschland nog steeds geen greep naar Dantzig heeft gedaan strekt tot veler gerust stelling. Het is duidelijk dat de machtsposities der groote mogendheden in dit onrustige oude werelddeel zich anders zijn gaan verhouden. Weliswaar heeft Engeland, voortwerkend aan zijn afweer-front tot behoud van den vrede, nog steeds geen verdrag met Moskou kunnen bewerkstelligen, maar de Engelsche en Fran- sche houding worden steeds zelfbewuster. De indruk van „gewapend evenwicht in Europa" overheerscht nu. Dat zulk evenwicht een blij vende waarborg voor den vrede kan zijn zal ik u niet trachten wijs te maken. De historie is er om ons het tegendeel te vertellen. En het jongste bewijs is niet oud: slechts vijfen twintig jaar. Dus dient alle hoop gevestigd te blijven op de mogelijkheid dat de afkeer voor oorlog die bij de volken heerscht en het be wustzijn van de verschrikkelijke gevolgen dat ook bij hun leiders moet bestaan nog tijdig zullen leiden tot het inslaan van een nieuwen koers. Die nieuwe koers is duidelijk: gemeen schappelijke vermindering van bewapening, gemeenschappelijke economische maatrege len die tot herleving van den handel leiden. Het is moeilijk de kansen van zulk een idealen gang van zaken hoog aan te slaan als men alle berichten leest en op zich laat inwerken. Dreigende buitenlandsche perscommentaren, onthulling van spionnage-affaires dat wal gelijk ondergrondsche geknoei herinnert voor al aan de sombere jaren 1914-1918 Engel sche luchtvloten die boven Frankrijk demon- streeren, aankondigingen van andere gewel dige manoeuvres die op til zijnhet is niet opwekkend. Toch zijn er ook andere verschijnselen. Laat men het United Press-bericht, dat de Duit- sche economische adviseur met den weldadi- gen naam dr. Wohltat in Londen over een vredesplan een groote leening aan Duitsch land in ruil voor gedeeltelijke ontwapening gesproken zou hebben, slechts als een gerucht bestempelen. Zelfs dan geeft het te denken. Mij geeft de huidige toestand dit te denken: Als wij niet naar een Europeeschen oorlog toe gaan, als de Voorzienigheid besloten heeft ons deze ramp te besparen, als het mensch- dom van deze excessen van zijn onderlinge verdeeldheid bevrijd zal gerakenis dan de huidige loop van zaken toch niet heel wel te begrijpen? Is het niet logisch te achten, gezien de menschelijke historie en de men- schelijke verhoudingen, dat het besef dat een volgende massa-ramp niet meer aanvaard baar, is en dat men met voldoende bewustzijn is begiftigd geraakt om die te vermijden, pas kan doorwerken als men tot den rand van den afgrond is gekomen? Laat ik liever zeg gen: meermalen tot den rand van den af grond is gekomen, en dan weer teruggedeinsd is, telkens opnieuw, tot men eindelijk van zich zelf en van de anderen begrepen heeft: Wij willen dit niet meer, wij hebben meer kracht te leven voor het vaderland dan er voor te sterven, wij kunnen uit dezen wilden heksen ketel iets groots gaan bouwen? Het is, dat wil ik alleen maar zeggen, eigen lijk zoo aanvaardbaar dat men alleen door beproevingen en gevaren tot het ontwaken van een nieuwen tijd kan komen: door duisternis tot licht! Het is anderzijds niet aan te nemen dat de groote meerderheid der cnenschen die sceptisch stond tegenover de ontwapening, sceptisch tegenover alle vredesaetie, sceptisch tegenover iedere mogelijkheid dat de oorlog eens verdwijnen zou dien zij zonder verder nadenken maar als een soort natuurramp aanvaardde ooit zonder beproeving tot be ter inzicht en krachtiger uiting van levenswil zou komen. Dit is een hoopvol inzicht. Ik ben door den loop der teleurstellende, voor velen zoo benau wende en dreigende gebeurtenissen heen eigenlijk altijd hoopvol gebleven. Ik geloof niet aan een Europeeschen oorlog om Dantzig. Ik geloof niet dat men immer onwillig zal blijven, Duitschland weer koloniën te geven. Juist nu men weer krachtig is en niet zoo benauwd meer voor zijn prestige schijnt te behoeven te zijn, rijst die kans. Ik geloof evenmin dat bemiddeling tusschen Engeland en Duitschland nog lang behoeft uit te blij ven. Het juiste, psychologische oogenblik kan eerder aanbreken dan men nu vermoedt. Er is al zooveel gebeurd dat niemand had ver moed. Ik geloof zeker dat men met goedkoope sombere voorspellingen, gegrond op niets dan pessimisme, geen streep verder komt. Liever moed en vertrouwen! R. P. Christ.-Hist .Zomerconferentie. Op den tweeden dag van de 16de Christ. Hist, zomerconferentie te Lunteren werd in de avondbijeenkomst het woord gevoerd door dr. J. j. Wallien te Haarlem, geneesheer bij de arbeidsinspectie, die een inleiding hield over j,gemeentebesturen en volksgezondheid". De inleider besprak o.m. de maatregelen, welkè 2- i. op het terrein der gemeentebemoeiing behooren te worden genomen. Een goede maatregel achtte hij o.a. het be vorderen van een goed verzekeringssysteem tegen de kosten van ziekenhuisverpleging. Sterk bepleitte hij de noodzakelijkheid van de uitbreiding van de schoolartsendiensten over alle gemeenten. Eveneens werd gewezen op de toenemende noodzakelijkheid in het belang van de volks gezondheid keuringsdiensten voor waren te organiseeren. (In Amerika is, naar bericht wordt, een rage ontstaan voor heereti-pyjamas, met kleurige wereldkaarten bedrukt). U zult het wel waardeeren. Dat u dank zij mij weer weet, Hoe Am'rikaansche heeren In pyjama zijn ontkleed. Met landkaarten in kleuren Is dit kleedingstuk bedrukt, Het zal je toch gebeuren, Dat je zoo wordt opgesmukt. 'k Wil niet op alies vitten, Maar de dwaasheid maakt wel school. Je 'gaat op Zuidpool zitten, Op je borst ligt de Noordpool. Je kunt je slaap verbeiden, Stevig liggend op Japan, Of op je andre zijde, Zeg maar op Saskatchewan. Die vreemde Yankee knapen Zijn er blijkbaar mee verguld. Te weten, als ze slapen, Dat de wereld hen omhult. Hoe konden z' ervan droomen, 't Is een allerdwaast idee, En als- het hier mocht komen, Doe 'k er zeker niet aan mee. Om je ter rust te leggen Dacht ik zoo, toen ik dit las, Komt, om het zacht te zeggen Wel een landkaart 't minst van pas. P. GASUS. AMUSEMENTS-IN RICHTING WILHELMINA" MIDDELWEG 71 UITGEEST. Tijdens de Kermisdagen in de groote saai optreden van een van Nederland's beste Dansorkesten The Collegians SWING RHYTHME STEMMING Als extra bijzonderheid OPENLUCHT- DANSEN in de schitterend verlichte OPENLUCHT-DANCING. Muziek van de van Radio en Gramofoon bekende Accordeonband The Broadway Serenaders Met medewerking van den Humorist LEO PEELEN. In het café gedurende de Kermisdagen een gezellig en stemmig AMUSEMENTS ORKEST met muziek, zang en vele andere attracties. Beleefd aanbevelend, P. J. BALTUS. (Adv. Ingez. Med.) VAN DIT SEIZOEN HEERENMODEMAGAZIJNEN Kanaalstraat 44/48 - Telef. 4054 Wij etaleeren nieuwe restan ten OVERHEMDEN in maten 13Yi tot 18 yi prijs. Gegarandeerde kwaliteiten 25 tot 30 korting en honder den andere koopjes. Zie steeds onze' 6 etalages. Wielrijden De tiende étappe (Adv. Ingez. Med.) BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Vrijdagavond Is te Cuyk .aan de Maas de i-jarige ongehuwde leerlooier J. Stoffels, wo nende te Tegelen en te Cuyk in pension, bij het zwemmen in de Maas verdronken. wint twee gedeelten Een tweede plaatsvoor Anton van Schendel Uit MONTPELLIER (Van een specialen A. N. P.-verslaggever)Na den rustdag van Donderdag in Toulouse hadden de renners Vrijdag weer zwaar werk te doen, niet zoozeer omdat de étappe van Toulouse naar Montpel- lier zoo moeilijk is uit zichzelf, door den toe stand der wegen of door het golvende terrein, maar vooral omdat de organisatoren van den Tour deze étappe üi drie gedeelten hadden verdeeld. Het eerste en het derde gedeelte bestonden uit gewone wedstrijden over den weg, maar het korte stukje van 27 K.M. van Narbonne naar Eeziers tegen het horloge was moordend voor de krachten van de renners. Daar kwam nog bij, dat de zon begon te schijnen juist op het moment, dat de Middellandsche zee in zicht was en de zon is den ganschen dag om- barmhartig blijven schijnen. De auto's wierpen de stofwolken hoog op en te midden daarvan reden de renners op Montpellier aan. Ook deze tiende étappe heeft veel van het uithoudingsvermogen der renners gevergd Nog een omstandigheid werkte er toe mede, dat de étappe zwaarder werd dan men mocht ver wachten: de Belgische A-équipe is in de Py reneeën haar aanval op de leidende ploegen begonnen en op den leider in de persoonlijke algemeene rangschikking. Het spreekt van zelf, dat de Belgen dezen strijd Vrijdag hebben voortgezet, want iederen dag wordt de Tour een étappe korter; de fameuze Belgen zullen nog moeite genoeg hebben om de eerste plaat sen te bereiken. Of zij er ooit in zullen slagen, is een vraag, waarop iedereen het antwoord moet schuldig blijven. Dadelijk na het vertrek uit Toulouse, Vrij dagmorgen zes uur, gingen de coureurs heel langzaam op Narbonne af, zij hadden den tijcl om een aanval rustig voor te bereiden, want de afstand van het eerste gedeelte be droeg 148,5 K.M. Dit duurde heel lang, want eerst de laatste kilometers kon de Fransch- man Jaminet wegloopen om de étappe te winnen. Hetzelfde spelletje werd in den middag na de tijdrace gespeeld, hoewel het tempo toen heel wat hooger was. Men gunde elkaar even wel niet de kans om een voorsprong te nemen. Archambaud was Vrijdag de meest succes volle coureur, want hij reed niet alleen de tijd race in den snelsten tijd, doch ook werd hij winnaar van het derde gedeelte van deze étappe. Het wordt langzamerhand een gewoonte, dat een onzer landgenooten iedren dag met een ([LEER'S HEERENMODEHUIS SEIZOEN ZEEWEG 78 VELE KOOPJES OPRUIMING (Adv. Ingez. Med.) 2. Toon van Schendel 4 uur 8 min. 24 sec. 8. Een peloton onder wie De Korver en Lam- brichts in den tijd van 4 uur 9 min. 6 sec. 38. Albert van Schendel 4 uur 9 min. 20 sec. Hellemons en Dominicus arriveerden in een groep in den tijd van 4 uur 9 min. 24 sec. NarbonneBeziers 27 K.M. 1. Archambaud (Frankrijk) 37 cnin. 30 sec. 2. Jaminet, zelfde tijd. 5. Lambrichts 38 min. 55 sec. 18. Albert van Schendel 39 min. 42 sec. 22. De Korver 40 min. 4 sec. 24. Hellemons 40 min. 11 sec. 38. Toon van Schendel 41 min. 34. Dominicus 41 min. 17 sec. BeziersMontpellier 70,5 K.M. 1. Archambaud 1 uur 50 min. 9 sec. 2. Hendrickx (België) 1 uur 51 min. 1 sec. '9. Albért van Schendel 1 uur 51 min. 42 sec. 17. Lambrichts 1 uur 51 min. 59 sec. 18. Toon van Schendel, zelfde tijd. Dominicus, Hellemons en De Korver kwa men in een groot peloton van 21 renners in den tijd van 1 uur 52 min. 25 sec. De algemeene rangschikking luidt: 1. Vietto (Frankrijk) 67 uur 25 min. 2 sec. 2. Sylver Maes (België) 67 uur 28 min. 21 s. 3. Vlaemynek (België) 67 uur 31 min. 8 s. 5. Lambrichts 67 uur 34 min. 42 sec. 15. Albert van Schendel 67 uur 54 min. 20 s. 26. Dominicus 68 uur 14 min. 58 sec. 30. Toon van Schendel 68 uur 24 min. 51 s. 36. De Korver 68 uur 33 min. 12 sec. 48. Hellemons 69 uur 3 min. Het landenklassement luidt: Maurice Archambaud. prijs gaat strijken. Vrijdagmorgen was het Anton van Schendel weer, die een tweede plaats in het eerste, gedeelte van den wedstrijd bezette. Hij was steeds vooraan in de strijden de gelederen geweest. Toen de winnaar, Jami net, een ruimen voorsprong had verkregen, ging Toon van Schendel hem achterna. Daar bij had hij het geluk, dat vlak bij Narbonne de spoorboomen werden gesloten; hij kon nog juist passeeren. Het achtervolgende peleton kieeg toen oponthoud. Bernardoni was met den Nederlander meegeglipt en maakte den zelfden tijd. Albert van Schendel had in het begin van deze étappe last van zijn blessure, opgeloopen bij een val in de Pyreneeën. Hij kwam evenwel uitstekend mee. Dominicus startte evencnin volkomen fit uit Toulouse, doch ook hij kwam in den loop van den dag weer op volle toeren. Hellemons en De Korver hielden zich betrek' kelijk rustig; zij werden behoorlijk geklasseerd. Lambrichts plaatste zich na een voortreffelijke race in den tijdrit vijfde. Met succes hebben onze landgenooten hun plaatsen verdedigd; zij hebben zich gehand haafd in alle opzichten. Na de vijftiende plaats In de tijdrace is Albert van Schendel tot de 15de plaats in de algemeene rangschikking op geklommen. De tijdrace bewees, dat alle renners eigen lijk weinig in snelheid en uithoudingsvermo gen verschillen. Het stemt tot verheugenis, dat ook nu weer onze landgenoot Lambrichts zoo'n uitstekenden indruk maakt; hij rijdt buiten gewoon constant. Wanneer het niet een verwoede strijd is in de volgende étappes, dan zal de warmte thans het ergste van de renners vergen. Inderdaad, zij moeten alles doorstaan om ton slotte be houden in Parijs aan te komen Zes Nederlanders gaan heden voort van Montpellier naar Marseille over een afstand van 214 K.M. De uitslagen luiden ToulouseNarbonne 148.5 K.M. 1. Jaminet (Frankrijk) 4 uur 7 min. 35 sec. Geëscorteerd door zes sleepbooten is de tinbaggermolen „Karimata" Vrijdag van Kinderdijk naar Hoek van Holland gesleept, om daar door de „Roode Zee" te worden overgenomen en naar Ned. Indië te worden gebracht. - Het transport passeert Rotterdam 1. België B 202 uur 58 min. 04 sec. 2. Z.O. Frankrijk 203 uur 30 min. 06 sec. 3. Frankrijk 203 uur 30 min. 57 sec. 4. België A 203 uur 33 min. 42 sec. 5. Z.W. Frankrijk 203 uur 38 ■min. 23 sec. 6. Nederland 203 uur 45 min. sec. 7. N.O. Frankrijk 203 uur 46 min. 16 sec. 8. Luxemburg 204 uur 11 min. 45 sec. 9. West Frankrijk 205 uur 07 min. 31 sec. 10. Zwitserland 205 uur 58 min. 31 sec. CDxn. Nu zijn er deze week hoogstens 2000 kisten haring aan den afslag geweest en het is al mis met de prijzen. Maandag ging het nog goed; toen bracht ze nog 6 a 8 gld. op, Dinsdag ging het. met een aanvoer van 300 kisten ook nog, maar Donderdag en Vrijdag kwam er al een reactie. Toen liep de prijs al beneden de vier gulden en was voor de reeders het vet al van de sju. Als er nu niet wat evenwicht blijft in vraag en aanbod dan zie ik er van komen, dat de hoofdteelt het voorloopig slecht zal doen en zal er eerst een flinke export moeten komen, voor dat er weer een behoorlijke reis gemaakt kan worden. Het zal me benieuwen wat de haring Maandag zal doen; dan komen er minstens twee booten met haring n.l. de Delft en de Ewald, dus dan is er volop. De schelvisch was deze week spot goedkoop en aangezien deze vischsoort thans een der hoofd producten van de visscherij is, waren de be sommingen weer erg aan den lagen kant. Dit kan echter niet gezegd worden van de Erin, die Maandag met een mooi schip visch aan den af slag was en daarvoor f 5700 besomde. Zoo'n be somming hebben we in een tijd niet gehad. Dan was er dien dag nog de Walrus met f 3900 en hiermee hebben we feitelijk alle hooge besom mingen gehad. De Haarlem had gisteren een mooi schip haring, maar zooals ik ai zeide. was het ai mis met de prijzen. Zoo'n vangst behoord minstens 5000 gld. op te brengen. En nu werd het maar f 3870. Nog wel genoeg trouwens om niet te mopperen. Er kwamen deze week binnen 25 trawlers, 41 loggers en 7 kotters en er was van alles vol doende. Tong had er wel wat meer kunnen ko men. Dit vischje liep zelfs op tot f 1,80 per Kilo. Wie dus in een restaurant een gebakken tonge tje wil eten moet er op rekenen dat hij voor een gulden een bescheiden vischje op z'n bord krijgt. Er is j.l. Zaterdag in Woubrugge een logger van stapel geloopen voor een reederij in Kat wijk. Het is een schip van 38 M. dus „een knaap", voorzien van een krachtigen Dieselmotor. En toen de helling vrij was, werden er direct weer twee op stapel gezet, echter minder groote met een lichteren motor. De werf, die de Jacoba Maria, zoo heet de nieuwe aanwinst voor de vloot van Katwijk en de haven van IJmuiden, noemde dit schip een motortrawler en dat is het inderdaad. Maar in de haven van IJmuiden noemt men deze schepen nog steeds motorlogger en nu zei Shakespeare wel: „What 's in a name?" maar hier zit heel wat in den naam. Want deze Katwijksche en andere trawler-loggers worden door eigen volk gelost omdat zij, evenals bijv. de KW 74 en andere „knapen" buiten de collectieve arbeidsovereen komst vallen. Dat is en blijft een onbillijkheid tegenover de kustbooten, die nauwelijks zooveel en dikwijls minder besommen dan deze gecamou fleerde trawlers. Zoo zullen we dus over niet al te langen tijd eenige nieuwe schepen in de haven zien. Niet alleen deze drie, maar nog wel een of twee meer. Alle nieuw gebouwde motorloggers, (of trawlers, zooals men ze maar noemen wil) niet voor IJmuidensche maar voor Katwijksche of Sche- veningsche reeders. En zoo raakt de trawlervloot van IJmuiden hoe langer hoe meer op den ach tergrond, omdat de reeders van IJmuiden nog niet schijnen in te zien, welken riant het op moet en dat een logisch ontwikkelingsproces zich nu eenmaal niet door traditie of historie laat dwars- boomén. Wat IJmuiden noodig heeft zijn goed koope schepen en geen super-trawlers: motor- loggers en snurrevaadkotters. Dat men eerder met motorloggers begint dan met snurrevaad kotters komt omdat de loggervisscherij ons zoo goed ligt en we voor de snurrevaadvisscherij afhankelijk zijn van onze Deensche leermeesters Was er voldoende geschoold personeel, dan twijfelde ik er niet aan of er zouden meer snur revaadkotters dan loggers gebouwd worden. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1