Radio van de Centrale is en blijft het ideale f Land-en Tuinbouwpraatje ICUEEP/ TJIJNIENl De ziekten in het aardbeien gewas. Bestrijding van wit, rijp en roest. In een vergadering van de Commissie voor den Proeftuin en Wetenschappelijk aardbeienonder- oek bleek de wenschelijkheid om onder de aan dacht van belanghebbenden te brengen, dat, hoe wel meerdere problemen om een oplossing vra- enkele kwalen bestreden kunnen worden. Drie dezer ziekten vragen op het oogenblik de aandacht, n.l. de meeldauwziekte,, de zoogenaam de rijD" en de bladvlekkenziekte. 0 De meeldauwziekte, veelal kortweg ,,'t wit" genoemd, kan na de pluk oorzaak zijn, dat de bladeren van de aardbeienplanten naar boven omkrullen, waardoor de onderkant zichtbaar wordt. Vooral na warm en vochtig weer kan de aantasting zoodanig toenemen, dat een wit dons het aangetaste blad zichtbaar is. Sommige soorten, waaronder Congo en Deutch Evern, kunnen zoodanig zijn aangetast dat de vruchten onverkoopbaar zijn. Doch ook de Ama zone en de Moulin Rouge kunnen, al is het in mindere mate, aangetast worden, welke aantas ting zich nieestal tot het loo£ beperkt. Hierdoor verzwakken de planten, waardoor de productie voor het komende seizoen ongunstig wordt be ïnvloed. Om deze zwamziekte in haar optreden voor het komende jaar te bestrijden, dient men thans, nu de pluk afgeloopen is, maatregelen te treffen. Deze kunnen bestaan in het volgende: aeen aangetaste vruchten op het veld achter te laten en bedden maaien, waarin meeldauw voor kwam na den oogst en verbrand het maaisel, waarna gemest moet worden. Deze maatregelen zijn om te voorkomen, dat peritheciën (vrucht lichamen) der zwam, waarvan het volgend jaar de besmetting uitgaat, in het gewas achterblij ven. Zwavel deze bedden in de lente, liefst met de fijne ventilato-zwavel, maar desnoods ook met gewone bloem van zwavel. Het zwavelen moet geschieden bij warm weer, midden op den dag, niet 's morgens of 's avonds. De zwam, welke het wit veroorzaakt, tast ook augurken, kom kommers en erwten aan. Men moet voorkomen, dat besmet afval en erwtenstroo door de mest op aardbeienland wordt gebracht. De „rijp" wordt veroorzaakt door rupsjes van enkele vlindersoorten, die tot de familie der bladrollers worden gerekend. Men kan ze uit sluitend in tweejarige en oudere aanplantingen aantreffen, waar ze de bladeren oprollen en samenspinnen. Enkele dezer rupsjes overwin teren, terwijl er eveneens vlinder-eieren over blijven. Gelukkig wordt in Kennemerland wei nig of nooit met arsenicum houdende middelen gespoten. Niet alleen, dat dergelijke middelen in de groentekweekerij te gevaarlijk moeten wor den geacht, doch bovendien zouden dergelijke maaggiften hier geen resultaten kunnen geven. De bladrollers vouwen en krullen de blaadjes zoodanig om, dat zij met een maaggif niet te be reiken zijn. De beste bestrijding wordt verkregen door de bedden direct na den pluk tot laat m den herfst zorgvuldig schoon te houden, waarbij al het doode en aangetaste blad wordt verwij derd en verbrand. Bij sterke aantasting gaat men er ook in dit geval toe over om het blad direct na den pluk af te maaien en te verbranden. Hierdoor lijden de planten wel eenigszins, doch ook in dit geval doet een sterke bemesting de planten weer spoedig herstellen. De bladvlekkenziekte, in Kennemerland beter bekend onder de benaming „roest", wordt ver oorzaakt door een zwam, die echter niet tot de roestzwammen kan worden gerekend. De bena ming „roest" is in zooverre juist, omdat de bla deren, die aangetast zijn, een roestig aanzien verkrijgen. De schade van deze zwam is meestal niet evenredig aan haar algemeen voorkomen. Toch wordt de groei van de planten bij sterke aantasting nadeelig beinvloed en ook dit moet voeren naar vermindering van de komende pro ductie. Het verdient daarom reeds alle aanbeve ling om de bedden direct na het plukken te be spuiten met een 1 pet. Bordeauxsche papoplos sing, Vooral wordt hiermede de besmetting der jonge planten voorkomen en gaat men de uit breiding der ziekte tegen. Nu in den afgeloopen winter zooveel planten zijn doodgevroren, kan deze bespuiting niet warm genoeg worden aan bevolen. De heer M. van Stijgeren, controleur van de P. D. te Heiloo verstrekt den tuinders gaarne alle gewenschte inlichtingen. De jubileumwedstrijden van den H. V. B. Haarlemsch ElftalFeijenoord. Het was een gelukkige gedachte van het bestuur van den H.V.B. ook een gedeelte dei- feestelijkheden ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan in het noordelijk gebied van den bond te vieren. Zaterdag 29 Juli zal in het Gemeentelijk Sportpark een eerewedstrijd door het Haar lemsch K.N.V.B.-elftal gespeeld worden, waar voor het Bondsbestuur Feijenoord bereid vond als tegenpartij te fungeeren. Feijenoord Komt in een zeer sterke combinatie uit, ter- vijl ook het Haarlemsch Elftal zoo sterk mo gelijk zal worden samengesteld. Als voorwedstrijden zullen de finalisten van bet Adspiranten-jubileum-tournooi elkaar ontmoeten waarvoor zich wisten te plaatsen Stormvogels A, Kennemerland A, Haarlem A fin de winnaar van het Zuidelijk district Zee meeuwen A of SIZO (Hillegom). De voorwedsörijden voor de adspiranten vangen om 4 uur aan, de wedstrijden duren 30 minuten De kampioen der adspiranten ontvangt behalve den Beker uit handen van den heer R. Peereboom, de adspiranten-Wis- seibeker, die met dit tournooi voor het eerst verspeeld werdt. Om 6 uur vangt de wedstrijd Haarlemsch Eltal—-Feijenoord aan. Een zeer interessante ontmoeting dus zoo- 315 wij maar zelden hier te zien krijgen Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. J. L. Peperkamp, en D. J. de Ruiter. Toek. adres: Alkm. weg 329. a. a. Balk, en j. b. Mulder. Toek. adres Pa- tersweg 35. J. H. Vessies en G. Nijman. Toek. adres Nar- cissenweg 81. Getrouwd: w. Kloosterman en A. P. Hoog- c. J. Vrendenberg en N. Jansen; M. C. Kramer en C. A. Bleeker. Geboorten: D. SluijterStravers, Alkm. Vfig 344, d. j. VellemaWernke, Meerstraat 2', z., j. w. Nuijen—Schroder, Creutzb.l. 22a, M. GoedhartZonneveld. Iepenl. 6; z. Overleden: B. E. Bakker, oud 18 jaar, wo nende te Haarlemmermeer, overl. Relweg 51. J .M. Rijg, oud 65 jaar( wed. van A. Stet, ai mer, Hofdijkstraat 8. Weer een botsing in de Vondellaan. Ook nu liep het goed af. De gevaarlijke en onoverzichtelijke krui sing van de Vondellaan en de Aker en dam- laan is Vrijdagmiddag wederom het too- neel geweest van een hevige botsing tusschen twee personenauto's Het ongeval vertoonde veel overeenkomst met dat, wat op Zaterdag voor Pinksteren op dezelfde plaats gebeurde. Toen werd een auto aangereden en in het voortuintje van de villa „Vredenhof" gedepo neerd. De automobilist kwam er zonder letsel af. Ook de autobestuurders, die bij het jongste ongeval betrokken waren bleven vrijwel on gedeerd, hoewel de aangereden wagen omver werd geworpen. Deze auto, afkomstig uit Gel derland en bestuurd door een vertegenwoor diger, kwam uit de Akerendamlaan en had recht van voorrang ten opzichte van het ver keer uit de Vondellaan. De bestuurder van een auto, die in de richting van den Velserweg reed verzuimde voorrang te verleenen, wel licht omdat de wegkruising moeilijk waar neembaar is en ook niet door waarschuwings borden is aangeduid. Krachtig remmen mocht niet meer baten en met een harden slag reden de auto's op el kander in. Een der wagens, een gloed nieuwe Chevrolet, werd in de flank gegrepen en kantelde op de rechterzijde. De bestuurder van deze auto bracht eenige benauwde oogenblikken in de cabine door. Gelukkig waren spoedig menschen aanwezig om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Hij had slechts enkele onbeteekenende snij- wonden opgeloopen. Ook de inzittenden van de tweede bij dit ongeval betrokken auto, af komstig uit Overijssel bekwamen geen letsel. De auto's waren zeer ernstig beschadigd. De nieuwe Chevrolet was vooral aan de zijkan ten zwaar gehavend. De andere auto werd aan de voorzijde ingedrukt. Beide wagens werden naar de garage De Vries vervoerd. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag bij dit ongeval. Het opruimingswerk werd door een groote menigte gadegeslagen. Polo in Adricliem. Na een spannenden strijd is het gisteravond in zwembed „Adrichem" aan K. Z. niet ge lukt van D.W.R. 4, den mede-kampioens- candidaat, te winnen. Met een 1O-overwin'ning, die in de laat ste minuut behaald werd, keerden de Haar lemmers naar huis terug. Reeds direct is D.W.R. 4 in den aanval. Ge- ruimen tijd zwerven zij voor het K.Z.-doel, waarin doelman Pielage eenige keeren op keurige wijze redding brengt. Eenige schoten gingen juist naast en over. Het eenige gevaarlijke moment voor D.W.R. was een schot van Adrichem, dat naast ging. De rust komt met 0—0. In de tweede helft start K. Z. goed en met moeite wordt de aanval afgeslagen. De Jong en een D.W.R.'er worden hierna uit het water gestuurd. De Wildt miste daarna een goede kans om aan K. Z. de leiding te ge ven, terwijl aan den anderen kant Pielage weer handelend moet optreden. De bezoekers schoten veel beter dan de gastheeren. In de laatste minuut gelukt het aan den middenvoor van D.W.R. Pielage te passeeren. (01). Met dezen stand brak het einde aan van dezen spannenden en van beide kanten goed gespeelden wedstrijd. GEEN MONSTERVEILINGEN. De veilingen op Dinsdag en Donderdag en de monsterveiling op Zaterdag van de Ver' eenigde Veilingen zullen tot nadere aankon' diging niet meer worden gehouden. I I 5 Stations 5 0 cent per week (Adv. Ingez. Med.) Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Zondag: Lijn I: 8.55 Hilversum I. Lijn II: 8.30 Hilversum II. Lijn III: 8.50 Keulen, 1.20 Brussel Ned. 2.20 Brussel Fr., 2.35 Brussel Ned. 3.20 Brus sel Fr. 5.20 Brussel Ned. 6.20 Keulen, 7.55 Diversen. 8.20 Brussel Fr. pl.m. 8.50 Keulen, pl.m. 10.20 Parijs of diversen, pl.m. 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.30 Brussel Ned. 9.20 Brussel Fr 9.40 Brussel Ned., pl.m. 11.05 Nationaal pro gramma, 5.20 Londen Reg. 6.50 Nationaal programma, pl.m. 11.00 Brussel Fr.. 11.20 Parijs. Lijn V: 8.30 Brussel Ned. 9.20 Brussel Fr. Lijn IV: 8.Brussel Ned., 9.20 Diversen Brussel Ned.. 2.20 Brussel Fr., 2.35 Nationaal programma, 4.20 Lenden Reg. 4.50 Nationaal programma, 5.20 Londen Reg., 6.50 Nationaal programma, 8.10 Diversen, 8.35 Parijs. 10.55 Keulen. Maandag. Lijn I: 8.Hilversum I. Lijn II 8.Hilversum n. Lijn III. 8.Keulen. 10.20 Parijs, 12.05 Di versen, 12.20 Brussel Ned.. 2.20 Keulen .3.20 Parijs, 3.35 Deutschlandsender of diversen. 4.Radio P.T.T. Nord of diversen. 4.20 Keulen, 6.20 Parijs, 6.50 Brussel Ned. 7.05 Brussel Fr. 7.20 Brussel Ned. 7.50 Keulen. 8.30 Pauze, 8.35 Parijs. 11.20 Keulen. Lijn ÓV: 8.— Brussel Ned, 9.20 Diversen. 10.35 Londen Reg., 5.20 Parijs, 6.20 Nationaal programma, 6.45 Londen Reg., 7.05 Nationaal programma. 8.30 Londen Reg., 10.20 Nationaal programma. Lijn V: 8.Brussel Ned.. 9.20 Diversen. 11.05 Londen Reg.. 12.20 Brussel Ned., 1,50 Natio naal programma. 2.35 Londen Reg 4.20 Keulen 6.20 Londen Reg., 7.05 Nationaal pdogramma. 8.20 Londen Reg., 10.— Radio P.T.T. Nord of diversen 10.20 Londen Reg. Het openbaar slachthuis in 1938. Zeer gunstige financiëele resultaten- Verschenen is het jaarverslag over 1938 van het Openbaar Slachthuis en den Keuringsdienst van vee en vleesch. Aan dit jaarlijksche overzicht ontleenen wij het volgende: Als gevolg van de gewoonte om het vee di rect na aankomst vanaf de veemarkten te slach ten blijkt op Maandag en Dinsdag de beschik bare slachtruimte voor groot en klein vee on voldoende te zijn. Begonnen werd met het ma ken van een plan tot het bouwen van een apar te slachthal voor klein vee en een gelijktijdige vergrooting van de darmwasscherij. Het koelhuis. Van de 22 beschikbare koelcellen waren er slechts 4 gedurende het geheele jaar en 8 ge durende een deel van het jaar verhuurd. De meeste slagers zijn in de laatste jaren overgegaan tot aanschaffing van een automati sche koelcel in hun winkels zoodat de behoefte om een cel in het slachthuis te huren steeds kleiner wordt. De reiniging van afvalwater. De reiniging van het afvalwater geschiedde op bevredigende wijze. Tijdens de korte, maar hevige koude-prediode in December van 't ver slagjaar bleek het niet mogelijk ondanks een behoorlijke afdekknig met rietmatten de bas sins en borstels ijsvrij te houden. Noodgedwon gen is de installatie gedurende deze periode bui ten bedrijf geweest. Het zuiveringsgebouwtje begint teekenen van verval te vertoonen. Uit economisch oogpunt bezien verdient het aanbeveling om met restauratie en vernieuwing te wachten en de mogelijkheid onder de oogen te zien van aansluiting op het rioolnet, zoodra de groote zuiveringsinstallatie voor de gemeen te gereed is. Het aantal slachtingen. Het aantal slachtingen bedroeg 5152 in 1938 tegen 4827 in 1937, een vermeerdering dus van 325 of ruim 6 pet. Geslacht werden 1156 (v. j. 978) runderen, 1203 (1204) varkens boven 75 K.G.. 89 (87) varkens tot en met 75 K.G., 192 (224) paarden boven 175 K.G., 9 (3) paarden tot 175 K.G. 189 (174) gras- of vette kalveren, 192 (124) kalve ren, van 4060 K.G., 1139 (1241) nuchtere kal veren, 934 (736) schapen of lammeren, 28 (35) geiten of bokken, 21 (21) zoogenaamde huis slachtingen. Het grootere aantal slachtingen houdt ook nu weer verband met de verminderde hoeveelheid ingevoerd vleesch uit andere gemeenten. De stijging van het aantal runderslachtingen betreft grootendeels zoogenaamde „dunne koeien", waarvan het vleesch voor een deel in een volksslagerij ter plaatse wordt verkocht. Het grootste deel wordt echter naar andere plaatsen uitgevoerd. In verband met de vrij hooge prijzen van nuchtere kalveren en paarden in 1938 zien we een verplaatsing naar het goedkoopere schapen- vleesch. Het aantal slachtingen van varkens is con stant gebleven. Er wordt nog steeds veel var- kensvleesch ingevoerd uit andere gemeenten. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de abnormaal hooge slachtrechten voor varkens. Een voorstel tot verlaging van verschillende ta rieven werd 27 October 1937 door den gemeen teraad goedgekeurd. Evenwel werd de konink lijke goedkeuring aan het raadsbesluit onthou den. In de gemeente Uitgeest, behoorend tot den keuringskring, werden geslacht: 89 runderen, 9 graskalveren, 327 nuchtere kalveren, 29 paar den, 242 varkens en 185 schapen. Het aantal slachtingen in den keuringskring bedroeg in totaal 6033 stuks. Het aantal slagerswinkels in den keurings- kring Beverwijk was op 31 December 42. Gunstig financieel resultaat. De financieele resultaten over 1938 zijn zeer gunstig te noemen. Ondanks de hooge uitgaven voor onderhoud gebouwen bedroeg de netto winst f 4677,73, welk bedrag in de gemeentekas werd gestort. Voor afschrijvingen was een be drag van f 5915.12 beschikbaar. Aan huur- en slachtgelden werd ontvangen f 25637.25, keurgelden ingevoerd vleesch f 5806.10, keurgelden Uitgeest f 1716.71 en koel- gelden f 725.63. Als er zieken zijn. Genotvolle dag voor de schooljeugd. Voor de leerlingen van de openbare scholen was het gisteren een groote dag, de dag van het jaarlijksche schoolreisje, waarop zij al zoolang hadden gewacht. 's Morgens om 8 uur reeds trok de Beverwijk- sche Harmoniekapel gevolgd door een lange stoet van kinderen door de straten. In de beste stemming ging het van het C. H. Moensplein, waar de stoet was opgesteld, naar het Stations plein, waar de autobussen al gereed stonden om de opgetogen kinderen op te nemen. Onder groote belangstelling kon de groote schare nog voor half negen vertrekken. De Zeewijkschool ging via Schiphol naar Oud-Loosdrecht. Vandaar naar Hilversum, waarna de leerlingen een wandeling maakten over de hei naar Laren. Dat deze wandeling in den smaak viel behoeft wel geen betoog. De reis werd voortgezet naar den speeltuin te Oud- Naarden, waar het verdere gedeelte van den dag werd doorgebracht. De Vondelschool zocht het eveneens in het Gooi. Het eerste bezoek gold hier het Muider- slot, dat bezichtigd werd. Oud-Valkenveen was het eindpunt van het reisje van deze school. Stormenderhand werd natuurlijk de speeltuin bezocht en geen oogenblik, misschien alleen voor een tractatie, werden de speel-attributen onbezet gelaten. De Noorderschool bracht een bezoek via „De groote Vink", aan Den Haag en Scheveningen. In Den Haag werd het panorama van Mesdag bezichtigd, dat aller bewondering wegdroeg. Ook dit luidruchtige gezelschap bracht den dag ver der door in een speeltuin en wel in „De Bataaf" te Scheveningen. De leerlingen van Zeewijk-, Vondel- en Noorderschool vonden het natuurlijk zonder on derscheid veel te vroeg om al naar huis te gaan, toen het vertreksein eenmaal moest wor den gegeven. Maar aan alles komt een einde, ook aan dit uitsatpje, dat mede dank zij het prachtige weer1* uitstekend geslaagd is. Tegen zeven uur arriveerden de jeugdige reizigers weer op het uitgangspunt, waar de Harmonie kapel al weer gereed stond om te zorgen voor een muzikale ontvangst. Met muziek voorop trok de stoet naar de ruime speelplaats van de „Zeewijkschool", waar de gebruikelijke slotacte plaats vond. Het hoofd van de Zeewijkschool, de heer D. Dangermond, vroeg hier allereerst aan de kin deren, of zij het reisje prettig hadden gevonden en tevreden waren. Het daverende bevestigende antwoord vormde wel een duidelijk bewijs, dat dit uitstapje voor de jeugd onvergetelijk is weest. Verder bracht de heer Dangermond dank aan allen, die medegewerkt hebben aan het sla gen van dit uitstapje en aan de Harmoniekapel voor de muzikale medewerking. Met een driewerf hoera en een rondedans over de speelplaats, waarvoor de kapel de mu ziek leverde, werd het schoolreisje, dat voor al len ongetwijfeld een bron van vreugde en ge not is geweest, besloten. belangrijke vergadering van het karpertje. Donderdagavond zal het vischcollege „Het Karpertje'' in het clublokaal café Vessies aan den Alkmaarscheweg een belangrijke ledenver gadering houden. De agenda vermeldt o.m. bal lotage van nieuwe leden, bespreking van het concours te Barsingerhom, belangrijke mede- deelingen, opgeven van foto's en een bespre king over het visschen met twee hengels. Tenslotte zullen ook nog besprekingen wor den gevoerd over het eventueel aanvragen van de koninklijke goedkeuring op de statuten der vereeniging. meer kali - iiooger vetgehalte Meermalen hebben wij er in onze praatjes al op gewezen, dat sommige gras- en hooilanden naar verhouding nog veel te veel nuttelooze onkruiden en slechte grassen bevatten. Met het gevolg dat de voederwaarde van het gras en hooi daarvan in niet geringe mate den na- deeligen invloed ondervindt. Dat een en ander ook schadelijk is voor de hoedanigheid en hoeveelheid van de melk laat zich gemakke lijk begrijpen. Toch waren in dit opzicht nog geen wetenschappelijke proeven van beteeke- nis verricht. Van groot belang zijn daarom de uitkom sten van onderzoekingen door het Rijksland bouwproefstation te Groningen gedaan, Uit komsten, die voor de zooveelste maal bewijzen welk nuttig werk door den Voorlichtingsdienst in het belang der practijk wordt tot stand ge bracht. Het zou ons te ver voeren de genomen proe ven in haar geheel weer te geven. In de land- bouwpers is daarop trouwens ook wel vol doende de aandacht gevestigd. Genoeg zij het hier te vermelden, dat eeni ge vooraanstaande Friesche veehouders had den opgemerkt, dat het vetgehalte van de melk doorgaans hooger was, wanneer hun koeien het weidegras of hooi van een be paald perceel nuttigden, dan wanneer ze in een ander perceel liepen of daarvan afkom stig hooi kregen. Deze waarneming uit de practijk gaf het Rijkslandbouwproefstation te Groningen aanleiding tot een tamelijk uitge breid wetenschappelijk onderzoek. Verschilleiide proefnemingen toonden aan, dat de perceelen waarop hoogere vetgehalten van de melk verkregen werden, een betere graszode vertoonden. Dit wil niet zeggen, dat de perceelen welke lager vetgehalte in de melk vertoonden, van bepaald slechter kwaliteit waren, doch naar verhouding werden op de eerste perceelen veel minder nuttelooze on kruiden en slechte grassen, zooals witbol en meelraai, rood zwenkgras en reukgras aange troffen. Daarentegen meer klavers en goede grassoorten, zooals Engelsch en Italiaansch raaigras, beemdlangbloem, veldbeemgras, ruw beemdgras, timothee en fiorien. Hieruit kan de gevolgtrekking worden ge maakt, dat de voederwaarde in het algemeen, en het vetgehalte van de melk in het bijzon der, sterk afhankelijk is van de plantaardige samenstelling van het grasgewas. De plantkundige samenstelling van het gras houdt, zoo men weet, verband met den bemestingstoestand, hoewel ook andere fac toren, o.a. de vochtigheid van den bodem, daarop van invloed zijn. Nadere onderzoekingen in dit verband op vier verschillende graslandtypen toonden aan, dat de kalicijfers op die perceelen het hoog ste waren, welke ook het hoogste vetgehalte van de melk vertoonden. Dit mag voor de practijk een aanwijzing zijn, om toch vooral niet zuinig te zijn met het geven van kali op gras- en hooiland. Vooropgesteld natuurlijk dat eveneens voor een behoorlijke stikstof- en fosforzuurgift gezorgd wordt, terwijl overigens ook de verpleging van het land en de afwate ring in orde moeten zijn. Nu de eerst snede over het algemeen erg is tegengevallen, is het zeker van belang thans nog een extra overbemesting met kali te ge ven, teneinde zoo mogelijk een waardevol na gras te krijgen, waarvan redelijkerwijze ook een behoorlijk vetgehalte der melk verwacht mag worden. Zondagsdienst doktoren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door Dr. Th. J. J. Duterloo, Zeestraat 29, telef. 3838. In de week van 2330 Juli is apotheek Sepp (apotheker H. van der Kolk) Zeestraat 27, telef. 3820, belast met den Zondags- en nachtdienst. HET EINDE VAN HET SEIZOEN. De aardbeienkratten moeten voor 1 Augus tus a.s. worden ingeleverd bij de Vereenigde Veilingen. Voor de kratten, die na dezen datum worden ingeleverd, wordt slechts 20 ct. terug betaald. Het aantal ingeschreven werkloozen. Bij den Gemeentelijken Dienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling waren aan het einde dezer week in totaal 577 werkzoekenden ingeschreven, waarvan 62 in werkverschaffing tegen 560, waarvan even eens 62 in werkverschaffing aan het einde dei- vorige week. Beverwijk telde 542 (526) werkzoekenden, waarvan 50 (50) in werkverschaffing. Voor Heemskerk waren deze cijfers resp. 35 f34) en 12 (12). Wanneer stempelen? Stempeltijden voor de komende week. De stempeltijden voor de werkloozen leden van de organisatie's aangesloten bij de vak centrales gedurende de week van 22 t.m. 28 Juli 1939 zijn als volgt vastgesteld. Beverwijksche BestuurdersbondMaandag 9.009.30 uur. Overige dagen 10.1510.45 en 3.00—3.15 uur. Plaatselijk Arbeidssecretariaat: Maandag 9.009.15. Overige dagen 10.0010.15 en 2.30 2.45 uur. Christelijke Besturenbond: Maandag 9.00— 9.15 uur. Overige dagen 10.3010.45 en 2.00 2.15 uur. R.K. Volksbond (Beverwijk) Maandag 9.00 930 uur. Overige dagen 10.0010.30 uur en 3.303.45 uur. R.K. Volksbond (Wijk aan Zee) Maandag 9.00—9.15 uur. Overige dagen 9.309.45 uur en 2.15—2.30 uur. EXAMENS Haarlem, 21 Juli. Geëxamineerd 7 candidaten, Geslaagd L. J. Bakker, te Alkmaar. Haarlemsche Huishoud- en Industrie' school (Voorhelmstraat 25). Getuigschriften Huishoudkundige: A. A. Kol- dewijn, J. E. Paesi, M. Reinalda, V. J. J. Tesch, te Haarlem, Z. J. Beek, D. H. Evers, E. Huvers, A. A. Jansen, E. Roeske, P. C. Roos en W. M. van Rijswijk te Heemstede, T. Visser te Bever wijk, G. van der Laan te Overveen, E. J. van Witsenburg te Vogelenzang, G. M. Grauenkamp en N. Luchsinger te IJmuiden, E. L. M. M. La gerwaard te Zandvoort. Getuigschrift Hulp in de Huishouding: G. de Graaff, P. J. Griffioen, W. P. v. d. Laan, J. H. Poot, F. M. Repko, M. Reinalda en C. G. Schier- necker te Haarlem, M. Verbaan te Driehuis, C. H. Uhlenbroek te Heemstede, J. van der Sluys en C. de With te Hoofddorp. L. Roozen te Over veen, M. G. van Esterik te Velsen, H. N. van Arum, H. Blanke, L. Bottema, A. Coblens, G. A. Hoorens van Heyningen, J. C. van Nimwegen. A. Steenstra, P. Visser en J. M. C. van der Vliet te Haarlem, N. Hartog te Aerdenhout, A. Eveleens en A. A. Schermer te Heemstede, L. M. Vermeulen te Hillegom, G. van Kessel en C. H. van Rummelën te Santpoort, C. M. Muntendam en G. H. Zweers te IJmuiden, 1 afgewezen. Getuigschrift Kinderverzorging en Kinder opvoeding: M. Bollebakker, W. M. Piek, N. Roos, A. C. Sterkman en Chr. Voorneveld, te Haar lem, J. L. Blok en B. C. Donkelaar, J. F. A. Evers te Beverwijk, M. Carlée en L A Rost te Heemstede, A. Oldenburg te Overveen, H. J. Ebeling te Santpoort. Getuigschrift costuumnaaien: H. Frantzen, E. Hartendorp, J. G. Hoogeboom, M. A. Opdam, F. van Schoonhoven en W. F. Visser te Haar lem, J. P. v. d. Ham te Bloemendaal, L. Elffers en E. G. Woelders te Heemstede, C. J. Linders te Zandvoort, met 2 leerlingen wordt het examen voortgezet. Voor het diploma Hulp der Moeder, avond- opleiding, uitgereikt door de Ver. Tesselschade slaagden: H. M. Huizing en F. Stroman te Haarlem, A. Jongejans te Hoofddorp, L. Roozen te Overveen en M. Stibbe te Zandvoort. VOOR TWEEDUIZEND GULDEN WISSELS GESTOLEN. Uit het kantoortje van een houthandel op de Elandsgracht te Amsterdam is een porte feuille welke op het bureau lag, inhoudende een partij wissels tot een bedrag van ongeveer f 2000 ontvreemd. Men heeft debiteuren inmiddels reeds ge waarschuwd, zoodat de dief waardelooze pape rassen in plaats van geldwaarden heeft. Hoogterecord zweefvliegen gebroken. Op 3100 Meter gebracht. Het zweefvliegtuig „De Arend" heeft Vrijdag het hoogterecord voor tweepersoons zweefvlieg tuigen gebroken door een hoogte te bereiken van 3100 Meter. De maximum stijgsnelheid van het toestel was 6 Meter per seconde. Dit hoogterecord werd bereikt door de hee- ren Bruynzeel Sr. (eigenaar van het zweefvlieg tuig) en Nienhuis, die van het vliegveld Ypen- burg waren opgestegen en twee uur in de lucht bleven. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam, 21 v. New-York te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 21 v. Rott. te N.-Yorlc Breedijk, Rotterdam naar Tampico 20 van Ant werpen en pass. 21 (v.) Vlissingen. Dinteldijk, Rott. n. Vancr. 19 v. Cristobal. Maasdam, N.-Orleans n. Rott. 19 te Tampico. Lochgoil, Vancouver n. Rott. 18 v. Tacona. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk, (thuisreis) 20 van Marseille. Grootekerk, (uitreis) 20 te Hongkong. Meerkerk, 21 v. Rott. naar Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerlc, 21 v. West-Afrika te Rotterdam. Jaarstroom, 21 van Rotterdam te Hamburg. Reggestroom, (uitreis) pass. 20 Ouessant. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam, Oxelosuncl naar Vlaardingen pass. 21 Brunsbuttel, 22 (10 v.m.) te Hoek van Holland verwacht. Stad Arnhem, 21 v. Vlaardingen n. Servola. Flensburg, 20 van Narvik n. Vlaardingen. Stad Dordrecht, 21 v. Gothenburg te Lulea v. Rotterdam/Vlaardingen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Abbekerk, 21 van Hamburg te Rotterdam. Aagtekerk, (uitr.) 21 te Fremantle. KONINKLIJKE SHELL. Agatha, 17 van Saigon n. Miri. Agnita, 16 v. Corpus Christi n. Engeland. Mirza, 21 te Aruba verw., naar New-York. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland, 21 v. Buenos-Ayres te Amsterdam. Ceres, 20 van Hamburg te Bremen. Simon Bolivar, 19 v. Barbados te Kingst. (Ja). Barneveld, Chili n. Amsterdam 18 v. Callao. Karpo, Amst. n. W.-Indië p. 20 Dungeness. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Alkmaar, Amsterdam n. Chili 20 v. Cristobal. Baarn, Amsterdam naar Chili p. 20 Azoren. Deucalion, 21 van Bremen te Hamburg. Fauna, 21 van Hamburg te Amsterdam. Iris, 21 van Bordeaux naar Amsterdam. Merope, 20 van Malta naar Piraeus. Nero, 18 van Puerto Barrios naar Cristobal Orëstes, 20 van Amsterdam te Hamburg. Pygmalion. 20 van Amsterdam te Ceuta. Socrates, 21 van Amsterdam te Barbados. Titus, 20 van Stamboul te Limni. Vesta, 20 van Sebenico te Split. Amor, 21 van New-York naar Port au Prince. Mars, 21 van Barcelona te Genua. Notos, 21 van Gothenburg te Aarhuus. Vulcanus, Triest n. Amsterdam p. 21 Gibralt. Theseus, Arnst. n. Kopenhagen p. 21 Holtenau. Van Rensselaer, 21 van Barbados te Amst. Ariadne, 21 van Rotterdam naar Tanger. Oberon, Napels n. Amsterdam 21 op 50 mijl van Dungpness. Juno, 21 van Bourgas te Amsterdam. MEYER CO.'S SCHEEPV. MIJ. Bennevis, Hongkong n. Rott. 21 v. Gibraltar. Polyphemus, Amst. n. Java p. 20 Gibraltar. Glenearn, Japan n. Rotterdam 19 v. Manilla. Glenfinlas, Japan n. Rott. 20 v. Port Said. Polydorus, 20 v. Batavia en Amst. te Londen. ORIENT—JAVA—AFRIKA LIJN Tegelberg, 19 van Kaapstad te Hongkong. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Baroe, (uitreis) 20 van Singapore. Blitar, (thuisreis) 21 van Sabang. Slamat, (thuisx-eis) 21 van Singapore, (ndrapoera, (uitr.) 21 v. Marseille. Brastagi, (uitr.) p. 21 Port de Galle. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat, (uiti'eis) p. 21 Fern. Nor. Alkaid, (thuisreis) 20 te Santos. Alhena, 21 van Buenos-Ayres tee Rotterdam.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5