Vergadering Gemeenteraad van den De raad gaat aecoord met de 3000 gulden salaris voor een hoofd der luchtbescherming. Afdeeling bevol king krijgt haar uitbreiding en de burgemeester zijn nieuw ameuble ment. De raad wil per sé een huis houdschool, waarvoor de heer Roelse een goed gedocumenteerd pleidooi houdt. Tot slot: „Auszug der Gladiatoren". De Raad onzer gemeente kwam gisteravond voor het laatst van deze zittingsperiode bijeen, zoodat deze vergadering een afscheid (voorloo- pig of voor altijd) van het raadslidmaatschap be- teekende voor de heeren P. Bosman, W. van Heyst, G. Heijkoop, S. N. Warmenhoven, Mr. v. d. Flier, D. Zalm, P. H. van Rummelen, N. Raven en J. Stark. Afwezig was Mr. dr. A. v. d. Flier. Het programma wordt geopend met de behan deling van eenige reclames inzake de Honden belasting dienst 1939. De ingekomen stukken en mededeelingen ver huizen, als gebruikelijk, naar het eind van de agenda. Onderzoek geloofsbrieven nieuwe leden. Ingevolge art. 34 van het reglement van orde moeten de geloofsbrieven, welke door de be noemden zijn ingezonden, worden onderzocht door een commissie van drie leden, te benoemen door den voorzitter. De heeren Tonino, Vermeulen en v. d. Veer worden door den voorzitter voor deze commissie aangewezen. Namens de commissie adviseert de heer Ver meulen, alle benoemde leden toe te laten. Suppletoire begrootingen, diensten 1937, 1938 en 1939 worden vastgesteld, het Reglement voor de Stichting voor Kinderverzorging wordt ge wijzigd en in verband hiermede de Verordening voor den Gemeentelijken Dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon. Alles kleingoed, waar de Raad zich zonder op- of aanmerkingen, be zwaren of anderszins bij neerlegt. Belooning Hoofd Lucht beschermingsdienst. Onze lezers weten reeds, dat gegadigden zijn opgeroepen voor de functie van hoofd van den Luchtbeschermingsdienst op een belooning van f 1200 tot f 1500 per jaar. B. en W. hebben ook voor f 1500 geen geschikte kracht kunnen vin den; om deze reden stelt het college voor, de be looning vast te stellen op f 3000 per jaar. De heer Homburg (A. R.) zegt, dat deze post op spreker een eigenaardigen indruk maakt. Zijn er ook gelden beschikbaar voor de werken, die het hoofd eventueel denkt te ondernemen? Er zijn plannen, dat weet spreker, maar het is hem nog steeds een raadsel, in hoeverre deze verwezenlijkt kunnen worden. Het welslagen van deze zaak valt met den persoon, die voor deze functie benoemd wordt. Wanneer de Raad het voorstel aanneemt, dient de benoeming voor een jaar te geschieden, meent spreker. De heer Groene veld (C. H.) vraagt of de benoemde een vaste of een tijdelijke aanstelling krijgt. Wordt het een ingezetene uit de gemeente en wordt het een bijbetrekking of niet? De heer v. d. Veer (S. D. A. P.) onderschrijft de woorden van den heer Homburg. Als er geen geld beschikbaar komt voor de luchtbescherming, hebben we zoo'n „dure" niet noodig. Heeft de man inderdaad een taak, als we niet kunnen uit voeren wat uitgevoerd moet worden? De heer A.tenBroeke (C.H.) zegt, dat onze luchtbescherming een hoofd moet hebben. Spr. ziet niet in, dat er een gemeentebedrijf moet ko men. Maar een hoofd moet er zijn. Ook de heer de Groot (Lib.) sluit zich bij den heer Homburg aan. De heer Warmenhoven (C. P.) juicht het toe, dat het college het initiatief neemt dat we een doeltreffende luchtbescherming krijgen. Het college moet voortvarendheid in deze betrachten en daarom moet het voorstel van B. en W. wor den aangenomen. De voorzitter verwondert zich over de opmerkingen. Dit is voor hem een bewijs, dat bij velen nog niet leeft het besef van de waarde en den omvang van de luchtbescherming. De leiding berust thans bij het hoofd van de politie met het gevolg, dat de luchtbeschermingsdienst parasi teert op den politiedienst. Een der beste krachten van de politie is thans bijna geheel aan den po litiedienst onttrokken. Wanneer geen oplossing komt, overweegt spreker den commissaris en den inspecteur uit de lucht bescherming terug te trekken. Men moet dan maar zien, wat er van terecht komt. Spreker toont aan, wat de taak is van het hoofd van de luchtbescherming, zulks aan de hand van opgaven van dagelijks wederkeerende werkzaamheden; onder de taak van het hoofd noemt spreker o.a. de voorbereiding van een evacuatie der bevolking, de voedselvoorziening enz. Spreker dringt er op aan, dat we krijgen een goed hoofd. De benoemde krijgt een tijdelijke aanstelling. Om den dienst verder op te bouwen, hebben we iemand noodig, die in het werk door kneed is en die zijn er nog weinig in het land. Het departement is er van overtuigd, dat de be looning alleszins verantwoord is. Na eenige discussie, waarin o.a. de heer Hom burg opmerkt dat hij het jammer vindt, dat voor dezen post niet iemand te vinden is, die het werk belangeloos wil verrichten. Spreker stelt voor het bedrag van f 3000 voor één jaar be schikbaar te stellen en in 1940 een beslissing te nemen voor een definitieve salarieering. De voorzitter meent, dat een sollicitant met zelfrespect zich terug zal trekken als hij weet, dat hij maar voor een jaar benoemd wordt. Anders is het» wanneer de dienst zou kunnen worden opgeheven, maar daar lijkt het nog niet op. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.s. aangenomen. Hierdoor vervalt het voorstel van den heer Homburg. Crediet voor verbouwing van het gemeentehuis en voor nieuwe meu belen voor de kamer van den bur gemeester. B. en W. vragen een crediet van f 4700, voor verbouwing van de afdeeling bevolking, burger lijke stand en militaire zaken en van f 2000 voor vernieuwing van het meubilair voor de kamer van den burgemeester. De heer Maas (R.K.) vindt vernieuwing van het meubilair van de burgemeesterskamer wel Qoodig. Er is sprake van een crediet en spr. hoopt, dat B. en W. de noodige zuinigheid zul len betrachten. Ook de heer Roelse (S.D.A.P.) vindt het ge vraagde bedrag hoog. De heer Bosman (V.D.) verwijst naar een waarschuwing van den minister, dat geen enkele Uitgaaf wordt gedaan die niet strikt noodzakelijk is. Spreker heeft tegen de voordracht geen be iwaar, maar hij heeft er wel een bezwaar tegen tingsdienst en besloten is tot toetreding tot een gemeenschappelijke regeling tot vorming van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, als bedoeld in art. 130 der gemeentewet komt aan de orde het adres inzake oprichting en instandhou ding van een bijzondere daghuishoud school en avondcursussen in huishou delijke vakken. Te dezer zake handhaven B. en W. hun standpunt van voorheen, nl. dat van hen geen voorstel is te verwachten om tot stichting van een huishoudschool over te gaan, zulks in ver band met het bekende schrijven van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken. De heer Roelse (S.D.A.P.) heeft bij punt 8 B. en W. hulde kunnen brengen voor hun praeadvies. Tot zijn spijt kon hij dit bij dit punt niet doen. Eerst twee jaar nadat deze zaak in den raad ter sprake is gebracht, komen B. en W. hierop terug. Destijds is de Raad voor de door den voorzitter naar voren gebrachte be zwaren gezwicht, in de verwachting dat B. en W. er op terug zouden komen. Een nieuw voor stel van den Raad is niet gekomen omdat men ait van B. en W. verwachtte. Spreker memo reert nog eens den gang van zaken van deze aangelegenheid. Het is bekend, dat de regee ring een heel ander standpunt inneemt ten aan zien van het stichten van een schoolgebouw voor dit onderwijs. Spr. wijst er op, hoe men in Beverwijk te werk is gegaan. B. en W. heb ben zich hier het eerst gewend tot den mi nister van Binnenlandsche Zaken. Waarom heb ben B. en W. dezen weg bewandeld? Dit is niet de meest gangbare weg. Is men van meening, dat ide regeering voor dit onderwijs geen steun wil geven of dat, wanneer deze steun er komt, de gemeente niet bij machte is de 30 pet. te voteeren. Velsen is een van de eerste gemeen ten, die voor dit onderwijs in aanmerking ko men. Er zijn 90 gemeenten boven 40.000 inwo ners, die een daghuishoudschool hebben. Zelfs in 12 gemeenten van 20 tiot 30.000 inwoners is een daghuishoudschool. Spreker gelooft niet, dat wanneer de raad zich uitspreekt, dat hier een daghuishoudschool noodig is, de minister deze uitspraak zonder meer naast zich neer zou leggen. We zitten niet dik in onze middelen, maar de bedragen, hiervoor noodig zijn zeer miniem. Als B. en W. zelf al meenen, dat een daghuishoudschool noodig is, begrijpt hij niet, dat het college niet met een voorstel komt. De noodzakelijkheid van dit onderwijs is in den Raad meermalen uitvoerig betoogd. In een uitstekend gedocumenteerd betoog be pleit de heer Roelse de stichting van deze school. Hij is van meening, dat wanneer de school er komt, daarvoor een groote bezetting zal komen. Als het eenmaal zoover is, kan men zien in hoeverre men aan de bijzondere wen- schen van bepaalde richting tegemoet kan komen. Spreker dient tenslotte mede namens de S.D.-fractie het voorstel in, waarbij de raad verklaart, dat de stichting van een daghuis houdschool noodzakelijk is. De heer Ten Broek e (C.H.) vindt het jammer, dat er nog niet een speciale vereeni- ging is opgericht om de stichting van een dag huishoudschool te propageeren. Spreker ziet eenige tegenstellingen in het betreffende raads stuk. Welke weg dient nu eigenlijk bewandeld te worden? De heer Van H e ij s t (N.P.) heeft bij een vorige gelegenheid gezegd, dat hij het niet zoo erg vond, dat de meisjes naar Haarlem of Be verwijk gaan. Maar nu hem is gebleken, dat het een 2-jarige cursus is meent hij, dat het voor arbeidersmeisjes niet mogelijk is een school elders te bezoeken. Spreker zal vóór het voor stel van de S.D.A.P. stemmen. Hij hoopt, dat het niet tot een splitsing komt. Den heer Bosman (V.D.) zegt, dat het tot hem is doorgedrongen, dat dit onderwijs voor onze gemeente noodig is. Ook deze spreker zal voor het voorstel der S.D.A.P. stemmen. De heer Vermeulen (A.-R.) vraagt, als we ons uitspreken voor de stichting van een daghuishoudschool, dit tot gevolg zal hebben, dat een grooter aantal meisjes dan tot nu toe dit onderwijs zal kunnen volgen. We zullen een school moeten hebben op een centraal punt en wat zal hiervan het gevolg zijn voor de meis jes uit Velsen-Noord en Santpoort? Uit deze deelen der gemeente kan nu een aantal meisjes dit onderwijs volgen. Als we een centrale school hebben, zullen ze dit niet meer kunnen doen. Wanneer op deze wijze een daghuis houdschool gesticht wordt, zullen velen er geen gebruik van maken. Al zal men de basis der school zoo breed mogelijk maken, zullen velen aan een confessioneele school de voorkeur ge ven. Spreker meent, dat waar er geen unifor miteit in onze gemeente is, het voorstel van B. en W. juist is. Dr. De Groot (lib.) is van de urgentie der school niet overtuigd. We moeten er om denken dat de financieele consequenties verder gaan dan we tot nu toe weten. De heer Maas (R.-K.) heeft voor 2 jaar zijn bezwaren tegen de stichting van deze school naar voren gebracht. Maar we zijn nu twee jaar ouder geworden. Het feit, dat voor de sociale werksters geen belangstelling gevonden kon worden is voor spreker het bewijs, dat er aan de opvoeding van onze meisjes iets hapert. We moeten deze zaak niet van den engen kant be- dat men zoo zoetjesaan gaat meenen, dat we weer in weelde verkeeren. Voor 2090 gld. kan een kamer netjes opgeknapt worden. Wanneer we zuinig moeten zijn moeten we nalaten wat niet strikt noodzakelijk is. Blijft het werk in de ge meente? Vele sprekers voeren hierover nog het woord. De heer van Heyst (N. P.) acht vernieu wing beslist noodig, zoo ook de heer Geelen (R.K.). De heer Homburg zegt, dat de com missie voor de financiën ook hoopte, dat men de zaak zoo zuinig mogelijk zal uitvoeren. De heer Vermeulen (A.R.) brengt het eer ste deel van de voordracht ter sprake. We zijn niet gebaat met het systeem van uitbreiding van het gemeentehuis. Spreker meent, dat het te besteden geld eigenlijk niet goed verantwoord is. Een radicale verbouwing acht spreker beter. De heer Warmenhoven (C. P.) zegt, dat honderd gezinnen van het bedrag voor het nieuwe ameublement geholpen zouden kunnen worden. De heer Heeremans (R.K.) vraagt of er aan de Centrale Werkplaats menschen zijn die het meubilair kunnen maken. De heer Dunnebier wethouder, beant woordde de sprekers. De verbouwing zal wel on dershands worden aanbesteed. Spreker is het feitelijk met den heer Vermeulen eens, maar deze verbouwing kan, wanneer het raadhuis zou moe ten worden uitgebreid, volkomen intakt blijven. De verbouwing is zeer sober opgezet. Het heeft spreker verheugd, dat men er van doordrongen is, dat een nieuw ameublement voor de burge meesterskamer noodig is. Er is nog een duurder plan geweest, maar dat heeft men laten verval len. Het zal moeilijk zijn, het benoodigde in de gemeente te koopen. Spreker vindt het niet erg, als hiervoor het noodige speciaal ontworpen wordt. De zaak zal echter zoo zuinig mogelijk gefinancierd worden. Als we het hebben over noodzakelijkheid, kunnen we het beter besteden voor onze bleek neusjes" meent de heer Warmenhoven. „Dit geld komt er, maar voor de bleekneuzen kan er nooit iets af. De bevolking meent dat het ge meentegeld niet wordt besteed, zooals het be steed behoort te worden." Het voorstel wordt ten slotte gesplitst in stemming gebracht. Het eerste gedeelte wordt z. h. s. het tweede met 8 stemmen tegen (7 S. D. A. P. en 1 Comm.) aangenomen. Uitbreiding leerplan Nijverheidsschool B. en W. stellen den Raad voor te besluiten, dat het in het belang van het Nijverheidsonder wijs noodzakelijk is, dat aan de Nijverheids school een cursus voor de opleiding tot het voor- loopig diploma als scheepswerktuigkundige wordt verbonden. Het voorstel wordt goedgekeurd, B. en W., be stuur der Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs in Kennemerland alsmede de directeur der school kregen van vele zijden hulde voor hun voortvarendheid in deze. Kosten per leerling van het L.O. Om te komen tot een verrekening met de besturen der bijzondere scholen dienen inge volge de Lager-Onder wijs wet 1920 te worden vastgesteld de bedragen, welke per leerling be schikbaar worden gesteld voor de scholen voor gewoon, voor uitgebreid en voor gewoon lager onderwijs in het geval, bedoeld in het 3e lid van art. 101. Voor 1938 was bij besluit van 26 November 1937 vastgesteld resp. f 13.14, f 13.15 en f 10.78. B. en W. stellen voor ingevolge de werkelijke uitgaven over 1938 deze bedragen vast te stellen op resp. f 13.08, f 14.63 en f 10.86. Aldus wordt besloten. Vaststelling van straatnamen. B. en W. stellen voor aan de straten, gepro jecteerd ten Zuiden van de Burgemeester Ram- bonnetlaan de namen te geven, zooals wij die inmiddels in ons blad hebben gepubliceerd. Goedgekeurd. Saneering van de Kalverstraat. B. en W. stellen voor over te nemen van F. J. Koks. te Beverwijk 81 M2. grond in de Kalver straat, welke grond noodig is voor een even- tueele verbreeding van genoemde straat daar ter plaatse. De kosten bedragen f 1000. De wethouder antwoordt op een opmer king van den heer Bosman, dat de prijs zoo hoog is, omdat in een der perceelen een zaak gevestigd is, zoodat de eigenaar huur derft. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verkoop eigendoms rechten. Aangenomen wordt het voorstel om tegen den t prijs van f 1 te verkoopen aan Mr. A. van der kijken en daarom meent spreker, dat een huis- Hoeven te Rotterdam alle rechten van eigen- houdschool in onze gemeente gewenseht dom op het perceel kadastraal bekend meente Velsen sectie F no. 4569. Verhuren van Rooswijk. Eveneens wordt aangenomen het voorstel, de verhuring van Rooswijk aan N.V. Van Leer's Vereenigde Fabrieken te Amsterdam met twee jaren te verlengen. Herziening van uitbreidings plannen. Dit geldt de bebouwing van de westzijde van de Burg. Enschedélaan nabij de Molenstraat. Het voorstel wordt goedgekeurd. Nadat dan nog goedgekeurd is de wijziging van de verordening voor den Ophaal- en Stor- Het is nog lang niet zeker, dat deze niet door katholieke meisjes bezocht zal worden. De heer Warmenhoven (Comm.) merkt op, dat we niet uit het oog mogen verliezen, dat de verschillende groepen gediend zouden zijn bij een huishoudschool. Er zijn tegen het bezoeken van een school in Haarlem vele be zwaren. Bij den heer Groeneveld staat het vast, dat Velsen-Noord en Santpoort geen behoefte heeft aan een huishoudschool in IJmuiden. En de meisjes der armen bezoeken de school niet, die zoeken een dienstje. Aan een klein school tje in IJmuiden is misschien behoefte. Spreker DANSENDE JEUGD. Op een feest van „Kraft durch Freude" te Hamburg voerden verschillende groepen meisjes dansen uit, die veel belangstelling trokken. Na de hoofdstad des lands kwam Haarlem aan de beurt. De Nederlandsche Spoorwegen openden hun tweede Bureau voor Reisinlichtingen in Haarlem's Station. Burgemeester Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, verrichtte de opening. Na de officiëele plechtigheid liet de burgemeester (rechts op de foto), die binnenkort met vacantie gaat, zich als eerste omtrent de reismogelijkheden inlichten. V. 1. n. r.: Baron C. R. T. Krayenhoff, voorzitter van de A. N. V. V., de heeren F. Boonstra en Bcrdenïs van Berlekom, Hoofdinspecteur van het Vervoer te Amsterdam, J. W. C. Wolterbeek, die bij de opening van het kantoor het woord voerde namens de Spoorwegen, Boot, inspecteur, Burgemeester Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, A. Vos, vervoerswerver en Dick Schiferli, Pers en Publiciteits-chef der Spoorwegen. zal vóór het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Heeremans (R.-K.) pleit voor een breedere commissie. De bestaande com missie is eenzijdig samengesteld. Spreker wil er tegen waarschuwen hiervoor geld te voteeren. De heer Geelen (R.-K.) is van meening, dat een daghuishoudschool noodig is en dan moeten we niet met bezwaren komen over meisjes uit Velsen-Noord en Santpoort. De voorzitter beantwoordt daarna de verschillende sprekers. Hij heeft hierover al meer van gedachten gewisseld. Spreker ontkent, dat hij niets voor deze zaak voelt. Er is een groot verschil tusschen de Nijverheidsschool en deze school die geheel nieuw moet worden op gezet. B. en W. zijn steeds uitgegaan van het allergunstigste geval, dat de regeering 70 pet. subsidie geeft. Maar dan moet nog altijd de resteerende 30 pet. gevonden worden. Beverwijk heeft ook langen tijd met het huishoudonder- wijs op eigen beenen moeten staan. Eerst toen na vele jaren de levensvatbaarheid bleek, kreeg Beverwijk met veel moeite subsidie van het Rijk. De commissie van Onderwijs is met het standpunt van B. en W. accoord gegaan. We moeten met deze zaak met beide beenen op den grond blijven staan. Men heeft gezegd: „het kost toch zoo weinig geld". De heer Ten Broeke heeft zelfs uitgerekend, dat er nog geld mee verdiend wordt. Spreker heeft ook kennis ge kregen van het stuk van de commissie, waarin de kosten becijferd worden. Hij vergeeft het der commissie, dat zij dit stuk niet aan hem heeft toegezonden. De becijfering der commis sie is onjuist. Voor vele kinderen die naar Haarlem gaan zal de gemeente moeten blijven betalen. De vergoeding van 2000 gld. voor de school is eenvoudig een fictie. Het vervoer is een bezwaar, maar men moet niet vergeten, dat het hier kinderen zijn boven den leerplich tigen leeftijd. Wat voor afstand moeten leer plichtige kinderen op het platteland niet afleg gen. Meisjes moeten de huishoudkundige op voeding in de eerste plaats krijgen van de moe ders. Een huishoudschool kan hoogstens theo retische aanvulling geven. De gemeente is in de onmogelijkheid, geld hiervoor te verleenen. Met het voorstel van den heer Roelse krijgen we geen huishoudschool. Het lijkt spreker juister, dat de Raad het voorstel van B. en W. aanneemt. We moeten ook uit collegialiteit voor Beverwijk rekening houden met de belangen van de school aldaar. Na een uitvoerige discussie wordt in stem ming gebracht het voorstel der S.D.-raadsfrac- ti en aangenomen met 16 tegen 9 stemmen. Exploitatie van een bouw terrein te Santpoort. B. en W. stellen voor, aan P. J. A. v. d. Bronk te Santpoort vergunning te verleenen tot het als bouwterrein in exploitatie brengen van de hem toebehoorende gronden tusschen den Bloemen- daalsche straatweg en de Van Dalenlaan. Dit voorstel wordt teruggenomen. Benoeming tijdelijk personeel aan de Gem. Visscherijschool. B. en W. stellen den Raad voor, behoudens goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de tijdelijke aan stelling van J. van Altena, voor de waarne ming der lessen van den leeraar J. J. Waag- meester en de uitbreiding van het aantal les uren der klasse „Ouder Dekpersoneel", met in gang van 28 Juni jl. te verlengen en ingaande 26 Juni jl. voor het vak Nederlandsche taal, be houdens goedkeuring van genoemden Minister, tijdelijk aan te stellen J. C. Cramer te IJmui den. Goedgekeurd. Tot onderwijzeres aan school G wordt be noemd mej. E. G. J. van Dijk te IJmuiden. Ingekomen stukken. Er wordt dan nog in verband met de ingeko men stukken gesproken over een aansluiting op het gemeenteriool in Santpoort, waarvoor naar de meening der betrokkene teveel berekend is. Nog een interpellatie. De heer P. Bosman heeft bij wijze van een interpellatie gevraagd of er niet een middel te vinden is om een einde te maken aan de stank- verspreiding van de Jan Gijzenvaart. „Dit zal beter worden wanneer het pompsta tion in werking wordt gesteld", antwoordt de wethouder van Openbare Werken. „Afdoende is dit niet, want wat door Haarlem op de vaart wordt geloosd werkt aan de vervuiling mee. B, en W. zullen alles doen om den toestand te ver beteren". Een afscheid. Na een korte rondvraag neemt de voorzitter de gelegenheid waar voor een woord van af scheid tot de scheidende en niet meer terug- keerende leden. Spreker memoreerde eerst de nagedachtenis van het overleden lid den heer J. C. Sluiters en richtte zich daarop tot het negental, dat niet meer terugkomt, in de eerste plaats tot den heer Bosman, die reeds 22 jaar geleden zijn intrede in den Raad heeft gedaan en een 4-tal jaren achter de tafel van B. en W. heeft ge zeten. Spreker meent, dat de heer Bosman met genoegen aan dezen tijd zal terug denken. De heer Bosman heeft als wethouder voor Sociale Zaken de fundamenten gelegd waardoor deze dienst thans zoo uitstekend functionneert. Spre ker brengt hem dank voor alles wat hij in het belang der gemeente heeft gedaan. Dan komt de spreker tot de jongere genera tie, onder wie vooral de heer Van Heijst een bijzondere plaats inneemt, door zijn onver woestbaar vertrouwen in de toekomst der ge meente. De heer van Heijst heeft ook stimu- leerend gewerkt aan den uitbouw onzer gemeen te. De heer Heijkoop behoort met de heeren Van Rummelen, Stark en Zalm tot degenen, die niet veel werk aan den drukker bezorgen. Spre ker denkt met genoegen terug aan de prettige persoonlijke gesprekken met den heer Heijkoop in de burgemeesterskamer. Ieder der andere heeren had een bepaald punt als persoonlijke belangstelling. De heeren Warmenhoven, v. d. Flier en Raven zullen allen hun taak vervuld hebben zooals zij die juist hebben geacht. „Houdt onze gemeente en onzen raad in het oog en het ga u allen en degenen die u lief heeft wel", aldus besloot de voorzitter. Met eenige welgekozen woorden dankte de heer Bosman voor de afscheidswoorden van den voorzitter. De beide wethouders, die tegelijk met hem achter de groene tafel zaten, den secre taris en den raad dankte hij voor de medewer king. De gemeente Velsen wenschte hij 't beste toe. Verder spraken nog de heeren H e ij k o o p en Van H eij s t eenige woorden van dank. En hierna sluit de voorzitter deze vergade ring, waarover we zouden willen zeggen: „lest best". Met „De Eendracht" naar het concours te Hoenderlo. Een tweedaagsch uitstapje. Zondagmorgen trok „de Eendracht" in twee groote „Stormtogels"-bussen naar het con cours te Hoenderlo, uitgeschreven ter gelegen heid van het eeuwfeest der zangvereeniging „Eensgezindheid", aldaar. Het gezelschap, be staande uit ongeveer 80 personen, werd vol tallig gemaakt door den eere-dirigent van het corps, den heer K. H. Kerkhoff, die in Haar lem instapte. Door ziekte konden de eere-voorzitter, de heer H. Schilp en de le hoornist, de heer K. Koster deze reis niet medemaken. Tot Arnhem ondervond het vroolijke gezel schap ietwat afbrekende ongezelligheid door regenval. In Arnhem, de legerplaats van het gezelschap, aangekomen werden de leden ondergebracht in de hotels „de Pauw" en „Constabel", waar na een verfrissching een gemeenschappelijke lunch werd gebruikt, die uitstekend was verzorgd. Na de lunch werd in Musis Sacrum" gerepeteerd, welke repetitie allen leden van het gezelschap een nat pak bezorgde, doch spoedig was de zon reisgenoote naar Hoenderlo, welk dorp te ruim vijf uur werd bereikt. Het concours-terrein, een kale vlakte, bood weinig gezelligheid, mede door groot rumoer van de bezoekers in de con- sumptietent. Eerst te zes uur, na afloop van den zangwedstrijd, kwam de beurt aan de muziekvereenigingen en wel eerst de eerste afdeeling fanfare en harmonie. Hierna was de beurt aan de Superieure Eere- afdeeling Harmonie, waar als no. 1 uitkwam de Diemer Harmonie te Diemen, dirigent W. Swager om te worden gevolgd door „de Een dracht" onder den eminenten Gerard H. Boe- dij n. Opvallend was dat de vier mededingende vereenigingen alle uit Noord-Holland afkom stig waren. Nadat de rust op het terrein tijdens de mu ziekuitvoering was weergekeerd en de beurt van optreden aan „de Eendracht" was. be stond er onder de belangstellenden spanning, omdat de dirigent van Diemer's Harmonie de tempi wel heel verschillend bleek te hebben opgevat dan Eensgezindheid's leider. Deze af wijkende opvatting bleek niet voor de jury, daar beide mededingers het maximum aantal punten n.l. 420 haalden. De rapporten en pun tentellingen vermeldden voor beide corpsen over alle rubrieken 10. Wat „de Eendracht" betreft stond in de opmerkingen van alle 3 jury-leden „schitterend gespeeld met hooge en zeer hooge onderscheiding". De heer H. van Rheenen schreef zelfs: „buitengewoon schitterend gespeeld, hulde aan dirigent en corps. Bravo!" Deze gelijke uitslag had tot ge volg, dat tusschen beide mededingers moest worden geloot om den hoogsten prijs, n.l. voor het hoogste aantal punten van het geheele concours, hoogste aantal punten afdeeling muziek en directeursprijs. Voorzitter W. Vel was zoo gelukkig al deze prijzen voor „de Een dracht" te winnen. Na een diner in ,4e Pauw" kon „de Eendracht" eerst te half elf mede dingen in den eere-wedstrijd om daarin op nieuw een schitterende overwinning te bekam pen, n.l. den eersten prijs A, terwijl de Diemer Harmonie B. de eerste prijs B. werd toege kend. Te twaalf uur des avonds was het ge zelschap na het vuurwerk bewonderd te heb ben in Arnhem terug, waar nog lang in de beide hotels over de successen werd „nage- boomd". De tweede dag van het uitstapje werd be gonnen met een wandeling langs den Rijn, waarna getoerd werd in de omgeving van Arnhem. Vooral in Montferland hebben de Velsenaren genoten van de heerlijke rust in deze schoone dreven. Bij het afscheidsdiner in Arnhem bracht de heer Jan Hommes namens het gezelschap het bestuur dank voor de prachtige organisatie van het twee-daagsche uitstapje. In de beste stemming werd, nadat men in Anrhem nog wat gewinkeld had, de terugtocht aanvaard en heel laat kwam men des avonds weer In Velsen aan. Ondanks dat het op beide dagen flink ge regend heeft, waren allen zeer voldaan over deze twee onvergetelijke dagen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5