Avontuur in Venezuela Prachtig natuurschoon als omlijsting van den Tour de France, een schoonheid, welke echter door de renners niet genoten wordt, daar hun belangstelling uitsluitend geconcentreerd is op de course De Tweede Kamer der Staten Gene raal kwam Dinsdag voor het eerst met het nieuwe ministerie bijeen Minister president dr. H. Colijn tijdens het af leggen der regeeringsverklaring Minister-president dr H. Colijn verlaat het paleis Noordeinde te den Haag na de beëediging der nieuwe ministers van zijn kabinet door H. M. de Koningin Korenbloempjes in het veld tijdens de Vierdaagsche Afstandsmarschen rond Nij megen Hoe nat het was op den eersten morgen van de Vierdaagsche Afstandsmarschen, die Dinsdag in de omgeving van Nijmegen aanvingen De nieuwe Jaap Haversluis. die een belangrijke verbetering voor den toegang tot het industrieterrein naar het Westelijk deel van Zaandam en omgeving beteekent, is Dinsdag officieel geopend door den commissaris der Koningin in Noord Holland, mr. dr. A. baron Röell Ondanks het vroege uur en den regen was er vrij veel be langstelling bij het vertrek der deelnemers en deelneemsters aan de Vierdaagsche, toen deze Nijmegen verlieten voor den eersten dagmarsch De nieuwste aanwinst der Nederlandsche Marine, de onderzeeër-mijnenlegger Hr. Ms. O. 19, is Dinsdag naar Ned. Indië vertrokken. Het schip verlaat de haven van Nieuwediep FEUILLETON Naar het Amerikaanscb R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) III. Roddy staarde hem wezenloos na, terwijl hij nwillekeurig een vinger, dien hij gebrand had aan het kruit, in den mond stak. Aan zijn voeten rolde de flesch cura?ao en de smake lijke inhoud gutste over het grint. Hij bukte zich en raapte de flesch op. Later herin nerde hij zich dat hij zich had afgevraagd, hoe dat ding daar kwam en dat hij tegelijker tijd hoogst verontwaardigd was over de ver spilling van zooveel kostelijke likeur. Hij daaide zich om om de flesch op tafel te zetten en ontdekte dat de tafel omver lag, ter wijl Peter met druipende kleeren en woeden de oogen bezig was eronder uit te kruipen. Een eindje verder trachtte de jonge Vene zolaan zich te bevrijden uit den greep van zijn vrienden, verlangend om den man, die op hem gevuurd had. te achtervolgen. Zijn ove rige vrienden holden de paden af, baanden zich een weg door de boschjes en namen el kaar in hun opwinding gevangen. De kellners en koetsiers stonden op een kluitje tegen el kaar te schreeuwen en te gesticuleeren. Maar Peter's stem klonk boven het kabaal uit. Hij sprong overeind uit de puinhoopen van glazen en borden; zijn kleeren waren bemorst met roode wijn. koffie en sla en het tafel kleed fladderde als een te wijde rok om zijn beenen. Woedend vloog hij op Roddy toe en B0ddx week achteruit. Onder een stortvloed van krachtige termen eischte Peter een ant woord op de vraag wat Roddy eigenlijk be doeld had. Kijk naar me! commandeerde hij. Kijk naar wat je gedaan hebt! Kijk! Maar Roddy keek niet. Hij wist, dat als hij keek, hij zou moeten lachen. En hij wist ook dat Peter hóópte dat hij zou moeten lachen om een afdoenden rechtsgrond te hebben om hem aan te vliegen. Hij trachtte een verklaring te geven en deed het op een nederigen, berouwvollen toon. Ik heb het gedaan. Peterik heb het ge daan om je te redden, ik was bang, dat hij je zou raken. Ik moest wel een beetje overhaast zijn Bang, dat hij me zou raken! brulde Pe ter. En ondertusschen raakte jij me! Met een tafel! Kijk eens naar mijn nieuw flanellen pak! En kijk hier. Behoedzaam haalde hij zijn kleverige, ver warde haar uit elkaar. Kijk eens naar die buil achter op mijn hoofd! Is dat jouw op vatting om iemand te redden? Aan Peters exploisie werd plotseling een einde gemaakt door één van den jongen Ve nezolaan, die weinig minder heftig was. Hij had zich van zijn vrienden bevrijd en kwam nu den vreemdeling danken, die hem gered had. Het was duidelijk dat de man, die zijn leven bedreigd had, was ontsnapt. Hij druk te Roddy's handen met uitbundige, maar echt gemeende hartelijkheid. Hij omarmde hem, zooals het in zijn land gewoonte was, schud de hem bij zijn schonders en klopte hem op den rug en met een vloed van Spaansche en Fransche en Engelsche woorden trachtte hij zijn dank uit te drukken. Hij noemde Roddy zijn „beschermer", zijn „bon amigo", zijn „brav' kamerad". En zijn vrienden waren al even onweerstaanbaar in hun dankbetuigin gen. Ze prezen, ze juichten, bewonderden; met vlugge sierlijke gebaren deden zij den stomp op de kin na, den strijd om den re volver, de ontsnapping van den moordenaar. Het was een goed-geregisseerde pantomiut. Peter, als het eenige, werkelijke slachtoffer, werd tot een heroïsche figuur verheven. Men wilde de Amerikanen niet laten vertrekken voordat op hun gezondheid gedronken was met zoete champagne. Toen de glazen gevuld waren, wendde de Venezolaan zich tot de mannen, die rondom het gras stonden en verzocht stilte. Hij sprak nu in uitstekend Engelsch maar het ontging Roddy niet, dat een paar van de mannen, die geen Engeisch verstonden, hem onrustig aan zagen. Ik verzoek u, vrienden riep de jonge man vol vuur te drinken op den naam Forrester. Wat beteekent die naam toch veel voor mijn ongelukkig land! Ik had gaarne mijn leven veil gehad voor de goede zaak, maar dat het voor mijn land gespaard blijft door iemand, die dezen naam draagt is voor ons een ge lukkig voorteeken. Hij hield plotseling op alsof hij zich bewust werd van de waarschuwende blikken van zijn vrienden en toen vervolgde hij rustig, met een sierlijke buiging, terwijl hij zijn glas naar Roddy op hief; Laten we drinken op de ge zondheid van een goed vriend van Venezuela van Mr. Forrester. Pas toen het rijtuig een flink eind op weg was naar Willemstad, waagde Roddy het een vraag te doen. Hoe heet die meneer, dien de andere me neer probeerde dood te schieten? vroeg hij den koetsier. Deze draaide zich op zijn zitplaats om. Zijn oogen stonden wijd open van verbazing. U dat meneer niet kent? riep hij uit. Ikke denk iedereen meneer kent. Hij een dappere meneer uit Venezuela is, hy Kolo nel Vega is. Als of hy zeker was van de uitwerking van dien naam hield hy op, maar de Amerikanen gaven geen teeken van herkenning. Misschien beter is ik dat meneer „Pino" noem? opperde de koetsier. Iedereen hem Pino noemt, net of hy iedereen's broeder is. Se man Het zijn btoden zien in een bree- den, verrukten glimlach. De marktvrouwen^ de politiemans, de zwarte mans en de witte meneers, iedereen hem Pino noemt. Pino verbannen is. Als hy naar zijn land gaat, dan president Alvarez gezegd heeft hij hem doodschieten zal. Dus Pino zóó is gegaan, (met zijn zweep wees de neger naar het oosten). Ze zeggen dat hy is gaan leven in Parys. Maar gisteren hy geko men is in een boot en alle mensch op hem wachten op de kade. Iedereen biy om Pino te zien. Behalve dan toch die man met z'n pistool? veronderstelde Roddy. De koetsier rolde somber met zyn oogen en stak zyn lippen vooruit. Dat een slechte man is, besliste hij. Heeft president Alvarez, onderzocht Roddy argeloos, dien slechten man hier naar toe gestuurd om die geliefde meneer dood te schieten? Peter liet opeens een verontwaardigd gegrom hooren. Kijk es uit, waar je rydt! beval hij. Toen de neger zich naar zijn paarden had gewend, keek Peter Roddy lang en strak aan. Wat die papegaai van jou zei, verklaarde hy grimmig, was waar! De Venezolanen, die op hun ponnie's on- middeliyk den aanvaller achterna waren ge gaan, hadden het bericht van den aanslag op Kolonel Vega al in Willemstad gebracht en de rust in het vredige stadje was volkomen verstoord. De aankomst van het tweetal ver meerderde de opwinding nog en hoewel ze naar hun kamer vluchten konden ze op de kade hun koetsier, troonend op zyn bok, het inci dent hooren schilderen aan een gretig en aan dachtig gehoor. Terwyi Peter bezig was een schoon pak aan te trekken, hield hy Roddy zyn horloge voor. Hoe lang zou je zeggen, dat we op dit eiland zyn? vroeg hy. O, minstens een week, riep Roddy uit. Ik heb meer avonturen beleefd dan in een jaar in New-York en we zyn hier nog geen twaalf uur! Maar nou is 't ook genoeg, kondigde Pe ter aan. We kunnen hier niet bhjven. We worden, dank zy jou, veel te dik met die Ve- nezolaansche partij. Wat heb ik nou weer gedaan? jammerde Roddy. Ja, jy kunt er niks aan doen, gaf Pe ter toe, maar je ziet dat deze stad een broed plaats van revolutionnairen is. Niemand denkt aan iets anders dan politieke intriges en ieder een denkt dat jy net zoo vurig tegen Alvarez bent als je vader en als we hier nog langer blij ven zal Alvarez-zelf het ook gaan denken. We zullen terug moeten naar Porto Cabello, waar we een blanco strafregister hebben. Roddy had zich op zyn bed uitgestrekt en maakte zich klaar voor zyn middagslaapje, maar nu schoot hy met een verschrikt gezicht overeind. En niet naar de familie Rojas gaan?, riep hy. Peter gromde verontwaardigd. Daar naar toe gaan? Hoe kan je daar nu naar toe willen? We zyn alleen maar langs hun huis gereden langs een openbaren weg en nu is iedereen in de stad al op de hoog te. Maar we hebben onze introductie nog niet, wierp Roddy tegen. Dan zullen we het daar zonder moeten doen. En ik verklaar je dat als jy je inlaat met die broeder Pino, ze je in Porto Cabello in de gevangenis stoppen zoodra je er aan komt. En hoe wil je dan Generaal Rojas red den? Hy zal in de gevangenis bly ven en dood gaan. Als witte Muizen, betoogde Peter met zekerheid, hebben we ons werk te volbrengen en ons daarby niet in de war te laten brengen door de particuliere revolutie-liefhebbery van wien dan ook, hetzij van jou pipa of van Pino Vega of van Jan Plank. We zijn Witte Muizen, nu, straks en altyd. Onze plicht is niet levens te nemen, maar ze te redden. .(Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8