IJmuider Courant Jiaetie en DïMeltle' REX THEATER de Dans des Doods DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De Komkommertijd. Roeibootje overvaren. De Vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen Minder prettige afloop van gezellig avondje. 24e JAARGANG No. 226 Uitgave Louren» Coster. Maatschappij rooi Courant Uitgaven en 4lgem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJtnuidet Courant" Keunemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 31079L Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, «rorden kosteloos opgenomen In de Jieonemer Courant Directie» P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 27 JULI 1939 Abonnementen per week f0.12'/i, pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiem 1-5 regels f 0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.HX Op het eertijds zoozeer nieuwslooze tijdperk, dat de zomervacanties plachten aan te geven, valt niet meer te rekenen. Waardoor was het zoo nieuwsloos? Eenvoudig omdat de men- schen, wier daden en woorden het meeste nieuws pleegden te verwekken, op reis gingen en daarbij niets belangrijks deden of zeiden. Een weldadige ontspanning viel aldus niet alleen aan het individu, maar aan gansch het menschelijk gebeuren ten deel. En de zeeslang dook op, later opgevolgd door zijn zoon, het monster van Loch Ness, omdat er toch iets moest zijn om over te praten. Zoo was de goede oude komkommertijd. Wat rest ons daarvan? Zeker, er gaan meer menschen dan ooit met vacantie. Maar de mannen van de belangrijkste woorden en daden schijnen dat in steeds minder mate te doen. Óf wel: zij doen het zoo dat zij elkaar aflossen, zoodat er steeds genoeg thuisblijven om de gemeenschap in beweging en onrust te houden. Het is een slecht systeem en het kan niet goed voor de menschheid zijn. Ook wordt het zoo ruim toegepast, dat men niet eens meer uitsluitend de schuld aan de politici kan geven. Waarom bijvoorbeeld de Amsterdam- sche Bank en de Rotterdamsche Bank nu juist in Juli tot haar samenwerking, of con centratie, of belangengemeenschap, op den duur blijkbaar fusie, moesten besluiten is niet duidelijk. Zij hebben er zeker haar employés verdriet mee gedaan, die nu middenin of vlak vóór hun vacantie plotseling op de benauwen de mogelijkheid der opheffing van bijkanto ren onthaald worden. In de binnenlandsche politiek schijnt men ons niet veel meer komkommertijd te willen gunnen dan in de buitenlandsche, waarin men hem niet meer kent. Vroeger werd de in vloed van ministers-vrouwen in alle landen hoog geschat, en terecht. Al bemoeiden de meesten zich niet rechtstreeks met de politiek, zij waren niettemin van de hoogste beteekenis voor den arbeidslust, de goedertierenheid, het algemeen welzijn en het humeur van haar excellente echtgenooten. Ik neem aan dat dit nog zoo is. Maar haar invloed op den gang van zaken in de ministeriëele gezinnen moet iet wat verminderd zijn, sinds zij toelaten dat in Juli een crisis inplaats van een vacantiereis uitbreekt en wekenlang duurt, met alle span ningen en conferenties, aan zooiets verbon den. Nu is er een nieuwe regeering en zeven van de elf oude excellenties kunnen vroolijk de wei in gaan, als ik mij déze uitdrukking mag •veroorloven. Maar de vier overige, plus de zeven nieuwe, staan er slecht voor met hun vacantie-kansen, tenzij de Kamer hen onmid dellijk nog ten vai mocht brengen, hetgeen niet waarschijnlijk lijkt. Mocht het wel gebeu ren dan is er weer een crisis Het zou belangwekkend zijn het oordeel van de diverse huisartsen der diverse groote man nen eens te vernemen. Dat is helaas niet mo gelijk, omdat zij aan hun beroepsgeheim ge bonden zijn. Maar ik geloof te mogen veron derstellen, dat zij man voor man zouden er kennen dat deze met-zorgen-beladen patiën ten een flinke vacantie noodig hebben. Vis- schen, zwemmen, pootje-baden desnoods, in elk geval in een andere omgeving vertoeven en in geen geval staatszaken! Goed be schouwd is het ons aller belang dat deze en andere mannen, die in zoo groote mate over cns maatschappelijk lot beschikken, gezond en dus goed gehumeurd blijven. Het is een landsbelang dat zij niet vermoeid, prikkelbaar of dat schijnt nog erger moedeloos wor den. Ik zou alles voelen voor een klein wetje waarbij het nemen van minstens vier weken vacantie in de zomermaanden aan de leden der regeering zou worden voorgeschreven. De directeur-generaal van de Volksgezondheid, die nu van Sociale Zaken is weggehaald en bij Binnenlandsche Zaken ingedeeld, zou er best eens bij minister Van Boeyen op kunnen aandringen. Die is een van de blijvers uit het oude kabinet. Internationaal bekeken ziet de ondergang van den komkommertijd er nog bedenkelijker uit. Niets, maar dan ook heelemaal niets, duidt op een komende vacantie voor Adolf Hitler, Benito Mussolini, Neville Chamberlain, Edouard Daladier plus hun voornaamste mi nisters, hun generaals en admiraals enzoo- voorts. Evenmin zien de vacantiekansen van den Poolschen president Moscicki en van maarschalk Smigly-Rydz er hoopvol uit. In welken toestand moeten al deze menschen tenslotte geraken? Het kan niet goed wezen. Ook niet voor de gezamenlijke volken, die op hun bekwaamheid in het vermijden van we reldoorlogen moeten blijven hopen. Interna tionale bemiddeling op politiek of economisch gebied schijnt nog steeds uitgesloten te zijn. Maar zou men niet bescheidenlek kunnen be ginnen met een Vacantie-Pact, bepalend dat al de heeren er gelijktijdig vier weken tus- schenuit gingen? De heele wereld zou her ademen, alle beurskoersen zouden stijgen vanwege de gevaarlooze maand en al de machtigen zouden in veel betere conditie en vooral in veel beter humeur, dan waarin zij nu verkeeren, terugkomen. Misschien denkt u dat ik grapjes maak. Heelemaal niet. Vraag de meening van uw huisdokter maar eens. Hij zal, met den hem kenmerkenden ernst, beamen dat het Vacan tie Pact van beslissende beteekenis voor het heil der menschheid zou kunnen wezen. Dacht H dat een staatsman minder behoefte aan vacantie heeft dan u? Hij heeft er meer be hoefte aan. Tenslotte zij erkend dat ik zelf ook vacantie noodig heb, dit schoone vooruitzicht binnen eenige weken hoop vervuld te zien en mijn hart vasthoud of er iets van komen zal als al die thuisblijvende staatslieden, vermoeid en geïrriteerd als zij zijn, hun zooveelste opvoe ring van het sensatie-stuk „Internationale Spanning" gaan geven. Met mijn vacantie is geen landsbelang en nog minder een inter nationaal gemoeid. Maar wel het belang van dit blad en ook eenigermate dat van zijn lezers, die heldere en opgewekte, liefst ook blijmoedige en hoopvolle voorlichting vergen. Met welk persoonlijk voorbeeld ik alleen maar zeggen wil, dat ook wij krantenmenschen de verwording van den komkommertijd van har te betreuren. Hij was goed voor iedereen. Moge hij in volle maat hersteld worden! R. P. Tragisch ongeluk te Voorschoten door groenteschuit Woensdagavond omstreeks zeven uur is in het Galgewater nabij de Vink onder Voorschoten een roei boot, waarin een kapelaan en vier jongens uit Utrecht waren gezeten, overvaren door een passeerende schuit. Kapelaan Middelkoop en de dertien jarige Frits van Galen werden door den schipper gered. De twaalfjarige H. van den Oudenrijn kon zich zwem mende in veiligheid stellen. De broers Jos. en Wim Jongerius, resp. 11 en 13 jaar oud, zakten in de diepte weg. Eén van hen werd uit het water ge haald. De doktoren Van der Stoel en Kerkhof pasten op hem gedurende anderhalf uur kunstmatige ademha ling toe, doch de levensgeesten waren geweken. Naar den anderen broer werd om half negen nog gedregd. Kapelaan Middelkoop werd ter ob servatie naar het St. Elisabeth's Gast huis te Leiden overgebracht. De twee geredde jongens keerden, na van dro ge kleeren te zijn voorzien, huis waarts. Burgemeester Berkhout van Voor schoten stelde zich persoonlijk van het droevig ongeluk op de hoogte en leidde het onderzoek. De kapelaan was met twintig misdienaars uit Utrecht per tourwagen een uitstapje gaan maken. Bij de speelplaats „De Vink" te Voor schoten had het gezelschap zich uitstekend vermaakt en tenslotte besloot de kapelaan nog met een viertal jongens te gaan roeien. Door een groentenschuit is het wankele roei bootje toen overvaren met het vermelde ver schrikkelijke gevolg. Begrijpelijkerwijs was de deernis allerwege zeer groot Vandaag hébben we een verrassing voor het jonge volkje! Twee nieuwe vriendjes zijn de kranten kolommen binnengestapt: Roetje en Dribbeltje. Zij beleven allerhande avon turen in een onderaardsch paleis, en, jongens en meisjes, jullie kunnen hun avonturen heelemaal volgen. Want er worden plaatjes van afgedrukt en daarbij staat met eenige woorden wat precies met Roetje en Dribbeltje gebeurt. Van daag kunnen jullie met je nieuwe vriendjes kennismaken. Kijk maar op pagina 4. i lüandet&poHfrl Door Maas en Waal naar Wijchen. (Van een specialen medewerker) In den mist ging Woensdagmorgen de kilo meterlange stoet het land tusschen Maas en Waal in. De lucht was grijs, maar hier en daar lichtte het toch al door de wolken. Er was een mooie dag in het vooruitzicht, goede droge wegen lagen open en de stemming steeg aanmerkelijk. Uit de blikken van de wakkere deelnemers kon men reeds grooter optimisme opvangen. Reeds vroeg zongen er velen langs den weg en voor men nog via Groesbeekschenweg, Keizer Karelplein, Nassau- en Kronenburger singel de Hezelpoort bereikt had, was er al menig hoeraatje uit vele groepen opgegaan. Ook langs den weg vormden zich 's morgens vroeg reeds veel meer toeschouwers, dan Dinsdag en ook zij keken veel opgewekter. Het was een lange stoet, die zich voortbe woog over den Weurtschenweg naar het Land van Maas en Waal over de Heemstrabaan. Het viel ons op, dat er ditmaal in de dorpen ten Westen van Druten veel minder gevlagd werd, dan het vorig jaar. Het leek wel of de regen stemming van Dinsdag thans nog over Maas en Waal lag. Ook de nieuwsgierigen waren minder in-tal, de wandelaars trokken zich daar echter weinig van aan; zij genoten van de gunstige temperatuur voor een fikschen marsch. Reeds spoedig waren de meeste deelnemers, die de 30 en 40 K.M. loopen, afgeslagen naar De Steeg op weg naar Wychen, waar tegen negen uur de vlugsten aankwamen. De 50 en 55'ers zetten rechtstreeks koers over Winssen, Deesd, langs Afferden naar Druten, waar omstreeks 8 uur de snelsten de kom van het dorp gepasseerd waren en als 55'ers rond om Wychen heen naar Puyflyk marcheerden. Het was hier goed in de stille natuur; men genoot van de rust, die over dit land van weide en akkers lag. Even voorbij Puyflyk ontmoetten de 50'ers en 55'ers elkander weder, om samen over de schilderachtige wegenvan Horssen, Berg- haren, Hernen en Leur naar Wychen op te trekken. In deze laatstgenoemde dorpen werd druk ker gevlagd, dan in Druten; hier was de reactie van de toeschouwers ook veel leven diger. Een enthousiaste ontvangst valt den deel nemers jaarlijks in Wychen ten deel. De bur gerlijke autoriteiten hadden in een prachtige samenwerking met de leiding van de Kon. Marechaussees en de Rijksveldwacht voor een uitstekende regeling gezorgd. Van alle kanten komen belangstellenden naar het midden punt, de markt van Wychen samengestroomd; daar doorheen beweegt zich van het Westen uit een lange slang van wandelaars, die Wychen als het ware komen bezetten. Vooral na tienen, toen de uitstekende kapel van de Koninklijke Marine onder Leistikow op het muziekpodium had plaatsgenomen en de pittigste marschen speelde, werd de stemming steeds vroolijker. Hier was weer iets te waardeeren van de Vierdagenvreugde, welke de menschen voor eenige uren boven de zorgen van den dag stelt. Alle zitjes voor de cafés, welke als in een on afgebroken kring rondom de Markt liggen, waren spoedig bezet. Het middenterrein bleef slechts open, waar soms vroolijke groepen een dansje maakten op de muziek van de mari niers. Dan bleek het, dat er nog pit zat in de jonge dames en in de heeren, die er al 30 K.M. op hadden zitten, maar die nog frisch genoeg waren om een step uit te voeren. Tot 12 uur duurde de groote drukte in Wychen, waarna de deelnemers over den Teersdijk en den Stadsdijk en dwars door het Stadspark „De Goffert" naar Nijmegen trok ken. Hier was de belangstelling, nu het weer zoozeer verbeterd was, zeer groot. Duizenden zaten langs de hoofdwegen de N.B.L.O.'ers op te wachten. Zoo was het alles bij elkaar een schitterend geslaagde dag. Woensdagmorgen waren er elf deelnemers thuisgebleven, zoodat er 3777 wandelaars door Maas en Waal gegaan waren. Het moreel was Woensdag stukken beter, dank zij het gun stige weder, dan op den eersten dag. Woensdag waren er 19 uitvallers. I— Vanaf VRIJDAG 28 JULI, eiken avond 8.15 uur, ZONDAG 3 uur MATINEE. Ongekende spanning, ongehoorde sen satie, adembenemende beklemming. Het circus ten voeten uit gefilmd in een werk dat zijn gelijke niet heeft. GEVARIEERD, GOED VERZORGD BIJPROGRAMMA. FOX WERELDNIEUWS PROFHTI'S HOLIANDSCHE ACTUALITEITEN. (Adv. Ingez. Med.t Wielryden. De J-ouc de 2mn.ce Sylvère Maes wint de zware 15e étappe. LAMBRICHTS 5e IN DE ALGEMEENE RANGSCHIKKING. Ernstige val van De Korver. ZWAARDVISCH TEGEN VISSCHERSBOOT. Bij de Mexicaansche kust viel een gewonde zwaardvisch een visschersboot aan en doorboorde met zijn zwaard de planken van de boot. De schok was zóó hevig, dat de inzittenden te water raakten l Sylvère Maes. Uit Briangon: (Van een specialen A.N.P.-ver- slaggever). Scherp staken de drie ruggen der Fransche Alpen, welke op de étappe van Digne naar Briangon moesten worden beklommen, d'Allos, De Vars en d'Izouard, aftegen den hel blauwen hemel. Fel blakerde de zon de kleine men schen, die zich verstouten op hun fiets naar boven te klimmen, langzaam, kruipend als vliegjes tegen de hellingen, tusschen de stof wolken opwerpende volgauto's in. Meedoogen- loos teisterde het noodlot de renners bij de kilo meters lange afdalingen, waar menig bandje knapte op de met scherpe keisteenen of fijn kiezel bestrooide smalle serpentinewegen. Driemaal moesten de renners naar boven, tot 2250 Meter toe, waar de sneeuw aan den kant van het pad lag, driemaal vlogen de be- klimmers der bergen in duizelingwekkende vaart naar beneden, waarbij hoogteverschillen van 800 Meter als normaal werden beschouwd. Het is een onmenschelijk" zware rit geweest; alle omstandigheden werkten daartoe mede: de groote afstand van 220 K.M., de beklimming van drie toppen van meer dan 2000 Meter, met de daarop volgende zeer steile afdalingen, de groote hitte en de zich in zeer slechten toestand bevindende wegen. Toch is dit gevecht van kracht en moraal eer lijk geweest, tot de laatste kilometers toe; na dezen monsterkamp is Sylvère Macs als over winnaar naar voren gekomen. Tweemaal was hij met Vissers en Ritserveldt het eerst op de pashoogte, op den Alios en den Vars, maar bij het klimmen naar den laatsten berg, d'Izouard, heeft de stoere Vlaming, na een inzinking bij de afdaling van den Vars te heb ben gehad, de tanden op elkaar gezet. Voort vloog hij en als eerste bereikte hij nu de Izouard-pashoogte met bijna .drie.minuten voor sprong op Gallien; 5y2 min. verschil met Gia- nello, en bijna 7 minuten voorsprong op Vis sers, den held van de Pyreneeën. Toen lag Vietto bijna een kwartier achter en was het gevecht om de leiderspositie beslist. Want in de afdaling naar Briangon wist Syl vère Maes zijn voorsprong niet alleen te behou den, doch hij wist er zelfs nog seconden aan toe te voegen, zoodat hij onder stormachtige toe juichingen als winnaar in het oude vesting stadje aankwam. Zeer veel zouden wij kunnen schrijven over de Nederlanders. Natuurlijk, pech hebben ook zij gehad, maar De Korver is wel het meest ge handicapt geweest. Vijf lekke banden zijn al zwaar genoeg, maar een val in de afdaling van den Vars heeft hem zooveel nadeel berokkend, dat zijn groote kans op een zeer goede plaats te Briangon, verkeken was. De Korver klom schitterend den Alios op; hij pasSèêrde met Albert van Schendel mét slechts 25 seconden achterstand op Vissers het hoogte punt. De Korver heeft zijn groote capaciteiten vertoond bij de beklimming van den tweeden reus, den Vars; daar kwam hij als vijfde door, tezamen met Mallet op slechts 50 seconden op Visser, Ritserveldt en Sylvère Maes. Bloedend werd De Korver, die veel meer ge presteerd heeft in dezen Tour, dan ooit van hem verwacht werd, bij de levensgevaarlijke afdaling van den Vars door een val in het losse grint aan het dijbeen en de beide armen ge wond. De gang was er toen uit, de moraal was even weg, hij kreeg achterstand; verscheidene renners vlogen hem voorbij. Wel herstelde hij zich nog, maar verder dan tot de 39e plaats te Briangon bracht hij het niet, met meer dan een half uur achterstand op den winnaar. Lambrichts had ons bij het vertrek te Digne verteld, dat hij er zin in had. Maar in den be ginne hebben wij er weinig van gemerkt, want hij was een van de eersten, die moest lossen bij de beklimming van den Alios; hij had 40 se conden achterstand op de pashoogte; op den Col de Vars bedroeg zijn achterstand evenwel 5 minuten en op den Izouard was hij meer dan tien minuten achter. Maar deze verschillen wa ren relatief niet gi-oot, want zijn andere con currenten hadden nog grooter achterstand ge kregen; zelfs Vietto en Archambaud had de Zuiderling voorbijgestreefd. Te Briangon verklaarde hij ons later lachend, dat het dalen toch veel beter was gegaan, dan in de Pyreneeën. Toen wij hem vroegen hoe dat kwam, ant woordde hij: „Ik had geen stofbril op, nu zag ik niets bij de snelle afdalingen; ik reed maar hard naar beneden en later bleek, dat het wel heel snel was gegaan. Maar Archambaud ben ik nu weer voorbij in de rangschikking, daar ben ik heel blij om en ik zal alles doen om mijn vijfde plaats te behouden". Albert van Schendel was uitstekend gegaan; op den Alios was hij 25 seconden achter, op den Vars 3 min. 11 sec., maar de Izouard had hem veel achterstand berokkend. Niettemin was zijn 22e plaats in de étappe met ruim 20 minu ten achterstand fraai te noemen. Hellemons had ook zijn aandeel in de pech: drie lekke banden in totaal twee daarvan op 100 Meter van elkaar. Anton van Schendel heeft goed mee kunnen komen, terwijl Dominicus, wat het klimmen be treft, niet meelemaal aan de verwachtingen heeft voldaan. Maar het voornaamste is, dat alle zes Neder landers de étappe hebben volbracht met in doorsnee behoorlijke prestaties, zoodat een goede hoop bestaat, dat dit zestal den Tour zal uitrijden, al is de goede plaats in het landen- klassement waarschijnlijk verkeken. De uitslag luidt: 1 Sylvère Maes (België) 8 uur 24 min. 20 sec. 2 Gallien (Fr.) 8 uur 27 min. 43 sec. 3 Gianello (Fr.) 8 uur 30 imn. 46 sec. 12 Lambrichts 8 uur 39 min. 37 sec. 22 Albert van Schendel 8 uur 47 min. 07 sec. 34 Toon van Schendel 8 u. 54 min. 58 sec. 35 Dominicus 8 u. 57 min. 30 sec. 39 De Korver 8 u. 58 min. 24 sec. 45 Hellemons 9 uur 6 min. 34 sec. DE DERDE BERGRIT „HAUTES ALPE5' 15» ETAPPE 26 JULI 219 KM. '"SBRIANgON; :COtXöjlZO**flD ~\!3se r GUILLESTRi BARC ELONNETTj tf- -k COL O'ALLOHS alA^-"50 èCOLMARS\ DIGNE l.m, oWOPAME IKï I CH*TEA&>EDOH'!\£JjfST iNDPÊ COHTRÓLÊ BiosfwfI PLAATSEN De algemeene rangschikking luidt: 1 Sylvère Maes 100 uur 51 min. 34 sec. 2 Vietto 101 uur 8 min. 46 sec. 3 Vissers 101 uur 13 min. 05 sec. 5 Lambrichts 101 uur 19 min. 06 sec. 16 Albert van Schendel 101 uur 43 min. 50 s. 29 Dominicus 102 uur 31 min. 59 sec. 31 De Korver 102 uur 36 min. 36 sec. 39 Anton van Schendel 102 uur 55 min. 42 sec 47 Hellemons 103 uur 41 min. 18 sec. Man bewusteloos geslagen en van zijn geld beroofd. Een inwoner van Amstelveen heeft bij de politie van het bureau Stadhouderskade te Amsterdam aangifte gedaan, dat hij Dinsdag nacht op de Prinsengracht door een hem on bekend persoon bewusteloos is geslagen en be roofd van tachtig gulden. Hij was in gezelschap van een vrouw uit ge weest. Na afloop van den gezelligen avond had een man hem opgewacht en hem zonder eenige aanleiding een klap op zijn hoofd ge geven, tengevolge waarvan hij eenige oogén- blikken het bewustzijn had verloren. Toen hij weer bij kwam was zijn eerste reactie óm naar zijn binnenzak te tasten. Inderdaad bleek zijn geld verdwenen. Reeds Woensdag heeft de politie een man en de vrouw met wie de Amstelvener uit is geweest aangehouden en op het bureau als verdacht van berooving en medeplichtigheid daaraan ingesloten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1