IJmuider Courant Korte duur Kabinet Colijn DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN het gevaar op den weg. Katholieke motie van wantrouwen bracht het ten val JCaéinet heeft ontsCag) aangeboden- De Vierdaagsche afstandsmarschen e Nijmegen Zware wandeling op betonweg. 2)e Jxutc de Ixance 24e JAARGANG No. 227 (Jitgave Lonren» Coater. Maatschappij voor Courant Uitgaven eD Algem. Drukkerij N. V Gropte Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuidei Courant» Kennemerlaan 42. IJmuiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad. worden kosteloos opgenomen Id de &ennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 28 JULI 1939 Abonnementen per week f0.12'/j, pet maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiënt 1-5 regels f 0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.1(X Dronken automobilist reed door met agent op treeplank. 1 ZWARE GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT. Op 17 Mei kwam J. Th. S., woonachtig te Overschie, met zijn auto uit Culemborg te Rot terdam aan, waar hij een café iop het Oostplein bezocht. Hier bleef hij geruimen tijd en hij dronk er zooveel, dat hij onder den invloed ge raakte. Toen hij dan ook tenslotte in zijin auto stapte, en weg reed gebeurden er dadelijk on gelukken. Hij reed nl. een verkeerspaaltje om. Een majoor van politie gelastte hem daarop met zijn auto aan den kant van den weg te ko men. S. voldeed echter niet aan dit bevel, maar reed snel weg. Niet zoo snel echter of de agent v d. Burg. die in de nabijheid stond, zag kans op de treeplank te springen. Ook op zijn sommatie tot stoppen gaf de dolle bestuurder geen acht. Integendeel, hij trachtte door snelle wendingen van de auto den agent te doen vallem en toen dit niet lukte, reed hij in snelle vaart vlak langs de boomen op den Goud- schen Singel. De agent, het gevaar ziende, sprong van de auto, die even verder tegen een transformatorhuisje botste en bleef staan. S. bleek ongedeerd te zijn en weixi geboeid naar het politbureau gebracht en later opgesloten in het Huis van Bewaring waar hij tót nu toe heeft vertoefd. Thans heeft hij terecht gestaan voor de rechtbank en het bleek, dat hij zich van het heele geval niets herinnerde. Nadat de beide üolitiebeambten waren gehoord, nam mr. S. Loke requisitoir. Hij wees op het gevaar dat dronken bestuurders veroorzaken. Hij herinner de aan Lonneker en Eindhoven en betoogde, dat men in dit geval kon spreken van poging tot doodslag door de manier waarop S. ge poogd heeft den politie-agent van den wagen te werken. De* eisen luidde tenslotte een Jaar en drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 31 Juli. Kunt U mij ook zeggen, of Hoe men van Zaandam naar Santpoort reist. Wie nog mocht denken, dat de inlichtingen- bureaux der Nederlandsche Spoorwegen een „overbodige luxe" zijn, omdat in deze moderne tijden vrijwel iedereen „bereisd" is, zij het on derstaande ter lezing aangeboden. Voorop zij steld, dat ons verhaal niet geboren is uit den nood der (komkommer-) tij den en het dus voor honderd procent historisch is. Donderdag 27 Juli wilde een Zaansche dame een Santpoortsche familie bezoeken. Zij begon aanstonds al verkeerd door een „retour Sant poort" te vragen, terwijl zij, zoo ook het Zaansche station reeds een inlichtingenbureau had gehad, er met een „retour Driehupis-Westerveld" was afgekomen. Via Uitgeest bereikte de dame Velsen-IJmui- den-Oost. Hier stapte zij over in een anderen electrischen trein, die haar naar Santpoort zou brengen, tenminste dat meende zij. Spoedig be merkte zij, dat „gehuchtjes" als Santpoort en Bloemendaal. voor dezen trein „te min" waren en hij pas in Haarlem stopte. Hier meldde zij zich bij den chef of een van diens plaatsvervangers. Deze was geheel en al oor, maakte de smart der dame, door ze met haar te deelen, tot halve smart, gaf haar een bewijs, dat ze gratis naar Santpoort terug kon reizen en wees haar de paats, waar „haar trein" kwam te staan. Na eenigen tijd kwam er inderdaad een trein, ze stapte in enkwam terecht in Zandvoort waarschijnlijk als gevolg van het feit, dat ze den chef verkeerd begrepen had. Er zat niet anders op dan weer terug te rei zen naar Haarlem. Onderweg vertelde de Zaan sche dame haar wedervaren aan den conducteur en vond, toen zij Haarlem naderde, veel troost in diens bewering, dat de trein naar Santpoort er nog stond. „Als ze hard liep, kon ze hem nog wel halen Voor zoover dit van een dame-van-middelba ren-leeftijd gevergd kan worden, deed ze zulks, doch kwam juist op tijd om te zien, hoe de chef met zijn „pannekoek" het sein tot vertrek gaf. Bij informatie bleek haar, dat ze nu nog ge- ruimen tijd moest wachten, alvorens er weer een trein vertrok, die haar naar Santpoort kon bren gen. Tevens vernam ze, waar „haar trein" kwam te staan. Lezer(es), ons verhaal dreigt eentonig te wor den. Laten we u daarom kort en bondig vertellen, dat ze, na misschien wel ter kalmeering een kop koffie gebruikt te hebben, tenslotte den „goeden trein" leukweg liet vertrekken en de wacht bleef houden bij een trein, die, zooals ze gelukkig nog juist bijtijds vernam. Santpoort „links liet liggen". Toen was het geduld van onze Zaansche dame ten einde. Driftig verliet ze, gewapend met bo vengenoemd bewijs van den Haarlemschen chef, het perron engaf een Autobusmaatschappij de eer haar naar Santpoort te mogen brengen. Kindje verdronken te Utrecht. Op enkele tietallen meters afstand van het drukste verkeerspunt te Utrecht, de Ca- tharij nebrug is Donderdagmiddag het der tienjarig zoontje van de familie Koch te utrecht, dat op de kade met een schepnetje zat te visschen, te water geraakt en ver dronken. Vriendjes waarschuwden de politie, die na een uur het ontzielde lichaampje met een dreg ophaalde. Geneeskundige hulp mocht hier niet meer baten. Het lijkje werd over gebracht naar het hoofdbureau van politie. uan het oiifde Het vijfde kabinet-Colijn is na een levensduur van twee dagen ten vai gebracht, doordat de Tweede Kamer Donderdagmiddag een Katholieke motie van wantrouwen met groote meerderheid, 55 tegen 27 stemmen, heeft aangenomen. De motie werd gesteund door de Sociaal-Democraten, de Vrijzinnig-Democraten, de Communisten en de Christen-Democraten. Tegen stemden de Anti-Revolutionnairen, de Christelijk-Historischen, de Liberalen, de Nationaal-Socialisten en de Staatkundig-Gereformeerden. In verband hiermede heeft dr. Colijn zich hedenmorgen te kwart over negen naar H. M. de Koningin ten Paieize Noordeinde begeven. De Regeeringspersdienst meldt De ministers hebben bij schrijven van den voorzitter van den Raad van Ministers van 27 Juli 1939 aan h. M. de Koningin ontheffing uit hun ambt verzocht. h. M. heeft dit verzoek in overweging genomen en den Ministers verzocht zich inmiddels, zoo mogelijk, met de behandeling en afdoe ning van de loopende zaken te blijven belasten. Op den derden dag slechts acht uitvallers. (Van een specialen medewerker.)' Een vriendelijke pensiongast. Het was een ongeveer 25-jarige jongeman, gekleed in de uniform van officier der koop vaardij, die zich dezer dagen vervoegde bij een pensionhouder te Delft. Hij deelde mede, dat hij aan de Technische Hoogesehool zijn studie moest voltooien en daarom wilde hij een kamer huren. De pensionhouder, zelf een oud-zeeman, was zeer in zijn schik met den nieuwen gast, die, zooals hij zelf verklaarde, een nette en aardige man leek. De nieuwe gast bracht een. nacht in het pension door en ging daarna naar Rotterdam, om, zooals hij zeide, zijn koffers te halen en dan vijf andere studenten imee te brengen, die ook in het pension hun intrek wilden nemen. De „student-zeie-officier" keerde echter niet terug en toen de pensionhouder een on derzoek instelde, bleek, dat een bedrag van 250 gulden uit zijn woning was verdwenen. De politie, die van het gebeurde in kennis werd gesteld, heeft den man te Nijmegen aan gehouden en hem naar Delft overgebracht. Hij bleek een bekend oplichter en dief te zijn, wonende te Leiden. ERNSTIGE AANRIJDING TE OVERSCHIE. Op de kruising van den rijksweg 's-Graven- hageRotterdam en den Rotterdamschen Rijweg is Donderdagmiddag een ernstige aan rijding voorgevallen. Twee jongens, die van den Rotterdamschen Rijweg kwamen, naderden den voorrangsweg op het oogenblik, dat uit de richting 's-Gra- venhage een vrachtauto in snelle vaart kwam aangereden. De jongen, die de auto zag, waar schuwde zijn makker, dat hij niet veilig kon oversteken, doch deze, de 13-jarige N. F. Nie- land uit de Wandeloordstraat te Rotterdam, stak toch over. De auto greep den knaap en smakte hem tegen den weg. Hij liep inwen dige kneuzingen en een gebroken rechterbeen op en werd in levensgevaarlijken toestand, na door dr. Roest Crollius te zijn behandeld, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overgebracht. Zijn rijwiel werd totaal vernield. VOETBAL HAARL. VOETBALBOND 40 JAAR. Adspiranten-jubileumwedstrijden te Beverwijk. We herinneren er aan, dat Zaterdag te Beverwijk de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Haarl. Voetbalbond worden voortgezet. Te vier uur wordt in het Gemeentelijk Sportpark ibe Beverwijk begonnen met de adsipiranten-jubileumwedstrijden. Het programma luidt: A. Stormvogels aKennemerland a. B. Haarlem aZeemeeuwen a. C. Verliezer AVerliezer B. D. Winnaar A—Winnaar B. De winnaar van dit toumooi komt in het bezit van den Adspiranten-Wisselbeker, uit geloofd door de Directie van Haarlem's Dag blad, die door den Directeur-Hoofdredacteur, den heer R. Peereboom, aan het winnende elftal zal worden uitgereikt. Haarlemsch ElftalFeïjenoord, Voor den wedstrijd, die door het Haarlemsch Elftal te 6 uur tegen Feijenoord zal worden gespeeld, zal Feijenoord met het elftal uit komen, waarmede in de competitie zal worden gespeeld. De elftallen worden als volgt opgesteld: Feijenoord Van Male, De Groot, Van der He ij de, Paauwe, Kuppen, De Vroet, Zaanen, Vrauwdeunt, Vente, Van Heel, Linssen, Haarlemsch Elftal: Ninaber, Smit, Van der Hulst, Woudenberg, De Winter, Van der Wal, Schijvenaar, Gerrits, K. Haak, K. Zandstra, Michel. Deze wedstrijd zal worden geleid door den heer G. W. H. de Korte. Ontheffing Winkelsluitingswet bij blijde gebeurtenis. Naar wij vernemen heeft de minister van Economische Zaken in verband met de viering van de te verwachten geboorte van ecn koninklijken prins of van een ko ninklijke prinses burgemeester en wethou ders van alle gemeenten gemachtigd, een al aan niet voorwaardelijke ontheffing van de winkelsluitingswet te verleenen ten aanzien van den dag der geboorte, mits deze niet op Zondag valt, en van den daarop volgenden werkdag. lüaudelspwtfr Wielrijden. De tweede dag heeft als crisisdag veel min der slachtoffers gemaakt, dan wij in het verleden wel eens hebben geteld. Men zegt, dat wandelaars zonder voldoende routine, die zich voor het eerst aan den marsch wagen, op den tweeden dag struikelen. Er waren dit jaar, vooral onder de burgers, veel nieuwelingen en dan te kunnen con- stateeren, dat er Woensdag slechts 19 deel nemers op de bijna 4000 zijn uitgevallen, dan mag er toch gezegd worden, dat er kra nig gemarcheerd is. Donderdagochtend konden 3752 N.B.L.O- 'ers voor de derde maal op het appèl ver schijnen. Natuurlijk zijn er wel eenige thuis gebleven, maar in ieder geval zijn er nog 3745 mensehen aan den wandel. En ditmaal was het doel Arnhem, dat eerst sinds eenige jaren in het program is opgenomen. De weg Nijmegen—Arnhem is niet de meest ideale voor de wandelsport, maar toch lijkt die ons nog beter, dan het vroegere parcours door het lage land om de Waal aan den voet van den Hoenderberg in de Ooy. De weg is altijd droog, het verkeer wordt, dank zij po litie en gemeentelijke autoriteiten zooveel mogelijk vastgelegd om aan de wandelaars vrij baan te geven. Doch de harde weg, het beton dat niet meegeeft, maar terug stoot, dat is hier de groote kwelling, vooral voor den vermoeiden wandelaar, die op den terugweg naar huis is. Sommigen verdringen elkaar in de enge ruimte van dezen grooten verkeers weg en wie wilde kon als het ware op zijn nevenganger steunen, zóó dicht liepen ze vaak op elkaar. Toch zit er aan dezen marsch een goede kant, nl. dat de wandelaar zich leert aan passen ook aan moeilijker omstandigheden, dan waaronder hij gewoonlijk zijn gezonde sport beoefent. Men moest waardeering hebben voor wat de "bewoners van Eist en Arnhem ook ditmaal weer gedaan hebben voor de wandelaars. In Eist werd druk gevlagd en het gemeente bestuur bood den wandelaars een concert aan in een der fraaie tuinen langs den weg. Ook Arnhem, waarover men zich wel eens beklaagd had, dat er zoo weinig intense be langstelling voor de Vierdaagsche werd ge toond, kwam dit jaar op bijzondere wijze voor den dag. Niet alleen gaf de kapel van de Kon. Marine onder leiding van Leisti- kow een concert in het plantsoen op het Velperplein, maar ook had men ditmaal in den tuin achter „Musis" een bijzonder rust oord en een ververschingsplaats voor de deelnemers ingericht. En dat werd zeer ge waardeerd, vooral door hen, die de 50 en 55 geloopen hadden in het prachtige, heuvel achtige terrein van den Schelmschen-Dee- lenschen- en den Sypendaalschenweg. Arnhem heeft mooier wandelwegen, dan in de omgeving van Nijmegen te vinden zijn En dat feit verzoette voor vele wandelaars het zuur van den harden betonweg. In Arnhem werd niet alleen van óe zijde van de burgerij, maar ook door de autoritei ten belangstelling getoond. Vooral op het Velperplein voor „Musis", waar de officials zich verzameld hadden, heerschte een vroo- lijke drukte; hier werden de deelnemers vaaJk hartelijk toegejuicht. Het weer hield zich best en verhoogde het succes van den derden dag, dat een glorieus einde vond in den blijden intocht in Nijme gen, over de Waalbrug. De derde dag is zeer vlot verloopen; de lei ding heeft opnieuw getoond, volkomen voor haar taak berekend te zijn. Natuurlijk plukken daar de deelnemers ook de voordee- len van en in weerwil van de vele verkeers moeilijkheden op den weg Nijmegen—Arn hem konden ook daar de wandelaars allen een vlot parcours maken. Velen kwamen zoodoende reeds vroeg binnen en zij, die liever nog wat van de natuur genoten, kon den een lange rustpauzenemen zonder on gerust te zijn, straks voor onoverkomelijke moeilijkheden te staan. Het aantal uitvallers was op den derden dag bijzonder klein. nl. slechts 8 zoodat er met de dertien welke 's morgens niet ver trokken waren, totaal 21 uitvallers zijn. Er konden dus heden Vrijdag-ochtend 3731 deelnemers voor den laatsten marsch aantreden. De belangstelling was Donderdag weer allerwegen zeer sympathiek, ook van over- heidszijde. Zoo stonden in Arnhem de bur gemeester en vele raadsleden, het bestuur van V.V.V., de garnizoenscommandant Ge neraal Sillevis, enz. in de eerste rijen; de commandant van het Veldleger, Generaal Van Voorst tot Voorst, sloeg de route langs den weg gade. Heden werd Z.K.H. Prins Bernhard in de Maasvallei verwacht, om het parcours tus- schen Grave, Cuyk, Gennep en Nijmegen gade te slaan. Anton van Schendel wint het derde gedeelte der 16e étappe. Uit Annecy (van een specialen A.N.P.-ver- slaggever)Niet ten onrechte kan men zeggen, dat het zwaarste leed thans geleden is, want de renners hebben de beide, verschrikkelijk zware Alpen-étappes afgelegd. Het is voor iedereen duidelijk, dat de bergen de beslissing zouden brengen, vooral omdat er geen coureur was, die in de z.g. zwakke étappes zulk een grooten voorsprong had weten te verkrijgen, dat hij voor zijn concurrenten onbereikbaar was. Welnu, de beslissing is gevallen: Sylvère Maes bemachtigde Woensdag de gele leiders trui en hij verdedigde zijn trotsch bezit in de bijna onmenschelijke étappe, welke Donder dag moest worden afgelegd. De toch reeds uitgeputte renners moesten 's morgens in alle vroegte den Col du Galibier beklimmen. Rillend van koude, van slaperig heid stond het groepje coureurs te vier uur aan den start te Briancon. Zij hadden ook nu twee reuzen te bedwingen: den Col du Galibier en den Col de l'Iserand. Daar, waar krachtige motoren dienst wei gerden, waar wandelaars uitgeput dronken aan een helderen bergbeek, waar stoutmoedige toeristen op de fiets wanhopig naar boven staarden, omdat de afstand zoo groot was, daar waren vijftig renners gedwongen door te zetten tegen den ruwen, onbeheerschten wil der natuur. Dat wat gewone mensehen nooit zullen doen, is een plicht voor de ren ners, wanneer zij er ten minste naar verlan gen den Tour geheel uit te rijden. De aanblik van dit zwoegen tart iedere be schrijving; er blijft alleen de herinnering aan een prestatie, tot welke men mensehen niet in staat zou achten. Deze rit bestond uit drie gedeelten. De be klimming van den Galibier was de inleiding. Een ijskoude Alpenwind gierde over de cols en het was onmogelijk zich daartegen ook maar eenigszins te beschermen. De snelle af daling bracht de koude tot het toppunt; vol komen verkleumd kwamen de vijftig dapperen te Bonneval aan. HET VIERDE BERGTRAJECT .HAUTES SAVOIE27JULI 294KM. 16» ETAPPE ©CONTROLE PLAATSEN WEDSTRIJD T.H. HOR LOBE BfflANQON Koortsachtig wordt te Helsingiors aan de voor bereidingen voor de Olympische Spelen van 1940 gewerkt. Hier ziet men hoe de Olympische Wielerbaan ontstaat. WATERPOLO BESLISSINGSWEDSTRIJD A.D.Z.—H.Z. en P.C. De Waterpolocomimis-sie van den K.N.Z.B. heeft dezen wedstrijd bepaald op Donderdag 10 Augustus, des avonds acht uur, in de zwem vijvers „Groenendaal" te Heemstede. Een kort moment van rust, tijdens welke de oogen van enkele renners vaak naar boven dwaalden, naar den Col de l'Izerand, den hoogsten pasweg van Europa, van 2770 meter; één voor één moesten zij ook dien reus be klimmen, verloren tusschen velden van eeuwige sneeuw, welke hier en daar geruimd was om den weg vrij te maken. Een tijdrace over 64,5 K.M. wachtte. Het horloge tikte op onbarmhartige wijze. Sylvère Maes was de sterkste man. De derde acte van dit drama speelde op den weg tusschen Bourg-^aint-Maurice en Annecy over een afstand van 103,5 K.M. Voor de Nederlandsche équipe had het drama echter een blij einde. Te Annecy kwam onze landgenoot Anton van Schendel als eer ste over de eindstreep. Hij won het derde ge deelte van de zware étappe, omdat hij op tijd was weggeloopen uit de groep renners, die meenden zich tot in Annecy toe rustig te kun nen houden. Hoe anders kwam dit uit, want op 20 K.M. voor het einde namen Van Schen del en de Luxemburger Pierre Clemens een voorsprong. Het peloton volgde niet, omdat het er geen belang bij had. Zoo vloog de Hollander voort over de fraaie wegen langs het meer van Annecy, waar dui zenden den strijd volgden. Niet minder succesvol reed Hellemons, die, gedwongen door Albert van Schendel, even eens kans zag om op zijn beurt zich van de hoofdgroep los te maken. Hij arriveerde lachend als achtste in Annecy. Met Lambrichts is het Donderdag minder naar wensch gegaan. Het spreekt van zelf, dat wij hem graag op de vijfde plaats gehand haafd zouden zien, doch er zijn coureurs, die door hun groote routine hem van zijn plaats hebben verdrongen. Dominicus was 's morgens zoo verkleumd van de Alpenkoude, dat zijn handen het stuur niet konden omvatten. Geen wonder, dat hij met grooten achter stand te Bonneval arriveerde. De Korver is over zijn inzinking van een paar dagen ge leden heen; hij weert zich thans als moest hij nog aan den Tour beginnen. In het algemeen- en in het landenklasse- ment zijn natuurlijk wijzigingen gekomen. Lambrichts verhuisde van de vijfde naar de negende plaats, Albert van Schendel staat weer als veertiende geklasseerd, De Korver won twee plaatsen, Dominicus viel van de 29e naar de 40e plaats terug, terwijl Hellemons zich op de 47e plaats handhaafde. De algemeene rangschikking luidt: 1. Sylvère Maes 111 uur 44 min. 55 sec. 2. Vietto 112 uur 11 min. 55 sec. 9.Lambrichts 112 uur 31 min. 45 sec. 14. Albert van Schendel 112 u. 47 min. 57 sec. 29. De Korver 113 uur 54 min. 25 sec. 39. Toon van Schendel 114 u. 27 min. 32 sec. 40. Dominicus 114 uur 28 min. 38 sec. 47. Hellemons 115 uur 19 min. 29 sec. Het landenklassement luidt thans: 1. België B 337 uur 19 min. 8 sec. 2. Frankrijk 337 uur 47 min. 43 sec. 3. België A 338 uur 0 min. 51 sec. 4. Luxemburg 338 uur 23 min. 30 sec. 5. Noordoost-Frankrijk 338 u. 37 min. 54 sec. 6. Zuidoost-Frankrijk 338 u. 46 min. 44 sec.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1