IJ M UID E N Komen er vier wethouders? BURGERLIJKE STAND. De nieuwe cursus aan de Nijverheidsschool. Toekomstige koopvaardij-machinisten kunnen er van profiteeren. Wilden de jongens uit onze gemeen te een dagcursus volgen voor de op leiding voor het „voorloopig diploma" scheepswerktuig kunde, dan waren ze genoodzaakt, daarvoor naar Amster dam te reizen. Maar dit kost tijd en wat voor de meesten het bezwaar lij fc- ste was ook geld. En daarom is het toe te juichen, dat de gemeenteraad het voorstel van B. en W., om het leerplan van de Nijverheidsschool uit te breiden met een dagcursus ter op leiding voor het voorloopig diploma heeft aangenomen. Want hierdoor zullen vele jeugdige metaalbewerkers, die het einddiploma van de school hebben behaald, in de gelegenheid worden gesteld, zich in hun eigen woonplaats voor dit diploma, dat hun den weg opent voor het veroveren van een goede positie, te bekwamen. ne directeur der school, de heer H. Zeeman _.as zoo bereidwillig, ons het een en ander over den nieuwen cursus te vertellen. Het be hoeft geen betoog, dat de directeur er zeer over in zijn nopjes was, dat het voorstel door den gemeenteraad werd aangenomen. Van den heer Zeeman is dit te verwachten, want ziin" school ligt hem hoog en alles wat er in het belang van de school en haar leerlingen gedaan wordt, alles wat leidt tot verbetering van school en onderwijs doet hem deugt. Wie komen alzoo voor het volgen van den nieuwen cursus in aanmerking? vroegen we den directeur. in de eerste plaats de metaalbewerkers, die met voldoende cijfers den 2-jarigen cur sus van de ambachtsschool verlaten. Dan de jongelui, die van de 3e naar de 4e klas der R. H B. S. zijn bevorderd en verder die welke in bézit zijn van het M. U. L. O.-diploma A. jongens, die aan geen dezer eischen voldoen, kunnen na een toelatingsexamen worden toe gelaten. Er worden twee Wassen gevormd, een voor theorie en één voor practijk. Het eerste jaar komen de jongens, die een diploma Ambachts school hebben in de theorieklasse, de jongelui van de R. H. B. S. en U. L. O., die dus nog geen practisch werk hebben verricht, in de prac- tijkklasse. Het tweede leerjaar gaan allen gelijk op. Zijn er in ons land al meer ambachts scholen waar een dergelijke cursus gegeven wordt? We zijn niet de eerste. In Bnelle, Apel doorn en Scheveningen hebben de ambachts scholen een cursus „voorloopig^ diploma" en er is een op komst in Enschedé. En wanneer begint de cursus? vroegen we ten slotte. Helaas pas in 1941. zeide de heer Zeeman. Want de begrooting 1940 is al ingediend, dus kan de post hiervoor pas op de begrooting 1941 worden geplaatst, zoodat we 1 Januari 1941 kunnen beginnen. Natuurlijk vond de heer Zeeman dit wel jammer, maar daar is niets aan te doen. Na dit gesprek hebben we nog even een rondwandeling door „de fabriek" gemaakt. Want daar lijkt het interieur meer op dan op een school. Draaibanken, fraisbanken en al lerhande andere kostbare instrumenten zijn er bij tientallen opgesteld en al deze machines worden door een eigen motor in beweging ge bracht. Er staan in de school thans ongeveer 80 electromotoren. Maar er staan niet alleen dure machines, ook goedkoope. Dat zijn oude stoommachines, kleine natuurlijk, die de heer Zeeman hier of daar voor een koopje „op den kop heeft ge tikt". Dit oude materiaal wordt gebruikt bij de lessen. Er staan enkele kleine stoomma chines, die gedeeltelijk anatomisch behandeld zijn en die nu met een electromotor draaibaar zijn gemaakt, zoodat de jongens precies kun nen zien, hoe de zaak werkt. Een prachtig hulpmiddel voor het machi nisten-onderwijs! u ziet wel dat er heel wat gedaan wordt om het onderwijs op een zoo hoog peil te brengen als maar mogelijk is. En dat het ge waardeerd wordt, bewijst de groote belang stelling voor de school. We hopen in Septem ber de dagschool met ongeveer 450 leerlingen te beginnen. AFSCHEID LEERLINGEN EMMASCHOOL. Donderdagmiddag waren vele ouders na.ar de Emmaschool van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs gekomen, om het afscheid hunner kinderen bij te wonen. Ruim 30 kin deren gingen de school verlaten. Ook eenige bestuursleden waren aanwezig. De kinderen zongen eerst eenige liederen I onder leiding van den heer Bergsma, waarna de heer K. j. Noy. hoofd der school, de jongens en meisjes toesprak. Hij wees op den weemoed en de blijdschap van het heengaan. Voor hem en de onderwijzers en onderwijzeressen was deze klas altijd een bijzondere geweest door de goede harmonie, spr. zelf kon zich niets on aangenaams herinneren. Het hoofd der school hoopte dat de kinderen altijd den prettigen tijd van school zouden blijven herinneren en dat zij steeds zouden denken, dat ze een Christelijke school hadden bezocht. Toen kreeg een der jongens het woord, die het hoofd der school namens jongens, die an dere onderwijsinrichtingen gaan bezoeken, een boekenstandaard aanbood. Ook de meisjes en andere leerlingen boden souvenirs aan. De heer Noy dankte hiervoor namens 't geheele personeel en memoreerde dankbaar, dat alle leerlingen, die naar gymnasium, H.B.S., Muloscholen enz. gaan, geslaagd zijn. Vervolgens heeft de voorzitter van het be stuur, de heer H. Belgraver, de leerlingen toe gesproken, waarop namens de ouders de heer A. van Nierop hartelijke woorden van dank personeel en bestuur heeft gericht. Met het zmgen van Gezang 194:1 werd dit afscheid besloten. Voor de Prot. Christelijke Militaire Tehuizen. In verband met den op 31 Augustus a.s. te bouden „vlagjesdag" ten bate van de Prot. Christelijke militaire tehuizen, vestigen we nog eens de aandacht op de hedenavond 8 uur te houden bijeenkomst van de collectrices in de Bethlehemkerk. Dames en meisjes van 14 jaar en ouder, die alsnog haar medewerking willen verleenen wordt verzocht, daar aanwezig te zijn. IJZERVERSCHEPING. Het Duitsche stoomschip Wachtel ft van Ant- yeJP.?n de Buitenhaven van het Hoogoven- bedrijf aangekomen om een gedeeltelijke lading yzer bij te laden voor een Oostzeehaven. ERTSAANVOER. Met het Fransche stoomschip Gallois, dat gisteren hier van Caen aankwam, is een lading ®ïts aangebracht voor het Hoogovenbedrijf. Kampioenswedstrijden voor R.-K. Dammers en Schakers. De uitslagen van de tweede ronde luiden: Schaken le klasse: M. BijwaardJ. de Beer 1—0 J. DedenA. de Bruin 0—1 B. SpoorH. v. d. Plas 0—1 R. AngermanA. Leeuwes uitgesteld. Schaken 2e klasse: G. OuwerkerkA. Klaver uitgesteld. P. StamG. v. d. Stoops 0—1 G. Haver—C. Hageman 0—1 G. BakkerJ. C. v. d. Bos 1—0 P. SpanjaardP. Stam 1—0 M. MaquinéHoogland 0—1 Dammen le klasse: N. NanneB. Gjertsen 1—1 P. BalmL. Haver 1—1 Chr. BakkerP. v. Buuren uitgesteld. P. HeiligTh. Kloes uitgesteld. Dammen 2e klasse: W. v. LierJ. Robben 0—2 R. ZoontjesS. Haver 0—2 S. Haver—R. Rolvink 2—0 Spannende film in „REX" „De Dans des Doods". „De circussfeer is kranig getroffen en goed vastgehouden" schrijft de Nieuwe Rotterdam- sche Courant over de film, die de hoofdschotel vormt van de Rex-tafel. Degenen, die Strass burger gezien hebben, kunnen constateeren of dat juist is. Het is een film. waarmede iedere bezoeker intens meeleeft." Hieronder de inhoud: De oude Rasmussen haat alles wat variété heet omdat zijn vrouw, die kunstrijdster was, er op zekeren dag vandoor is gegaan. Dat is ook de reden, dat hij weigert zijn goedkeuring- te hechten aan het plan van zijn dochter Beatrice om met een danstroep op tournée te gaan. Het artistenbloed van de moeder ver loochent zichzelf echter niet in de dochter en Beatrice loopt weg. Om -de tournée met Pi- nelli's dansgroep heeft zij een affaire met den dompteur Ruda, een affaire,die voor hem spel, voor haar ernst is. Hij verdwijnt uit het leven van het kleine danseresje, maar hij zal weel- terugkomen in datzelfde leven, wanneer het kleine danseresje „La helle Beatrice" is ge worden „La Belle Beatrice", die eiken avond haar spel met den dood speelt door in de tijgerkooi te dansen. Op een avond loopt het inderdaad spaak: de tijgers worden woest en slechts een schot uit het wapen van den kunstschutter Cameron bewaart haar voor een wissen dood. Cameron is een man, over wien vreemde geruchten in omloop zijn en in het variété Tivoli nemen die geruchten vasteren vorm aan. Behalve Cameron en Beatrice, die inmiddels met den kunstschutter is gaan sa menwerken en thans eiken avond als levende schietschijf fungeert, komt ook de clown Dody in Tivoli te staan en deze Dody blijkt met Cameron nog het een en ander te vereffenen te hebben vanwege een vrouwenaffaire. Dody's vrouw is namelijk met Cameron inder tijd er vandoor gegaan en kort daarop gestor ven onder vrij verdachte omstandigheden. Wegens gebrek aan bewijs is Cameron echter vrijgesproken. Juist wanneer de spanning tusschen Dody en Cameron haar culminatie punt bereikt, krijgt ook Ruda een plaats in het programma en in hem vindt Dody een bondgenoot. Als Ruda op een gegeven moment Cameron neerslaat heeft Dody reeds weten te bewerkstelligen, dat de politie zich voor Ca meron is gaan interesseeren. Alleen: zal Ca meron Beatrice tenslotte haar vrijheid her geven? Een schot kraakt en het eenige ant woord, dat mogelijk was, is gegeven VLOOTVERMIXDERING. Het stoomschip Jonge Anthony van de Em- zetco-lijn te Rotterdam is onderhands aan de reederij H. Schuldt te Hamburg verkocht en wordt onder Duitsche vlag gebracht met den naam Salzburg. Paul Muni en Miriam Hopkins in een scène uit de film „Zijn laatste vlucht", die deze week in het Thalia Theater wordt vertoond. Het THALIA THEATER vertoont: Paul Muni in „Zijn laatste vlucht". Het prachtige spel van den grooten Muni kennen wij allen uit de tallooze uitstekende films, waarin hij in den loop der jaren de hoofdrol vervulde. Aan deze serie is een nieuw succes toegevoegd: „Zijn laatste vlucht", een oorlogsfilm met een aangrijpende en alleszins aannemelijken inhoud. Bijgestaan door Miriam Hopkins en Louis Hayward heeft Paul Muni van dit trieste oorlogsverhaal een boeiende film gemaakt, welke door haar een voud uitblinkt. Paul Muni speelt den vlieger officier, die alle ellende van den oorlog aan het front meemaakt. Vriendschap van zijn kameraden ondervindt hij niet. Hij is het zwarte schaap, iedereen is angstig om met hem de lucht in te gaan, want weinigen hebben een tocht met Muni overleefd. Dan komt de jonge luitenant Louis Hayward bij de vlieggroep; de beide mannen sluiten vriendschap en de tallooze gevaren, welke zij onder de oogen moeten zien, maken hen on afscheidelijk. Ten minste zoo lijkt het, doch er is een vrouw in het spel. Hayward heeft enkele uren voor zijn vertrek uit Parijs een vrouw leeren kennen, waarop hij in weinige, oogenblikken verliefd is geworden. Muni is getrouwd. Veel vertellen beiden mannen el kaar over de vrouw, die op hen wacht. Hay ward gaat met verlof en natuurlijk moet hij beloven, Muni's vrouw te bezoeken en dan blijkt dat beiden dezelfde vrouw liefhebben. Gebroken keert Hayward naar het front terug Zijn vriendschap voor Muni is bekoeld en zijn liefde voor dien vrouw tracht hij te onder drukken. In haar radeloosheid komt Muni's vrouw, die niets meer hoort van den man die zij werkelijk lief heeft, een bezoek aan het kampement brengen en dan krijgt Muni arg waan. Nog eenmaal vlak voor den Wapenstil stand gaan beide mannen de lucht in. Zij weten dat dit een van hun gevaarlijkste vluchten zal worden en voor zij vertrekken HERINNERINGEN AAN DEN ZOMER VAN 1914 De run op de Nederlainlsche Bank te Arasterdam kort na de mobilisatie. Vierde zetel vermoedelijk voor dokter van Leusen. Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen zijn er bij de inmiddels gehou den besprekingen der verschillende raadsfracties stemmen opgegaan, om het aantal wethouders voor de komende zit tingsperiode met één uit te breiden en dus weer op vier te brengen. Als candidaat voor dezen vierden ze tel werd genoemd dr. van Leusen, een der twee Vrijzinnig-Democratische raadsleden. vraagt Muni zijn collega op den man af hoe de verhouding tusschen hem en zijn vrouw is. Hayward ontkent, haar ooit te hebben liefgehad, doch wanneer beide mannen dan korten tijd later gedwongen zijn een nood landing te maken, vindt de zwaargewonde Muni zijn kameraad dood achter zijn mitrail leur met de foto van Muni's vrouw in zijn handen. Prachtig is dan de slotscène, waarin Muni cp zijn ziekbed in tegenwoordigheid van zijn vrouw vertelt van de laatste oogen blikken van Hayward. „Variété-artisten". Als tweede hoofdfilm vertoont het Thalia Theater „Variété-artisten" (Artists and Models). Zelden hebben wij met grooter ge noegen een film aanschouwd als deze, die een combinatie is van comedie, cperette, revue en showfilm. Paramount heeft zich dit keer dan ook wel uitgesloofd om een aantal van de al lerbeste krachten op variété-, radio- en film gebied te vereenigen en aan groote namen ontbreekt het dan ook niet, oa. Martha Raye. Jack Benny, Louis Armstrong, André Koste- lanetz en zijn orkest, Richard Arlen, Yacht Olub Boys, etc. etc. Thalia vertoont deze week wederom een voortreffelijk programma van een bijzondere verscheidenheid. Schaakclub „Kijk Uit". Het aanvoeren van materiaal voor de slaapplaatsen der gemobiliseerde Nederlandsche soldaten. Om het Kampioenschap van Velsen. De uitslagen van de vierde ronde waren' Hoofdklasse. J. van DijkJ. Wolfraad 01 C. van KrimpenP. A. Veldheer 01 J. KraayenoordC. Pels 01 J. OosterwalS. Kooi 01 Eerste klasse: J. HillecampS. Woldrinigh 10 G. L. de HaasJ. A. A. Falk 01 J. C. de Haas—J. A. Stals V2—V2 J. H, de VriesH. Veluwenkamp 1- C. H. Kampman^L. Bink afgebr. C. Rodenberg-W. Verhagen 01 J. PlughoerW. Deelder 10 M. Lanser—M. Soeteman V2V2 Tweede klasse. A. de RuiterA. J. Korff V2V2 J. van HeystG. Baljet 10 J. KooiH. Dienaar afgebr. Derde klasse. P. de Haas—A. Croonenborg 10 A. BurggraafC. van Alphen 10 H. BüchiP. Yzerman 01 R. Blok—D. Voogd 0—1 AANGEKOMEN. 26 Juli: Elgö s.s. Vesteras Birgitte s.s. Leningrad Luneburg s.s. Ned.-Indië Royston s.s. Gdynia Novatie m.s. Londen 27 Juli: Sandhill m.s. New Castle IJstroom m.s. Leith Gallois s.s. Caen Vulcanus s.s. Midd. Zee Prowess m.s. Londen Wachtel s.s. Antwerpen Kaupo s.s. Gent Anna W. m.s. Kings Lynn Hontestroom s.s. Londen Ariel s.s. Kotha Aurora s.s. Midd. Zee Spidola s.s. Riga Juno s.s. Hamburg VERTROKKEN. 26 Juli: Takoradian m.s. Londen Urd s.s. Antwerpen British Union m.s. Hamburg Betty H. s.s. Antwerpen Saleier s.s. Ned. Indië Tri to s.s. Rotterdam Simaloer s.s. Hamburg Deucalion s.s. Hamburg Orpheus s.s. Kopenhagen Sursum Corda m.s. Rotterdam 27 Juli: Nordland s.s. Gdynia A'dria s.s. Gdynia Lena m.s. Rotterdam Helene Russ s.s. Boston Westland m.s. B.-Aires In DE PONT: 1 „Chineesch Goud en „New-YorkSan Francisco' De Bioscoop „De Pont" komt ditmaal met twee groote Paramountfilms. Van „Chineesch goud", met Gary Cooper en Madeleine Carroll in de hoofdrol werd o.a. het volgende geschre ven: Alle rollen worden even meesterlijk vertolkt. Gary Cooper en Madeleine Carroll worden als de sterren genoemd, en met eere! Maar daar naast geeft een Akim Tamiroff een onvergete lijke creatie van generaal Yang. En hoe tref fend is bijvoorbeeld ook zoo'n uitbeelding van dien ziekelijken, slappen Peter Perry door Porter Hall! En van dien ouden Chinees door Dudley Digges! Het meest opvallende in dit grandiooze filmepos is wel het steeds wisselende rhythme. Het eene moment schieten de beelden met _;roote snelheid voorbij, het doek trilt van de actie, sensatie volgt op sensatie. En een paar seconden later valt plots een merkwaardige stilte; uiterst gevoelig zwenkt de camera door een Chineesch interieur een paar figuren bewegen met Oostersche rust een paar vlakke woorden vallen. Maar achter die mas kers leeft een wereld van hartstocht, van on- ust en haat. Ieder woord heeft een diepe be- teekenis. In die stilte wordt een spanning voelbaar, die de adem beklemt. En dan opeens springt het beeld weer naar elders, en zitten we plots in een rumoerig avontuur. En wéér zwaait de camera en verwarmt ons gemoed met een idyllisch tafereel vol romantiek. Zoo werd „Chineesch goud" tot een opval lend werk, dat zich sterk onderscheidt van de gewonen avonturenfilm. De moderne en zeer oorspronkelijke muzikale begeleiding draagt er bovendien nog toe bij het gebeuren sfeer te verleenen. Sfeer is er, de heele film door, en dramatische hoogtepunten van bizondere kracht zijn er tallooze aan te wijzen. Wij noe men bijvoorbeeld de fenomenale scène in den trein tuschen Yang en O'Hara en die waar Judy voor het vuur-peloton gesleept wordt. Wie daar onbewogen bij blijft, is door film niet te ontroeren. .Chineesch goud" is de jongste krachtpres tatie van Hollywood, en mag tot de meest ge slaagde gerekend worden daar ooit verricht! In de tweede hoofdfilm New-YorkSan Francisco wordt een spannende vliegtocht dwars over Noord-Amerika beschreven. De belangrijkste rollen zijn in handen van Fred Mac-Murray, Joan Bennett enZasu Pitts, van wie we in langen tijd niets gehoord en gezien hebben. Zij is de komische actrice o.a. Dekend uit „Ruggles dient twee heeren". ZILVEREN DIENSTJUBILEUM R. C. VEENSTRA Gisteren herdacht de heer R. C. Veenstra den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen. Des morgens vroeg ontving de jubilaris een prachtige ets en bloemen van het personeel en oud-personeel der afdee- ling „Technische Administratie", waarvan de heer Veenstra chef is. De jubilaris en zijn echtgenoote werden in den morgen op het directiekantoor ontvangen, waar bij afwezigheid van den heer Joan H. A. Krui mel» de heer N. F. Allan, directeur der vennoot schap in tegenwoordigheid van de heeren J. Smit en Ir. W. A. Staring, procuratiehouders, zich tot den jubilaris richtte. De heer Allan sprak zijn groote waardeering uit over de wijze, waarop de heer Veenstra zijn taak aan het be drijf opvatte en volbracht en bood hem namens de directie een fraaie fotocamera aan. De heer Smit, de onmiddellijke chef van den jubilaris, sprak vervolgens „over den persoon" van den heer Veenstra en roemde daarbij diens taaie vol harding. Bij de huldiging van het personeel was even eens de directie aanwezig. Hierbij bleek duide lijk, dat de heer Veenstra slechts „vrienden" aan het bedrijf heeft, want zoowel ingenieurs, afdee- lingschefs als personeel waren hierbij tegen woordig. Den heer Ir. Staring was het een groot genoe gen den jubilaris namens het personeel te mo gen toespreken. Spr. zeide, dat een zilveren jubileum in Vel sen» gezien in het kader van de vele jubilea, welke aan het bedrijf te Velsen voorkomen nogal gewoon is. Echter diende de heer Veenstra ze ker te worden gehuldigd. Spr. memoreerde voorts de positie van den jubilaris, die zeer merkwaardig is te noemen. Spr. schetste den heer Veenstra als een zeer verdienstelijk stenograaf, daarbij herinnerend, dat deze er niet tegen opzag om vijf uren ach tereen een technische vergadering te steno grafeeren, wat wel eenig in zijn soort zal zijn. Na te hebben geschetst, welke eigenschappen den jubilaris bij superieuren en collega's zoo ge zien hebben gemaakt overhandigde spr. den heer Veenstra een fraaien Prismakijker in étui. De jubilaris dankte voor het fraaie cadeau en releveerde dat deze dag voor hem een dag van dankbaarheid was, waarbij hij terugdacht aan zijn tijd als jongste bediende om vervolgens de goede samenwerking met superieuren en colle ga's te schetsen. Spr. besloot zijn dankwoord in het vertrouwen dat een goede samenwerking mocht blijven vooi'tbestaan. De jubilaris mocht nog een telegrafische ge- lukwensch ontvangen van den heer Kruimel. Vele superieuren en collega's hebben den heer Veenstra nog tee zijnen huize bezocht, zoodat deze jubileumsdag ongetwijfeld een onvergetelijke dag voor den jubilaris en zijn echtgenoote ge weest is. PERSONALIA Te 's Oravenhage is bij de examens der Coöp. Modevakschool-Vereeniging als coupeuse ge slaagd mej. Trees Bruijnzeels, alhier. GROOTE DIEPGANG. Het met passagiers cn stukgoederen naar Ned.-Indië vertrokken Nederlandsche motor schip Marnix van St. Aldegonde passeerde het Noordzeekanaal met een diepgang van 8.1 M. HAARLEM, 27 Juli. Ondertrouwd 27 Juli: D. Heijdanus en T. Eshuis; G. Stam en E. Hamaker. Getrouwd 27 Juli: P. J. L. Cretghton en E. J. M. van der Weijer; A. de Kruijf en E. J. van der Mijle: J. Vos en T. Banning; J. M. Ulrïch en R. H. de Jongh; W. Nieland en A. Rooda; C. van den Klinkenberg en A. H. van Driel; D. A. van Dalen en H. H. Jukes; J. C. P. M. Breed en J. M. van Eekhout. Bevallen 25 Juli: G. van DijkVeenhof, d.; C. W. Vermeerende Groot, d.; J. Westerhof Arends, d.; 26 Juli: M. Scheerder—Wiebes, 2d.; M. de Wintervan der Wolf, z.; M. Ekamp—de Vos, z.; M. LuttikWeijers, d.; J. R. Bierstekervan Snippemburg, z.; E. C. van Lunenburgde Bont, z.; A. H. Brink de Vink, d.; 27 Juli: J. W. Overboekvan Krimpen, d.; Overleden 25 Juli: A. AlbersSoer, 50 j., Spaarndamsoheweg; 26 Juli: P. C. Baas, 53 j., Nieuwe Gracht; G. Lakerveld, 50 j., Park laan.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5