IJmuider Courant Vier jonge meisjes vinden dood in de golven. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Wandelaar. Ondanks waarschuwing toch in zee gegaan. Vreeselijk ongeluk te Castricum aan Zee. aan UIT DE PERS. 24e JAARCANC No. 229 Uitgave Louren» Coster. Maatschappij too i Courant L'itgaveD en Algem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93. Haarlem. TeL 10724. Bureau IJmuider Couranti Kennemerlaan 42, IJ muiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, «orden kosteloos opgenomen in de üennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAC 31 JULI 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j, pc* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per en. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.1(X Onze tijd, die zich zoozeer kenmerkt door motorengeroffel en snelheid, door records en door verkeersongelukken, kan langzamerhand weer prat gaan op zijn wandelaars. Daar zit een machtige tegenstelling in. Welke vroegere periode heeft zich ooit gelijktijdig kunnen beroemen op uithoudingsvermogen in gewaag de snelheid en in degelijke, bedachtzame traagheid? Zoo ziet u maar weer eens dat de geschiedenis zich niet herhaalt. Trouwens: Is er ooit een tijd geweest die op zoo velerlei gebieden zulke schrille contrasten bood? Men kan het niet aannemen. Ik zal mij niet in een opsomming van al die tegenstellingen gaan begeven, maar als men slechts denkt aan den ijver en de overtuiging, waarmee in de twintig jaren na den oorlog zoowel de ont wapening als de bewapening zijn nagestreefd, als ge voorts maar even de cultureele ver schijnselen van dezen wonderlijken tijd be peinst, zullen de contrasten in reeksen voor u opdoemen, twee aan twee, het eene paar nog schriller dan het andere. Dezer dagen heeft burgemeester Bloemers van Arnhem, voorzitter van den A.N.W.B., een redevoering gehouden bij de „onthulling" van den vierduizendsten wegwijzer van dien Bond. Prins Bernhard gaf het eenvoudige maar nut tige en belangrijke voorwerp, staande op de plaats waar de Provinciale Betonweg Soest- djjk-Utrecht zich splitst in de richtingen- Maartensdijk en -Bilthoven, aan zijn bestem ming. De burgemeester zei o.a. dat op de autosnelwegen weer hoogere eischen aan de wegwijzers gesteld worden en dat gewijzigde modellen richtingsborden zullen worden in gevoerd. Nu, iedere automobilist zal beamen dat daar reden voor is. In heit buitenland verleden jaar ondervond ik het nog in Frank rijk bestaan in sommige landen al duide lijker, sprekender richtings-aanduidingen voor menschen die zich met 80 K.M. snelheid of daaromtrent voortspoeden. Maar terwijl de voorzitter van den A. N. W. B. aldus de Bondszorg voor den snellen Ne derlander uitte constateerde men te Nijmegen, waar de vierdaagsche afstandsmarschen be ëindigd werden, dat er op 3786 deelnemers maar 67 uitvallers zijn geweest, een percen tage van slechts 1.7, lager dan ooit tevoren. Verleden jaar was het percentage nog 2 en wie weet brengt men het binnenkort tot, het triomfale resultaat, dat er heelemaal geen uitvallers meer zijn. Als men tenminste niet vóór dien tijd de marschen is gaan verlengen, want zoo is de mensch: hij moet den prikkel hebben van het risico en daarbij het bewijs, dat anderen niet kunnen volbrengen wat hij volbrengt. Intusschen bewijst ideze uitslag dat Neder- - land anno 1939 niet alleen snelle rijders maar ook stugge, onvermoeibare wandelaars voort brengt en ik hoop eigenlijk maar dat de jeugd den herleefden wandel-cultus ook aanvaarden zal, want daar ontbreekt nog wel wat aan en zij zou heusch beter voetballen, hockeyen, ten nissen enzoovoorts als zij haar training tot de stoere wandeling uitbreidde en daarmee de sterke beenen verwierf, die de wandelaars in Nijmegen kenmerken en die, zooals het spreek woord aangeeft, in velerlei opzicht de weelde kunnen dragen. Er Is natuurlijk wel een wan delende jeugd in ons land, maar zij is voor sterke uitbreiding vatbaar en niet alleen de militaire dienstplicht kan deze ontwikkeling verzorgen. Daar valt trouwens, gezien het enorme aantal afkeuringen, imaar 'n deel van de jeugd onder. En dan nog alleen van de mannelijke jeugd. Wij wandelen beter. Maar er wandelen er nog lang niet genoeg. Mogen de stoere deel nemers van de afstandsmarschen door hun voorbeeld school blijven maken' R. P. Betonpaal op het lichaam gekregen. Arbeider zwaar gekwetst. Zaterdag heeft bij den aanleg van den Rijksweg 4a SchipholYpenburg in uitvoering hij de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vijftal arbeiders was op dat oogenbli'k bezig met het versjouwen van betonpalen. Bij het afgooien kon de 50-jarige arbeider P. G. M. Meeuwisse, wonende aan den Stompwijk- scheweg te Leidschendam, niet tijdig genoeg uit den weg komen, met het gevolg, dat hij den zwaren paal op het lichaam kreg. De man, die bij het werk woont, is daarop haar zijn huis gedragen waar dr. van Zeeland de eerst hulp verleende. Het slachtoffer kreeg kneuzingen en gebro ken ribben. Uiterst laffe misdaad van 17-jarigen jongen. Zijn moeder met een aardappelmesje gestoken. Door de politie te Delft is een 17-jarige jcingen gearresteerd, die, na een woordenwis seling, gepoogd had zijn moeder met een aardappelschilmesje in den rug te steken. Door het afstuiten, vermoedelijk op een knoop van de kleeding, werd het krom ge bogen en werd geen ernstige verwonding toe gebracht. De vrouw kcai ter plaatse worden herbonden. De dader zal heden ter beschikking van de Geslaagde proeftocht van de „Klipfontein". De jongste aanwinst van de Vereenigde Ned. Scheepvaart Maatschappij, het prachtige motor-vracht-passagiersschip „Klipfontein" voor de Holland-Afrika^Lijn heeft Zaterdag op den officieelen proeftocht van Rotterdam naar Amsterdam, bewezen volkomen zee waardig te zijn en wat de snelheid betreft, veel meer te kunnen presteeren dan is ge contracteerd, Hoewel de leverings-snelheid was vastge steld oip 17 mijl per uur, heeft het schip een topsnelheid behaald van 2mijl en wat meer zegt, zonder dat daarbij van eenige tril ling sprake was. De vele genoodigden, onder wie zich cok bevond de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, die onlangs onze regeering heeft vertegenwoor digd bij de feesten in Zuid-Afrika, hebben deze mededeeling, welke door de microfoon werd bekend gemaakt, met een enthousiast applaus begroet. Toen de Klipfontein in volle zee was, heeft om twaalf uur de overdracht van het schip plaats gehad. Langzaam ging de oude vlag van de N.V. Machine- en Scheepswerf van P. Smit Jr naar beneden en statig werd de vlag van de Ver. Ned. Scheepvaart Maatschappij in top geheschen. Naar wij vernemen zal de Klipfontein op 7 Augustus eerst een z.g. kustvaart maken, welke in Hamburg wordt beëindigd, waarna het schip op 18 Augustus de eerste reis in den geregelden dienst op Zuid-Afrika zal aan vangen. IR. A. B. VAN HAMEL OVERLEDEN. Woensdag 26 Juli is in 55-jarigen ouderdom te Luik (België) overleden ir. A. B. van Hamel, hoofdingenieur rijksnijverheids-voorlichting en electro-technisch adviseur van den Rijksge bouwendienst. De begrafenis van het stoffelijk overschot zou heden om 3 uur op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen in Den Haag geschieden. Wielrijder stak onvoorzichtig den weg over. Tijdens vervoer naar het ziekenhuis overleden. Op den Rijksstraatweg te Soest, ter hoogte van het Theater Carlton aan de Burg.-Gro- thestraat, is te omstreeks half twaalf, Zater dag de 58-jarige wielrijder A. Nahuysen uit Utrecht, toen hij zonder op het verkeer te letten den weg wilde oversteken, door een auto, welke uit de richting Amersfoort na derde, gegrepen. De man brak het linkerbeen en bloedde hevig uit mond en ooren. De eerste hulp werd door een juist passeerend geneesheer uit Amsterdam verleend. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort is het slachtoffer overleden. H. M. de Koningin ontvangt vice-president van den Raad van State. H.M. de Koningin heeft Zaterdagavond te negen uur op den Ruigenhoek ontvangen den vice-president van den Raad van State Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Generaal Reynders gehuldigd. Zaterdagmorgen heeft in het gebouw van den generalen staf aan bet Lange Voorhout een intieme huldiging plaats gehad van den chief van dien staf, luitenant-generaal I. H. Reynders, die den dag herdacht, dat hij vóór veertig jaar als officier werd beëedigd. De sous-chef van den generalen staf, generaal N. T. Carstens, heeft den jubileerenden generaal in een toespraak, waarin hij zijn verdienste lijke militaire loopbaan naging, gehuldigd. Aan generaal Reynders werd namens de of ficieren van den generalen staf en de officie ren, werkzaam ten bureele van den chef van den staf een aandenken aangeboden. Majoor H. J. Fhaff, adjudant van H.M. de Koningin, is de gelukwenschen van Hare Majesteit komen aanbieden. Heden zal er in het gebouw van den genera len Staf van half drie tot half vijf receptie zijn van de officieren van het garnizoen. Openbaar onderzoek naar ramp van „De Ekster". Een commissie uit den raad voor de lucht vaart, als bedoeld in artikel 6 der luchtvaart rampenwet heeft besloten een openbaar on derzoek door den raad te doen instellen met betrekking tot het ongeval, hetwelk op 9 December nabij het luchtvaartterrein Schiphol is overkomen aan het KL.M.-vliegtuig van het type Lockheed Super Electra, gemerkt PH-APE (Ekster). De openbare zitting zal plaats vinden op Donderdag 17 Augustus a.s. des middags om 2 uur in het departement van Waterstaat te 's-Gravenhage. Jaarverslag van de A. K. U. Bedrijfswinst van 977.425.^3. Voor het eerst in een reeks van jaren is de wereldproductie van kunstzijden garens af genomen. De daling van de productie, die de daling van den afzet in verschillende landen op den voet volgde, was eensdeels een con junctuurverschijnsel, anderdeels een gevolg van gebrek aan grondstoffen. In de laatste maand van het verslagjaar en in het begin van hét nieuwe jaar viel een verbetering in den afzet te constateeren, die moed gaf om de productie met een klein per centage te verhoogen, waardoor eenig perso neel teruggenomen kon worden. Ongetwijfeld heeft de zeer goede kwaliteit van het Neder- landsche product daaraan belangrijk mede- geholpen, ofschoon desondanks niet onbe langrijke prijsconcessies moesten worden ge daan. De bruto bedrijfswinst bedroeg over 1938 2.388.053.15. In mindering hierop zijn ge bracht de afschrijvingen op fabrieksgebouwen en -installaties, ten bedrage van 1.410.627.42 zoodat de netto bedrijfswinst over 1938 be droeg 977.425.73. Uit andere 1 winstbronnen (uitkeeringen deelnemingen, interesten, ex ploitatie Onroerende goederen etc) komt hier bij nog 2.841.171.29, tottaai dus 3.818.597.02. Dit bedrag moet wegens rente op de obli- gatieleening en concernkosten worden ver minderd met resp. 547.965 en 93.555.16, totaal 641.520.16. Er blijft een netto winst saldo voor 1938 over van 3.177.076.86, nadat op de vaste activa in totaal 1 542.818.46 is afgeschreven. Rekening houdend met het onverdeeld sal do van 826.166.61 is dus 4.003.243.47 als winst ter beschikking. Aan de algemeene vergadering van aandeel houders zal worden voorgesteld de volgende bestemming aan deze winst te geven: dividend prioriteitsaandeelen 6 pCt. 2.880, dividend cum. preferente aandeelen'6 pCt 126.780, dividend gewone aandeelen 2 pCt. 1.725.332, onverdeeld saldo op nieuwe rekening 2.148.251.47. Nederlandsche kunstenaars ontvangen Thomas Mann. De omstandigheid dat Thomas Mann zijn vacantie te Noordwijk doorbrengt, heeft het kunstenaarscentrum voor geestelijke weer baarheid aanleiding gegeven den schrijver in Pulohri Studio te ontvangen om zoodoen de van de sympathie voor den refugié te doen blijken. Nadat de voorzitter dr. Garmt Stuiveling den heer Mann en diens echtgenoote welkom had geheeten en in korte woorden zijn be- teekenis niet alleen als litterator maar ook als humanist had geschetst, gaf hij het woord aan dr. Menno ter Braak, die de plaats innam van prof. Pos, die door ziekte niet aanwezig kon zijn. De heer ter Braak zeide dat het vooral tegenwoordig niet doen lijk is met woorden een begrip aan te dui den, dit naar aanleiding van de woorden aristocratie en democratie en heette den „aristo-democraat" van harte welkom. Prof. Donkersloot, die namens de P.E.N.- club sprak, zeide dat hij blij was met den schrijver kennis te maken. Maar, aldus prof. Donkersloot, hoe kan men eigenlijk den kun stenaar beter leeren kennen dan door zijn werk? Jkvr. Repelaer van Driel sprak hierna eenige woorden en nadat thee was aangebo den, heeft Thomas Mann voor dit welkom hartelijk bedankt. Wanneer, zoo zeide hij, mijn roman over Goethe nog deze herfst klaar komt, dan dank ik dat aan het verblijf in dit land. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat hij vele Nederlandsche kunstenaars heeft kunnen ontmoeten, die dezelfde op vattingen hebben als hij. De secretaris van het Centrum, de heer Pront, heeft een slotwoord gesproken. tienduizend meipenen en één nege&( ■*r<K Een vreeselijk ongeval heeft groote ontsteltenis teweeg ge bracht onder de duizenden bezoekers, die Zondagmiddag verkoeling zochten op het strand te Castricum aan zee. Vier meisjes van 18 tot 20 jaar, de zusters E. en A. Sol en de zusters J. en H. M. Bakker, allen uit Amsterdam, zijn bij het baden in zee door den vloed verrast en jammerlijk verdronken. Slechts korten tijd later gaf de zee haar prooi terug en konden de lijken worden ge borgen. De vier meisjes waren Zondag naar Castri cum gekomen om een dag aan het strand door te brengen. Zij huurden bij de badin richting een strandtent, die zij voorbijde paviljoens aan den Noordkant plaatsten. De badman, die op het gereserveerde ge deelte het toezicht op de baders uitoefent, had de dames gewaarschuwd niet te gaan zwem men op de plaats, welke zij op het oog had den. In de eerste plaats is daar de zee door „trekgaten" zeer gevaarlijk en ook is er geen deskundig toezicht. Bovendien zijn op het strand waarschuwingsborden geplaatst. Helaas hebben de jonge meisjes deze waarschuwingen in den wind geslagen. Zij zochten juist op die gevaarlijke plaats verkoeling in de verleidelijke zee. Zonder dat iemand er iets van merkte voltrok zich het drama. Waarschijnlijk zijn de meisjes door den vloed verrast en zagen zij geen kans meer het veilige strand te bereiken. Door de on weerstaanbare kracht van den onderstroom werden zij zeewaarts getrokken. Toen begon de wanhopige strijd tegen het water. Niemand heeft een kreet om hulp gehoord. Totdat een lid van de Reddingsbrigade iets zag drijven in het water op eenigen afstand van de kust. De brigade trok er op af. De mannen vonden de lichamen van twee meisjes. Snel werden de lichamen naar het strand gebracht, snel werden hulpmiddelen aangevoerd, geneeskun dige hulp werd ingeroepen, helaas, het was alles vergeefsche moeite. Na eenige uren ge tracht te hebben met zuux-stofapparaten de levensgeesten weer op te wekken moesten de pogingen worden opgegeven. De doktoren konden niet anders dan den dood constateren Kort na elkaar spoelden ook de lichamen van de beide andere slachtoffers aan. Ook hier kon geen menschelijke hulp meer baten. De vreeselijke gebeurtenis verwekte onder de duizenden strandbezoekers een ontzettende consternatie. Burgemeester Sloet was spoedig ter plaatse Natievlag voor de „Oranje" Geschenk van de „Princevlag". Op het eerste klasse sportdek van het nieuwe m.s. „Oranje" van de maatschappij Nederland, liggende aan de Javakade, heeft de vereeni- ging „De Princevlag" de rood-wit-blauwe natievlag voor het schip aan de directie van de maatschappij aangeboden. Het dundoek werd geheschen door den burgemeester van de hoofdstad, dr. W. de Vlugt. Tegen vijf uur marcheerden honderden leden van „De Princevlag" uit alle deelen des lands, voorafgegaan door tamboers en pijpers en vaandeldragers, naar het trotsche vlaggeschip van de Nederland. Ieder Princevlaglid droeg het vaderlandsche dundoek en de groote vlag, die aan de scheepvaartmaatschappij zou wor den aangeboden, werd gedragen door Prince vlagdeelnemers aan de Vierdaagsche. Op het schip hadden zich reeds vele civiele en militaire autoriteiten, o.w. burgemeester dr. W. de Vlugt, kapitein-luitenant-ter-zee Rost van Tonningen, chef van de mariteme middelen te Amsterdam, kapitein G. E. W. de Haan. vertegenwoordiger van den garnizoens commandant te Amsterdam, gep. vice-admi- raal L. J. Quant, mr. J. Verdam, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, verzameld. Rede J. G. Berlot. Toen de leden van de „Princevlag" zich op het sportdek hadden opgesteld, hield de voor zitter, de heer Joh. G. Berlot een rede. Spr. verzocht den burgemeester de vlag te hijschen. De eerste burger van de hoofdstad gaf gaarne aan dit verzoek gehoor. Eeresignaal en vaandelmarsch weerklonken en enkele oogenblikken later wapperde het rood-wit- blauw van den vlaggemast. Het publiek zette spontaan het Wilhelmus in, gevolgd door een „Leve de Koningin" en een driewerf hoera. De directeur van de Mij. „Nederland" de heer J. F. van Hengel dankte in de eerste plaats den burgemeester voor het hijschen van de aangeboden vlag. Daarnaast dankte hij be stuursleden van „De Princevlag" voor het zoo bij uitstek sympathieke en gewaardeerde ge schenk, waaronder gezagvoerder Potjer zoo gaarne de wereldzeeën bevaart. Na het bezoek aan het schip heeft de ver- eeniging „De Princevlag" voor den burge meester gedefileerd. Dr. de Vlugt had zich met zijn gezin opgesteld voor zijn woning aan de Heerengracht: aan mevr. De Vlugt werden bloemen aangeboden. en leidde persoonlijk het onderzoek. Men wist nog altijd niet wie de slachtoffers waren. In de strandtent bij de kleeren van het viertai vend de politie een briefkaart, die een belang rijke aanwijzing opleverde. Onmiddellijk wer den de families met de verschrikkelijke ge beurtenis op de hogte gebracht. Het bleek, dat de slachtoffers woonden aan den Osdor- perweg 240 en Sloterweg 400 te Amsterdam, De lijken werden in het lijkenhuis van de gemeente ondergebracht. Bijna nog een slachtoffer. Bijna had de zee nog een slachtoffer ge maakt. Een bader, die ook al op een gedeelte zonder toezicht in zee was gegaan en in levensgevaar verkeerde, kon op het laatste oogenblik door leden van de reddingsbrigade met behulp van een lijn worden gered. Drie partijen kabinet of breedere basis? De „Maasbode" (R.K.) treft een vergelijking tusschen de kabinetscrisis van 1935 en die van nu. Een overeenkomst is al aanstonds frappant: in beide gevallen werd het conflict uitgelokt door dr. Colijn en in beide gevallen was het een conflict met de katholieken, schrijft het blad. Maar hier rijst ook aanstonds een punt van verschil: in 1935 ontstond het conflict in de Kamer, in 1939 in het Kabinet. Nog een andere overeenkomst is er tus schen 1935 en 1939. In beide gevallen ging het om verschil van meening betreffende het sociaal-economisch beleid, en in beide gevallen stonden de libe ralen aan de zijde van dr. Colijn. In 1935 zoo wel als in 1939 ging het vooral over de aanpassingspolitiek en over de werk- loosheidszorg. Na zich afgevraagd te hebben of dr. Colijn het zelfde verloop als in 1935 had verwacht wijst het R.K. orgaan op een rede, die mr. Aalberse na afloop der crisis van 1935 heeft gehouden en waarin hij o.m. de eventueele samenwerking met de sociaal democraten be sprak. Dit zou alleen in uiterste noodzaak ge schieden. Mr. Aalberse zei toen oa.: „Die uiterste noodzaak is eerst dan aanwe zig wanneer wij een politiek, welke wij in 's lands belang noodzakelijk achten, slechts meenen te kunnen voeren, en dus alleen mo gelijk achten, door een samengaan met de sociaal-democraten, en dan bovendien aan andere groote landsbelangen, zooals de de fensie, het bijzonder onderwijs, de handha ving van de openbare orde en zedelijkheid, door dat samengaan geen afbreuk zal worden gedaan. Die noodzakelijkheid van de te voeren po litiek en die mogelijkheid om die politiek slechts door samenwerking met de sociaal democraten te kunnen uitvoeren, zal in ieder concreet geval aan de dan voor ons liggende totale politieke situatie moeten worden ge toetst. Het blad komt tenslotte weer met den wensch van een kabinet op breede basis. Thans zal, evenals in 1935, gestreefd moeten worden naar een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis, waarbij dan de klemtoon valt op: mogelijke. Moge het thans spoedig optreden! Een andere stem In dit verband is het wel merkwaardig wat de eveneens R.K. Residentiebode schrijft: „Colijn heeft dus zijn tweeden slag verlo ren. En daarmede ook den eersten, die aan vankelijk aan hem scheen te zijn. Het argument, dat vroeger ook wel forma teurs met minderheidskabinetten voor de Ka mer zijn gekomen, snijdt geen hout. Zij wis ten zich dan zeker van een voldoende meer derheid voor de groote punten van hun pro gram. En een andere formatie was dan eerst onmogelijk gebleken. Er zijn er nu, de pleiten voor een nationaal kabinet, en wel met de S. D. A. P. er in. Wij zouden zulks niet slechts betreuren, maar ee ramp achten voor Nederland.Om dezelfde redenen waarom dit een ramp is gebleken in tal van andere landen. Het is te hopen dat de toekomstige kabi netsformateur ons land daarvoor zal weten te behoeden". Spoed! Het Volk (S.D.A.P.) dringt op spoed aan. Binnenkort.Wij moeten de hoop uit spreken, dat deze crisis zal worden opgelost met een voortvarendheid, die uiteraard aan de zorgvuldige overweging van de mogelijk heden geen afbreuk zal mogen doen. Met de samenstelling van het „overbodige", bij voor baat tot mislukking gedoemde, ministerie van den heer Colijn is al heel wat tijd verloren gegaan. De internationale toestand doet het reeds gewenscht zijn, dat zoo spoedig moge lijk een krachtige regeering optreedt; boven dien is er eenige haast bij de voorbereiding van de nieuwe begrooting. Het blad meent dat het zoeken naar een zoo breed mogelijke basis niet tot „verwatering" behoeft te leiden en concludeert: Zou men elders medewerking weigeren dan zijn de drie partijen, die thans in hun geheel voor een actieve werkloosheidspolitiek hebben gekozen, zeer wel in staat om tezamen aan ons volk de regeering te geven, die het in zijn groote meerderheid yenscht.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1