JCcanten en Ansichtkaarten Bij het duiken tege^ basaltglooiïng gebotst door MELIS STOKE Met ingehouden adem kijk ik de wereld aan. Hos kan ze in die spanning, dit tempo voortbestaan? Soms denk ik dat, van narigheid. De aarde nog eens barst en splijt Of vlammend zal vergaan. Die arme oude aarde zendt mij, dees' zomertijd Haar dagelijksche boodschap van woede, drift en nijd. En ook u w brieven-bus bevat Het ochtend- en het avondblad Met nieuws van wijd en zijd. Een aantal goede vrienden is buiten en op reis. Zij sturen Ansichts-kaarten met bosch en sneeuw en ijs. Bevattend een geestdriftig woord Omtrent de schoonheid van dat oord dat aardsche paradijs Ik leg die Ansichtskaarten des morgens naast de krant. De groeten van mijn vrienden uit 't heerlijk buitenland. Hoe is hun boodschap zoo in strijd Met oorlogsvrees en narigheid? 't Gaat boven mijn verstand! Heeft onze oude aarde een dubbel aangezicht? Van grimmigheid vertrokkendoorstraald door vriendelijk lichi. 'AchwaaK de krant een Ansichtkaart De aarde i s toch prijzenswaard. En niet door angst ontwricht? Mijn vrienden prijzen bergen, het bosch, de blauwe zee Wat merk ik van dat alles, thuis in mijn stamcafé. Een zee van nare dingen wordt door de bezoekers uitgestort, En 'k ril geduldig mee. Wij kennen nog de vreugden van 't aardsche paradijs..,. Vacantie-Ansichtskaarten zijn daarvan het bewijs! Ze dragen stempels in de taal Van landen.... toegerust in staal Achgingen we maar allemaal bewonderend op reis! PROV. WATERLEIDING- BEDRIJF. Groote uitbreiding in 1938. VOORDEELIG SALDO DER EXPLOITATIE In het verslag van het Prov. Waterleidingbe drijf van Noord-Holland over het boekjaar 1938 zegt de directeur o.a. het volgende: Het jaar 1938 is het jaar geweest van groote uitbreidingen waarmede het voorzieningsgebied van het bedrijf zich tot zijn voorloopig wijdst denkbare grenzen heeft uitgebreid. Het berei ken van dit stadium viel samen met het gereed komen van de groote uitbreiding, die, mede dank zij de medewerking van het Rijk, aan het leïdingsnet in de Wieringermeer kon worden toegevoegd. Die uitbreiding omvat, met inbe grip van 43 K.M., die in 1937 was gelegd, dooh toen nog niet in exploitatie kon worden geno men, 183 K.M. hoofdleiding. Het hoofdleidings- net van het P.W.N. is door deze en andere in 1938 tot stand gekomen uitbreidingen op 2.457 K.M. gebracht, een lengte die in een enkel ge- val welhaast het dubbele, doch in alle overige gevallen meer dan het dubbele bedraagt van de net-lengte der grootste bedrijven hier te lande. Het aantal aansluitingen vermeerderde in 1938 van 102.062 tot 104.763 (dus met 2.701 aansluitingen, zijnde 2.6 pet., tegenover 1.7 pet. in 1937). De afgeleverde hoeveelheid water steeg van 14.632.854 M3. tot 15.774.677 M3. en nam dus toe met 1.141.823 M3. zijnde 7.8 pet. tegenover 6.2 pet. in 1937. De opbrengst van het geleverde water gaf een vermeerdering te zien van f 2.309.279,99 tot f 2.408.960,18 en steeg dus met f 99.680.19, zijnde 4.3 pet., tegenover 2.6 pet. in 1937. Er mag dus een veelszins verheu gende toeneming worden geconstateerd, al mag daarbij niet uit het oog verloren worden, dat in de ongunstige verhouding, die er reeds sedert een aantal jaren bestaat tusschen de toeneming van de wateropbrengst en die van de afgele verde hoeveelheid water, nog geen keer ten goede kwam. Niet onmogelijk is echter, dat de maatregelen, genomen om in deze verhouding verbetering te brengen, eerst met eenige na ijling tot het doel zullen leiden. Twee factoren hebben het streven van het Bedrijf ten deze ongunstig beïnvloed, nl. het droge voorjaar en de strege vorst in December van het verslag jaar. Vooral in laatstgenoemde periode, waarin blijkbaar vele verbruikers zich hebben schuldig gemaakt aan de zoo laakbare en veelal niet eens tot het doel leidende handeling om de kra nen te laten openstaan teneinde bevreizing van de binnenleiding te voorkomen, heeft het Be drijf zich ten zeerste moeten inspannen, om de watervoorziening naar den eisch te laten func- tionneeren en is het er in een enkel geval zij het ook slechts gedurende enkele uren niet in geslaagd de watervoorziening normaal gaan de te houden. J De onderzoekingen en proeven omtrent de winning en zuivering van IJselmeerwater wer den voortgezet. Meer en meer is de wenschelijkheid naar vo ren gekomen om de waterwinplaats te Bergen, die te zwaar belast was door haar taak om in de behoefte der afdeeling Noord te voorzien, in de vervulling dier taak te ondersteunen en daartoe de meer zuidelijk gelegen Provinciale duinge bieden in te schakelen. Aangezien door het Pro vinciaal Bestuur aan de Provinciale Staten in dertijd bij den aankoop daarvan de toezegging was gedaan, dat eerst in de laatste plaats het duinterrein Egmond in aanmerking zou worden gebracht,, is voor verdere waterwinning de keuze gevallen op het westelijk en middenge deelte van het terrein Bakkum-Noord. De noo- dige credieten zijn gevraagd en inmiddels ge kregen om ter plaatse belangrijke uitbreidings werken uit te voeren, bestaande uit drie secun daire pompstations met elk 20 waterwinnings- putten en bijbehoox-ende zuig- en persleidin gen. Wateronttrekking aan den bodem. Nadat was gebleken, dat op grond van de conclusie waartoe de Commissie Wateronttrek king aan den Bodem bij het haar door den Mi nister opgedragen onderzoek naar den invloed van de wateronttrekking door het pompstation van het P.W.N. te Bennebroek op de omgeving, heeft gemeend te moeten komen, de Hinder wetvergunning niet zou kunnen worden ver leend, is een nieuwe aanvrage ingezonden, strekkende tot het verkrijgen eener vergunning, waarbij de wateronttrekking slechts gedurende de zomermaanden, waarin de bollencultures niet geschaad zouden kunnen worden voort gang zou hebben. Het resultaat is geweest, dat de bedoeling, om ter plaatse, zij het slechts een korten tijd van het jaar, water te winnen, is verijdeld. Aan de verguning is nl. de voorwaar de verbonden, dat door middel van de inrichting geen grondwater aan den bodem zal worden onttrokken. Uit deze beslissing is bij vernieu wing gebleken, dat de Hinderwet een zeer wei nig deugdelijk middel is, om een veelzijdig en moeilijk vraagstuk als de watex*ontterkking te regelen en dat hier een impasse is ontstaan, welke dringend voorziening vordert. In het antwoord, hetwelk de Minister van Sociale Zaken in December op hem gestelde vragen heeft gegeven, is medegedeeld, dat de vraag, of met betrekking tot het vraagstuk van de wateronttrekking aan den bodem andere maatregelen gewenscht zijn, een punt van nader onderzoek vormt. In 1938 werd totaal geleverd 15.774.677 M3. water tegen in 1937 14.632.854 M3. Ultimo 1938 waren 100.578 perceelen aange sloten (vox-ig jaar 98.243). Bovendien waren op 31 December nog 4.185 (v. j. 3.819) niet-aan- sluitplichtige perceelen aangesloten, waarvan 867 woningen en 3.318 uitsluitend tot bedrijf ingerichte perceelen (v. j. respectievelijk 578 en 3.241). Het totaal aantal aansluitingen steeg der halve van 102.062 (op 31 December 1937) tot 104.763 (op 31 December 1938) dus met 2.701. De lengtel van het hoofdleidingsnet bedroeg op 31 December 1938 in totaal 2.457.104 M. De aaixkoop van watermeters bedroeg 2200 stuks. Flnancieele resultaten. De winst- en verliesrekening over 1938 toont aan, dat aan de reserve voor pensioenen weer f 15.000 werd toegevoegd. Behalve de gewone bedrijfslasten konden rente en afschrijving worden opgebracht. f 244.852.05 werd aangewend voor extra af schrijvingen op verschillende activa en f 147.814,59 voor afschrijving van zegelkosten op obligatiën. De opbrengst wegens waterverkoop was f 2.408.960,18. In het afgeloopen jaar wexxï een bedx'ag van f 449.708.05 aan de Reserve voor bijzondere af schrijvingen onttrokken welk bedrag is aange wend voor afschrijving op disagio, geleden op door convex-sie vervallen leeningen, voor zoo ver zulks niet uit het bedrijf so verschot kon plaats hebben. Het voordeelig saldo der exploitatie, na af trek van de zegelkosten, bedraagt f 259.852,05- Malaria-epidemie eischt slacht offers. BATAVIA, 31 Juli (Aneta) Van wel- ingelichte zijde wordt vernomen, dat in de kampongs Lontir, Sela tip en Banjawaka in de dessa Lontar, in het onderdistrict Maoek, malaria heei'scht. Door het tijdig ingrijpen van het bestuur kon erger worden voorkomen Tot dusver zijn twintig personen overleden. DE MTODELBURGSCHE COURANT WORDT NEUTRAAL De Middelbxxrgsche courant, tot nog toe een in Zeeuwsche liberale kringen zeer bekend dag blad, zal met ingang van 1 September a.s. door de firma G. W. den Boer te Middelburg als neu traal Dagblad worden uitgegeven. De directeur hoofdredacteur Dr. S. S. Smeding wordt opge volgd door den heer J. S. Sybrandi, thans chef der redactie van de Middelburgesche Courant. EXAMENS Hoofdakte Haarlem, 29 Juli. Geëxamineerd 3 vrl. en 4 mnl. candidaten. Geslaagd: mej. M. J. E. Kraakman, Haarlem en J. A. Meijer, Zaan dam en de heeren G. van Diepen, Beemster, P. J. de Graaff, Haarlem en J. Mul, Nieuwer Amstel. Handelscorrespondentie Mejuffrouw G. M. Beun behaalde het Mercu- rius-diploma voor Engelsehe handelscorres pondentie. De heer J. J. Beun behaalde het Mercurius- diploma voor Duitsche handelscorrespon dentie. Organist. Bij de te Amsterdam gehouden examens van de Ned. Organisten Vereeniging, is geslaagd de heer R. Kofman te Haarlem, leerling van den heer Jacob Bijster alhier. Instiuut „Mercurius" Bij de aan het Instituut „Mercurius" aan het Houtplein, te Haarlem gehouden examens zijn geslaagd voor machineschrijven: mej. F. H. M. Wilde boer te Aerdenhout-Bentveld (50 lettergrepen per minuut); mej. J. G. W. Arts te Haarlem (6-i lgr.) en de lieer D. van der Blij te Hoofddorp (55 lgr.). Afgewezen: geen. Voor stenografie Nederlandsch: mej. H. C. Drost te Haarlem (130 lettergrepen per minuui met eervolle vermelding). Van het Instituut „Mercurius" slaagden voor het examen boekhouden afgenomen door de Vei-eeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen: de heeren A. de Loor, W. A. Windig en van Keeken, allen te Haarlem. Handenarbeid. Haarlem 28 en 29 Juli. Geëxamineerd 14 vrouwelijke candidaten. Geslaagd: A. C. Cornelissen, Amsterdam/F. E. Grims, Edam, G. Hulsebos, Bussum, M. M, Isfcha, Amsterdam, E. Kallansee, Amsterdam, A. E. Ketelaar, Amersfoort, P. J. Maats, Am sterdam, J. van Os, Amsterdam, C. E. Taan- man, Bussum, L. W. M. Westendorp, Wijk aan Zee. Voor het examen handelskennis L.O. is ge slaagd de heer: P. Klomp te Beverwijk. DE MULO-EXAMENS. Zaterdag slaagden te Haarlem voor het B- diploma: M. H. H. Krooneman en R. de Jong, beiden te Zandvoort; A. L. Timmer te Haarlem. Voor het A-diploma: J. Enthoven, J. Mulder. G. F. Hoekstra, W. van Huis, A. C. Bottinga, A. Plu, L. G. Heintzberger, L. J. van Huystee, B. C. Andriesse, J. J. van Andel en J. G. Buur allen te Haarlem; J. Snijders te IJmuiden-Vel- sen; A. Paap, W. van Solingen en A. H. Ver- hage, allen te Zandvoort; J. G. Boegschoten te Bloemendaal. Hiermede zijn de examens te Haarlem afge loopen. Negentienjarigt jongeman om 'f leven gekomen Zondagmiddag waren eenige jongelui jn Vliet te Voorschoten aan het zwemmen en bruikten daarbij een stapel hout als afzet, plaats voor een duiksprong. De 19-jarige H. van M. uit Voorschoten 1% op deze wijze een sprong, doch is daarbij waai. schijnlijk met het hoofd tegen de basalt, glooiing gebotst, waardoor hij bewusteloos raakte. In bewusteloozen toestand en met eej groote wond aan den schedel werd hij uit y water gehaald. Leden van de E.H.B.O. hebte onder leiding van dr. C. J. Kerkhof geruime, tijd getracht door kunstmatige ademhalte en xnet behulp van een zuurstofapparaat levensgeesten op te wekken, doch zij mocht?, daarin niet slagen. Ter plaatse is het slacht* offer geestelijken bijstand verleend. Tragisch was dat de ouders van den jonge, man op een vacantiereis waren en men he- niet kon bereiken, zoodat het stoffelijk ove% schot naar de woning van een familielid fe vervoerd. Commandant Burgerwacht vraagt ontslag. HAARLEM. Maand» De commandant van de Vrijwillige Bur gerwacht Haarlem, de heer C. L. Becking heef met ingang van 1 Januari 1940 aaj den burgemeester van Haarlem eervol ont slag verzocht. Nader deelt de heer Becking ons mede, dat hij zijn ontslagaanvrage grondt op het 'feit; dat bij de Burgerwacht, niet alleen te Haar lem maar in het geheele land) in den laat- sten tijd het accent verlegd wordt van het militair naar economisch e>n technisch ter rein gasbescherming, luchtbescherming, enz.) De heer Becking meent, dat dit het doel van de Burgerwacht niet kan zijn. Maar deelt met dit oordeel niet, komt het milt- tair karakter van de Burgei'wacht geheel 05 den achtergrond, dan kan een oud-militair niet langer commandant van de Burgewach! zijn en moet zijn plaats naar de meening van den heer Becking, worden ingenomen doei een burger. De heer Becking legde er nog den nadrnj. op dat er geen sprake van oneenigheid tus schen commandant en bestuur is; de ver-I houding tusschen beiden laat niets te wen- schen over. ORGELBESPELING. HAARLEM. Maandag in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem wordt Dinsdag a.s. des avonds van 8.159.15 uur door den heer Jacob Bijster een orgel bespeling gegeven. Het programma luidt: 1. Praeludium et Fuga f. kl. t. J. S. Bach 2. Koraalbewerking: Allein Gott in den Höh' sei Ehr' J. S. Bach, 3. Choral 3 a kl. t. Cés. Franck. 4. Clair de lune, Louis Viemè. 5. Pièce Héroïque. Cés. Franck. 6. Vrije improvisatie, (over Psalm 68). Onrustige elementen in Brifsch-lndië roeren zich weer. Volgelingen van fakir van Ipa plunderen dorpen BOMBAY, 31 Juli. Na verscheidene maanden pauze be ginnen de onrustige bewegingen aan de Noord-West grens vaxx Indië, die onder den invloed van den veelge- noemden fakir van Ipu staat, weder op te leven. De opstandelingen heb ben reeds verscheiden steden en dorpen overvallen en talrijke gijzelaars met zich meegenomen. Bij een overval op een dorp in het Kahat-district zou den de inboorlingen zware verliezen hebben geleden toen de Britsche militairen het vuur op hen openden. In het dorp Bannu werden 200 per sonen door de Engelschen gearres teerd toen zij op het punt stonden om den fakir hun aanhang te betui gen. Intusschen zijn de Engelschen tot scherpe maatregelen overgegaan om de verbinding tusschen den fakir en enkele afzonderlijke stammen onmo gelijk te maken. In verband hiermede heeft de majoor van Noord-Waziristan, Bacon, den leiders van de stammen met blokkade bedreigd, ingeval zij op standelingen in hun gebied onder brengen. (United-Press.) 25. Toen viel het Roetje plotseling in, dat hij een tooverketting had en direct wilde hij probeeren of het een goede was. Hij wreef over den ketting en zei„Kat, wordt net zoo groot als een lantaarnpaal." En nauwelijks had Roetje dit gezegd, of de kat werd al grooter en grooter. Zijn nek was heel dun en zijn oogjes werden net zoo groot als twee lampjes. Dribbeltje, die het al had voorzien, rende weg en Roetje, die naar Dribbeltje wilde vluchten, stond nu alleen bij het dier. 26. Intusschen was Dribbeltje in een kast gevlucht en had een groote fopschaar gevonden. Daarmee zou hij Roetje eens bang maken. Het duurde dan ook niet lang of daar kwam Roetje aanloopen, met zijn handen in zijn zakken. Niets vermoedend liep hij langs de kast, maar toen Dribbeltje de deur op eeix kier opende en de schaar op hem af liet springen, zette hij het op een loopen en bleef wel een kwartier door alle vertrekken heen en weer rennen. Steeds zag hij voor oogen de groote spin, die aan de fopschaar zat. Wie had dat kunnen doen? 27. Toen Dribbeltje zag dat Roetje niet meer terug kwam, zette hij zich tegen den muur en viel in slaap. Roetje, die wat van den schrik bekomen was, zag hem zitten en wilde natuurlijk den een of anderen streek uithalen. Hij nam een groote mand en kroop er onder. Zijn zwarte handen waren nog juist zichtbaar en stil wachtte hij af tot Dribbeltje zou ontwaken. 28. Roetje kreeg het onder de mand echter gauw be nauwd en om Dribbeltje wakker te maken, begon hij met een zware bromstem allerlei gekke geluiden te maken. Dribbeltje werd wakker, en hij hoorde een stem: „Ga direct boven op de mand zitten, of het zal je slecht vergaan." Dribbeltje, die erg bang werd, deed dit direct. Daar ging de mand opeens de hoogte in. 29. Plotseling gaf Dribbel een harde gil. „Een slang, een slang!" riep hij uit en Roetje, die natuurlijk niets kon zien en bang was dat hij recht op het ondier zou af stappen, liet de mand vallen, en Dribbeltje viel vlak bij de slang neer. Toen hij zag, dat Roetje hem dit geleverd had, wilde hij dadelijk ruzie maken, maar de slang begon opeens te spreken. 30. „Ik ben niet zoo kwaad als ik er uit zie," zei de slang. „Als jullie eens wat moois wilt zien, ga dan maar eens met mij mee." Dat wilden de bengels graag. „Klim dan maar op mijn rug," zei de slang. In een wip deden ze wat de slang hen vroeg. Het dier sprak tijdens den tocht over allerlei bijzonderheden betreffende het kasteel efl de beide jongens verveelden zich niet

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6