IJmuider Courant SUEZ Rex Theater Vrachtauto rijdt in op autobus. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EIN OMSTREKEN De Moedgever. Schildersfantasie speelde kwirantielooper parten ïBezoekeis op dm Jluigmhoek Botsing kost drie meisjes het leven. 24e JAARCANC No. 232 Uitgave Louren* Coster. Maatschappij toot Courant UitgaveD en Algem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93. Boarlem- TeL 10724. Bureau IJmuide» CourantKennemerlaaD 42. IJmuiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791 411e Advertenties. opgegeveD voo» dit blad. mordeo kosteloos opgenomen üj de Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W. PEEKEBOOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOÜIM DONDERDAG 3 AUC. 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j, pe* maand f0.52'/2, Per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummer» 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regel» f0.60. elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lQ. Karei Lotsy moge een bekend Nederlander zijn in de kringen van het verzekerings-wezen, de massa des volks kent hem in andere quali- teit. Tal van overwinningen heeft het Neder- landsch Elftal te danken aan de stoere en bezielende toespraken waarmee hij de voet ballers ertoe heeft weten te brengen, hun beste kunnen te geven en tevens het belang van de ploeg boven het eigenbelang te doen gelden. Dat laatste noemt de Engelschman met een korte, kernachtige uitdrukking, waarvoor wij in onze taal geen even pittige vertaling bezitten: team-spirit. Dinsdag moest het Nederlandsche waterpolo zevental in de wedstrijden om den Horthy Cup tegen Frank rijk uitkomen en aangezien het tegen België nogal smadelijk verloren had, en gebrek aan zelfvertrouwen getoond, wendde de trainer zich tot Lotsy. Eén enkele „donderspeech" van Karei had zooveel invloed dat de Franschen, even sterk als de Belgen geacht, met 5-2 ver slagen werden. Ik vermoed dat Lotsy de gevolgen van dit uitstapje op watersportgebied zal ondervin den. Want er zijn meer takken van sport wel ker vertegenwoordigers in dezen tijd behoefte toonen aan zelfvertrouwen.* Dit geldt met name de cricketers, die tegen een Engelsch tour-elftal een poover figuur hebben geslagen en ook onze tennis-sterren. Er zijn er natuur lijk nog meer maar ik vermoed dat Lotsy be zwaar zal maken tegen de opgaaf, hen alle maal te gaan bezielen met moed, zelfvertrou wen en „onderlingen samenhang". Het lidmaatschap van het Nederlandsch Olympisch Comité moge verplichtingen opleg gen, het kan hem er niet toe nopen als een soort van dr. Coué voor de heele Nederland sche sport op te treden. Ik noem den naam Coué en heb daarmee al aangeduid dat hetgeen vele sportjongens als een soort geheimzinnige gave van Lotsy schij nen te beschouwen heelemaal niet geheimzin nig is. Wat de apotheker uit Nancy met zijn motto „Eiken dag in alle opzichten gaat het beter en beter" voorstond was trouwens ook heelemaal niet geheimzinnig en evenmin nieuw. Maar dit is een tijd waarin velen moe deloos zijn of althans herhaaldelijk gebrek aan zelfvertrouwen toonen, een tijd waarin eindeloos veel te veel gepraat en ge schreven wordt over „minderwaardigheids complexen". Het sportverschijnsel dat Lotsy met zooveel succes bestrijdt is maar een klein zijtakje van het veel grootere, dat vooral ten aanzien van het Europeesche oorlogsgevaar en van de economische ellende tot uiting komt. Ik heb al eens meer betoogd dat zoove- len nu al jarenlang dien oorlog gevreesd heb ben zonder dat hij gekomen is en dat het resultaat zeer wel kan zijn, dat hij heelemaal niet komt. En ik ben meermalen verwonderd geweest over de uitwerking van de „economi sche moedeloosheid" op jonge menschen die na hun eindexamen of soms al daarvoor schijnen te meenen dat zij toch geen kans op een goede maatschappelijke loopbaan maken. Geen kans? Neen, als zij in die houding vol harden. Maar wèl als zij fut toonen en werk kracht en initiatief bezitten. Dan maken zij een prachtkans want overal heeft men zulke menschen noodig, die niet opzien tegen hard werken, harder werken dan anderen, en hun hersens zelf willen gebruiken ten dienste van het bedrijf of de instelling waaraan zij een maal, al is het dan aanvankelijk in de nede rigste positie, verbonden zijn. Is er één be drijf van beteekenis dat niet voortdurend op zoek is naar menschen, die men een onafhan kelijke arbeidstaak kan toevertrouwen? Wordt niet in tallooze gevallen de stichting van filialen uitgesteld tot men eindelijk den geschikten man gevonden heeft om ze te be- heeren? Is het niet steeds weer moeilijk de menschen te vinden, die de persoonlijkheid, d. w z. het zelfvertrouwen, den moed en de „team-spirit" bezitten om leiding aan het werk van anderen te geven? Geen kans! Voor jonge kerels die durven en volharden zijn er kansen bij de vleet. Maar daar wordt vooral ook die taaie volharding voor vereischt, den moed om teleurstellingen te verduren en opnieuw te probeeren en van eigen fouten te -leeren. Als een school Karei Lotsy eens uitnoodigde om haar eind-exami nandi toe te spreken en er zijn nog wel meer menschen behalve Karei die dat zouden kunnen doen, al of niet in een „donderspeech", hetgeen niet bepaald de noodzakelijke vorm is zou die school, in dezen tijd, wellicht ver baasd staan over de gevolgen die dit zou hebben. De tijd is zeer rijp voor den moed gever. Niet alleen op sportgebied. Geen voorrang verleend aan verkeer op voorrangsweg. Postbode ernstig gewond. 'T ZAND, (N.H.), 2 Aug. Woensdagavond tusschen zes en zeven uur is op den rijksweg Alk maar—den Helder een ernstig ongeluk gebeurd. Ce 59-jarige oud-postbode J. Schouten kwam met zijn fiets van de Vlotbrug te 't Zand den rijksweg, die voorrangsweg is, oprijden op het zelfde oogenblik, dat een auto uit de richting Den Helder aan kwam rijden. Een botsing was met te vermijden. Sch. werd gegrepen en zeer ernstig gewond opgenomen. Hij werd naar het ziekenhuis te Den Helder overgebracht. Men Sreest ernstig voor zijn leven, Woensdag moest een schilder, in dienst bij een makelaar te Amsterdam, de huren innen, omdat de kwitantiélooper va- cantie had. Hij kreeg zestig kwitanties mee en begon zijn ongewone werk. Toen hij f 760 had geïnd, ging hij naar het kantoor terug en deelde mede, dat hij het geld had verloren. „Ga maar eens zoeken en doe aan gifte bij de politie" was het bevel en de schilder vertrok weer. Intusschen had zich ook nog een an dere scène afgespeeld. De schilder was bij een anderen schil der, met wien hij samenwerkt, thuis ge weest en had er het geld nageteldf 760. Daarna waren zij gezamenlijk, naar een huizenblok in de Indische buurt gegaan om er werk op te nemen. In dien tijd had de eerste schilder zich even verwijderd. Eenigen tijd later was hij weer bij zijn collega thuis gekomen om te vertellen, dat hij het geld dat hij eenige uren ge leden bij hem nageteld had, kwijt ivas. In schilder nummer twee ontwaakte de speurzin naast gekoesterde achterdocht en hij ging naar het huis in de Tidor- straat, waar schilder nummer een zich even had verwijderd. Hij stélde een on derzoek op het toilet in en vond in de afvoerbuis het geld terug. Hij bracht het naar den makelaar, die op zijn beurt de politie van het bureau Stadhouders kade van de vondst in kennis stelde. Op dat oogenblik was de oneerlijke schilder juist op het bureau om aangifte van zijn „verlies" te doen. Meteen werd toen een punt achter het verhaül, dat hij kunstig fantaseerde, gezet. De man werd on middellijk ingesloten. Peruaansché vliegers omgekomen. Hun toestel stortte brandend neer. Een Peruaansch vliegtuig, welks bemanning 'n vlucht Rome-Lima wilde maken, is na uit Casablanca vertrokken te zijn, boven Agadir in moeilijkheden geraakt. Het trachtte naar Casablanca terug te keeren, doch tengevolge, van motordefect stortte het brandend neer bij Azemmoer. De bestuurder Canpa, en de werktuigkundige kwamen om het leven, ter wijl de radiotelegrafist, die uit het toestel wist te springen, niet ernstig aan de beenen ge wond werd WATERPOLO Het int. tournooi om den Horthy- beker. Woensdag is te Doetinchem het internatio naal tournooi om den Horthy-beker voortgezet. Het Nederlandsch zevental, dat aan de Duit- schers uitstekend partij gaf en met rust zelfs een 31 voorsprong had, moest tenslotte toch nog ongelukkig een 43 nederlaag boeken. Aan de N. R. Ct. ontleenen we over dezen wedstrijd het volgende: Scheidsrechter is de Franschman Delborre. Sterk aangemoedigd door een talrijk publiek valt Nederland dadelijk heftig aan; Van Aelst heeft het al heel gauw te kwaad met Baier. Als Kraus's ontsnapt, vreezen wij het ergste, doch Den Hamer onderschept den aanval. Schneider in de Duitsche voorhoede is weer de gevaarlijke man. Als hij den bal uit een vrijen trap goed krijgt toegespeeld, passeert hij Paerl (01). Nederland valt dadelijk daarop aan. Er wordt prachtig samengespeeld; een onhoudbaar schot van Van Aelst is de bekroning. (11). Afwisselend zijn de doelen in gevaar. Van Rootselaar probeert het een keer en aan den anderen kant geeft Schultze een mooien door slagbal. Als de bal na den doelworp weer bij onze voorhoede komt, aarzelt Van Aelst geen oogenblik en met een achterwaartsch schot vliegt te bal langs den verschrikten Wenniger. Neder land leidt met 21. Stam houdt Schneider goed in bedwang; de snelle Duitsche schutter krijgt niet te veel kans om den bal te richten. De rust komt met onveranderden stand. Dadelijk na de hervatting is er. weer een "ont zaglijk snel tempo in het spel. Den Hamer is overal. Hij geeft een kans aan Van Aelst; eerst mist de Hagenaar, maar even daarna zendt hij weer een achterwaarsch schot in, dat Wenniger te machtig blijkt (31). De Duitschers begrijpen het gevaar en vallen onstuimig aan. Na een schermutseling krijgt Schneider een straf worp te nemen; de Duitsche schutter doelpunt zonder fout. Nauwelijks het spel weer begonnen of Schultze snelt er van door; hij maakt met een scherp schot gelijk (3-3). De spanning stijgt thans ten top. Aan weers kanten zijn er gevaarlijke oogenblikken. Van Rootselaar schiet tegen de lat. Na een strubbe ling voor het doel moeten Baier en Van Aelst het water uit. Het tempo blijft hoog. Bij een aanval van de Duitschers komt het Nedexiandsche doel onder hoogen druk te staan. Plotseling zendt Schultze een gevaarlijken schuiver in. Eerst gaat de bal tegen de lat, maar dan belandt hij achter Paerl (43). Dadelijk daarop is het tijd. De overige uitslagen waren." BelgiëHongarije 24 FrankrijkItalië 0 De stand luidt thans: gesp. gew. gel. verl. pt. v.-t. Duitschland 4 3 10 Hongarije 4 3 0 1 6 Italië 4 12 1 4 België 4 12 14 Nederland 4 10 3 2 Frankrijk 4 0 1 3 1 Vandaag wordt niet gespeeld. Vrijdagavond worden de laatste drie wed strijden gespeeld: ItaliëNedei'land, België Duitschland, en FrankrijkHongarije. 15—10 13- 14—12 13—13 12—15 6—15 ZEILEN DE RACE VAN IJMUIDEN NAAR SOLENT Uit Londen: Het jacht „Zeearend" was het eerste schip van de deelnemers aan de race van IJmuiden naar Solent, dat de Solent binnenvoer. De gezeilde tijd bedroeg twee dagen, 19 uur, 10 min. 22 seconden, de gecorrigeerde tijd was twee dagen 15 uur 13 min. 38 seconden. Te tien uur Woensdagavond waren nog geen andere jachten aangekomen, doch de „Olivier van Noort" werd heden in de vroege ochtend uren verwacht. presenteert vanaf VRIJDAG 4 AUGUSTUS eiken avond 8.15 uur, ZONDAG 3 uur MATINEE, Holly wood's grootste film Een schouwspel, een emotie en een glorie voor de cinematografie. Het bijprogramma is als altijd goed verzorgd. FOX WERELDNIEUWS PROFILTI'S HOLLANDSCHE ACTUALITEITEN. (Adv. ingez. Med.) H.M. de Koningin heeft gis termiddag op den Ruigen- hoek ontvangen den vice- president van den Raad van State Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland (zie links), ter wijl Jhr. mr. D. J. de Geer (zie boven) hedenochtend 'aan H.M. een bezoek heeft gébracht. De harden averij vereeniging „bantpoort en Omstreken organiseerde Woens dag haar jaarlijksche ringrijderij in de Molenstraat te Santpoort Twee anderen levens gevaarlijk gewond. Een zeer ernstig autobusongeluk heeft zich vanochtend in de vroegte voorgedaan onder de gemeente Etten en Leur, waarbij drie meisjes op slag werden gedood en twee andere inzit tenden levensgevaarlijk werden ge wond. Omstreeks vijf uur reed op den Rijksweg BredaEtten een autobus van de B.B.A. met achttien meisjes, die werkzaam zijn. op de Hero-fabrieken te Breda. De autobus kwam uit de richting Etten. Van den tegenover- gestelden kant naderde een vrachtauto. Door nog niet bekende oorzaak reed laatstge noemde wagen op de bus, in. De chauffeur trachtte nog 'uit te wijken, hetgeen echter niet gelukte. De gevolgen waren verschrikkelijk. De autobus werd aan den linkerkant geheel opengescheurd, waardoor de linkerhelft van den wagen totaal ver nield werd. Drie der meisjes werden onmiddellijk gedood. Het zijn de 17- jarige Antonia Rijsdijk, de 17-jarige Cornelia van Toorn en de 20-jarige Anna Vught, allen uit Oudenbosch. De 18-jarige Anna de Rooy en de 20- jarige Cornelia Timmermans, beiden eveneens uit Oudenbosch, werden zeer ernstig gewond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen en de geneesheeren Mol en Hoek uit Etten waren spoedig ter plaatse Zij moes ten bij eerstgenoemde meisjes den dood con- stateeren. De twee zwaar gewonden meisjes werd geneeskundige hulp verleend, waarna zij per ziekenauto naar het St. Ignatius-zie- kenhuis te Breda zijn overgebracht. Haar toe stond is levensgevaarlijk. Zij hebben o.a. een beenbreuk, een armbreuk en ernstige hoofd wonden opgeloopen. Het stoffelijk overschot Frank niet van zijn functies ontheven. Na zijn verlof terug naar Praag. In gezaghebbende kringen te Berlijn wordt het bericht als zou staatssecretaris Frank, de plaatsvervanger van Von Neurath in Bohemen en Moravië, van zijn functie ontheven zijn. tegengesproken. Men zegt, dat Frank met va- cantie in Noord-Europa verblijft en na zijn verlof naar Praag zal terugkeeren. der drie slachtoffers werd naar het Gasthuis te Etten vervoerd. De overige dertien meisjes kwamen met den schrik vrij. Zij waren echter geheel van streek en zijn met taxi's naar hun woningen in Oud-Gastel en Oudenibosch overgebracht De marechaussee en de gemeente-politie uit Etten, evenals de burgemeester de heer H. A. Hamilton, waren op het terrein van het on geluk aanwezig. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. De bestuurder van de bus werd niet gewond. Hij was zoo overstuur dat hij nog niet gehoord kon worden. De chauffeur van de vrachtwagen bleef eveneens ongedeerd. De wagen werd licht beschadigd. Oppermachtig apparaat tot opsporing van duikbooten. Alleen Engeland bezit het. Lord Stanhope, de Engelsehe minister van marine, heeft tijdens het debat in het Hooger- huis over de afschaffing van duikbooten een verklaring gegeven hoe het kwam, dat de aanvallen van duikbooten in de Middelland- sche Zee, welke geleid hadden tot de confe rentie van Nyon, prompt ophielden. Hij zeide dat de maatregelen tot bestrijding van d« duikbooten sinds den laatsten oorlog indti- daad buitengewoon waren ontwikkeld. Ik geloof, aldus Lord Stanhope, dat r de marine-autoriteiten van gevoelen zijn, dat wij onder gewone omstandig heden duikbooten kunnen verjagen en bestrijden, wanneer wij dit bijzondere apparaat gébruiken, dat ik niet nader zal aanduiden en dat zekerheid heeft hen op te sporen. Ik geloof, dat ook andere naties, die mee ning zijn toegedaan. Ik geloof niet, dat zij dit apparaat hebben of iets dat er op lijkt. Toen werd aangekondigd, dat Groot-Brittan- nië ingeval de duikbootaanvallen in de Mid- dellandsche Zee zouden voortduren het ge rechtvaardigd zou achten, in dat gebied duik booten tot zinken te brengen, hielden de aan vallen van duikbooten stipt op. Ik geloof, dat dat de erkenning is, dat ons land den toestand op dat punt meester is. Lord Stanhope legde deze verklaring af tij dens het debat over een door Lord Mottistone (liberale oppositie) ingediende motie, waarbij werd voorgesteld om in het belang der men- schelijkheid het duikbootwapen af te schaffen. Lord Mottistone nam zijn motie terug. Het Hoogerhuis ging vervolgens uiteen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1