IJmuider Courant NEDifitLtlND %)*ukke-n (Restanten- Jhr. mr. de Geer canfeieexfr DAGBLAD VOOR VELSEN, 1JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Het Lagerhuis. Onvoorzichtig oversteken Jos de Swart Co. Van VCiet u&i&etevtr' kwwd ntifC 94e JAARGANG No. 233 Uitgave Louren» Coster. Maatschappij rooi Courant (JitgaveD en Algem Drukkerij N. V Groote Houtstraat 9a. Haarlem. Tel- 10724. Bureau IJmuider Courant" Kennemerlaau 42. IJ muiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791 411e Advertenties, opgegeven voor dit blad. worden kosteloos opgenomes In de jtennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P W PEEREBOOM Ei\ ROBER'I PEEKEBOOM Hoofdredacteur; ROBEB1 PEEREBfiOM VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 Abonnementen per «reek f 0.12'/2, pe» maand f0.52l|2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummer.® 3 cent per ex. Advertentiën» L-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbo4 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f O.lQk Woensdagmiddag heeft Chamberlain's re- geerings-meerderheid het Lagerhuis met va- cantie naar huis gestuurd tot 3 October. Het was heelemaal niet vacantie-willig, tenminste: de oppositie was dat niet. Die had bij amende ment voorgesteld om reeds op 21 Augustus weer bijeen te komen en zij gaf duidelijk te kennen waarom zij dat wilde. Haar ontbrak namelijk het vertrouwen om de regeering de vrije hand te laten. De waarnemende leider van de Labour Party, Arthur Greenwood, zei niet alleen dat de internationale toestand waakzaamheid gebiedt, maar voegde daaraan toe dat er wantrouwen heerscht dat de regee ring, als het Huis op recès is, wel eens den verkeerden weg zou kunnen kiezen. Daarmee bedoelt de Labour Party, en eigenlijk de ge- heele oppositie, dat zij Chamberlain en zijn regeering verdenkt van neiging tot zwakheid tegenover de dictators. De Engelsche parle mentaire oppositie staat sinds de annexatie van Tsjecho-Slowakije op het standpunt dat alleen een houding van vastberaden afweer tegenover de dictators, gebaseerd op den grondslag „tot hiertoe en niet verder", nog baat kan brengen en Duitschland en Italië in toom houden. Deze houding is inderdaad ook door de regeering aangenomen en conse quent volgehouden, terwijl zij het tempo der bewapening versnelde, den dienstplicht in voerde en haar afweerfront met andere mo gendheden vormde, dat nog steeds niet vol tooid is zoolang de onderhandelingen met Sovjet-Rusland niet tot een definitieve over eenkomst hebben geleid. Maar de oppositie vertrouwt niet dat de regeering onder alle omstandigheden aan de consequenties van dit beleid zal vasthouden. Telkens weer toont zij achterdocht en meent zij zwakke plekken in het pantser van de afweer-houding te bespeuren. Verleden week nog ontstond hevig misbaar door het persoon lijk onderhoud van den minister van Handel Hudson met den Duitschen economischen ge delegeerde Wohltat, waarin Hudson een groo te leening aan Duitschland had geopperd als compensatie voor Duitsche gedeeltelijke ont wapening. De publicatie van dit onderhoud had een hevige uitbarsting van verontwaardi ging in Berlijn tengevolge. Niettemin was ook de Engelsche oppositie er zoo vertoornd over, dat Chamberlain er maar juist in slaagde Hudson's „ministeriëele leven" te redden. Men zag er alweer een bewijs in dat de regeering opnieuw tot haar toenaderingspolitiek wilde overgaan en daarmee het Britsche prestige zou verzwakken en Duitschland den moed ge ven, verder te gaan op den weg der annexa ties. De leider der liberale oppositie, Sir Archi bald Sinclair, sloot zich gisteren bij de motie van Greenwood aan en betoogde dat het al dan niet welslagen der onderhandelingen met Moskou een kwestie van vrede of oorlog is. En Winston Churchill, conservatief in oppositie, hing een naargeestig beeld op van de Duitsche mobilisatie, die nu al twee millioen man om vat en tot 2y2 millioen zal stijgen als er voor het einde der maand een nieuwe lichting bij opkomt. Hij beschreef de Duitsche troepen concentraties langs de Poolsche grens en be weerde dat het Lagerhuis in het buitenland beschouwd wordt als de krachtigste uiting van den Britschen nationalen wil tot het weer staan van agressie. Vooral in de dictatoriaal- geregeerde staten zou dit zoo zijn. „Het schijnt", zei Churchill, „dat wij veiliger zijn als de macht en de wil van het Huis de macht der regeering versterken". Dit betoog klinkt nogal paradoxaal, want in een totalitair en staat, waar men de diepste minachting heeft voor den parlementairen regeeringsvorm, zou men eerder ontzag voor een buitenlandsche regeering verwachten als zij zonder het parlement beslissingen neemt dan wanneer zij door dit lichaam in haar vrijheid van handelen wordt belemmerd. Maar Churchill ging blijkbaar ook uit van de gedachte dat de regeering eigenlijk te zwak in haar houding is en dat slechts de onwrik baarheid van het oppositioneele standpunt haar in haar tegenwoordige politiek kan handhaven. Chamberlain had overigens al toegezegd dat het Huis eerder dan op 3 October zou worden bijeengeroepen in twee gevallen: Ie indien het noodig zou worden geacht nieuwe wetten door het Huis te doen aannemen; 2e als de regeering de goedkeuring van het Huis zou wenschen voor genomen of te nemen maat regelen om in onverwachte gevallen te voor zien. En hij stelde de vertrouwenskwestie, waarop het amendement der oppositie met 250-132 stemmen werd verworpen en de ver- dagings-motie der regeering met 245-129 werd aangenomen. Churchill's redeneering omtrent de buiten landsche waardeering van de macht van het Lagerhuis lijkt mij, ook een buitenlander, niet juist. Wij zouden, geloof ik, er inderdaad zoo over denken als het Lagerhuis de buitenland sche politiek der regeering vrijwel unaniem steunde. Maar nu de geheele oppositie telkens blijk geeft van zooveel wantrouwen in Cham berlain's werkelijke bedoelingen wordt een indruk van verdeeldheid gewekt, die het gezag van de Engelsche regeering in het bui tenland verzwakt inplaats van versterkt. Wat die vastberaden politiek van afweer betreft staat het wel vast dat wij er in een neutraal land als Nederland dankbaar voor zijn •is de Engelsche regeering een voorsichtig beleid blijft volgen en alle kansen op toenade ring in het oog houden. Op haar rust een enorme verantwoordelijk heid, die op de oppositieleiders niet drukt. Dat maakt vanouds een geweldig verschil. Als de definitie „politiek is de kunst van het moge lijke" in het geding wordt gebracht moet men bovendien wel erkennen dat noch de toena- derings-politiek noch de vastberaden afweer- politiek voor 100 pCt. uitvoerbaar zijn, dat de toestand zich voortdurend wijzigt en dat vaak op zeer onverwachte wijze doet, dat de hui dige positie van de Engelsche regeering ertoe noodzaakt, slagen om den arm te houden endat opposities, als de verkiezingen na deren, meer dan ooit geneigd zijn tot het voe ren van oppositie. Die laatste overweging ver klaart ook heel wat van den onwil, om zoolang op recès te gaan. En nog is Churchill geen minister. R. P. veroorzaakt ernstig verkeersongeluk Motorrijder en daopassagiere tegen den grond geslagen. Op den rijksweg nabij hotel „De Witte Bergen" te Laren is Donderdagavond om streeks acht uur een verkeersongeluk gebeurd waarbij twee personen ernstig werden ge wond. Een vijftiental fietsende jongedames uit Utrecht, die op weg waren naar het thee huis „Het Bluk", wilden den rijksweg over steken. Op dat oogenblik naderde een recher cheur van de Amsterdamsche politie, de heer T. van Zwam met zijn motorrijwiel, uit de richting Baarn. Een 13-jarig meisje, dat voor aan het groepje wielrijdsters reed, had het rijwielpad reeds verlaten om den weg over te steken, terwij de overige jongedames op het rijwielpad van hun fietsen waren gestapt. De De meisjes riepen hun vriendinnetje toe, hard door te rijden, doch in plaats hiervan reed het meisje terug, met het noodlottig gevolg, dat de motorrijder, die op het laatste oogen blik trachtte te ontwijken, de macht over het stuur verloor en met zijn 20-jarige op de duo gezeten dochter tegen den weg sloeg. Hevig bloedend bleven zij liggen. In zorgwek- kenden toestand moesten de beide gewonden naar het Sint Jans ziekenhuis te Laren wor den overgebracht. Het 13-jarig meisje, dat slechts even door de motorfiets was geraakt, liep lichte ont vellingen op. Zij werd naar de ouderlijke woning gebracht. Sprong naar vertrekkende boot mislukte. Friezin te water geraakt doch gered. De 21-jarige mej. J. V., huishoudster te Offingawier (Fr.) die met de boot van Enk huizen naar Stavoren wilde, kwam op den steiger aan, toen de boot reeds in beweging was. Zij trachtte op de boot te springen, het geen mislukte. Zij viel in het diepe water van de Spoorhaven tusschen het steigerw.erk en de wegvarende boot. IJlings toeschietende omstanders gelukte het de drenkelinge met een reddingshaak te grijpen en te verhoeden, dat zij door het schroefwater weggezogen of door de schroeven getroffen werd. Door een zich in de nabijheid bevindende roeiboot werd zij opgepikt en aan wal ge bracht. Zij bleek geen lichamelijk letsel te hebben gekregen. Prachtig Gobelin Bankstel f 52.50 Zie Meubeletalage ZEEWEG 80 - U MUI DEN-OOST 'Adv. ingez Mea.t Tewerkstelling van academisch gevormden. Jaarverslag 1938 verschenen. Het bestuur van de Stichting tot verruiming van werkgelegenheid voor academisch ge- vormden verleende ook over 1938 aan ver schillende werklooze intellectueelen een toe lage, van ten hoogste f 50 per maand. Dit bleef, volgens het verslag, dat over het jaar 1938 door genoemde stichting werd uitgebracht, tot slechts enkele gevallen beperkt en eerst dan toegekend, indien tengevolge van den finan- cieelen toestand van betrokkene en van diens ouders tewerkstelling anders niet mogelijk zou zijn geweest. In 1938 kwamen 40 aanvragen om tewerk stelling bij de Stichting binnen, waarvan er 10 om financieele en andere redenen niet voor een toelage in aanmerking kwamen. Aan het eind van het verslagjaar waren 38 academisch gevormden tewerkgesteld; allen genoten een toelage. Van deze 38 personen waren er 3, die sedert 1936 en 13, die sedert 1937 vanwege de Stichting tewerkgesteld wa ren. Van de 27 en 17 academisch gevormden, die reeds op 1 Januari 1938 sedert respectie velijk 1936 en 1937 waren tewerkgesteld, vielen er in 1938 onderscheidenlijk 24 en 4 af, zoodat daarvan nog 16 over waren. Er werden in 1938 30 personen voor 't eerst tewerkgesteld, waar van er eind 1938 nog 22 over waren, doordat 8 van hen in den loop van dit jaar een betrek king vonden, in een paar gevallen was de uiterste termijn van tewerkstelling 2 jaar verstreken. Met voldoening constateert de Stichting de vermindering van het aantal aanvragen over het jaar 1938 in vergelijking met die van voor gaande jaren, waarbij vooral de vermindering van het aanvragen van hen, die in exacte wetenschappen studeerden, in 't oog springt. TIENDUIZENDSTE N.R.V.-LID. De Nederlandsche Reisvereeniging, heeft het tienduizendste nieuwe lid van dit jaar in geschreven. En dat de N.R.V. haar tiendui zendste nieuwe lid met vreugde heeft inge haald, moge blijken uit het feit, dat zij hem onmiddellijk een reis naar Parijs heeft aan geboden. Duitsch vliegtuig te Rangoon verbrand. Bemanning en passagiers ongedeerd. Het toestel van de Lufthansa, dat op de thuisreis van Bangkok naar Berlijn was, is na de landing op het vliegveld bij Rangoon in brand geraakt en vernield. De bemanning en drie passagiers bleven ongedeerd. Laat het bij PAPIERGROOTHANDEL DRUKKERIJ Breestraa! 160 (Hoek Peperstraat) Beverwijk (Adv. Ingez. Med.) Alleen Zaterdag ep Maandag voor iederen prijs Zie etalage Zeeweg 84 IJmuiden(Oost) (Adv. ingez. Med.) Jhr. Mr. D. J. de Geer, die in zijn kwaliteit van minister van Staat Don derdagmorgen door H.M. de Ko ningin op den Ruigenhoek is ontvan gen, heeft in den loop van dien dag nog verschillende conferenties gehad. Allereerst had hij een onderhoud met den demissionnairen minister van Waterstaat Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Vervolgens heeft Jhr. de Geer ge confereerd met den voorzitter der Vrijzinnig-Democratische Tweede Kamerfractie, mr. A. M. Joekes en met het Sociaal-Democratische Twee de-Kamerlid dr. J. v. d. Tempel. Welke conclusie men aan dit op treden moet verbinden staat nog niet vast. In politieke kringen houdt men er evenwel rekening mee, dat de Chris- telijk-Historische leider pogingen in het werk stelt een extra-parlementair kabinet samen te stellen. De Minister van Staat Jhr. mr. D. J. de Geer heeft zich hedenochtend naar H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk begeven. Nederlandsch record De Nederlandsche sprintkampioen Van Vliet is er Donderdagavond op de Stadionbaan te Amsterdam in geslaagd, het Nederlandsch record over 1/4 mijl met vliegend vertrek, dat sedert 17 Juni 1897 op naam stond van H. Meyers met een tijd van 25 3/5 sec., met een volle seconde te verbeteren en te brengen op 24 3/5 sec. Het was eigenlijk de bedoeling, het wereld record over dezen afstand ten name van den Amerikaan Iver Lawson met 23 4 5 sec.) te verbeteren, maar de weersomstandigheden leenden zich daar niet toe, want het was koud en het regende lichtjes. Deze ongunstige factoren in aanmerking genomen was de recordverbetering van Van Vliet zeer verdienstelijk. Hij verklaarde, dat hij op het laatste gedeelte bang was geweest te vallen door de gladheid van de baan, die door den regen al vrij nat was geworden. De regen was weer eens spelbreker, waar door de tweede manche van den stayerswed strijd eerst zeer laat kon beginnen. De eerste manche, over 40 K.M. was gewonnen door Van der Wulp, met Blanc Garin op de tweede plaats. Duizend mijl ten Oosten van Yokohama brak brand uit op het Japansche vracht schip „Bokuyo Maru". Alle 227 opvarenden konden zich in de reddingboöten begeven en werden later door een Amerikaansch tankschip opgepikt. Moreele en Geestelijke Herbewapening. De industrieelen Louis B. Mayer en George Eastman aan het woord. Op het dezer dagen te Hollywood gehouden wereldcongres voor Moreele en Geestelijke Herbewapening heeft Louis B. Mayer, vice president van de Metro-Goldwyn-Mayer een boodschap voorgelezen van de Britsche Film industrie, waarin ten opzichte van de Moreele en Geestelijke Herbewapening gezegd wordt: „Het is God's oorspronkelijke plan. Het is zoo oud als het leven zelf, maar het schijnt ons 1900 jaren gekost te hebben vóór wij het met ons volk opvatten zoodat zij het een voudige voorschrift ter harte zoudèn nemen: „Hebt elkander lief". Denk eens aan: op dit pocöum schudde een Japanner de hand van een Chineesche. Gij weet het, vrienden, wij gillen en schreeuwen over onverdraagzaamheid. Als wij de inventa ris maar eens opmaakten van ons eigen ik, zooals zakenlieden doen met hun zaak hoeveel onverdraagzaamheid zouden wij dan wql onder ons vinden. En dus beteekent Mo reele en Geestelijke Herbewapening eenvou dig: maak uw inventaris op en als China en Japan elkaar kunnen begrijpen en de hand schudden, misschien kunnen gij en uw naaste dan ook wel elkaar de hand schudden en tot de conclusie komen dat er eigenlijk maar bit ter weinig verschil tusschen u bestaat". George Eastman, cud-president der Kamer van Koophandel van Los Angeles, zelde o. „Ik ben overtuigd dat heden ten dage alle volkeren van nationaliteiten verlangend uit zien of Amerika een uitweg zal kunnen aan wijzen uit het moeras, waarin de wereld dreigt te verzinken en voor zal gaan in een nieuwen opbouw. Ikzelf men diep overtuigd dat wij hier in Californië de gelegenheid ertoe krijgen. Wij zijn jong, wij zijn sterk ons volk heeft visie. Het heeft moed en ik geloof dat wij oogenblikkelijk kunnen inzien welke gelegenheid ons hier geboden wordt en dat de mannen en vrouwen van Californië niet terug zullen deinzen. Nog nooit is de bevolking van het Westen bij een crisis in dit. land in gebreke gebleven en tenslotte, vrien den, staan wij niet in vele opzichten middenin de grootste crisis die het land ooit heeft door gemaakt? We behoeven niet te wachten tot de oorlog voor onze poorten staat, tot de kanon nen bulderen en onze jongens naar het front marcheeren. Waarom niet nu terstond dat gene gedaan wat gij en ik kunnen aanpak ken ten behoeve van den opbouw, van een wereldmacht die zulke dingen onnoodig maakt. Ik ben overtuigd dat de ware vaderlander niet noodzakelijkerwijs juist diegene is, die bereid is wanneer het alarmsignaal geblazen wordt; maar wel diegene die den moed en het verantwoordelijkheids-besef heeft om vóórdien aan zijn land te offeren alles wat hij heeft en alles wat hij hoept te worden om die verschrikkelijke noodzaak af te wen den". ZEILEN. IJMUIDEN—SOLENT. LONDEN. 3 Augustus (A.N.P.) De com missie heeft de tijden der jachten, welke heb ben deelgenomen aan den IJmuiden-Solent- wedstrijd, herzien. De „Zeearend" van C. Bruynzeel Jr. was de eerste met een gezeilden tijd van 53 uur 10 min. 22 sec. en een gecorrigeerden tijd van 43 uur 33 min. 52 sec. De „Olivier van Noort" van Albert Goudriaan eindigde als tweede met een gezeilden tijd van 59 uur 25 min. 59 sec. en een gecorrigeerden tijd van 47 uur 33 min. 8 sec. WIELRIJDEN. A. van Vliet. In de tweede manche ging Bosland onmid dellijk naar voren, terwijl Van der Wulp zich op de tweede plaats nestelde. De laatste ver genoegde zich hiermede, wel wetend, dat dit voldoende was voor de eerste plaats in de al- gemeene rangschikking. De uitslagen luiden: Sprintwedstrijd voor amateurs: Finale: 1. Pronk 13 3/5 sec.; 2. Smits. Wedstrijd voor amateurs over 10 K.M. mei 5 klassementen: 1. C. de Best. Match over 1 K.M. tusschen Van Vlioc en het tandempaar HerbershofVan der Moot: 1. Van Vliet, tijd laatste 200 M. 12 1/5 sec. Internationale wedstrijd met motorgang- making voor beroepsrijders over 40 K.M.: 1. Van der Wulp 3 pnt.; 2. Bosland 4 pnt. Inhaalwedstrijd voor amateurs over 5 K.M.: le rit: 1. Olympische ploeg (Moeke, Van der Heyden, Evers, Mensen) tijd 4 min. 56 2/5 sec.; 2. Olympia, Amsterdam. Tweede rit: 1. De Kampioen (Haarlem), 2. Excelsior, Amsterdam. De Kampioen is tot winnaar verklaard, wegens vallen van Excel sior. Om den 3en en 4en prijs: 1 Olympia tijd 5 min. 3 1/5 sec.; 2. Excelsior. Om den len en 2en prijs: 1. Olympische ploeg; 2. De Kampioen. HONKBAL HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag: le klasse: Blauw Wit IAjax I. V.V.G.A. I—E.D.O. I. 2e klasseHaarlem IID.W.S. Quick IE.D.O. IL 3e klasse: Schoten IIH.H.C. III. Zondag: le klasse: Haarlem IE.D.O. I. HHC I—A.F.C. I. 2e klasse: R.C.H. II—Catchers. 3e klasse: E.D.O. III—Haarlem III. Spaarnevogels IT.H.B. I. Hercules IE.D.O. IV. R.C.H. IV—E.H.S. H. De belangrijkste wedstrijd van deze week is natuurlijk Haarlem IE.D.O. I, die Zon dagmorgen half tien op het Gemeentelijk Spórtterein in het Noorder Sportpark plaats heeft. Voor E.D.O. is er niet veel meer te winnen of te verliezen, maar voor Haarlem wel. Wil Haarlem haar (kleine) kans op de eerste plaats behouden dan mag er geen punt verloren gaan en zal dus allereerst gewonnen moeten wor den. En wij gelooven ook wel dat dit lukken zal. Temeer waar E.D.O. het waagstuk aan gaat ook Zaterdagmiddag een wedstrijd te spelen. Van de vorige ontmoeting tusschen E.D.O. en Haarlem was de uitslag 7—24. Zoo'n groot verschil verwachten we dezen keer echter niet, vooral doordat Haarlem nog al eens last van „zenuwen" heeft als er iets op het spel staafc, V.V.G.A. en E.D.O. hebben elkaar dit seizoa*. nog niet ontmoet. Dan is er Zondagmiddag, op hetzelfde ter rein in het Sportpark, aanvang kwart over twee, H.H.C. IA.F.C. I. Dat wordt voor de Rooawitten vanzelfsprekend een kluifje! Ook Blauw Wit zal het met Ajax niet moei lijk hebben. Blauw Wit heeft ook nog kans op de bovenste plaats en als A.F.C. er niet was, bezette Ajax de onderste. Ook E.D.O. II gaat Zaterdagmiddag naar Amsterdam en Schoten is natuurlijk er nieuwsgierig naar den uitslag, want de tegenpartij is Quick! Den vorigen keer won Quick met 169 en we gelooven dan ook niet dat de E.D.O.-reser ves Schoten de gewenschte verrassing zullen bewijzen. Haarlem II speelt Zaterdagmiddag tegen D.W.S. en R.C.H. II Zondagochtend tegen de Catchers. Voor R.C.H. II dreigt nog gevaar voor de bezetting der onderste plaats.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1