Italië, Cyprus en het Suezkanaal VELSEN BEVERWIJK Waar komt het vandaan? Jhr.mr. D. J. de Geer kabinetsformateur LUIDSPREKERS (Van een bijzonderen medewerker) ichard Leeuwenhart - Disraeli - Neville ChamberlainZoo op het eerste gezicht een nogal zonderling aan- j*. u»- doend en wonderlijk driemanschap. M „r de Cyprioten, zooals de bewoners van Cy- ÏJ™ worden genoemd, zouden u het mysterie Sïedig kunnen ophelderen Want deze dne rtsrnen symboliseeren yoor hen het contact 5;. het eiland in den loop der eeuwen, tot ÏÏj, maal toe, met Engeland heeft gehad. Dat mos voor de eerste maal in het jaar 1191, toen ripEngelsche koning Kichard Leeuwenhart op vruhtocht naar het Heilige Land, er landde S het met zijn ridders en passant meteen «prnverde om het weldra, tot stijving van zijn voor de mooie som van 100.000 gouden hvranten voordeelig weer aan de Tempelieren over te doen. Dit eerste Engelsche bewind was dus niet van bijzonder langen duur en droeg, om zoo te zeggen, meer een zakelijk karakter. S tweede kennismaking met de Eng'elschen had zeven eeuwen later plaats, in 1S78, toen ïrmeland's groote staatsman Disraeli het rtïïnd met het oog op de bescherming van hrt suezkanaal, van de Turken pachtte. Het hleef volzens de overeenkomst deel uitmaken van het Osmaansehe Rijk, maar werd voor taan door het ministerie van koloniën te Lon den bestuurd. Cyprus kreeg op die manier dus eigenlijk twee kapiteins op het schip en ieder een weet, dat dit niet bepaald een ideale toe stand is De Cyprioten ondervonden het aan den lijve want er werd weinig of niets meer voor huii welzijn en de verheffing van het Van JUcfuvtd £eeuuieafiwd tot Cham&ettaw ook elders, bijzonder geschikt. Zij staan hier dus voor een lastig dilemma. Om te trachten uit deze impasse te geraken is nu het systeem van het sparen van de kool en de geit geko zen: immigratie zal voortaan niet meer mo gelijk zijn concessie aan de bevolking evenwel, en dat is weer het „overal bekende administratieve achterdeurtje7', behoudens enkele uitzonderingen, waarbij aan welvaren de gegadigden en onder beperkende voorwaar den. nog zal kunnen worden toegestaan zich op het eiland te vestigen waardoor de welvaartspolitiek" is gered! Zoo heeft ook Cyprus zijn eigen zorgen en moeilijkheden. Het zal die, dank zij de ge moedelijkheid van zijn inwoners, wel te bo ven komen. Het werkelijke gevaar komt van buiten af, omdat het eiiand nu eenmaal een belangrijke strategische positie inneemt. In geval van oorlog zal Cyprus met het oog op een aanval op het Suezkanaal een eerste in zet van den strijd vormen in het oostelijk deel der Middellandsche Zee. En nu in 1939 heeft Cyprus, dat inmiddels in 1914 door Engeland werd geannexeerd en in 1925 tot' kroonkolonie is gemaakt, de bij zondere aandacht van Neville Chamberlain in verband met Italië's aspiraties en strategische positie in het oostelijk deel der Middelland sche Zee. Cyprus vormt namelijk een uitnemend door gangsstation op de route Italië - Dodecanesus - Rhodus - Egypte. Het kan, om zoo te zeggen, als springplank worden gebruikt om Egypte, en daarmee dus tegelijkertijd het Suezkanaal in zeer korten tijd te bereiken. Want de af stand van de Cyprische haven Limasol tot Port Saïd bedraagt per stoomschip slechts 19 uren, terwijl de overtocht van Rhodus waar volgens de laatste berichten nu reeds meer dan 60.000 Italiaansche militairen en mari niers zijn gelegerd naar Cyprus in één dag kan worden gedaan. Daarom is Cyprus nu een belangrijke pion op het strategische schaak bord van het oostelijke Middellandsche Zee bekken en ongetwijfeld heeft Italië reeds zorg vuldig overwogen hoe het in geval van een gewapend conflict zoo spoedig mogelijk het eiland kan bezetten. Het plan is, zooals alle Italiaansche ondernemingen, intusschen al van Duitsche zijde gecontroleerd. Men zal zich herinneren hoe eenigen tijd geleden dr. Joseph Goebbels aankondigde dat hij, het voorbeeld van zijn collega Goering volgend, voornemens was een korte buitenlandsche ontspanningsreis te maken. Terwijl de maar schalk daarvoor Italiaansch Libië koos en daar, onder een brandende Afrikaansche zon de noodige ontspanning zocht en vond in het bijwonen van manoeuvres en het inspecteeren van troepen, volgde de minister van propa ganda de route Rome-Dodecanesos-Rhodus- Kaïro, wat ook niet oninteressant was Nog in ander opzicht is, van strategisch standpunt beschouwd, Cyprus van beteekenis in verband met de machtsposities der groote mogendheden. Want, behalve een belangrijke militaire étappe op den weg naar Egypte, is het tegelijkertijd tengevolge van zijn geogra fische ligging, zoowel het Engelsche als het Fransche beginstation voor den weg over land naar Indië. Zou, om welke reden dan ook. van het Suezkanaal geen gebruik meer kunnen worden gemaakt, dan hebben Engeland en Frankrijk beiden in Cyprus een waardevolle voorpost ter bescherming van de, in dat geval noodzakelijke, landroute. Daarom is het eiland nu een belangrijk bezit voor de landen van het „anti-agressie front", terwijl het omge keerd een groote hindernis vormt op den ex- pansieweg naar het Oosten van de as Rome- Berlijn. SCisUmsche qtond (0 YPRUS, een van de merkwaardigste en tevens mooiste eilanden der wereld, heeft een eigen, heel oude geschiedenis. Homerus, de Grieksche dichter en historicus,, vertelt er ons al van. Aphrodite, Godin van de schoon heid en de liefde, zou ter hoogte van Paphos, een stadje aan de westkust van Cyprus, uit het vlokkend schuim van de golven der zee zijn geboren! Ter harer eere werd daar dan ook een tempel gebouwd. Nog niet lang gele den zijn bij de opgravingen allerlei voorwer pen te voorschijn gekomen, die bij de Venus- vereering in dien tempel werden gebruikt en nu zijn overgebracht naar het nationale mu seum te Nicosia, de hoofdstad van het eiland. Voorts was onder hen, die deelnamen aan den in de oudheid zoo veelbezongen en roemruch- ten Trojaanschen oorlog, ook de Cyprische koning Teucer van Salamis. In 1450 vóór Christus was een der Pharao's van Egypte, Thotmes III, heerscher over het eiland. Cy prus heeft sindsdien veel dynastieën zien ko men en gaan. Het is achtereenvolgens be stuurd door de Perzen, de Grieken, nog eens weer de Egyptenaren, de Romeinen, de By zantijnen, de Lusignans, de Genueezen, de venetianen, en op het laatst door de Turken, die het tenslottedrie eeuwen lang in hun bent wisten te houden. In 1571 door Sultan selim ij veroverd, bleef Cyprus onder Turksch bewind tot 1878 in welk jaar Sultan Abdoel üamid n het verpachtte aan Disraeli die, zoo- ais al werd opgemerkt, het eiland met het oog op de bescherming van het Suezkanaal onder ^ngelschen invloed wenschte te zien gesteld. maakt Cyprus thans sinds 60 jaren deel uit van het Britsche Imperium. Zal het op- sh-- J' m c*eze e eeuw' tooneel van een strijd om de macht worden, met de kans voor ae zooveelste maal nóg weer eens van eige naar te veranderen? De bevolking, over het algemeen rustig en rio ïi-'v1van aard, hoopt van harte dat hiitro ^er mogendheden aan haar zal voor- w,fn' Oermens zou in een komenden oor- COTiritSym^atIlie van het grootste deel der ypnoten niet uitgaan naar Engeland, even min trouwens als naar Italië. De 350.000 in woners van Cyprus bestaan namelijk voor het overgroote gedeelte meer dan 70 pCt. uit Grieken; de minderheid wordt gevormd door Turken en Armeniërs. En al deze Grieken heb ben maar één wensch: aansluiting bij Grie kenland! Engelsche noch Italiaansche be langen interesseeren hen. Zij gevoelen zich in alle opzichten Grieksch enkomen daar ook rond voor uit. Zóó rond, dat het al tot botsingen met het Engelsch bestuur aanlei ding heeft gegeven. In 1931 kwam het zelfs tot oproer. Er hadden samenscholingen plaats en te Nicosia trok het volk naar het Paleis van den gouverneur en stak dit in brand. Dat was een ernstig feit. En de Engelschen na men dan ook krasse maatregelen. Verschil lende personen, waaronder -«ok de aartsbis schop Kyrillos en enkele andere vooraan staande geestelijken, werden verbannen. De vrije meeningsuiting werd onmogelijk ge maakt. Het zal hun, die niet met de toestanden op Cyprus op de hoogte zijn, wellicht verbazen dat ook priesters gestraft werden en zelfs van het eiland werden verwijderd. Het is op Cy prus echter zóó gesteld, dat de Grieksch-Or- thodoxe geestelijkheid er bijzonder met het volk meeleeft. Men ziet de priesters in hun typische dracht, de lange haren samenge bonden tot een wrong en getooid met het merkwaardige fez-achtige hoofddeksel, eigen- lyk overal. In de steden zag ik ze in de kof fiehuizen en op het platteland bij de boeren. Van de autobussen, die de verbinding tus- schen de zes Cyprische stadjes Famagusta, Kyrenia, Nicosia, Larnaca, Limasol en Paphos onderhouden, zijn ze trouwe klanten. En bijna altijd hebben ze een courant bij zich waaruit ze de omstanders of medereizigers voorlezen en daarbij dan meteen de noodige toelichting- geven. Zij zijn volkomen op de hoogte van de politieke gebeurtenissen in de wereld en het volk heeft in hen dan ook zoowel geestelijke als politieke raadslieden en voorlichters. Juist nu is er wegens deze, door het Engel sche bestuur zeer ongaarne geziene activiteit van de geestelijkheid, weer eenige beroering op Cyprus. De eenig overgebleven bisschop, Z. Em. Leontios, tevens waarnemend aarts bisschop van Nicosia, hield, in zijn kwaliteit van voorzitter van het schoolbestuur, eenige weken geleden een toespraak tot een aantal leerlingen en liet zich daarbij in dezen zin uit dat zij zich hun Grieksche afkomst steeds bewust moesten zijn en die dan ook nimmer mochten verloochenen. Dat geleek op een tegenwerken van de Engelsche politiek, die er juist op gericht is de Cyprioten tot eèn zelf standige gemeenschap op te voeden met een, uiteraard, Engelsch georiënteerde belangstel ling. Dies werd Z. Em. ter verantwoording ge roepen met als resultaat dat hij nu geïnter neerd is in het geïsoleerd gelegen district Paphos. Aan de dagbladen de meeste zijn in het Grieksch gesteld en slechts één, de „Embros", verschijnt in het Engelsch is ver boden over de zaak verder te reppen. De be volking is over dit alles zeer ontsticht en de heftigsten zijn tot tegenactie geprikkeld. In Limasol kwam ik op straat een verkooper van platen en foto's tegen. In mij een Engelsch- man vermoedend, haalde hij uit zijn voorraad ijlings een foto van bisschop Leontios te voor schijn, hief die demonstratief omhoog en begon luidde het publiek op te wekken het portret van hun „verbannen metropoliet", zooals hij zich uitdrukte, te koopen. Het mocht volgens hem in geen enkel huisgezin ontbreken. Dat was zijn wraak op den gehaten Brit! En aan de oogen van de omstanders was te zien dat ze het een prachtige zet von den. Ze genoten er van. Overigens is het Engelsche bewind er steeds op ingesteld om, waar mogelijk, de bevolking milder te stemmen. Allerlei maatregelen wor den daartoe getroffen, zooals o.a. de aanleg van openbare werken elk stadje heeft nu bijv. zijn eigen modern ingerichte publieke markthallen gekregen en ontspannings gelegenheden, terwijl getracht wordt de jeugd de Britsche geestesgesteldheid en zienswijze bij te brengen door het jaarlijks organiseeren van studie- en vacantiereizen naar Engeland. Wat den godsdienst betreft behooren, zooals al werd gezegd, de Grieken allen tot de Grieksch-Orthodoxe kerk. Laat ik er nog even bij vertellen dat, evenals de Maltesers waar over ik vroeger al eens heb geschreven, de Cy prioten bovendien tot de oudste Christenen behooren. Paulus en Barnabas hebben beiden op het eiland gewerkt en er persoonlijk de eerste Christengemeente gesticht! Zelfs is Cyprus het eerste land ln de geschiedenis dat door een Christen werd bestuurd: het was de Romeinsche stadhouder Sergius die door Pau lus zelf tot het Christendom was bekeerd. De Turken, bijna allen Mohammedaan, hebben hunnerzijds een plaats van historische veree ring in de „Tekké" bij het meer van Larnaca Daar wordt namelijk het stoffelijk overschot bewaard van Umm Haram, de echtgenoote van een van de metgezellen van den profeet Mohammed. De graftombe trekt jaarlijks het bezoek van tallooze Mohammedaansche pel grims. Ook kiet oon Jodenwiaaqstuk BEHALVE de strubbelingen met de Griek sche geestelijkheid en daardoor met de bevolking, is er nog een andere kwestie die de Engelschen op het oogenblik zorg en moei lijkheden veroorzaakt. Dat is het Jodenvraag stuk dat nu ook op Cyprus acuut is geworden. Uit Duitschland verdreven en door de onlus ten in Palestina er toegebracht om naar rus tiger oorden uit te zien, hebben de laatste jaren veel Joden zich op Cyprus gevestigd. Ze hebben er zich in het zakenleven ingewerkt. Winkels zijn geopend, allerlei soort van han del werd begonnen en zelfs zijn in het weste lijk deel van het eiland, naar het model van de ondernemingen in Palestina, sinaasappel en citrus-plantages ingericht. De „Cyprus Pa lestine Plantations Ltd." breiden zich meer en meer uit en zijn een belangrijke concurrentie gaan vormen voor de bevolkingsonderne mingen. Dat is, zooals te begrijpen valt, hee- lemaal niet naar den zin van de Cyprioten. Ze zijn gaan protesteeren bij het gouvernement en verlangen nu dat de immigratie van Jo den zal worden verboden. Van hun kant wil len de Engelschen echter gaarne de ontwik keling van het eiland bevorderen en de nij vere Joodsche gemeenschap is daartoe, zooals H.M. de Koningin heeft hedenochtend ten paleize te Soestdijk ontvangen jhr. mr. D. J. de Geer en hem verzocht een kabinet te vormen. Jhr. de Geer heeft gevraagd deze op dracht in beraad te mogen houden. VAN EEN AUTO GESLINGERD. 1 Hedenmorgen is de Amsterdamsche visch- handelaar M. L., die op een vischauto zat. toen deze van de halkade komende door de bocht in de richting van de Julianabrug reed, van de auto geslingerd. Hij viel met het hoofd op straat en kreeg een bloedende hoofdwond. Na door eenige leden van het Roode Kruis te zijn verbonden, werd de man per auto naar het Antonius-Ziekenhuis overgebracht. VERTROKKEN TRAWLERS Heden zijn vertrokken: Bloemendaal IJM 71, Petten IJM 49, Dirkje RO 53. LANTAARNPAAL OMVER GEREDEN Hedenmorgen kwam de bestelwagen van den heer R. op den Velserduinweg in aanraking met een lantaarnpaal, die tegen deze botsing niet bestand bleek en vlak boven den grond af knapte. verscheidene raadsleden en tal van belang stellenden. Burgemeester Sloet zeide in zijn openings woord. dat hij met veel genoegen de feesten, maar vooral de Floraliatentoonstelling opende, omdat hij het opwekken van liefde voor bloe men en planten bij kinderen van zeer veel be teekenis achtte. Nu hij voor de eerste maal gelegenheid had om over de B.B.B. te spreken, wilde spr. van zijn waardeering getuigen voor het werk van de Buurtvereeniging, die de be langen van geheel Castricum dient. Namens de jury van de Floraliatentoonstel ling deelde de heer Boschman mede, dat voor de 230 inzendingen 37 prijzen en een eereprijs van het gemeentebestuur beschikbaar zijn, zoodat de jury bestaande uit de heeren P. Boschman, J. C. Dingerdis, C. Duinker en J. Budding een zeer moeilijke taak wachtte. De burgemeester zal Zaterdagmiddag om 4 uur op de tentoonstelling de prijzen uitreiken. In de avonduren hebben duizenden belang stellenden genoten van de verlichting met lampions, die tusschen het groen en de bloe men een schitterend effect maken. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) Tarbot 12892 ct. per K.G, Tong 16090 ct. per K.G. Heilbot 130—125 ct. per K.G. Zetschol f 2321 per 50 K.G. Kleinschol f 18—6.60 idem. Bot f 163.20 idem. Schar f 8.50—2.80 idem. Kleine roode poon f 2.100.70 idem. Groote schelvisch f 2322 idem. Middel schelvisch f 21 idem. Kleinmiddel schelvisch f 20 idem. Kleine schelvisch f 1710 idem. Groote gul f 128.10 idem. Kleine gnl f 9.50—6.20 idem. Wijting f 5.60—4.10 idem. Makreel f 11.50—10.50 idem. Versche haring f 8.807 idem. Kleine heek f 97.50 idem. Kabeljauw f 80—35 per 125 K.G. Vleet f 1.75 per stuk. Leng 85—60 ct. per stuk. Koolvisch 28—9 ct. per stuk. BESOMMINGEN. Aangevoerd aan den afslag: 4 kantjes steurharing, 1088 kisten versche haring. manden. Trawlers. 850 Delft IJM. 7f ^300 750 Ewald IJM. 48 f 4510 310 Uiver IJM. 384 f 1020 Loggers: R. O. 1 f 100. SCHAAKCLUB „KIJK UIT". De uitslagen der deze week gespeelde vijfde ronde waren als volgt: Hoofdklasse. P. A. Veldheel-J. Wolfraad 01 C. PelsC. van Krimpen afgebr. S. KooiJ. Kraayenoord 10 Eerste klasse. G. L. de HaasD. J. van Rijswijk 10 H. KoelemeyJ. Hillecamp 01 J. A. A. FalkS. Woldringh 01 J. A. StalsJ. H. de Vries 1—0 H. AarsenM. Soeteman 01 W. DeelderC. Rodenberg 10 H. Aarsen—W. Verhagen 0—1 Tweede klasse. J. KooiH. Dienaar 10 J. Kooi—Joh. van Heyst VzVa J. BoschertA. J. Korff VzVa H. Aarts—Joh. van Heyst 10 Derde klasse, A. van Eerden—C. Geyteman 01 D. VoogdH. Buchi 01 H. Buchi—C. Geyteman afgebr. H. J. ZijlstraA. Burggraaf 01 D. VoogdP. de Haas 01 A. CroonenborgR. Blok 10 VERKEERSONGELUKKEN. Op den Hagelingerweg te Santpoort is Don derdagmiddag, tijdens de drukte bij de Hard draverij, een 76-jarige dame uit Santpoort door een luxe auto uit Haarlemmermeer aan gereden, waardoor het linkerdijbeen werd ge kneusd. Na ter plaatse te zijn verbonden, is zij per taxi naar haar woning vervoerd. Op den Wijkerstraatweg te Velsen-Noord is Donderdagmiddag een 20-jarige woonwagen- bewoonster door een vrachtauto aangereden en eenige meters meegesleurd. Zij kreeg eenige ontvellingen en haar kleeding en rijwiel werden beschadigd. ALS HET PRINSJE OF PRINSESJE GEBOREN IS... Feestverlichting in Velserbeek. Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van de ophanden zijnde blijde gebeurtenis, even als bij de geboorte van Prinses Beatrix, in Velserbeek een feestverlichting worden ont stoken, die zoo mogelijk nog mooier zal wor den dan die van verleden jaar, doordat de verlichting uitgebreider wordt en de boomen nog in het blad staan. Ook het Raadhuis wordt weer verlicht. Die verlichting zal geschieden zoo mogelijk op den avond van den dag der geboorte en op den avond van den nationalen feestdag. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Verder stijgende temperatuur, plaatselijk regen met kans op onweer, later opkla rend, zwakke tot matigen wind uit Oos telijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 65 F. Laagste hedennacht 57 F. Hoogste heden 58 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 760 m.M. Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN Zaterdag v.m. 5.48 uur; n.m. 6.10 uur. Zondag v.m. 6.22 uur; n.m. 6.44 uur. Maandag v.m. 7.01 uur; n.m. 7.25 uur. TEMPERATUUR ZWEMBAD: Heerenduinen: lucht 59 F., water 68 F. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 4 AUGUSTUS Thalia Theater: „Het derde alarm" en „Tova- ritsj", 8 uur. Rex Theater: „Suez", 8.15 uur. Theater de Pont: „Sta op en vecht" en „Jon gens van de Tuchtschool", 8 uur. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Thalia Theater: „Het derde alarm" en „Tova- ritsj", 8 uur. Rex Theater: „Suez", 8.15 uur. Theater de Pont: „Sta op en vecht" en „Jon gens van de Tuchtschool", 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 4 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: „El Gatb, de ga lante bandiet" en „Doctor Rhythm", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Andy Hardy wordt verliefd" en „Een onvergetelijk man' 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Het Rooversnest" en „Onder twee vlaggen", 8 uur. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: „El Gato, de ga lante bandiet" en „Doctor Rhythm", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Andy Hardy wordt verliefd" en „Een onvergetelijk man", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Het Rooversnest" en „Onder twee vlaggen", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM ZATERDAG 5 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. De openstelling van het Postkantoor. Het clagelijksche sluitingsuur vervalt. Tot groot ongerief van de velen die dage lijks van de diensten der Posterijen gebruik maken was het Postkantoor te Beverwijk dagelijks van 4.305.30 voor alle postzaken, zelfs voor het verzenden van telegrammen gesloten. Hoewel deze maatregel reeds geruimen tijd geleden werd ingevoerd, maakten toch dage lijks vele ingezetenen op dat uur een vergeef- sche wandeling naar de post. Vele malen zijn reeds pogingen in het werk gesteld, vooral door de V.V.V. met medewerking van de groote be drijven om dezen hinderlijken maatregel on gedaan gemaakt te krijgen. Deze pogingen ble ven evenwel zonder resultaat, omdat de dienst, zooals van de zijde der Posterijen werd opge merkt, niet toeliet, het sluitingsuur te doen vervallen. Donderdag is evenwel daarin plotseling ver andering gekomen en heeft de directeur van het Postkantoor ons officieel medegedeeld, dat het Postkantoor van Maandag 14 Augustus af, op de werkdagen van 8 u. v.m. tot 7.30 uur n.m. onafgebroken geopend zal zijn. Deze tijding zal vooral door de bedrijven in Beverwijk met voldoening worden ontvan gen. CASTRICUM FEESTELIJKHEDEN TE BAKKUM BEGONNEN. Donderdag zijn onder groote belangstelling de driedaagsche feesten, georganiseerd door de Buurtvereeniging Bakkum's Belang, geopend in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, 2 3/5 SPELS ORGELS Mahoniehout m. 16 v. reg. pfametü Ut Wijk aan Zeeërweg 79 IJmuiden-O. uil Kennemerland 13 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooruitbetaling) NET DAGMEISJE gevraagd. Adres te vern. bur. van dit blad TE KOOP pracht damesrijwiel z. g. a. n. Prijs 15. Zeeweg 161 IJmuiden Oost GOED CHAUFFEUR b. z. a., ge negen alle voorkomende werk zaamheden te verrichten. Loon 14 p. w. Br. no. B 1438 bur. van dit blad Wordt terstond gevr. FLINK DIENSTMEISJE van 8—2 uur. Brons, Nachtegaallaan 4, IJm.- Oost. Gevr. een MEISJE van 8—2 uur. Aanm. 's av. na 7 uur Tollens laan 11 Driehuis. Gevr. LOOPJONGEN, goed k. fietsen. Tev. gesch. v. pakhuis- en winkelwerk. Aanm. n.m. van 7—8 uur Kompasstr. 38. Um. Net persoon z. KOSTHUIS (geen beroeps). Br. no. LJ 287 bur. van dit blad Boekenmarkt. Matthew Carey, een Iersch uitge- gever, die zich in 1784 te Philadelphia vestigde, ver kocht zijn boeken door bemiddeling van winkels en van reizende colpor teurs. Teneinde uitbreiding te geven aan zijn zaken, richtte hij in 1792 een soort boekenmarkt op. Dit was de oorsprong van de boekenmarkt, zooals wij die kennen. Burgemeestersbenoemingen in de V. S. Aanvankelijk bestond in Amerika de ge woonte, om de burgemees ters van regeeringswege te benoemen, doch in 1834 gaf New-York het voorbeeld om den burgemeester door stem ming onder de bevolking (popular vote) te benoemen. Dit voorbeeld werd door an dere steden gevolgd en se dert is het gebruik algemeen geworden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3