IJmuider Courant Heden weer onderhandelingen te Tokio? DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Ons Jxmsesie heet: Jjiem tmuia UisaMi Toestand zeer bevredigend Krachtige taal van Smigly Rydz GELUKWENSCH TWEEDE KAMER. Dantzigs Senaat Poolschen eisch. KENNEMER THEATER Hedenavond Dansen Craigie zou nieuwe instructies hebben ontvangen. 94e JAARGANG No. 235 (Jltgsve Louren» Coster. MaaUchappiJ Courant UitgaveD en Algem. DrokkerU N-V. Groote Houtstraat 93. Haarlem, TeL 10724. Bureau IJmuidei Courant» Kennemerlaan 42, IJmuiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, «orden kosteloos opgenomen in de gennemer Courant. Directiei P W. PEEREBOOM EIS ROBER1 PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 7 AUG. 1939 Abonnementen per week f 0.12'/», pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiêm L-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1*3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lOl Iteue De tekst van de Geboorte-acte van de jonggeboren Prinses luidt als volgt Heden, den zevenden Augustus negentien honderd negen en dertig, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter der Nederlanden, Prins van LippeBiesterfeld, oud acht en twintig jaar, wonende te Baarn, aan mij, ambte naar van den Burgerlijken Stand der gemeente Baarn, jonk heer Gerlach Cornells Joannes van Reenen, burgemeester van Baarn, verklaard, dat op Zaterdag den vijfden Augustus negentien honderd negen en dertig, des voormiddags te één uur, negen minuten, hem en zijner gemalinne, Harer Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhel- mina der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe-Biesterfeld, enzoovoorts, enzoo- voorts, mede wonende te Baarn, in het Koninklijk paleis, gelegen aan den Amsterdamschen Straatweg, nummer een, binnen deze gemeente, eene dochter is geboren, genaamd Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld, Zijne Koninklijke Hoogheid heeft Zijne dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegenwoordigheid van Hen- drikus Colijn, oud zeventig jaren, minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, wonende te 's-Gravenhage en jonk heer Frans Beelaerts van Blokland, oud zeven en zestig jaren, kamerheer in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, minister van Staat, vice-president van den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage. Hiervan is deze acte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen. De beteekenis van de namen. De eerste naam, het Grieksche. woord voor vrede, heeft in 'deze tijden een bijzondere, symbolische beteekenis. Wij hooren zoojuist van burgemeester Van Reenen, dat deze naam zal worden uitgesproken als „Iereen". De tweede naam van de Prinses spreekt voor zichzelf. Het is de naam van onze on vergetelijke Koningin-Moeder. De derde naam, Elisabeth, is die van de oud tante van de jonge Prinses, de groot-hertogin van Oldenburg. „De laatste groote daad in het reconstructieproces". De toestand van Prinses Juliana, zoo wel als die van de jonggeboren Prinses blijft alle reden tot volle tevredenheid geven. (w.g.) Dr. J. DE GROOT Besprekingen van Jhr. de Geer. De kabinetsformateur, Jhr. M/r. D. J. de Geer, heeft Zaterdagmiddag te zijnen huize ontvangen den chef van de afdeeling diplo matieke zaken van het departement van Bui- tenlandsche Zaken, Mr. E. N. van Kleffens, die onlangs benoemd is tot gezant te Bern. Tevens vernemen wij, dat de heer De Geer dezer dagen contact heeft gehad met oud-mi nister Weiter. In den namiddag heeft Jhr. Mr. D. J. de Geer ontvangen «den luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant- van het veldleger., KIND VERDRONKEN. Zaterdagavond is het vijfjarig zoontje van de familie Smorenberg bij het spelen achter de woning aan het Korte Grachtje te Maarssen te water geraakt en verdronken. Drie kwartier later werd het lijkje opge haald. pogingen om bij het slachtoffertje de levensgeesten op be wekken bleven vruchte loos. Groot aantal menschen in Spanje terechtgesteld. In een officieel communiqué wordt medege deeld, dat de moordenaars van Gabaldon gere- cruteerd waren uit de „meest sinistere Marxisti sche onderwereld en sociale misdadigers waren, die werden aangemoedigd door zekere verborgen communistische en revolutionaire afdeelingen." Het nieuwe Spanje zoo wordt gezegd zal-niet toestaan dat aanslagen op den staat wor den gepleegd, iedere poging hiertoe is nutteloos, want zij zal onmiddellijk met de grootste strengheid worden onderdrukt. Niemand moet hierover in twijfel zijn. Tenslotte wordt in het communiqué gezegd, dat de autoriteiten zorg zullen dragen, dat de tragische afschuwwekkende toestanden, wel ke hebben geleid tot een driejarigen bevrijdings- .oorlog, niet terug zullen keeren." Ridder Von Epp over de oplossing van het Duitsche koloniale vraagstuk. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat rijks stadhouder Ridder von Epp te Dresden op een bijeenkomst ter gelegenheid, van. de Duitsche koloniale tentoonstelling eën toespraak gehou den heeft, waarin hijo.a. verklaiirde: Elk der voornaamste mogendheden, die thans Duitsche kolonieën in handen hebben, willen haar een zijdige aanspraken handhaven door een. gróót volk tot ondraaglijkheid toe de levensruimte te versperren. De oplossing van het koloniale vraag stuk zal de laatste grootste daad zijn in het reconsrtuctieproces van het Duitsche rijk. Het zou een miskenning zijn, dat wij ons in de kolo niale kwestie niet zouden roeren, eer de andere kwesties zijn opgelost. De politieke tegenstan ders moesten er van overtuigd zijn, dat het den Duitschers bij hun eisch om koloniën ernst is en dat zij te doen hebben met een duurzaam en niet meer af te wijzen eisch van het volk.. GUNNING BIJ NED. SPOORWEGEN. De uitvoering van de werkzaamheden be doeld in bestek 77 N.S. betreffende het maken van eenige verzonken sporen in het gebouw voor „kleine herstellingen" van de Cehtrale wagen werkplaats te Haarlem te .gegund aan E. de Bruin, aannemer te Hoogland bij Amersfoort voor de som- van 10277. Buitenlandsche deelneming in nationale vreugde In verband met de geboorte van een prinses te Soestdijk heeft Rijkskanselier Hitier zoo wel aan H.M. Koningin Wilhelmina als aan Prinses Juliana en Prins Bernhard telegra fisch gelukwensohen gezonden. Koning Leopold van België heeft telegram men van gelukwensch doen toekomen aan Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en Prins Bernhard. Voorts heeft Z.M. een bloem stuk aan Prinses Juliana gestuurd. De heer Pierlot, minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken van België, heeft den .gezant van België te 's-Gravenhage 'baron Herry, opgedragen, aan de Koninklijke Familie en aan de Nedèrlandsche regeering de gelukwensohen van de Belgische regeering en van het Belgische Volk met de blijde ge beurtenis aan het hof te Soestdijk over te brengen. Ook de waarnemende burgemeester van Brussel, de heer Coelst, heeft een telegram met gelukwenschen aan H.M. Koningin Wilhelmina gezonden. Ook de ex-keizer van Duitschland heeft een telegrafische gelukwensch en een bloemstuk gezonden. Japansche keizer zendt zijn gelukwenschen. TOKIO, 7 Augustus (A.N.P.) De Keizer en de Keizerin van Japan heb ben het Nederlandsche Hof een tele grafische gelukwensch gezonden naar aanleiding van de Blijde Gebeurte nis te Soestdijk. Slechts één antwoord op geweld Maarschalk Smigly Rydz heeft bij feesten te Krakau ter gelegenheid, dat 25 jaar geleden de legionnarissen van Pilsoedski zijn vertrokken, Zon dag te Krakau een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Er is op geweld slechts één ant woord: eveneens kracht en geweld. Wij hebben den vrede evenzeer lief als andere naties, doch er is geen macht, die ons ervan overtuigen kan, dat er een recht is, dat voor den een „nemen" beteekent en voor den ander „geven". Over Dantzig zeide die maarschalk, terwijl hij zijn woorden vergezeld liet'gaan van vuistslagen op de lessenaar: Dantzig vormt de long van onze economische organisatie. Polen heeft zijn standpunt uiteengezet op een wel omlijnde wijze, die géén ruimte laat voor tweeërlei uitleg. Niemand denkt, dat onze vaderlandsliefde ons minder plichten oplegt, dan zijn vaderlandsliefde hem. (Een zin speling op Hitier, hoewel de naam niet werd uitgesproken). Deze woorden werd gevolgd door een langdurig applaus van de aanwezi gen, dié herhaaldelijk riepen: „Wij willen EEN WALVISCHVAARDER AAN DEN ARBEID. Een waivisch wordt geharpoe neerd, hoog spat het schuimende zeewater op, de visch strijdt echter tevergeefs, na eenige oogenblikken wordt hij aan boord van het schip geheschen. VAN DE De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. J. R. H. van Schaik heeft het vólgende schrijven aan H.M. de Koningin gezonden. Mevrouw De verblijdende mededeeling, welke ten verzoeke van Uwe Majesteit aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd gedaan, heeft de Kamer met groote vreugde vervuld. Dankbaar voor den zegen, wélke op nieuw aan Uw dochter en haren gemaal werd geschonken, deelt de Kamer eer biedig in de gevoelens van Uwe Majesteit en van het Prinselijk gezin. Het verheugt haarte weten, dat het volk in zijn aanhankelijkheid aan Oranje zich hoog gedragen voelt door het gelukdat over het Koninklijk Huis kwam. God behoede de nieuwe telg uit Uwer Majesteits geslacht". geeft toe aan Poolsche douaneambtenaren blijven in functie. De Senaat van Dantzig had kort geleden aan bepaalde Poolsche douane-ambtenaren meegedeeld, dat van Zondagnacht af him diensten in de Vrije Stad niet langer noodig wa ren. Na een krachtig protest van de Poolsche regeering is dit besluit door den Senaat ingetrokken. Tevens is aan de Poolsche regeering medegedeeld, dat de Senaat in den loop van deze week de algemeene kwestie der douane-ambtenaren in de Vrije Stad zal behandelen. Voor zoover uit de verschillende berichten valt af te leiden, moeten ed twee Poolsche nota's over deze kwestie aan den Senaat zijn gezonden. De eerste nota behandelde het algemeene vraagstuk. Polen herinnerde daarin aan de overeenkomst van 1920 waarbij het 't recht kreeg toezicht op de douane te oefenen en het aantal benoodlgde inspecteurs vast te stel len. Polen verklaart zich bereid de inspecteurs bij de vetfabriek Amada c.p hun post te laten een terugtrekken zou er toe leiden, dat deze fabriek niet meer aan Polen kan expor teeren mits Polen's rechten geëerbiedigd worden. met de best bekroonde band van NederlandLUMIREX MIKE SERENADERS, the Aristo crats of Swing, de winnaars van diverse jazz-concoursen. (Adv. ingez. Med.) Nog voordat de Senaat op deze nota geantwoord had, heeft de Poolsche regeering een tweede, in zeer krach tige termen gestelde nota verzonden, naar aanleiding van het voor morgen aan haar inspecteurs aangezegd ont slag. In deze nota, waarin een ter mijn voor antwoord gesteld zou zijn, verzocht de Poolsche regeering intrek king van dezen maatregel en tevens een spoedig antwoord op haar eerste nota in zake het algemeene probleem. Na het hierboven vermelde besluit van den Senaat wees men er volgens Reuter te War schau op, dat door het antwoord van den Senaat het algemeene probleem der Poolsche douaneambtenaren nu gedurende de volgende week overgelaten is aan een beslissing van Berlijn. Uit Polens energiek optreden blijkt, aldus verklaart men met nadruk, dat het niet bereid is toe te staan, dat zijn douanerechten in de vrije stad aangetast worden. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft een eenigs- zins andere lezing van het geval en meldt dat in de tweede nota een termijn voor be antwoording was gesteld, welke Zaterdag middag afliep. Volgens dit persbureau zou de nota overhandigd zijn „op grond van het vermoeden, dat de maatregelen van Dantzig tegen de niet in den douanedienst opgeleide Poolsche douane-inspecteurs reeds in werking getreden waren. De nota verlangde intrekking dezer zoogenaamde maatregelen en dreigde met „drastische" Poolsche maatregelen, voor het geval dit verlangen niet zou worden inge willigd. Er zou ook sprake geweest zijn van een wapening der Poolsche douanebeambten. In toonaangevende kringen te Dantzig is on danks dit optreden van Polen geenerlel ner vositeit waar te nemen. Van de zijde van Dantzig is tot dusverre zelfs geen mede deeling over deze aangelegenheid gedaan". Een andere maatregel tegen Poolsche ambtenaren. Volgens Havas heeft de bond van huis eigenaren te Dantzig een honderdtal gezinnen van te Dantzig wonende Poolsche ambtenaren en douanebeambten de huur opgezegd. Zij moeten hun woningen binnen twee weken verlaten. Arrestaties te Dantzig. Havas meldt, dat te Warschau uit Dantzig wordt vernomen, dat vele burgers, die dienst hebben gedaan in het Duitsche leger en daar na naar Dantzig zijn teruggekeerd, door de politieke politie zijn gearesteerd. De meeste arrestanten zouden naar Duitschland worden overgebracht. Het aantal arrestaties van den laatsten tijd bedraagt 300. De Britsch-Japansche conferentie te Tokio, die op 1 Augustus werd onderbroken, zou heden weer bijeenkomen. Men hoopte, dat heden de instructies voor Craigie zouden zijn aangekomen. In een formeele bijeenkomst in de officieele residentie van den vice-minister van buiten landsche zaken .Lebben, volgens de Japan Ti mes, de Japansche en Britsche consuls te Tientsin, Hikozo Tanaka en majoor G. A. Her- bert, voorbereidingen getroffen voor het ont werp van een schriftelijke overeenkomst, die tusschen beid>e regeeringen zou worden uit gewisseld betreffende problemen der politie en openbare orde in de Britsche consessie te Tientsin. De „Japan Times" schrijft, dat de Britsche autoriteiten reeds de laatste in structies hebben ontvangen van de Londen- sche regeering en dat overeenstemming van opvattingen zou zijn tot stand gekomen tus schen de vertegenwoordigers der beide re gee- ringen op volgende punten: 1. Onmiddellijke uitlevering aan de Japan sche autoriteiten van de moordenaars van den douaneambtenaar Tsjeng Hsi Kang. 2. Maatregelen in samenwerking tusschen de Japansche autoriteiten en den gemeente raad voor de controle op en en opsporing van anti-Japansche elementen, communisten en algemeene misdadigers in de Britsche con cessie 3. Instelling van een verbindingsorgaan tusschen de Japansche en Britsche autoritei ten voor bovenvermeld doel. 4. Strenge controle op anti-Japansche pu blicaties, onderwijs en andere dei-gelijke fa ciliteiten binnen de concessie. 5. Ontslag van alle anti-Japansche politie mannen. 6. Aanstelling van Japansche adviseurs in den gemeenteraad. Aangezien bovenstaande zaken in nauw ver band staan met de economische problemen, verwacht men, dat de schriftelijke overeen komst tusschen de beide regeeringen zal worden uitgewisseld na de onderhandelingen over de kwestie van het zilver en de fapi, die thans behandeld wordt in de ronde tafel conferentie zoo schrijft de „Japan Times". Het blad voegt hieraan toe, dat nog geen instructies zijn ontvangen door den Britschen ambassadeur, Craigie, betreffende de econo mische kwesties, die een impase hebben ver oorzaakt op de ronde tafel conferentie. Mocht Londen opzettelijk trachten de conferentie om den een of anderen reden te vertragen, aldus genoemd dagblad, dan zal de Japan sche regeering een krachtig standpunt bepalen, bij de behandeling van een dergelijken toe stand, vermoedelijk door den Britschen auto riteiten te vragen een antwoord te geven bin nen een bepaalden termijn. De redevoeringen van Chamberlain en Halifax. De gedelegeerden van het Japansche leger uit Tientsin zijn door de redevoeringen van Chamberlain en Halifax onaangenaam ge troffen en verklaren, dat de geest van de overeenkomst tusschen Arita en Craigie is ondermijnd en spreken het vermoeden uit, dat de Britsche regeering opzettelijk tijd tracht te winnen door instructies voor Craigie achter t houden. Hieraan voegden zij toe, dat wan neer deze methode voortgezet wordt, het Japansche leger in Noord-China gedwongen zal zijn op te treden om zijn veiligheid te verzekeren, en dat de anti-Britsche agitatie in Noord-China slechts een natuurlijken dood zal sterven, wanneer Engeland zijn politiek ten gunste van Tsjang Kai Sjek laat varen. In Tokio verklaart men voorts, dat Japan niet verantwoordelijk is voor de anti-Britsche agitatie, welke zich in Nóord-China ontwik kelt. Een protest van den Britschen consul in verband met een incident, dat zich Vrijdag heeft afgespeeld en waarbij 200 personen een betooging tegen Engeland hielden is door de Japansche autoriteiten afgewezen, omdat de betoogers volgens het oordeel dezer autoritei ten geen Japanners waren.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1