Jladic e*t dtMeiéfc CEBUTO ASPIRIN Spoorwegrampen Üapan dichter bij de as? jn Engeland. Strang terug naar Londen. Kt is Reizen NIEUWS IN 'T KORT feADH) PROGRAMMA VACANTIE! MXANDA'G 7 AUGUSTUS 1939 Acht dooden, vele gewonden. Zaterdag, toen honderdduizenden Engelschen op weg naar hun vacan- tieoord waren, zijn twee spoorweg ongelukken gebeurd, waarbij acht personen om het leven zijn gekomen en tientallen personen werden ge wond. Het eene ongeluk geschiedde tusschen Ste- venton en Saltvoath. Daar is de Isle Arran Express uit Glasgow in een zeer scherpe bocht verongelukt Aan de buitenzijde dezer bocht ligt een herstellingsoord voor mijnwerkers. Vijftig ver pleegden zaten juiat aan tafel het was halftwee in den middag toen zij tot him ontzetting den trein den dijk af zagen rijden en recht op zich af zagen komen. Op slechts enkele meters van het tehuis kwam het gevaarte tot stilstand. De locomo tief boorde zich tot de assen in den grond en kantelde vervolgens oan, de eerste wagon werd tegen de machine omlaoaggedreven en bleef met het voorste eind in de luoht steken, ter wijl de beide volgende wagons in elkaar ge drukt worden. De twee volgende wagons ont spoorden, doch bleven op den dijk staan, ter wijl slechts de laatste twee wagons in de rails bleven. Het reddingswerk duurde uren. De stoker en twee reizigers bleken te zijn gedood. Van enkelen der vele gewonden is de toestand levensgevaarlijk. Het tweede ongeluk gebeurde te Bramshot In Hampshire. Daar zou een extra-trein 2000 werklieden, die daar aan een militair kamp gewerkt hadden, naar de kust vervoeren, van waar zij naar het eiland Jersey in het Kanaal zouden worden gebracht om eenige dagen yacantie te genieten. Toen de trein aankwam staken, naar oog getuigen verklaren, deze 2000 man gelijktijdig de rails over in het verlangen, een goede plaats te bemachtigen. Doch de trein kwam niet tot stilstand; de locomotief boorde zich een weg In de samengepakte menigte, die zich op de rails bevond, een spoor van verwoesting ach terlatend. Voor zoover thans bekend, zijn vijf personen gedood en vele gewond. Duitschland heeft meer steenkolen noodig. Paul Walter moet zorgen, dat de productie grooter wordt. Goering heeft Paul Walter benoemd tot last hebber voor de opvoering van de steenkool- productie. De vorderende uitbreiding der vier- jaarsproduotie, de aanhoudende stijging der bewapeningstaken, evenals de geweldige uit breiding van het verkeer hebben de steen- kolenbehoefte dermate opgevoerd, dat een tijdige en volledige voldoening aan die be hoefte zonder bijzondere maatregelen niet bereikt kan worden. Generaal veldmaarschalk Goering heeft den nieuwen lasthebber er op gewezen, dat een zoo ver mogelijk gaande uitbreiding van den woningbouw voor mijnwerkers, de waar borging van een voeding, welke in overeen stemming is met de van den mijnwerker ge- eischte prestaties, en een bijzonder nadrukke lijke zorg voor zijn "gezondheidstoestand'voor werp moeten zijn van de zorgen van den last hebber. Granaat doodt een aantal kinderen. In de nabijheid van Forli (Italië) hebben kinderen een granaat gevonden, die tijdens schietoefeningen niet tot ontploffing was ge komen. Zij gingen er mede spelen, waarbij de granaat explodeerde. De kinderen werden gedood. Zijn aanwezigheid te Moskou niet meer noodzakelijk geacht. De Britsche adviseur William Strang zou volgens Reuter heden Moskou per vliegtuig verlaten en naar Enge land terugkeeren. Er worden voor dit vertrek twee redenen opgegeven: lo. de geweldige hoeveelheid werk op de centrale afdeeling van het Foreign Office, waarvan Strang de chef is; 2o. het feit, dat de politieke kwesties welke nog te Moskou worden bespro ken tot zulk een minimum zijn geslon ken, dat de ambassadeur Sir William Seeds zonder Strang's steun de onder handelingen verder kan voeren., Potemkin, de Russische plaatsvervangend volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, heeft Zaterdag de ambassadeurs van Frank rijk en Engeland ontvangen om het pro gramma voer de ontvangst der Britsche en Fransche militaire delegaties te bespreken. Men verwacht dat de onderhandelingen zich niet verder zullen ontwikkelen, zoolang Strang niet zijn persoonlijk rapport te Lon den zal hebben uitgebracht. De militaire be sprekingen zullen, naar men gelooft, de poli tieke onderhandelingen voorloopig op den achtergrond dringen en waarschijnlijk zal pen definitieve overeenkomst tot stand komen, alvorens de militaire besprekingen aanzienlijk gevorderd zijn. Duitscli vliegtuig in Spanje verongelukt. Het vliegtuig „Hans Wende" dat een bij- zonderen vlucht tusschen Madrid en Barce lona uitvoerde, heeft zijn doel niet bereikt, Terstond is met de nasporingen begonnen. Bij Hispitalet is de vernielde machine gevonden. De bemanning bestaande uit 3 koppen als- »iede de negen passagiers, waaronder kolonel *on Scheele, bleken te zijn omgekomen, Besprekingen der Japansche diplomaten aan het Como- meer geëindigd. De besprekingen tusschen de beide Japan sche diplomaten Osjima en Sjiratori aan het Comomeer zijn beëindigd. De eerste Japansche militaire attaché in Rome, generaal Karawaki, is uit de Villa d' Este vertrokken om zich aan te sluiten bij de andere buitenlandsohe militaire missies bij de Italiaansche manoeuvres in het Po-dal. Twee hooggeplaatste ambtenaren der Ja pansche ambassade in Rome zijn per vliegtuig naar de Italiaansche hoofdstad teruggekeerd. De beide ambassadeurs zijn tot heden in de ViUa d' Este gebleven. Hoewel te Tokio nog geen enkele of- ficieele inlichting over de conferentie tusschen Osjima en Sjiratori ontvan gen is, lijken de mededeellngen van Japansche kringen volgens Havas te bevestigen, dat kort geleden aanzien lijke vorderingen zijn gemaakt ten aanzien van een aansluiting van Japan bij het Duitsch-Italiaansche militaire bondgenootschap. Volgens inlichtingen waarvan geen bevestiging kon worden verkregen, zou Tokio in de eerste week van Juni den regeerin gen van Berlijn en Rome tegenvoor stellen hebben gedaan, welke daar onvoldoende zouden zijn geacht. Ten aanzien van Rusland zouden die tegen voorstellen voorzien hebben in een onvoorwaardelijk en automatisch wer kend bondgenootschap. Welingelichte kringen te Tokio, die in nauw contact staan met het kabinet, verklaren, dat het in het buitenland gepubliceerde be richt betreffende toetreding van Japan tot Het Duitsch-Italiaansch bondgenootschap vol komen voorbarig is. Zij voegen hieraan toe: „er is op het oogenblik niets nieuws op dit gebied". Dezelfde kringen erkennen, dat toe treding van Japan tot dit bondgenootschap de laatste dagen is besproken door de militaire autoriteiten, doch niet bestudeerd is tijdens een conferentie van vijf ministers van Vrij dag, aangezien Hiranoema van meening is, dat deze kwestie nog het voorwerp moet uit maken van diepgaande onderhandelingen, zoowel in de verschillende Japansche politieke kringen als tusschen de deelgenooten van den driehoek BerlijnRomeTokio. Mobilisatie in Polen schrijdt voort. Met het oog op de Duitsche troepenconcen traties aan de grenzen van Zuid- en West- Polen wordt de Poolsche mobilisatie voortge zet, aldus meldt Reuter uit Warschau. Om de paar dagen worden officieren en manschap pen opgeroepen. De mobilisatie zal haar hoog tepunt bereiken tegen het einde van deze maand. De „Koerjes Polski" schrijft, dat de Duit sche militaire voorbereidingen zóó intens zijn en op zóó groote schaal geschieden en dat de toestand zoo gespannen is, dat de waak zaamheid van Polen en zijn bondgenooten wel verscherpt moet worden. zonder zorgen per Cebuto Touring car. Alles 1e klasl Geen gezeur, geen hotelfooien, geen oponthoud, geen taalkwesties Cebuto regelt alles! Uit de Cebuto Massakeut: 3 dg. Valkenburg en den Eifel 19.75 4 dg. Luxemburg 32.50 13 dg. Fransche Rlvlèra 112.— 4 dg. Rijn 29.50 5 dg. Rijn 38.50 13 dg Praag-Weenen-Budapest 112. Inlichtingen en Reisgids bij: A C. HEEMSKERK, Houtplein 34 - Haarlem - Tel. 16448 Agenten: Spaas, Rljksstraalw. 21, Haarlem-N. Tel. 16531 fa. Bruynzeel, bij Velserp., Velsen-N. Tel. 3064 PARIJS, 5 Augustus. Eir gaan onbe vestigde berichten die dus met volle reserve gegeven worden aan de Parijsche beurs dat er een plan zou bestaan, tot gelijk tijdige devaluatie van den dollar, het pond en de Fransche franc, als maatregel om den Japanschen handel te schaden, welke maat regel dan tevens zijn invloed op den Duit- schen en Italiaanschen export moet hebben. Volgens dit bericht zou de dollar 10 procent, het pond dertig en de franc twintig percent worden verlaagd. Het krachtige herstel van den gulden, als ook die stijging in de grondstoffenprij zen zou daarop terug te voeren zijn. (United Press). (Adv. ingez. Med.) In de wijk Babelsberg te Potsdag is op een overweg een stadsbus door een goederentrein gegrepen, ongeveer 300 meter meegesleurd en geheel vernield. Acht menschen zijn om het leven gekomen en evenveel zwaar gewond. De senaat der Ver. Staten en het Huis van afgevaardigde zijn Zaterdagavond voor ombepaalden tijd verdaagd. Goebibels zal de opening van de Biennale te Venetië, de filmtentoonstelling, bijwonen. Uit een auto zijn in het Westend te Londen een aantal plannen van het Engelsche ministerie voor Luchtvaart betreffende de aan leg van nieuwe vliegvelden ontvreemd. Later zijn ze voor de deur van een winkel in Soho teruggevonden. Twee employés van het Italiaansche con sulaat te Parijs, die bij het passeeren van de grensbrug te St. Louis weigerden te stoppen, zijn gearresteerd. Openbare terechtstellingen zijn in Turkije verboden, tevens mogen er geen foto's meer van door de dagbladen wonden gepubliceerd. Ex-koning Zogoe is van Oslo naar Ant werpen vertrokken. De Ameiïkaansche minister van finan ciën, Morgenthau, wördt binnenkort in Lon den verwacht. De Britsche en Fransche militaire missies zijn Zaterdag uit Londen naar Moskou ver- trokken. GEEN SCHADE AAN DE MAGINOT- LINIE. Door officieele kringen te Straatsburg wordt 'n uit Offenburg (Duitschland) komend bericht als zou door overstroomingen schade zijn aan- jericht aan de Fransche versterkingswerken, beslist tegengesproken. Het weer in den streek van de Maginot-linie is regenachtig doch men heeft niets gemerkt van zwaren regenval, was van rivieren of aangerichte schade waarvan in het Duitsche bericht sprake was. Geruchten over devaluatie van dollar, pond en franc. Tsjoenking grootendeels verwoest. TOKIO, 5 Augustus (Domei/A-NP.) Zaterdagmorgen heeft de Japansche luchtmacht opnieuw den zetel der Kwo-Min-Tang regeering met bom men bestookt, met name de Chinee- sche regeeringsgeibouwen en de mili taire werken. Dit is de dertiende aan val op Tsjoengking en meer dan de helft van de stad is thans volkomen verwoest. Groot aantal menschen in Spanje terechtgesteld. De moordenaars van Gabaldon, het hoofd der militaire politie te Madrid, die een paar dagen geleden op den weg naar Talavera om het leven is gebracht, zijn reeds veroordeeld. Gisternacht zijn 53 hunner gefusilleerd en zeven anderen zijn Zondagochtend terechtge stèld. 2 lytpdf DENKT AAN (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 8 AUGUSTUS 1939. HILVERSUM 1 1875 en 414.4 M. AVRO-uitzcnding. 6.307.00 R.V.U. 8.00 Orgelspel, 8.15 Berichten. 8.17 Gramo- foonmuziek. 10.Morgenwijding. 10.15 Gra- mofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Francis Keth's ensemble. 11.Causerie „De vrouw en het wereldbeeld". 11.10 Huishoude lijke wenken. 11.35 Francis Keth's ensemble. 12.15 Berichten.. 12.17 Gramofoonmuziek. 1. Interview. 1.05 AVRO-Amusementsorkest. 1.30 Gramofoonmuziek.. 2.Fauserie over Dr. Jan Pieter Heije. 2.30 Jetty Cantor's ensemble (3.15—3.45 Gramofoonmuziek). 4.30 Kinder koor. 5.30 Kinderhalfuur. 5.30 De Romanciers en soliste. 6.28 Berichten. 6.30 Causerie „Het pulseerend heelal: 2. Wiskundige fantasieën of werkelijkheid. 7.— AVRO-Dance Band. 7.30 Pianovoordracht. 8.Berichten A.N.P., radio journaal, mededeelingen. 8.20 Causerie „De bewegelijke wereld". 8.35 Gevarieerd concert. 9.30 Radiotooneel. 10.10 Omroeporkest AVRO- Operette-koor en solisten (opn.) 11.00 Berich- aen A.N.P., hierna Dansmuziek (gr.pl.) 11.40 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. KRO-uitzcnding. 8.— Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berichten) 9.30 Gezongen H. Mis. 10.30 Gramofoonmu ziek. 12 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.15 John Kristel en zijn Troubadours. 2. Vrouwenuurtje. 3.Gramofoonmuziek. 4. John Kristel en zijn Troubadours. 5.45 Felici taties. 6.05 KRO-Kamerorkest. (opn.) (ca. 6.30 Berichten). 7.— Berichten. 7.15 Causerie „Handwerk en machine in de paramentiek". 7.35 Musica Catholica. 8.Berichten A.N.P. mededeelingen. 8.15 Haarlemsche Orkestver- eeniging en solist. 8.45 Herdenking van Pastoor L. H. Perquin O.P. 9.Vervolg con cert. 9.30 Rccoco-octet (opn.) 9.45 Gramofoon muziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Pianovoor dracht. 12.20 Len Lewis' Noveltykwartet en soliste. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.20 Repor tage. 12.35 Het Heather sextet. 2.20 Sectie van het BBC-Northern Irelandorkest en solist. 2.50 BBC-Midlandorkest.- 3.50 Orgelspel. 4.20 Piano voordracht. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.50 Pro gramma, gewijd aan het Noord-Engelsche plattelandsleven (opn.) 5.20 Het Gershom Parkingtonkwintet. 5.50 Reportage. 6.20 Be richten. 6.50 Reportage. 7.05 Orgelspel. 7.20 Reginald King en zijn orkest. 7.50 Declamatie 8.20 Radiotooneel. 9.20 Berichten. 9.50 Uit Amerika: Causerie „American Commentary". 10.10 Radiotooneel met muziek. 10.50 Orgel spel. 11.05 Nat. Gonella en zijn Georgians en siliste. 11.50— Gramofoonmuziek. 12.1512.20 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang 1.10, 1.45, 2.35 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.50 Vioolvoordracht. 4.05 en 4.35 Gramofoonmu ziek. 4.40 Zang. 4.50 en 5.25 Gramofoonmuziek Pianovoordracht. 6.35 Zang. 6.50 Piano voordracht. 7.20 Locatelli-orkest. 8.20 Gra mofoonmuziek. 8.50 Radiotooneel. 10.5011.50 Het Capelle-kwartet en solisten. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Kur-orkest Bad Salzuflen. 8.509.50 Omroep-schrammel- ensemble en solisten. 12.20 en 1.35 Rhelnische Landesorkest. 2.30^-3.20 Populair concert. 4.20 Kur-orkest Bad Oeynhausen (5.20—5.35 Gra mofoonmuziek). 7.30 Populair concert. 8.50 Leo Eysoldt's orkest, solist, Keuls pianoduo en vroolijk instrumentaal kwintet. 11.00—12.20 Omroepkleinorkest en solisten. 55. Ook het geheimzinnige ventje was erg geschrokken. Vlug kroop hij onder het bed en pakte vlug den toover- ketting, dien hij aan Roetje gaf. Deze was ineens uit den nood en toen hij zijn wensch had gedaan gingen alle spinnen op een hoop zitten. 56. Roetje wilde ze echter ineens allemaal onschadelijk maken en daarom maakte hij ze net zoo klein dat het heel gewone spinnetjes waren. Toen de spinnen dit ont dekten, vluchtten ze allemaal de kamer uit. „Zie zoo," zei het kleine mannetje, „die zijn voor goed onschadelijk gemaakt en zullen wel niet meer terug komen. Dat is trouwens maar goed ook. want ze waren in staat om ons allemaal te dooden." 57. Nu was er niets meer in het onderaardsch paleis dat de jongens kwaad kon doen en dat hadden ze te danken aan het ventje dat bijtijds den tooverketting aan Roetje had gegeven. Hij mocht natuurlijk ook in het paleis komen wonen en dat was nog niet eens zoo vervelend, want het kereltje bedacht allerhande guitige streken, waar ze veel plezier in hadden. 58. Op een warmen zomerdag lag Roetje fijn onder een boom te slapen. Dribbeltje en het mannetje, dat ze ..Mokje" hadden genoemd, hadden hem overal gezocht. Eindelijk vonden ze hem. Ze kropen samen in den boom en namen een blikken vischje, dat ze aan een touw bonden en zoo boven op Roetje's gezicht lieten vallen. Die schrok wakker en keek verbaasd rond. 59. Roetje begreep wat er gebeurd was en vlug nam hij zijn tooverketting. Het boompje werd ineens zoo klein dat de jongens er allebei op den grond naast zaten. „Die ver velende tooverketting," bromde Dribbeltje. „Ik ben er anders wat blij mee," zei Roetje, „want nu jullie tweeën zoo altijd bij elkaar zijn, kan ik mij makkelijker tegen jullie guitenstreken verdedigen." 60. De jongens bleven nu voortaan in het paleis wonen. Ze bleven met Mokje goede vrienden en de menschen vonden hen altijd weer klaar om te helpen, wanneer men in nood zat. Toen ze ouder werden, droegen zij hooge zijden hoeden en hadden een baard gekregen. Op de hoe den droegen ze hun schorsteenbezempje, dat wel grappig stond en waarom de menschen altijd moesten lachen. Ze vonden het echter erg mooi van Roetje en Dribbeltje dat ze zich niet schaamden vroeger schoorsteenveger te zijn geweest. EINDE.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9