IJmuider Courant De Crisis in Den Haag.j Qeett utstemmuiq. met het pceyiamma Doodelijk ongeval op onbewaakten overweg Britsche legervliegtuigen verongelukt Kabinetsformateur had drukken dag. Jac. van Kempen overleden Gespannen toestand te Sjanghai 24e JAARGANG No. 237 leuren. 4o,ter Maal.ch.ppQ Caaraot Uilga.e» Op.» 0rukk«rij V Crop., Hop.sf... 93 B,»rlam. Tel '°72,1 Bure"u |J™uide' Couran' K.nnemerla», »2. Utpuiden Telefoo» 5301 Po.lpiro 310791 411e jdaolao"1»' opease™» di' blad- porden koeteloor opgenomen Id de SeoPemer Co"""" DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMU1DEIN, SANTPOORT EN OMS1 REKEJN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREBOOM Ëi4 RUBER I PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 9 AUG. 1939 Ahnnnetueuie» per week f 0.12'/j, pe* tnaand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losa» nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementeu belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25. elke regel meer fO.lOl Het pad dat naar kabinetsformatie leidt t voor den eerbiedwaardigen Minister van Staat jhr. mr. D. J. de Geer ook al niet over rozen. Nu blijken de A.R. oud-ministers, die hij tot medewerking uitgenoodigd had, dr. van Dijk en mr. Terpstra weer niet. bereid en de kansen op een nationaal kabinet bestaande uit vertegenwoordigers van zes partijen schijnen dus verdwenen. Sommige crisis-commentaren van de politieke dagbladen zijn van een zuur heid, die weinig overeenstemt met de geest drift waarmee dezelfde bladen de jongste telg van het Huis van Oranje begroet hebben en die weinig begrip toont voor de beteekenis van den naam Irene. Het is schoon dat Prinses Juliana en Prins Bernhard, die zoo weldadige oorspronkelijkheid en frischheid in hun gan- sche optreden toonen, ook in de keuze van de namen hunner kinderen, dezen naam aan de pasgeborene hebben geschonken met de uit gesproken bedoeling, het verlangen naar Vrede te symboliseeren. Velen zal dit gebaar ontroerd hebben. Men zou wenschen dat de politici eruit lazen dat het niet alleen den in ternationalen vrede geldt maar ook den po- litieken vrede in eigen land. Als zij het zoo opvatten en doorvoelden zou er een sterker streven tot uiting komen om elkaar te vinden in een nationale regeering. Dat de pogingen om zulk een regeering te vormen telkens weer falen maakt een des te armelijker indruk omdat het niet gerechtvaar digd schijnt door de meeningsverschülen, die tot de crisis hebben geleid en haar kennelijk nog steeds beheerschen. Die meeningsverschil- len betreffen den omvang der uitgaven voor de bestrijding der werkloosheid en voor de defensie. Het zijn moeilijke maar zakelijke aangelegenheden. En over zulke aangelegen heden plegen mannen van goeden wil en de noodige bekwaamheid het eens te kunnen worden. Ware dit een crisis waarbij tegen stellingen zich deden gelden, die het diepste gevoelsleven van den mensch raken, zijn diepst gewortelde overtuigingen, dan zou men groote moeilijkheden veel beter kunnen be grijpen. Maar dat is niet het geval. Ik pleeg gaarne te luisteren naar het oordeel van rus tige, verstandige menschen van verschillende richting en zoo heb ik in de laatste weken heel wat dergelijke opinies over deze crisis gehoord. Het résumé kan kortweg zijn dat men er zich aan ergert en er zich bovendien bezorgd over maakt. Men vindt het eigenlijk een trieste vertooning, haalt de schouders zoowat op over de diverse vernuftig-samenge- stelde politieke artikeltjes, waarin partijen elkaar de schuld geven en schudt het hoofd. Als wij het Zwitsersche instituut der volks stemming in ons land kenden, en wij konden dit toepassen door het volk te vragen, of het voor of tegen de ruimst mogelijke samenwer king is, zou er m.i. geen twijfel aan het ant woord behoeven te zijn. Een overweldigende meerderheid zou er zich vóór uitspreken en daarmee het gemanoeuvreer van partijen wraken. Onlangs heeft het voornaamste dag blad van Engeland, de Times, naar aanleiding van deze Nederlandsche kabinetscrisis zeer nuchter opgemerkt dat zij veroorzaakt is door de moeilijkheid in vele kleine landen heer- schende dat men defensie-uitgaven moet doen die men zich eigenlijk niet financiëel veroorlooven kan. En het Engelsche blad voegde daaraan toe dat het te betreuren zou zijn als dit rustpunt van degelijk beleid in Europa verstoord werd. Twee opmerkingen die, geloof ik, diepe waarheid bevatten. En de tweede houdt een erkenning in die in Den Haag meer indruk had kunnen maken. Wij kunnen vaak veel leeren van hetgeen anderen over ons zeggen. Ook de politici in Den Haag kunnen er van leeren. Geen van die rustige, verstandige menschen die ik hierboven heb aangeduid en naar wier oordeel over de crisis ik heb geluisterd, gaf schuld aan eenige bepaalde partij. Dat is ook teekenend. Partijen hebben elkaar over en weer al zooveel verweten en zulk een doolhof van de crisis gemaakt dat de bedaarde Neder lander geneigd is „het allang te gelooven" en te zeggen „Worden jullie het nu eindelijk maar eensdat is beter en dat is in het landsbelang, dat duizendmaal grooter, voor namer en belangrijker is dan partij belangen." De Haagsche politici slaan -met deze lang gerekte en allesbehalve verheffende crisis, komend op een oogenblik in de historie, waar op wij juist tegenover het buitenland Kracht door Eenheid moesten toonen, bij het Neder landsche volk een slecht figuur. Een artikel als dat van de Times bewijst, hoe men ons in het buitenland observeert. Wij hebben daar tot dusver over een belangrijken „goodwill" beschikt, men heeft er de kracht en beteeke nis van onze staatsinstellingen en tradities erkend. Dat is een zeer groot bolwerk van onze defensie. Laat men er zuinig mee zijn! Ik ben teveel jaren in het buitenland geweest om niet te hebben geleerd, op welke grond slagen de Nederlandsche reputatie rust. Wij zijn op die markt „een oude firma", een er- ^nd huis. Laat ons zorgen het te blijven. R. P. Koelie steekt blanke neer. MALANG, 8 Augustus (Aneta) Een Euro- peesch employé van de onderneming Soember- kottes, de heer L. W. Nobel, werd door een koelie van de onderneming met een piso blatti gestoken. Zijn long werd geraakt, ten gevolge waarvan de heer Nobel is overleden. De aanleiding tot den aanslag was een wraak neming. De koelie is in arrest gesteld. jjlllll'"' Dr. J. J. C. van Dijk. Mr. J. Terpstra. Jhr .Ir. O. C. A. v. Lidth de Jeude. van Jhr. Mr. D. J. de Geer, deed Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Dr. J. J. C. van Dijk en Mr. J. Terpstra besluiten géén zitting te nemen in een eventueel kabinet-De Geer. Joodsche vluchteling overreden SANTPOORT Woensdag. Op den onbewaakten overweg in den Kruid- bergerweg is hedenmorgen een doodelijk ongeval geschied. Een Joodsche vluchteling, wonende te Amsterdam, die in de omgeving der hoofdstad zijn brood verdiende met den verkoop van vleeschwaren, naderde op zijn fiets den onbewaakten overweg om dien over te steken, juist toen een trein uit de richting Velsen kwam aanrijden. De bestuurder van den trein zag den man aankomen en gaf daar om fluitsignalen. Het was echter al te laat. De man werd door den trein gegrepen en was onmiddellijk dood. De politie stelt een onder zoek in. Door dit ongeval ondervond de treinenloop eenige vertraging. limine Vele dooden en gewonden Te Tollerton nabij York in Engeland ls een groot bombardementsvliegtuig neergestort en ontploft, waarbij naar men meldt, vijf perso nen om het leven zijn gekomen. Voorts hebben reddingsbooten den geheelen nacht de zee voor de kust van Essex afge zocht naar een militair vliegtuig, dat vermist wordt. Het zoeken werd later overgenomen door twee torpedojagers uit Chatham. Nabij Aboekir is een bombardementsvlieg tuig van de Britsche luchtmacht tegen een dijk te pletter gevlogen. De zeven inzittenden werden allen min of meer ernstig gewond. „Slowaken zullen naast de Duitschers oprukken." BRATISLAVA. (Havas). Tijdens een ont vangst ter eere van Duitsche journalisten heeft vice-president Tuka o.a. gezegd, dat „in geval van oorlog de Slowaaksche soldaten naast de Duitsche soldaten zullen oprukken". Oefening van 500 Britsche bommenwerpers. 500 Britsche bommenwerpers raasden gister avond boven het Kanaal. Zij stelden een strijd macht voor, welke „Oostland" aanviel, een denkbeeldig gebied ergens in de Noordzee. De oefening begon met de mededeeling van het ministerie van luchtvaart, dat de betrek kingen tusschen Oostland en Westland zeer ge spannen waren. Het communiqué van het mi nisterie van luchtvaart werd om 22 uur 10 uit gegeven. Er werd o.m. in verklaard, dat de vijandelijkheden om 20 uur waren begonnen. De oorlogsverklaring tusschen Oostland en Westland werd spoedig gevolgd door bomaan vallen door Oostland langs de kust van West- lan van de Wash-baai (aan de Oostkust van Engeland) tot een punt ten Noorden van de monding van de Theems. Gedurende de eerste veertig minuten van den oorlog werden boven dit gebied elf onver wachte aanvallen uitgevoerd. Amerika's handelsbetrekkingen met de totalitaire staten. WASHINGTON, 9 Augustus. (Reuter). Gra dy, die Sayre als onderminister opvolgt, heeft in zijn verklaring o.m. gezegd, dat de Vereenigde Staten onmogelijk de handelsbetrekkingen met de totalitaire staten zullen kunnen uitbreiden, zoolang deze het niet noodig oordeelen, hun principieele economische philosophieën te wij zigen. In beginsel, aldus Grady, is de totalitaire, economische philosophie gebaseerd op agressie. De onze is gebaseerd op den vrede en tenzij zij hun tegenwoordige werkwijzen opgeven, kan er tusschen ons geen bevredigende regeling in handelsaangelegenheden tot stand komen. Wij hadden oprecht gehoopt, dat wij zoowel met Duitschland als met Italië tot een wederzijds voordeelig accoord zouden kunnen komen, doch wij schijnen op een steenen muur te zijn ge stuit. waar men niet doorheen kan dringen. Jhr. Mr. D. J. de Geer heeft gisteren weer een zeer drukken dag gehad. Nadat de formateur des morgens prof. Woltjer te zijnen huize had ontvangen, kreeg hij daar na bezoek van den heer C. W. Bodenhausen, den demissionairen minister van Financiën. Vervolgens kwam oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe zijn opwachting maken. Het bezoek van den oud-minister van Econo mische Zaken duurde anderhalf uur. Toen de heer Steenberghe om half zes het huis van den heer De Geer verliet, deelde hij mede, dat hem de portefeuille van Economische Zaken was aangeboden. De heer Steenberghe wenschte zich echter niet uit te laten of hij deze portefeuille zou accepteeren. Op de vraag of hij meende, dat de heer De Geer spoedig zal slagen met de formatie van een kabinet, wenschte de heer Steenberghe evenmin te antwoorden. Om vijf uur, toen mr. Steenberghe dus nog bij den formateur was, heeft luitenant-kolonel Dijxhoorn van den generalen staf opnieuw een bezoek aan den heer De Geer gebracht Dit bezoek duurde drie kwartier. Tusschen zes en half zeven heeft de forma teur den directeur van het kabinet der Ko ningin, jhr. mr. G. C. W. van Tets v. Goudriaan, te zijnen huize ontvangen. ïBespcekiaqeit mactgeief Nieuwe besprekingen •s-GRAVENHAGE, 9 Augustus). Vanmorgen heeft de kabinetsforma teur, jhr. mr. D. J. De Geer, in de ver gaderzaal van het departement van Binnenlandsche Zaken een bespreking gehad met een aantal personen, met wie hij in de afgeloopen week in verband met de kabinetsformatie, contact heeft gehad. Wij zagen achtereenvolgens naar binnen gaan de heeren H. van Boeyen, minister van Binnenlandsche Zaken, ir. J. W. Albarda, overste A. Q. H. Dijx hoorn, dr. J. van den Tempel, mr. E. N. van Kleffens, Ch. J. S. M. Wel ter, mr. M. P. L. Steenberghe, en prof. dr. R. H. Woltjer. Tevens ging naar bin nen prof. mr. P. S. Gerbrandy, die verklaarde te komen voor een radiobe spreking. Voorts ging naar binnen mr. A. Albarda, ad ministrateur, hoofd der afdeeling geldwezen van het departement van Financiën. De heer Mr. Albarda verliet voor half elf het departement van Binnenlandsche Zaken, en wilde zich niet uitlaten over de hem gestelde vraag, of in hem een toekomstig minister moest worden gezien. „Wij spreken elkaar later", zei- de hij. Ook prof. Woltjer verliet te kwart over tien wederom het departement. De eigenlijke bespreking zou, naar wij ver nemen, te half elf aanvangen. Bijna veertig jaar Concertzanger Roosevelt verwijt den Senatoren een gokspel. In de eerste persconferentie na het einde van de zitting van het Congres heeft president Roo sevelt gezegd, dat de leden van het Congres, die tegen de herziening van de neutraliteitswet heb ben gestemd, zijn handen hebben gebonden indien zij niet de goede kaart hebben getrokken by hun gokspel, dat geen crisis uit zal breken voor de volgende zitting van het Congres. De president voegde hieraan toe, dat hij practisch geen macht heeft om de Vereenigde Staten een poging te laten doen een uitbreken van een oorlog tegen te houden. Dit is een ernstige ver antwoordelijkheid, welke zij op zich hebben genomen. Japanners arresteeren twee Canadeezen Alle buitenlandsche strijdkrachten te Sjang hai en de geregelde en speciale politietroepen zijn uit voorzorg gemobiliseerd met het oog op den tweeden verjaardag van hel uitbreken der vijandelijkheden te Sjanghai. Deze verjaardag valt op Zondag, doch reeds thans zijn vele straten gebarricadeerd. Over mijlen lengte zijn prikkeldraadversper ringen opgericht. In de Fransche concessie rijden pantserwagens volledig bemand rond. Tot de strijdkrachten behooren twee Britsche bataljons, een regiment Amerikaansche mari niers, Fransche koloniale troepen en Italiaansche mariniers. Volgens een persbericht uit Hsoetsjau heb ben de autoriteiten van het Japansche garni zoen aldaar op 6 Augustus twee Canadeezen en vier Chineezen gearresteerd, beschuldigd van spionnage LOOPGRAVEN BIJ GIBRALTAR. De Spaansche autoriteiten laten loopgraven aanleggen op neutraal gebied op een afstand van ongeveer vijftien tot twintig meter van. de Britsche schildwachtenlinie bij Gibraltar. In Mei van dit jaar werd begonnen met het aanleg gen van loopgraven ten oosten en ten westen van het neutrale gebied. Ook zijn op den weg van Gibraltar naar La Linea versperringen aan gebracht. Jac. van Kempen. In het Diaconessenhuis te Haarlem is na een korte ongesteldheid over leden de bekende zanger Jac. van Kempen. ZEILEN DE HOLLANDWEEK. Een locomotief en vier wagons werden vernield bij een treinontsporing in het Engelsche graafschap Ayrshire. Het eerste gedeelte geëindigd. Nederlandsche overwinningen in drie klassen. Het eerste gedeelte van de Hollandweek 1939 is achter den rug; het tweede gedeelte heeft plaats op 11, 12 en 13 Augustus door de Kon. Watersportvereniging Loosdrecht op de Loos- drechtsche Plassen. Deze laatste dag is voor de zeilers wel de minst aangename geweest. Des morgens was het mooi zomerweer, maar zonder wind, zoodat de wedstrijden met een drijf partij begonnen. Later kwamen er dikke wolken boven het IJselmeer; deze brachten wind en veel regen. Enkele verrassingen zijn dan ook niet uitge bleven. Alleen de twaalfvoetsjollen bleven op de baan in het Buiten IJ varen; de andere klas sen gingen óf naar het driehoeksbaantje onder Zunderdorp óf naar de grootere driehoeksbaan op het IJselmeer. In de internationale starklasse zag het er aan vankelijk naar uit, dat onze landgenoot Bob Maas ditmaal eens niet zou zegevieren; hij be zette vrijwel den geheelen wedstrijd de tweede plaats achter den Duitschen marinezeiler S. Karpf, vrij dicht gevolgd door de beide deel nemende Amerikanen. Eerst in het laatste kruis- rak nam Maas zijn kans om met een geringen voorsprong toch nog als eerste binnen te loopen. De Nederlandsche marine-zeiler It. t. z. Cool- haas had met de Bellatrix een avontuur gewaagd door ver zee in te gaan; met een mooien langen slag kon ook hij nog vóór den Duitscher Karpf binnenkomen, die op zijn beurt door de twee Amerikanen werd gevolgd. Ook in de Drakenklasse had Ernst Moltzer met een dergelijke manoeuvre succes; ook hij ging verder zee in om ten slotte den Duitschen zeiler F. W. M. Obladen te verrassen, door als eerste door de finish te gaan. Bij de Olympiajollen maakte de Duitscher Ernst Bickei een zeer slechten start. Wel kon hij zich naar voren werken, maar Bollemeyer won gemakkelijk; de Friesche zeilster mej. A. van Gooi en haar vader A. van Gooi bleven de tweede en derde plaats bezetten, zoodat de Duit scher zich met de vierde plaats tevreden moest stellen. Een fraaie zege boekte de Duitscher J. Gahde in de internationale sharpieklasse, waarbij hij van zijn landgenoot Peter Lenzmann, die als vierde eindigde, goeden steun kreeg. De Loob- drecht-zeiler J. H. Louwerse, die tweede werd, won ten slotte wegens algemeen hetere resulta ten den hoofdprijs.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1