IJMUIDEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN BURGERLIJKE STAND. Het derde lustrum van de St. Jozef Harmonie. Een nieuwe periode breekt aan. Op Dinsdag 15 Augustus a.s. zal het 15 jaar geleden zijn, dat de St. Jozef Harmonie werd opgericht als onderafdeeling van de St. Jozef- gezellenvereeniging, waarvan in het bijzonder die geestelijke leiders kapelaan H. F. Co.ppens en later kapelaan J. P. Doeswijk van de St. Agathaparoohie zich voor een muziekvereeni- in R.K. verband interesseerden. De eerste dirigent van de kapel was de heer J. G. H. Damen, die zich enorm veel opofferin gen heeft getroost om de vereeniging tot bloei te 'brengen en aangezien hij slechts zeer jeug dige leden tot zijn beschikking had zag hij zich menigmaal genoodzaakt deel te nemen aan de bestuurswerkzaamheden. Ondanks alle moeilijkheden smaakte hij toch het ge noegen zijn corps hooger op te voeren. De concourssuccessen volgden elkander op en toen in Augustus 1929 het eerste lustrum werd herdacht, had de St. Jozef Harmonie het reeds tot de eerste af deeling geforacht. De concoursen te Assendelft en te Spaarndam 1 hadden de daarvoor vereischte eerste prijzen opgeleverd. Toen 'kon van een tijdperk van bloei worden gesproken, hoewel toch altijd nog ontelbare moeilijkheden waren te over winnen. In Wormerveer werd in 1930 op fraaie wijze een eerste prijs veroverd. De strijd in Bilthoven bracht in 1931 wederom een eersten prijs aan het vaandel. De kapel had toen de afdeelüng uitmuntendheid toereikt. In 1934 bedankte de heer J. G. H. Damen als dirigent. Hij werd opgevolgd door den heer T. van Eggermond. Onder zijn leiding werd slechts eenige malen met wisselend succes aan de wedstrijden van den R. K. Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen deelgenomen. In het tijdperk van opgang heeft het corps groo- ten steun genoten van Deken J. M. Lucassen, die de St. Jozef Harmonie een warm hart toe droeg. Bij gelegenheid van het tweede lustrum hield het corps een uitstekend geslaagd festi val, waaraan o.a. de Beverwijksche Harmonie- kapel en de Harmoniekapel „De Eendracht" uit Velsen-Noord hebben deelgenomen. Een groot verlies voor de vereeniging be- teekende het vertrek van haar voorzitter, den heer J. Admiraal. Hij was de stuwkracht van het corps, dat dit verlies, met alle respect voor den ijver van zijn opvolgers, eigenlijk niet te boven is gekomen De St. Jozef Harmonie maakte een periode van inzinking mee vooral veroorzaakt doordat verscheidene leden de vereeniging verlieten. Maar het bestuur, bestaande uit de heeren J. Kuys, voorzitter, A. Hendriks, secretaris en Th. Kuys penningmeester, geeft den moed niet op en tracht er met bescheiden middelen het beste van te maken. Onlangs bedankte ook de directeur en zag het bestuur zich voor de moeilijkheid ge plaatst een nieuwen leider te zoeken. Een jonge, plaatselijke musicus, de heer Lou Ter voort werd bereid gevonden de leiding van het corps op z-ich te nemen en men hoopt er het beste van. Het lag in de bedoeling ook het derde lustrum met een festival te herdenken, maar helaas heeft het bestuur van dit voornemen moeten afzien. De viering zal nu op bescheiden wijze in intiemen kring plaats vinden. Daarna wordt met nieuwe energie onder frissche lei ding aan de nieuwe periode begonnen. De Zwaluwen wonnen een beker. Nu het nederlaagtournooi van Sport Ver eent te IJmuiden is geëindigd, blijkt het, dat de Zwaluwen niet 81 de IJmuidenaren de grootste nederlaag hebben toegebracht. Hier door komen de Zwaluwen definitief in het bezit van den uitgeloofden beker. Voor Zondag a.s. staat een tweetal wed strijden op het programma tegen O.M.S. 1 en 2. Onze plaatselijke clubs in de competitie. De Sportkroniek vermeldt o.m. de volgende competitie-indeelingen van afdeeling I: 2e klasse B: De Kennemers, E.D.O., Hercules, H.F.C., Hilversum, H.V.C., R.C.H., De Spartaan, Velox en Watergraafsmeer. Beverwijk is met de volgende vereenigingen in de 3e klasse B ingedeeld. Aalsmeer, Beverwijk, Bloemendaal, De Ger maan, Helder, Kinheim, Ripperda, Schoten, Zandvoort, De Zeemeeuwen. DE LAATSTE LES. Maandag a.s. wordt de laatste les gegeven aan de cursisten van den melkerscursus, die dezen zomer georganiseerd werd. Het Zwemfeest van de Kennemer Zweinclub. De jaarlijksche onderlinge wedstrijden voor de leden van de Kennemer Zwemclub zijn vastgesteld op Zondag 27 Augustus in het zwembad „Adrichem". Het afleggen van de proeven van bekwaam heid voor het behalen van het zwemdiploma is bepaald op Zaterdag 12 Augustus. Leliecultuur en ziektebestrijding. Donderdagavond zal in het veilinggebouw „Centrum" wederom een vergadering worden gehouden ter bespreking van de leliecultuur in onze omgeving. In het bijzonder zal in deze bijeenkomst aandacht worden geschonken aan de bestrijding van ziekten onder de lelies. Over dit onderwerp zal de heer v. d. Slikke een lezing houden. Vele kweekers zijn voor deze vergadering uitgenoodigd, terwijl hun tevens werd verzocht voor een vruchtbaar ver loop der besprekingen zieke leliegewassen mee te nemen- Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Donderdag Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.30 Parijs, 12.05 Di versen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 London Reg., 4.20 Parijs, 4.35 London Reg., 5.20 Brussel Ned., 6.05 Radio P.T.T. Nord, 6.20 London Reg., 7.2Ó Radio P.T.T. Nord, 7.50 Diversen, 8.20 London Reg., 9.00 Keulen, 10.20 Brussel Ned., pl.m. 10.35 Keulen. lijn IV: 8.00 Brussel Ned. 10.35 London Reg., i.20 Nationaal programma, 10.45 London Reg. Lijn V; Diversen PRACTISCHE OOSTERLING. Tegen regen enzonnestralen beschut wandelde deze Oostersche jongeman door de straten van Londen. Zijn zonnescherm en cellophaan-jasje beschermden hem tegen alle weersomstandig heden. Gouden Huwelijksfeest. Het echtpaar Kneppers-Welboren. Dinsdag 29 Augustus a.s. hoopt het echtpaar G. Kneppers-Welboren, wonende Kalverstraat 44 zi.in 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Bruid en bruidegoin resp. 72 en 76 jaar zijn nog gezond en kras.' Zij hebbên van de 50 hu welijksjaren niet minder dan 41 in hun huisje in de Kalverstraat gewoond en ieder bewoner van deze straat kent natuurlijk Opa en Opoe Kneppers. De heer Kneppers, die geboren werd in Haar lemmermeer kwam reeds op zeer jeugdigen leeftijd met zijn ouders naar „de Heide". Hij bezocht de school van „meester Vermeulen" maar reeds op 10-jarigen leeftijd ging hij met vader naar het werk aan het Noordzeekanaal en den sluisbouw. Sindsdien is de heer Knep pers steeds in dienst van den Rijkswaterstaat geweest. Zijn trouw en ijver zag hij beloond, toen hij öp 2 November 1926 de medaille van de Orde van Oranje-Nassau kreeg. De directeur, die hem de medaille uitreikte noemde Kneppers „een der mannen, die gezorgd hebben, dat groo_ te schepen naar Amsterdam kunnen varen en dat IJmuiden de grootste visschershaven van het vasteland van Europa is geworden". Het spreekt vanzelf, dat de bruidegom veel van het oude IJmuiden kan vertellen en moeder Kneppers, die op de Velserheide geboren is, niet minder. Toen zij nu een halve eeuw geleden gingen „aanteekenen" moesten zij over het „Hanenland'' 'en langs zand_ en boschpaadjes naar Santpoort wandelen, waar de ambtenaar van den Burgerlijken Stand zitting hield. Een gelukkige en zorgelooze levensavond wordt hen toegewenscht. AGENDA VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 9 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: „Op stap" en „De gevangene van het haaieneiland", 8 uur. DONDERDAG 10 AUGUSTUS Luxor Theater, Breestraat: „Op stap" en „De gevangene van het haaieneiland", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden WOENSDAG 9 AUGUSTUS Palace Familie Cinema: „De visschersjongen" en „De held op sokken", 8.15 uur. Verder van 116 uur doorloopend één uursprogramma met o.a. „Ons Prinsesje loopt". Luxor Theater: „Drie man in de sneeuw", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mexico lacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Als vrouwen regeeren". 2.30, 7 en 9.15 uur. Tooneel: Niotua en partner, de komische boerderij. Moviac Theater: Charlie Chaplin in „De immi grant". Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. DONDERDAG 10 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. HEEMSKERK BEDEVAART. Op Dinsdag 12 September vertrekt van hier de jaarlijksche parochiale bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo. R.-K. MIDDENSTAND. Door de R.-K. Winkelier werden in het afge- loopen jaar bonnen verstrekt bij den aankoop van levensmiddelen. Voor een zeker aantal van deze bonnen wordt een z.g. reisbon verstrekt. Heden zullen 140 dames, die in bezit zijn van zoo'n reisbon, in een viertal touringcars een tochtje maken naar Gelderland. GOED GESLAAGDE FEESTEN. Heemskerk heeft op uitbundige wijze feest ge vierd. Om acht uur werd het feest ingezet met klokgelui. Te ruim tien uur trokken duizend schoolkinderen allen getooid met oranje en voorafgegaan door 't fanfarecorps „St. Cecilia" door het dorp. Na dezen rondgang werd voor het Raadhuis een aubade gebracht. Op het bordes hadden plaats genomen naast burgemeester Vreugde verschillende geestelijke- en burger lijke autoriteiten. Burgemeester Vreugde hield een rede waarin hij de liefde en verknochtheid van het Nederlandsche volk aan het huis van Oranje deed uitkomen. Met een „Leve de Ko ningin" eindigde hij. Hierna werden de kinderen op de diverse scholen onthaald op lekkernijen. In den namiddag vonden in de Kerklaan en in de Maerelaan. enkele kinderspelen plaats. Door de volgende jongens en meisjes werden de prijzen behaald. Kegelloopen voor meisjes van 11 tot 14 jaar. 1. Sien Kuil, 2. Annie de Wit, 3. D. v. Duiven voorde, 4. Tr. Peekei, 5. Nel Verdonk, 6. Tr. Maalman, 7. Marie de Weid, 8. Gerarda Strik, 9. Jans Beentjes en 10 Ko Henneman. Houtjesrapen, meisjes 7 tot 10 jaar. 1. Corrie Groot, 2. Breg. Beentjes, 3. Marie Welboren, 4. Marie Docter, 5. Toni Welp, 6. Anna Welp, 7. Han Schuit, 8. Gezina v. d. Ploeg, 9. Jo Komen, 10. Annie de Ruyter. Hardloopen jongens 1014 jaar. 1. Han Ko per, 2. Henk v. Duivenvoorde, 3. Joop Koedijk, 4. Piet de Munck, 5. Frans v. Hooff, 6. H. Henne man, 7. Joop Bleijendaal, 8. Gerrit Strik, 9. Piet Castricum, 10. Chr. v. Egmond. Hardloopen jongens 7 tot 10 jaar. 1. Chr. v. Lieshout, 2. W. Nijrnan, 3. H. v. Tunen, 4. Th. Schouws, 5. E. Bruins, 6. Adr. Kust, 7. J. Ben- ning, 8. Ko Nijman, 9. Nic. Hoof, 10. Ko de Ruyter. Den geheelen avond heerschte in het dorp een echte feestvreugde. WATERPOLO. (Dames) A.D.Z.—H.Z. EN P.C. Om het kampioenschap van Nederland. Aangezien de Amsterdamsche Dames Zwem club en de Haagsche Zwem- en Poloclub met een gelijk aantal punten de competitie hebben :eëindigd, zullen deze vereenigingen een be slissingswedstrijd moeten spelen op Donder dag 10 Augustus, 's avonds acht uur in de Zweminrichting „Groenendaal" te Heemstede. Voor dezen wedstrijd, waarbij de beslissing zal vallen, welke vereeniging kampioen van Ne derland voor 1939 zal worden, bestaat veel belangstelling. De eindstand in de zomercompetitie was als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. A.D.Z. 8 6 2 0 14 25— 5 H.Z. en P.C. 8 6 2 0 14 26— 6 D.W.R. 8 4 0 4 8 19—15 Otter 8 1 0 7 2 7—28 U.Z.C. 8 1 0 7 2 5—28 (DAMES) H. D. Z. EERSTE-KLASSER. De waterpolowedstrijd H.D.Z.Z.I.A.N., die Dinsdagavond voo* de competitie van den K.N. Z.B._ te Amsterdam is gespeeld, werd door H. D.Z" met 30 gewonnen. Door dit resultaat pro moveert het zevental van de Hollandsche Da mes Zwemclub naar de eerste klasse. HONDENSPORT. CLUBMATCH VOOR RASHONDEN. Op de Zondag door de Ned. Kynologenclub „Cynophilia" georganiseerde clubmatch voor rsahonden, met medewerking van de afdeelin- gen Alkmaar, Kennemerland en de Zaanstreek waren 67 honden ingeschreven. Als beste terrier en tevens beste hond der match werd uitverko ren „Cromwell Again of Joy" de mooie glad- harige foxterrier van mevrouw C. P. Gunckel- Dekking te Haarlem. Onder de mededingende honden was zelfs een Internationaal kampioen, die door „Cromwell" werd verslagen. WANDELSPORT H. S. V. „Vooruit". Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene organiseert de H.S.V. „Vooruit" Zondag 13 Augustus een 20 K.M. afstandsmarsch rond Haarlem. De start heeft plaats bij het gebouw Olympia tusschen 11 en 12 uur. Elke deelnemer ont vangt behalve een fraaie belooning, gedurende dezen tocht ook beschuit met muisjes. CRICKET IN ENGELAND. Yorkshire leverde een prestatie, aan kam pioenen waardig door na een achterstand van 54 runs op de eerste innings Lancashire op den derden dag nog met 5 wickets te slaan. Paynter en Washbrook vervolgden Dinsdagmorgen de tweede innings van Lancashire bij den stand 170, doch lang konden de batsmen de off- spinners van Robinson niet weerstaan. Verity hield de score laag. Lancashire verloor 8 wickets voor 77 runs. Garlich sloeg Verity voor 6 het veld uit. Op 92 viel ook zijn wicket op Bowes. Op 92* sloot de innings. Na de lunchpauze zette SCHIP VAN Asphalion (Eng.) x) Alkmaar (Ned.) Amstelland (Ned.) x) Agamemnon (Ned.) .- Altona (Du) - Ajax (Ned.) Boskoop (Ned.) Bameveld (Ned.) x) Breda (Ned.) Bosnhfontein (Ned) x) Barbro (Noor) x) Costa Rica (Ned.) Charterhague (Fin) Caribia (Du. x) Crijnssen (Ned.) Cunene (Port.) Dorrien Rose (Eng.) Daphné (Fr.) Eemland (Ned.) Fauna (Ned.) Grootekerk (Ned.) x) Guinean (Br.) Gera (Du.) Helder (Ned.) Hercules (Ned.) Helenus (Eng.) ex)... Hebe (Ned.) Heemskerk (Ned.) x) Henca (Ned.) Irene (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x) J. v. Oldenb. (Ned.) James Hawson (Eng.) x Laertes (Ned.) x) Laurent Meeuws (Belg)" Mars (Ned.) Merope (Ned.) Moena (Ned.) x) Maron (Eng.) x) Melampus (Ned.) x) Menes (Du.) Maaskerk (Ned.) Nigerstroom (Ned.) Orion (Ned.) Odysseus (Ned.) Polydorus (Ned.) Pygmalion (Ned.) Poelau Roebiah (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Randfontein (Ned.) x) Ronda (Noor) Stentor (Eng.) x) San Pietro (Itak) Simon Bolivar (Ned.) St. Philipsland (Ned.) Stella (Ned.) Springfontein (Ned.) Saturnus (Ned.) Soemba (Ned.) Sonnenfelde (Du.) Titus (Ned.) Tarakan (Ned.) ex) Theseus (Ned.) Tabian (Ned.) x) Tajandoen (Ned.) x) Uckermark (Du.) Ulysses (Ned.) Vera (Zw.) Waterland (Ned.) x) Zuirierkerk I Ned. Macassar Chili Buenos Aires Zw. Zee Med Indië Stettin Chili Chili Chili Zuid-Afrika New Orleans Hamburg Uuras Pto. Barrios (v.IJm). West Indië Buenos Aires Swansea La Goulette Santos Danzig Japan W. Afrika Ned. Indië Chili Zwarte Zee Batavia Hamburg Hamburg Danzig Midd. Zee Zuid Afrika Ned.-Indië Abadan Batavia Houston Venetië Midd. Zee Batavia Batavia Batavia Macassar West Afrika West-Afrika West-Indïë Kopenhagen Hamburg Midd. Zee Batavia Batavia Zuid-Afrika Buenos Aires Batavia Bona (v. IJm.) West Indië Gdynia Alexandrië Zuid Afrika Alexandrië Batavia Danzig Midd. Zee Bergen Danzig Ned. Indië Batavia Ned. Indië Napels Sundsvall Buenos-Aires Japan Verm. Aankomst LAATSTE BERICHT 18 Sept. 18 Aug. 8 Aug. 26 Aug. 14 Aug. 23 Aug. 15 Aug. heden 18 Sept 12 Aug. 8 Aug. 12 Aug. 23 Aug. 8 Aug. 10 Aug. 7 Sept 24 Aug. 4 Sept 11 Aug. 9 Aug. 11 Aug. 17 Aug. 23 Aug. 22 Sept. 22 Aug. 20 Aug. 20 Aug. 11 Aug. 12 Aug. 24 Aug. 8 Sept 16 Aug. 12 Aug. 14 Aug. 17 Aug. 11 Aug. 2 Sept. 12 Sept. 15 Aug. 10 Aug. 12 Aug. 17 Aug. 12 Aug. 15 Aug. 19 Sept. 9 Aug. 11 Aug. 1 Sept. vertrekt 18 Augustus. 31 Juli van Callao. 2 Aug. van Bahia. 7 Aug. van Ouessant. 3 Aug. van Pt. Sudan, vertrekt 11 Augustus. 6 Aug. van Paita. 29 Juli van Curasao. 8 Aug. .te Antwerpen. 8 Aug. van Antwerpen. 5 Aug. vertrokken. vertrekt 14 Augustus. 31 Juli van Lovisa. 5 Aug. van Curagao. 6 Aug. van Madeira, in lading. 5 Aug. vertrokken. 6 Aug. van Gibraltar, in lading. 5 Aug. vertrokken. 6 Aug.. van. Yokohama. 3 Aug. van Freetown. 6 Aug. van Malacca. 4 Aug. te Talcahuano. 6 Aug. van StambouL 2 Aug. van Sabang. vertrekt 10 Augustus. 8 Aug. vertrokken. 7 Aug. vertrokken. 7 Aug. te Malaga. 8 Aug. van Das-es-Salaam. 2 Aug. van Colombo. 26 Juli vertrokken, vertrekt 19 Augustus. 4 Aug. vertrokken. 7 Aug. van Bari. 2 Aug. te Calamata. 7 Aug. te Liverpool. 6 Aug. van Gibraltar. 30 Aug. van Colombo. 1 Aug. van Padang. 6 Aug. van Gr. Bassam. 4 Aug. van Dakar. 24 Juli van Curagao. vertrekt 11 Augustus. vertrekt 12 Augustus. 8 Aug. te Bourgas. 6 Aug. van Gibraltar. 5 Aug. van Sabang. 3 Aug. van Durban. 1 Aug. vertrokken. vertrekt 12 Augustus, in lading. 2 Aug. vertrokken. 7 Aug. vertrokken. 6 Aug. van Famagusta. 7 Aug. te Duinkerken. 6 Aug. van Finisterre. 26 Jub v. Sabang 5 Aug. vertrokken. 5 Aug. van Candia. vertrekt 10 Aug. vertrekt 12 Augustus. 5 Aug. van Batavia, in lading. 1 Aug. van Tjilatjap. 3 Aug. van Gibraltar. 5 Aug. van Calix. 4 Aug. te Montevideo. 3 Aug. van Penang. Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. Yorkshire zich aan de taak om 147 runs te ma. ken. Hutton verloor op 9 Mitchell als partner Op 28 gaf Leyland zijn eerste kans en op 41 2y^ tweede. Op 83 is de lefthander uit; Pollard vér. I overt met zijn volgenden bal het wicket van 1 Turner; 25 runs later volgt Yardley. Hutton 1 speelt een meesterlijke, kanslooze innings. Met nog 16 runs benoodigd, begint het te regenen. Dan maakt Plutton zijn 100 vol uit 141. York. shire wint de match met 5 wickets. De wedstrijd GloucestershireSomerset was de wedstrijd van Tom Goddard, die voor Somerset-batsmen onweerstaanbaar was eQ 515 en 944 nam. Gloucestershire 329, Somerset 106 en 114. Hampshire 135 en 1113 versloeg Kent 161 en 83. In de wedstrijden Derbyshire 214 en 46-Ij) tegen Warwickshire 118 en Leicestershire 83-4 tegen Northamptonshire 300 kon wegens regen Dinsdag niet gespeeld worden. Sussex 253_o tegen Middlesex 328. (Edrich 161), Surrey 1386 tegen Notts 2483, Worcestershire 284 tegen Essex 1898 eindigden met een niet uit. gespeelde eerste innings. De stand is thans: 1 Yorkshire, 2 Middlesex, 3 Gloucestershire. WIELRIJDEN DE RONDE VAN ZWITSERLAND. Uit Thun: Dinsdag is de vierde étappe van de Ronde van Zwitserland van Siders naar Thun, een afstand van 174 K.M., gereden. De Zwitsers probeerden de leiding te heroveren hetgeen hun gelukte, mede doordat Mathias Clemens uitviel. Josef Wagner leidt thans in de algemeene rangschikking, terwijl Zwitserland in het lan. denklassement Luxemburg weer voorbij ge. streefd is. Zimmerman won den vierden rit in de sprint vóór Wagner in 4 uur 48 min. 24 sec, De uitslag luidt: vierde étappe Siders—Thun 174 K.M.1. Zimmermann (Zwitserland) 4 uur 48 min. 24 sec.; 2. Wagner (Zwitserland) zelfde tijd; 3. Egli (Zwitserland) 4 uur 50 min. 26 sec.- Dubuisson (België) zelfden tijd. De algemeene rangschikking luidt: 1. Wagner (Zwitserland) 21 uur 5 min. 42 sec., 2. Didier (Luxemburg) 21 uur 6 min. 26 sec.; 3. Egli (Zwitserland) 21 uur 7 min. 18 sec., 4. Pierre Clemens (Luxemburg) 21 uur 7 min. 38 sec, 5. Zimmermann (Zwitserland) 21 uur 9 min. 49 sec. Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Duitsch s.s. Oliva Rotterdam SpoorM'egwagens in liet hart van de hoofdstad. Zware Jumbo wilde niet verder Spoorwegmateriaal en vooral een lange, mo derne electrische driewagentrein, is nu niet bepaald het aangewezen voertuig voor de straten van een stad. En ook al zet men zoo'n moderne en gestroomlijnde wagen op laag-bij-de-grond- sche karretjes en laat men hem voorttrekken door een stoomwals, dan nog zal het transport op groote moeilijkheden stuiten. Men weet. dat de volgende mand in de hoofd- stad op het terrein van het voormalige Paleis van Volksvlijt aan het Frederiksplein ter ge legenheid van het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen een spoorwegtentoonstelling ge opend zal worden. Om elk risico te vermijden werd be sloten, de wagens en de jumbo van het Haar lemmermeerstation voor den tocht door de stad naar het tentoonstellingsterrein te doen ver trekken. Gisteravond was men dan zoo ver gereed, dat het eerste transport, bestaande uit het aller nieuwste model-van een electrische driewagen-' trein, den tocht door de stad zou kunnen begin nen. Voor en achter stond de 20 meter lange wagon, die een gewicht heeft van 52 ton, op z.g. „mosterdpotten". Deze laag-bij-de-grondsche karretjes, waar mede gemakkelijk gemanoeuvreerd kan worden, rusten ieder op 16 wieltjes. Het gewicht van den wagen was dus over een groote oppervlakte verdeeld. Het moderne, gestroomlijnde voertuig werd voortgetrokken door een stoomwals, maar dat had heel wat meer voeten in de aarde dan de leiders van het transport zich aanvankelijk hadden voorgesteld. Die moeilijkheden begonnen al met het nemen van een rechthoekige bocht: Karperstraat, Amstelveenscheweg. Verschei dene malen moest de wagen door een tweede stoomwals achteruit worden getrokken, voordat men er in was geslaagd, dat het voorste stuk van de trottoirbanden vrij kwam te staan en het spreekt vanzelf, dat duizenden Amsterdammers dit zeer ongewone en interessante schouwspel gadesloegen. Om 9 uur, toen het transport den moeilijken tocht begon, stonden er 1000 menschen en drie agenten, doch nauwelijks een kwartier later stonden er meer dan 5000 toeschouwers zich om den wagon te verdringen en was er plotseling een politiemacht met motoren en paarden noo- dig om het transport ongehinderd te doen voort gaan. Maar dat voortgaan was nog langzamer dan een slakkengang. Over die eerste bocht deed de wagon een uur, toen volgde een kort recht stukje over den Amstelveenscheweg, dat in een behoorlijk tempo werd afgelegd en waarbij alleen een aantal tegels van een tramhalte onder den zwaren druk sneuvelden, doch toen was het weer mis. Want toen het transport de Cornelis Kruzemanstraat moest indraaien, en er weder om verscheidene malen gemanoeuvreerd moest worden, schoot de voorste mosterdpot op een gegeven moment los en kon het transport voor- loopig niet verder. Om circa 1 uur vannacht, het tijdstip, waar op men had verwacht, dat het transport dicht bij het Frederiksplein zou zijn aangekomen, was men nog druk bezig de wagen weer op den mosterdpot te krijgen. HAARLEM, 8 Augustus. Ondertrouwd 8 Augustus: H. J. Schaap en J. C. de Wit. Getrouwd 8 Augustus: N. L. Koning en J- Groeneveld; J. M. van Deelen en C. H. M- Dirks. Bevallen 4 Augustus: G. G. van Leersuin- Sleeman, d.; A. OosterhoffWinter, z.; L, Co- pini—Fannasch, z.; 5 Augustus: A. van Kope ren—Raar. z.; M. van Lunenburg—de Weijer, d.; H. J. M. VranckenMeijers, z.; M. C. RutteSintenie, d.; 6 Augustus: A. van Steijn —Kees, z.; A. Inpijnde Vries, z.; C. C. Ode- kerkenAnink, d.; J. H. de Jonge—Meijer, z.; J. W. HinMengelberg, d.; J. IvicsBalogh. d.; D. M. E. Wille—Mathot, z.; C. E. Houkes- Melber, z.; 7 Augustus: J. L. Stolvoort—van Veggel, 2 z.; M. Samson—van Rooijen, d.; M. C. Huisintveldvan Wetten, d.; M. B. Ver- woerdt-Boonman, z.; J. J. Davids—Vier gever, z.; E. G. Jaspersenvan de Pol Kok, d.; 7 Augustuns: H. J. Kouijzervan der Schalk, z.; Overleden 5 Augustus: E. WachaSluijter, 60 j„ Curiestraat; J. J. ten Berge, 82 j., Kle verparkweg; C P. J M. Coebergh—Schippers, Kamperlaan 6 Augustus: J. Voskuil, 43 J- v. Heijthuizenweg; P. J. van Deelen, 89 j-. Borskistraat; A. OosterhoffWinter, 45 j-. Hazepaterslaan; E. H. Koek, 67 j„ Harmen- jansweg; M. Th. Hoogstraten—Heijnen, 62 J.» K. Houtstraat; 7 Augustus: L. Blok, 43 Jt Gasthuisvest.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2