Z)e te>i& H&at kei aJUm De fauna van de Amsterdamsche grachten. GODETIA. Zomerazale; 11. Binnen enkele oogenblikken was Henk onder aan den afgrond gekomen, waar Rob hem met een lachend gezicht reeds stond op te wachten. „Kereltje, wat was dat een prachtig gezicht met die parachute", zei hij tegen Henk, „waar haalde je die zoo gauw vandaan?" En Henkie, die nu ook zijn buikje vast moest houden van het lachen, vertelde hoe zijn petje hem had gered. Hij adviseerde zijn vriendje om ook maar gauw een paar elastiekjes aan zijn petje vast te maken. Publicatie van het nieuwe Spaansclie kabinet op handen. BURGOS, 8 Aug. (Havas). De publicatie van de nieuwe mlhisterlijst is naar het schijnt elk oogenblik te verwachten. Franco heeft thans alle militaire en civiele figuren, die eenigszins np den voorgrond treden, geraadp^egd. Hij heeft zich thans teruggetrokken en ontvangt slechts zijn zwager Serrano Suner. 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden rand is de waarschu- wing voor mogelijk N* gevaar. *v!!!!!!!ü V Rond zijn verkeers borden, die een verbod of een gebod inhouden. 0 D 12. „Nu maar moed houden en een boom o] stelde Rob voor. Met een vroolijk gezicht gingen ze op zoek. Maar daar was iets dat hun belangstelling *rCi Ze hadden sporen ontdekt van een dier, en zonder denken volgden ze deze sporen en kwamen bij bet van een naas terecht, die wel driemaal zoo groot was een gewone haas. Licht en schaduw langs de gracht. DE Amsterdamsche grachten hebben hun fauna en het is een fauna van groote verscheidenheid ook nog, het feit in aanmerking genomen, dat het ten slotte maar grachten zijn, en dat het water niet alleen tamelijk vuil is, maar dat er zoo af en toe ook nog wel eens ongerechtigheden in terecht komen, al laat de gemeente er dan geregeld een boot in op en neer varen, waarop met groote letters te lezen staat: „Werpt geen vuil in de grachten". Ik zal probeeren een overzicht te geven van wat er zich op een dag aan dierenleven langs en in de grachten afspeelt. Eigenlijk zou ik moeten beginnen met de musschen, die 's morgens om half vijf wakker worden en dan in de grachtboomen een lawaai ma-ken, dat hooren en zien je vergaan en dat het een wonder is, dat niet alles, wat in Amsterdam aan de grachten woont, ontijdig en uit zijn humeur wakker wordt van het oorverdoo- vende gesjilp. Maar gisteravond heb ik zoowat een half uur lang uit het raam gehangen en gekeken naar de clarteie capriolen van een jonge poes, die af en toe eenvoudig het ver keer stremde, een deftige meneer in ren def tige auto dwong te wachten tot hij klaar was met zijn malle sprongen het pleitte ten slotte voor den meneer, dat hij geduldig bleef wachten en geen maling aan het speel- sche beest had. E11 nu zit er aan den overkant weer zoo'n beest (een beetje ouder en een beetje statiger) elegant op zijn twee keurig naast elkaar geplante voorpooten geleund, precies aan den rand van het water, en kijkt eigenwijs de wereld in alsof Amsterdam van haar was, en zij niet van Amsterdam. Want de poezen zijn zéér van Amsterdam, om niet te zeggen typisch Amsterdamsch: bijna elk huis heeft !n poes en aangezien de poes of ficieel een huisdier heet, maar ook wel eens van een wandelingtje op straat houdt, zie je hier nogal eens van die ontsnapte huisdieren op den wallekant in het zonnetje zitten of op sierlijke trippelvoetjes uit een onderdeur ontsnappen en de gracht oversteken. Honden zie je hier natuurlijk veel, vooral 's avonds, als ze door hun bazen en bazinnen worden uitgelaten, en zoet aan het lijntje meewan- delen over de smalle trottoirs, alvorens zich op te krullen in hun manden en de nachtrust in te gaan na een vertnoeienden hondendag. En in den prillen morgen zijn het dan weel de musschen, die de stad wekken uit haar rust, voorzoover _ij ten minste op zoo'n on zalig uur gewekt wil worden. Het is iets won derlijks om dat te hooren. Het is dan nog heel stil, er rijden nog geen auto's en nog geen trams, er zoeft een enkele fietser langs, en dan begint opeens hoog in de boomen al dat getier en gekwetter, alsof duizenden en het zijn er natuurlijk ook duizenden mus schen van dat stille uur in de anders zoo drukke stad gebruik wilden maken om nu eens even hun hart uit te storten. Het is net of hun aantal vermindert naar mate de dag vordert. Trekken ze naar een ander stadsgedeelte, waar ze meer kans hebben om aan het woord te komen? 's Avonds zit er nog maar een enkele in de.boomen te sjilpen, te zien is er geen en enkel een verdwaald geluidje toont aan, dat er nog een paar musschen in de grachtenboomen overgebleven zijn van het reusachtige aantal, dat er 's morgens het ont waken van Amsterdam viert. Dan zijn er de meeuwen. Prachtige meeu wen, wit en grijs, met een groote, wreede gele snavel, en oogen, die donker en fel staan in den witten kop. Behalve op sommige punten, waar brood gestrooid wordt, zie je ze nooit in groote aantallen bij elkaar, zoo af en toe vliegen er eens een paar met grooten vleu gelslag tusscben de boomen door, of staat er één met wijd uiteengesperde zwempooten op den grachtkant te kijken naai' een tweede, die rustig heen en weer zwemt in het water. Vervolgens zijn er de eenden, die zich blijk baar wonderwel thuis voelen te midden van het stadsgewoel. Bij de bruggen zwemmen er dikwijls een stuk of wat tegelijk, en zoo af en toe komt door de grachten een verschrik kelijk moederlijke bruine eendenmoeder aan zetten met een paar jongen om zich heen, die trouw al haar bewegingen volgen en zich dapper voortroeien door de lange, hen ver moedelijk eindeloos lijkende gracht. En de visschen. Er schijnen visschen in het grachtwater te zitten, zoo vuil als het is. Er zijn menschen, die beweren, dat ze wel eens visschen hebben zien zwemmen, en het zal ook wel zoo zijn, want op sommige dagen wordt er in de grachten naarstig gevisebt. Dan zitten j de hengelaars op de brugleuningen of op een vlondertje langs den kant, turen .stilzwij- gend en ernstig in het water, en natuurlijk turen er eenige tientallen Amsterdammers even stilzwijgend en even gespannen mee. De visschen men heeft mij verteld dat het karpers zijn, maar zou het waar zijn? zijn de zwijgzaamste en misschien ook wel de vreedzaamste leden van de Amsterdamsche grachtenfauna, want ze zeggen nooit wat en ze laten zich zelfs misleiden door een dobber aan een hengel. Bijna even zwijgzaam zijn de ratten, die tevoorschijn komen tegen het vallen van het donker. Waar er gaten zijn in den walle kant, daar huizen ze, ze schijnen vaste woon plaatsen te hebben, die ze tegen den avond verlaten om uit te gaan op speur- en roof tocht in de grachten. Dan zie je donkere ge daanten het water injglippen, steelsch en zwij gend: het zijn de ratten, die hun holen ver laten. Wat vinden ze, wat vangen ze in de donkere schaduwen, die de gracht bijna aan het oog onttrekken? De lantaarns glimmen aan en werpen grillig heen en weer scheme rende schijnsels op het wiegelend water van de gracht maar als de ratten terugkomen is het dikwijls laat in den avond, zoo niet in den nacht. En den ganschen dag door zitten in de grachtboomen de donkerparelmoerig getinte duiven en koeren af en toe stil en zoet. Soms komt er één naar beneden en tript wat over de straatsteenen. Eigenlijk hoor je ze maar zelden, en zien doe je ze nog minder, maar ze zijn er. Verborgen tusschen het groen van de boomen zijn ze er bijna altijd. Poezen en honden, duiven en meeuwen, mus schen en eenden, ratten en visschen wat leeft er niet al rond en in de gracht-en en verleent er zijn aparte bekoring aan! W. v. d. T. Jlir. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt overleden. 's GRAVENHAGE 8 Augustus. In den nacht van Zondag op Maandag is tijdens zijn vacantie te Interlaken overleden jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, de nestor van de Eerste Kamer en voorzitter van den Hoogen Raad van Adel. Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt. De heer Van Sasse van Ysselt bereikte den leeftijd van 87 jaar. Hij werd 20 April 1852 te Waalwijk geboren. Achtereenvolgens was hij advocaat en procu reur en kantonrechtei--plaatsvervanger te 's Hertogenbosch, daarna rechter te Roermond en in Den Bosch, waarna hij raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch werd. Van dit college was hij later vice-president en tenslotte van 19241933 president. Ook was de heer Van Sasse van Ysselt lid van den gemeentei-aad in 's Hertogenbosch, van Provinciale Staten van Noord-Brabant en van de Tweede Kamei'. In 1929 deed hij zijn intrede in de Eerste Kamer voor de R.K. Staatspartij. Van dit college heeft hij tot zijn dood deel uit gemaakt. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Vrijdag 11 Augustus te Or then geschieden. De overval op de ijssalon. Drie verdachten veroordeeld, drie vrijgesproken. 6Visschen in de gracht. AMiSTERDAM, 8 Augustus. De rechtbank heeft vandaag vonnis gewezen in de straf zaak tegen de zes verdachten, die terecht stonden omdat zij in den avond van 24 Mei met vereende krachten openlijk deweld zouden hebben gepleegd tegen personen en goederen in een ijssalon aan de Rijnstraat te Amster dam. De rechtbank heeft drie der verdachten: van E., L. en C., vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De verdachte van G., die ook terecht stond omdat hij een vrouw een stoel tegen het hoofd zou hebben gegooid, waardoor zij een lichte hersenschudding opliep, is ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Verdachte M. is verooi-deeld tot zes maanden gevangenisstraf, eveneens met aftrek van voorarrest en den tweeden verdachte M. is eveneens zes maan den gevangenistraf met aftrek van voorloopige hechtenis opgelegd. De verdachten bevinden zich ongeveer twee en een halve maand in voorloopige hechtenis. De eisch tegen G. was tien maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen vier verdachten had de officier van justitie achte maanden, met aftrek geëischt, terwijl hij tegen den zesden verdachte vrijspraak had gevorderd. Ontevredenheid in Zuid-Tirol. Verplaatsing der bevolking stuit op verzet. LONDEN, 8 Aug. (Havas) Verscheidene Lon- densche bladen meldden hedenochtend, dat de overplaatsing van de Duitsche bevolking uit Ita- liaansch-Tirol op hardnekkigen tegenstand stuit, en aanleiding geeft tot gewelddaden, die onder de Tirolers verontwaardiging wekken. De News Chronicle meldt b.v. uit Weenen: Diegenen onder de 7000 boeren, waarvan het vertrek op het oogenblik georganiseei-d wordt, die weigeren in te zien, dat het hun plicht is, hun haardsteden te verlaten om het land, welks taal zij spreken, te gaan dienen, zijn het voorwerp van ruwheden. Ondanks de censuur der nazi autoriteiten komt 't Oostenrijksche publiek gedeel telijk de feiten te weten, en te Weenen, zelfs bij personen, die tot dusver trouw waren aan het Nazi-regime, is groote vei-ontwaardiging merk baar. De verontwaardiging is vooral groot bij de Noord-Tirolers, die krachtens het verdrag van St. Germain Oosteni-ijksche staatsburgers waren gebleven. Staatsburgerschap vex-loren. ROME, 8 Aug. (Stefani). Aan de Kamer van fasces en corporaties is een wetsontwerp voor gelegd betreffende het verlies van het Italiaan- sche staatsburgerschap voor Duitsch sprekende personen van Duitsche afkomst, wonende in de streek van de Boven Adige. die naar Duitsch- land zullen verhuizen en het Duitsche staats burgerschap zullen aannemen. De verklaring, dat zij het Italiaansche staatsburgerschap zul len opgeven moet worden opgemaakt alvorens zij naar Duitschland vertrekken .De wet is ook van toepassing op öe kinderen der betrokken personen. Engelsch-Japansche besprekingen worden vandaag of morgen hervat. TOKIO 8 Augustus Reuter/A. N. P.) De Engelsche gezant Craigie is thans hier terugge keerd. na het weekeinde in de badplaats Hakone te hebben doorgebracht. In den vandaag gehouden kabinetsraad heeft Arita ten aanzien van de Bi-itsch-Japansche be sprekingen, die een weck geleden opgeschort zijn, verklaard dat zij vandaag of morgen hervat zouden worden, daar hij bericht had oxxtvangen van de Britsche delegatie, dat deze de bespre kingen spoedig hoopte te hervatten, na uit Londen instructie te hebben ontvangen. Ai'ita voegde hieraan toe, dat de instructies toen ontvangen waren, doch, naar hij meende te weten, nog niet volledig waren. Naar Domei meldt, hadden de besprekingen van het kabinet voornamelijk betrekking op de koersdaling van den Chineeschen dollar en op de maatregelen om hieraan het hoofd te bieden. Een telegram uit Sjanghai meldt een nieuwe koersdaling van den Chineeschen dollar. Na een vergadering van het voltallige kabinet is de kabinetscommissie bijeengekomen ter be spreking van de politiek ten aanzien van Europa, doch omtrent het besprokene is niets bekend geworden. Volgens de Nitsji Nitsji zullen waar schijnlijk nog verscheidene bijeenkomsten ge houden moeten worden alvorens een definitief besluit wordt genomen. Schadeloosstelling voor Duitschers in het Protectoraat. PRAAG, 8 Aug. (Reuter-ANP) Er zou een wet in voorbereiding zijn, welke schadeloosstelling beoogt van de Duitschers, die, naar voorgege ven wordt, onder het vroegere regime in Tsje- cho-Slowakije verliezen hebben geleden, voor al als gevolg van de militaire maatregelen en de mobilisatie. üiiiKeiuiueiuige uuucoa, Wat haar plaats in het plantenrijk bet* heeft de Godetia niets met een azaleTI maken. Ze behoort tot de familie der Wei' achtigen en staat in de buurt van het roosje en de teunisbloem. Maar zoo oppervlakkig gezien heelt s volop bloeiende Godetia-plant wel iet; een in den zomer bloeiende azalea. Voorii zonnig weer bloeit de plant uitbundig, >s- bloemen hebben de prachtigste kleuren" Godetia is met eiken goeden tuingron,-! vreden. Ze verlangt alleen veel zon en t wat beschutting tegen wind. We kunns- plant zelf zaaien in April—Mei, buiten in\l vollen grond. Later wordt tot op ongeveer' kwart meter uitgedund. De planten zijn zeer sierlijk van vonc zorgen van Juli tot September voor een po tige bloemenweeelde, wanneer tenminste- zon een beetje meewerkt. Hoe meer zon,; rijker bloeit de plant. Er komen voor den tuin twee soort® aanmerking, die beide weer vele variété vertoonen. Godetia Whitneyi of Godetia grandifl* heeft oorspronkelijk groote lavendelkleuf bloemen. Er bestaan enkele dubbelbij variëteiten o.a. de variëteit azalea, me; bloemkleuren rose en karmijn. Verder komen er dubbelbloemige varii ten voor in karmijn met wit, helder ros, vlekt purper, mauve, en donker rood. Onder de enkelbloemige variëteiten we er met helderwitte, zacht rose, hs'j; donkerroode en met oranje bloemen. Alle variëteiten van Godetia grai worden niet hooger dan ongeveer een meter. Van Godetia amoena, de tweede soort, a voor tuinen geschikt is, bestaan ook \im variëteiten, die behalve voor versiering den tuin ook voor de prachtigste snijblo;: zorgen. De lagere Godetia's zetten we liefst voorar in den border. Ook de Godetia amoena heeft de gekleurde bloemen onder haar variëteit;'; effen karmijn rood, rosewit met een dota rose vlek in ieder bloemblad, lilarose mei Ei purperen vlek, mauve, lilarose met eend- peren voet, en paarsrood met een oranje t«| De Godetia is een dankbare en gemakte!..' te weeken plant. Haar eenige, voor ons kllmi; misschien wat te hooge eisch is haar beta! aan veel zon. A, J, D, met; rose, ij 11 ïirtl randcj en m 1. Voorzichtig liepen ze eerst naar een reusachtig dikken boom, waarachter ze gingen staan, voor het geval er iets mocht komen. Nauwelijks zaten ze daar of er kwam een krokodil aan met nog een beest, dat veel op een beer leek. De twee dieren begonnen met elkaar te vechten. De krokodil beet zijn vijand met zijn scherpe tanden eenige malen in zijn kop, terwijl deze den krokodil telkens met zijn poot een duw gaf. Eindelijk hinkte de krokodil weg, terwijl het andere dier met stukgebeten ooren woedend het bosch in liep. 8. Er bleken op het eiland vele heuvels te zijn en op hun knieën kropen de jongens naar het topje van een der heuvels, om te zien of het eiland ook vruchtbaar was. Gelukkig zagen ze in de verte vruchten aan boomen hangen. Het leken wel cocosnooten en Rob die een ver- schrikkelijken honger had, wilde er direct naar toe. Doch dat ging zoo maar niet. Eerst moesten ze door een woest gedeelte. Henkie, die niet oplette, verdween plotse ling en Rob hoorde alleen van de diepte uit zijn hulp geroep. 9. „Ik hang aan een boom, en onder me zie ik meer!" gilde Henkie. Rob. die hem te hulp wilde hem een touw toewerpen. De tak echter Henkie aanhing, brak door midden en Henk verdwecj in de diepte. Rob, die maar toe moest kijken zonder Itj voor zijn vriendje te kunnen doen, liep vlug langs0 heuvel naar beneden om Henk te kunnen opvangen in tusschen zweefde deze tusschen hemel en aarde deed niets anders dan schreeuwen en huilen. 10. Toen kwam er iets tusschenbeide dat hem redde. Toen Henkie in den storm n.l. op zee dobberde, verloor hij bijna zijn alpenpetje. Daar het zoo koud was, had hij het weer opgezet en het met een paar elastiekjes vastgemaakt. De wind rukte nu zijn petje de hoogte in, doch het bleef aan de elastiekjes vastzitten en Henkie zweefde net als met een echte parachute naar beneden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6