Avontuur in Venezuela Voor het gebouw van den Hoogen Raad der Nederlanden te Den Haag is Woensdagmiddag het laatste standbeeld, dat van Hugo de Groot, geplaatst Voor de groote verduisteringsproe ven te Londen werden allerwege uitgebreide maatregelen getroffen Een interessant detail van het groote jaarlijksche bloemencorso, dat Woensdag middag te Bergen-binnen onder veel belangstelling is gehouden Na de vorming van het nieuwe kabinet werd de formateur, jhr. mr. D. J. de Geer, Woensdagmiddag door H. M. de Koningin ten paleize Noordeinde te Den Haag in audiëntie ontvangen Twee bekende figuren van de Vierdaagsche Afstandsmarschen, de heeren F. M. van Wijk uit Hoorn (links) en G. W. Goedhart uit Holwerd, gaan gezamenlijk den pas geopenden wandelweg Den Bosch Luxemburg, een afstand van 513 K.M. afwandelen De training der .territorials" van het Engelsche leger is in vollen gang. Een der afdeelingen van het 8ste Queen's Royal Regiment ontvangt instructie in Sussex Koning George aan boord van de „Courageous" tijdens zijn inspectie van de Engelsche reserve-vloot in de Weymouth Baai FEUILLETON Naar Het Amerikaansch R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 24) We zouden net zoo goed kunnen probeeren door de rots van Gibraltar heen te breken! zei Peter verbluft. Denk nu niet direct aan de moeilijkheden die we moeten overwinnen, smeekte Roddy Denk er liever aan dat er aan den anderen kant een oude man langzaam ligt dood te gaan. Ik geef toe dat het een heel karwei zal zijn; we zullen er maanden over moeten doen. Maar wat menschenhanden hebben gemaakt, kan ook weer door menschenhanden vernietigd worden. Ik hou er ook van het leven van den zonnigen kant te bekijken, antwoordde Pe ter nuchter, maar ik kan toch niet nalaten je erop attent te maken, dat het andere eind van die tunnel van jou in een gevangenis uit komt. Dat je in een bank inbreekt kan ik me indenken, maar het- lijkt er veel op of je gratis logies zoekt als je het in de gevangenis zelf doet! Maar het diner onder het licht der sterren op hun eigen binnenplaats droeg er veel toe bij om Peter een minder somberen kijk op den stand van zaken te geven en tegen midder nacht. was hij zoo zeker van hun succes dat hij verklaarde dat het tijd werd om Generaal Rojas in hun vertrouwen te nemen. Voor een man in zijn toestand betoogde hij, is hoop alles; hoop is gezondheid en leven. Hij moet weten dat zijn boodschap de buiten wereld bereikt heeft, dat er iemand voor hem aan het werk is. Hij is net als een bedolven mijnwerker en om er den moed bij hem in te houden moeten we zorgen dat hij de bijlslagen van zijn redders hoort. Keurig gezegd! prees Roddy. Maar ik ben het volkomen met je eens. Ik zal mijn waar den vriend Vicente, den gevangenisdokter vragen of hij je morgen het fort wil laten zien. En dan zullen we een manier uitdenken om Rojas te waarschuwen. Ze gingen dadelijk naar café „Dos Herma- nis", waar de vroolijke jongelingschap van Porto Cabello gewoon was samen te komen en waar ze, zooals ze hadden verwacht, ook den dokter vonden. Hij had dien avond veel geluk gehad bij het spel en nu zijn winst omgezet in chabpagne. Hij was dientengevolge in een buitengewoon goede stemming. Hij zou den vriënd van Senor Roddy heel graag door het fort rondleiden, of hem naar één van de an dere historische gebouwen, die de roem van Porto Cabello waren, begeleiden. De plaats waar Alvarez de verraders straft, riep Roddy hardop, willen we het aller liefst zien. En, voegde hij er bij, terwijl hij schamper het rookerige café rondkeek, als we een paar heejren, die nu nog vrij rondloopen daar óók konden zien, zouden we nog veel lie ver gaan. Hoewel de opmerking tot niemand in het bijzonder gericht was, veroorzaakte zij toch en geweldige consternatie en had tot uitwer king dat verscheidene van de pas teruggekeer de bannelingen haastig hun ijs lepelden en stilletjes naar huis afdropen. Ze maakten met dokter Vicente een af spraak voor den volgenden dag en toen ze veilig en wel in hun eigen huis zaten, kwam er een serie protesten van Peter aan Roddy's es. e toewijding voor Alvarez, zei hij, is roe rend, maar veel te plotseling. Je overdrijft. Bo vendien wordt je er een volleerde leugenaar door. Dat is slecht voor je karakter. - Als zoon van den man die Alvarez tracht te vernietigen, verklaarde Roddy, is mijn po sitie hier uiterst delicaat. En volgende week zal zij dat nog in sterker mate zijn. Mc. Kil- drick kreeg vanmorgen 'n telegrambericht, dat Sam Coldwell hier met de volgende boot zal komen. Dat hij naar Porto Cabello vertrekt op hetzelfde oogenblik dat Vega hier arri veert beteekent complicaties voor Alvarez en ook dat die complicaties gauw zullen ko men. Want waar Sam Coldwell opduikt, daar vindt je ook samenzweringen en omkooperij en allerlei andere praktijken, die het daglicht niet mogen zien. En als ik Rojas uit de gevan genis wil helpen, moet ik niet verdacht wor den met Sam in relatie te staan. Voor Alvarez bestaat geen neutraliteit. De man die niet vóór hem is, is tegen hem. Dus moet ik aan hanger zijn van Alvarez en zijn bende. En ik moet zooveel mogelijk toonen dat ik de F. C. C. tegenwerk en Vega en vooral Sam Coldwell, om dat iedereen weet dat hij de persoonlijke ver tegenwoordiger van mijn vader is. Vega's vrien den weten nu dat vader me behandelt alsof hjj me niet vertrouwt. Dat moet de partij van Alvarez ook weten. Ze denken dat mijn werk hier een soort straf is. Geen een van die kerels heeft ooit in zijn leven een klap uitgevoerd en dat de zoon van een rijk man met een ploeg negers bij 'n baggermachine staat te zweeten kan voor hen alleen maar beteekenen dat ik het met mijn vader aan den stok heb gehad. Mijn politiek is nu ze in dien waan te laten en te versterken. Als ik een beetje moet tooneel- spelen of liegen, wat beteekenen een paar leugens tegenover de vrijheid van een man als Rojas? Dus als we morgen boffen en Rojas te zien krijgen, wees dan niet verbaasd als ik hem op een beleedigenlde manier behandel. Als ik dat doe zullen ze het binnen een uur in de cafés en op alle plaza's weten en Alvarez zal me een jongmensch vinden waar hjj wat aan heeft. En een heele hoop dingen die ik zal dienen te doen, zullen omgekeerd maken, dat Vega's partij me een ondankbaren zoon en bo vendien een schurk gaat vinden. Het zou best kunnen, dat zij op hun beurt mij beleedigen en nog meer duels zullen uitlokken Maar dat hoort er allemaal bij. Mijn eenig doel is om dien ouden man redden. Het kan me niets schelen hoeveel revoluties ik ïntusschen in de war stuur. Ik zou alles en iedereen willen op offeren voor hém. Na deze voor zijn doen ongewoon-lange re devoering haalde Roddy diep adem en keek Peter uitdagend aan, alsof hij verwachtte dat die hem zou tegenspreken. Peter glimlachte echter alleen maar cynisch en liep naar zijn slaapkamer, die uitkwam op het binnen plaatsje. Bij de deur draaide hij zich om. En het meisje, citeerde hij, was heel lief! Den volgenden morgen troffen de twee Ame rikanen dokter Vicente in het wachtlokaal -van het fort en begonnen onder zijn leiding hun tocht door de vesting. Ze deden net alsof ze buitengewoon veel be lang stelden in de patiënten van den dokter en ln de andere gevangenen om niet te laten blijken dat het hun eigenlijk alleen om Gene raal Rojas te doen was. Na ieder bezoek aan ean cel, vroegen ze aan Vicente hun de ge schiedenis van den bewoner te vertellen. Vi cente voelde zich door hun ongeveinsde be langstelling gevleid, zoodat de verhalen ge- leidelijk-aan steeds langer waren geworden en ten slotte was de dokter buitengewoon mededeelzaam geworden. Toen ze eindelijk waren afgedaald naar de laagste rij cellen, stond Vicente even stil en- wees naar een getraliede dubbele deur. - Daarin, fluisterde hij tegen Peter, is on ze voornaamste politieke gevangene, Gene raal Rojas. Er is niemand, dien Alvarez zoo raag dood zou zien. En als hij hem hier nog een maand houdt zal hij zijn zin hebben. Maar ze zeggen dat die man 'n verrader is, bracht Roddy in het midden. De dokter haalde de schouders op. In mijn land is iedereen die niet voor de regeering is, een verrader. Hij gaf den gevangenbewaarder, die bij hem was, een wenk om de deur van de cel te ope- 1 nen en noodigde de Amerikanen met een ge baar uit binnen te gaan. Terwijl ze dat deden staken ze allebei snel en ongemerkt hun rech terhand in den buitenzak van hun jas en toen hun handen weer te voorschijn kwamen, had den ze beide onder hun pink een klein stukje rijstpapier verborgen dat ze uit een boekje met cigarettenpapier gescheurd hadden.Op elk pa piertje stonden met potlood de cijfers 54—4 en het woordje „Hoop". Den vorigen avond had den Peter en Roddy die papiertjes klaar ge maakt in de hoop, dat, terwijl een van hen de aandacht van hun gids zou afleiden, de andere zijn berichtje aan Rojas zou kunnen geven, dat zonder schade opgegeten zou kunnen wor den, de veiligste manier, waarop de Generaal (of zij zelf in geval van nood) de bezwarende documenten zouden kunnen doen verdwijnen. Toen zij de cel binnenkwamen zagen ze ech ter dadelijk dat ze geen kans zouden hebben om hun mededeeling te smokkelen. Generaal Rojas zat op ongeveer tien voet afstand van hen aan tafel en de gevangenbewaarder, die slechts met tegenzin had toegestaan, dat de Amerikanen de cel binnengingen en die voor al hun tegenwoordigheid in de cel erg onaan genaam scheen te vinden, ging dadelijk met een strijdlustig gezicht naast den Generaal op wacht staan en snauwde: De bezoekers mogen niet met den gevan gene spreken. - Dat is hun bekend, antwoordde Vi cente. Roddy en Peter zagen een ruimte van on geveer veertig bij twintig voet, waarvan de muren, de gewelfde zoldering, en de vloer heelemaal van steen waren. Er waren geen ra men in, maar de kaarsen, die er stonden, ga ven voldoende lichten de lantarens van Vi- cen en den oppasser wierpen hun schijnsel in alle hoeken. Ze zagen een krib een tafel, een stoel en een paar planken die vol met boeken stonden. Aan het einde einde van den kerker was een reusachtig poortgewelf, dat echter met ruw uitgehouwen steenen dichtge metseld was. (Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10