IJmuider Courant REX THEATER Wie is schuldig? Met Tlieuwe JiaMitet Nieuwe kabinet vanmorgen beëedigd DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMIJIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Nieuwe Regeering.]Franco krijgt dictatoriale bevoegdheden se juls&oqwl xlie vecduxem- Electrische trein reed door Amsterdam. £e*t vemawiq. 24e JAARGANG No. 238 pjtgavt Louren» Coster. Maatschappij fooJ Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Groote Houtstraat 93. Daarlem. TeL 10724. Bureau IJmuide» Courant Kennemerlaan 42. IJ muiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791 4lle Advertenties, opgegeven vooi dit blad. worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P W PEEREBOOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 10 AUG. 1939 Abonnementen per week f0.12l/j, pe* maand f0.52'/2» per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting, (□gezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Na vele moeilijkheden ondervonden te heb ben is ïhr- mr* D- J- de Geer er g^teren in ge slaagd een nieuwe regeering te vormen die op een parlementaire meerderheid steunt. Van de veie kabinets-benamingen, in den loop der tijden uitgevonden en in de nu geëindigde crisisperiode alle opgesomd parlementair kabinet, extra-parlementair kabinet, zaken kabinet, nationaal kabinet, program-kabinet, Koninklijk kabinet, intermezzo-kabinet rest dus tenslotte de eerste en eenvoudigste als eenige toepasselijke. Dit is een parlementair kabinet. Maar daarmee houdt de eenvoud ook op, want het is niet duidelijk geworden hoe deze combinatie de hangende kwesties heeft kunnen oplossen. Met volharding heeft jhr. de Geer getracht een Nationaal Kabinet te vormen, steunend op de medewerking van de zes groote partijen. Hij is daarin niet geslaagd. De Liberale Staatspartij heeft haar medewer king geheel geweigerd, de A.R. partij heeft dat gedaan in de personen van den aftreden den minister van Defensie dr. van Dijk, den oud-minister van Onderwijs mr. Terpstra en het Eerste Kamerlid prof. Woltjer. Op het laatste oogenblik heeft de formateur prof. mr. P. S. Gerbrandy (A.R.) bereid gevonden als Minister van Justitie toe te treden, maar dit houdt blijkbaar niet in dat de A.R. fractie, die zeventien leden -telt, het Kabinet zal steunen. Het heeft dan nog wel een groote Kamermeerderheid achter zich, bestaande uit de R.K., S.D.A.P., C.H.U. en V.D. fracties, ge- zamelijk 71 van de 100 leden, maar een natio nale samenwerking duidt het niet aan. In hoeverre het zal kunnen samenwerken inzake het financiëele beleid is daarom zoo onduidelijk, omdat jhr. de Geer te dien aan zien de inzichten van dr. Colijn deelde en hij nu als minister van Financiën te maken krijgt met den sociaal-democraat dr. J. van den Tem pel, wiens partij daar lijnrecht tegenover stond, op datzelfde departement van Sociale Zaken zetelend waar minister Romme's plannen tot bestrijding der werkloosheid tot het conflict met dr. Colijn en tot de crisis leidden. Om het maar heel eenvoudig uit te drukkende tegen overgestelde inzichten uit het vierde kabinet- Colijn schijnen in dit kabinet-de Geer opnieuw samengebracht. Maar dr. Colijn is weg, het geen de R.K. Staatspartij kennelijk beoogde, en het rechtsche kabinet is door een kabinet „op breede basis" vervangen. De nieuwe regeering zal voorloopig niet voor de Kamer verschijnen. Dat deed het vijfde kabinet-Colijn, dat bij zijn eerste optreden meteen weggestemd werd, wel onmiddellijk. Maar het steunde niet op een parlementaire meerderheid, zooals dit kabinet, dat nu zijn eerste verschijning voor het parlementaire forum zal uitstellen'tot den derden Dinsdag in September. In de Nederlandsche parlementaire geschie denis is het in zooverre een novum, dat voor het eerst de S.D.AP. deelneemt aan het be wind. Dat geschiedt in de personen van ir. Albarda aan Waterstaat en dr. Van den Tem pel aan Sociale Zaken, twee mannen van groote bekwaamheid. De laatstgenoemde, uit de arbeidersklasse voortgekomen, heeft op later leeftijd nog staatsexamen gedaan, een moeilijke academische studie volbracht èn is als vijftiger cum laude gepromoveerdpres taties die getuigen van buitengewone energie. Evenals het vijfde kabinet-Colijn, dat zoo snel bezweek, telt trouwens ook dit kabinet vele mannen van algemeen-erkende bekwaam heid. Het raadselachtige blijft voorshands, hoe zij gezamenlijk de bestaande geschillen hebben kunnen overbruggen. De hoop dat dit blijvend gelukt is kan wel gronden op de over tuiging, dat tenslotte geen enkel Nederlandsch bewind ook een z.g. „Roomsch-Rood-Rose" niet, als het daartoe gekomen was tot een politiek van onbegrensde uitgaven zou over gaan. Die zou immers onvermijdelijk tot in flatie leiden en een klein land als het onze in de grootste moeilijkheden brengen. De trieste ervaringen zelfs in groote landen hebben dat wel bewezen. Men moet aannemen dat de tegenstelling tusschen de sluitende begroo- tingspolitiek en de hooge uitgaven-politiek van den aanvang der crisis veel te scherp is uitge drukt. Veel scherper dan de werkelijke tegen stellingen omtrent deze zaken waren. Anders zou het compromis tusschen jhr. de Geer en zijn medestanders eenerzij ds en de R.K. en S.D.A.P.'ers anderzijds niet mogelijk zijn. Er is geen Roomsch-Roode meerderheid in het kabinet. Deze twee partijen bezetten samen vier van de tien zetels. En volgens De Tel. bestaat nog de mogelijkheid dat een elfde minister zal worden' benoemd, als jhr. De Geer een oplossing zou vinden voor de bezetting van Financiën dan zou hij zichzelf, evenals dr. Colijn deed, tot Algemeene Zaken bepalen. De thans gevonden oplossing van de kabi netscrisis is na de voorgeschiedenis moeilijk te verklaren. Dit feit en de intrede van de socia listische ministers lokt scherpe critiek en afkeuring in verscheidene bladen uit. Ook in bladen die verontwaardigd waren dat het vi;.de kabinet-Colijn werd afgestemd zonder door zijn daden zijn bestaansrecht te kunnen bewijzen. Objectief redeneerend zal men dan toch dit nieuwe kabinet ook dit recht moeten toekennen. Het is te hopen dat het politieke 1 samenwerking en een krachtig en voorzichtig beleid zal kunnen waarborgen. In deze troe bele tijden is dat waarlijk boven alles het landsbelang. Alleen de stelt de ,Candillo" wetten op Havas meldt uit Burgos 9 Augustus: De po litieke reorganisatie van Spanje heeft den in druk gewekt, dat Franco alleenheerscher van Spanje wordt en dat niemand hem zal kun nen vervangen, aangezien het kabinet een soort raadgevend lichaam wordt en alleen de „cau- dillo" de wetten opstelt en uitvaardigt. De vakvereenigingen worden afhankelijk van de eenheidspartij, waar de invloed van Franco aanzienlijk is en welke hij in feite zelf leidt. Het instellen van een verdedigings-junta beantwoordt aan de huidige internationale moeilijkheden. 's-GRAVENHAGE, 10 Augustus. De beëediging van de nieuwe ministers is hedenmorgen te elf uur op het Paleis Soestdijk geschied. Het Koninklijk besluit met hun be noeming zal vandaag in de Staatscou rant verschijnen. De portefeuilles zullen in den loop van den namiddag worden overgedra gen, behalve die van Buitenlandsche Zaken. De heer Patijn za;l morgen van zijn vacantie terugkeeren. De scheidende ministers hebben he den afscheid genomen van hun depar tementen. De moordenaar c probleem wordt b Welke spannende en mysterieuse film vanaf VRUDAG 11 AUGUSTUS in het De moordenaar of de vermoorde? Dit probleem wordt behandeld in vertoond wordt. Luit.kol. A. Q. H. Dijxhoom neutraal Jhr. mr. D. J. de Geer (C.H.) Mr. E. M. vqn Klejjens (neutraal) Ch. J. I. M. Welter (R.K.) Prof. mr. P. S. Gerbrandy (A.R.) Dr. J. v. d. Tempel (S.D.A.P.) Ir. J. W. Albarda (S.D.A.P.) H, van Boeijen (C.H.) G. Bolkestein (V.D.) Mr. M. P. L. Steenberghe (R.K.) (Adv. ingez. Med.) Maar niet op eigen kracht. Transport in étappes. Was de publieke belangstelling voor den elec- trischen driewagentrein, die met tal van moeilijk heden naar het J. W. Brouwerplein was vervoerd in den vooravond reeds groot, tegen den tijd een uur na middernacht dat het verder transport zou plaats hebben hadden vele honderden er een malsch regentje voor over om getuige te zijn van dit ongewoon gebeuren. De politie zorgde er evenwel voor, dat de belang stelling niet al te hinderlijk werd. Even na een uur werd de stoomwals aangehaakt en vol span ning wachtte men tot er beweging in 't gevaarte zou komen. En jawel ditmaal bleek het, dat het niet alleen geen koppig paard meer was, maar tot groote genoegdoening van de ondernemers nam het de bocht naar de Van Baerlestraat in een ruk en toen scheen het alsof de trein op het asphalt thuisbehoorde, zoo vlot en geregeld ver liep de eerste étappe naar de brug over de Ruydaelkade, na eenige handige manoeuvres tusschen vluchtheuvels en tramrails. Men kreeg een oogenblik den indruk van een begrafenis onder groote belangstelling, doch inderdaad was het een optocht naar een feestterrein. Evenwel de moeilijkheden bleven ook nu niet uit, want eer men het gevaarte over de brug had, moesten er tal van maatregelen worden ge nomen om alle risico te vermijden, temeer daar de tweede stoomwals defect was en men nu met een inmiddels van Uilenburg gerequireerde zwaar belaste oplegger moest trachten het terug glijden van de brug te voorkomen. Zonder groote moeilijkheden kon de brug over de Ruysdaelkade worden genomen en toen het transport eenmaal de Ceintuurbaan bereikte, waar men het linkergedeelte van den weg hield, had men nog slechts rekening te houden met de bocht naar de Van Woustraat. Dank zij de tech nische voorzorgen men had o.a. de vlucht heuvel bij laatstgenoemde straat een eind in gekort, kon ook deze bocht vlot worden gepas seerd. Een klein oponthoud veroorzaakt door het losraken van eenige wiggen in deze straat en men stond voor de brug aan de Singelgracht, die men uit voorzorg verstrekt had. Zonder stag natie ging het transport ook hier en weldra was men op het Frederiksplein aangekomen, bijna een kwartier voor den verwachten tijd. Hier moest gezorgd worden, dat de tramsporen tijdig wer den vrijgemaakt. Te 3.50 uur stond het gevaarte voor den ingang van het tentoonstellingsterrein. Het talrijke publiek, dat tot dusver de verschil lende manoeuvres had gevolgd, begon langza merhand af te trekken om plaats te maken voor de nieuwkomenden, die hun dagtaak aanvingen. De tractors maakten rechtsomkeert en nu kwam de handkracht er weer aan te pas. Met zes man aan de lier trok men het gevaarte naar de voor het emplacement aangebrachte rails, welk werk geruimen tijd in beslag nam. In den vroegen ochtend was men daarmede gereed en was de eersteling van de tentoonstelling binnen de hekken gebracht. Tijdens het transport in de Van Baerlestraat weigerde een recalcitrant toeschouwer aan de bevelen van de politie te voldoen en pleegde daarbij verzet. Zijn transport naar de politiepost per autozijspan nam slechts enkele minuten in beslag. Incident bij den „Corridor". Duitsche grenswacht gewond. Een officieel communiqué uit Warschau meldt, dat een lid van een Duitsche gewapende patrouille, welke de grens passeerde in de „Corridor" bij een grensincident werd gewond. In het communiqué wordt gezegd, dat de pa trouille van drie man zich bijna 100 meter aan de Poolsche zijde van de grens bevond en geen gevolg heeft gegeven aan de sommatie, waar na de Poolsche grenswacht een waarschu wingsschot loste. Niet officieel verluidt, dat het Incident meer dan twee dagen geleden gebeurde. iMti jjpvi. de Qeex. 's-GRAVENHAGE, 9 Augustus. Het A.NJ>. heeft den kabinetsformateur ge vraagd of het voornemen bestaat in de Kamer een regeeringsverklaring af te leggen. De heer De Geer antwoordde ontken nend. Aangaande de plannen voor de toe komst meende hij zich op dit oogenblik te moeten bepalen tot de verklaringdat de zelfstandigheidspolitiek, zooals die tot dusver door ons land gevoerd is, onder het nieuwe kabinet volledig en on verzwakt zal worden gehandhaafd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1