JM. de Jtevekstqzakittkedek vak de fkikistets Jac. van Kempen overleden Twee C. H. 1 V.D., twee R. K., twee S D-, 1 A. R., en 2 neutralen in het nieuwe Kabinet. Woensdagochtend is in verband met de Kabinetsformatie de constitueerende vergadering gehouden, welke tot resul taat had, dat des middags de lijst van nieuwe ministers aan H. M. de Koningin kon worden aangeboden. Naar het A. N. P. vernam zal 3hr. De Geer de portefeuille van Financiër onder zijn beheer nemen. Onze Haagsche correspondent telefo neerde ons, dat de ministerlijst er als volgt zal uitzien: Jhr. Mr. D. J. de Geer (Chr. Hist.) Algemeene Zaken ad. int. en Financiën. A. Q. H. Düxhoorn (Neutraal) Defensie. Mr. E. N. van Kleffens (Neutraal) Buitenlandsche Zaken. Ch. J. I. M. Welter (R. K.) Koloniën. Ir. J. W. Albarda (S. D. A. P.) Water staat. G. Bolkestein (V. D.) Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. H. van Boeyen (Chr. Hist.) Binnenland- sche Zaken. Dr. J. van den Tempel (S. D. A. P.) Sociale Zaken. Mr. M. P. L. Steenberglie, (R. K.) Economische Zaken. Prof. Mr. P. S. Gerbrandy (A. R.) Justitie. De Partijraad van de S. D. A. P. is in Den Haag bijeen geweest. We kunnen echter op goeden grond aannemen dat tijdens die vergadering het program van de a.s. regee ring niet ter sprake is geweest. Aan de heer Ir. Albarda en Dr. v. d. Tempel is wel machtiging verleend om als het program aan de socialisti sche eischen voldoet, aan de regeering deel te nemen. Mussolini ernstig ziek? Duce zou per vliegtuig van Bologna naar Rome zijn vervoerd. LONDEN (United Press). Volgens een mededeeling van particuliere zijde zou Mussolini het slachtoffer zijn gewor den van een hartaanval, waarbij de complicatie van een maagzweer is ge komen. Van Bologna zou Mussolini per vliegtuig naar Rome vervoerd zijn. Het is ongetwijfeld opmerkelijk dat Mussolini de militaire manoeuvres niet bijgewoond heeft, hetgeen wel zijn gewoonte is. Vast staat dat naar zijn woning medi cijn is gebracht. g Poolsche militaire adviseur naar Moskou? LONDEN 9 Augustus (Havas). Naar de Daily Sketch schrijft, zou de Poolsche regee ring gisteravond hebben laten weten, dat zij bereid is, een militairen adviseur naar Moskou te zenden, die de verbinding zou onderhouden tusschen de Britsehe en Fransche militaire mis sies eenerzijds, en den Poolschen minister van buitenlandsche zaken anderzijds. 1 Wat de gezindheid van A. Q. H. Dijxhoorn betreft; deze wordt in militaire kringen niet tot eenige partij gerekend. Hij zal dus met Mr. van Kleffens een „wilde" in het kabinet zijn. Nadat de heer De Geer zoowel van den heer Bodenhausen, aan wien hij de post van minister van financien aanbood als van Prof. Woltjer (A. R.) wien hij de portefeuille van onderwijs toedacht, een weigerend antwoord had ontvangen, heeft de formateur eenige anderen geraadpleegd weliswaar Antirevolutionair is, maar een groot voorstander "van ordening blijkt te zijn en zich eenigszins buiten het partijgareel beweegt. Voorts heeft Jhr. De Geer zich tot den beer Bolkestein (V. D.) gewend, oud-inspecteur van het gymnasiaal- en middelbaar onderwijs. A. Q. H. Dijxhoorn. A. Q. H. Dijxhoorn werd in 1889 geboren en trad na de Kon. Mil. Academie te hebben doorloopen op 29 Juli 1911 als tweede luitenant in dienst van het Nederlandsche Leger. Hij werd in 1915 bevorderd tot eerste luitenant, in 1927 tot kapitein en in November 1936 tot majoor. Twee jaren later werd de heer Dijx hoorn, die inmiddels was toegevoegd aan den chef van den Generalen Staf, tot den rang van luitenant-kolonel bevorderd en belast met de leiding van het bureau Generale Staf aan het departement van defensie Mr. M. P. L. Stee ïbcrghe. Mr. Maximilien Paul Leon Steenberghe is op 2 Mei 1899 te Leiden geboren. In 1923 vaardigde de WeirlUoosheidsraad hem af naar het Intern. Congres in Luxem burg. Ook heeft mr. Steenberghe een zeer voorname rol gespeeld bij de onderhandelin gen over 't handelsverdrag Nederland— Duitscliland, waaraan hij als regeeringsge- delegeerde heeft deelgenomen. In Juni 1934, toen minister Verschuur om gezondheidsredenen aftrad, werd mr. Steen berghe diens opvolger als minister van econ. zaken. In September 1935 evenwel trad hij af wegens verschil van meening inzake het monetaire vraagstuk met Colijn. De heer Steenberghe had vervolgens zitting in het vierde kabinet Colijn van 19371939 als minister van economische zaken. Ch. J. I. M. Weiter. De heer Charles Joseph Ignace Marie Wel ter wea-d 6 April 1880 te Den Haag geboren. Na de H.B.S.-jaren volgde hij de studie aan de Indische instellingen te Delft en toen ook deze jaren met goed succes verloopen waren, begaf de heer Weiter zich naar Nederl.-Indië waar hij spoedig in dienst van het gouverne ment trad. In September 1929 werd de heer Weiter, als opvolger van den heer K. F. Creutzberg, be noemd tót vice-president van den Raad van Ned.-Indië, welk ambt hij bekleedde tot 1931. Hierna repatrieerde hij naar Nederland. Hij bleef zich bewegen in het openbare leven Hij was voorzitter yan de staatscommissie voor verlaging van de regeeringsuitgaven, de bezuinigingscommissie-Weiter. In 1933 werd de heer Weiter benoemd tot voorzitter van de ondernemersraad voor Nederlandsch-Indië. De heer Welter was minister van koloniën in het vierde kabinet Colijn van 1937—1939. Prof. mr. P. S. Gerbrandy. Prof. mr. Pieter Sjoerds Gerbrandy werd 13 April 1885 te Goéngamieden geboren. Hij doorliep de Christelijke normaalschool te Sneek en het Geref. Gymnasium te Zetten, waarna hij zich in 1904 als student aan de Vrije Universiteit liet Inschrijven. In 1911 promoveerde hij in de rechtswetenschappen. In 1914 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de rechtswetenschappen aan de Vrije Uni versiteit. Van 1920 tot 1930 maakte hij deel uit van de Gedeputeerde Staten van Fries land. Prof. Gerbrandy is voorzitter van den Radioraad, waarvan hij sinds 1937 deel uit maakt. Hij is voorts sinds 1937 voorzitter van de Radio-omroep-controle-commissie, van de algemeene programma-commissie, van de In- dië-programma-commissie, als opvolger van minister Van Boeyen. Prof. Gerbrandy is lid van de A.R. partij. Mr. E. N. van Kleffens. Mr. E. N. van Kleffens werd geboren te Heerenveen op 17 November 1894. Hij bezocht le Gymnasia te Groningen en 's -Gravenhage, /aarna hij aan de Rijksuniversiteit te Leiden -chten studeerde. In 1918 promoveerde hij. Van 1919 tot 1920 was hij verbonden aan het v'olkenbondssecretariaat, van 19211922 bij net secretariaat van de directie van de Ko ninklijke Shellgroep te Londen. Sinds 1922 is hij werkzaam bij het departement van bui tenlandsche zaken, eerst als souschef van de afdeeling juridische zaken, daarna, sinds 1927, als souschef van de afdeeling diploma tieke zaken. Sinds 1929 is hij administratief chef van de afdeeling diplomatieke zaken, welke functie hij verwisselde voor die van administrateur bij het departement In dit jaar werd mr. Van Kleffens benoemd tot gezant te Bern. Hij was voorts griffier van het scheidsgerecht voor de inter-pretatie van het Dawes- en Youngplan, en was adjunct secretaris-generaal en later secretaris-gene raal van het curatorium van de Academie voor Internationaal Recht in het Vredespaleis te 's-Gravenhage. G. Bolkestein. Gerrit Bolkestein werd op 9 October 1871 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de Kweek school voor Onderwijzers „De Klokke werf" te Nijmegen. Hij haalde de akte Nederlandsche taal M.O. en heeft ook het candidaatsexamen in de Nederlandsche Letteren afgelegd. In 1890 werd Bolkestein tot onderwijzer te Nijmegen benoemd. Van 1917 tot 1934 is de heer Bolkestein in specteur van het Middelbaar Onderwijs ge weest, terwijl hij van 1934 tot 1937 de functie van inspecteur der Gymnasia en van het Middelbaar Onderwijs in de vierde inspectie De heer Bolkestein is lid van de V.-D. Partij. Ir. J. W. Albarda. Ir. Johan Willem Albarda werd op 5 Juni 1877 te Leeuwarden geboren. Na de vijfjarige H.B.S. in zijn geboortestad te hebben afge- loopïn, bezocht hij de toenmalige Polytech nische School te Delft, die hij in 1903 als werktuigkundig ingenieur verliet. In het jaar 1913 werd ir. Albarda voor de sociaal-democratische arbeiders partij gekozen als lid van de Tweede Kamer. Sinds 1925 is de heer Albarda voorzitter van de sociaal democratische fractie der Tweede Kamer als opvolger van mr P. J. Troelstra. H. van Bocyen. De heer H. van Boeyen was minister van binnenlandsche zaken in het vierde- en vijfde kabinet-Colijn. Voordien was hij voorzitter van den Radio-raad, de radio-omroepcontrole- commissie, de algemeene radio-programma- en de Indië-programma-commissie. In het jaar 1889 werd de heer Hendrik van Boeyen te Putte geboren. Zijn ambtelijke Bijna veertig jaar Concertzanger In het Diaconessenhuis te Haarlem is gisteren na een korte ongesteldheid overleden de bekende zanger Jac. van Kempen. Jac. van Kempen was een bijzonder begaafd zanger. Hij werd 15 October 1875 te Zieriksee geboren. Hij studeerde aan het Amsterdam- sche Conservatorium en daarna eenige jaren te Berlijn. Zijn debuut maakte hij in 1900 bij de Heinze-feesten te Enkhuizen. Zijn tweede op treden had te Amersfoort plaats en zijn derde te Haarlem. De jeugdige zanger maakte spoedig naam. Philip Loots schreef in ons blad: „Merk waardig is de groote klankproductie van deze teere weeke stem". Na zijn eerste groote successen in ons land kreeg hij heel spoedig engagementen in Duitsch- land. Dra werd hij als een zanger van groote allure beschouwd. Zeven maal zong hij in drie jaar in Berlijn de partij van den evangelist uit de Matthaeuspassion. En herhaaldelijk trad hij in dien tijd ook op in particuliere Berlijnsche salons. In 1913 kwam hij in aanraking met de vorsten Zu Colloredo Mannsfeld, die op een groot kasteel in de buurt van Praag woonden. Zij engageerden hem als als zanger op te treden bij hun jaarlijksche jachtfeesten. In die jaren trad hij ook in tal van groote en kleine plaatsen in Hongarije op. Aan dien tijd heeft hij steeds met veel plezier terugge dacht. Met vreugde gewaagde hij ook steeds van den tijd, dat hij onder Dresden in de Ma- drigaalvereeniging werkte en aan zijn taak in het kwartet Zalsman, die met hem en met Her mine Seholten en Johanna v. d. Linde het heele land doortrok. De wereldoorlog dwong hem in Nederland te blijven. Hij zong vaak op de forten en werkte op concerten met de grootsten samen. In dien tijd is hij de oratoriumzanger bij uitnemend heid geworden. Van Kempen is, hoewel hij een uitstekend paedagoog was en .veel les heeft gegeven, zich vrijwel steeds leerling blijven gevoelen. De klassieken hadden zijn groote liefde, doch hij loopbaan ving hij aan op de Provinciale Griffie van Gelderland. De heer Van Boeyen is'jarenlang diaken, daarna ouderling en voorzitter van het col lege van notabelen der Ned. Herv. Kerk te Voorburg en gedurende 15 jaar voorzitter van verschillende schoolbesturen geweest. Dr. J. van den Tempel. Dr. J. van den Tempel, geboren l Augustus 1877 te Willemstad, ving zijn loopbaan aan als schildersgezel te Amsterdam. In 1906 werd hij secretaris van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen, welke functie hij tot 1918 bleef vervullen. Inmiddels had hij in 1911 de akte M.O. Staathuishoud kunde en Statistiek en in 1913 de akte M.O. Staatsinrichting weten te behalen. Tot lid van de Tweede Kamer werd hij als medevertegenwoordiger der S.D.A.P. in No vember 1915 gekozen en hij is dit tot nu toe onafgebroken gebleven. In 1921 ging de heer Van den Tempel de colleges aan de Nederl. Handelshoogeschool te Rotterdam volgen, waaraan hij in 1927 cum laude promoveerde tot doctor in de handels wetenschap, op proefschrift: „Macht en eco nomische wet". Dr. Van den Tempel was van 1910—1919 en van 19271932 lid van den Amsterdamschen gemeenteraad en had tevens een aantal jaren zitting in de Provinciale Staten van Noord- Holland. Voorts is hij lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Jac. van Kempen. bestudeerde ook .zeer ernstig de mod»- muziek. Zijn dertig jarig jubileum als zanger heelt r- op 1 October 1930 te Haarlem gevierd met Bach-concêrt in de Groote Kerk, onder austr. ciën van Haarlem's Gemengd Koor. Van zijn leerlingen noemen wij o.m. Hjk Gruys, Ans Stroink, Ré Koster en Harry Onze muziekmedewerker K. de Jong schrilü ons nog in verband met het overlijden van Jac, van Kempen: Het bericht van het overlijden van Jac, vaj Kempen komt geheel onverwacht en moet al len die hem gekend hebben smartelijk treffen. Maar niet alleen voor zijn vele vrienden, cok voor de muziekwereld beteekent zijn heengaan een verlies. Als paedagoog had hij een bekend heid, die zelfs vele geroutineerde solisten noop te zich nog onder zijn leiding te stellen, Da mooie resultaten van zijn paedagogischen at- beid heb ik meermalen leeren kennen en waar- deeren. En ook als solist behoorde Van Kens pen, ondanks het klimmen zijner jaren nog nkj tot een voorbijgegaan tijdperk. De glans fe hooge tonen mocht in de laatste jaren wat mi* der geworden zijn: zijn voortreffelijke wjjjj van zingen had hem in de gelegenheid gestdf om zijn stem grootendeels ongeschonden houden. Zijn techniek vermocht nog altijd enorme vaardigheid eischende aria's uit Bach'! Weihnachts-Oratorium schitterend te vertolken: zijn prachtige, schier ongeëvenaarde dictï maakte steeds het volgen van een tekstboek overbodig. Zijn geestige creatie op de Jubileumconcer- ten onzer H.O.V. in het vorige najaar ligt n:j levendig in veler herinnering. En nog pas enkele weken geleden hoorden we den reeds bejaarden zanger in de jeune- premier-partij van Smetana's opera „Die ver- kaufte Braut", en met welk een volledig, suck! Weinige jongeren zouden in staat geweest zip hem daarin te evenaren. Niemand kon toen vermoeden dat dit optre den zijn afscheid zou worden. Met Jac. van Kempen is "een figuur van be- teekenis op vocaal gebied verdwenen. Hij ruste in vrede. NIEUWS UIT INDIË. BANDJIR TE SAMPANG. PAMEKASAN 9 Augustus. (Aneta/A. N. P.) Te Sampang trad wederom een bandjir op. In de Kota staat het water 70 c.M. hoog. Het verkeer is gedeeltelijk gestremd. KONINKLIJKE GIFT VOOR DE VIERLING. De burgemeester van Hengelo heeft mee gedeeld, dat hij een brief van H.M. de Konin gin heeft ontvangen, dat zij een gift beschik baar stelt voor de vierling, die op 1 Augustus te Hengelo is geboren. Tijdbom ontploft in patrouille vaartuig. HAIFA 9 Augustus (Reuter). Vanochtend vroeg is in een nieuwe patrouillebarkas der ma rine een tijdbom ontploft, tengevolge waarvan het vaartuig is gezonken. De barkas kruiste op het oogenblik van de ontploffing voor Nathanya. Een Britsehe politie-sergeant werd gedood en twee Britsehe agenten werden gewond. De ove rige leden der bemanning kwamen er onge deerd af. Man liad geen belastingplaatje en sprong te water AMSTERDAM, 9 Augustus. Het rijk heeft fietsend Nederland een week respijt gegeven, maar vandaag was het dan ook definitief ge daan met het rijden zonder belastingplaatje. De belastingambtenaren hadden zich reeds in den vroegen ochtend ter controle in stad en lande opgesteld. Ook op 't Alexanderplein speurde zoo'n amb tenaar naar overtreders, aan zijn argusoog ont-. snapte er geen. Een jongeman, een jeugdig werk- looze, die zonder plaatje reed, werd verzocht af te stappen. Hij gaf, uiterlijk kalm, aan djt ver zoek gehoor. Doch toen hij zijn naam had opge geven, werd het hem plotseling te veel. Hij kreeg het blijkbaar met zijn zenuwen te kwaad, liep van den verbijsterden ambtenaar weg en tot ont zetting van de omstanders rende hij op de Plantage Muidergracht toe en sprong pardoes te water. Onmiddellijk echter was een agent ter plaatse om den man kalmeerend toe te spreken en hem door handreiking weer op den wal te trekken. De man, die in hoogst opgewonden toestand ver keerde, werd per ambulancewagen van den G.G. en G. D. naar huis gebracht. 13. De haas had hen niet bemerkt en liep dansend en huppelend voor hen uit. Robbie en Henk, die benieuwd waren waarheen de dansende haas zou gaan, liepen op, hun teenen achter hem aan. Nu nam de haas een grooten sprong. Een, twee, drie, hup. Rob wilde doorloopen, doch zag ineens een afgrond voor zich. De haas was in zee gesprongen. Rob krabde zich eens achter zijn oor. „Alles is hier even raar," zei hij tegen Henkle. „Zullen we maar weer eens naar den boom gaan?" 14. „Ja, laten we maar eens opstappen," vond Henkie. „Ik heb net zoo'n honger," pruilde Rob. Zoo vlug als ze konden liepen ze nu naar den boom en weldra waren ze er. Met behulp van een stok sloegen ze een groote, ronde vrucht van den boom. De vrucht was echter zoo hard als hout, en ze wisten niet wat ze er mee moesten aanvangen. 15. Eindelijk had Rob een oplossing gevonden. Hl] maakte een gat in den grond, waarin de ronde bol precies paste en begon er toen met zijn voeten óp te stampen, Een cocosnoot kon het niet zijn, daarvoor was de schil veel te hard, en Henkie, die op school al veel geleerd had, peinsde zijn hoofd haast suf over de vraag wat voor vrucht dit wel kon zijn. „Krak," daar ging de schil doormidden. Stom ver baasd keken de jongens toe. Die groote bol bleek heele- maal geen vrucht te zijn. Een klein aapje kwam er uit gekropen. een jong aapje. „Dat hebben we op school toch nooit geleerd," zei Henkie met bevende stem. Daarop gingen de jongens naar het aapje toe en gaven het diertje een handje. 17. Nu gingen zij den heelen boom leeg plukken en ze keken of er in alle doppen zulk een aapje zat. In de tweede bol zat ook een aapje, en ten langen lesté hadden ze er een heeleboel bij elkaar. „Daarover moet ik later eens met den directeur van den dierentuin spreken," zeide Henkie. „Misschien wil die ze wel vari ons koopen," en met een touw bond hij alle aapjes aan den boom vast. 18. „En waar moeten die beestjes dan zitten regent?" vroeg Rob, die veel met de aapjes scheen op« hebben. „We zullen een tentje voor hen bouwen," Henk toen en ze zouden dat doen van hout. Maar daar ze geen hakmessen hadden, moesten ze de.kleinste boomen met wortel en ai uit den grond trekken en dat viel niet mee, hoor. Vooral Henkie had er de grootste last mee ea het zweet liep langs zijn gezicht. „En dat allemaal vo# die apen," mopperde hy.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6