INSTEMMING met rrlinister van Dijk's beleid. INSCHAKELING UIT DE PERS. Het nieuwe Kabinet begroet. DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 EERSTE KAMER van Nederlandsche industrie bij defensie-leveranties bepleit. De Eerste Kamer kwam Woensdagmiddag bijeen. Aan de orde waren de wets-ontwerpen wij ziging van de dienstplichtwet en wijziging en verhooging van de defensie-begrooting voor 1939. De heer Van Rappard (lib.) had liever contingentsverhooging gezien. I-Iij is van oor deel, dat de duurzame grens- en kustbewaking moeten worden ingesteld. Tot dat tijdstip aan vaart hij dit ontwerp of afbetaling. Spr. wijst er op, dat verlenging van den eerste-oefenings- tijd eerder uitwerking heeft, dan verhooging van het contingent. Hij kan zich vereenigen met de verlenging van den duur der herha lingsoefeningen en vraagt, of het de bedoeling is, dat aan deze verlenging alle oudere lich tingen deelnemen. Over het antwoord van den minister ten aanzien van de maritieme verdediging van Indië is spr. niet tevreden. Hij noemt het votum van de Tweede Kamer in Juli onver antwoordelijk. De Kamer heeft een bekwamen minister van defensie in dagen van spanning weggestuurd. Hij noemt het votum ondoor dacht, daar men de consequenties ervan niet aandurft. Wie den kegel omgooit, behoort hem weder overeind te zetten. De heer Van Embden (V.D.i wenseht niet te antwoorden op de opmerkingen van den vorigen spreker ten aanzien van het Kamervotum. De heer Van Embden twijfelt aan de dringendheid van de opvoering van de geoefendheid. Steeds is de verzekering gege ven, dat 5V2 maand voldoende was. Nu heeten reeds 11 maanden onvoldoende. Tot ongerust heid leidt hetgeen is waargenomen bij hen: die sincjs April buitengewoon onder de wape nen zijn; dikwijls is er sprake van demoralisee- rend en doelloos luieren. Door dit wetsont werp kan nog meer ruimte voor den oefentijd gecreëerd worden. Spr. hoopt, dat de minister niet te spoedig van de machtiging gebruik zal maken. Onze militaire toerusting dient tot behoud van onze allerhoogste goederen. Spr. stelt als voorwaarde, dat de offei's voor defensie rede lijke grenzen niet overschrijden ten koste van andere belangen. Met de jaarlijksche stijging der begrootin«_ die het onderhavige ontwerp medebrengt, dient bezuiniging op andere defensie-uitgaven ge paard te gaan; een beperkte toepassing van de wet kan daaraan bijdragen. Sinds 1935 zijn de uitgaven voor de landsverdediging gestegen van 89 tot- 240 millioen gulden, voor Indië van 71 tot 165 millioen. Voor 1940 zal de stijging nog grooter zijn. Zoo kan het niet voortgaan. De besturen van werkgeversorganisaties zijn In het algemeen van goeden wille ten aanzien van de opgeroepenen. Doch er zijn werkgevers, die zich aan hun nationalen plicht onttrek ken. Wat doet de regeering om te zorgen, dat de opgeroepenen hun plaats in het. economi sche leven kunnen hernemen? De heer Maarsin g (N.S.B.) merkt op, dat de minister hem heeft beleedigd bij de be antwoording van vragen van den heer Van Vessem. Hij wil thans den minister daarover wat vragen. De voorzitter merkt op, dat thans een dergelijk persoonlijk feit niet in behandeling kan komen. De heer Ma ars in g (N.S.B.) trekt zijn verzoek in. De heeren W i a r d i Beekman (s.d.) en De Bruyn (r.k.) tenslotte bepleitten een ruimere inschakeling van de Nederlandsche industrie in de defensie-leveranties. De eer ste verklaarde, dat de sociaal-democraten dit ontwerp als de beste oplossing begroet hebben. Algemeen brachten de sprekers minister Van Dijk hulde voor hetgeen hij in het belang van 's lands defensie heeft tot stand gebracht. De heer Van Rappard noemde het votum van de Tweede Kamer onverantwoordelijk, daar men een bekwamen minister in dagen van spanning heeft weggestuurd. In zijn antwoord verklaarde minister Van Dijk o.m., dat in overweging is, het maximum van de kostwinnersvergoeding, dat thans 2.50 gulden per dag bedraagt, te verhoogen. Door een commissie wordt een onderzoek ingesteld naar de gevallen, waarin buitengewoon onder de wapenen geroepenen hun betrekking verlo ren hebben. Binnenkort zal haar rapport ver schijnen. Wat de inschakeling van de Neder landsche industrie betreft, merkte de minister op, dat wordt gedaan, wat mogelijk is. Het ontwerp werd, evenals de suppletoire begrooting van defensie van 33 millioen gul den, zonder hoofdelijke stemming aangeno*- men, met de nationaal-socialistische leden tegen. De ontwerpen onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en in werkelijken dienst hou den van dienstplichtigen werden na een kort debat eveneens aangenomen. De heer F1 e s k e n s (R.K.) wijst op de klachten over het langzame tempo, dat be tracht wordt bij de afdoening van verzoeken om vervanging. Spr. stelt alle vertrouwen in dezen minister. Spr. vraagt de aandacht voor de kleine zelfstandige boeren en tuinders, die onder de wapenen geroepen zijn. Deze kunnen in het oogstseizoen onmogelijk worden gemist. De beslissing van den minister om aan 20% of meer der dienstplichtigen verlof te verleenen, siert hem. Wil de minister niet spoedige af handeling der verzoeken bevorderen? Is het niet mogelijk, dat de dienstplichtigen in hun bedrijf worden bijgestaan of vervan gen? Minister Van Dijk verklaarde o.m., dat hij reeds heeft beslist, dat de verloven, die thans aan 20 pet. gegeven worden, gedurende den oogsttijd tot 30 pet. zullen worden uitge breid. De minister van Financiën, de heer Boden- h au sen, heeft (ter beantwoording van een vraag in het voorloopig verslag) nog even het woord gevoerd bij de behandeling van het ontwerp afwijking van den in art. een der tariefmachtigingswet opgenomen termijn. Ook dit dijt werp je werd met de stemmen van de NS.B. tegen z.h.st. aangenomen. Voorts werd zonder debat afgedaan een groote hoeveelheid contingentecringsontwer- pen. GETUIGENIS BOND VAN VRIJE EVANG. GEMEENTEN De „Bond van Vrije Evangelische Gemeen ten in Nederland" heeft in Den Haag zijn 58ste jaarvergadering gehouden. Deze verga dering ziet, aldus deelt met ons mede, „met toenemende duidelijkheid den tijd, dien wij beleven, als de door Christus ons voorzegde pe riode van; „de vervulling van de tijden der heidenen". Men verwacht, dat het „vrederijk onder den Vredevorst" zal aanbreken en dat er tenslotte een nieuwe hemel en een nieuwe aarde zal ontstaan. Motortrein op stootblok gebotst. Ongeluk op het station te Gouda. Bij het binnenrijden van het stations-empla cement te Gouda is Woensdag een motortrein uit Leiden tegen een stootblok gebotst. Hierbij zijn van de veertien reizigers acht gewond, waarvan drie min of meer ernstig. Bij het afremmen van de snelheid van den motortrein no. 3810, die om 10.32 uur in Gouda aankomt, werkten de remmen normaal, maar door nog niet bekende oorzaak gleed de trein door, met het gevolg, dat hij met een vaart van ca. 25 K.M. tegen het stootblok aan het einde van het kopspoor, waar de lijn uit Leiden eindigt, reed. De passagiers hadden allen hun zitplaats reeds verlaten en stonden klaar om uit te stappen. Dit verklaart, dat bij betrekkelijk geringe materieele schade zooveel personen letsel kregen. De reizigers werden allen omver geworpen en kwamen op den grond of tegen den houten opstand in den wagen terecht. Het bleek, dat van de veertien reizigers er acht gewond waren, vier dames, drie heeren en een jongen. Dr. J. G. W, F. Bik, heeft op het sta tionsbureau waarheen zij waren gebracht, medische hulp verleend en hen voor zoover noodig verbonden. Drie gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Per auto van den G.G.D. zijn zij naar het Van Itersonziekenhuis gebracht. Het zijn de 59-jarige mevrouw B. RoelfsVennij te Gouda, die een zware hoofdwonde heeft, de 40-jarige mevrouw C. Slingerlandde Pater, te Wad- dinxveen, gewond aan hoofd en knie en de 45-jarige meubelfabrikant J. P. van Steyn, eveneens uit Waddinxveen, die een hersen schudding heeft gekregen. Hun toestand is gelukkig niet levensgevaarlijk. De andere gewonden hadden lichte kneuzin gen of hoofdwonden, Nadat de dokter hen be handeld had en zij den schrik te boven waren, konden zij naar huis gaan. De wagenbestuur der J. Toonen te Gouda had geen letsel en kon normaal zijn dienst voortzetten. De trein is in de rails gebleven en heeft slechts verbogen buffers. Het stootblok is ge deeltelijk vernield. De treinenloop ondervond geen enkele vertraging. De politie heeft voor het onderzoek den motorwagen in beslag ge nomen. HET TUBERCULOSE BESTRIJDINGSFONDS VAN HET NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. Het jaarverslag van het Tuberculose Be- strijdingsfonds van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, maakt melding van een roote stijging in het ledental. Ruim twee derde gedeelte van het aantal leden van het N.V.V. is bij het fonds aangesloten. Het fonds dat nu drie jaar bestaat, heeft ook kinderuit zending ter hand genomen. Met de stijging van het- ledenaantal is ook het aantal ver pleegden toegenomen. De financieele toestand van het tuberculose bestrijdingsfonds geeft alle reden tot tevre denheid. Kiellegging „Werk en Vreugde no. 1". Zal Vrijdag 11 Augustus plaats vinden. Op Vrijdag 11 Augustus a.s. zal te 3.30 uur op de scheepswerf „Voorwaarts" van den heer Th. van der Beidt te West Graftdijk (N.H.) de kiel worden gelegd van den motorvischkot- ter „Werk en Vreugd no. 1", voor rekening van de Nederlandsche Visscherij-Gemeen schap. Deze instelling is gesticht oip initiatief van de Nederlandsche Werkgemeenschap en be oogt de bestrijding der werkloosheid in de zeevisscherij door uitoefening van de z.g. snur- revaadvisscherij In de klasse der snurrevaadkotters wordt dit schip het grootste, dat onder Nederland sche vlag in de vaart is. Met een koffertje. door MELIS STOKE. Dit is een ode dor barmhartigheid voor hen die, met een koffertje beladn, het allerbeste van hun levenstijd langs winkels en langs heerenhuizen gaan. Ik heb dit pleit persoonlijk ondergaan doordat ik bij een kort bezoek aan stad als uitbraak van mijn zomersche bestaan een koffertje met zwemgoed bij me had. En waar ik maar een vriend te spreken vroeg, daar wekte ik bij de dienstmaagd Ze tuurde naar den koffer dien ik droeg en zei: ,,'k denk dat hij niet te spreken is!" Ik ivas bevreemd en daarna zeer ontdaan door wat ik in die strenge oogen las. En toen eerst heb ik iverkelijk verstaan dat alle onheil uit mijn koffer was! Welk duivelsch oogmerk wreef die blik mij aan? En welken inhoud aan die kleine tasch? Een geurig stukje zeep in cellophaan? Of monsters briefpapierOf schoenen-was? Toen kwam ik in een taartjesbakkerij, en, na mij, kwam een deftige mevrouw. Men hielp die, allervriendelijkst, voor mij, en daarna vroeg men korzelig wat ik wou!" ....Het was mijn koffertje, dat duivelsch ding, waardoor het odium van baatzuchtigheid rondom mij was.dat eiken sterveling te wapen dreef in ongenaakbaarheid! Ik zing voor hen die handelend ommegaan dit lied van deernis en barmhartigheid Men heeft ook mij de dingen aangedaan waarmee een wreede wereld hen bestrijdt die, koffers dragend, voor de deuren staan Auto tegen boom gereden» Woensdagavond omstreeks kwart over acht is op den straatweg tusschen Beekbergen en Kla- renbeek een personenauto uit Arnhem, waarin drie personen, afkomstig uit Arnhem, Does burg en Nijmegen waren gezeten, door tot dus verre onbekende oorzaak tegen een boom gere den. Spoedig was geneeskundige hulp aanwe zig. De chauffeur liep zeer ernstige verwondin gen op en werd met den Nijmegenaar, die even eens gewond werd, per ziekenauto uit Apel doorn naar een ziekenhuis aldaar overgebracht. De Doesburger kon, na te zijn verbonden, per auto naar huis terugkeeren. Ir. J. W, Albarda, de nieuwe minister van Waterstaat (rechts) en Chr. J. I. M. Weiter, minister van Koloniën, ver laten het ministerie van Binnenlandsche Zaken te Den Haag na de constitu- eerende vergadering van het nieuwe kabinet De Geer Prol. mr. P.. S. Gerbrandy, de nieuwe minister van Justitie (rechts) en de heer H. van Boeyen, minister van Binnenland sche Zaken, verlaten het Departement van Binnenlandsche Zaken te Den Haag na de constitueerende vergadering van he» nieuwe kabinet De Geer Dr J van den Tempel, de nieuwe minister van Sociale Zaken, verlaat het Departement van Binnenlandsche Zaken te Den Haag na de constitueerende vergadering van het nieuwe kabinet De Geer Luit kol A. Q. H. Dijxhoorn, de nieuwe minister van Defensie, verlaat het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken te Den Haag na de constitueerende ver gadering van het nieuwe kabinet De Geer met in- en ontstemming De Maasbode (RH.) is met het kabinet de Geer zeer ingenomen. Zoo schrijft het blad o.m.: En men mag gerust aannemen, dat de ge- beele Kamer, Kersten en Rost c.s. zeker of wellicht uitgezonderd, dit kabinet toch eigen lijk heel wat liever zullen zien optreden, dan het ephemere met alle parlementaire ver houdingen eenvoudig spottende vijfde Kabi- net-Colijn. Vooral de samenstelling van dit kabinet zal niet alleen bij ons, katholieken, heel wat meer vertrouwen wekken, dan die van Colijn-V waarin niet alleen het katholieke element noodzakelijkerwijze ontbrak, maar waarin ook het Christelijke zoo sterk was teruggedrongen dat zelfs de volgelingen van den anti-revolu tionairen leider angstige oogen opzetten. Om van het democratische, in de volksvertegen woordiging sterk overheerschend element maar te zwijgen. Het blad gaat verder: Toch ziet het kabinet, zooals het nu, na al de strubbelingen van de laatste dagen, nog onverwacht-snel uit de lucht komt vallen, er eenigszins eigenaardig uit Wat wel het meest opvalt is het ontbreken van mr. Joekes, die, dat kan men gerust aan nemen, aanvankelijk voor Justitie bestemd was. Reeds was het bericht ons komen ver rassen, dat geen politieke vrijzinnig-demo cratische figuren in het kabinet zouden zit ting nemen. Dit bericht kwam na de moei lijkheden met de anti-revolutionairen (Van Dijk, Terpstra) en na het eveneens verras send bericht, dat prof. Woltjer en prof. Ger brandy bij den formateur waren geweest, twee wel niet hyper-politieke (ofschoon prof. Woltjer, alleen reeds als Eerste Kamerlid toch stellig wel een politiek cachet draagt) maar toch zeker zeer vooraanstaande anti revolutionairen. En werkelijk! Na het terugtreden van dr. van Dijk en mr. Terpstra verschijnt toch de anti-revolutionair Gerbrandy aan het hoofd van het departement van Justitie. Heel duidelijk is het ons niet. Heeft de weigering van Van Dijk en Terpstra toch ook eenigermate samengehangen met het program van jhr. de Geer en kwam daarna zoodanige nuanceering in dit program, dat men van anti revolutionaire zijde geen bezwaar meer had tegen het toetreden van een minder politiek getinte persoon? Maar had deze nuanceering in program dan misschien het terugtreden van de vrijzinnig-democraten tengevolge? Raadsels! Nationaal? Het blad besluit: Zoo is dan deze wel zeer ellendige dubbele ministercrisis tot een oplossing gekomen. Dat het een zéér fraaie is, kunnen wij niet zeggen. Wij hadden een in waarheid nationaal kabi net de beste oplossing gevonden. Of kan men dit kabinet, waarin de zes grootste partijen door een of meer geestverwanten vertegen woordigd schijnen, misschien toch in zekeren ziri „Nationaal" noemen? Ook Het Volk (S.DA.P.) begroet het. kabinet met instemming. Sedert jaren heeft de sociaal-democratie telkenmale verklaard dat zij bereid was, de verantwoordelijkheid in de regeering te aan vaarden. Thans, in dezen zomer van 1939, is het uur gekomen om de daad bij het woord te voegen. De omstandigheden, die het eerste optreden van sociaal-democratische ministers begelei den, zijn niet van die aard, dat wij onbe- heerschte juichkreten zouden aanheffen. Maar wij erknnen gaarne, dat het voor de SfD.A.P. in Nederland een historischen dag is. Jaren lang hebben de politieke verhoudin gen de sociaal-democraten het dragen van verantwoordelijkheid in de landspolitiek belet. De schuld lag bij hen, die té lang de verwezen lijking van eigen opvattingen en program uit den weg zijn gegaan. Een kwart van ons volk bleef buitenge sloten; de wil tot bouwen, tot constructief werk, die een jonge partij bezielde, bleef on gebruikt. In de oppositie hebben de vertegen woordigers van de S.D.A.P. hun werk gedaan; op velerlei gebied is dit werk vruchtbaar ge weest. Maar wij wilden meer, omdat wij over tuigd waren, het te kunnen; wij wilden ver der, omdat iedere levenskrachtige beweging behoefte heeft aan nieuwe mogelijkheden voor activiteit; voor de zwaarste verantwoor delijkheid schrikken wij niet terug, omdat wij de innerlijke overtuiging hebben, dat de S. D. A. P. de toekomst van ons geheele volk kan dienen. Goede grondslag. Verder lezen we in-het S.D. blad: Dit ministerie begint zijn werk op een tijd stip, dat, vóór de volgende Kamerverkiezingen, slechts een periode van ruim anderhalf' jaar over laat. In dien betrekkelijk korten tijd kan men niet alles en nog wat tot stand brengen. Het spreekt vanzelf, dat de krachtenver. houding in ministerie én volksvertegenwoor diging grenzen stelt. Ten slotte is de finan cieele toestand na de aanpasserij van de vorige jaren niet zoo, dat wij wonderen zou den kunnen verwachten. Maar de breede massa van ons volk weet dat de kwade plannen van beperking, die het ministerie-Colijn voor werkloozensteun en werkloosheidsbestrijding op stapel had staan, zijn gekeerd. Ongetwijfeld zal dit kabinet zijn volle kracht geven aan de bestrijding van de werkloosheid en wij zijn dankbaar, dat twee departementen, die bij deze taak direct be trokken zijn, onder sociaal-democratische leiding komen. Wij hebben een ministerie, dat, in tegen stelling tot zijn voorganger, steunt op een meerderheid van het parlement; een ministe rie, dat het vertrouwen van een groote meerderheid van ons volk heeft. Een goede grondslag. Het werk kan be ginnen. Minder enthousiast. Minder enthousiast is de Telegraaf (neu traal) De formateur heeft, hoe dan ook, door een noodsprong willen trachten te ontkomen aan de eenige voor hem voor de hand liggende consequentie van het verloop zijner' formatie pogingen, ni. de erkenning dat de vorming van het kabinet met het program en op den grondslag zooals hij zich verleden week voor oogen had gesteld, misluikt is. In plaats van een kabinet, dat met meer of minder goeden wil „nationaal" had kunnen worden genoemd, komt er nu waarschijnlijk een verkapt roomsch-rood kabinet, met eij christelij k-historisch etiket en overgoten mei; een a.r., v.d. en neutraal sausje. Onder het opschrift „Geen Hercules" schrijft het blad nog. Wij hebben een landsregeering gekregen, dj* wat samenstelling betreft, nog eenige graden slechter is dan de colleges, die in den loop laatste jaren onze groote steden hebben be. stuurd. Daar hebben wij kunnen ervaren, to' welke resultaten een coalitie met de socialisten heeft geleid. Noch Amsterdam noch Rotterdam had een regeering, waarop het overige gedeelte van ons land jaloersch was. Wel hebben velen het als een uitkomst beschouwd, dat er te 's-Gravenhage autoriteiten waren, die de besturen van onze groote gemeenten konden dwingen zich binnen zekere perken te houden Ook het Handelsblad (Lib.) neemt een af. wachtende houding aan: „Wat de politieke toekomst van dit mi. nisterie betreft, in de Kamer zal het reed? door de combinatie van christelijiki-histori. schen, roomsoh-katholieken en sociaal-demo", craben op een flinke meerderheid kunnen' rekenen. Maar nu sociaal-democraten voor de eeriste maal in Nederland hun intrede doen in het landsbestuur, mag men verwachten dat zij hun volgelingen daden zullen willen toonen." „De katholieken zullen veel te blij zijn, dat zij aan de strengste consequentie van'een roomsch-rood kabinet zijn ontsnapt-, om dit maal al te veel moeilijkheden te maken. Wam al heeft roomsch-rood numeriek in he* kabinet niet de meerderheid, de aandrang to' het voeren van een duur sociaal beleid zal nier licht zijn, gezien de samenstelling van het kabinet. „Op ordeningsgebied zal stellig worden ge. koerst in de richting van een steeds gebon- dener bedrijfsleven. Want hier vinden wij juist een der punten, waaromtrent men in dit kabinet gemakkelijk tot overeenstemming 2a] kunnen komen. „Wat er verder o-m. met de Zondagswet, de reeds door de Tweede Kamer aanvaarde wet op de kinderbij slag verzekering, het echt. scheidingsontwerp van mr. Goseling en de voorstellen betreffende de jeugdwerkloosheid van prof. Romme geschieden zal, ligt in de schoot der goden" Tenslotte schrijft de Nieuwe Rotterdamsche Courant (Lib.) Met deze oplossing van de kabinetscrisis heeft de R.K. Staatspartij bereikt wat zij wenschte: Colijn weg, zoodra hij weigerde zich langer voor het r.k. karretje te laten span nen, doch geen bondgenootschap enkele met de S.D.A.P. vanwege de spanningen, die dit in de r.k. partij zou oproepen. En zelfs geen r.k. formateur en premier. Maar toch mede zeggenschap in de regeering. De S.D.A.P. is slechts ten halve geslaagd, Het bondgenootschap met de RH. Staatspartij en uitsluitend met deze, ten hoogste vergezeld door den Vrijz. Dem. Bond als bijwagen, heef; zij nog niet verkregen. Maar al doende leer; men, zullen de heer Albarda en de s.d.-partij- raad gedacht hebben. De r.k. worden in elk geval gewend aan samenwerking met het roode gevaar; de heer de Geer effent ons daartoe den weg. Al is er dan nog geen vol ledige politieke huwelijksverbintenis, wie over den hond komt, komt ook over den staart, Summa summarum, toch ook wel een succes voor de S,D.A.P.! Het Derde V. D. J. O.-kamp te Oosterbeek. In het derde V. D. J. O. kamp te Oosterbeek heeft de heer Leo J. B. Wolf, redacteur van „Jongeren en Democratie" het orgaan van de V. D. J. O. een rede gehouden over „de positie van ons vaderland temidden van de ons om ringende staten". Spr. begon met te wijzen op de bedroevende noodzaak, zich meer dan ooit rekenschap te geven van de politieke machtsverhoudingen speciaal in West Europa. Uitvoerig stond hij vervolgens stil bij het ont staan der politieke tegenstellingen in West Europa. In dit spel der machten is Nederland meer malen het object geweest. Met eenige voorbeel den toonde spr. aan, dat de bijzonder belangrijke strategische positie van Nederland en de groote bekwaamheid van de toenmalige bewindslieden er ten slotte toe geleid hebben, dat ons land ge spaard bleef voor de ramp, welke de menschheid 25 jaar geleden trof. In het spel der krachten is zuiverheid van Nederlandsch buitenlandsch beleid, een voor waarde voor het behoud van den vrede zoo ging hij verder. Noodig is ook, dat tusschen volk en regeering identiteit bestaat. Met een opmerking, het tot nu toe gevolgde beleid van zelfstandigheidspolitiek krachtig te steunen en te waken over de ongereptheid van het Nederlandsch volkskarakter, besloot spreker zijn betoog. Onvoorzichtig parkeeren veroorzaakt verkeersongeluk. Woensdagavond om kwart voor elf reed een 35-jarige caféhouder met een auto op den rijks weg DelftRotterdam. Bij de lichtpaal voor het viaduct bij Overschie kreeg de wagen een lek ken band. De autorijder zette den wagen op de parkeerbaan en poogde door met zijn zakdoek te zwaaien de aandacht van een voorbijkomen- den automobilist te trekken, ten einde hulp te verkrijgen. Hierop stopte de 27-jarige bestuur der J. P. M. van der K. uit Rotterdam. Na den toestand te hebben bekeken, stapte hij in zijn auto om deze voor den defecten wagen op de parkeerbaan te zetten. Blijkbaar, heeft de 46-jarige motorrijder J. R- P. die met zijn 40-jarige echtgenoote mevrouw F. M. P.-D. op de duo eveneens uit dé richting Delft kwam, de op een verboden plaats den rijweg stilstaande auto niet gezien, zoodat hij op de achterzijde van de auto van Van der K. botste. De bestuurder en zijn echtgenoote werden over den weg geslingerd. Dr. H. Donkersloot, die spoedig ter plaatse was constateerde bij beiden een gecompliceer de rechterbeenbreuk, terwijl de motorrijder bovendien een bloedende hoofdwonde en een hersenschudding had bekomen. Per Roode Kruis-auto zijn beide slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam vervoerd. Hun toestand baart zorg. Negenjarig meisje bij het spelen te water geraakt. Woensdagmiddag te ongeveer drie uur is het negenjarig dochtertje van de familie De Jong te Barwoutswaarder bij het spelen nabij de ouderlijke woning in den Ouden Rijn geraakt en verdronken.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8