IJmuider Courant D' Vrachtauto door electrischen trein versplinterd. Ongeluk bij Houten kost vier personen het leven. Visscherij-Snufjes. H|aeli|Ke overweg was niet bewaakt. (Van onzen specialen verslaggever). •EDEROM heeft de onbewaak te overweg thans te Hou ten in de provincie Utrecht zijn tol geëischt. Een hoo- ge cijns ditmaal: vier dooden, en twee gewonden. Een vrachtauto met zes fruitkoo- pers uit Benschop en IJssclstein, ko mende uit de richting Werkhoven, waar een fruitveiling geweest was en op weg naar Schalkwijk, waar eveneens fruitveiling was, is gistermiddag om kwart over drie op den onbewaakten overweg in den tijdelijken weg, ten Noorden van het aan te leggen Am sterdamRijnkanaal, vlak bij de zoo genaamde Poel, door een uit de rich ting Utrecht komenden electrischen trein gegrepen en totaal vermorzeld. De gevolgen voor de inzittenden wa ren verschrikkelijk. Van de drie fruit- koopers voorin en van de drie collega's, die met hun fietsen in den laadbak plaats genomen hadden, werden er drie op slag gedood. Twee zwaar ver minkte lichamen vond men, nadat de trein, die hier zij het ook na het ge ven van de gebruikelijke geluidssigna len met een vaart van 120 K.M. per uur passeert, tot stilstand was geko men, aan den berm liggen. Het derde onmiddellijk gedoode slachtoffer van dit zoo droevige ongeluk was door den eersten wagen van den trein over den geheelen afstand, welke deze noodig had om te stoppen, medegesleurd. Men vond de stoffelijke resten achter het viaductje, dat op eenigen afstand van den overweg is gelegen De drie overige slachtoffers, die volgens een ooggetuige nog een poging deden om uit den wagen te springen, gaven nog teekenen van leven. Met een uit Culemborg komenden elec trischen trein zijn zij naar Utrecht overge bracht, nadat dokter Jansen, uit Schalkwijk, den eersten geneeskundigen bijstand had ver leend. Voorts werd ook met den trein naar Utrecht overgebracht een wielrijder, die vlak 'achter de'vrachtautp had geraden en die het on geluk' voor zijn' pogen- zag gebeuren. De laatste was een broer van enkele der inzittenden. De'vier bij'dit ongeluk gedoode man nen zijn de gebroeders Wijnand en T. M. Boere uit IJsselstein, benevens een zekere Roodenburg uit Benschop. De bestuurder van den vrachtwagen, J. Boere, uit Benschop, werd zeer zwaar gewond en overleed later in het zieken huis. De gebroeders C. en A. Roo denburg, uit Benschop, wenden minder zwaar gewond. Een broer van laatstge noemden, die het ongeluk zich zag vol trekken, was begrijpelijkerwijs daarna zoo overstuur, dat men hem eveneens naar het ziekenhuis te Utrecht over bracht. De gebroeders Roodenburg bleken beiden hoofdwonden opgeloo- pen te hebben. J. Boere, de bestuurder was er' echter veel ernstiger aan toe. Behalve een scnedelbasisfractuur, had hij inwendige kneuzingen en een bek kenfractuur bekomen. den wielrijder, die juist den overweg was gepasseerd, toen hij de vrachtauto uit de tegen overgestelde richting zag aankomen, vertelde, ons, dat de chauffeur met een zeer matig gan getje reed. Volgens hem bedroeg de snelheid niet meer dan 20 a 25 kilometer. Toen hij de auto op enkele tientallen meters afstand van den onbewaakten overweg, welke met de be kende borden is aangegeven, passeerde, wuif den de drie, die in den laadbak zaten, naar hem. Luttele oogenblikken later was de nood lottige botsing reeds geschied Het uitzicht bij den overweg is goed te noe men Komende uit de richting Werkhoven kan men op een kleine veertig meter vóór den over weg vrij de spoorbaan naar beide kanten over zien. Waar de vrachtauto toch al met een zeer matige snelheid heeft gereden, is het dan ook onbegrijpelijk hoe het ongeluk heeft kunnen plaats vinden. Wellicht heeft het drietal, dat in de cabine gezeten heeft, niet voldoende aan- daclh gehad voor de spoorbaan, misschien ook waren de zijraampjes van de auto gesloten en heeft de regen den bestuurder het uitzicht be lemmerd. Het blijft in dit laatste geval echter nog bijna onverklaarbaar, dat de botsing toch is geschied, omdat de gebroeders Boere gere geld de fruitveilingen in deze streken bezoe ken en dus volkomen bekend geacht kunnen worden met de situatie ter plaatse. De vrachtauto is in het midden door den kein gegrepen en vervolgens een eind mede- gesleurd. Het ro'od-wit geschilderde hekwerk aan een zijde van den overweg is daarbij ge deeltelijk versplinterd. Daaruit alleen al kan nien afleiden met welk een kracht de toch lang niet lichte vrachtwagen door den trein is ge grepen. Versplinterde planken, verbogen stuk ken ijzer lagen langs de spoorbaan verspreid. Ook de drie fietsen waren zeer zwaar bescha digd. Begrijpelijkerwijs snelden onmiddellijk velen na de botsing te hulp, terwijl ook het personeel van den trein, nadat deze tot stilstand was ge komen, de helpende hand bood. Veel kon men echter niet uitrichten. Alleen heeft men er voor gezorgd, dat de gewonden, nadat de eerste hulp was verleend, zoo snel mogelijk naar Utrecht vervoerd werden. Aan het station te Utrecht werden de gewonden door twee ziekenauto's naai- het ziekenhuis overgebracht. De burgemeesters van Schalkwijk en Houten, de heeren L. P. J. ten Holder en V. R. Los, wa- ren zeer spoedig nadat het vreeselijk bericht ter hunner kennis was gebracht, ter plaatse om het opruimingswerk te leiden. Op bevel van den heer Los werden de stoffelijke resten van de drie omgekomenen in kisten gelegid, waarna deze per atuo naar Utrecht overgebracht wer den. Intusschen hield het spoorwegpersoneel dat onder leiding van een hoofdopzichter stond, de velen, die zich bij den overweg verzameld hadden op een afstand, waarbij het telkens waarschuwde als er treinen in aantocht waren. Op eenige honderden meters van den over weg, waar thans vier dooden zijn gevallen be vindt zich een tweede onbewaakte overweg. Nog niet zoo heel lang geleden is op dien laat- sten overweg ook een vrachtauto door een trein gegrepen, waarbij twee dooden te betreuren vielen. Achterlijke jongen werd door zijn ouders mishandeld. .Onbegrijpelijk, dat deze dingen nog in 1939 kunnen gebeuren," zegt de politierechter. Voor den politierechter, mr. A. H. van der Giesen te Zutphen, had zich Vrijdag een echt paar uit Hoenderloo te verantwoorden wegens ergerlijke mishandeling van een achtjarig ach terlijk kind. In de dagvaarding stonid, dat de ouders den jongen hadden geschopt en geslagen. De politierechter merkte op, dat de sobere voorlezing van de dagvaarding door den Offi cier van Justitie eigenlijk een resume is van een drama, zooals er meer in ons land voorko men, doch welke over het algemeen uit een doodelijke angst van de kinderen voor de ouders niet aan het licht worden gebracht. Het geval, dat hier thans wordt behandeld zoo zeide spr. komt gelukkig maar zelden voor. Het onderzoek had aan het licht gebracht, dat de stiefmoeder het kind had gepijnigd door de vingers van het knaapje tusschen een nijp tang te knijpen. Ook de vader tuchtigde het kind. De blauwe plekken op het lichaam van den knaap waren een gevolg van het slaan met een riem en een ploertendooder. Onder toezicht van de ouders werd een broertje eveneens tot mishandeling van het achterlijke knaapje aan gezet. De politierechter, die het onbegrijpelijk vond, dat deze dingen in 1939 nog kunnen voorko men, merkte op, dat de ouders van geluk mo gen spreken, dat er geen volksgerecht was. De Officier van Justitie, mr. W. M. des Tom be, eischte tegen den man drie maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Bonga uit Apeldoorn, die in zijn pleidooi in het licht stelde, dat de ouders hun achterlijk ldnd niet begrepen en niet be seft hebben, dat hun opvoedingssysteem on- menschelijk was, deelde mede, dat zij thans ontzetting uit de ouderlijke macht hadden ge vraagd. Hij bepleitte een voorwaardelijke gevange nisstraf. De politierechter veroordeelde de vrouw tot zes weken en den man tot twee maanden ge vangenisstraf „Kleurenpracht" geopend. Wederom heeft de stichting „practisch wer ken Amsterdam" een weelderige bloementen toonstelling in het Vondelpark ontworpen en tot stand gebracht. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, heeft Vrijdagmiddag een woord van har_ telijken dank en hulde gebracht aan het adres van het bestuur der stichting, alsmede aan de jeugdige werkloozen, die dit voor hen onge wone werk tot stand hebben weten te brengen. Spr. gaf uiting, aan de hoop dat de bloemen- expositie zich in een druk bezoek mag verheu gen, niet alleen overdag, maar ook 's avonds, wanneer sterke schijnwerpers het geheel een sprookjesachtigen- aanblik zullen geven. De bur gemeester verklaarde hierna de tentoonstelling, geopend. Voordien hadden nog gesproken de voorzitter der stichting, de heer W. C. Posthumus Meyjes, de heer Chr. P. van Eeghen namens het bestuur van het Vondelpark en vertegenwoordigers der Nederlandsche dahliavereeniging en de Am- sterdamsche beeldhouwers. Groot enthousiasme verwekte de mededeeling van den heer Posthumus Meyjes aan het slot der plechtigheid, dat het bestuur der Neder landsche vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem 150.000 bloembollen ter beschikking van de stichting heeft gesteld met hét doel, dat deze bollen in het voorjaar op hetzelfde terrein als waar nu de dahlia's staan, geplant zullen worden. Over ruim een half jaar zal er dus weer een tentoonstelling in het Vondelpark te bewonderen zijn, dan echter een tulpenexposi tie. VOETBAL HAARL. VOETBALBOND 40 JAAR. Haarl. XI—Amsterdamsch XI. De wedstrijd van het Haarlemsch Elftal tegen het Amsterdamsch K.N.V.B.-elftal zal hedenavond te 6.15 uur beginnen, waardoor het mogelijk zal zijn dat beide ploegen vol ledig dus in de volgende samenstelling uit komen: Haarlemsch Efltal: Doel: Michel. Achter: Haak en Zandstra. Midden: v. d. Wal, Schijvenaar en A. van Gooi. Vóór: De Whiter, Woudenberg, v. d. Hulst, Smit, Ninaber. Amsterdamsch Elftal: Vóór: Bergman, Wierts, Bijl, Montauban en Drager. Midden: Steiger, Andriessen, Fanger. Achter: Blomvliet, Wilders. Doel: Ferw.erda. De wedstrijd wordt op het R.C.H.-terrein te Heemstede gespeeld en wordt geleid door den heer F. Kotte.. EEREWEDSTRIJD HAARLEMSCH ELFTAL. Zondag 20 Augustus tegen „Eendracht" (België). Voor den eerewedstrijd, dien het Haarlemsch Elftal op Zondag 20 Augustus op het Haar lem-terrein zal spelen, is als tegenpartij de vereeniging „Eendracht" uit Aalst (België) uitgenoodigd. Deze vereeniging is dit seizoen gepromoveerd, naar de eere-divisie van den K.B.V.B. en wordt in bevoegde kringen als een der sterkste elftallen van de eere-divisie beschouwd. HET WESTERKERKTOURNOOI. Voor dit tournooi komt Stormvogels morgen uit tegen H. V. C. en Hilversum. De IJmuidenaren beschikken over: Kraak, Haak Sr., Haak Jr., Schoorl, Tol, Gerrits, Van Pel, Woudenberg, Verdam, Prins, Opbergen. Auto door tram gegrepen en vernield. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur is een vrachtauto van de wasscherij der fa. Top te Meppel op den spoorwegovergang te Roden op het oogenblik, dat de chauffeur den wagen wil de draaien, aangereden door een extra tram, welke met een paar honderd kinderen, die van vacantie terugkeerden, uit Drachten kwam. De auto werd totaal vernield. De chauffeur, de 21-jarige J. K. uit Groningen werd licht aan het gelaat gewond, doch geraakte door het ge beurde zoo overspannen, dat hij de velden in vluchtte. Zijn metgezel had kort te voren de cabine verlaten. Beiden konden later naar Mep pel terugkeeren. De resten van de auto kwamen in de sloot terecht. De tram werd aan de voorzijde licht beschadigd. Zij kreeg vijftien minuten vertra ging. CDXV. De grootste vei-rassing van deze week was de reis van de Norma Maria. Deze boot bracht Maan dag een prachtige partij haring aan, waar de handel gretig op afvloog en een dikken prijs voor betaalde. Het werd een record-besomming van maar eventjes f 9300, een pleister op de vele wonden, die den laatsten tijd geslagen zijn. Bij deze prachtige besomming viel die van de Haar lem, die gisteren met 2000 manden, eveneens in hoofdzaak haring, aan de markt was wel wat tegen, maar f8800 is ook altijd nog wel de moeite waard. Verder hadden we deze week met haring binnen de Utrecht, die f 4550 en de Erin die f 7420 besomde. Er zullen nu wel meer booten op de haring gaan, want tegenover deze prachtige resultaten staan de slechte resultaten van de gewone vis- scherij. Alleen een bijvangst van makreel heeft het voor deze booten wat goed kunnen maken, Dit was o.a. het geval met de Flamingo, die dank zij een 300-tal kisten makreel tegen de 4000 gld. kon besommen en daarmee de hoogste van de gewone Noordzeereizen was. Verder kon nog maar één boot de 3000 passeeren en dat was de Walrus, het zusje van de Flamingo. Ruim was de haringaanvoer deze week niet. Precies om den anderen dag was er haring aan de markt en de totale aanvoer bedroeg ruim 4100 kisten. Het zal wel gauw ruimer worden, want ais de handel acht gulden voor een kist betaalt, is dit een bewijs, dat er wel wat geplaatst kan worden, ook al gaan er dagelijks nog geen trei nen van 30 of 40 wagons de grens over. Voor het overige was de markt nog in zomer - tenxxe, d.w.z. dat er weinig vraag naar visch was. De besommingen van de Noordbooten bedroegen zoo tusschen de 2000 en 2500 gulden, maar ex- waren er die de 2000 nog niet eens konden halen Van de loggers stond de SCH 15 met f 1960 bovenaan. Er kwamen deze week binnen 29 trawlers, een 40-tal loggers en 2 kotters. En verder vond in de afgeloopen week de eerste verkoop van pekel haring plaats. Vlot ging het hier niet mee. Zoo is dus deze week de kiel gelegd van den motorkotter „Werk en Vreugd I", die te Graftdijk gebouwd wordt voor rekening van de Neder-, landsche Visschei-ij Gemeenschap. Het wordt de grootste smiirevaadkotter der Nederlandsche vloot en mag daarom als een belangrijke aan winst voor de visscherij worden beschouwd. Het is te hopen, dat de N. V. G. met de exploi tatie van dezen kotter succes heeft en het bij den 7FQJe HEERENMODEHUIS tLd.tlC SZEEWEG 7 8 is wegens vacantie 14,15 en 16 Aug. GESLOTEN (Adv. Ingez. Med.) bouw van nummer 1 niet zal laten. Er is heel wat over deze stichting gezegd, meer kwaads dan goeds. Maar als ze de Nederlandsche vloot met een fliixk aantal kotters kan verrijken, kan ze rekenen op den dank van IJmuiden's vischhandel, die zeker gaarne al het mogelijke zou willen doen om haar te steunen. PIETERMAN. Inbraak bij Jbr. Dedel. Aan het buiten „Schaepenburgh" te 's-Gra- veland, toebehoorende aan den secretaris van Prins Bernhard, Jhr. C. Dedel is door onge- noode gasten een bezoek gebracht. Kasten en laden van drie kamers werden doorzocht en een bedrag aan bankbiljetten van f 1000 werd meegenomen. De eigenaar waarschuwde onmiddellijk de politie. De burgemeester van 's-Graveland mr. D. J. A. baron van Harinxma thoe Slooten kwam zich persoonlijk op de hoogte stellen. Ook de districtscommandant van de marechaus see kapitein Albard uit Amsterdam verscheen spoedig ter plaatse. Er werden nog pogingen gedaan om met behulp van een politiehond een spoor te vinden, doch de regen maakte dat deze pogingen zonder succes bleven. Nederlandsch schip beschadigt steiger te Liverpool. Vrijdagavond is het Nederlandsche vracht schip „Mcena" van de Stoomvaart Maat schappij Nederland, in botsing gekomen met een aanlegsteiger te Liverpool. Het schip werd door het sterke tij gegrepen en tegen den steiger geslagen. Een deel van het houtwerk van den steiger werd vernield en het schip kwam tot stilstand op een af stand van drie meter van een auto, welke op den steiger stond. Het schip is later midden op de rivier voor anker gegaan in afwachting van de beslis sing of zal worden doorgevaren naar Amster dam, dan wel zal worden gedokt voor onder zoek. E eerste foto's van de jongste Prinses. Links boven Prinses Irene. Rechts boven: de beide Oma's vol grootouderstrots met Prinses Beatrix bij de wieg van de jonggeborene. Hiernaast Prin ses Beatrix, die weldra een speelkameraadje zal hebben, voor wie zij nu reeds een trekwagen heeft. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIII 24e JAARCANC No. 240 Cit)C«" L«>uren» Cosier Maatschappij ,oo. Courani Uitgaven en Algem Drukkerij (V V Groot* Houtstraat 93 Bsarlero- Tel 10724. Bureau IJmuide, Courant' KennetnerlaaD 42. ljmuiden Telefoon 5301. Postgiro 310791 411* Advertenties, opgegeven voor dit blad. «orden kosteloos opgenomen in de Kennenier Courant. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EIN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W. PEEREKOOM Ei> ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 12 AUG. 1939 Abonnementen per week f 0.12l/2, pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per po9t f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentieni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbel® prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f O.lQt

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1