Viieqüutp aemng£iaktr Drong Ciano op matiging aan! lïlimstet Saadiet W erkloosheidspercentage veel lager dan in 1932. van de Panamerican Airways VEERTIEN VAN DE ZESTIEN INZITTENDEN OMGEKOMEN RIO DE JANEIRO, 14 Augustus. Een tweemotorige Sikorski van de Panamerican Airways is bij het dalen in de vlieghaven van Rio veronge lukt. Van de 16 inzittenden konden slechts twee gered worden, zoodat 14 menschen om het leven kwamen. Het toestel daalde wegens de invallende duisternis langzaam. Juist toen de drijvers het water raakten, sloeg een vleugel van de machine tegen een sleepboot, waardoor het toestel werd omgeti-okken en tegen een droogdok opbotste. Onmiddellijk na de bot sing was de machine in vlammen gehuld. Reddingsmanschappen waren dadelijk ter plaatse. In korten tijd hadden zij 12 lijken geborgen, 't Grootste deel der passagiers bestond uit Brazilianen. Ook de beide overlevenden zijn uit Brazilië afkomstig. Onder de slachtoffers bevhidt zich James Harvey Rogers, een van de oor spronkelijke leden van Roosevelts „Braintrust" en lid van de economi- „Oorlog heeft steeds weer oorlog opgeroepen" Ter gelegenheid van een in de buurt van de Zweedsch-Noorsche grens gehouden vredesbe- tooging werden redevoeringen gehouden door den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken, Sandler, den Noorschen minister van bui tenlandsche zaken. Koht, en den Deenschen mi nister van binneniandsche zaken, Dahlgaard. Deze vriendschapsbetooging werd gehouden te Eda, waar 25 jaren geleden een monument werd opgericht ter herdenking van het feit, dat Zwe den cn Noorwegen een eeuw lang in vrede en vriendschap naast elkander leefden, en ongeacht het feit, dat in 1905 de politieke unie tusschen beide landen was geëindigd. Minister Sandler heeft in zijn redevoering met name gezegd, dat de Noorsche volken zich met dankbaarheid en vreugde er rekenschap van kunnen geven, dat de gunstige ontwikkeling in het binnenland evenals die van hun buitenland sche betrekkingen dezen volleen vergemakke lijkt heeft meer dan andere naties de voordeelen te erkennen van een vreedzame samenwerking boven oneenigheid. De vreedzame regeling, in September 1905 te Karlstad tot stand gekomen, is zelf het grootste en beste vredesmonument. Die verdrag is niet door kracht gedicteerd, doch ontstaan op voet van gelijkheid, waarbij rekening werd gehouden met de belangen onzer beide vrije volken. Het is zeer duidelijk, dat deze vreedzame op lossing de oorzaak is geweest van het weder- zijdsche vertrouwen, dat thans binnen onze grenzen heerscht. Met de wapenen lost men de problemen van een oorlog op, niet die van een vrede. De thans in Europa heerschende stand van zaken, vergeleken bij de gunstige situatie op ons schiereiland, is een duidelijk bewijs dezer waarheid, dat een duurzame vrede niet wordt verkregen door den oorlog. De oorlog heeft steeds weer oorlog opgeroe pen, nimmer vrede. Wanneer de oorlog met een wapenstilstand eindigt, hangt het van de vredes- krachten en niet van de oorlogskrachten af of de wapenstilstand op zijn beurt tot vrede leidt. Duitsclie ontevredenheid over de politiek van Roemenië. Vrees voor bondgenootschap met Turkije en Griekenland. BERLIJN, 14 Augustus (Havas)De „Völ- kischer Beobachter" uit zijn ontevredenheid over de politiek van Roemenië. Het blad vreest een alliantie tusschen Roemenië, Turkije en Griekenland, vooral sedert de aankondiging van een Roemeensche militaire missie naar Turkije. Voorts oefent het blad critiek op de uitgebreide Roemeensche manoeuvres, die 15 Augustus in de Dobroedsja aan de Bulgaarsch- Hongaarsche grenzen gehouden worden, waar 600.000 manschappen worden samengetrok ken. Voorts zegt het blad, dat Roemeensche versterkingen aangelegd worden aan de gren zen van Bulgarije en Hongarije, doch dat geen enkel verdedigingswerk ondernomen wordt aan de Russische grens. sche commissie van den Volkenbond. Ook de 65-jarige Emanuel Valensa, een bekend Belgisch diamanthande laar, is bij dit ongeluk om het leven gekomen. (United Press) ORGEL-BESPELING. HAARLEM. Maandag. In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem wordt Dinsdag a.s. des avonds van 8.159.15 uur een orgelbespeling gegeven door den heer Albert de Klerk. Het programma luidt: 1. Ciacone e moll Dietrich Buxtehude (1637—1707) 2a. Medio registro de primer tono Francisca Peraza (15641598). 2b. Fuga en sol Menor Joaquin Oxinagas (Siglo XVIII). 3. Praeludium en fuga Es dur J. S. Bach (1685—1750) 4. Sonate II Paul Hindemith (1895— 5. Toccata, fuga en hymne op het Ave Maria Stella Flor Peeters (1903 Japanners overvallen Engelsch consulaat. Ernstige vernieling aangericht. SJANGHAI, (14 Augustus) De Britsche ambassade deelt officieel mede dat op den 11 den Augustus een aantal personen, meest Japanners, het Britsche consulaat te Tsjefoe is binnengedrongen en daar een vernieling heeft aangericht. De Britsche consul heeft Zaterdag krachtig hiertegen geprotesteerd. Zaterdag zou bovendien een Britsch oorlogs schip in Tsjefoe aankomen, doch van de aan komst is nog geen bevestiging ontvangen. In middels patrouilleeren pantserwagens met Engelsche vrijwilligers door de concessie te Tientsin bij wijze van voorzorgsmaatregel. Op twee verschillende punten van de stad zullen anti-Britsche betoogingen worden gehouden. Een groote parade is vandaag eveneens aan gekondigd. Generaal-majoor Mutoe, die aan de Britsch- Japansche conferentie te Tokio heeft deelge nomen, is per vliegtuig naar Tientsin vertrok ken. Vóór zijn vertrek verklaarde hij dat de blokkade van de concessie te Tientsin ver scherpt zal worden als de Engelschen bij hun tegenwoordige politiek volharden. Minister-president Hiranoema heeft zich heden naar den Keizer begeven. (United Press) PRINSES ARMGARD NAAR DUITSCHLAND VERTROKKEN. SOESTDIJK, 14 Augustus. Hedenochtend is Prinses Armgard van het Paleis Soestdijk naar Duitschland vertrokken. De motorliopper „Amsterdam IV", welke Zater dag- van de werf der Haarlemsclie Scheeps bouw Maatschappij te water werd gelaten. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de ver zameling door het centraal bureau voor de sta tistiek van de voorloopige gegevens over de week 24 t.m. 29 Juli 1939. Arbeidsbemiddeling. Op 29 Juli 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 265.299 werkzoekenden (251.091 mannen en 14.208 vrouwen). Hiervan waren 192.275 (182.853 mannen en 9.422 vrouwen) werkloos en waren 56.233 per sonen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuur-technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 16.791 personen als werkzoekenden ingeschre ven die in het vrije bedrijf werkten, doch an der werk zochten. Werklooshe i ds ver zeker in g. In de week 24 t.m. 29 Juli 1939 waren bij ge subsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 588.155 personen waaronder 76.518 landarbeiders. Van 511.637 verzekerden buiten de landar beiders was het werkloosheidspercentage 17.7 (in de vorige verslagweek 3 t.m. 8 Juli 1939, was dit percentage 17.8). In de overeenkomstige verslagweek van Juli was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de berekening van de percentages de landarbeiders buiten beschou wing gelaten): 1932 27.1; 1933 24.3; 1934 26.4; 1935 29.6; 1936 31.4; 1937 23.8; 1938 22.4, 1939 17.7. Op 8 Juli 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 272.557 werkzoekenden (258.581 mannen en 13.976 vrouwen). Hiervan waren 196.703 (187.502 mannen en 9.201 vrouwen) werkloos. Geruchten oue, een „Conferentie van Vijf" PARDS, 14 Augustus (HavasA.N.P.). De „Excelsior" verneemt uit LondenEen laat in den avond uit Berlijn ontvangen telegram brengt bijzonderheden over de bespre, kingen te Berchtesgaden. Ciano zou er niet in hebben toegestemd Italië over Dantzig in een gewapend conflict te betrekken. Mussolini is er n.l. van overtuigd, dat Engeland, Frankrijk en Polen klaar staan zich te verdedigen indien Duitschland Dantzig zou annexeeren. Ciano zou Hitier hebben aangera den een conferentie van vijf te be leggen tusschen Duitschland, Italië, Polen, Frankrijk en Engeland, om de kwestie Dantzig vreedzaam te regelen. Hitler van zijn kant zou Italië ver zocht hebben druk uit te oefenen op Ciano. Hongarije en Bulgarije, opdat deze landen zich bij de as aansluiten. Ciano zou dit verzoek van de hand hebben gewezen. Twee plannen Volgens inlichtingen welke het „Journal" in Londen heeft opgedaan, zou men zoowel in Warschau als in Dantzig bezig zijn een rege ling der kwestie Dantzig in groote lijnen op te stellen. Twee plannen zouden in studie Landbouwschuur van de Rekkensche inrichtingen in brand. Geen persoonlijke ongelukken. REKKEN, 14 Augustus. Vermoedelijk door hooibroei is vanochtend brand ontstaan in een der schuren van de boerderij van de Rekken sche inrichtingen. De brandweer uit Eibergen, die spoedig ter plaats was, heeft het vuur bedwongen. De hooioogst van dit jaar ging verloren. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorge komen. zijn, welke beide beoogen een compromis te bakenen, dat een regeling zou kunnen i- teekenen. k Het eerste plan behelst de beëindigd» het Volkenbondsgezag over de Vrije sterf de vervanging hiervan door een geJ/ schappelijk Poolsch-Duitsch bestuur. Het tweede plan houdt in een verdun van het grondgebied van Dantzig. Autobus gekanteld. Zes dooden. WARSCHAU, 14 Augustus. (D.N.B.) jm, Lodz is gisteren een met vacantiegangers k zette autobus gekanteld. Zes inzittenden vont den dood en alle overigens werden gewond.*" OUD-MINISTERS WEER IN FUNCTIE, De oud-minLster van Justitie mr. J, a a Visser, zal binnenkort weer optreden in jj.' vroegere functie van procureur-generaal het Arnhemsche gerechtshof. De juiste datum van zijn weder-In-funcfó. treden is nog niet bekend. Oud-minister Damme heeft zijn werk als directeur-generaal van P.T.T., als hoedanigte nog geen ontslag had gekregen, weer hér- vat. TURNVEREENIGING „SANTPOORT". Zondagmiddag 3 September zal de jaarlijï. sche estafette van bovengenoemde vereenigiq gehouden worden, waarvoor evenals vorige';;, ren de inschrijving is opengesteld voor vereen:, gingen, aangesloten bij de Turnkringen in des provincie. Deze estafette welke ditmaal wederom op den weg gehouden zal worden, omvat voor; da", mes: 100, 100, 80, 60 Meter; heeren: 800, 200, 100 Meter. De wisselbeker voor de dames werd eenmad door „Aalsmeer" (1935), tweemaal door „Co> cordis" Haarlem (1936'1937) en eenmaal a« B.G.V Bloemendaal (131'8) gewonnen. De heeren-beker tweemaal door „Concordia" Haarlem en tweemaal door „Olymoia" IJmui- den, resp. (1935 -196) en (1937—1933). PLANNEN VOOR EEN NIEUWE LUCHTUJll. SOERABAJA, 14 Aug. (Aneta/A.NP.) Dr. José de Mendonca directeur van justitie van Portugeesch Timor, die thans op doorreis zich te Soerabaja bevindt, deelde mede dat het plan bestaat tot oprichting van een nieuw; luchtlijn, welke van Timor-Dilly aanslui'lq geeft op den K.N.I.L.M.-dienst naar Australië Sjanghai gesloten voor Europeesclie vluchtelingen. SJANGHAI, 14 Augustus (Reuter- A.N.P.) De gemeenteraad heeft alle consulaten en scheepvaartmaatschap pijen medegedeeld, dat geen vergun ning meer kan worden verleend aan vluchtelingen uit Europa, om zich te vestigen in de internationale conces sie van Sjanghai. Sinds geruimen tijd werd deze maatregel overwogen, daar men bespeurde, dat Sjang hai meer dan genoeg had gedaan om bij te dragen in het verschaffen van onderdak aan uitgewekenen. Het verbod treedt terstond in werking De autoriteiten der Fransche con cessie treffen voorbereidingen voor een gelijk optreden. De gemeenteraad hoopt, dat de Japansche autoriteiten het de vorige week aangekondigde verbod op Joodsche vluchtelingen in het on der Japansche controle staande deel der con cessie zullen opheffen voor zoover het uitge wekenen betreft, die reeds op weg naar Sjanghai zijn, en waarvan er op het oogenblik 4.000 a 5.000 zich aan boord van vijftien schepen bevinden. vt5DovJ S>TR.UIS MODISTE. Cfu\ 37). Zooals je aan het bordje kon zien, woonde daar een glazenwasscher. „Wat zijn dieren toch slim", zei Henkie, „want v/ie had nu beter glazenwasscher kunnen worden dan een giraffe. Die kan met zijn lange nek overal bij en hij zal het druk genoeg hebben". Ze redeneerden er nog wat over en het viel hun erg koud op hun dak, toen de kop van een giraffe door het gat verscheen en hen vragend aankeek. In een wip waren ze verdwenen en kwamen nu aan een gat met een gordijntje er voor. 38). Nog vóór zij aan het andere huisje kwamen, zagen ze een juffertje naar buiten komen, dat een mooi japon netje aan had. Het was een struisvogel, die daar een mode zaakje had. Ze vond de pakjes van de jongens zoo leuk, dat ze hen direct inviteerde om een paar dagen bij haar te komen logeeren, opdat ze de pakjes voor haar klanten zou kunnen namaken. Maar daar moesten Robje en Henkie natuurlijk niets van hebben. 39). Vlug wuifden ze de struisvogel met hun petjes een afscheid toe; ze kwamen voor een hok, dat erg donker was en waar heelemaal geen bordje hing. Henkie, die altijd zoo onvoorzichtig was, ging zonder iets te zeggen naa- binnen, maar kwam enkele seconden later met een bleek gezicht het gat uitgerold. Een groote tijger zat vlak op zijn hielen en bleef verontwaardigd in het deurgat naar Robje staan kijken. Zes dooden tengevolge van sranaatontplof f ing. FORT KNOX (Kentucky) (Havas). Door de ontploffing van een granaat welke zij met zich meevoerden, hebben zes leden der Na tionale Garde den dood gevonden. 40) „Wat moeten jullie hier?" bulderde de tijger. „We komen eens een kijkje nemen in de huizen", antwoordde Robje, maar in plaats dat dit antwoord den tijger van zijn kwaadheid genas, werd ie hoe langer hoe woester en ver telde hun dat ze mee moesten naar den olifant. Die was burgemeester van de stad en die zou hun wel zeggen, wat ze moesten doen om weer in genade te worden aangeno men, want om in de dierenstad te komen moest je eerst permissie hebben van den burgemeester. 41) Onderweg kwamen ze een diertje tegen, dat veel op een papegaai geleek. Het beestje klaagde met zijn scherpe stem tegen den tijger dat het eijn eieren nergens kon verkoopen. Er was niemand die ze wilde hebben en ze waren nog nooit zoo goedkoop geweest: vijf voor een dubbeltje. Robje, die erg veel medelijden met het beestje had, stelde voor om er 'n honderd te koopen en het diertje was daar zóó blij mee, dat de tijger zijn kwaje bui vergat en de jongens met de papegaai mee liet gaan. 42) De papegaai bracht hen, druk redeneerend, zijn eierenopslagplaats. Er lag een berg eieren, dat jongens er van schrokken. „Ik wil al die eieren ruilen voor mijn polshorloge", zei Robje tegen de papegaai en dier dat nog nooit een horloge gezien had stemde dade toe. Met het horloge in zijn bek vloog de papegaal naar den tijger om te vertellen dat de eieren verkocht waren-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6