IJmuider Courant %ijA&middeieit MAYERLING JA gee£ em lïlWUom^ -REX THEATER DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN blijven hooger opbrengst geven. K.L.M. verkoopt de „Lepelaar". Hervatting. 7ie JAARGANG NO. 244 Uitga*" Loiiren» Coalei Uaalscbuppfj tooi Courant llitgaveD eo 4lgem Drukke") N. V Groot* Houtstraat 93 Bnarlem. Tel 10724. Bureau IJmuide, Courani Kenneuierlaan *2, IJmuidei. felefoon 5301. Oo.lO" 310791 411. ,d«MO.tira. opgegeven «ooi dil bl.d ttordev kos'61"0'' "PgenomeD Id de S„Coorani Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. V PKEREBOOM E.N ROBERT PEEKEBOUM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 17 AUG. 1939 Abonnementen per week f 0.12l/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.Kk BELANGRIJK verschil met 1938. Qok de coming laocdt ovectcaffen. De directe belastingen hebben tot ultimo Juli van dit jaar f 95.614.355 opgebracht, tegen over f 87.204.853 tot en met Juli 1938. De grondbelasting leverde f 10.6 mil- lioen, de inkomstenbelasting 62.4 millioen, de vermogensbelasting f 13.2 millioen, de verdedigingsbelas ting I ruim i' 7.6 millioen en de be lasting van de doode hand ruim f 1.5 millioen. In vergelijking met 1938 was het kohier- hpdra* op ultimo Juli j.l. voor de inkomsten- hPiastin* ruim f 9.2 millioen hooger, doch dat voor de vermogensbelasting f 277.000 locrer en voor de verdedigingsbelastmg 821.000 lager. De overige verschillen waren dus niet groot. Wat de „overige middelen" betreft, deze hebben in Juli j.l. f 50 millioen (Juli 1938 f 39.4 millioen) en over de eerste zeven maanden van 1939 f 274 millioen (v.j. f 256 millioen) opge bracht, terwijl 7/12 van de raming voor 1939 f 257 bedraagt. De dividend- en tantièmebelasting bracht over de eerste zeven maanden in 1939 f 17.7 millioen op (v.j. f 17.6 millioen), de rechten op den invoer leverden f 66.3 millioen (v.j. f 55.2), het statistiekreeht f 1.4 millioen f 1.4) de accijnzen (in millioenen): op zout f 1.1 (fl.3), op geslacht f 4.1 (f 4.2), op wijn f 1.2 (f 1.1), op gedistilleerd f 16.6 (f 15.9), op bier f51 (f 4.7), op suiker f 33.4 (f 31.3) en op tabak f 22.1 (f 21.4), Verder leverden over de eerste zeven maan den van 1939 op: de belasting op gouden en zilveren werken f 344.000 (v.j. f 303.000), de omzetbelasting f 52.0 mllioen (bijna f 42.4 millioen), de couponbelasting f 3 millioen f 3.2 millioen), de rechten van boeten van zegel f 12.1 millioen (f 13.7 millioen), de rechten en boeten van registratie f 8.9 mil lioen f 9.8 millioen), die van successie enz. f 27.3 millioen (f 32.3 millioen) en de op brengst der loodsgelden f 493.000 (f 292.000). Boven 7/12 van de raming voor 1939 kwamen: de dividend- en tantième- belasting f 2 millioen meer), de rech ten op den invoer (f 10.3 mllioen meer), de accijns op het gedistilleerd (f 315.000 meer), op bier f 446.000 meer), op suiker f 732.000 meer) en op tabak (f 1.1 millioen meer), voorts de omzetbelasting (f 4.2 millioen meer.) en de loodsgelden (f 55.000 meer). Minder dan de raming bracht op: de ac cijns op geslacht f 186.000, op wijn f 69.000, de couponbelasting f 186.000. de rechten en boe ten van zegel f 1.2 millioen, de rechten en boeten van registratie f 695.000 en de rechten en boeten van successie enz. f 662.000. De verdere verschillen ten opzichte van de ra ming waren gering. De gemeentefondsbelasting leverde tot en met Juli 1939 voor den dienst 19381939 f 67.9 millioen en voor den dienst 19391940 t 29.8 millioen (v.j. resp. f 60.7 en f 26.8 mil lioen) en de opcenten op de vermogensbe lasting tot en met Juli 1939 voor den dienst 1938—'39 f 6 millioen (v.j. eveneens f 6 mil lioen) en voor den dienst 1939'40 f 2.5 mil lioen (v.j. f 2.6 millioen). Deze inkomsten strekken ten bate van het gemeentefonds. De inkomsten ten bate van het werkloos- heidssubsidiefonds waren tot en met Juli j.l. f 53.2 millioen voor den dienst 1938 en f 40.2 millioen voor den dienst 1939. Ten bate van het verkeersfc.nds brachten In Juli j.l. op: de motorrijtuigenbelasting f 2.2 millioen en de rijwielbelasting (Juli is de maand voor de aanschaffing van de nieuwe rijwielmerken) f 3.6 millioen. Over de eerste CORRESPONDENTIE. De directeur-hoofdredacteur van dit blad zal tot Maandag 4 September met vacantie afwe zig zijn. Men wordt derhalve verzocht, geduren de dien tijd brieven en andere mededeelingen aan ons blad niet aan hem persoonlijk te adres- seeren. zeven maanden van 1939 bracht de motorrij tuigenbelasting f 16..9 millioen en de rijwiel belasting f 3.7 millioen op Om te voorzien in het tekort aan vlieg- materiaal, veroorzaakt door eenige recente vliegongevallen, nebben de British Imperial Airways, de Lockheed 14, PH-ASL, de „Lepe laar", van de K.L.M. overgenomen. De ma chine zal waarschijnlijk dien&b doen op de lijn Londen—BerlijnWarschau of Londen—Boe dapest. De „Lepelaar" is een Lockheed super-electra en is voorzien van twee Wright-Cyclone mo toren elk van 800 P.K. Aan dit toestel zijn de nieuwste verbeteringen aangebracht. Nog en kele maanden geleden werd het voorzien van „slots", dit zijn speciale gleuven in de vleugels om de landingssnelheid te verminderen. Het is de eenige Lockheed, welke de K.L.M. voor het Europeesch verkeer gebruikt. Wel vliegen er geregeld vier machines van dit type op de West-Indische lijnen. De „Lepelaar" werd verleden jaar door de K.L.M. in gebruik genomen en na verschillende binnenlandsche vluchten deed zij geregeld dienst op de lijn AmsterdamManchesterLiverpool. Het is een machine, die eenigszins buiten het gewone type der K.L.M. valt. De voor den verkoop vereischte toestemming der regeering is verkregen en de aflevering heeft heden plaats gehad. King-Hall krijgt navolgers. Duitsche propagandabrieven via Zwitserland en Nederland naar Frankrijk. Berichten uit Parijs en Belfort melden, dat vele inwoners dier plaatsen in het Fransch gestelde en in Den Haag of Zwitserland ge poste brieven ontvangen, waarin propaganda wordt gemaakt voor het Duitsche standpunt in de kwestïe-Dantzig De „Baseier Nationalzeitung" heeft er tegen geprotesteerd, dat van Zwitserland uit brie ven naar bewoners van een naburig lanig worden gezonden, die propaganda maken voor een andere mogendheid. In een bericht uit Belfort zegt Havas uit officieele bron te hebben vernomen, dat de federale regeering te Bern door de Zwitser- sche posterijen maatregelen heeft laten nemen om verzending van dergelijke pam fletben te verhinderen. Bij informatie in Den Haag is gebleken, dat de posterijen er mede bekend zijn, dat dergelijke brieven uit Den Haag zijn verzon den. De posterijen zelf kunnen in dezen echter geen beslissing nemen. Dit hangt van de regeeringsautoriteiten af. Wel vrienden, 'k groet u allen zeer, Mijn koek is op, daar ben ik weer, De pen moet weer ter hand genomen; Ik was vol vreugde korten tijd, Contact met ieder rijmwoord kwijt, Nu vraag ik ze, terug te komen. Al regende het wel wat veel, Van zon kreeg ik toch ook mijn deel In mijn doorluierde vacantie, En 'k teeken dus, als ieder jaar, Met nieuwen moed voor d' arbeid klaar, „In dank ontvangen", de kwitantie. Want na die korte pooze rust, Ben ik weer meer dan ooit bewust Der waarheid, in 't begrip gelegen; Gelukkig hij die werken mag, Die werk kan vinden, eiken dag, Want arbeid is de hoogste zegen. Wie weer eens het verfrisschend bad Van zijn vacantie heeft gehad, Kan dankbaar levenslustig wezen, Mijn koek is op, ik groet u zeer, Ik knutsel aan mijn rijmen weer, En hoop, dat u ze weer wilt lezen! Ideaal oogstweer in de Haarlemmermeer. De meeste gewassen staan er goed bij. Gistermiddag maakten wij een toer door den thans wondermooien Haarlemmermeer- polder. Het koren staat thans zuiver goudgeel op stengel of reeds op hokken de erwten, geruiterd, hebben op deze mooie zomersche dagen gewacht het vlas met zijn iets lich tere bruine nuances glanst van zonnevreugde de groen-blauwe papaverbollen en het blauwmaanzaad rijpen reeds en de oogst is nabij. De groene bietenvelden met haar lange bladen, waarop zich dit jaar vele en groote gele vlekken af teekenen het is één wonder- schoone kleurenpracht. Het is bovendien ideaal oogstweer. Hier en daar hebben we praatje aange knoopt met enkele landbouwers en hun mee ning gevraagd naar de te verwachten oogst. In de strenge vorstperiode is de wintertarwe grootendeels verloren gegaan en men zaaide opnieuw. Deze oogst zal waarschijnlijk nog de minste zijn, want op vele plaatsen vinden we niet die flinke aar, die we in den Meer ge wend zijn. De uitkomsten z-ullcn evenwel nog bevredi gend zijn. Inderdaad stak de zomertarwe ongunstig af tegen de hier en daar overgebleven winter tarwe. Naast deze minder goede producten kunnen we spreken van een zeer goeden erwtenoogst. Met het dorschen is men reeds begonnen. Haver en gerst en rogge onderscheiden zich eveneens van de zomertarwe. Nog op het land geschokt of op stengel zien zij er prachtig uit. Een gunstig jaar is het ook voor de aard appelen. De thans gerooide struiken waren rijk beladen en met een mooien na-zomer zullen ook de late aardappelen goede resul taten opleveren. Het groene loof steekt nog zoo frisch en fier omhoog tusschen de stoppelvelden of gele korenzeeën. Bijen vallen imkers aan. Twee bijenhouders uit Ravesteyn hebben een avontuur beleefd, dat pijnlijke gevolgen voor hen heeft. Zij waren, aldus meldt de Tel., met een paard en wagen, volgeladen met dichtbevolkte bijenkorven, op weg naar de heidevelden onder de gemeente Reek. In de buurt van het café „Het Wachthuis" brak het paardentuig met het gevolg dat de wagen kantelde. De bijenkorven kwamen met een smak op den weg terecht en de bijen sloegen op de vlucht. In een minimum van tijd maakten groote zwermen den weg onveilig en woedend vielen de dieren de beide imkers en het paard aan. Het paard ging in dolle vaart aan den haal, maar de beide mannen, die geen gelegen heid meer hadden hun maskers op te zetten, werden leelijk toegetakeld. Voorbijgangers maak ten bij het zien van de bijeenzwermen haastig rechtsomkeert, een fietser, die meende dat hij Pog wel kon passeeren werd terstond aangeval len en zoo hevig gestoken, dat hij zijn weg niet kon vervolgen. Eerst toen een regenbui losbrak lieten de bijen hun prooi in den steek. De twee imkers moesten zich onder geneeskundige be handeling stellen. Vanaf VRIJDAG 18 AUGUSTUS eiken avond 8.15 uur, ZONDAGS 3 uur MATINEE. De beste speelfilm der wereldproductie Een meesterwerk om haar gave totaliteit. Vóór de Pauze Met WARNER BAXTER op z'n best in een scenario dat een vondst is. Vergeet niet voor dit bijzonder programma een plaats in onze koele zaal te bespreken. (Adv. Ingez. MedJ Het Britsche ministerie van Oorlog laat in Engeland en Schotland propaganda- auto's rondrijden voor het werven van recruten. GYMNASTIEK VERGADERING VAN „TURNLUST" Woensdagavond hield de Beverwijksche Gym nastiek Vereeniging „Turnlust" onder leiding van den heer K. van Leeuwen een algemeene ver gadering in Bellevue. Bij de bestuursverkiezing bleken aftredend te zijn de dames D. Tabak en J. Waterdrinker (com- missaressen) en de heer P. Olthoff (penning meester). In verband met de vacature, ontstaan door het bedanken van mej. Waterdrinker, werd de geheele bestuursverkiezing uitgesteld. De vergadering droeg het bestuur op. een pro- paganda-commissie samen te stellen. Van de kas-commissie was een gunstig verslag ingeko men. Betreffende de uitvoering op Koninginne dag, te verzorgen door de drie plaatselijke turn- vereenigingen en te houden in het Sportpark, kon worden medegedeeld, dat Turnlust zijn aandeel zal leveren met de Bondsserie (dames en heeren) toestelturnen (dames en heeren), evenwichts- balk (dames) en tafelspringén (heeren). Besloten werd, om 3 September deel te nemen aan den estafette-loop van de T. V Santpoort, en 10 September aan de K. N. G. V. athletiek kam pioenschappen in Den Haag. Omstreeks 1 November zullen de onderlinge gymnastiekwedstrijden worden gehouden. Zij tellen tevens als tweede (laatste) onderdeel voor de bekerwedstrijden. Met een maximum van 55 punten zoowel voor gymnastiek als athletiek luidt na het eerste onderdeel (athletiek) de uit slag: Dames: 1. D. Tabak 39.15 p., 2. A. v. d. Voort 35.20 p., 3. T. Schaap 30.95 p. Heeren: 1. II. Kluft 43.97 p., 2. A. Schaap 40.02 p., 3. P. Koeten 32.50 p. Het verschil tusschen de nummers 1 en 2, als mede de gymnastische hoedanigheden van de nummers 2, zijn van dien aard, dat om de wis selbekers een spannende kamp is te wachten. De nieuwe minister van Defensie, luit. kolonel A. Q H Dijxhoorn (met gleufhoed). bracht Woensdao een bezoek aan de Fokker-fabrieken te Amsterdam HONKBAL NED. IX—SEAGULLS. Nu het kampioenschap van de eerste klasse door de Seagulls is veroverd, krijgt de voor 26 Augustus a.s. te Haarlem of te Amster dam vastgestelde ontmoeting Neder- landsch IX-talSeagulls bijzondere betee- kenls. Een zeer interessante krachtmeting waar voor de belangstelling stellig zeer groot zal zijn. Uiteraard vervallen door dezen wed strijd de competitiewedstrijden E.D.O.-Sea- gulls en Blauw-WitH. H. C., die nu op 2 September worden gespeeld. HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag; le klasse: A.F.C.—V.V.G.A. 3e klasse: Haarlem HI—H.H.C. Hl. Schoten IIE.H S. I. Zondag: Nederland—België (terr. Ajax). le klasse: Ajax—Haarlem. 2e klasse: SchotenQuick (terr. E.D.O.). R.C.H. H—E.D.O. II. 3e klasse: R.C.H. Ill—T.H.B. I. R.C.H. IV—E.D.O. V. Nu de beslissing omtrent de bezetting van de eerste plaats is gevallen richt aller belang stelling zich op den strijd tusschen Ajax en A.F.C., om aan het spelen van degradatie wedstrijden te ontkomen. Zooals men zal weten staan beide ploegen gelijk in wedstrijden en in punten, namelijk zes uit 13. Op papier staan de kansen van A.F.C. het ongunstigt, doordat V.V.G.A., ook al heeft het twee punten voorsprong, door een wonderlijke wending van de situatie nog in den strijd, om de laatste plaats te ontgaan, kan worden betrokken. Ajax ontvangt Haarlem, dat niets te vreezen heeft en slechts kansen heeft op de tweede plaats. De beslissing kan ons inziens aangeno men dat Haarlem op volle sterkte uitkomt en zoodanig speelt niet verkregen worden. V.V.G.A. zal van A.F.C. weten te winnen en Haarlem van Ajax, waardoor dan een beslis singswedstrijd tusschen de beide candid aten noodzakelijk is. Een andere belangrijke gebeurtenis is de be slissingswedstrijd tusschen Schoten en Quick om het kampioenschap van de tweede klasse A. De winnaar zal met Zeeburgia en V.V.G.A. II een kans mogen wagen om tot de eerste klasse te worden toegelaten Het merkwaardige is dat Schoten en Quick hun eenige nederlaag aan elkaar hebben te wijten. Over het algemeen genomen waren de overwinningen van Quick iets positiever, dan die van Schoten. De strijd zal voornamelijk gaan tusschen den Schoten-weiper De Smidt en den curve-werper van Quick, Geestman. Wij hopen op een overwinning voor Schoten, doch vreezen dat Quick zich de sterkste zal toonen. NederlandBelgië. Zondag wordt in het Ajax-Stadion de twaalfde interlandwedstrijd tegen België ge speeld. Nog heeft ons land met twee punten voorsprong de leiding, doch gezien de pres taties der Belgen in de laatste ontmoeting be staat er twijfel, of deze situatie bestendigd blijft. De kans van het Nederlandsch negen tal staat en valt met de prestaties aan slag. Zoowel het binnen- als buitenveld zal wel voor zijn taak berekend zijn. werper Pijnakker is momenteel de beste werper en mocht hij falen dan zijn Meenhorst, Lammers, Wilders en Schijvenaar aanwezig om te probeeren de Belgen in toom te houden. De vraag is slechts, speelt de werper der Belgen. Gillet wederom in ongenaakbaren vorm. Zoo ja. jan zullen ook nu onze sterkste hitters weinig kans hebben op succes. Wij zijn benieuwd wat onze Haarlemsche vertegen woordigers Pijnakker, Baas, Schijvenaar, Mul der en Van der Putten zullen presteeren. Een interessante strijd zal het zeker zijn! ZEILEN Dl SNEEKWEEK De vijfde dag van de Sneekweek, de vermaar de hardzeildag van de Koninklijke Zeilvereéni- gin,: Sneek, d'e vooi de 125ste maal werd gehou den, was min of meer een mislukking door te wein'g wind. Het was prachtig warm zomerweer, voor de bezoekers van het feestterrein ideaal, maar het ontbreken van den noodzakelijken wind minder prettig voor de zeilers. Pas tegen het eind vao den middag, kwam een briesje, maar dat kon den dag niet. meer goed maken. Het belang rijkste evenement was de teamwedstrijd Fries land—Holland. Na een eindelooze drijf partij besloot het be stuur voor dezen wedstrijd het aantal routes te rug te brengen van twee op een. Friesland won de eerste race met zeer gering verschil, n.l. met 28,127 punten, zoodat de beslissende race, welke heden zal worden verzeild, uiterst span nend belooft te worden. Ook de vrije wedstrij den ontaardden in drijfpartijen. zoodat het be stuur ook hier de routes inkortte. Vele deelne mers staakten den strijd en zochten den wal op. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: Drakenklasse: 1. Anja Katinka, st. J. A. van Breemen, Haarlem. Twaalfvoetsjollen: 1. Ree, st. C. W. Schaap, te Sneek, 2. Beroeboe, st. J. Bier te Haarlem. Regenboogklasse I: 1. Eelko, st. W. Bergsma te Voorburg: 2. Spaarne, st. H. Schmitz, te Haarlem,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1