„ïBÉaemetie" De gele eiimd De ooren en oogen van Weer een ernstig incident te Dantzig. Dat was niet de bedoeiing! Herlands, de waakhond van New-York (Van onzen correspondent te New-York). Wie een denkbeeld wil krijgen van New-York, zooals het werkelijk is, moet er wel heen gaan. Hij kan niet met film en boek volstaan. Voor dat ik in New-York voet aan wal zette, dacht ik dat er niets dan wolkenkrabbers waren. Niet waar: er zijn er maar enkele tientallen. Ik dacht dat New-Yorkers ruwe mannen met breede malende kaken waren. Niet waar: ze zijn beleefder dan Hagenaars en dikwijls bescheidener dan Amsterdammers. Ik dacht dat de meeste New-Yorkers er warmpjes bij zaten. Niet waar: ze zijn geen cent rijker dan alle gemiddelde Europeesche stadsbewo ners. Ik dacht ook dat burgemeester Piorello Laguardia een dik clowntje was. Een man die graag zich zelf hoort. Een jongen uit het volk, die liet volk naar den mond praat en door de andere klassen niet geaccepteerd werd. Niet waar: burgemeester Laguardia wordt op han den gedragen, omdat hij een man is die eer lijk is als goud en belangeloos voor zich zelf is, die vele deugnieten heeft weggebezemd, die van huis uit advocaat is, die werkt als een paard, die welk een verademing na den schalk Jimmy Walker, den Tamany-rakker voor geen cheque van een millioen dollar op zij gaat. Laguardia, die van Italiaansche emi granten stamt, draagt een Italiaansche voor naam: Fiorello. Dat beteekent ..bloemetje". En daarom liefkoozen de New-Yorkers hem, in hun teedere oogenblikken, die zij voor hun burgemeester vele hebben, door hem „the little Flower" te noemen. Wel, Bloemetje is zóó populair in alle kringen en standen van New-York, dat die geestdrift voor dat dikke, pittige kereltje zich aan u, die een vreemde ling ~zijt, meedeelt, zoodat ge óók van hem gaat houden. En dat ge op de wijde weiden van uw genegenheid het beste, zonnigste plekje voor Fiorello gereserveerd hebt. Fiorello doet ontzettend .yeel. Hij opent bruggen en nieuwe stadswijken Hij metselt eerste steenen en knipt linten door. Hij inaugureert rechters en gebouwen op de we reldtentoonstelling. Hij eet hot-dog op een volksfeest en een homard thermidor bij de ontvangst van gewichtige mannen. En onder- tusschen bestuurt hij zijn stad, met haar bijna acht millioen inwoners en wat dies meer zij met ijzeren hand en een klaar verstand. Hij doet veel af, Bloemetje, maar hij kan niet alles doen. Ntuurlijk niet al zou hij dat denk ik wel graag willen. Hij heeft zijn mede werkers. Hooge en lage. Dichtbije en ver-affe. Oude en jonge. Flinke en gewone. Een van de hoogste, dichtstbije, jongste en flinkste is Bill Herlands. De burgemeester heeft hem een eeretitel gegeven, „Mijn ooren en oogen". Maar zijn officieele titel is Commissioner of Investigation. Hij moet nauwlettend toezien op de burger-ambtenaren en beambten van de stad. Dat zijn er 140.000. En daar is de politie niet bij. William B. Herlands is een jonkie van 33 jaar. Eerst had hij pianist willen worden. Nu is hij de ambtenaar met de scherpste oogen, de scherpste ooren en den meest fijnen neus voor dingen die niet goed zijn, die New-York ooit heeft gehad. Zijn baan is uniek in de Ver- eenigde Staten. In één woord; hij is de mach tigste publieke persoon in de machtigste stad van de wereld. Hij doet niet alleen onderzoe kingen die hem door den burgemeester of den gemeenteraad worden opgedragen, maar hij mag ieder onderzoek instellen dat hij zelf, in het belang van de stad noodzakelijk acht. En zoo diep en zoo breed als hij zelf wil. Hij heeft de macht de bankrekening van iederen ge meentelijken werknemer te onderzoeken en hem onder eede te hooren over zijn meest per soonlijke aangelegenheden. Hij heeft de macht alle boeken te onderzoeken van iedere firma die zaken doet met de gemeente. Hij mag, onder bepaalde omstandigheden, bevelen tot in hechtenisneming uitvaardigen. Zijn baantje beteekent: kijken naar alles wat het bekijken waard kan zijn. Het beteekent kolossale op lichtingen ontrafelen. Het beteekent snuffelen in een keurig bureau met keurige menschen en een keurige boekhouding, juist om nu eens j te zien of die uiterlijke keurigheid misschien innerlijke luiheid, spilzucht of dieverij aan het oog onttrekt. Het beteekent onderhande lingen voeren met ingenieurs om een of ander uitvindinkje op de centrale verwarming in de gemeente-scholen toe te passen die per dag een paar dubbeltjes kan besparen op de kolen- rekening; want zulke kleine besparingen op één school worden, in een stad als New-York, samengevoegd tot een astronomisch getal. De carrière van Bill Herlands is typisch Ameri- kaansch. Hij was een briljant student in de rechten en begon op 22-jarigen leeftijd zijn publieke loopbaan als assistent bij het open baar ministerie. Daar deed hij zulk goed werk, dat Thomas Dewey, (die een paar jaar ouder is dan hij en die nu reeds genoemd wordt als republikeinsch candidaat voor het president schap der Vereenigde Staten) hem als eersten medewerker uitkoos toen hij de „rackets" te vuur en te zwaard ging bestormen. Herland nam de „cafétaria-racket7' voor zijn rekening. En hij deed dat zoo afdoende dat Laguardia het Bloemetje hem naast zich in zijn tuin tje plantte. ft^anneer er dan iemand kwam om, als ver want of vriend, zulk een doode op te eischen, stuurden de beambten hen naar een bepaalde begrafenisonderneming, die daarvoor hooge fooien uitdeelde. Nog luguberder: vijf „balsem- scholen" (hier worden veel lijken gebalsemd) kochten onbekende lijken van de stedelijke morgue-beambten om die als „onderwijs materiaal" te gebruiken. Daarvan staken die beambten tienduizenden dollars in hun zak. Een vuilverwijderingsinrichting stuurde de gemeente rekeningen die jaarlijks ongeveer drie millioen dollar bedroegen. Herlands liet de wagens van die inrichtingen fotografeeren en wegen. Er waren te veel wagenvrachten op gegeven en het gewicht van iedere vracht was veel geringer dan in rekening was gebracht. Het bleek dat die inrichting tien jaar lang ruim een millioen dollar teveel had ontvangen. Er was een gemeente-klerk die geen rooie cent van zich zelf bezat en een salaris had van 2400 dollar. Die meneer had van 1931 tot 1938 een bankrekening van 192.000 dollar gefokt. En een andere klerk heeft van 1907 tot 1937 dus dertig jaar lang een salaris van 2500 dollar ontvangen en had al dien tijd slechts één maand (de eerste) gewerkt. Een vriendje teekende voor hem het arbeidsregister a raison van 10 dollar per maand. En dan heeft Herlands een geweldige nachtveiligheidsracket ontmaskerd en onscha delijk gemaakt: er waren 123 nachtveiligheids diensten met 452 employés die meer dan 56000 klanten hadden. Wanneer een winkel geen klant wilde worden, werden er voortdurend ruiten ingegooid en etalages vernield. Van de 452 „nachtveiligheidsmannen" bleken er 406 in het gevang gezeten te hebben. Bill Herlands taak heeft ook een zeer posi tieven kant. Hij is een bijzonder knap organi sator en hij is een zeer rechtvaardig „trouble- shooter"-man, die oneenigheden tusschen ge meentelijke diensten ten gemeentelijke ambte naren uit de wereld helpt. Bovendien is hij psycho-technicus en menschenkenner. Hij heeft een groot systeem uitgewerkt en door gevoerd, waarin studenten, die belangstelling hebben voor het gemeentebestuur en de ge meentebedrijven, gedurende hun studie-jaren gedurende enkele uren per week worden te werkgesteld. De gemeente betaalt hun daar voor een klein salaris. En heeft na hun af- studeeren de beschikking over uitstekende krachten. Bill Herlands, de waakhond van New-York, de ooren en oogen van Bloemetje Laguardia, wordt langzamerhand een van de bekendste opkomende figuren in deze reusachtige stad. Het volk heeft te lang geleden onder wan beheer en schrikbewind dan dat het de man nen die daaraan een einde hebben gemaakt waarvoor veel zedelijke kracht en persoon lijke moed, veel schranderheid en inzicht noo- dig waren niet hoogelijk zou vereeren, Het driemanschap dat in en door die ver eering opkomt bestaat uit Fiorello Laguardia, Thorn Dewey en Bill Herlands. Let op die namen. U zult er in de toekomst nog wel meer van hooren Mr. E. ELI AS. EXAMENS Akte NI (natuurkunde en mechanica Geëxamineerd drie candidaten. Geslaagd: A. Govers te Overveen. Een clertigdaagsche Europeesche wapenstilstand geopperd. Denkbeeld van Hamilton Fish vindt weinig weerklank in de Ver. Staten. WASHINGTON, 16 Augustus (Reuter-A.N.P.) In officieele kringen staat men zeer gereser veerd tegenover de berichten uit Oslo, als zou Hamilton Fish, de republikeinsche leider uit het Huis van Afgevaardigden, aan de con ferentie der Internationale Parlementaire Unie een motie willen voorleggen, een dertig- daagschen Europeeschen „wapenstilstand" te houden en een viermogendhedenconferentie te beleggen tot regeling van de hangende vraagstukken. Fish heeft Maandag j.l. geluncht met Von Ribbentrop nabij Salzburg. In officieele Ame- rikaansche kringen wordt Fish beschouwd als een der bitterste tegenstanders van Roose velt's buitenlandsche politiek en zegt men. dat hij uitsluitend voor zichzelf spreekt, zoo dat zijn meeningen niet vereenzelvigd moeten worden met de officieele Amerikaansche op vattingen. Trein rijdt op spoorweg arbeiders in. Vier dooden. CHEMNITZ, 16 Augustus. (D.N.B.) Nabij het hoofdstation van Chemnitz is een D-trein op een groep spoorwegarbeiders ingereden. Drie man waren op slag gedood, een overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Poolsch douane-beambte gedood. DANTZIG, 16 Aug. (Havas-A.N.P.) Een ernstig grensincident heeft zich vannacht om drie uur voorgedaan na bij het dorp Kohling op grondgebied van Dantzig, waarbij een Poolsche douane-beambte zou zijn gedood. Volgens de lezing, welke in Dantzig van het incident gegeven wordt zou deze Poolsche sol daat op gebied van Dantzig gekomen zijn en in antwoord op waarschuwingen der grenswacht van Dantzig op hen gemikt hebben. Op dat oogenblik zou een Dantziger op hem geschoten en hem doodelijk getroffen hebben. Grensverkeer tusschen Poolsch en Dultsch Silezië verbroken. WARSCHAU, 16 Augustus (Reuter- A.N.P.) De Duitsche autoriteiten heb ben het grensverkeer in het district Rybnic (Silezië) verbroken en het tele foonverkeer tusschen Poolsch en Duitsch Silezië gesloten. Ter gelegenheid van een troepenrevue heeft president Moscicki gisteren een rede gehouden, waarin hij zeide: „Het Poolsche leger bezield met den geest van Pilsoedski, zal elke uitdaging aannemen en zich over eiken vorm van druk beleedigd achten". In een gisteravond te Warschau gehouden be tooging zijn moties aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat het geheele land rustig blijft en vereenigd, vertrouwt op de kracht van het leger en zich tegen elke uitdaging zal ver zetten. DUITSCHE IMMIGRATIEQUOTA VOOR AMERIKA TOT 1950 UITGEPUT. Sommige candidaten zullen 25 jaar moeten wachten! OOK UIT POLEN EEN STROOM VAN AANVRAGEN. WASHINGTON, 16 Augustus (Reuter-A.N.P.) Terwijl de immigratiequota's van Groot-Brit- tannië, Ierland, Frankrijk, België, Zwitser land, Nederland en Scandinavië verre van uitgeput zijn, zijn de immigratie-aanvragen uit Midden-Europeesche landen tot zoo'n hoogte gestegen, dat het voor sommige can didaten 25 jaar of langer duren kan, alvorens zij de Vereenigde Staten zullen mogen bin nengaan. Ofschoon het Duitsche quota 27,370 per jaar bedraagt, waren door de Duitsche consulaten in Duitschland volgens hier gepubliceerde cij fers 298.000 aanvragen voor visa ingeschreven op 30 Juni j.l. Dit zou beteekenen, dat het Duitsche quota voor de eerstvolgende 11 jaar is uitgeput. In Polen hebben thans 114.000 personen im- migratieaanvragen ingediend, terwijl het Poolsche jaarquota slechts 6.524 bedraagt. Het percentage afgewezen Polen is echter grooter dan dat van afgewezen Duitschers. Een merkwaardige toestand bestaat ten aanzien van Hongarije, waar 30.000 personen visa hebben aangevraagd, terwijl een jaar lij ksch quota van slechts 869 voor Hongarije bestaat. Ofschoon Hongarije een geringer percentage afgekeurden heeft dan bijna ieder ander land, zou het volgens het thans gelden de systeem van 25 tot 30 jaar duren vóór alle candidaten in de Vereenigde Staten zouden zijn opgenomen. De hofmeester blijft nog ontkennen. SEMARANG, 16 Aug. (Aneta-A.N.P.) De gearresteerde in de koffermoord-affaire, hof meester K., blijft ontkennen. Bij zijn verhoor doet hij een omstandig verhaal van de wijze waarop hij zijn verlof van 9 dagen in Neder land heeft doorgebracht, waarbij hij echter de kardinale punten omzeilt. De gearresteerde zal met de „Marnix van St. Aldegonde" naar Nederland worden over gebracht, onder geleide van den hoofdagent der veldpolitie te Oengaran J. J. Roose De „Marnix van St. Aldegonde" vertrekt op 3 September van Semarang. Eerdere over brenging is niet mogelijk, aangezien de „In- drapoera" reeds is volgeboekt, en het daarop volgende schip een vrachtboot is, dat geen accomodatie heeft voor het vervoer van ge vangenen. DE MINISTER VAN DEFENSIE BEZOEKT DE FOKKERFABRIEKEN 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. De mi nister van defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn heeft heden een bezoek gebracht aan de Fok kerfabrieken te Amsterdam. De minister werd vergezeld door generaal- majoor P. W. Best, commandant van de lucht verdediging, ir. J. II. Coops, directeur van het luchtvaartbedrijf te Soesterberg, luitenant kolonel F C. van Heyst, inspecteur van de militaire luchtvaart, luitenant-kolonel J. G. W. Zegers, van die inspectie, luitenant-kolonel D. van Voorst Evekink, hoofd van de tweede af- deeling b, en luitenant-kolonel C. A. Hartman, hoofd der vierde afdeeling b van het-depar tement van Defensie, alsmede door den adju dant van den minister, kapitein mr. H. J. Kruis. Na de lunch in restaurant Schiphol is de bezichtiging in den namiddag voortgezet. ft EEN kruisingen ov gelijk niveau \J Dat was de hoofdgedachtedie den aanleg van den Nieuwen Rijf;-, weg AmsterdamDen Haag domineerde Daarom werden hij alle kruispunten uij. ducten gebouwd om zoodoende de weg. gebruikers maximum veiligheid te kun. 1 nen garandeeren. Gistermorgen kwam voor den Haarlemschen Kantonrechter evenwel een eigenaardige manier ia. autorijden aan het licht waardoor de veiligheid van den nieuwen verkeerswtj totaal wordt te niet gedaan. Na de be. handeling van een serie verkeersongeluk, ken in de Haarlemmermeer, die meeren- deels zonder ernstige gevolgen waren gebleven stond een 24-jarige Amster. damsche chauffeur terecht, die het wj. gende stoute stukje uithaalde, in pfoafj van recht door over het viaduct te rijden sloeg deze autobestuurder voor het via. duet rechtsaf naar een zijweg, passeerde dien weg en ging dan weer via een oprit naar den hoofdweg terug. Hij liet due het viaduct links liggen en ging moed. willig een kruising met een zijweg jor. ceeren. Tegen deze ergerlijke manier van rijden, die wordt verontschuldigd door verhalen alsik dacht dat er be. neden een auto zou staan, die ik op moest halen of mijn motor haalt de op. rit naar het viaduct niethield de Ambtenaar van het O.M. een streng re. quisitoir, dat hij besloot met den eisch-, f 50 of 30 dagen en een half jaar ont- zegging van het rijbeioijs. Herhaaldelijk zijn op deze manier botsingen ontstaan en ook de Amsterdamsche chauffeur ivas tegen de vrachtauto opgereden. Diepgaande onverschilligheid en »ol. komen gemis aan verantwoordelijkheids gevoel op den weg moet deze menschen bezielen, zei de Ambtenaar. De kanton, rechter was het daarmee eens en ver. oordeelde den automobilist tot f 40 boete en een half jaar intrekking van het rij. bewijs. Er zijn nog meer van dergelijke gevallen geconstateerd, deelde de Aihbte- naar nog mede. Zóó worden de nieuwe Rijkswegen dus nog gevaarlijker dan gewone verkeers wegen. Dat was niet de bedoeling, weg. gebruikers! FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank fc Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 15 Augustus 1 1. Mevr. de Wed. J. Bakker—E. S. Oostheii zonder beroep, wonende te Beverwijk, E straat 12. Curatrice mevr. Mr. E. A. J. Scheltema- Conradi te Haarlem. 2. W. Peters, drukker, handelende onderden naam Drukkerij en Uitgeverij „Typograiia", wonende te Zaandijk, Oud-Heinstraat 34. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te. Haar» lem. 3. De Naamlooze Vennootschap Bloembol len-Exportbedrijf P. M. Bersee Jr., en kantoorhoudende te Haarlem, 54 a. Curator Mr, H. O. Drilsma te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. De gemeente New-York is in 'n soort onder gemeenten, ieder met een eigen bestuur, de zoogenaamde „boroughs" verdeeld. Een van die boroughs is Brooklyn. En de eerste order die Herlands van den burgervader kreeg was: „Clean up Brooklyn" Reinig Brooklyn. Er bestaan hier anders dan in Nederland ook gemeentelijke justitieele lichamen met openbaar ministerie (District Attorney) en alles wat daaraan vast zit. Er is daar een jury rechtspraak. En de eerste ontstellende ont dekking, die Herlands, na heel voorzichtig te werk gegaan te zijn, deed, was dat in de Brook- lynsche jury altijd ongure elementen en mis dadigers zitting hadden. Het was daar zoo'n rommeltje van diefje en diefjesmaat, steek penningen en omkooperij, dat Lehman, de gouverneur van den staat New-York, een aparten man moest aanstellen om met Bill Her- lands Brooklyn te zuiveren. Daarna heeft de jeugdige stedelijke waakhond nog vele van zulke karweitjes opgeknapt: belastingontdui kingen, corruptie, omkooperij, allemaal vuile wasch van den oogenschijnlijk zoo keurigen Jimmy Walker, den man met de mooie pakken, de glanzende hooge hoeden, de messcherpe pantalonplooien. „Bloemetje" loopt meestal blootshoofds, heeft slechte pakjes aan en zijn broek slobbert om zijn kromme beentjes. Maar het uiterlijk kan bedriegen. Wat Herlands aan regelrechte bedriegerijen en aanverwante ver spilling heeft ontdekt en beëindigd, loopt in de mlllioenen dollars per jaar Daar zijn de raarste voorbeelden van te geven. Daar was bijvoorbeeld de „Morgue", het stedelijke lijkenhuis, waar allen die on bekend gestorven zijn, worden heengebracht. 49) „We moeten zien zoo dicht mogelijk bij het schip te komen", fluisterde Rob je, en met groote passen liepen ze de richting in waar de boot lag. Maar tusschen de struiken door zagen ze ook, dat de dieren op het schip waren ge klommen en op hen zaten te wachten. „We moeten hier onze schuilplaats zoeken", zei Rob je, „en als het donker wordt naar het schip sluipen" en geduldig gingen ze zitten wachten tot de maan aan den hemel stond. 50) Toen het donker was gingen de dieren naar huis en de jongens kropen op hun teentjes naar het schip. „Kom, we moeten eerst eens kijken, welken kant we uit moeten", zei Rob je en hij klauterde langs de touwen naar het puntje van den mast. Ook Henkie was na veel moeite bo ven gekomen en was op het andere einde van de ra ge klommen. Maar toen er een beetje beweging in het schip kwam, kon hij zich niet goed meer vast houden en daar ging ie. 51) Waar was Henkie gebleven? Hij viel recht naar be neden en een groote plons vertelde Rob je al, dat Henkie in zee lag te spartelen. Hij had na veel moeite de a ketting kunnen grijpen en hield er zich stevig aan vast. Tegelijkertijd begon het schip, voortgestuwd door den wind, vanzelf te varen en met een luid hoera-geroep kwM Robje den drenkeling redden. 52) Nadat de jongens een beetje op dreef waren geko men en vroolijk op zee rond zwierven, stelde Robje voor, de vischnetten uit te werpen. Zoo goed en zoo kwaad als het kon hielp Henkie hem en deze kon zijn oogen niet gelooven, toen ze na een paar uur visschen wel een halve boot vol groote zeedieren hadden. Robje had zijn handen vol werk, want Henkie was natuurlijk weer bang en durfde de visschen niet aan te pakken. 53) Door den wind was het roer van het schip stuk ge slagen en daardoor konden de jongens niet aan wal ko men. Telkens probeerden ze uit de verte groote schepen om redding te roepen, maar ze waren en bleven ver af. Op een avond echter zouden ze gered worden. De vuurtoren wachter had hen den heelen dag al zien wuiven en toen er een groote boot in de buurt was, waarschuwde hij deze om de jongens te gaan helpen. 54) Dat was een uitkomst voor Robje en Henkie. Er wero een groot dik touw toegeworpen en rustig dreven ze «j achter het groote schip aan. De kapitein deed niets anow» dan lachen toen hij merkte, dat er niemand anders dan o twee kleine ventjes op het scheepje was. Toen ze eindelij aan wal kwamen en de geschiedenis vertelden, werd direct een groot stuk in de kranten gezet.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6