DE „TROMP" TE DEN HELDER. LW-Jr: ™*h* .w. Avontuur in Venezuela gedoopt zal worden Zaterdag a.s. van Nieuwediep naar de Oost zal vertrekken De nasporings-werkzaamheden op de plaats, waar Dinsdag het Engelsch Lockheed-Electra verkeersvliegtuig nabij de brug over den Storström in de Oostzee stortte. Vijf personen kwamen bij dit ongeluk om het leven Aan boord van den flottieljeleider „Tromp" wordt in de haven van Nieuwediep thans alles in gereedheid gebracht voor de aanstaande reis naar Ned. Indië, welke Zaterdag zal aanvangen De nieuwe brug over den IJsel te Deventer groeit gestadig. De pijlers op den linker oever zijn bijna gereed. Een kijkje op de werkzaam heden Voor de leerlingen der lagere scholen te Amsterdam begon Woensdag weer het nieuwe schooljaar. Een, die eerst het terrein wilde verkennen De hechtenis van Serge Bogoussiavsky, die „ITndifférent uit het Louvre ont vreemdde, is verlengd. De jeugdige schilder na een der jongste verhooren door den rechter van instructie Een interessante tentoonstelling is in de Abdij te Middelburg door de Vereeniging tot Behoud der Zeeuwsche Kleederdrachten georganiseerd. De finishing touch Kerk op den Dam te Amster dam, waar in September a.s. de doop van H. K. H. Prinses Irene zal plaats hebben. Een overzicht in het historisch kerkgebouw FEUILLETON Naar het Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 30) Hallo, jongens, hier ben ik, riep deze jonge man opgewekt, verwachtend dat zijn enthousiasme door het drietal zou worden gedeeld. Maar Roddy draaide zich om en keek naar zijn vrienden, alsof hij wilde zien voor wie die begroeting bedoeld was. Mc. Kildrick, niet bepaald op zijn gemak, stond op. Wel, Roddy, riep Sam Coldwell joviaal, hoe staan de zaken? Roddy fronste de wenkbrauwen. Roddy? herhaalde hij, als hij hem niet goed verstaan had, Bedoel je mij? Sam Coldwell merkte dat er in de zaal een plotselinge stilte viel. Een kellner, die haastig met een blad vol rinkende glazen kwam aanloopen werd door een onzichtbare hand bij zijn voorschoot gepakt en tot stilstand ge bracht. Het leek Sam Coldwell, alsof hij in de onnatuurlijke stilte Roddy's stem als door een scheepsroeper hoorde. De blanke, gladge schoren wangen var. den derden vice-presi dent, die zoo sterk afstaken bij de donkere, bruinverbrande gezichten om hem heen, werden langzaam donkerrood. Wal; mankeert jou? vroeg hij, Je hebt me een telegram gestuurd naar Curasao, antwoordde Roddy onverstoorbaar, om me te vertellen dat ik me alleen met mijn eigen werk moest bemoeien. Sam's kleine varkensoogjes keken Roddy minachtend aan. Ja. zei hij hoonend, in opdracht van je vader. Kijk eens. vervolgde Roddy, mijn werk uren zijn van acht tot vijf. Als je mor gen naar den vuurtoren komt zul je me daar kunnen zien als ik me met mijn eigen za ken bemoei en een troep negers aan het werk houdt tegen het royale honorarium van twin tig dollar in de week. Buiten mijn werkuren kies ik mijn eigen gezelschap. Coldwell kwam dichter bij hem staan en liet zijn stem dalen. Ben je wel nuchter? vroeg hij. Volkomen. Coldwell staarde hem grimmig aan. Je bent lastiger te temmen dan we dach ten, verklaarde hij. Ik heb een paar mooie ver halen over jou gehoord. Zijn die waar? Je houdt er je eigen methoden op na om dat uit te vinden, nietwaar? Dus je kunt mijn inlichtingen missen. Hij wuifde met zijn hand naar het tafeltje. Als je je bij deze heeren wilt voegen, zal het me buitengewoon aangenaam zijn me terug te mogen trekken. Coldwell verwijderde zich een paar stappen en kwam toen nijdig weer terug! Ik moet morgen eens een onderhoud on der vder oogen met je hebben, zei hij, en van avond zal ik je vader nog seinen wat jij hier uitvoert. Roddy sprak zeer luid opdat iedereen in de zaal hem hooren zou. Als je er in slaagt mijn vader belang stelling in te boezemen in iets dat zijn zoon betreft, zal Ik je zeer dankbaar zijn. Terwijl Coldwell naar de deur liep en Roddy zich met een verontwaardigd gezicht in zijn stoel liet terugvallen, brak er een algemeen gezoem en gefluister los. Zelfs voor hen, die geen Engelsch verstonden, was de panto mime duidelijk genoeg geweest. De geheime agenten var. Alvarez verdwenen zoo onop vallend mogelijk in den nacht. Een half uur later was het in Caracas bekend dat de zoon van Mr. Forrester den vertegenwoordiger van zijn vader, den aartsvijand van den president, in het openbaar beleedïgd had en zich blijk baar openlijk aan de zijde van Alvarez ge schaard had. Tot nu toe was de „Dos Hermanos" vrij geble ven van alle politiek, maar toen Roddy het café verliet, vonden de officieren van het le ger dat een geschikt oogenblik voor een de monstratie. Er zat revolutie in de lucht en dat werkte op hen als champagne. Ze stonden op. hieven him glazen omhoog en riepen: Bravo! Bravo! Viva Alvarez! Roddy haastte zich, naar alle kanten bui gend en knikkend en dankend, naar buiten. Onder de lampen van de Alameda keek Mc. Kildrick hem schelmsch aan. Wat beteekende die comedie eigenlijk? vroeg hij. Wel, ik dwing Sam zich bloot te geven, verklaarde Roddy en ik sta zelf niet langer op de zwarte lijst. Let eens op het record dat ik geslagen heb! Ik heb iedereen beleedigd. Ik heb Rojas beleedigd, Vega beleedigd, Cold well beleedigd, allemaal vijanden van Alva rez. Dus nu zal die bende van Alvarez wel dol op me zijn! Nu vertrouwen ze me! Als ze me er op het oogenblik op betrapten dat ik de tunnei aan het openmaken was en ik vertelde ze dat ik een vuurtoren bezig was te bouwen, zouden ze me gelooven.Als ik er nog een paar menschen bij beleedig, geven ze me de orde van Simon Bolivar Den volgenden morgen ging Roddy naar de kerk. Hij ontdekte Senorita Inez Rojas pas, toen de kerkgangers waren opgestaan om weg te gaan. Roddy vond dat ze nog nooit zoo mooi was geweest als nu, in haar zwart sa tijnen kleed en met de zwarte kanten man tilla om haar gezicht heen. Ze liep in gezelschap van haai} moeder en haar zuster en toen ze toevallig opkeek ont dekte ze hem. Ze gaf geen teeken van her kenning. maar plotseling uitte ze een lichten kreet en maakte een gebaar alsof ze dat ver- geten of verloren had en ging haastig terug. Senora Rojas en haar oudste dochter liepen door naar de deur, telkens opnieuw begroet door kennissen, die ze voor het eerst ont moetten na een afwezigheid van twee jaar. Inez merkte dat ze niet op haar letten, stond stil en keek Roddy aan. Haar blik was niet onvriendelijk en Roddy, die maar weinig aan moediging noodig had, haastte zich om haar op een afstand te volgen. De kerk was heel donker. Er viel alleen wat zonlicht naar bin nen door de opgetrokken gordijnen bij den versten ingang en de misdienaren waren al bezig de kaarsen uit te doen, die het altaar hadden verlicht. Terwijl Inez zich in het, schip van de kerk tusschen de bidstoelen voorthaastte, liep Roddy door de zijbeuk, ver borgen achter de pilaren. Inez bukte en bleef besluiteloos om zichheen staan kijken, nadat ze een waaier en een ge bedenboek had opgeraapt. Roddy kwam voor zichtig te voorschijn uit de zijbeuk van achter de laatste pilaar. Inez liep vlug naar hem tie. ter de groote pilaar stonden, die hen verborg voor allen, die vóór in de kerk waren. De oogen, die in de zijne keken, waren ernstig en berouwvol. Het spijt me zoo vreeselijk, smeekte ze, kunt u me vergeven? U vergeven! fluisterde Roddy. De opgetogen klank in zijn stem was al ant woord genoeg. Inez trok met een lichten glim lach haar hand terug en stak hem een klein stukje papier toe; dat ze uit den binnenkant van haar handschoen haalde. Ik heb dit voor u meegebracht, zei ze. Roddy greep het verlangend. Voor mij riep hij verrast uit. Hoe wist u dat ik hier zou zijn? Het meisje keek hem een oogenblik strak aan. Toen vloog een blos over haar gezicht en haar oogen begonnen te schitteren. Ze glim lachte hem toe op dezelfde plagende en tege lijk lieflijke manier, die hem al twee keer eer der had getroffen. Hoe wist u dat ik hier zou zijn? ant woordde ze schalksch daarop. Toen liep ze vlug weg. Roddy liet haar een poosje den tijd om weg te komen en kortte zichzelf den tijd door alle geldstukken die hij in zijn zakken vond in het armenbusje te stoppen, omdat hij dat voor het oogenblik de meest voor de hand liggende wijze vond om uiting te geven aan zijn gevoelens. Van de kerk haastte hij zich naar een leege bank in de Alameda en opende het briefje. Tot zijn verrassing zag hij dat het van Mrs. Broughton kwam. de vrouw van den Engelschen consul in Porto Cabello, ook een Amerikaansche van geboorte en veel jon ger dan haar man. Sinds Roddy in Porto Ca bello was, kwam hij geregeld bij hen aan huis. Hij kon urenlang met hun kinderen in den tuin spelen, zonder het noodig te vinden hun vader of moeder mee te deelen dat hij op 't tooneel aanwezig was en de Broughtons en hij hadden heel wat avonden in zijn „patio" gezeten en Amerikaansche tijd schriften ge lezen, zonder dat een van hen een overbodig woord had gesproken als ze elkaar goeden nacht zeiden. Maar sedert zijn terugkomst uit Curacao was Roddy teveel door de ge beurtenissen in beslag genomen om aan zijn oude vrienden te denken. Het briefje luidde: Beste Mr. Forrester. Mijn man en1 ik hebben u in geen tijd gezien en de kin deren jammeren om oom Roddy. Wilt u met mr. de Peyster overmorgen komen theedrinken? De eenige, die nog méér komt, zal u dit briefje geven. De Broughtons waren al vijf jaar in Porto Cabello en Roddy zag wel in, dat het vanzelf sprak dat de twee Amerikaansche meisjes elkaar goed kenden. Hij vond zichzelf een ezel dat hij daarop uit zichzelf niet gekomen was. Maar veel tijd voor een dergelijke overweging gunde hij zich niet;; hij sprong jubelend overeind en voerde een dans uit op het grindpadJHij scheurde 't briefje tn kleine stuk jes en gooide die de lucht in. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8