IJmuider Courant Blikseminslag te St. Oedenrode. DAGBLAD VOOR VELSEIN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Twee jongens getroffen en gedood Nog een blikseminslag. Burentwist met noodlottig gevolg Weer vele verdrinkingsgevallen tijdens het afgeloopen week-einde Herfstbode. De Paus acht oorlog te vermijden Beroep op de leiders der volken Vredesarbeid van 't Valicaan wordt voortgezet 24e JAARGANG NO. 247 GiW ^,uren' CoBter ^aa'»chappö Courani UitgaveD eo Algem. Oïukkerij N- v Groot* Boutstraai 9a. g riem- Tc' l®724 Bureao IJmuidei Courant' KennemerlaaD 42. IJ muiden. telefoon 5301. Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad. orden kosteloof opgenomen In d® Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREBOOM EN ROBEK1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 21 AUG. 1939 Abonnementen per week f 0.12l/j. pet maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.53* franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss« nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.1(k Zevenjarig zusje sloeg bewusteloos tegen den grond Zondagmiddag omstreeks twee uur zijn de negenjarige Willem Klomp en de elfjarige Karei Schraven tijdens een kort en hevig onweer, dat zich omstreeks dat tijdstip boven Sint Oedenrode ontlastte, door den bliksem getroffen en gedood. De beide jongens zaten met hun zusjes op een bank voor het huis van de familie Klomp. De bank werd weggeslagen, terwijl het zevenjarig zusje van Karei Schraven bewusteloos tegen den grond sloeg. Door het toepassen van kunstmatige ademhaling werden de levensgeesten bij het meisje opgewekt. Tijdens een kort en hevig onweer, gepaard gaande met geweldigen hagelslag is Zondag avond omstreeks negen uur de bliksem inge slagen in de boerenhofstede, bewoond door den landbouwer R. Brinkman te Laag Halen. In korten tijd stond de boerderij in lichter laaie. Daar een dichte vonkenregen gevaar opleverde voor de omgeving waarin verschei dene korenmij ten staan, werd de brandweer uit Beilen gewaarschuwd, die met een motor spuit uitrukte en verdere uitbreiding van den brand wist te voorkomen. De boerderij brand de evenwel tot den grond af. De schade wordt door verzekering gedekt. Buurman door messteek doodelijk getroffen Ongeveer half zeven Zondagavond heeft" zich in een Smalstraat te Hel mond een bloedig drama afgespeeld. Een 40-jarige man is hiervan het slachtoffer geworden. Tusscheü de buren K. en van B„ die in deze straat wonen, heerschte reeds geruimen tijd oneenigheid en ook Zondagmiddag kwam het weer tot een woordentwist. Toen de beide mannen elkaar te ongeveer half zeven in de gemeenschappelijke gang achter de woning ontmoetten, kregen zij opnieuw ruzie. Plotse ling trok van B. een mes, waarmede hij zijn buurman een steek in den buik toebracht. Hevig bloedend zeeg het slachtoffer ineen. Geneeskundige hulp, die spoedig aanwezig was, mocht niet meer baten. Het slachtoffer is korten tijd later overleden. De politie heeft den dader, die eveneens ongeveer 40 jaar is, in zijn woning gear resteerd. Eenige jongens waren Zondagmiddag in de haven van Lemmer gaan zwemmen. Eén van hen, de 16-jarige Jan Brandenburg uit de Lem mer, vroeg te veel van zijn krachten, want nadat hij de haven reeds een keer was overgezworrv men, probeerde hij langs dezelfde route weer te rug te gaan. Op een gegeven moment zagen zijn vrienden, dat de jongen in moeilijkheden ver keerde. Zij trachtten hem boven water te houden, maar kwamen daardoor zelve in een gevaarlijke positie, zoodat zij hem moesten loslaten en de jongen in de diepte verdween. De terstond gewaarschuwde politie heeft het lyk drie uur later opgehaald. Zondagmiddag om half drie is in de Waal hoven te Rotterdam nabij pier 7 de 36-jarige ty pograaf H. van Toren te Rotterdam verdronken. Na twintig minuten werd het lichaam opge haald. Gedurende een uur werd kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. Het stoffelijk overschot is naar het Zuiderzee- ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Uit het Hollandsch diep onder Willemsdorp is gistermiddag het lijk opgehaald van T. van don gen, wonende te Dordrecht, die Zaterdagavond hij het zwemmen is verdronken. Gaat de lichting 1938 niet met groot verlof? Naar de Tel. verneemt, ligt het in het voor nemen van den minister van Defensie om de lichting der infanterie, die in het najaar 1938 is opgekomen en die met September met groot verlof zou worden gezonden, niet naar huis te zenden. Ingevolge de nieuwe Dienst plichtwet heeft de minister de bevoegdheid deze nog een jaar in dienst te houden. Een of ficieel besluit is echter nog niet genomen. Misstap kost 15-jarigen jongen het leven. Van acht meter hoogte gevallen. Zaterdag stapte de vijftienjarige Johan Broos op den zolder in de landbouwschuur van A. Rampaart te Noordhoek, gemeente Klun- dert, mis, waardoor hij van een hoogte van acht meter in de schuur viel. De jongeman kreeg zulke zware verwondingen, dat hij na enkele oogenblikken overleed. De zomer, die heerlijke tijd, Is nog niet gevloden, Maar reeds komt de mode, Met nieuwe geboden, De vrouwen weer nooden Het najaar komt, toon u bereid. In tijdschrift en krant kan ze weer, Vol spanning het lezen, Uitbundig geprezen, Hoe 't straks weer moet wezen En vast staat in deze, Zij legt er zich lijdzaam bij neer. Wij mannen, wij doen daar niet aan, Wij kennen slechts dagen, Dat wij 't weer eens wagen, Onszei ven te vragen. Kan 'k dit nog wel dragen? Maar nooit: zou me dit nog wel staan? Wij gaan naar den man van het vak, We krijgen wat stalen, Om zonder veel dralen Een keus te bepalen, Als vorige malen Van 't zelfde soort laken een pak. En dan zijn we weer onder dak. P. GASUS. De Paus heeft Zaterdag in plechtige audiëntie een groep pelgrims uit Ve netië ontvangen, ter gelegenheid van de herdenking van den sterfdag van Paus Pius X, 25 jaar geleden. De Paus sprak de pelgrims toe en wekte de herinnering op aan de groote persoonlijkheid van Pius X. Daarna zeide hij „Op dit oogenblik, waarop ons hart weer van vrees vervuld wordt, hebben wij alles gedaan wat mogelijk was om het oorlogsgevaar te koe ren en mede te werken aan de vestiging van een hechten vrede, gegrondvest op gerechtig heid en in staat om de vrijheid en eer der vol- ken te waarborgen. Binnen de grenzen van de mogelijkheid en de taak van onze apostolische missie, hebben wij andere werkzaamheden en andere zorgen veronachtzaamd. Wij hebben onszelf voorzichtigheid en reserve opgelegd om de actie voor den vrede niet moeilijker of on mogelijk te maken, want wij zijn ons welbe wust van alles wat wij op dit gebied in het be- ;ang van de kerk en de geheele menschheid moeten verrichten. Wij willen en kunnen niet de hoop laten varen, dat een conflict kan wor den voorkomen dat, naar het zich Iaat aanzien, het vorige conflict in vernie ling en geestelijke en zedelijke ineen storting verre zal overtreffen. Wij blijven vertrouwen, dat de leiders der volken op het oogenblik van de gewichtige beslissing, niet de zoo zwa re verantwoording op zich zullen laden door hun toevlucht tot geweld te ne men. Doch onze hoop gaat verder dan naar de wijsheid en goedheid der menschen. Onze blik richt zich naar den almachtigen, barmhartigen God, die den volken wijsheid geeft en de har ten en geesten der regeeringen beheerscht. Op dezen gedenkwaardigen dag willen wij met alle katholieken der aarde, tevens biddend voor zoovellen van goeden wil, die buiten de kerk leven doch naar den vrede streven, God smeeken, dat Hij den oorlog doet ophouden daar waar hij woedt, en dat Hij allen moge be hoeden voor nieuwe groote conflicten. Moge het God behagen, dat op deze verontruste wereld de vrede moge heerschen en de eensgezindheid der volken en naties, waarvoor wij nimmer zul len ophouden vurig te blijven bidden". Men kent in de kringen van Vaticaanstad groote beteekenis toe aan deze toespraak en legt den nadruk op het feit, dat de Paus uit eengezet heeft dat hij pogingen heeft gedaan en pogingen zal blijven doen ter verwijdering van het oorlogsgevaar, aldus meldt Havas. Hoewel de Paus, aldus zegt men, opnieuw heeft verklaard voorzichtig te willen zijn, opdat hem zijn actie ten gunste van den vrede van geen enkele zijde moeilijker of onmogelijk zal worden gemaakt, schijnt hij te kennen hebben willen geven, dat een regeering niet van „vre de en gerechtigheid" zou kunnen spreken en evenmin van „eer en vrijheid der volken" als zijzelf er niet naar zou streven vrede en ge rechtigheid te eerbiedigen en een aanslag zou willen plegen op de vrijheid of de eer van een ander volk. Nationale Jeugdluchtvaartdag. Nadat de deelnemers aan den nationalen jeugdluchtvaartdag Zaterdag onder deskun dige leiding Schiphol en alles wat dat den be langstellende in de luchtvaart te bieden heeft bezichtigd hadden, vereenigden zij zich om streeks een uur aan een gemeenschappelijken koffiemaaltijd in hangar C, waar zij werden toegesproken door den K.L.M.-gezagvoerder J. H. Frenken. Deze hield een beschouwing over wat de luchtvaart de jeugd te bieden had. Iedereen, zoo zeide hij, tot de meest draagkrachtige, betaalde belasting, en uit deze belastingen wordt ook de luchtvaart gesubsidieerd. Het land heeft vliegers noodig, zoowel onze mili taire luchtmacht als de K.L.M. die den laat- sten tijd vliegtuigbestuurders uit het buiten land moest recruteeren. Toch- zijn hier tien tallen jongeren aanwezig, die het vliegen wil len leeren, doch er de kans niet toe krijgen. Van de 50, die in een lange rij staan te wach ten om voor steun uit het Fokkërfonds in aan merking te komen, worden er vier gekozen en de anderen krijgen geen kans, opgeleid te worden in het vak, dat zij gaarne kiezen willen en waarin men ook vakbekwame lieden noodig heeft. Spr. haalde het voorbeeld van Duitschland en Engeland aan, waar iedereen die dat wenscht en er voor geschikt is het vliegen kan leeren en besloot zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat de staat door een royale subsidieering den Nederlandschen jongeren gelegenheid zal geven tot vlieger te worden opgeleid. Te twee uur begon een uitgebreid en aan trekkelijk programma, waar ook de -vele be zoekers, die door het mooie weer naar Schip hol gelokt werden, zonder iets van den jeugd luchtvaartdag te weten, van hebben geprofi teerd. Een groep van negen Koolhoven F.K. 51 vliegtuigen van den marine luchtvaartdienst werd keurig voorgevlogen in verschillende for maties en de heer R. van Goens gaf met een Wolff-zweefvliegtuig eenige prachtige zweef- stunts ten beste. Voorts werd een lesdemon- stratie van de N.L.S. gegeven, waarbij de heer Schmidt Crans de noodige toelichting gaf en waarbij alle mogelijke fouten gedemon streerd werden, waarna een drietal Fokker-T-5 vliegtuigen, een G 1 en drie D. 21 jachtvlieg tuigen werden gedemonstreerd. Deze demon straties werden op uitmuntende wijze en met. de noodige verve voor de microfoon toegelicht door den heer E. Smits, propaganda-chef dei- Fokkerfabrieken, die er slag van heeft den jongeren aantrekkelijk duidelijk te maken, wat zich voor hun oogen afspeelt. Gedurende den luchtvaartdag waren twee wedstrijden voor de deelnemers georganiseerd in de eerste plaats een om op bepaalde oogen blikken de hoogte van de schillende vlieg tuigen de schatten. Deze wedstrijd werd ge wonnen door C. Boslooper uit Rotterdam, 2e prijs H. de Bie, Voorburg, derde prijs J. G. Veenhoven, Amsterdam. De tweede wedstrijd bestond uit het goed invullen van een lijst met diverse vragen op luchtvaartgebied. Hier was eersten prijswin naar P. W. Seton uit Papendrecht, J. H. Bon man Dordrecht, tweede prijs, en D. E. D. Ro- mijn uit Den Helder, derden prijs. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Ten aanschouwe van duizenden belangstel lenden gaf de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen Zaterdagmiddag te Schevenin- gen een demonstratie van het redden van drenkelingen uit zee, die buitengewoon goed geslaagd is. Te 3 uur opende de voorzitter van den Bond de heer A. A, Bierlee, de demonstratie en riep het welkom toe aan de vertegenwoordigers van Carnegie Heldenfonds, Oranjekruis en Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers. Spreker wees er op, dat in verband met de vele ongevallen aan onze kust een middag was georganiseerd, die voor velen leerrijk zou zijn. Op het stand bij de Pier werden eerst door vele leden der opgekomen brigades de ver voer- en bevrijdingsgrepen uitgevoerd en door den voorzitter der Technische Commis sie, den heer J. W. van Gemen, per microfoon duidelijk uitgelegd. Voorts werd gedemon- steei-d het redden van een drenkeling door middel van den kettinggreep en door kano vaarders met reddingsboei; beide reddingen verliepen vlot. Nadat Rotterdam getoond had, hoe een redding met haspel uitgevoerd kan worden, volgde (voor de eerste maal) een wedstrijd in dezen vorm van redden. Deelge nomen werd door Bloemendaal (met strand wagen, combinatie van haspel en brancard) den Haag (met houten haspel), Meijer), Rot terdam (met Australische draaghaspel) er Wassenaar (met rijdbare haspel). De ploeg van Bloemendaal kreeg de on gunstigste plaats, nl. vlak bij een golfbreker, waar een sterke stroom stond en toch had zij het allereerst haar drenkeling aan den wal. De uitslag was: No. 1 Wassenaar, 60 punten; No. 2, Bloemendaal 59, No. 3, Rotterdam, No. 4. den Haag, beide 58 punten (na loting) Het geringe puntenverschil toont wel, dat door alle ploegen uitstekend is gewerkt. Dr. A. Staverman, voorzitter der Vlissingsche Brigade, had voor dezen eersten wedstrijd 4 prijzen beschikbaar gesteld, nl. 2 zilveren en 2 bronzen medailles. Nu volgde de clou van den middag: Een drenkeling, vermoeid zwemmer, lag op ruim 300 M., uit de kust; verondersteld werd. dat op dit stranddeel geen brigadeleden, die vrij willige beschermers van onze stranden aan wezig waren en dat een ooggetuige van het ongeval Ypenburg had opgebeld. Per micro foon werden de aanwezigen weer op de hoogte gesteld van het gebeuren; de spanning on der de duizenden was duidelijk merkbaar Daar verschijnt een vliegtuig met een vaart van ongeveer 170 K.M.; op het strand staat iemand met een roode vlag, die de richting aangeeft naar het slachtoffer en na om de Pier gecirkeld te hebben, scheert de piloot laag over het water en werpt vlakbij den drenke ling een reddingboei uit. De berekening was prachtig; de boei werd gegrepen. Deze ma noeuvre werd nog tweemaal herhaald met succes. Toen verscheen een tweede vliegtuig, óók van de Vrijwillige organisatie van Sport vliegers; terwijl ook nu weer boeien worden geworpen, volgt een derde vliegtuig deze evoluties om te te verfilmen. Vervolgens na derde de inmiddels gewaarschuwde Haag- sche Brigade met de „Tom", (een reddings- flotteur gelijk BloemendaaTs Evaneha). Met forsche slagen wordt geroeid naar het „drij vende slachtoffer", drenkeling en boeien wor den aan boord getrokken en naar het strand gebracht. De Bondsvoorzitter, besloot deze uitmun tend geslaagde demonstratie met de woor den: Velen gaan 's morgens opgewekt en met blijheid naar onze onvolprezen stranden, om 's avonds met een hart vol rouw terug te kee- ren als een mensch zich te ver in zee heeft begeven, zijn krachten heeft overschat, onbe kend met de gevaren, die de zee biedt. Weest voorzichtig! De Bond doet een ernstig, beroep op u, uw eigen leven en dat van anderen niet in dé waagschaal te stellen". Een belangrijke historische vondst in de Velser Kerk. Een sarcophaag uit de Abdij van Egmond. In de oude Velserkerk heeft men een belang rijken en beroemden steen ontdekt en wel door den kunsthistoricus P. Glazema te Arnhem. Deze heeft den steen ontdekt in den zuider muur en er van kennis gegeven aan de kerk voogdij. Met goed vinden van kerkvoogden en van den kerkeraad heeft men Zaterdagmiddag den steen vrij gehakt en nagegaan, uit welk tijdperk deze is en welke voorstelling er zich op bevindt Daarbij waren de predikant, ds. Joh. Bronsgeest, die er in zijn vacantie voor over ge komen was. en verschillende kerkeraadsleden en kerkvoogden aanwezig. De steen bleek te zijn een sarcopnaagdeksel van Brener zandsteen, die men later verhakte tot hoogveld en dan bo ven poorten gebruikte. De steen werd zooveel weggemetseld, dat het hoogveld zichbaar bleef en dit werd dan versierd. Het gevonden sarcophaagdeksel vertoont een Christus Triumphator, zittende op een Byzan- tijnschen troon. De linkerhand van de figuur rust op het Evangelieboek en dit stuk is uit nemend bewaard gebleven, de rechterhand houdt een staf en dit deel is minder goed. Een deel van het hoofd is afgebrokkeld. De Christus figuur is gekleed in een Grieksche kanuifel. De steen dateert uit het begin der twaalfde eeuw en is, evenals de andere tympaan, die be kend is, afkomstig uit de abdij van Egmond. De andere tympaan is in 't bezit van het Rijks museum te Amsterdam, doch bevindt zich mo menteel op de Willebrordustentoonstelling te Utrecht. Van den gevonden steen is het sarco- phaagmotief aan één kant nog te onderschei den Met dezen steen heeft men zeker een zeer belangrijke vondst gedaan. Het onderzoek zal door den heer Glazema minutieus worden voortgezet. Hoe deze steen uit de abdij van Egmond in de kerk te Velsen komt? Vermoedelijk is dat ge schied na 1573, dus nadat de mannen van Sonay de abdii gedeeltelijk verwoest hebben. Men heeft toen oude geschriften uit de abdij en andere zaken aan particulieren verkocht en zeer waarschijnlijk is deze steen in Velsen te recht gekomen en toen in de kerk als poort steen gebruikt. Misschien dat er bij goed zoe ken in deze oude kerk nog wel meer voor den dag komt J. VAN GELDEREN OVERLEDEN. In den ouderdom van 68 jaren is te Boskoop overleden de heer J. van Gelderen, sedert vele jaren wethouder der gemeente Boskoop. De heer van Gelderen, die in boomkweekers- kringen een bekende persoonlijkheid was, is voorzitter geweest van den bond van planten- handelaren, waarvan hij thans nog 2e voor zitter was. AANTAL DIENSTPLICHTIGEN VOOR 1940. Ui/t het K.B. van 2 Augustus 195 blad no. 587) blijkt, dat 43.069 personen be stemd zijn tot gewoon dienstplichtige voor de lichting 1940. Hiervan 'zijn 1074 bestemd voor de zeemacht. Pan met vet oorzaak van feilen brand. Uitbreiding kon worclen voorkomen. Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben is Zaterdagavond weer duidelijk ge worden, toen een bewoonster van de bovenste etage van het perceel Willemstraat 71 te den Haag een pan met vet op het vuur had staan en zich even verwijderde om een stukje vleesch te gaan halen. Op dat oogenblik sloegen de vlammen op het vet over en in een oogwenk stond de woonkamer in lichterlaaie. In het perceel Willemstraat 71 zijn gevestigd de kantoren van het Centraal bespeekbureau voor concerten en het reisbureau Cebuto, ter wijl het huis bewoond wordt door drie families. Toen de vlammen door het groote venster op de bovenste etage zichtbaar werden, waar schuwden de bewoners van de overzijde van de Willemstraat onmiddellijk de politiebrandweer. Met vier stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden. Het gevaar was niet denk beeldig, dat de vlammen op de belendende per- ceelen zouden overslaan en zoo werden groote hoeveelheden water op de daken van de per- ceelen 69 en 73 gericht. De brand was ongeveer 9 uur begonnen en om half tien reeds was ieder gevaar voor uit breiding geweken. De bovenste verdieping van perceel no. 71 brandde totaal uit; de water schade in de aangrenzende perceelen was niet gering. Militaire motorrijder rijdt onderwijzer aan. Slachtoffer aan rijn verwondingen overleden. Zaterdagmiddag omstreeks half een wilde de 57-jarige onderwijzer op de openbare lage re school in de Kerkbuurt te Oostzaan, de heer D. D. van der Kolff, in de kom van het dorp den rijweg oversteken. Juist op dat oogenblik naderde uit het Zuideinde een motorfiets, bereden door den te Oostzaan ge- detacheerden dienstplichtige van M., die op weg was van het badhuis naar zijn kwu^ïaer. De motorrijder slaagde er niet meer in den voetganger te ontwijken. De 57-jarige heer sloeg tegen den grond en liep een zware hersenschudding op. Op last van den plaatse- lijken geneesheer werd het slachtoffer naar zijn woning vervoerd, waar hij later op den dag aan de gevolgen overleed. De motorrijder liep slechts lichte verwondingen op. Twee Rotterdammers benadeelden afbetalingsfirma's. Voor groote bedragen opgelicht. Een geweldige brand heeft in Oregon (Ver. Staten) groote oppervlakten bosch in de asch gelegd. In het Huis van Bewaring te Rotterdam zijn dezer dagen twee Rotterdammers inge sloten, die twee afbetalingsmagazijnen, waar voor zij arbeidden, resp. voor bedragen van 1500 en 600 hebben opgelicht. Het zijn de 35-jarige J. C. v. d. S. en de 39-jarige A. L. F., die de firma's T. K. en H. S. bena deeld hebben. De heeren wisten dergelijke be dragen binnen te krijgen door schijnacten op te maken. In totaal wisten zij 108 acten op te maken. Soms trad F. ten opzichte van v. d. S. als kooper op, in welke schijn-höeda- nigheid hij dan een acte onderteekende. Een groot aantal goederen is op deze manier ver dwenen. Voorts heeft de politie opgespoord zekeren J. K. 34 jaar oud en A. A. v. L., 36 jaar, die wegens heling zullen moeten terechtstaan. De politie heeft reeds een gróót gedeelte van de goederen weten te achterhalen, terwijl naar het overige een diepgaand onderzoek wordt ingesteld. Van der S. heeft een volledige bekentenis afgelegd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1