IJmuider Courant Duitsch-Russisch niet-aanvalspact op komst Z**«°a c°urant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Von Ribbentrop Woensdag naar Moskou Beslissing aan het einde der week? Britsche parlement vervroegd bijeen? Gemier. HEEMSKERK De rijwielplaatjes. 2ie JAARGANG NO. 248 Cosier MaaiscbappQ Co»™»' V Groote Houtstraat 93. Drukkerij r«i 10724- Bureau IJmuidei gaarlero- 1 e' KpnneoterlaaD 42, IJmuiden. /\jUraDi' TeHloo» 5301. Po.lsir. 310791 til. <dv„..»ii» ope«B«»«» d" "«i worde» koatelooo opgenomen (d de Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PtSEKEBOOM EiN ROBER'l PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 22 AUG. 1939 Abonnementen per week f0.12l/i, pe* maand f0,52'/j, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Los9« nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dobbel» prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.1(k Von Ribbentrop. De Duitsche regeering en de Sovjet Russische regeering zijn naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, overeengekomen, een niet-aanvalspact met elkaar te sluiten. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Rib bentrop, zal Woensdag 23 Augustus te Moskou aankomen om de onderhandelingen af te sluiten. Dit bericht wordt door het officieele Russische agentschap Tass bevestigd. Het agentschap verklaart, dat bij gedachtenwisselingen is 'komen vast te staan, dat beide partijen den wensch koesteren, „de spanning in haar politieke betrekkingen te verminderen, de oorlogsdreiging uit te schakelen en eep niet-aanvalspact te sluiten". Naar men te Berlijn meent te weten, heeft Hitier gisteravond te Berchtesgaden geconfereerd met Von Ribbentrop en Von Papen. Het onderhoud zou betrekking hebben gehad op bet niet-aanvalspact met Rusland. Welingelichte kringen te Warschau verklaarden gisteren volgens Reu ter, dat de toestand in ernst is toegenomen en dat een crisis tegen het einde van deze week zou kunnen worden verwacht. 1 De Berlijnsche correspondent van de Gazeta Polska voorspelt, dat de rede van Hitier op Zondag a.s. bij Tannenberg sensationeel zal zijn. Het is echter niet bekend, of de rede een redelijk antwoord zal be helzen op het Poolsche memorandum van 5 Mei dan wel of zij „alle bruggen zal afbranden en de zaken tot een acute crisis zal brengen". Te Berlijn is de meening algemeen verbreid dat er deze week „iets gaat gebeuren." De Brftsche consul-generaal te Warschau heeft allen in Polen verblij- venden Engelschen en bezoekers van Polen den raad gegeven, dat, wanneer zij geen speciale redenen hebben om in Polen te blijven, het wenschelijk zou zijn, dat zij zouden vertrekken. De Engelsche minister-president Chamberlain zal volgens Reuter, de rest van deze week in Londen blijven. De kwestie van eén opnieuw bijeenroepen^ van het parlement is door den La- bourafgevaardigde Greenwood for meel niet ter sprake gebracht in zijn onderhoud van Maandag met Cham- uerlain, gezien het feit. dat deze aan gelegenheid vandaag volledig door het kabinet besproken zal worden in het licht van den toestand, dien het te bestudeeren heeft. Mochten de minis ters morgen besluiten, dat het n'oodig is het parlement weer bijeen te roe pen dan zal waarschijnlijk blijken. 3at er een bijeenkomst van het par lement zal zijn voorhet einde van deze-week, of op zijn laatst in het begin van de volgende week. Buitenlandsche concessie te Tientsin onder water. Stad bovendien door branden geteisterd. De geheele stad Tientsin staat, naar Domei meldt, thans van vier tot tien voet diep onder water, naar tele fonisch uit Tientsin gemeld wordt. Niét alleen de Chineesche wijk, maar ook de Britsche en Fransche concessies zijn overstroomd Ook de Japansche concessie staat blank, met uitzonde ring van een deel der Yamaguchi straat, aan den rechteroever van de Peirlvjer. Zondagavond is brand uitgebroken op 4 plaat' sen in de Chineesche wijk, de Japansche en de Fransche concessies. De vlammen weer spiegelden in het voortgolvende water. De branden in de Chineesche concessie hebben tot Maandagmorgen toe gewoed. De Ja* sche controleposten zijn nog in functie, de controlesoldaten houden het oog op het water en verleenen hulp. Men verwacht, dat het water niet dan over drie maanden zal dalen, doch de Japansche autoriteiten hopen in menwerking met de plaatselijke Chineesche autoriteiten in zes weken het water te kunnen wegwerken. (Volgens een bericht in de Neio York Times stelt een Ameri- kaansch geleerde op het oogenblik een onderzoek in naar de vraagof twee mieren uit hetzelfde nest elkaar herkennen, wanneer zij elkander tegenkomen) Die hooggeleerde Aamrikaan, Ofschoon hij wel niet lui zal wezen, Is naar de mieren toegegaan, Om een heel wijze les te lezen. Op onze aardsche mierenhoop Gaan ongetwijfeld alle dagen Milliarden mieren op den loop, Een reden om je af te vragen: Herkennen die elkaar nu wel, Of niet, wanneer z' elkaar ontmoeten, Zou Mierabeau dan Mierabelle (En omgekeerd) beleefd begroeten? Of trippelen dan hij en zij. Vervuld slechts van hun nijver werken, Maar mier nichts, dir nichts, stug voorbij, Zelfs zonder elkaar op te merken? Ik weet het niet, maar deze prof Hoopt er eens antwoord op te geven, En ik voor mij heb niets dan lof Voor dit verhelderende streven. Hij brengt ons weer meer kennis van Die zeer bijzondre soort van dieren, En dan? vraagt u misschien nou, dan Gaan wij getroost weer verder mieren. P GASUS. HAARLEMSCHE VOETBALBOND 40 JAAR. Het kampioenentoumooi is begonnen. De eerste wedstrijdavond van het kampioe nentoumooi heeft niet het verloop gehad, dat wenschelijk is voor een goeden gang van zaken. Bij den wedstrijd KemphaanWaterloo ontbrak de scheidsrechter op het appèl, waardoor deze ontmoeting geen doorgang vond, terwijl WH 3 en DSK 4, die resp. tegen DeCeO 3 en DeCeO 2 moesten spelen, niet met het reglementair ver- eischte aantal spelers opkwamen. Dit was ook het geval met de ontmoeting Waterloo 2 WIJ 2, waarbij WIJ 2 verstek liet gaan. Ongetwijfeld zullen de onweersbuien invloed hebben gehad op de slechte opkomst, doch wij achten het wegblijven van de spelers onjuist. Het werk van het HVB-bestuur verdient meer waardeering, dan hier is getoond. Gelukkig vormde het enthousiaste spel in de wedstrijden die wèl doorgang vonden, een goede compen satie voor deze onprettige voorvallen. In Beverwijk werd de wedstrijd Beverwijk 2 -WIJ gespeeld. De IJmuidenaren, die een abonnement hebben op het kampioenschap van de Zaterdagmiddagcompetitïe, kregen een ploeg tegenover zich, die vrijwel gelijkwaardig was. De anders zoo productieve voorhoede van WIJ werd voor de rust in bedwang gehouden; de stand was met de pauze nog 00. In de tweede helft slaagde Wapenaar er in, zijn club een 10 voorsprong te geven, die tot het einde gehandhaafd bleef. WIJ behaalde dus een kleine overwinning. Op het „Haarlem"-terrein speelden de kam pioenen van de A- en B-afdeelingen der eerste klasse tegen elkaar, nl. Haarlem 3 en Bloemen- daal 2. Deze elftallen, die beide naar den KNVB overgaan, gaven elkaar eveneens weinig toe. De rust kwam met gelijken stand, nl. 11. In de tweede helft werd er weer flink aange pakt, doch verdere doelpunten bleven uit. Straf schoppen moesten nu beslissen. „Haarlem" was hierin het meest bedreven en won dus. In Zandvoort speelde het derde elftal van de club van dien naam tegen de reserves van het 25-jarige T.H.B. De groenwitte Haarlemmers bevestigden hun goeden vorm van het vorige seizoen en wonnen met 42. Met de rust leidde THB met 21. Haarlem 3 en THB 2 hebben dus de leiding in groep B. Onder auspiciën van den Kon Ned. Schaakbond werd Maandagavond le Haarlem een begin gemaakt met het verspelen van het persoonlijk kampioenschap van Nederland voor dames. De ontmoeting tusschen mevr. Van Schaik (links) en mevr. Masuirel SCHAKEN DE BONDSWEDSTRIJDEN VAN DEN K. N. S. B. VAN DEN RIJDENDEN WAGEN GEVALLEN. De 11-jarige A. v. L. die met den groente handelaar B. wilde meerijden, viel bij 't op stappen van den rijdenden wagen en kwam met zijn linkerbeen onder een der wielen. Dr. v. Genderen Stort verleende de eerste hulp waarna de jongen naar de ouderlijke woning kon worden vervoerd. Maandag te Haarlem begonnen. Maandagmiddag tusschen 5 en 6 uur meld den zich de deelneemsters en deelnemers aan de jaarlijksche groote bondswedstrijden van den Kon. Ned. Schaakbond bij het bestuur in Hotel „De Leeuwerik". Te 6 uur werd de in deeling bekend gemaakt. In totaal hebben zich opgegeven 135 schaaksters en schakers. Te kwart voor zeven verzamelden de deel nemers zich voor de officieele opening. De heer M. Kuiper, voorzitter van den Noord- Holl. Schaakbond, sprak een woord van wel kom tot alle aanwezigen, waarna de voor zitter van den K.N.S.B., de heer G. W. J. Zit- tersteyn, den .wedstrijd officieel opende. Een speciaal woord van dank wérd gericht tot den heer W. J. Saeys, die te Haarlem de voorbe reidende werkzaamheden had verricht. Den wedstrijdleider, den heer J. G. Hartogensis, werd hulde gebracht, daar hij thans 20 jaar bestuurslid van den K.N.S.B. is. Toen begon de eerste ronde in de groepen van acht en de eerste ronde van de speciale groep. Weldra was ieder verdiept in zijn spel, doch reeds spoedig waren de eerste beslissin gen gevallen. In de hoofdgroep luiden de uitslagen als volgt: Mr. W. G. Belinfante (Den Haag)—Mr. J. G. v. Eybergen 1—0. J. A. J. Polak (A'dam)—Th. de Jong (Win terswijk) afgebr. H. Kramer (Leeuwarden)—D. J. S. de Lange (Haarlem) V2—V2. W. Dammendal (Leiderdorp)L. Stumpers (Eindhoven) VzVz- De uitslagen van groep 2 zijn: Mr. G. Snoeck Henkemans (H'stede)G Bosscha (Leiden) VzVz- G. Swaneveld (A'dam)J. Been (A'dam) afgebr. G. J. D. Aalders (den Haag)—J. H. Marwitz (Haarlem) Vz—Vz- Dr. J. v. Rol (Eindhoven)—Th. P. v. d. Tol (R'dam) Vz—Vz- Van de overige groepen zullen wij volstaan met de resultaten van inwoners van Haarlem en omstreken te vermelden. In groep 3 speelt één Haarlemmer, n.l. H. Blokker. Hij speelde dezen eersten avond tegen M. Wij nans te Den Haag. De party werd re mise. In groep 4, 5 en 6 spelen geen stadgenooten mee. In groep 7 is P. A. Hoogendoorn te Haarlem ingedeeld. Hij speelde tegen A. J. v. d. Hoek (A'dam) en verloor zijn partij. De jeugdige René de Vita speelt in groep 8. Maandagavond speelde hij tegen J. v. d- Voort v. d- Kiev (Den Haag) en verloor. In groep 9 spelen geen stadgenooten. terwijl in groep 10 J. W. Brugman en J. v. d.Steeg (beide te Haarlem) zijn ingedeeld. De eerste behaalde een winstpunt tegen P. Pasma (Leeuwarden), de laatste maakte remise tegen J. G. Heeres (Veendam). In groep 11 spelen de Haarlemmers J. P. Wever en R. J. Bijl. Zij speelden in de eerste ronde tegen elkaar en hun partij werd afge broken. J. F. v. d. Geer uit Hoofddorp speelde remise tegen G. A. Croes uit Leeuwarden. Li groep 12 A. D. van Steenis en C. Hovingh te Haarlem en P. de Bruyn te Zandvoort speelden resp. remise tegen G. Brands (Win schoten), won van J. Kleyn (Utrecht) en ver loor van A. Taijon (Den Haag). In groep 13 spelen de Haarlemmers C. Seyts, A. G. v. Eis en W. A. de Boer. Seyts en van Eis bekampten elkaar. Hun partij werd afgebro ken. De heer de Boer won van mej. de Klerk. De speciale groep van zes spelers (één partij per dag) noteerde de volgende uitslagen: G. W. J. Zitterstein (den Haag)W. J. Saeys (Heemstede) 10; Th. Liket (A'dam)L. G. Eggink (Den Haag) 0—1; J. Kelsen (A'dam) J. B. N. Ruben Sr. (den Haag) 01. In plaats van Liketzal W. A. de Tello verder in deze groep spelen. In de damesgroep zijn zeven deelneemsters. De uitslagen luiden: Mevr. A. M. v. SchaikHuizema (A'dam) wint van Mevr. M. E, Mazurel (Haarlem); Mej. M. W. Bannink (Haarlem) wint van Mevr. R. Onvlee—Lans (Heemstede); Mevr. A. van Lin- gen (Amsterdam) remise tegen Mevr. H. Schregendus (A'dam). Te 11 uur werden de partijen, die niet uit waren afgebroken. Hedenmorgen had de tweede ronde plaats. Vanavond zeven uur begint de derde ronde van de groepen van acht. De tweede klasse, die in groepen van zes speelt, begint aan de eerste ronde. Woensdagochtend half 10 wordt de volgende ronde gespeeld. Voor Woensdag middag staat een excursie op het programma naar den Stadskweektuin, waarna een rond rit in de omgeving gemaakt zal worden. OM HET CLUBKAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. De in April j.l. gespeelde afvalronde om het clubkampioenschap van Haarlem en Omstre ken had tot resultaat, dat de Haarlemsche Schaakclub, het Haarlemsch Schaakgezelschap en de Bloemendaalsche Schaakclub elkaar in een halve competitie zullen moeten bestrij den. Deze wedstrijden zullen plaats hebben: 13 Sept.: Bloemendaal- H.S.G. 19 Sept.: H.S.G.H.S.C. 25 Sept.: H.S.C.—Bloemendaal. Churchill bezoekt de Maginot-linie. De bekende Engelsche politicus Churchill bracht een bezoek aan de Maginot- linie. Hij werd o.m. rondgeleid door generaal Georges, de chef van den Pranschen generalen staf, die hem van zijn hotel te Straatsburg kwam afhalen. Niet in zak of tasch! Een lezer schrijft ons: „Dezer dagen stond ik te Amsterdam te kijken naar een controle op de rijwielplaatjes. Het trof mij, dat de wielrijders die hun plaatje in den zak of een tasch je hadden, niet verbaliseerd werden. Bij navraag bij een van de politiemannen werd nog gezegd, dat dit mocht. Is die maatregel nu algemeen of plaat selijk?" Wij hebben naar deze quaestie geïnfor meerd. Daarbij is ons gebleken, dat nog steeds onveranderd de eisch geldt, dat het rijwiel plaatje op de fiets of op de kraag van jas of mantel zichtbaar gedragen moet worden. Alleen als het heel druk bij een controle is en dat is meestal bij controles te Amsterdam het geval dan is het aan de controleerende ambtenaren overgelaten om zich te bepalen tot het vervolgen van de wielrijders die geen plaatje in hun bezit hebben. Anders zou het gevolg immers zijn. dat in veel gevallen menschen die geen plaatje hebben (en dus het meest tegen den Fiscus gezondigd heb ben!) aan de controle ontsnappen, terwijl dè wielrijders die alleen de fout begingen dat zij hun plaatje in den zak of in een tasch stópten (en die dus veel minder schuldig zijn!) gestraftwerden. En daarin zit veel onbillijks. Controles op zeer drukke punten moeten vlot verloopen, anders ontstaat er een opstop ping in het verkeer en ziet elke wielrijder al van ver dat er een controle is. Als hij dan geen plaatje heeft keert hij terug en als hij een plaatje op een verboden plaats heeft, kan hij gauw zijn verzuim herstellen. Ambtena ren mogen alleen bekeuren als zij zien dat een fietser zonder plaatje rijdt. Ook al zijn door de groote drukte de amb tenaren van de belastingen te Amsterdam dus wel eens gedwongen zich alleen te be palen tot het vervolgen van fietsers die in het geheel geen plaatje hebben, raden wij toch alle fietsers aan hun plaatje op de voor geschreven wijze op de fiets of kleeding zichtbaar te dragen, want anders ioopen zij ernstig gevaar bekeurd te worden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1