AFKONDIGING DER VOOR-MOBILISATIE Avontuur in Venezuela De afkondiging der voor-mobilisatie in ons land. Voor het hoofdpostkantoor te Amsterdam verdrong zich een groote menigte, om de proclamatie (link» aan den gevel) te lezen. De verdediging van het Suez-kanaal. Het eerste contingent van 7000 hindoe-soldaten is in Egypte aangekomen en werd te Suez ontscheept Burgers nam» Militairen pas seeren. Een kijkje in de om geving van een der kazer nes in de hoofdstad, waar heen de manschappen zich onmiddellijk na den oproep begaven. Ook de matrozen begaven zich onmiddellijk na de afkondiging der voor-mobilisatie in ons land naar hun post. Twee Jantjes met hun plunjezak op weg naar den trein- Voor het hoofdkwartier van den Generalen Staf te Dep. Haag heerschte Donderdag groote drukte in verband met de maat regelen van onze regeering aangaande den internationalen toestand. .Tante Eefke", de oudste inwoonster van Delden, is honderd jaar geworden. De jubilaresse leest de krant nog zonder bril Graaf Khnen Hedervary, de Hongaar- sche gezant te Parijs, verlaat den Quai d'Orsay na zijn onderhoud met Bonnet, den Franschen minister van Buitenland- sche Zaken Minister-president jhr. mr. D. J. de Geer, die van zijn buitenlandsche reis is teruggekeerd, verlaat het departement van Algemeene Zaken Onmiddellijk na de afkondiging der voor-mobilisatie begaven de militairen te Den Haag na de zitting van den voltalligen ministerraad, welke z'c'1 naar ^un standplaats. De drukte op het Centraal Station te Amsterdam* Donderdagmorgen gehouden werd in verband met den internationalen toestand FEUILLETON Naai tiet Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 37) Hoort u het? riep hij. mijn mededinger! Inez liep vlug naar Roddy toe. Ze ging naast hem staan en keek de anderen dapper aan. Haar oogen waren wijd open van opwin ding over wat ze ging doen. Ze sloeg ze even naar Roddy op ais om zijn toestemming te vragen en legde toen schuchter haar hand op zijn arm: Moeder, zei ze ik heb Mr. Forrester be loofd met hem te trouwen I vni. Dealgemeene stilte, die Inez' woorden tenge volge hadden werd op de meest onverwachte manier verbroken. Voor Senora Rojas van haar verbazing was bekomen, werd een van de tuindeuren opengegooid. Een man rende haar binnen en vloog op Vega toe. Zijn klee- ïèn waren gescheurd; hij hijgde zwaar en uit een wond aan zijn voorhoofd liep het bloed over zijn gezicht. De aandacht die 'n oogenblik tevoren door allen aan het figuurtje van Inez was geschonken, verplaatste zich nu naar het nieuw-optredenden personage. Zij herkenden Vega's kamerdienaar. Bijna ademloos riep hij zijn meester toe: De politie is in uw huis. Ze hebben het doorzocht en alle papieren meegenomen. Ik heb nog kans gezien weg te 'tomen. De boot ligt bij den steiger; u hebt geen oogenblik te verliezen. Hij keek den kant van Pulido en Ramon uit en zei: U ook. Het is nog tijd. Generaal Pulido vloog naar het raam. We moeten direct niet de boot naar de plaats van samenkomst. Daar kunnen we nog op tijd komen. Maar we moeten gaan voor het te laat is. Kolonel Ramon, beval de generaal, u blenft bij Senor Coldwell. Pino ga met me mee. Maar Vega liep woedend op Roddy toe. Neen. Deze man eerst! Mijn eer eerst! Op dit hachelijk oogenblik bleek Sam Cold well, zeer tot Roddy's verbazing, handelend te kunnen optreden. Hij pakte Vega om het middel en duwde hem naar het raam. Loop naar de weerlicht met je eer! Je hebt te doen wat ik zeg, schreeuwde hij, dat weet je duvels goed. Je gaat naar de plaats van samenkomst. Afgeloopen! Vega werd onder hevig verzet naar het terras gesleept. Op het moment dat hij de kamer uitging, strekte hij zijn arm naar Roddy uit. Als we elkaar weer zien zal ik u dooden! Roddy keek hem een beetje spijtig na. Hij vond de gedachte aan een duel minder aange naam dan de onvermijdelijke uiteenzetting met zijn aanstaande schoonmoeder. Hij be greep dat het incident met Pino slechts uitstel van executie beteekende. Roddy trachtte op schuchteren toon de on derhandelingen te hervatten: Ik heb de eer u mode te deelen begon hij. Maar de Senora liet hem niet uitspreken. Met woorden zoo striemend koud als bevroren motregen, zei ze tegen haar dochter: Ver laat de kamer. En daarop tot haar bezoeker: Verlaat u het huis! Met inspanning van al zijn krachten werkte Roddy zijn lust tot lachen weg. Hij waagde nóg een poging: Maar Madame, 'k kan onmogelijk weggaan voor ik u heb dui delijk gemaakt Senora Rojas klapte in de handen, niet bij wijze van applaus op Roddy's woorden, maar omdat dat daar te lande het gebruikelijke sig naal is. Ik hoop dat u mij niet dwingen zult, zei ze uit de hoogte, in tegenwoordigheid van de bedienden een scène te maken. In antwoord op haar geklap vlogen de deu ren open en een paar angstige bedienden kwa men de kamer in. Zij boog voor Roddy alsof zij afscheid nam van een vorst en van den weeromstuit maakte Roddy een even sierlijke buiging. Bij de deur wachte Inez op hem en keek hem aan met een glimlach, die hem vertelde dat ze de zaak volstrekt niet tragisch vond. Daag, zei ze opgewekt. Tot ziens klonk het even opgewekte ant woord. Toen hij in Porto Cabello was gearriveerd had Sam Colwell zijn hoofdkwartier geves- t-ied is het huis van den Amerikaanschen consul, die, waarschijnlijk niet ten onrechte door Alvarez verdacht werd, behalve dit of- ficieele ralaties met zijn departement in Washrngthon, ook officieuze met de firma For rester te onderhouden.Nalat 't laatste bedrijf ten huize van mevrouw Rojas was afgespeeld haastte Sam zich naar zijn kwartier, verge zeld van kolonel Ramon die het in de gege ven omstandigheden veiliger vond onder de beschermende sterren en strepen van de Ame rikaansche vlagzoo noodig in de rol van poli tieke vluchteling te kunnen optreden. Op weg naar het consulaat vertelde Sam dat hij, door de inlichtingen van Vega en mevrouw Rojas in de gaten had gekregen wat Roddy in den zin had. Hij veronderstelde, in verband met de nachtelijke visch-excursies van Roddy en Peter dat de bevrijdingspoging over de ha ven zou worden ondernomen. Als ze er op de een of andere manier in geslaagd zijn, vervolgde de derde vice-pre sident om hem gereedschap in handen te spelen, baant hij zich een uitweg naar het water en halen ze hem op een donkeren nacht met die verdraaide boot af. En wat moeten wij dan beginnen? Die oude vrijbuiter behoeft zijn grijze kop maar te vertoonen en alle Ve- nezolanen worden stapelgek van geestdrift. Dan is niet alleen al het geld dat we in Vega belegd hebben weggesmeten, maar het kost ons nog een millioen erbij omdat Rojas ons zou dwingen de bepalingen van de concessie behoorlijk uit te voeren. Neen, we moeten zor gen dat dat kwieke jongetje, dat erin ge slaagd is het rijkste meisje uit Venezuela on der de oogen van haar moeder en Pino weg te kapen, ons verder geen last meer bezorgt. Van daag fluisterde Sam zijn metgezel in het oor, krijgt de commandant van San Carlos een anonymen brief dat het voor de gezondheid van Generaal Rojas heter is, dat hij een andere cel krijgt! Roddy ging van Miramar langs den kortsten weg naar huis. Onderweg merkte hij dat het gistte in de stad; de winkels waren gesloten, de pleinen en de koffiehuizen stampvol met menschen en de Alameda was door soldaten afgezet. De politie en de militairen dreven overal groepjes menschen uiteen en langs alle wegen patrouilleerden regeeringstroepen te paard, de geladen karabijnen over de schou ders hangend. In zijn woning vond Roddy alle Witte Mui zen verzameld; Peter, Mc. Kildric, Vicente en Pedro. Vicente had ze bijeengeroepen om ze te vertellen dat de aanhangers van Rojas het oogenblik gekomen achtten om hun op stand te beginnen. Het heele sterke garnizoen was de stad uitgetrokken om Vega en zijn aanhangers te achtervolgen, dus er waren noch Vegaïsten in de stad, noch een voldoen de hoeveelheid troepen. Het was nu het mo ment! Vicente was echter bang dat de aanval op San Carlos een aanleiding voor zijn bewakers kon zijn om Generaal Rojas te vermoorden. Dus daarom moet de bevrijding van den ge neraal plaats hebben, voor de aanval be^u. Deze zou zijn omstreeks middernacht. De vergadering van de Witte Muizen be sloot daarom dat ze om negen uur, als alles al donker was, den muur zouden opblazen. Rod dy, Peter en Mc Kildric zouden samen in Rod dy's kamers eten en om acht uur met de boot vertrekken. Ook Pedro zou met hen meegaan. Diens tegenwoordigheid moest dienen om den generaal over hun bedoelingen gerust te stel len. Vicente zou den gevangene gaan vertel len wat er waarschijnlijk zou gebeuren en als de muur gevallen was met hem ontsnappen door de opening. Pedro ging Inez op de hoogte brengen van wat er besloten was. Roddy liet haar weten dat als de Rojas partij succes had, haar vader hoogstwaarschijnlijk dien nacht weer in zijn eigen huis zou slapen. Als na zijn bevrijding de uitkomst twijfelachtig was, zouden ze hem met de boot naar Curasao brengen. Vicente ging naar San Carlos. Peter bleef thuis om, voor het geval het noodig mocht zijn den tocht naar Willemstad te ondernemen, het noodige proviand, medicijnen, versterken de middelen en drinkwater in gereedheid te brengen. Roddy en Mc Kildrick gingen met de boot weg om de dynamietpatroon te leggen, die het vernielingswerk zou moeten doen. Ze volbrachten hun werk en tuften weer met de boot naar de stad terug. Ze zwegen beiden, alle twee bezig met hun eigen gedachten. Ze wilden geen van tweeën onder woorden bren gen hoe ernstig die gedachte waren, maar toen ze langs het fort voeren, keken ze elkaar aan en glimlachten. Je moet niet denken, Mac, zei Roddy op warmen toon dat ik niet waardeer wat je doet. Je zet een heele hoop op 't spel. Ik kan altijd een ander baantje krijgen antwoordde Mc Kildrick luchtig. Dat kan je zeker niet als een van die ke rels je een kogel in je boddy jaagt, zei Rod dy. Neen, je zet een heeleboel op het spel en ik wou je toch zeggen dat ik je reusachtig dankbaar ben. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10