Verschijningen en verschijnselen in Amerika vRyPAG 25 AUGUSTUS 1939 Qver President Roosevelt, oicketen" en Lepke den boef Ijrl (Van onzen correspondent te New-York). 15 Augustus. Vu ik dezen brief schrijf is president Roose- h no zee. Inmiddels is Roosevelt naar Wash- ve'{ n teruggekeerd. Red. De liefde voor vis- hen en varen bezit hij van zijn prilste jeugd ver is niemand die hem een korte vacantie Piint F. D. Roosevelt heeft vele politieke "handen, doch' er zijn er niet vele die hem -oonlijk niet mogen en er is niemand die L«n bewondering heeft voor de enorme werk- WüPht van dezen man en voor zijn stralend op timisme ondanks het feit dat hij lijdt aan de Opvolgen van kinderverlamming. Er zijn nog El wat menschen in Europa die niet weten 5 de president invalide is en niet normaal „en kan. Dit keer heeft Roosevelt zijn va- 1 JJje dubbel en dwars verdiend, want hij heeft 2n moeilijken parlementairen strijd achter (jje hem vier maal in het zand deed bijten. Belangrijke voorstellen, betrekking hebbende nD het buitenlandsch beleid, op sociale en op ffnancieele voorzieningen zijn afgestemd. Niet alleen zijn republikeinsche tegenstanders heb ben hem die nederlagen-reeks bezorgd: ook af gevaardigden van zijn eigen, democratische martij hebben er aan meegedaan: de conserva tieve democraten onder leiding van vice-pre- cident Garner, een echte oude knaap uit Texas 'met een soort cowboy-hoed op en een dikke si gaar in den linker mondhoek en borstelige wenkbrauwen: een dankbaar onderwerp voor politieke caricaturisten. Voordat Roosevelt naar zee ging en John Garner ging trachten een zoodje visch aan den baak te slaan en de volksvertegenwoordigers uit Washington huiswaarts gingen reizen, is er nog een en ander geschied. Ten eerste: Roosevelt heeft zijn democratische partijgenooten nadruk kelijk op het hart gebonden geen conservatief medelid candidaat te stellen voor het in 1940 vaceerende presidentschap. Ten tweede: de republikeinsche senator Nye heeft zijn partijgenooten een soortelijk verzoek gedaan. Afgezien van het feit dat een linksche republikein altijd nog conservatiever is dan een rechtsche democraat, is dit toch wel een teeken dat dit volk in al zijn geledingen in geen geval reactionnair is, met uitzondering wellicht van enkele geringe groepeeringen. Een tweede con- clusis is: dat Roosevelt heimelijk een vinger wijzing gegeven heeft in de richting van een scheuring in zijn democratische partij, indien deze mocht besluiten een conservatief-demo- craat candidaat te stellen, voor het president schap. Ten derde: heeft de vergadering van de De mocratische Jongeren, juichend en eenstemmig te kennen gegeven dat zij Roosevelt voor een derden presidents-termijn wenscht. En ten vierde: nog steeds tast men in het duister naar de bedoelingen van Roosevelt ten aanzien van zijn al of niet ambieeren van den derden termijn. De allerbelangrijkste vraag die de Vereenigde Staten voor al het andere bezig houdt is, zelfs in eerste instantie, nog steeds niet beantwoord. Inmiddels: de president vermaakt zich op zee. Hij heeft eerst zijn minister van Buitenland- sche Zaken gevraagd of het kon en mocht en of de Europeesche toestand de afwezigheid van het staatshoofd wel gedoogde. En Cordell Huu heeft „ja" gezegd. Is dat democratisch Een van de verschijnselen die den niet Ame rikaan hier het meest opvallen en waaraan hij het minst-snel kan wennen is het „picketen". U kunt hier in vrij wel geen enkele winkel straat komen of ge ziet picketen". Dat wil zeg gen: U ziet voor een winkel of een restaurant een of meer mannen heen en weer loopen, die op rug en buik of op een houten schild een plakaat dragen waarop staat: „Mijdt deze zaak, zij is „unfair" jegens haar arbeiders". Of. „Haar arbeiders zijn in staking". Of: „Zij betaalt te lage loonen." Dit picketen gaat uit van de „Unions", de werknemersvereenigingen, waar over, in verband met de buitenlandsche deelne mingen aan de Wereldtentoonstelling, immers zooveel te doen is geweest. De Unions hebben groote macht. Een macht die zij, volgens Ne- derlandsche en ook Amerikaansche democrati sche begrippen, nogal eens misbruiken. Er zijn ook menschen die zeggen dat deze strijdwijze noodzakelijk is omdat ook „het kapitalisme" hier harder is dan in Europeesche democrati sche landen en omdat het nog maar betrekke lijk kort geleden is dat de werknemer geheel aan den willekeur van den werkgever was over gelaten. Staatsbemoeiing ten aanzien van so ciale maatregelen of voorzieningen is er hier in het geheel niet of in veel geringere mate dan bijvoorbeeld in Nederland. Wie over dit alles met recht van medespreken een oordeel wil vel len, moet het gansche sociale en arbeidsterrein van de Vereenigde Staten kunnen overzien. De „strijd tusschen arbeid en kapitaal" is hier, op historische en politieke gronden, geheel anders geaard dan in Nederland. De historische groei eener sociaal-democratie en die van een sociaal voelend kpaitalisme heeft Amerika nooit gekend. Niettemin is dit .picketen" voor Nederlanders een doorn in het oog. Midden in het amuse mentsgedeelte van Broadway bevindt zich een groot en goed restaurant. Dit restaurant wordt „unfair" geacht te zijn en dies wordt het ge- picket. Het is blijkbaar zoo unfair, dat het in buitengewoon hevige mate gepicket wordt. Dat wil zeggen: gedurende nu reeds bijna een jaar loopen daar dag en nacht zonder ophouden tien picketers voor den gevel heen en weer. Die ge durende dit geheele jaar, dag en nacht, niet al leen borden dragen, doch ook op een cadansee- renden dreun spreekkoren zeggen, die den ad- spirant bezoeker bezweren niet binnen te gaan. °it geheele tafereel wordt dan bovendien nog opgeluisterd door twee knots-dragende agen ten die eveneens dag en nacht waken te gen handtastelijkheid en wanorde. Een humoristisch blad stelde onlangs het Picketen op even goedmoedige als geestige wijze aan de kaak, door een plaatje waarop men twee picketers kon zien loopen voor den in gang van de wereldtentoonstelling, den Fair. Op hun borden stond: Fair is unfair. En dezer da gen zag ik voor een dameskapsalon twee goed moedige babbelende juffrouwen heen en weer kopen, die dubbel-bebord Maison Alice aan het Picketen waren. Maar welk een ernstige en en 500 politie-agenten bij betrokken. Niet al leen voor de fabrieken zelf, doch ook voor de huizen der werkwilligen werd gepicket en de politie moest zelfs traangas-bommen in den strijd brengen. Het feit dat hier twee concur- reerende vakvereenigings-centrales bestaan: de AF.L. onder leiding van Green en Lewis' C.I.O. doet aan dit alles geen goed. De jacht op Lepke De justitie heeft een enorme som gesteld op het hoofd van Lepke. Wie Lepke dood of le vend overlevert aan de wrekende hand der ge rechtigheid kan voor zijn verdere leven rustig rentenieren. Heel Amerika leeft koortsachtig mee met de jacht op den vogelvrij-verklaarden schurk. Deze man die ergens verscholen zit waar het verraad hem tot nu toe nog niet bij de kraag heeft kunnen pakken, of een kogel door het hoofd heeft kunnen jagen, is frontpa gina nieuws met extra dikke letters in de kran ten. Veel reden tot medelijlen met het opge jaagde wild is er zelfs voor den meest zacht- zinnigen mensch niet te vinden. Lepke heeft zich, door zijn rackets, tot millionnair gechan teerd en aan zijn medoogenlooze handen kleeft het bloed van verschillende medemenschen. Hij is geboren in 1897 als Louis Buchalter en zoon van doodfatsoenlijke menschen. Al zijn tien broers en zusters zijn eerlijke en goede burgers geworden. Maar hij was al direct een straatslijper en een kleine dief. Toen hij zich aangesloten bad bij de beruchte heeren Monk Eastman, Kid Dropper en Jacob Orgen werd hij een echte gangster van groot formaat, grooter dan Al Capone en dat wil wat zeggen. Zijn le_ vensgeschiedenis zou ten minste vier (zwarte) bladzijden van deze courant beslaan. Ik zal die niet vertellen, al is ze spannend genoeg. U weet wat een racket is? Men bedreigt een be paalde groep nijvere burgers met moord, brand stichting, roof en vernieling en stelt een afkoop som. Lepke organiseerde een racket op de con- fectie-fabrikanten en bonthandelaars. Die bracht hem millioenen dollars in het laadje. En later ging hij er nog een smokkelhandel in nar cotica bij op touw zetten. Hij had een stuk of drie dure auto's, woonde in een duur apparte ment in een van de deftigste buurten van New- York en had een duur complex „kantoren". Wie tem in z'jn limousine zag stappen, kon denken dat de sjieke meneer Louis Buchalter een jong en veelbelovend zakenman was. Hij kon heel rustig en heel zachtzinnig zijn. Hij ko" groote sommen weg schenken aan makkers, die met ziekte en armoede in hun gezin te kampen had den. Hij kon ook heel rustig z'n vijanden en hen van wie hij vermoedde, dat ze hem verra den zouden, naar de andere wereld helpen. Rus tig en koelbloedig was Lepke altijd. Of hij het nu nog is staat ie bezien. Een prijs van 30.000 dollar op je hoofd en een heel politie-leger dat naar je zoekt maakt onrustig. Vooral wanneer oude kameraden wraaklustig en scherpzinnig meezoeken. Het vooruitzicht is niet prettig: de kogel of de electrische stoel. Maar zoolang hij nog niet ge vangen is zijn er mensehen die denken dat hij slim en koelbloedig genoeg is om te ontkomen vóór het net om hem heer is geworpen. Schip werd door kok en monteur onveilig gemaakt. Zij stalen geld en deden pogingen tot brandstichting en vergiftiging. Twee schepelingen van het Groningsche kustvaartuig „Nejaco", een 16-jarige kok uit Delftzijl en een 21-jarige monteur uit Schïld- wolde, beiden thans gedetineerd, hebben gis teren voor de Groningsche Rechtbank terecht gestaan wegens diefstal resp. heling van geld, gepleegd tijdens een reis naar Engeland, ten nadeele van den kapitein van het schip. Er was tijdens deze reis naar Engeland echter nog meer gebeurd. Zoo heeft er brand gewoed aan boord, terwijl ook een poging tot vergifti ging van de bemanning is gedaan. In het bijzonder moet in een en ander de jongste verdachte de hand hebben gehad waar bij hij zijn ouderen kameraad wist mede te sleepen. Hij zou zelfs met een plan hebben rondgeloo- pen om het schip te laten zinken na de be manning te hebben bedwelmd, na zich van het aan boord aanwezige geld te hebben meester gemaakt. De eisoh luidde tegen M. een jaar tucht school en tegen K. zes maanden gevangenis straf. De rechtbank zal 1 September uitspraak doen. Hofmeester van de „Johan van Oldenbarnevelt" bestolen. Portefeuille met driehonderd gulden verdwenen. Toen een hofmeester aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt zich in zijn hut verkleedde om aan land te gaan, bemerkte hij dat zijn por tefeuille, waarin driehonderd gulden en enkele papieren waren geborgen, uit zijn binnenzak was verdwenen. Dit moet zijn gebeurd in den korten tijd, dat hij even de hut, welke hij met vier andere op varenden deelt, had verlaten. Daar allen reeds aan land waren gegaan toen de aangifte bij de politie geschiedde, levert het onderzoek in dit geval eenige moeilijkheden op. Telefoneer zoo weinig mogelijk. De directies van de telefoonkantoren verzoe ken abonné's dringend het telefoonverkeer zoo veel mogelijk te beperken ter vergemakkelijking van het afwerken der gesprekken van de regee ring en de militaire autoriteiten. De Van Kinsbergen in dienst gesteld. Nieuw artillerie-instructicschip. Donderdag is te Nieuwediep het artillerie' instructieschip van Kinsbergen in dienst ge steld, welke plechtigheid aanvankelijk Maan dag a.s. zou geschieden, doch in verband met de omstandigheden is vervroegd. Nadat de bemanning, van wie de officieren in ceremonieel tenue en de korporaals en manschappen in Zondagsch tenue, voor de boeg was aangetreden, deed de pas benoemde com mandant, de kapitein luitenant ter zee J. L. K. Hoeke, die het commando over H.M.'s „Gelderland" met dat over de Van Kinsbergen verwisselde, wimpel, vlag en geus hijschen, ten teeken, dat aan het schip zijn bestemming als oorlogsbodem was gegeven. H.M.'s Van Kinsbergen werd gebouwd door de Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotter dam. De afmetingen zijn: Washington deplacement 1760, lengte 103,2, breedte 11.60, diepgang 3.30 meter. Bewapening: 4 kanonnen van 12 c.m„ 4 mi trailleurs van 40 m.m. op dubbele affuit. Snelheid 25'5, vermogen 16.000 a.p.k. Truck door tramwagen aangereden. Motorrijder werd de dupe. Donderdagmiddag te een uur is op den Mid denweg bij den Nieuweweg te Amsterdam een gecompliceerde aanrijding gebeurd, waarvan een 40-jarige motorrijder het slachtoffer is ge worden. Op dit punt naderde uit de richting Diemen een wagen van de Gooische tram, terwijl van den Nieuweweg een truck met trailer kwam aan rijden. Door nog onbekende oorzaak botsten tram en vrachtwagen op de rails tegen elkaar, waarbij de trailer in den flank met zulk een kracht werd geraakt, dat deze opzij werd geslin gerd, waarbij een juist passeerende motorrijder werd omver gereden en tegen de straat geslin gerd. De man werd ernstig gewond opgenomen en in hopeloozen toestand naar het O. L. V. gast huis te Amsterdam vervoerd. De truck reed na de botsing door en kwam pas tol stilstand tegen een brandmelder, welke afknapte; de achterwielen van den truck werden totaal afgeslagen. De tramwagen werd aan de voorzijde be schadigd. Tijdelijke dienstregeling van de K. L. M. Zooals reeds gemeld heeft de K. L. M. zich genoodzaakt gezien eenige veranderingen aan te brengen in haar zomerdienstregeling. Na de aangebrachte wijzigingen, waardoor de si tuatie gunstiger is geworden dan eerst het ge val was, ziet de dienstregeling in groote trek ken er als volgt uit: De verbinding Amsterdam-Batavia bleef onaangetast, dus drie diensten per week beide richtingen. Het- binnenlandsche verkeer werd echter geheel stopgezet. In de diensten op Londen kwam nagenoeg geen verandering; er bestaat nog zesmaal per dag gelegenheid naar de Engelsche hoofdstad te vliegen. De eenmaal dagelijksche dienst Amsterdam- Manchester-Liverpool v.v. is inmiddels weer hersteld. Van de drie diensten op Parijs werd er één opgeheven, zoodat nog de gelegenheid blijft op twee tijdstippen naar en van Parijs te vertrekken. De directe verbinding Parijs- Stockholm via Kopenhagen bleef bestaan. Wat de verbindingen met Berlijn betreft, ook hier is een van de drie diensten uitgeval len en wel de middagdienst via Hannover. De lijn Amsterdam-Bremen-Hamburg is overge nomen door de Deutsche Lufthansa, De eenmaal daagsche diensten op Boedapest Zürich blijven gewoon doorgaan. Tenslotte kwam er eenige wijziging in de verbindingen met de Scandinavische landen. Van de vier diensten naar het Noorden werd er een, de „Norway Air Express" op Oslo, stop gezet. De andere luchtdiensten op Scandina vië worden normaal gevlogen. Bij het bovenstaande dient nog te worden vermeld dat de K. L. M. bij het uitvoeren der luchtdiensten geen hinder ondervindt van de z.g. verboden zones. f??vige vorm deze stakingsmethoden kunnen nebben toonen de relletjes bij de auto-industrie «Cleveland aan: daar zijn tot nu toe 46 men schen ernstig gèwond; er waren 5000 picketers Schilder van viaduct gevallen. Gistermiddag was de 50-jarige schilder K. Sch. uit de Meerevoortstraat te Rotterdam bezig met het afbreken van een steiger, welke beves tigd was aan het viaduct bij de Zwolsche straat te Scheveningen. De steiger was met haken aan het viaduct opgehangen. De bovenste balk schoot evenwel tijdens de werkzaamheden uit, zoodat Sch. van een hoogte van vier meter op de straat terecht kwam. Hij liep een schedel-basisfractuur op en was vrijwel op slag dood. Afkondiging van voor-mobilisatie. De Regeeringspersdienst meldt: De ontwikkeling van den internatio nalen toestand heeft de regeering tot het inzicht gebracht, dat hoewel ons land geenszins is blootgesteld aan eenige be dreiging van welke zijde ook het niet is uitgesloten, dat in de naaste toe komst ter handhaving der neutraliteit tot mobilisatie der zee- en landmacht moet worden overgegaan. In verband hier- méde heeft de regeering besloten tot eenige maatregelen (zoogenaamde voor mobilisatie), welke de strekking hebben de legering en verpleging van hen, die eventueel bij mobilisatie zullen worden opgeroepen, voor te bereiden. De tekst der Gemeentelijke Oproepingen. De tekst van de buitengewone oproepin gen, die door de gemeentebesturen zijn aan geplakt luidt als volgt: Buitengewone oproeping in werkelijken dienst van gewone dienst plichtigen. van reservepersoneel. van niet in werkelijken dienst zijnde vrijwilligers en van burgerpersoneel, bestemd voor de gemobili seerde weermacht als voorzorgsmaatregel. Voor-mobilisatie. De Burgemeester vanroept in opdracht van de regeering, al het personeel, aangewezen bij opkomst bij voor-mobilisatie, op om zich met spoed in werkelijken dienst te begeven. Tijdstip van opkomst: a. Voor hen, die onmiddellijk na aanplak king van deze „openbare kennisgeving" in werkelijken dienst moeten komen: onmiddel lijk. dan wel per eerstkomende reisgelegen heid, indien van een openbaar middel van vervoer gebruik moet worden gemaakt, b. Voor de overigen op 25 Augustus 1939. Degenen, die om eenigerlel reden niet in het bezit zijn van een lastgeving (zie zakboekje), zijn verplicht zich te wenden tot den burge meester van de gemeente, waarin zij woon achtig zijn of, indien zulks niet mogelijk is, tot den burgemeester der gemeente, waarin zij verblijven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze „openbare kennisgeving" rechtens voldoende is, en derhalve dengene, die niet aan deze op roeping voldoet, in verzuim stelt. den 24en Augustus 1939. De burgemeester voornoemd, EERSTE OEFENING BIJ DE ZEEMACHT. 's-GRAVENHAGE, 24 Augustus. De regee ringspersdienst meldt: De minister van Defensie heeft bepaald, dat de inlijving van dienstplichtigen bij de zee macht op 28 Augustus a.s. tot nader order wordt uitgesteld. In verband hiermede moeten de daarvoor aangewezen dienstplichtigen niet vol doen aan de oproeping tot opkomst op genoem den datum. Er zijn ook dienstplichtigen van de zeemacht, die reeds in een vorig jaar of bij een vorige ploeg voor eerste oefening hadden moeten op komen, doch door genoten uitstel of om een andere reden deze oefening eveneens op 28 Augustus a.s. zouden aanvangen. Ook deze dienstplichtigen moeten voorloopig niet opko men, tenzij er een algemeene mobilisatie mocht plaats hebben. In dat geval zijn zij verplicht de aanwijzingen te volgen, die gemeld zijn in hun zakboekje. De Veldpostdienst. In aansluiting op het bericht van weder in werking stelling van den veldpostdienst wordt van de zijde van P. T. T. nog eens uitdrukkelijk de aandacht erop gevestigd dat, in verband met de desbetreffende militaire bepalingen, in het adres van correspondentie, bestemd voor de bij de grens- en kustbeveiliging betrokken troepen, geen aanduiding omtrent de plaats waar militai ren zijn gelegerd mag voorkomen, dergelijke stukken kunnen niet worden uitgereikt en wor den aan de afzenders teruggezonden. Toegelaten is alleen de aanduiding „veldpost" of „gebied van den territorialen bevelhebber' (t.w.* Friesland, Overijsel, Noord-Brabant of Zuid-Limburg). Prof. Gerbrandy vraagt ontslag als hoogleeraar. Naar de a.-r. „Rotterdammer'' verneemt, heeft prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van Justitie, bij het directorium van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam van het college van directeuren is voorzitter dr. H. Colijn en twee de voorzitter dr. J. J. C. van Dijk een ver zoek ingediend om eervol ontslag als hoog leeraar aan deze Universiteit, hetgeen zoo ver neemt het blad voorts, ongetwijfeld zal worden verleend. Scandinaafsclie ministers met de „Kemphaan" weer naar huis toe. Met den Parijschen trein, die Woensdagmid dag aan het Centraal Station te Amsterdam binnenkwam, zijn de vertegenwoordigers dei- Scandinavische landen op de conferentie der Oslo-staten de Brussel op doorreis te Amster dam aangekomen. Het waren de Deensche mi nister van Buitenlandsche Zaken Munch, zijn Finsche collega Erkko, de Noorsche minister Koht en de Zweedsche minister van Buitenland sche Zaken Sandler. Zooals te verwachten was konden de minister; geen enkele mededeeling meer doen. De gebeur tenissen voltrekken zich op het oogenblik in zoo snel tempo dat de ministers een aantal belang wekkende berichten vernamen, die nog niet be kend waren toen zij enkele uren te voren te Brussel in den trein waren gestapt. Met taxi's begaven zij zich rechtstreeks van het Centraal Station naar Schiphol, waar een extra-machine der K. L. M„ de Douglas DC-2 „Kemphaan", bestuurd door gezagvoerder Klein, gereed stond, om hen via Kopenhagen naar MalmÖ te brengen. Te ongeveer zes uur is het vliegtuig van Schiphol vertrokken. Nieuwe bioscoop te Soerabaja afgebrand. Schade ongeveer twee ton. Te Soerabaja is het City Theater, dat eerst een maand geleden is geopend en geëxploiteerd werd door den bekenden Batavia'schen bios coop-eigenaar en musicus John Duell, geheel af gebrand. Dit theater was het meest moderne van Java. De brandweer mocht er niet in slagen de ramp te verhinderen. De in de zaal aanwezige personen konden deze tijdig verlaten, zoodat geen persoonlijke ongelukken te betreuren vallen. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De schade bedraagt circa f 200.000. UIT DE STAATSCOURANT. Bij KR. van 14 Augustus zijn opnieuw be noemd: Met ingang van 25 September 1939, tot burgemeester der gemeente Alphen aan den Rijn, P. A. Colijn; met ingang van 30 September 1939, tot bur gemeester der gemeenten Middelharnis en Somme-lsdijk, L. J. den Hollander. Duizend arbeiders staken te Mill. Meisje door trein gegrepen en gedood. Een spoorwegambtenaar, die om half tien Don derdagavond van zijn dienst op het station te Berchem langs de spoorlijn huiswaarts keerde, bemerkte op eenigen afstand van den bewaakten overweg nabij het Vossenhol te Berchem, dat een meisje van vijftien jaar zwaar verminkt langs de lijn lag. Bij nader onderzoek bleek het te zijn het 16- jarig dochtertje van de familie R. Brands uit Berchem. Vermoedelijk is het meisje, over de ge sloten spoorboomen geklommen en door den d-trein, die om kwart over negen den overweg passeert, overreden. Het stoffelijk overschot is per autobrancard naar het St. Anna ziekenhuis te Oss vervoerd. Provinciale Voedsel commissie benoemd. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat door den minister van Economische Zaken zijn benoemd tot provinciale voedselcommissarissen, verbon den aan het onder zijn departement ressorteerend rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd: K. S. Gaaikema Schuirioga te Ruigezand, voor de provincie Groningen. Ir. W. Oosterbaan te Tzummarum voor de provincie Friesland, R. Wichers HSzn. te Gasselternijveenschemond voor de provincie Drente, Ir. J. S. Keyser te Zwolle voor de provincie Overijssel, Ir. W. de Jong te Arnhem voor de provincie Gelderland, A. J. de Goey te Montfoort voor de provincie Utrecht, Ir. W. J. M. Dekker te Alkmaar voor de provincie Noord-Holland, Ir. T. P. Huisman te 's Gravenhage voor de provincie Zuid-Holland, Ir. J. D. Dorst te Goes voor de provincie Zee land, P. J. van Haren te Tilburg voor de provin cie Noord-Brabant, M. J. Dings te Roermond voor de provincie Limburg. Klachten over te weinig nachtrust. Ongeveer duizend arbeiders, die bij wijze van werkverruiming werkzaam zijn bij het gra ven van het afwateringskanaal in Oost-Noord- Brabant zijn in staking gegaan. De arbeiders, die voor het cneerendeel afkom stig zijn uit Breda en Tilburg hebben aïs voor naamste klacht dat zij te weinig nachtrust krijgen, omdat zij 's morgens reeds om vier uur moeten opstaan, terwijl zij eerst des avonds acht uur thuis komen. Zooals bekend, geschiedt het vervoer per extra trein. Voorts zouden er klachten zijn over te zwaar werk en te lage loonen. De adjunct inspecteur voor de werkverruiming in Noo-rd-Brabant te 's Hertogenbosch is reeds te Mill aangekomen voor het instellen van een onderzoek. Nederlandsche deelneming aan internationale tentoonstelling voor Indische Kunst te Londen. Bij Kon. besluit van 9 Augustus 1939 zijn voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1940 te Londen te houden internationale ten toonstelling van Indische kunst ingesteld een algemeen comité, een uitvoerend comité en een commissie van advies; zijn benoemd: le. in het algemeen comité tot lid en voorzit ter: prof. dr. B. J. O. Schrieke, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; tot: leden: dr. Th. P. Galestin, conservator bij het Koloniaal Instituut te Amsterdam; dr. S. Hofstra, directeur van het museum voor Land en Volkenkunde en maritiem museum „Prins Hendrik'' te Rotterdam; mr. J. G. Huyser te 's-Gravenhage, jhr. K. Loudon te Wassenaar, W. van der Mandele te Bloemendaal. N. Ottema, conservator van het museum Princessehof te Leeuwarden, prof. dr. G. A. van Poelje, secre taris-generaal van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. W. H. Rassers, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, G. Tillmann te Amster dam, H. F. E. Visser, conservator van het mu seum van Aziatische kunst te Amsterdam, mr. H. K. Westendorp, voorzitter van de vereeni- ging van vrienden der Aziatische kunst te Am sterdam; tot lid en secretaris: mr. J. K. van der Haagen, referendaris, chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen: 2e in het uitvoerend comité tot lid en voor zitter: prof. dr. B. J. O. Schrieke, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; tot leden: dr. Th. P. Galestin, dr. W. H. Ras sers en H. F. E. Visser, voornoemd; tot lid en secretaris: mr. J. K. van der Haa gen, voornoemd en 3e in de commissie van advies: prof dr. F. D. K. Bosch te Bilthoven, Th. van Erp te Den Haag en prof. dr. N. J. Krom te Leiden. 'Negenjarig meisje verdronken. In het Maas- en Waalkanaal onder Heumen bij Nijmegen is het negenjarig dochtertje van schipper van S., varende op het schip Henjocka, over boord geslagen en terecht ge komen onder een onmiddellijk volgend schip. Het kind is jammerlijk verdronken. Meer eenvormigheid in het vervoersrecht te land. Commissie van Advies ingesteld. De minister van Justitie heeft goed gevon den: le. in te stellen een commissie, aan welke is opgedragen: a. te onderzoeken, hoe het recht in zake het vervoer te lande opnieuw bij de wet be hoort te worden geregeld om te voldoen aan de eischen van den tegenwoordigen tijd; b. na te gaan, in hoeverre meerdere een vormigheid te bereiken is in het vervoers recht, dat thans over tal van bijzondere wetten en reglementen is verspreid; c. van advies te dienen omtrent de rege lingen van civielrechtelijken aard, getroffen of te treffen in verband met de coördinatie van het vervoer; d. van de uitkomsten van het onder a. en b. bedoelde onderzoek aan den minister van Justitie verslag uit te brengen, vergezeld van de door de commissie wenschelijk geoordeel de ontwerpen van wet met memorie van toelichting; 2e te benoemen: tot lid en voorzitter: prof. mr. C. W. Star Busmann, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht; tot leden: prof. mr. M. H. Bregstein, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam: prof. mr. R. P. Cleveringa, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden: mr. J. A. L. M. Loeff, advocaat te Rotter dam- mr. G. Nauta, dvocaat en notaris te Rot terdam; tot lid, tevens secretaris: mr. H. Craandljk. advocaat te Rotterdam, 3e te bepalen: a. dat aan de beraadslagingen der com missie zal worden deelgenomen door: mr. G. II. Dijkmans van Gunst, admi nistrateur, juridisch adviseur bij het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en telefo nie, mr. M. W. Scheltema, hoofdcommies bij het departement van justitie, mr. K. Vonk, werkzaam bij het departement van Water staat; b. dat de commissie bevoegd zal zijn, des kundigen te hooren op het gebied van het vervoer, ook voor zooveel betreft het inter nationale recht.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7