Avontuur in Venezuela Het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam onder bewaking van de Vrijwillige Burgerwacht Talrijke Engelschen keeren in verband met den ernstigen internationalen toestand op advies der autoriteiten naar hun land terug. De geweldige drukte op het Liverpool Street Station te Londen na aankomst der continentale treinen Jhr. mr. D. J. de Geer, de minister-president, bespreekt op het Buitenhof te Den Haag den internationalen toestand met den minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, onder het genot van een kopje koffie. Met zandzakken zijn de ramen van het Rijksmuseum te Amsterdam, Talrijke openbare gebouwen in Nederland zijn onder bewaking van de Vrij- gebarricadeerd ter bescherming van de kunstschatten willi9e Burgerwacht gesteld, welke daartoe is opgeroepen. Een der posten s voor het hoofdpostkantoor te Amsterdam Het noodweer in België richtte ernstige schade aan. Vooral de spoorlijnen in de omgeving van Brussel hadden het zwaar te verduren. Op verschillende plaatsen werd de rails losgeslagen en het treinverkeer ontwricht Aan jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen is eervol ontslag verleend als intendant van het particuliere paleis en domein Soestdijk Particuliere vracht- auto'sdoor de mili taire autoriteiten gerequireerd wor den thans aller- wege gebruikt voor defensie-doel einden FEUILLETON Naar bet Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 38) Mc. Kildrick keek een beetje verslagen: Jij zet meer op het spel dan een van ons. Ze hebben me verteld dat we je feliciteeren kun nen. De oogen van den ingenieur straalden zoo hartelijk, dat Roddy onwillekeurig de h&nd uitstak. Jij bent de eerste die het doet, zei Roddy, prettig gehoor, Mac! Tk ben de gelukkig- prettoig gehoor, Mac! Ik ben de gelukkig ste vent op de heele wereld. Mc. Kildrick onderbrak het vriendschappe- pelijk gesprek door plotseling te roepen: Luister eens! Zet de motor stop! In ae stilte die nu volgde hoorden zij uit de stad het roezemoezig gemompel van een groote volksmenigte en het scherpe geknetter van pistolen. De poppen schijnen aan het dansen te zijn geraakt, zei Mc Kildric. Dat kan een on rustig nachtje worden. Toen ze de punt van de landtong omvoeren m de heele haven in het zicht kwam, zagen ze dat de pakhuizen opengebroken waren en dat kisten en balen naar de kade waren ge sleept en tot barricades opgestapeld. Daar achter en voor de ramen van het douanekan toor stonden mannen In burgerkleeding, blijk baar partijgangers van Rojas te schieten op de kanonneerboot in de haven die hun geweer vuur beantwoordde met een machinegeweer. Toen Roddy de boot aan zijn steiger meerde vroeg hij Mac Kildric naar binnen te gaan. Vraag, zei hij wat er in de stad gebeurd is en zeg Peter dat we nu de voorraden aan boord zullen nemen. Ik zal bij de boot blij ven tot we van avond weggaan. Er mocht eens iemand lust hebben om ze te leenen! Peter en Mac kwamen spoedig terug en voorzagen de boot van alles wat op den tocht naar Willemstad noodig kon zijn. Zevertelden Roddy ook hét laatste nieuws. De aanhangers van Rojas hadden de kazernes in de buiten wijken genomen en het douanekantoor tegen over het fort dat als steunpunt voor den aan val op het fort zelf moest dienst doen. Maar deze aanval kon niet worden ondernomen voordat de rebellen over geschut beschikten. Daarvoor moesten ze dus eerst de artillerie kazerne die midden in de stad lag, veroveren. Het begon ai te schemeren; binnen een half uur zou de avond gevallen zijn en daarop werd gewacht voor den aanval op de artillerie kazerne. Van Vega en zijn aanhangers was nog geen nieuws, maar de regeerlngstroepen zaten hem vermoedelijk reeds vlak op de hie len. Vicente zal Rojas nu wel op de hoogte hebben gebracht, zei Roddy een beetje ze nuwachtig, en over een uur komt Pedro en gaan we weg. Gaan jullie binnen eten en stuur mij wat hierheen. Ik blijf bij de boot. Mac Kildrick stelde voor dat ze hun horlo ges met het zijne gelijk zouden zetten voor het juiste moment van de ontploffing. Vicen te had dat ook al gedaan. Als mij wat gebeurt legde Mc. Kildrick uit, moeten jullie het werk doen. Roddy is op de hoogte en onder het eten zal ik het Peter ver tellen. Toen ze zich aan de gezellig-gedekte tafel zetten, kwam juist een verdwaalde kogel in een dakpan terecht en de roode scherven vie len op de binnenplaats neer met groot ge kletter. Opgewekt vulde Peter hun glazen met roode wijn en zei: Geslachten komen op en geslachten gaan onder, maar dineeren doen de menschen altijd! Waarom niet? zei Mc. Kildrick. Napoleon zei, dat een leger niets dan een verzameling magen is. Waarom zouden jij en ik beter sol daten zijn dan die van Napoleon? Peter klapte in zijn handen, maar de be diende, die kwam toeloopen, kwam tot zijn verwondering niet uit de keuken, maar van de straat. Hij. was bleek van schrik en wees hij gend naar een man die hem volgde Deze was in de uniform van een hospitaal-soldaat en had een Roode-Kruisband om den arm. Hij keek schichtig om zich heen en salueerde vluchtig. Dokter Vicentezei hij op geagiteerden toon. Hij wil u zien. Hij is buiten op een draag baar. We brengen hem naar het hospitaal, maar hij wilde u eerst even spreken Hij is stervende. De eerste gedachte.van Peter en Mac. gold Rojas. Goeie hemel, stamelde Peter. Stervende vroeg Mc. Kildric. Ik heb hem een uur of wat geleden nog gezien. Hij was op straat bezig gewonden te verbin den en werd door een kogel getroffen. Hier! De man wees naar zijn hart. De gewonden aan het helpen? riep Pe ter verontwaardigd. Waarom was hij niet Hou je kalm, waarschuwde Mac. Ze holden naar buiten. In het licht, dat door ae open deur scheen, zag hij een draagbaar staan, waarop onder dekens een man lag. De soldaten, die de baar hadden gedragen en een officier die het transport commandeerde, stonden in de schaduw. Mc. Kildrick boog zich met een uitroep van medelijden voorover. Maar de man op de haar was Vicente niet. Om zich daar goed van te overtuigen boog Mac. zich nog verder voorover en plotseling sloeg de „gewonde" op de baar zijn armen om Macs hoofd en trok hem omlaag. Op hetzelfde oogenblik vielen de dragers van achteren op hem aan, wrongen zijn polsen op zijn rug. waarop de officier hem de handboeien aan deed. Hij hoorde Peter een woedende.- kreet uiten en toen hij zich omkeerde zag hij hem op het trottoir liggen met een stelletje sol daten boven op hem. Toen Peter weer over eind kwam, waren zijn handen ook geboeid. Mc. Kildrick barstte uit in een woedenden stortvloed van lieflijkheden, maar de officier viel hem in de rede. U hoeft me niet te vertellen dat u Ame rikanen zijt, zei hij met een tergend lachje, en als u rustig meegaat naar het „Cartel" zal u niets gebeuren. Het is voor uw eigen veilig heid, voegde de man er hoonend aan toe. Hij gaf een teeken met zijn blanke sabel en van den overkant van de straat kwamen nog meer soldaten. Hij gaf ze opdracht om het huis te doorzoeken. De derde, Senor Forrester, moet ook ge vonden worden. Zorg dat hij niet gewond wordt. Onder geen voorwaarde. Bij die woorden rukte Peter zich los van den man die hem vasthield, holde 't huis in met een waarschuwenden kreet, die hij hoop te dat Roddy bereiken zou. Hij trok machte loos aan zijn handboeien, terwijl de soldaten hem achterna vlogen. Roddy had zijn machine geïnspecteerd, maar zat nog steeds opwacht bij de boot, verlan gend naar zijn diner. Door de boomen en hees ters in den tuin kon hij de lichten op de ge dekte tafel zien en dat maakte hem nog hon geriger. Om er de anderen aan te herinneren dat hij ook wel wat lustte floot hij even. Zijn fluitje werd dadelijk beantwoord, maar tot zijn verbazing niet van uit het huis, maar van een plek op ongeveer honderd voet afstand aan den kant van de haven. Hij maakte daar uit op dat Pedro was aangekomen en hij zuchtte van verlichting. Hij was op het punt zijn noodsein te herhalen, toen op de „patio" een weldig tumult losbrak. De lichten doofden ylotseling uit, er klonk een gerinkel van bre kend glas en porselein en hij hoorde Peters stem, die zijn naam riep. Hij sprong uit de boot, holde den tuin in, maar hoorde een zwaar lichaam op het grint vallen, terwijl vele hol lende voeten over het pad voortbewogen. Roddy scheeuwde Peters stem, ze heb ben ons gevangen genomen en zitten jou achterna. Maak dat je wegkomt. Als de weer licht! In de duisternis kon Roddy niets zien. Hij hoorde een heele troep mannen heen en weer draven en in de struiken slaan. Zijn eerste gedachte was dat hij moest probeeren heil te helpen. Hij trok zijn revolver en rende den steiger af. Peter hoorde hem aankomen en schreeuwde in doodsangst: Ga terug je kunt ons toch niet helpen. Er is voor jou ander werk. Ga dat doen! Het volgende oogenblik maakte aan Roddy's aarzeling een einde. De soldaten hadden ook zijn aanwezigheid gemerkt en renden onder luid geschreeuw den steiger af. Roddy zag in* dat hij onder deze omstandigheden Peter on mogelijk zou kunnen bevrijden, terwijl hij, als het moest, alléén Rojas zou kunnen be vrijden. Hij gooide de lijn van de boot los en duw de uit alle macht van den wal af. Op hetzelfde moment verscheen een witte ge stalte op den steiger, die haastig op de boot toe kwam. Bij 't eerste geluid van de draaien de schroef hoorde Rodde een stem, die zon derling zwak en zonderling bekend klonk. Roddy! riep de stem. Ik ben het, Inez. Met een uitroep van verbazing, vreugde en ontsteltenis stuurde Roddy de boot naar den wal en schoof op een afstand van roeiriem breedte langs den steiger. Een kreet van ver lichting, van vreugde, een geruisch van flad derende rokken en Inez sprong in de hoot. Roddy duwde haar op den bodem, vol angst voor haar veiligheid. Ga liggen! Ze zullen op je schieten! Op denwal riep een opgewonden stem 't Spaansch: Moet ik schieten, sergeant? Nee! antwoordde de andere stem. Dens aan je ordersI (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10