IJmuider Courant iïlmdec&cm (keuqtr cappart uit' Jlooseuett opMieumtolcJCUCetr' BetUUt zeet/aeekdet* DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen j De spanning in Europa heden te Londen Plechtigheid te Tannenberg gaat niet door Telefoonverbindingen met Duitschland verbroken. Spanning. Visscherij-Snufjes. wendt zich Na gunstig antwoord van President Moscicki 24e JAARGANG NO. 252 tms." «■"'"'■■PP# CouiaD' Uiigs"»» Algem. q kkeri) N-v Groot» Houtstraat 93, TaI 10724. Bureau IJ muider gaarlem. nl. Kenntmerlaao 42. IJ muiden. ulfnoo 5301- Poügl" 310791 411, jd.erwj"»' °pg»se>«» «lil blad. orden kos'eIo°' "PgenomeD d® Kennen*» Courant Directiei P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 26 AUG. 1939 AbonnementeD per week f 0.12l/j, pe* maand f0.52'/2, per 3 maanden f1,55) franco per post f 1.95 per kwartaal. IxtM* nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regel» f0.60. elke regel meer 0.1X Bij abonnementen belangrijke korting, Ingezonden mededeelingen dobbel* prijs. Advertentie» van Vraag en Aanbod L«3 regel» f 0.25, elke regel meer f O.lGk Sic Tleuile ütendetson- De Engelsche ambassadeur te Berlijn, Sir Nevile Henderson, heeft Vrijdagmiddag opnieuw een onderhoud gehad met Hitier. Het onderhoud, dat ongeveer een half uur duurde, geschiedde op verzoek van den Fiihrer. Henderson heeft zich hedenmorgen per vliegtuig naar Londen begeven teneinde rapport uit te brengen aan Lord Halifax, den Britschen minister van buitenlandsche zaken. Uit Berlijn wordt voorts gemeld dat met het oog op den gespannen toestand de op Zondag bepaalde plechtigheid te Tannenberg, waarbij Hitier het woord zou voeren, vervalt. Hoop herleeft. In politieke klingen te Londen heeft het bericht van de komst van den am bassadeur de hoop doen herleven, dat er iets in voorbereiding is om een eind te maken aan de impasse en aan het steeds sterkere afglijden naar een cata strofe. Het besluit van den ambassadeur om zoo spoedig te vertrekken toont dui delijk dat hü voorstellen bij zich heeft of vragen waarop Engeland een ant woord zal moeten geven. Het is moge lijk, dat de voorstellen van een aard zijn dat Chamberlain het besluit neemt het parlement voor Donderdag bijeen te ioepen, teneinde de afgevaardigden op de hoogte kunnen stellen van den loop van den toestand. Het zou in dat geval gemakkelijk zijn het parlement tegen Maandag bijeen te roepen. Dit alles blijft voor het oogenblik blijkbaar een veronderstelling en men dient eerst te weten wat de inhoud is van de boodschap van Nevile Henderson. Overigens is het veelbeteekenend, dat Hitier gisteren niet alleen den vertegen woordiger van Groot Brittannië heeft ontvangen, maar ook de ambassadeurs van Frankrijk, Italië en Japan. De eerste gedachte, welke dit feit opwerpt is de mogelijkheid van een conferentie der mogendheden. Men dient echter ook niet uit het oog te verliezen, dat Hitier vroeger op den dag voorstellen van Roosevelt heeft ontvangen, welke beoogen een einde te maken aan het Duïtsch-Poolsche geschil. Degenen te Londen echter die wel op de hoogte zijn van de methoden van Hitier, hebben algemeen den indruk dat de Duitsche Rijkskanselier er de voorkeur aan zou geven een eigen plan voor te stellen boven het aannemen van het voorstel van Roosevelt. „Vrede tot Maandag". „Vrede tot Maandag", aldus de ondergrond van de atmosfeer, die gisteren in Berlijn heerschte volgens inlichtingen uit de eerste hand,, welke telefonisch uit Berlijn te Kopenha gen zijn ontvangen. Henderson heeft een half uur met Hitier ge sproken en men heeft den indruk, dat dit alleen maar gunstig kan zijn, o.mdat zoolang het con tact nog gehandhaafd wordt, niet alles verloren kan zijn. Van verschillende zijden bereikt ons het be richt, dat in onzen dienst door eigen ervaring bevestigd is geworden, dat in den loop van den avond een storing is opgetreden in het inter nationaal telefoonverkeer met Duitschland. De Nederlandsche telefonisten konden wel de Duitsche bereiken, en de gedane aanvragen doorgeven, doch de verbindingen kwamen niet tot stand, hetzij doordat, volgens de mede- deeling der Duitsche telefonisten „geen ge hoor" werd gegeven, hetzij doordat er „storing" zou zijn. Onder de steden, met welke geen verbinding kon worden verkregen, behoorden o.a. Berlijn, Praag en Duesseldorf. Omtrent de eigenlijke oorzaak van dit ver schijnsel in het verkeer in Duitschland hebben wij geen inlichtingen kunnen verkrijgen. Later op den avond, tegen den nacht, werd alleen «storing" opgegeven als reden, dat een ver binding met Duitschland niet tot stand kon worden gebracht. Maatregelen ter beveiliging van Nederlandsche Kunstschatten De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft het wensche- lijk geoordeeld den directeuren der rijks musea opdracht te geven maatregelen te treffen voor de beveiliging van de kunst schatten en hun machtiging verleend in verband daarmede desgewenscht het museum te sluiten. Een soortgelijke op dracht en machtiging is aan de verschil lende rijksarchivarissen verleend. De Commandant van de Positie IJmui- den deelt mede, dat alle uitgaande en binnenkomende schepen zich moeten vast houden aan de lichtenlijn tot aan de lichtbrulboei „IJmuiden". Het. visschen in en het bevaren van het zeegebied om de Zuid en de Noord van de lichtenlijn tot aan de lichtbrulboei tot een afstand van 4 mijl langs de kust is voor alle schepen verboden. Alleen kleine vis- schersvaartuigen zooals botters kunnen des daags dit terrein passeeren door vlak langs de pieren om de Noord en de Zuid te varen en te blijven binnen een afstand van 1000 Meter van de laagwaterlijn. De dagen, zwaar van duistere geruchten, En nieuws dat voorzorg overal vermeldt, Doen velen thans het allerergste duchten, Het losslaan van het lang gevreesd geweld. Wij kunnen er met andren over praten, Want twee, nietwaar, bepijpen meer dan een, Maar daarbij moeten wij het dan ook laten, Na afloop voelen wij ons weer alleen. Of wij aan d' arbeid zijn, of buiten loopen, Of rusten op den huiselijken stoel, Wij worden telkens weer opnieuw bekropen. Door een volslagen machteloos gevoel. Wij weten slechts, wat wij voor alles wenschen, En niet slechts wij in onzen kleinen kring, Maar veel millioenentallen medemenschen, De landgenoot, maar ook de vreemdeling. Het valt soms moeilijk ons te conce. treeren, De eigen arbeid toont nu weer zoo klein, Wij voelen telkens de gedachten keeren, Naar grooter dingen, die er om ons zijn. Toch moeten wij nu rustig blijven werken, Vooral niet denken: het loopt zeker mis, En daarbij moge het besef ons sterken, Dat het toch altijd nog zoo ver niet is. P. GASUS. hiIIP" Ril HEERENMODEHUTS t_LZEI? CZEEWE,G 78 IJ MUIDEN - OOST Voor betere kwaliteiten (Adv. ingez. Med.) CDxvn. Ook deze week zijn de resultaten der haring- visscherij weer zeer bedroevend geweest. Neen, zoo zeg ik het niet goed: de resultaten der vis- scherij waren uitstekend, maar in den afslag vonden deze resultaten een droevige ontknooping doordat de haring bijna waardeloos was. Er zijn honderden kisten van dit „kostelijke zeebanket" via de Nederlandsche Visscherij Centrale naar de vischmeelfabrieken gegaan. Dit was natuurlijk niet het beste deel van den aanvoer. Er waren deze' week elf trawlers met haring aan den af slag, met een totalen aanvoer van 12.600 kisten versche en 430 kantjes stem-haring. Vooral Maandag maakten eenige booten slechte prijzen en werd er veel haring uit de markt genomen, maar dat was dan ook geen wonder want er wa ren 5750 kisten aan de markt. Een slecht land waar het niemand goed gaat; en zoo was er deze week ook al weer één van de elf haringtrawlers, die een mooie besomming maakte. Dat was de Delft, die ongeveer 1500 halkisten aanvoerde en f 6250 besomde. Er werd gisteren voor de mooie haring weer vijf gulden betaald, wel een bewijs, dat we soms nog aardig wat aan kunnen. Ik denk niet, dat er van de Delft iets voor België gekocht is, maar dat de geheele aanvoer in ons land gebleven is. Deze week is het bewijs geleverd, dat niet alle trawlers geschikt voor de haring zijn, ten minste niet wanneer de prijzen zoo laag zijn, De Witte Zee en de Ewald konden wel genoeg vangen, maar niet genoeg bergen om een bevredigende reis te maken. Ik hoorde, dat de Ewald heel wat haring overboord moest gooien, omdat men er, met het oog op de ruimte, geen raad mee wist. Dat is dubbel zonde: de trawler heeft er niets aan en de visch is natuurlijk zoo dood als een pier en dus ook voor den stock verloren. Wanneer een boot onder deze ongunstige marktverhoudin gen niet 2000 of meer manden kan bergen, be hoeft men haar niet op de haring uit te zenden want dat loopt op een besomming van 1500 gul den uit. Wanneer de haring nu eens minstens vijf gulden opbracht zou het natuurlijk iets anders zijn. Van de gewone Noordzeebooten maakte feite lijk alleen de Prinses Beatrix, die Maandag aan de markt was, een behoorlijke reis. Er kwamen deze week binnen 33 trawlers, 38 loggers en 1 kotter. Vermeldenswaard zijn nog de reizen van de KW 74, de KW 51 en de SCH 15, die resp. f 1410, f 1680 en f 1090 besomden. Er waren kustbooten, die minder hadden En zoo zitten we dan weer, evenals een jaar geleden midden in de narigheden, als gevolg van de internationale verwikkelingen. Wat zal de naaste toekomst ons brengen? Een herhaling van de jaren 19141918? Laat ons hopen van niet. wat alhoewel deze jaren voor IJmuiden een tijd van bloei zijn geweest, mogen we er niet naar terugverlangen, want 't zijn die jaren geweest, die IJmuiden een slechten naam hebben bezorgd en bovendien een periode in de geschiedenis van ons visscherijbedrijf hebben gevormd, waarin het verlies van menschenlevens heel veel leed heeft veroorzaakt Er werd in IJmuiden verteld, dat Engeland het uitvaren van trawlers heeft ver boden en die, welke op zee waren, heeft terug geroepen. Daar dreigt dus een vischloos tijdperk. PIETERMAN. Qeheeie loetdd (tidt dat ook (Duitschland aanuawtdt WASHINGTON, 26 Aug. (Havas/A.N.P.). President Roosevelt heeft wederom een beroep ge daan op rijkskanselier Hitier. Hij verzond dit beroep, zoo dra hij van den president der Poolsche republiek, Mos cicki, bericht had ontvan gen, dat deze zijn uitnoodi- ging aanvaardde. Roosevelt vraagt Hitier thans „toe te stemmen in de wijze van vreedzame regeling, welke is aanvaard door de Pool sche regeering." Roosevelt verklaart: „De geheele wereld bidt, dat ook Duitschland aan vaardt." De Amerikaansche presi dent seint Hitier den tekst van het antwoord van Mos cicki, waarin deze accoord gaat met rechtstreeksche onderhandelingen met een verzoeningsprocedure. Roosevelt vervolgt dan: „Gij hebt herhaaldelijk in het openbaar verklaard, dat het door het Derde Rijk na gestreefde doel rechtvaardig en redelijk is. In zijn ant woord heeft Moscicki ver klaard, dat de Poolsche re geering er mede accoord ging op de grondslagen, welke zijn voorgesteld in mijn boodschappen, door rechtstreeksche onderhan delingen of door een verzoe- ningsprocedure het geschil tusschen Polen en het Duit sche Rijk te regelen. Tal- looze menschelijke levens kunnen nog gered worden en men kan de hoop nog weer doen opleven, dat de naties der moderne wereld den grondslag kunnen leg gen voor vreedzame en ge lukkiger betrekkingen, wan neer gij en de Duitsche re geering zoudt toestemmen in de vreedzame regeling, welke aanvaard is door de Poolsche regeering." Men zal zich herinneren, dat het optreden van presi dent Roosevelt tijdens de Tsjecho-Slowaaksche crisis analoog was. Op zijn twee den stap volgde toen het antwoord van Hitier aan Benesj. Het Amerikaansche Staats- departement heeft nog gee nerlei aanwijzing over de bedoelingen van Duitschland De woordvoerder van het Staatsdepartement heeft ver klaard, dat president Roo sevelt uitdrukking heeft gegeven aan de grootste dankbaarheid jegens Mos cicki. Op Goney Island bij New-York liep een treinwagen uit de rails. Het gevaarte richtte, zooals op de foto te zien is, flinke schade aan. Bovendien werden 16 personen gewond. Rudolf Hess spreekt te Graz. De Rijksminister Rudolf Hess heeft te Graz in een op het congres vw in het buiten land wonende Duitschers gehouden redevoe ring een heftige aanval gedaan op Engeland, dat „voortgaat een blanco chèque té geven aan hen, die in het buitenland wonende Duit schers mishandelen". Na een hevigen aanval op de Joden vervolg de de plaatsvervanger van Hitier: „Indien het Duitschland van vandaag zich verplicht acht zijn wapenen te gebruiken, zal het dat doen volgens het Engelsche principe van Lord Fisher: tijdens een oorlog is gematigdheid idioterie. Indien je slaat sla dan hard waar je kunt". 4 Voorts zeide Hess dat men dient te weten dat het nieuwe Duitschland zich niet zal inlaten met halve maatregelen. Hoe erger de slagen zijn hoe korter de oorlog en hoe korter de oor log, hoe meer men de menschheid zal hebben gediend". Molotof naar Berlijn? Men meent te Moskou - te weten, dat Molotof zich na de. ratificatie van het Duitsch-Russische verdrag naar Berlijn zou kunneq begeven. Italianen verzocht Gibraltar te verlaten. GIBRALTAR, 25 Aug. Alle te Gibraltar ver- toevende Italianen met uitzondering van den Italiaanschen consul en het consulaatspersoneel hebben het verzoek ontvangen de garnizoens plaats te verlaten. (Reuter.) Roosevelt optimistisch. In een persconferentie te Washington heeft president Roosevelt verklaard, dat hij den Euro- peeschen toestand voor het oogenblik niet zoo beschouwde dat bij zeker tot oorlog zal leiden. De president gaf te kennen, dat hij niet bereid was .éen speciale zitting van het congres bijeen te roepen en dat hij zulks niet zou doen voor het redelijkerwijze zeker was, dat een oorlog voor de deur stonda Voorts deelde de president mede dat hij nog geen antwoorden had ontvangen op zijn bood schappen aan Hitier en Moscicki of van koning Victor Emmanuel. Op een vraag betreffende de Amerikaansche gereedheid tot het nemen van maatregelen, zeide Roosevelt, dat de machinerie, die hij twee jaar gelegen begon in te stellen, verleden jaar is ge- perfectionneerd. Er blijft thans nog slechts over op een knopje te drukken om te juister tijd de machinerie in werking te stellen. Britsche en Fransche missies uit Moskou vertrokken. De Britsche en Fransche militaire missies zijn vannacht of half een uit Moskou naar Leningrad vertrokken. Tijdens het afscheidsbezoek dat de leiders der missies hebben gebracht aan maarschalk Worosji- lof, heeft deze hen medegedeeld, dat de bespre kingen tusschen Frankrijk, Engeland en de Sovjet Unie, van oordeel was, dat de besprekin gen tusschen Frankrijk, Engeland en de Sovjet Unie van geen nut meer waren.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1