Avontuur in Venezuela Het voetba'tournooi om den Zilveren Bal is Zondag te Rotterdam begonnen. Spelmoment uit den wedstrijd Sparta - Heracles Vice admiraal J. C. F. Hooykaas is eervol ontheven van de betrekking van hoofd der atdeeling Hydrografie bij het Departement van Defensie De 110 meter horden tijdens de atletiekwedstrij den om den Prins Hendrik-beker op de sintelbaan te Amsterdam werd gewonnen door Brasser (3de van links) Een groote locomotief, het laatste rollend materiaal voor de spoorwegtentoonsiemng xe Amsterdam, is in den nacht van Zaterdag op Zondag van het Haarlemmermeerstation naar de plaats van b* stemming vervoerd. Het transport verliep vlot De leden van het Amsterdamsche Korps Vrouwelijke Vrijwilligers zijn reeds bij de verschillende diensten in functie getreden In verband met den ernstigen toestand der laatste dagen. Zandzakken worden door ijverige handen gevuld De Duitsche gezant te Den Haag, graaf Julius von Zech von Burkersroda, bij het verlaten van het departement van Algemeene Zaken, waar hij een onderhoud had met minis ter Kleffens. H. M. de Koningin ontving den gezant daarna in audiëntie Ook in de Fransche hoofdstad worden door de militaire overheid allerhande particuliere voertuigen gerequireerd in verband met de defentiemaatregelen Sir Nevile Henderson, de Britsche ambassadeur te Berlijn, verlaat het Foreign Office te Londen, waar hij zijn regeering op de hoogte stelde yan het jongste voorstel van kanselier Hitier FEUILLETON Naar het Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 39) Maar hij ontsnapt! zei de eerste stem weer en op hetzelfde oogenblik flitste er iets; een schot ging af en een kogel floot over hem heen. Er volgde een heele kogelregen, maar het gepuf van de machine bleef gelijkmatig doorklinken en toen het geluid zich steeds verder verwijderde, hield ook het schieten op. Roddy liet het stuur in den steek, bukte zich en trók Inez in zijn armen. Achter hen leken de stad en de hemel erboven één roode gloed. Van het fort gaven sissende en loeiende vuur pijlen allerlei signalen aan de kazernes; van de kanonneerboot flitste het snelvuur met vlugge, scherpe stralen door de duisternis. In verschillende deelen van de stad waren brand stichters aan het werk geweest, de roode vlam mentongen kronkelden onheilspellend om hoog en groote wentelende vonkenbundels spatten uiteen in de stille nachtlucht. Voort durend ratelde het geweervuur. Met zijn arm om haar heen en haar ge zichtje tegen het zijne gedrukt, staarden Roddy en Inez naar dat schouwspel. Zoo zaten ze een poosje. Toen bewoog Inez en maakte zich van hem los als iemand die uit een droom ontwaakt. Waar gaan we naar toe? fluisterde ze. Naar de tunnel, antwoordde Roddy met iets plechtigs in zijn stem. Het meisje zuchtte tevreden en liet zich weer glijden in zijn beschuttende omarming. Ze voeren met een wijde bocht om het fort heen en wendden toen het stuur naar den wal. De stad lag nu een heel eind rechts van hen en het rumoer van het gevecht drong nog maar vaag tot hen door. Waarom ben je eigenlijk naar den steiger gekomen? vroeg Roddy. Het leek hem toe, of hij sprak van iets dat heel ver weg in het verleden gebeurd was, van iets dat flauw in zijn herinnering was blijven hangen. Met tegenzin verbrak Inez de stilte, die hen omringde. Ze kwamen bij ons huis en arresteerden Pedro zei ze. (Ook haar scheen het onderwerp van weinig belang toe. Ze sprak, alsof ze zich de details nog maar met moeite kon herin neren). Ik wist dat je hem noodig had om er vader van de overtuigen dat jullie vrienden waren. Dus, toen hij niet kon komen, kwam ik. Was dat goed? Alles wat je doet is goed, antwoordde Roddy. We kunnen ons leven wel beginnen met dat als grondbeginsel. En wil je me wel bij je hebben? fluisterde het meisje. Of ik je bij me wil hebben? riep.Roddy uit op quasi-geërgerden toon. Daag me als jeblieft niet uit, riep hij. Ik probeer mijn plicht te doen, terwijl ik het liefste de boot de andere richting zou uitsturen, jou schaken, en naar Curasao varen. Dus als je van je vader houdt, help me dan om me goed te houden, anders loop ik met je weg! Inez lachte, zacht en gelukkig en kuste hem- Zoo help je me niet! protesteerde Roddy. Het is de laatste keer, zei Inez, tot vader weer vrij ls. Dat kan nog wel maanden duren! riep Roddy plagend. Het is de laatste keer, herhaalde Inez onverbiddellijk. Roddy verborg de boot in de kleine inham bij El Morro en ging haar voor, den heuvel op, nadat hij uit de kist een flesch brandewijn en een extra lantaarn had meegenomen. Toen ze het fort naderden liet hij Inez wachten uit vrees voor een mogelijke hinderlaag en ging zelf verder om de zaak te verkennen. Maar El Morro was rustig en alles was nog precies zooals hij en Mc. Kildrick het verlaten had den. Hij ging terug om Inez te halen en wees bij den ingang van de tunnel op een plek. waar ze zich goed zou kunnen verbergen. Hier moet je op me wachten! beval hij. Nee, antwoordde het meisje kalm, ik ga met je mee. Je vergeet dat ik bij vader je borg moet zijn en voegde ze er zachtjes bij, behalve dat ben ik ook nog wat anders. Waar jij gaat ga ik ook. Terwijl ze nog sprak schoot van den steiger van het douanekantoor, die een halve mijl ver der lag, een vurige flits omhoog. Er volgden meerdere en dadelijk, als een echo gaven de kanonnen van het fort antwoord. Granaten! riep Roddy. Ze hebben de ar tilleriekazerne nu al veroverd en we hebben geen oogenblik te verliezen. Hij drukte met kracht op de hefboomen, die de steenen in beweging brachten en wrong ze uit elkaar. Toen gaf hij Inez een hand en leidde haar de trap van de tunnel af. Maar waarom, riep Inez, moeten we ons nu plotseling zoo haasten? Roddy kon haar niet vertellen, dat de aan val op het fort misschien een poging om haar vader te vermoorden, zou uitlokken. Het geluid van de kanonnen, antwoordde hij ontwijkend, zal wat wij doen, onhoorbaar maken. Roddy was nu goed bekend met de verschil lende bochten in de tunnel en ze vorderden vlug. Ze volgden de lichtbogen, die hun lanta rens op de muren wierpen en liepen zoo hard, dat ze allebei hijgden toen ze voor de afslui ting stonden. Roddy hield zijn horloge in het licht en slaakte een uitroep van ongeduld. Nog tien minuten, riep hij, en elke mi nuut Hij hield nog tijdig op en wendde zich naar den muur. Het dynamiet met het slag hoedje en de lont lagen nog net zooals Mc. Kil drick ze geplaatst had. Roddy schepte een handvol klei van den bodem van de tunnel op om als stop te gebruiken. Dat plakte hij stevig vast over het slaghoedje, terwijl hij de lont vrij lietHij bracht Inez op een veiligen af stand van den muur en daar wachtten ze, hun oogen onafgebroken op Roddy's horloge ge richt. De seconden duurden eindeloos. Geen van tweeën sprak en de stilte in de tunnel drukte op hen als de stilte van een grafkelder. Maar hoewel ze zich heel wat meters onder de wallen van het fort bevonden, konden ze toch boven zich de kanonnen hooren weergal men. Ze schieten met tusschenpoozen van een halve minuut, fluisterde Roddy. Ik zal pro- beeren het dynamiet te laten ontploffen ter wijl ze schieten, dan kunnen ze dat tenminste boven niet hooren. Als de ontploffing komt, Inez, moet je wachten tot ik je roep en als ik je roep dat je weg moet loopen, wacht dan in 's hemelsnaam geen oogenblik, fluisterde hij dringend, maar vlieg naar de opening van de tunnel. Toen Inez antwoordde, klonk diep verwijt in haar toon. Je spreekt tegen een dochter van Gene raal Rojas. Je moet niet aan mij denken. Ik ben hier om je te helpen. En we gaan hier sa men vandaan of heelemaal niet. Ik moet weg, fluisterde hij. Wensch me succes voor je vader toe. Ik smeek, dat God jullie beiden behoedt! antwoordde het meisje. Terwijl hij wegliep, draaide Roddy zich om en liet zijn licht op haar schijnen, om haar nog eens, misschien voor het laatst, te zien. Roddy wachtte tot zijn horlogé op één mi nuut voor negen stond. Hij wachtte nog een halve minuut, stak, op het hervatten van het konon-gebulder de lont aan, rende weg en druk te zich tegen den zijmuur van de tunnel. Na een wachten dat hem eindeloos leek, klonk een doffe, rommelende slag en het la waai van vallende stukken rotssteen. Roddy ging weer terug naar het einde van de tunnel en zag in den muur een gapend, zwart gat, Daar doorheen, aan den anderen kant, sche merde een vaag lichtschijnsel. Na over den stapel gebroken steenen te zijn) geklommen, stond hij in de cel. De ontploffing had er, uitgezonderd het gat in den muur, geen schade aangericht. De meubels stonden waar ze altijd "gestaan hadden, het boek lag precies op zijn plaats; in de tocht, die uit de tunnel kwam stonden de kaarsen heftig te, flikkeren. Maar van den man, dien hij zocht,j voor wien hij zijn leven waagde, was geen! spoor te ontdekken. Met een kreet van ver-; bazing en schrik liep Roddy naar de ijzeren deur van de cel. Die was gesloten en gegren deld. Nu de muur de geluiden niet langer doofde, klonk al het hevige lawaai van den, strijd luid in zijn ooren. Door de steenen gang, kwam het scheurende geluid van de kanonnen: der belegeraars, het geratel van geweervuur, het geschreeuw van de soldaten. Hij begreep dat het geluid van de ontpoi- fing verloren was gegaan in dat kabaal en dat hij niet voor ontdekking behoefde te vreezen.. Maar wat beteekende zijn eigen veiligheid nui het met verbijsterende ontsteltenis tot bem| doordrong dat zijn bevrijdingspoging mislUPj was? Hij draaide zich om en tuurde scherp Mij alle hoeken van de cel. De wolken cement, die door de ontploffing waren opgejaagd, waren opgetrokken en Roddy zag nu, verborgen acn- ter de tafel, in elkaar gedoken op den stee nen vloer, het zijn rug tegen den muur, de ge stalte van een man zitten. Met een kreet van verlichting en schrik tegelijk liep Roddy op hem toe, terwijl hij zijn lantaren aanknip». Het was Vicente. Het gezicht van den jongen dokter was volkomen bloedeloos, zijn oogen staarden wild. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10