IJmuider Courant Jütiec u&dangfr Dantziy Cxmidot dicnd&isMi heden naac ïBexUfn temg) Duitschland cespecteeien- Distributie in Duitschland afgewezen ZAL INTEGRITEIT VAN NEDERLAND DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EIN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen en Voorstel van Daladier Hitier spreekt de Rijksdagleden toe Bloemen in blik. Nota-wisseling tusschen Hitier en Daladier ^JAARGANG NO. 253 cw„. «"'■«■•PP# Coor»oi Uile»™» 4lCem- m V Groole Hoatslraai 93. Orukkeri) T-i 10724- Bureau IJmuide» BaarlR®- 'e' Umuidea T,l,f0OB 5301- Po"'eir° 310791 4Ml Ad«rt»Bli<»- opgegBvrn .00, dil blad. «arde» H»'elo°» '>Pe^'l,0'ne,, to C0"""1- Directie. P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 28 AUG. 1939 Abonnementen per week f 0.12l/j. p®* maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Loss* anmmers 3 cent per ex. Advertentiën» L-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. Saladiex Reuter meldt dat Hitier Zondag, in antwoord op voor stellen van Daladier, in een brief aan den Franschen minister president met nadruk verklaard heeft, dat de „herziening" is gekomen. Hij voegde hier aan toe, dat anderen zich verzet hebben tegen zijn methode, doch deze methode maakte het mogelijk Vraagstukken op te lossen zonder bloedvergieten. Zijn aanbod aan Polen kon niet herhaald worden. Indien Engeland Polen niet had aangemoedigd, dan zou Europa een duurzamen vrede van 25 jaar hebben gekend. Hitier zegt verder, dat Dantzig en de Corridor naar Duitschland terug moeten keeren. Het Engelsche kabinet is gedurende het afgeloopen weekeinde eenige malen bijeen geweest. Na de laatste zitting werd het volgende communiqué gepubliceerd: Maandag om twaalf uur zal een nieuwe kabinetszitting worden gehouden. Verwacht wordt, dat Henderson Maandag naar Berlijn zal terugkeeren en het antwoord der Britsche regeering op de mededeeling van Hitier zal meenemen. De berichten, ivclke in de pers verschenen zijn ten aan zien van Hitler's mededeeling aan de Britsche regeering, missen ieder gezag en zijn volkomen onjuist." Naar nog vernomen wordt zullen, overeenkomstig de huidige overeenkomst, Dinsdagochtend de voorstellen van Rijkskanselier Hitier en het Britsch antwoord hierop gepu bliceerd worden. vloeien tengevolge van de maatregelen, welke hij genoodzaakt zou kunnen zijn te nemen, tot regeling van den toestand. Minister-president Daladier heeft onmid dellijk Hitier een boodschap doen overhandi gen, waarin hij eraan herinnerde, dat Frank rijk diep verknocht is aan den vrede. Tezelf- der tijd gaf hij te kennen dat Frankrijk trouw zou blijven aan de verplichtingen, welke het openlijk jegens andere mogendheden heeft aangegaan. Verder herinnerde hij eraan, dat geen enkel Franschman meer heeft gedaan dan hijzelf •om een goede verstandhouding tot stand te brengen tusschen het Duitsche en Fransche olk alsmede een hartelijke samenwerking tot het behoud van den vrede. Minister-pre sident Daladier stelde zich garant voor de bereidwilligheid, welke Polen te kennen heeft gegeven, tot het aanvaarden van een methode van wederkeerig vrij onderhandelen. Hij bevestigde dat niemand met menschelijk gevoel zou kunnen begrijpen, waarom een oorlog zou kunnen uitbreken, zonder dat op zijn minst een nieuwe poging is gedaan tot een directe, vreedzame regeling van het geschil tusschen Duitschland en Polen. Hij verklaarde zich bereid alle pogingen in Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Rijkskanselier Hitier heeft Zondag de afgevaardigden van den Duitschen Rijksdag toegesproken in de ambas sadeurszaal van de nieuwe rijkskan selarij. Aan het einde van zijn, den ernst van het oogenblik karakteriseerende, uiteenzettingen, brachten de afge vaardigden hem een stormachtige ovatie. Voorts meldt het D. N. B. dat de voor den tijd van 2 tot 11 September van dit jaar vastgestelden rijkspartijdag te rïevberg niefc zal Plaats vinden. Of het congres later zal kunnen worden gehouden zal afhangen van de tijdsomstandigheden. Havas deelt mede dat Hitier Zondag voor (Het nieuwste Amerikaansche denkbeeld is de levering van versche bloemen in hermetisch gesloten blikken). De vindingrijkheid van den mensch, Is waarlijk vrijwel zonder grens, Zooals 'k al eerder op mocht merken; Het allernieuwste met de bloem, Dat ik u thans hierboven noem, Kan die conclusie nog versterken. Ik moet u wel bekennen, ik Vind: zeg het met een bloem in blik, Als leuze niet bepaald je ware; Het heeft er mij teveel van weg, Dat ik het al te nuchter zeg, Met worst, sardientjes of sigaren. Een bloem is iets dat vreugde geeft, Omdat het groeit en bloeit en leeft, Daarom kan 't oog er zich aan laven; En 't gaat niet aan, naar mijn gevoel, Het, onverschillig voor welk doel, Maar botweg levend te begraven. Stel eens, dat iemand aan een vrouw, Een blik met bloemen zenden zou, Ik vrees, dat hem de kans zou dreigen, Dat hij, wanneer hij lang nadien, Haar weer toevallig eens zou zien, Een fel soort „blik" terug zou krijgen. fKMisaUetaestand Ut, Betyè het werk te stellen, om een dergelijk streven te begunstigen. In den middag van 26 Augustus heeft Rijks kanselier Hitier den Franschen ambassadeur Coulondre ontvangen en hem medegedeeld, dat hij de voorstellen, welke minister-presi dent Daladier heeft gedaan, niet kon aan vaarden. Dit mondelinge antwoord werd gisteren be vestigd door een schriftelijke mededeeling, welke door den zaakgelastigde van de Duit sche ambassade te Parijs, Brauer, aan minis ter-president Daladier werd overhandigd. EXAMENS M.O. Teekenen. Geslaagd voor de akte MB de heer A. Voor zanger te Haarlem. De Britsche buitenlandsche politiek wordt gemaakt in Downingstreet nr. 10 te Londen. Daar concentreert zich ook de grootste belangstelling der Londenaars. de vierde maal een telefonische boodschap aan Mussolini heeft doen toekomen. Vernomen wordt, dat deze boodschap den Duce aan het einde van den morgen door den Duitschen ambassadeur, von Mackensen, is overhandigd. Aan het bericht over het antwoord van Hit- Ier aan Daladier ging de volgende mededee ling van het Fransche minister-presidium vooraf. Op 25 Augustus j.l. te 17.30 uur is de Fran sche ambassadeur te Berlijn, in antwoord op een uitnoodiging, door Hitier ontvangen. Deze verzocht den ambassadeur, Coulondre, een verklaring van Hitier aan Daladier te over handigen. In deze verklaring gaf de rijkskan selier te kennen, dat hij niet langer kon dul den, dat de toestand, zooals deze in Polen be stond, zou voortbestaan en dat hij betreurde, dat Duitsch en Fransch bloed zou kunnen De Regeeringsperstlienst maakt bekend: Hare Majesteit de Koningin beeft Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken den Duitschen gezant in audiëntie ontvangen. Graaf Von Zech Burkersroda heeft aan Hare Majesteit mededeeling gedaan omtrent de houding van het Duitsche Rijk ten op zichte van Nederland in geval dat een oorlog onvermijdelijk zou blijken. Het Duitsche Rijk zal de onaantastbaarheid en integriteit van Nederland onder geen enkele omstandigheid schenden en het Nederlandsclie grondgebied te allen tijde eerbiedigen. Daartegenover werd de verwachting uitgespro ken, dat Nederland tegenover Duitschland een volstrekte onzijdigheid in acht zal nemen en deze ook tegenover derden zal doen eerbiedigen. l/ööe&wfu# uktec pee* v.tcdtct fniliiatce. maatctfytltn Na den Zaterdag gehouden Belgi- I scheii kabinetsraad is het volgende communiqué gepubliceerd: De eerste minister heeft den mi nisterraad een wetsontwerp voorge legd; waarin den koning in tijd van oorlog speciale volmachten worden ver- leend, welke hem in staat stellen dringend de maatregelen te nemen, welke de veiligheid en de defensie van het landsgebied en den staat noodig mochten maken De premier heeft den raad een ontwerp-Koninklijk Besluit voorge legd, waarin de staat van mobilisatie van het leger wordt afgekondigd. De regeering wijst er op, dat de mobilisatie in feite beperkt zal zijn en uitgevoerd zal worden volgens de phases van de eventueele versterking van het leger al naar de omstan digheden. Het gaat er voor het oogenblik niet om over te gaan tot andere maatregelen dan die, welke tot dusver genomen zijn. Verschillende wetgevende of reglementaire bepalingen worden normaal van toepassing op den datum, waarop het Koninklijk Besluit, waarbij de staat van mobilisatie van het leger wordt afgekondigd, uitgegeven wordt. De mo bilisatieverklaring schept dus een jurldischen toestand. De minister van arbeid heeft een uiteenzet ting gegeven van een ontwerp-besluit, waarin eventueele afwijkingen in tijd van oorlog wor den aangebracht in de wetgeving op den ar beidsduur". voor sommige levensmiddelen en artikelen Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Teneinde een rechtvaardige verdeeling van de verbruiksartikelen van levens belang aan alle verbruikers tot stand te brengen is voor het koopen van be paalde levensmiddelen, zeep, huis brandkolen, alsmede geweven stoffen en schoenwerk, een distributiekaarten stelsel ingevoerd. Voor levensmidde len, zeep en huisbrand zullen kaar ten met een geldigheidsduur van vier weken worden uitgegeven. Voor brood, rogge- en tarwemeel, aardappelen, eieren en cacao zullen distributiekaarten worden verstrekt. Voor geweven artikelen en schoen werk zullen kaarten op aanvraag wor den verstrekt, wanneer bewezen kan worden, dat deze artikelen noodig zijn. De uitreiking van de distributiekaarten is Zondagmorgen begonnen. De invoering hier van aldus een Havasbericht uit Berlijn heeft natuurlijk veel indruk gemaakt, vooral bij de huismoeders, hoewel de autoriteiten hun best doen. de bevolking te bewijzen, dat deze maatregel geen onrust behoeft te wekken en dat het doel vooral is. een billijke verdeeling der waren tusschen de verbruikers te verkrij gen. Den geheelen morgen werden Zondag de radioprogramma's elk uur onderbroken door speciale uitzendingen, met het doel de invoe ring der distributiekaarten te rechtvaardigen en de bevolking omtrent de levensmiddelen situatie in Duitschland gerust te stellen. De „Deutsche Dienst" schrijft ten aanzien van het invoeren van het distributie-stelsel dat dit niet een noodmaatregel is, welke duidt op moeilijkheden in het voeaingsvraagstuk. Het is een maatregel van tijdige voorzorg en van rechtvaardige verdeeling. Herinnerd wordt aan de mededeelingen, dat de voedselvoorziening in Duitschland voorbereid is op alle eventualiteiten. Deze maatregel, zoo gaat de „Deutsche Dienst" verder, is een bewijs van den onbuig- zamen levenswil van het Duitsche volk. dat zich trouw en vol discipline om. den Führer heeft geschaard en alle pogingen van het buitenland om economischen druk uit te oefenen even krachtig zal weerstaan, als het tot nu toe den „politieken zenuwen-oorlog" heeft weerstaan. Menu's in de restaurants beperkt De leider van de economische groep van het restaurantbedrijf in Duitschland heeft een verordêning uitgevaardigd betreffende ver eenvoudiging van het menu. Het aantal ge rechten wordt tot 10 beperkt. Ook het aan tal der bijkomstige gerechten wordt aanzien lijk beperkt. Op overtredingen zijn straffën gesteld.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1