VELSEN IJMUIDEN Een spoorbaan dwars door wegen, velden en tuinen. MOSKOU EN BERLIJN TEZAMEN. Stalin en Von Ribbentrop drukken elkaar de hand na de onderteekening van het Russisch-Duitsche niet-aanvalspact. Ontworpen spoorlijn naar den tannel- ingang snijdt den Hagelingerweg af. Doortrekking van den Hagelingerweg naar den Van den Vondellaan wordt daardoor urgent. Driehuis en Santpoort hebben tot t nu toe een vrij denkbeeldige schei- dineslijn, waardoor het niet gemakke lijk is te zeggen waar het een ophoudt en het ander begint. Er staan geen grenspaaltjes, want beide zijn een on derdeel van de gemeente Velsen; het zijn afdeelingen, die steeds meer naar elkaar toe groeien, zooals. IJmuiden en IJmuiden-Oost het weleer ook deden. Maar deze afdeelingen vormen reeds een aaneensluitend geheel en zullen, wanneer eenmaal de Kennemerlaan is doorgetrokken, geen Siameeschen tweeling meer zijn, maar een conglo meratie, waarvan alleen de ouderen onder-ons zich zullen herinneren, dat het eens twee afzonderlijke eenheden waren. In de toekomst zullen Driehuis en Santpoort echter een afscheiding krijgen, die een scheids muur vormt, welke een eeuwigdurend beletsel zal zijn voor een innige samengroeiïng van deze twee afdeelingen. Deze scheidsmuur is de ontworpen spoorbaan, die loopt van de lijn Haar lem—Velsen naar den tunnelingang. Het wordt een Daan, die haar weg vindt door de weiden en de tuinen, die thans nog ongerept en rustig liggen tusschen de beide afdeelingen Drie huis en Santpoort. Daar waar thans nog het bonte vee in de Weide graast, waar de tuinder van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in een landelijke, stille omgeving zijn land bewerkt voor een sober bestaan, zal over eenige jaren het electrische ijzeren monster de rust komen verstoren. De treinpassagiers zullen, voordat ze de kilo meter-lange tunnel bereiken, nog even kun nen genieten van een ruimen blik over het mooie vlakke land, hetgeen niet eerder moge- jyk zal zijn voordat ze, ergens in de buurt van Beverwijk, weer uit den grond opduiken. HET TRACé DER SPOORBAAN. Het tunnelplan is nu vastgesteld en ook het trace van de spoorbaan naar den Zuidelijken de tunnel is op de kaarten uitge- suppeia. Dit is voor onze gemeente vooral voor «JiiiWpoort een belangrijk project, want het zal de oorzaak zijn van eenige ver- urgenYis Ukk6n' waarvan de oplossing zeer Want^ de drukke Hagelingerweg wordf a niveau door de spoorlijn ge- yuist, zoodat we in dezen weg een spoorwegovergang krijgen. Bende-* het trac® van deze lijn het vol- wwp^nne?Ta!staTld van de Plaats> waar on- Liiufk ten N- van den overgang in den Kruidbergerweg de oude J. T. Cremerlaan den rie p1 weS kruist, takt de tunnelspoor zich van SfptïïS. ü!n5aar-em—Velsen af- Zij buigt zich linom.? -ch naar rechts en snijdt den Hage- iingerweg in de bocht nabij het Huis te Vel- a„Pi>m,wp de Plaats> waar de weg nauw is en Van i-j? gefc}llkfc voor een spoorwegkruising. rUn« P °°Pt de in ongeveer N.O. uahn&wF den Doodweg, snijdt dezen weg eeniw Greenelaantje, snijdt ook nog met tpn S'pe,n hoek den Kweekensteinsweg, om CTmfZ6 len RÜ.ksweg te bereiken op de en w un weiland ten N. van dezen weg en net bosch van Beeckenstein. TUNNEL ONDER DEN RIJKSWEG. een n5efc heelemaal juist. Want beffint J ,0nderd nieter vóór den Rijksweg rilLJL PPnel'. zoodat de spoorlijn den donrcraFt bereikt, maar onder dezen weg uSr oo tgeen wel niet anders kan. Stel ^kken RijffirgTegkrUiSing niV6aU in d€n van0f|pkfon zlfkans een denkbeeld vormen duikt ti» s van de spoorwegtunnel. Deze Ws een Mof icVr?ór den Rijksweg, om dan bereikpn I 1500 M- verder het kanaal te stuk W m komt er nog ongeveer zoo'n een behn^VM van het kanaal. Het wordt eeniep zwitsersche spoorwegtunnel en zich n ang zullen de treinreizigers Luzern Yanen °P een reis van Bazel naar De aa^ln Van dien aard' den Ziiiriiv-? van den tunnelspoorweg langs van Dripw en r,and van uitbreidingsplan van dit nio zal, ongetwijfeld een wijziging J?0 akel^k maken- Maar dat is VERKEERSVRAAGSTUKKEN. Erger zijn de verkeersvraagstukken, die de aanleg van de tunnellijn zal doen oprijzen. Wij wezen er reeds op, dat de Hagelingerweg op een punt, zeer ongeschikt voor een ver- keersoverweg, wordt gekruist. De veiligheid gebiedt, dat naar een andere kruising wordt uitgezien. Deze is gemakkelijk te vinden. Zij wijst zich haast vanzelf aan en verder vindt men de op lossing in het uitbreidingsplan. Dit plan geeft n.l. een breeden verkeersweg aan, die de ver binding vormt tusschen den Hagelingerweg en de Van den Vondellaan in Driehuis. Dit is een onderdeel van de toekomstige (-verbeterde) ver binding tusschen Haarlem en IJmuiden, even als bijvoorbeeld de doortrekking van de Ken nemerlaan en de Rembrandtlaan. Het is een werk, dat feitelijk met deze andere werken één geheel vormt, een werk, tot voor kort eigen lijk nog maar een werk van de toekomst, maar door den voorgenomen tunnelbouw en wat daaraan vastzit een werk van heden. De tunnelspoor heeft nog eenige andere wegkruisïngen op haar geweten, maar de wegen in kwestie zijn van secundair belang. Maar de overgang in de verlengde Van den Vondellaan is een vraagstuk op zichzelf. Is hier een kruising a niveau toelaatbaar? Moet hier een overkluizing van de spoor baan komen? Rijk en gemeente dienen deze aangelegenheid gezamenlijk op te lossen, want het is hier een vraagstuk, dat van algemeen belang is en dat niet door de gemeente alleen kan worden opgelost. Wij vernamen, dat de kans bestaat, dat de verlenging van de Van den Vondellaan door het Rijk wordt aange legd. Laten B. en W. op hun qui vive zijn, op dat we niet worden opgescheept met een op lossing, die tot in lengte van jaren een voort durende bron van ellende zou worden. De aan deze zaak verbonden verkeersvraag stukken beperken zich niet tot dezen ver bindingsweg met zijn spoorwegovergang. Want de Van den Vondellaan mist aan den Noord kant een goeden uitweg, waardoor deze laan de kwaliteiten mist, noodig om het te verwach ten drukke verkeer te verwerken. Ten zij ook hier de gemeente, met of zonder hulp van het rijk toont, dat zij niet alleen kleine, maar ook groote lijnen weet aan te geven en er voor zorgt, dat de Van den Von dellaan een rechtsreeksche aansluiting krijgt met den Driehuizerkerkweg en van daar via den tusschen Zeeweg (Driehuis) en het land goed Schoonenberg ontworpen weg en een nieuwen spoorwegovergang ten Noorden van den ouden met den zeeweg (IJmuiden). De spoorwegtunnel zal de scheepvaart een beteren verbindingsweg van Amsterdam met de zee geven. Maar de consequenties voor de ge meente gaan verder dan dat onze oude, trouwe spoorbrug verdwijnt, het postkantoor en het gemeentelijk keurlokaal en nog meer wordt afgebroken. Er zit aan vast, dat straks door het hart van de gemeente een dikke streep komt te loopen. Er dient nu gezocht te worden naar een antwoord op de vraag: „hoe komen we er over?" En moet de gemeente dat betalen of het rijk? En krijgen we er een paar onbe waakte overwegen bij? Men is met het werk nog niet begonnen en ook morgen nog niet en het volgende jaar is men er wellicht ook nog niet aan toe. Maar als de oorlog wegblijft, hetgeen we allen vurig hopen, komt het er vroeg of laat toch van. En dan dient de overheid er bijtijds voor te zor gen, dat het treinverkeer op deze lijn, dat zeer zeker druk zal worden, geen belemmering vormt voor het snelverkeer langs den weg of m.a.w. dat er niet één verkeersvraagstuk dat der pontmisère wordt opgelost en we er een ander voor terugkrijgen. Onze blik in de toekomst zou niet volledig zijn als we geen melding maakten van het feit, dat een onderdeel van het tunnelplan is hét bouwen van een nieuw station even ten Zuiden van de plaats, waar de tunnellijn van de lijn HaarlemVelsen aftakt. S. B. Polo-oefentournooi van V. Z. V. In de zweminrichting „De Heerenduinen" heeft Zondagmiddag, begunstigd door prach tig zomerweer en onder groote belangstelling vooral van zwemmers en zwemsters, een groote Polo-oefen-kamp van V. Z. V. plaats gehad. Vier heeren- en twee dames-zevental len waren voor dit tournooi samengesteld: de Bruinvisschen, de Zeehonden, de Walvissohen, de Dolfijnen, de Waterlelies en de Zeemeer minnen. Deze zes zeventallen hebben in een spannenden strijd gevochten om de over winning, terwijl het V.Z.V.-bestuur de gele genheid heeft gekregen de vaardigheid en ca paciteit der spelers te bestudeeren, wat voor het komende poloseizoen van groot belang kan zijn. Wijdingsdienst in de Gerefor meerde Kerk. Ofschoon de Chr. Oranjevereeniging IJmuiden-Oost besloten heeft, in verband met de internationale verwikkelingen de voor a.s. Donderdag georganiseerde feeste lijkheden af te gelasten, zal de wijdingsdienst in de Gereformeerde Kerk door gaan. Als sprekers zullen optreden Ds. Teeuwen te Heerde en ds. G. F. Callenbach alhier. Meer kustbooten in de vaart. Nu er zoo langzamerhand wat meer vraag begint te komen naar Noordzeevisch en ook in verband met het feit, dat een aantal traw lers voor andere doeleinden wordt gebezigd, zullen tal van kustbooten spoedig weer in de vaart worden gebracht. Een zestal opgelegde booten wordt al weer klaar gemaakt. Bericht aan houders van gele toegangsbewijzen voor sluizen enz. De commandant der Positie IJmui den, brengt ter kennis dat met ingang van heden de houders van gele toe gangsbewijzen deze op het hoofdbureau van Politie alhier opnieuw moeten la ten afstempelen. Na 31 Augustus a.s. zijn de kaarten met uitsluitend roode stempels niet meer geldig. Bij de Bronsgieterij van de Fa. Binder te Bloemendaal, is een beeld gereed gekomen, voorstellende „Snelheid en Verkeer", en bestemd voor het nieuwe Amstelstation te Amsterdam. Het beeld is ontworpen door den Haarlemschen beeldhouAver Theo van Reyn. Vlaamsch-nationalistische propa ganda aan boord van de „Adelante". Eenige bladen berichtten jj. Zaterdag het volgende: Belgische visschers, die de haven van Oostende zijn binnengevaren en die 'n radio- zend- of ontvang-installatie aan boord heb ben, hebben meegedeeld, dat zij op zee wer den opgeroepen door een Nederlandseh vaar tuig en dat werd gezegd, dat August Borms het woord tot hen zou richten. Toen Borms of iemand die zich voor hem uitgaf aan de microfoon kwam, heeft hij een uur lang een. nationalistische uiteenzetting gericht tot de visschers. Deze toespraak werd afgewisseld door Vlaamsche strijdliederen. Een ander Nederlandseh. vaartuig maakte de opmerking dat men niet het recht, heeft een dergelijke uitzending te doen, waarop werd geant woord, dat zij die niet willen luisteren, de ra dio maar moesten afzetten." Tot zoover het bericht. En hier volgt de oplossing van dit radio raadsel: Dr. August Borms bevindt zich met den heer Jumelet uit Egmond aan boord van den stoomtrawler Adelante IJM. 19 en heeft den radio-telefoniezender van dezen trawler misbruikt om onder de Belgische visschers Vlaamsch-nationalistische propaganda te maken. Op deze wijze maakt hij tevens mis bruik van de gastvrijheid, die hij jarenlang in zoo ruimen mate in ons land heeft mogen on dervonden. Bovendien is het in strijd met de voorwaarden, dat lange gesprekken door middel van de radiotelefoniezenders aan boord van onze visschersschepen worden gehouden; deze zijn slechts voor korte, zakelijke berich ten en mededeelingen. Wij kunnen hieraan nog' toevoegen, dat de directie van P.T.T. reeds op dit misbruiken van een Nederlandschen radio-telefoniezen der gewezen is. Brand in gebrande pinda's. Zaterdagmiddag ongeveer 3 uur reed een auto van de firma Stigter in den Haag over den Wijkerstraatweg. De auto verspreidde den bekenden pittigen geur van versch gebrande pinda's. Maar een wonder geschiedde: de pinda's, pas uit de branderij, begonnen opnieuw te branden. Er steeg een rookwolkje uit eenige zakken, dat ook door den chauffeur werd op gemerkt. De brandende zakken werden vlie gensvlug op straat geworpen, waardoor de ondergang van de geheele lading voorkomen kon worden. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de pinda's te heet in de zakken waren gedaan. BURGERWACHT GEMOBILISEERD Op verzoek der militaire autoriteiten heeft de burgemeester dë burgerwacht doen mobiliseeren 43. Hij dacht dat Jantje zei: „Mooi weer vandaag". „Ja, ja, antwoordde de burgemeester. En Jantje ging dus netjes zijn fiets van het politiebureau halen. Met een wip zat hij weer in het zadel. Opeens zag hij nu een bord waar een kruisje opstond. Het was een wit bord met een rooden rand. „Pas op", riep een meneer, die aan den kant van den weg zat. „Gevaarlijk". 44. Het bord beteekende natuurlijk, dat een eindje verderop een gevaarlijke weg- kruising was. Maar Jantje gaf daar niet om. Hij reed maar raak en bekommer de zich heelemaal niet om de wegkrui- sing. Het versje: ,,'t Verkeer aan je rechterhand gaat voor, Ook bij een zijweg geldt dat hoor." Daar had Jantje nog nooit van ge hoord. 45. Het gevolg was, dat er weldra zeven fietsers over den weg rolden. Het was een groot ongeluk, en toen ze allemaal weer uit het ziekenhuis waren ontsla gen, kwamen ze in optocht naar het huis van Jantje's vader om schadevergoeding te vragen. Ze hadden allemaal zoo'n bord bij zich, waar Jantje zich niet aan ge stoord had. 46. Drie weken lang mocht Jantje van zijn vader en moeder niet meer fietssgn. Toen hij er eindelijk weer op uit mocht, ging hij niet eerst goed de verkeersregels leeren. Nee hoor. Aanstonds trok Jantje op nieuwe avonturen uit. Nu was er in een naburig dorp pas een spiksplinter nieuw bord geplaatst. 47. De boeren spraken schande van dat bord. Er stond namelijk een omgekeerde S op. Moet je dat zien, zeiden de boeren, die lui uit de stad kunnen niet eens een goede S schrijven. En op hun eigen houtje lieten ze den dorpsschilder komen om een goede S op het bord te schilde ren. 48. Er was niemand in het heele dorp die blijkbaar wist wat dit bord betee kende dat er vlakbij ergens een gevaar lijke kromming in den weg was. Alleen de veldwachter was daarvan op de hoog te, maar die was toevallig niet thuis. Toen deze dan ook zag, dat de dorpsschil der op het bord geknoeid had, dacht hij dat Jantje het gedaan had. SPRINTWEDSTRIJD BIJ DE ZUIDERSLUIS. Van der Linden wint den wedstrijd voor amateurs en onafhankelijken 3. List de snelste op de toerfiets. 1 De wielersprintwedstrijd, die Zaterdagmid dag nabij het Kanaal en de Zuidersluis door de Buurtvereeniging IJmuiden-Centrum werd georganiseerd, was niet zoo belangrijk als an dere jaren, als gevolg van het feit, dat voor den wedstrijd voor amateurs en onafhanke lijken vele renners door militairen dienst ver stek moesten laten gaan. Er verschenen slechts elf renners aan den start. Desondanks is me nige spannende rit gereden en hebben de vele toeschouwers op de onoverdekte tribune, ge vormd door den Kanaaldijk en deszelfs glooiing mooie sport te zien gekregen. De wedstrijd zou om half twee beginnen en had dus gemakkelijk om vier uur afgeloopen kunnen zijn. Eén der sportbladen had echter als begintijd half drie opgegeven, waardoor de renners niet op tijd aanwezig waren en men een uur te laat begon. En daar na de eerste ronde matches a deux met puntentelling wer den verreden, waardoor het achttal dat na de eerste ronde overbleef nog een heel pro gramma te verwerken had, was de wedstrijd eerst om half zes afgeloopen. Dit was na den vlot verreden wedstrijd op toerfietsen rijkelijk laat, waaraan het minder vlotte verloop van den racewedstrijd mede schuld had. Ooms de winnaar van den vorigen wedstrijd kon het ditmaal niet verder brengen dan tot de derde plaats. Hij bleek tegen Leene en v. d. Linden niet opgewassen te zijn. De laatste rit van den wedstrijd was zeer spannend, vooral omdat er van den uitslag voor Ooms veel afhing. Won hij dezen, dan had hjj evenveel punten als Leene en Van der Linden en moest dit drietal dus om den eer sten, tweeden, en derden prijs rijden. Van der Linden won dezen rit echter op fraaie wijze. Na een eindeloos gebalanceer, waarbij beiden elkaar den kop wilden opdringen werd ruim 200 M. voor de finish een felle eindspurt in gezet. Naast elkaar stormden beiden op de eindstreep af. Tenslotte won v. d. Linden met gering verschil, waarmee hij tevens den wed strijd won. De eerste ronde werd verreden in vier se ries. Voor de matches a deux bleven over We ber, Raven, Blouw, Pruis, Ooms, Leene, Dispo en v. d. Linden, waarvan eerstgenoemde vier als verliezers om den vijfden, zesden, zevenden en achtsten, laatstgenoemde vier als winnaars om den eersten, tweeden, derden en vierden prijs moesten rijden. In de verliezersronde werd l Blouw 3 p., 2 Pruis 4 p., 3 Raven 5 p., 4 Weber 6 p., die dus resp. den vijfden, zesden, zevenden en acht sten prijs behaalden. In de winnersronde versloeg v. d. Linden achtereenvolgens Leene, Dispo en Ooms, Lee ne won van Ooms en Dispo en verloor van v. d. Linden, Ooms won van Dispo en verloor van Leene en v. d. Linden en Dispo won geen en kele rit. Dus: le prijs v. d. Linden, 2e prijs Leene, 3e prijs Ooms. 4e prijs Dispo. De uitslag van den wedstrijd op toerfietsen, voor plaatsgenooten was als volgt: le serie: l J. List, 2 M. v. d. Wel. 2e serie: l J. Vastenhou, 2 J. M. Kraaijer. 3e serie: l C. Aland, 2 T. Gravemaker. 4e serie: l J. de Groot, 2 H. M. Voskuil. Halve eindstrijd: Series der eerste en twee de aankomenden: le serie l List, 2 Kraaijer, 3 Vastenhouw, 4 v. d. Wel. 2e serie: I Aland, 2 Gravemaker, 3 Voskuil, 4 de Groot. In den eindstrijd kampten de nummers 1 en 2 om de eerste vier, de nummers 3 en 4 om de laatste vier plaatsen. Serie der eerste twee le prijs List, 2e prijs Gravemaker, 3e prijs Kraaijer, 4e prijs Aland. Serie der laatste twee: 5e prijs v. d. Wel, 6e prijs de Groot, 7e prijs Vastenhouw, 2e prijs Voskuil. De prijsuitreiking vond plaats in Hotel Willem Barendsz. De wedstrijden werden opgeluisterd door gramofoonmuziek van Radio Kooi, die bewees over een fraaie installatie te beschikken. Waterloo I-V. V. IJ. I (4-5) Voor de ter gelegenheid van het 40-Jarig bestaan van den H. V. B. uitgeschreven jubi leumwedstrijden, is het onze plaatselijke ver- eeniging V. V. IJ., kampioen van de Zaterdag middag-competitie, gelukt ongeslagen de fi nale te bereiken. Deze prestatie springt des te meer in het oog, daar de V. V. IJ.'ers in de gespeelde wed strijden met een zwaar gehandicapt elftal uitkwamen. Spelers als K. de Koning, van Leeuwen, G. Hoek en Beenhakker, allen uit verkorenen van het H. V. B.-elftal, waren niet disponibel. Met de rust was een nuttige voorsprong van 4—0 verkregen vooral door toedoen van Wa penaar, die de gevaarlijke man bleek te zijn en 3 doelpunten voor zijn rekening nam. Ech ter na hervatting van het spel speelden de V. V. IJ.'ers veel matter, terwijl Waterloo na een goede omzetting in het elftal, waarbij Snoeks als spil fungeerde, een waar offensief op de V. V. IJ.-veste uitoefende en haar ach terstand regelmatig inliep tot 4-3. Reeds daagde een mogelijke overwinning voor Waterloo in het verschiet toen V. V. IJ. bij één van de sporadische uitvallen wist te scoren, waarna Waterloo een verloren spel speelde. Wel werd even voor het eindsignaal weerklonk de V. V. IJ-verdediging nog gepas seerd, doch toen kwam het einde en was V. V. IJ.-zege een feit.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3