De briefwisseling Daladier en Hitier ROEIEN. HENCELEN WIELRIJDEN. KANOSPORT tusschen MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 EUROPEESCHE ROEIKAM- PIOENSCHAPPEN AFGELAST. Nagr wij vernemen heeft het presidium van de F. I. S. A. besloten, de Europeesche roei' kampioenschappen, welke op 1, 2 en 3 Septem ber te Amsterdam zouden worden gehouden, definitief geen doorgang te doen vinden. Na telegrafische raadpleging met de aange sloten landen is het presidium tot de overtui ging gekomen, dat het geen zin heeft, de kam pioenschappen te laten doorgaan, omdat te wei nig landen hun inschrijving gestand zouden kun nen doen. De mogelijkheid wordt overwogen, indien de politieke omstandigheden zouden ver beteren, eind September de kampioenschappen alsnog te organiseeren, doch over dit punt zal nader overleg worden gepleegd tusschen de F. I. S. A., den Ned. Roeibond en de aangesloten bonden. Wedstrijden op de Voorzaan. Onder -ideale weersomstandigheden hield de Zaanlandsche Zeilvereeniging Zondag op de Voorzaan haar jaarlijksche roeiwedstrijden, waarvoor groote belangstelling bestond. In het nummer snelroeien voor heeren in ovemaadsche vierriemsgieken legde Daventria voor de tweede achtereenvolgende maal beslag op den zilveren molen, die daardoor in definitief bezit van de Deventaren kwam. Ook in het nummer dames stijlroeien in overnaadsche vier riemsgieken slaagde Daventria er in, beslag op den hoofdprijs te leggen. De uitslagen luiden als volgt: Dames stijlroeien in overn. skiffs over 500 meter: 1 De Amstel 46 punten, 2 Z.Z.V. 43 pun ten. Heeren snelroeien in dubbel wherries over 500 M.: 1 Daventria 2 min. 18 sec., 2 Z.Z.V. in 2 min. 21 sec. Heeren snelroeien in gladde skiffs over 1000 M.: 1 Daventria 4 min. 8.2 sec., 2 De Amstel 4 min. 8.5 sec. Heeren seniores in vierriemsgieken over 500 Meter: 1 Z.Z.V. 2 min. 7.4 sec.; 2 De Amstel 2 min. 9.8 sec. Dames stijlroeien in overn. vierriemsgieken voor beginners over 500 Meter: 1 Willem III met 49 pnt., 2 De Amstel 47 pnt., 3 Z.Z.V. 39 punten. Dames stijlroeien in dubbel wherries over 500 Meter: 1 Het Spaarne 46 pnt., 2 Z.Z.V. met 41 punten. Jongens snelroeien in vierriemsoefengieken 1718 jaar over 500 M. 1 Z.Z.V. in 2 min. 3.2 sec., 2 R.I.C. 2 min. 6.3 sec. Heeren snelroeien in overnaadsche twee met stuurman over 1000 M.: 1 Daventria 4 min. 38.4 sec., 2 Nereus 4 min. 40.4 sec.; 3 Het Spaarne 5 min. 6.2 sec. Heeren snelroeien in overn. vierriemsgieken over 1000 Meter: 1 Daventria 3 min. 55.2 sec., 2 De Amstel 3 min. 57.4 sec., 3 Z.Z.V. 4 min. 2 sec. Heeren snelroeien in single wherries over 500 Meter: 1 Het Spaarne, 2 Z.Z.V. Heeren snelroeien in ovren. skiffs over 1000 Meter: 1 De Hoop 4 min. 4.5 sec., 2 Het Spaarne, Dames stijlroeien in overn. vierriemsgieken over 5000 Meter: 1 Daventria 53 pnt, 2 Willem III 51 pn., 3 De Amstel 44 pnt. Achtriemsgieken voor heeren 1200 meter: 1 De Amstel 5 min. 10 sec., 2 Willem III 5 min. 13 sec. De Dageraad. Bovengenoemd vischcollege hield een visch- wedstrijd op witvisch tusschen Hillegom en Ben- nebroek. No. 1 werd Vermeer met 60 en de grootste, 2 Koedijker met 62, 3 Bank met 47, 4 Janssen met 46 en 5 Tellemans met 22. Vriendschap Zij Ons Doel. Bovergenoemde vereeniging hield Zondag een een kaswedstrijd op baars in de Ringvaart tus schen Hillegom en Lisse. De uitslag was als volgt: „Held van den dag" C. John met 13 stuks en den grootste le prijs; 2e prijs A. Eerhart; P. Touw 2e prijs: J. Eerhart 4e prijs; J. Bijterman 5e prijs; J. J. Freyer 6e prijs; D. v. Veen 7e pr.; Van Dijk 8e prijs; Alb. de Boer 9e prijs; Leo Wilkes '10e prijs; P. John 11e prijs; J. Kooper 12e prijs. De prijzen worden in het clubgebouw door den voorziter, den heer A. Perhart. De Grundel. Het Vischcollege „De Grundel" hield Zondag zijn jaarlijkschen kaswedstrijd om huishoudelijke prijzen, in de Ringvaart tusschen Hillegom en Bennebroek. De prijzen werden als volgt ge wonnen: le prijs B. Duits* grootste en meeste: 2. G. van Roon: 3. W. Hesseling; 4. H. Koelemey. 5. H.van Woningen; 6. K. Koster; 7. J. Wesseling, 8. Chef Pirets, 9. M. Sieraad, 10. L. van Dijk, 1. N. Cornet; 12. K. Papenburg, 14. F. v. d. Pol, De prijzen werd des avonds in het clubgebouw van den heer L. Scheidier aan de Amsterdam- schevaart uitgereikt. D. O. V. Zondag hield de Haarl. Hengelaarsvereeni- ging D.O.V. haar jaarlijkschen kaswedstrijd in de Leidschevaart. In totaal werden 186 stuks visch gevangen die alle weer in het water wer den terug gedaan. De uitslag luidt: 1ste prijs: L. ten Boom, met de grootste, 2 G. C. Loof, met de meeste, 3 v. d. Heuvel, 4 G. Schell, 5 Callond Jr., 6 M. C. van Oort Sr., 7 Leemborg, 8 Calland Sr., 9 Bouquet, 10 H. Ploeg, 11 J. A. Zonneved, 12 D. Portegies, 13 L. Kramer, 14 J. Bonsema, 15 Hïldebrand. De controleurs: D. Bijster en W. P. van Oort ontvingen ook ieder een prijs. Maandagavond 4 September zal de voorzitter de heer H. C. van Oort Sr., in het clublokaal de prijzen uitreiken. DE WERELDKAMPIOEN. SCHAPPEN TE MILAAN. Goed werk van Wals, Derksen en Van Vliet. Uit Milaan: Zaterdag zijn de wereldkampioen schappen aangevangen met de series, herkan- singsritten, achtste en kwart-eindstrijden van de amateur- en beroepssprinters. Bij de amateurs wist onze landgenoot Derksen zich te plaatsen in den halven eindstrijd, samen met den Duitschen renner Purann en de twee Italiaansche 'renners Astolfi en Bergoni. Zooals men verwachtte bereikte Van Vliet, die zijn titel van wereldkampioen moet verdedigen, den hal ven eindstrijd bij de beroepssprinters. Ook Sche- rens (België), Richter (Duitschland) en Gérar- din (Frankrijk) plaatsten zich in de halve finale. Zaterdagavond werd de eerste voorwedstrijd voor het wereldkampioenschap der stayers ver reden en Zondagmiddag volgde de tweede manche. De serie van Zaterdagavond had m zooverre een verassend verloop, dat de titelverdediger Metze geen winnaar werd, doch onze landge noot Wals, die achter Kaeser een zeer tactische race. reed. Aanvankelijk had 't er alle schijn van, dat Metze zou winnen, doch de strijd met den Italiaan Bevet en den Belg Meuleman had zoo veel van zijn krachten gevergd, dat hij tien ronden vóór het einde een enorme inzinking kreeg, waarvan Wals, die juist den aanval had ingezet, dankbaar profiteerde. Onbedreigd werd Betrouivbaarheidstoclit van „De Kajakkers". De betrouwbaardheidstocht van de Amster- damsche Kanoclub „De Kajakkers", die Zondag over een afstand van 30 kilometer (voor hel grootste deel door de grachten te Amsterdam) werd gehouden, is een volledig succes geworden. Alle deelnemers en deelneemsters hebben den tocht met succes geëindigd; zij ontvingen daar voor de verzilverde kruismedaille. Van de deelnemende vereenigingen, De Zwet- plassers te Wormer, Quo Vadis te Koog aan de Zaan, De Geuzen te Zaandam, de Kanoclub IJmuiden, de Viking te Amsterdam, de Trek vogels te Haarlem en de Kajakkers, werd de prijs voor het grootste aantal deelnemers gewonnen door de „Trekvogels". De Kajakkers namen buiten mededinging deel. De publieke belangstelling was zeer groot. HAARLEMSCHE KANO- VEREENIGING. Goed werk van W. van der Kroft. Zondag hadden de jaarlijksche onderlinge wedstrijden der Haarlemsche Kano Vereeniging plaats onder prachtig weer. De finish was aan de haven der Haarlemsche Zeilvereeniging die voor dezen Zondag vrijwillig tot beschikking der H. K. V. stond. Te 11 uur had bij de spoorbrug aan het Spaarne de start plaats voor de lange baan RIS heeren over 5 K.M. om den L. Boer-wissel- beker. Er werd hier gevaren in A en B klasse. Het was een aardige strijd, waarin W. v. d. Kroft de overwinning wist te behalen, vóór A. J. Bosse en H. G. Osterthun, die 2 en 3 werden. In de B klasse was het J. Radsma, die zege vierde over A. v. d. Holst en W. de Groot. Te 1 uur volgde de start der korte baan RIS B klasse. Hierin wist A. v. d. Holst te winnen. Na dit nummer bonden de dames den strijd aan in het nummer RIS om den damesbeker, waarop G. Schouten beslag legde, gevolgd door L. Boer en C. v. d. Kroft. In de heeren A klasse om den H. K. V.-prijs was het weer W. v. d. Kroft die als overwin naar uit den strijd kwam, vóór dezelfde trekkers als op de lange baan. Hierna kwamen de twee persoons gemengd aan de beurt om hun krachten te toonen. No. 1 waren hier G. SchoutenA. J. Bosse; tweede L. Boer—W. v. d. Kroft; als derde gingen B. HarkmansH. G. Osterthun door de finish. Na een korte pauze gingen de tweepersoons heeren naar den start. Na een spannenden strijd kwa men H. G. OsterthunJ. de Graaff als eerste door de finish, gevolgd door W. v. d. KroftH. Brakel en Tj. KuperusA. v. d. Holst. Als slotnummer werd gevaren de estafette; dit was de revanche van den wedstrijd in de sportweek; dezelfde ploeg van toen werd nu weer als eerste uitgeblazen. De uitslagen zijn: Lange baan RIS heeren 5 K.M. A klasse om den L. Boer-wisselbeker: 1. W. v. d. Kroft; 2. A. J. Bosse; 3. H. G. Osterthun. B klasse: 1. J. Radsma; 2. A. v. d. Holst; 3. W. de Groot. Korte baan: RIS dames om den damesbeker: 1. G. Schouten; 2. L. Boer; 3. C. v. d. Kroft. RIS heeren A klasse o m den H. K. V. prijs: 1. W. v. d. Kroft; 2. A. J. Bosse; 3. H. G. Oster thun. RIS heeren B klasse: 1. A. v. d. Holst; 2. C. van Bilderbeek; 3. W. de Groot. RUS gemengd: 1. G. Schouten—A. J. Bosse; 2. L. BoesW. v. d. Kroft; 3. B. HarkmansH. G. Osterthun. RUS heeren: 1. H. G. OsterthunJ. de Graaff; 2. W. v. d. Kroft—H. Brakel; 3. Tj. Ku perusA. v. d. Holst. Estafette: 1. F. v. Tongeren, mej. L. Brakel J. v. d. Kroft, mej. G. Schouten, J. de Graaff A. v. d. Holst.. W» H, van der Kroft. onze landgenoot eerste; Metze eindigde op de laatste plaats, nota bene met drie ronden ach terstand, omdat hij het contact met zijn machine verloor. In de tweede manche domineerde Lohmann. Reeds na 25 ronden had hij zich van de vierde plaats naar den kop opgewerkt en van toen af lapte hij zijn tegenstanders, zooals hij wilde. De Fransche kampioen Minardi staakte na 50 K.M. den strijd. De uitslagen van de beide manches luiden: Eerste manche: 1. Wals 1 uur 25 min. 40 sec.; 2. Meuleman (België) op 100 Meter; 3. Bovet (Italië) op 230 Meter; 4. Metze (Duitschland) op drie ronden. Tweede manche: 1. Lohmann (Duitschland) 1 uur 18 min. 24 sec.; 2. Danholt (Denemarken) met vier ronden achterstand; 3. Krauss (Luxem burg) op tien ronden; 4. Suter (Zwitserland) op zestien ronden. Minardi staakte den strijd. Wals en Lohmann hebben zich reeds voor de finale geplaatst. Dc achtervolging. De Nederlandsche kampioen in de achtervol ging, Klink, heeft zich voor de halve finale in het nummer 5 K.M. poursuite geplaatst. Hij sloeg den Engelschman Hill op regelmatige wijze in een bijzonder snellen tijd. Verder hebben zich voor de halve eindstrijden geplaatst de Belg Somers, de Franschman Aimar en de Italiaan Batte-Seni, resultaten welke ver wacht werden. (Men 0ie ook pag. 1) BERLIJN, 28 Augustus. (D.N.B.) De Fransche minister-president Da ladier heeft Zondagavond tegenover de persvertegenwoordigers te Parijs in een verklaring gerefereerd aan een briefwisseling niet den Führer. Li zijn verklaring maakt Daladier opmer kingen over den inhoud der brieven waarbij hij conclusies trok zonder de pers kennis te geven van de brieven zelf. Ter volledige onderrichting van de openbare meening publiceert het Duitsche Nieuwsbureau daarom den tekst der brieven. Het schrijven van Daladier van 26 Augustus. De brief van Daladier welke op 26 Augustus is gedateerd, luidt: Zeer geëerde heer Rijkskanselier, De Fransche ambassadeur te Berlijn heeft uw persoonlijke mededeeling te mijner ken- nisse gebracht. In het uur dat gij van de zwaarste verantwoordelijkheid spreekt, welke twee regeeringsleiders onder omstandigheden kunnen op zich nemen, d.w.z. het bloed van twee groote volken, die slechts naar vrede en anbeid verlangen, te vergieten, ben ik tegenover u persoonlijk en tegenover deze volken verschuldigd te zeggen dat het lot van den vrede nog in uw handen ligt. Gij kunt noch aan onijn gevoelens jegens Duitsch land, noch aan de vredelievende gevoelens van Frankrijk voor uiw natie twijfel koeste ren. Geen enkele Franschman heeft meer dan ik zelf gedaan om tusschen onze beide volken niet alleen den vrede, doch een oprechte medewerking in hun eigen belang zoowel als in het belang van Europa en de wereld te bekrachtigen. Tenzij gij het Fransche volk een minder hoog begrip van eer toedenkt dan ik het Duitsche volk, kunt gij betwijfelen, dat Frankrijk zijn verplichtingen tegenover an dere mogendheden trouw vervult, mogend heden gelijk bijvoorbeeld Polen, die, daarvan ben ik overtuigd, met Duitschland in vrede willen leven. Deze beide overtuigingen zijn volkomen met elkander vereenigbaar. Tot vandaag toe is er niets, dat een vreedzame oplossing dier internationale crisis in eer en waardigheid voor alle volken zou kunnen ver hinderen, wanneer aan alle zijden dezelfde wil tot vrede bestaat. Ik betuig hiermede den goeden wil vam Frankrijk en zijn bondgenoo- t-en. Ik aanvaard zelf de garantie voor deze bereidheid welke Polen steeds heeft getoond, voor de wederzijdsehe toepassing van een procedure van een vrije overeenkomst, zooals men deze zich kan voorstellen tusschen de regeeringen van twee souvereine naties. Met het beste geweten kan ik u de verzekering geven, dat er bij de tusschen Duitschland en Polen met betrekking tot de kwestie Dantzig ontstane geschillen gieene zijn die niet aan een dergelijke procedure zouden -kunnen wor den onderworpen. Op mijn eer kan iik u verzekeren dat er ha de duidelijke en oprechte solidariteit van Frankrijk met Polen en zijn geallieerden niets bestaat, dat de vreedzame gezindheid van mijn vaderland ook op maar eenige wijze zou kunnen schokken. Deze solidariteit heeft ons nimmer verhinderd en verhindert ons ook vandaag niet Polen in deze vreedzame ge zindheid te behouden. In een zoo ernstig uur geloof ik oprecht dat geen enkel edel gezind mensch zou kunnen begrijpen, dat een oor log van vernietiging wordt ondernomen zonder dat een laatste poging geschiedt om een vreedzame oplossing tusschen Duitsch land en Polen tot stand te brengen. Uw vredeswil zou er zich niet in alle -be slistheid voor kunnen inzetten zonder aan de Duitsche eer ook maar op eenige wijze af breuk te doen. Ik als leider der Fransche regeering, die een goede harmonie wenscht tusschen het Fransche en het Duitsche volk en die anders- zij ds door vriendschapsbanden en door het gegeven woord met Polen ben cerbonden,, ben -bereid alle inspanningen te doen, welke een oprecht mensch kan ondernemen om deze poging tot een goed einde te brengen. Gij waart evenals ik zelf frontstrijder in de laat- sten oorlog. Gij weet, even als ik, welken af schuw en veroordeeling de verwoestingen van dep oorlog in zekere volken ebben achterge laten, geheel om het even hoe de oorlog ein digt. De voorstelling, die ik mij van uw voor aanstaande rol als leider van het Duitsche volk op den weg van den vrede kan maken, brengt mij er tooe een antwoord op dit voor stel te verzoeken. Wanneer het Fransche en Duitsche bloed opnieuw zal vloeien, gelijk 25 jaar geleden, in een nog langeren en moord- dadigen oorlog, dan zal elk der beide volken strijden in het vertrouwen op zijn eigen over winning. Zeer zeker zullen vernietiging en barbarij overwinnen. Het op 27 Augustus gedateerde antwoord vaai Hitier luidt: Zeer geëerde heer minister-president, Ik begrijp de bedenking welke gij uit spreekt. Ook ik heb nimmer de hooge ver plichtingen over het hoofd gezien, die rust op degenen die gesteld zijn over het lot der vol ken. Als oud frontsoldaat ken ik zooals u de ver schrikkingen van den oorlog. Uitgaande van deze gezindheid en erkenning heb ik er ook eerlijk naar gestreefd alle conflictstoffen tus schen onze beide volken terzijde te stellen. Ik heb het Fransche volk eens zeer openhartig verzekerd dat de terugkeer van het Saargebied de voorwaarde daarvoor zou zijn. Ik heb na dezen terugkeer plechtig bekrachtigd, dat ik afzie van verdere aanspraken, welke op Frankrijk betrekking zouden kunnen hebben. Het Duitsche volk heeft deze mijn houding gebillijkt. Zooals gij u er bij uw laatste bezoek hier van hebt kunnen overtuigen, gevoelde en gevoelt men tegen den vroegeren dapperen tegenstander in het bewustzijn van zijn eigen houding geenerlei wrok of zelfs haat. Stijgende sympathie. Integendeel. De pacificatie van onze west grens heeft geleid tot een stijgende sympathie, welke bij vele gelegenheid zelfs demonstratief is gebleken. De aanleg van de groote verster- kingswerken in het Westen, welke tal van mi-1- liarden verslond en verslindt, vormt voor Duitschland tegelijkertijd een document van accept en de vastlegging van de definitieve rij-ksgre-ns. Het Duitsche volk heeft daarmede van twee provincies afstand gedaan, die eens tot het oude Duitsche Rijk behoorden, later door veel bloed werden heroverd, en eindelijk met nog veel meer bloed werden verdedigd. Zooals gij mij zult moeten toegeven, excellen tie, beteekent dit afstand doen geen tactische naar buiten betoonde houding, doch een be sluit, dat in al onze maatregelen zijn con sequente belichaming verkreeg. Gij, mijnheer de minister-president, zult mij niet een geval kunnen noemen, waarin ook maar door één passage of een redevoering in breuk werd gemaakt op deze definitieve vast stelling van de Duitsche grens in het Westen. Ik heb gemeend door dezen afstand en door deze houding iedere denkbare conflictstof tusschen onze beide volken te hebben uitge schakeld, welke zou kunnen leiden tot een her haling van de tragiek van 1914 en 1918. Deze vrijwillige begrenzing der Duitsche levensaan spraken in het Westen kan evenwel niet wor den opgevat als een ook voor alle andere ge bieden geldende aanvaarding van het dictaat van Versailles. Ik heb nu werkelijk jaar voor jaar geprobeerd de herziening van althans de onmogelijkste en onverdraaglijkste bepalin gen van dit dictaat langs den weg der onder handelingen te verkrijgen. Dat was onmoge lijk. Dat de herziening moest komen, was tal van mannen met inzicht uit alle volken dui delijk. Wat men nu ook tegen mijn methode kan aanvoeren, wat men ook meent er tegen te moeten aanvoeren, toch mag niet worden over het hoofd gezien, noch bestreden worden, dat het mij mogelijk is geworden zonder nieuw bloedvergieten, in vele gevallen niet alleen voor Duitschland bevredigende oplossingen te vinden, dioch dat ik -door de wijze van optre den de staatslieden van andere volken van de voor hen dikwijls onmogelijke verplichting onthief deze revisie voor hun eigen volken te moeten verantwoorden, want uwe excellentie zal mij toch moeten toegeven: revisie moest komen. Het verdrag van Versailles was onverdraag lijk. Geen Franschman van eer, ook gij niet, mijnheer Daladier, zou in een overeenkomstige positie anders hebben gehandeld dan ik. Ik heb nu in dezen geest ook geprobeerd den on- verstandigsten maatregel van het dictaat van Versailles uit de wereld te helpen. Duitsche volk ontsteld. Ik heb de Poolsche regeering een 'aanbod gedaan, waarvan het Duitsche volk ontsteld was. Geen ander dan ik zou het kunnen riskeeren met een dergelijk aanbod voor de openbare meening te komen. Daarom kon het ook slechts voor een keer gelden. Ik ben er thans innig van over tuigd, dat, wanneer van Engeland uit indertijd in plaats van een wilde cam pagne tegen Duitschland in de pers en geruchten over een Duitsche mobili satie te lanceeren, Polen op eenige wijze zou zijn toegesproken verstan dig te zijn, Europa thans en voor 25 jaren den toestand van diepen vrede zou kunnen genieten. Door de leugen van de Duitsche agressie werd de Poolsche openbare meening evenwel zoo opgewonden, dat der Poolsche regeering de eigen noodzakelijke duidelijke besluiten wer den bemoeilijkt en vooral de daarop volgende mededeeling inzake de beloften tot garantie heeft de blik voor de grens van reëele moge lijkheden versluierd. De Poolsche regeering heeft de voorstellen van de hand gewezen. De Poolsche openbare meening begin, in de stellige overtuiging, dat nu Engeland en Frankrijk immers voor Polen zouden vechten, eisschen te stellen, welke men misschien als een belachelijke dwaasheid zou kunnen noemen, wanneer zij niet zoo oneindig gevaarlijk zouden zijn. Indertijd is een onver draaglijke terreur, een psysieke en economische kwelling van de meer dan anderhalf millioen Duitsehers in de van het rijk afgescheiden gebieden begonnen. Ik wil hier niet over de voorgekomen afschuwelijkheden spreken. Evenwel werd ook Dantzig met voortdurende overvallen van Poolsche autoriteiten in toe nemende mate tot het bewustzijn gebracht, dat het schijnbaar zonder redding is uitge leverd aan de willekeur van een aan het natio nale karakter van de stad en de bevolking vreemde macht. Mag ik mij nu de vraag ver oorloven, mijnheer Daladier, hoe u als Franschman zou handelen, wanneer door de een of andei-e ongelukkige uitslag van een dapperen strijd een van uw provincies door een, door een vreemde mogendheid bezette corridor werd afgescheiden, een groote stad, laat ons zeggen, Marseille, werd verhinderd zich ten gunste van Frankrijk te verklaren en de in dat gebied levende Franschen nu zouden worden vervolgd, geslagen, mishandeld, ja op beestachtige wijze zouden worden vermoord. Gij zijt Franschman, mijnheer Daladier, en daarom weet ik, hoe gij zoudt handelen. Ik ben Duitscher, mijnheer Daladier. Twijfelt niet aan mijn eergevoel en aan mijn plichtsbewustzijn juist evenzoo te handelen. Wanneer gij nu dit ongeluk zoudt hebben, dat wij hebben, zoudt gij mijnheer Daladier dan begrijpen wanneer Duitschland zonder eenige aanleiding er voor zou opkomen, dat d» corridor door Frankrijk blijft, dat de geroofd! gebieden niet zouden mogen terugkeeren, dat de terugkeer van Marseille naar Frankrijk Ver. boden wordt? Ik kan mij in ieder geval niet voorstellen mijnheer Daladier, dat Duitschland om dié reden tegen u zou strijden. Want ik en wj allen hebben afgezien van Elzas Lotharingen om een verder bloedvergieten te vermijden Des te minder zouden wij bloedvergieten om een onrecht te handhaven, dat voor u onver, draeglijk moest zijn, evenals het voor ons zon" der beteekenis zou zijn. Al wat gij in uw brief schrijft, mijnheer Daladier, gevoel ik precie- zooals u. Misschien kunnen wij als oude fror/ soldaten elkander op menig gebied op de t-e" makkelijkste manier begrijpen. Evenwel ver* zoek ik u ook dit te begrijpen, dat het voor een natie van eer onmogelijk is af te zien van bijna twee millioen menschen en lien aan d! eigen grens mishandeld te zien. Een duidelijke eisch. Daarom heb ik een duidelijke eisch gesteld- Dantzig en de Corridor moeten naar Duitse'^ land terug. De Macedonische toestanden aan onze Oost- grens moeten worden opgeheven. Ik zie geen weg Polen dat zich nu in de bescherming van zijn garanties onaantastbaar gevoelt, hier tot een vreedzame oplossing te kunnen bewegen Ik zou evenwel ook wanhopen aan een eervolle toekomst van mijn volk, wanneer wij onder der gelijke omstandigheden niet vastbesloten zou den zijn, de vraag op dezè o£ gene manier op te lossen. Indien het lot thans daardoor onze beide volken opnieuw tot strijd zou dwingen zou toch in de motieven een verschil zijn. Ik, mijnheer Daladier, strijd dan voor het herstel van een on recht en de anderen voor de handha ving daarvan. Dit is des te tragischer, daar velen der meest vooraanstaande mannen ook van uw eigen volle, de on zinnigheid van de toenmalige oplossing evenzeer hebben erkend als de onmo gelijkheid van haar voortdurende hand having. Ik ben mij bewust van de ern stige consequenties, welke een derge lijk conflict met zich brengt. Ik geloof evenwel, dat Polen de ergste zou heb ben te dragen, want om het even hoe ook een oorlog om deze kwestie afloopt, de Poolsche staat van thans zou in ieder geval verloren zijn. Dat daarvoor nu onze beide volken een nieuwe bloe dige vernietigingsoorlog zouden aan gaan is niet alleen voor u, doch ook voor mij mijnheer Daladier, zeer smar telijk. Ik zie evenwel, zooals reeds opge merkt, onzerzijds geen mogelijkheid Polen op verstandige wijze te kunnen beïnvloeden een toestand te corrigeeren, welke voor het Duitsche volk en het Duitsche rijk ondraaglijk is. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BINNEN VAN DE HARINGVISSCHERIJ. Alhier is van de haringvisscherij binnenge komen de Petrus Paulus IJM. 266 met 7 last haring. Het voertuig had reeds 15 last aan andgere schepen overgegeven zoodat de totale vangst van deze reis 22 last bedraagt. De vangst is opgeslagen in het pakhuis van de V. E. M. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Zwarte Zee IJM. 94, Vangst: 40 m. plat- visch, 35 m. gul en kabeljauw, 25 m. varia, 110 m. wijting, 100 m. makreel. Totaal 310 m„ benevens 310 st. stijve kabeljauw. Oranjefeest gaat niet door. Het bestuur van de Oranje vereeni ging „Wilhelmina" verzoekt ons te melden, dat de Oranjefeesten op Koninginnedag op advies van den burgemeester niet zullen doorgaan. De tractatie der schoolkinderen zal ech ter wel doorgaan. PROGRAMMA VOOR DE ORANJEFEESTEN'. Het of ficieele programma voor de op Woensdag en Donderdag a.s. te houden Oranjefeesten is als volgt samengesteld: 30 Augustus: 1.30—5 uur: Volksspelen voor jongens en meisjes. In de Koningstraat ring steken voor meisjes op fietsen. In de van Hoogendorpstraat: wedstrijden op rol schaatsen; in den Matersweg: hardrijden op autopeds en vliegende Hollanders en in de Meerstraat waterstekspel voor jongens. 7.30 Lichtstoet en lampionoptocht. 9.Taptoe op het Stationsplein. Tot besluit: Balchampêtre van 9—11 op het verlichte parkeerterrein aan de Ko ningstraat. Donderdag: 89 ii.: Reveille. 9 u.: Aubade voor het Stadhuis door 1000 schoolkinderen. 1—2.30 u.: Ronde van Beverwijk op transportfietsen. 3—5 u. Gymnastiekdemonstratie in het Gem. Sportpark door „Hercules", „S.S.S." en „Turnlust". 68 u.: Voetbalwedstrijd in het Gem. Sportpark: Kennemers—Alkmaarsche Boys. 9.Avondfeest op het Moensplein met medewerking van de plaatselijke muziek en zangvereeniging. Q. S. C.—BEVERWIJK. De Zondag te Wormerveer gespeelde oefen wedstrijd Q. S. C.Beverwijk eindigde in een gelijk spel 22. „ZANGLUST" KAN NIET MEEZINGEN. Als gevolg van het oproepen van vele leden voor den militairen dienst zal het mannen koor ..Zanglust" niet kunnen deelnemen aan het muzikale avondfeeste dat Donderdag avond tot besluit van den Koninginnedag op het Moensplein zali worden gehouden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8