Italiaansche pers verliest haar optimisme niet De spanning in Europa .JRKWIKT TO Ceheele luchtverkeer in Duitschland stilgelegd. RADII), PROEBAMMA jjAAKDAG 28 AUGUSTUS 1939 ROME ALS MATIGEND ELEMENT VAN DE „AS" Hoewel men zich tien grooten- ernst van den toestand niet verheelt, overheerscht in Romeinsche politieke kringen het gevoel, dat de vrede nog kan worden gered. Men is van oor deel, dat aangezien de diplomatie haar laatste woord nog niet heeft gesproken, er nog redenen zijn om op een vreedzame oplossing van de crisis te hopen. Iii dezelfde kringen krijkt men dui delijk den indruk zoo meldt Havas uit Rome dat de Italiaansche di plomatie in de richting eener verzoe ning werkt en dat Rome op dit oogen- blik het matigende element van de „as" is. Deze indruk wordt versterkt bij de lezing der Italiaansche bladen, die den nadruk leg- „en op de intensieve diplomatieke activiteit in de groote hoofdsteden en in het bijzonder op de werkzaamheid van lnet kabinet te Rome, die, naar zij verklaren, gewijd is aan de handhaving van den vrede. De „popolo di Roma" schrijft dat de ver antwoordelijke staatslieden tot het einde toe strijden om de eerste kanonschoten, die het einde van het oude Europa zouden beteeke- nen, te voorkomen. De wensch van millioenen is, dat tenslotte het gezonde verstand zal zegevieren. In de wereld en op de groote zeeën is plaats voor allen, en er is geen vraagstuk van zoodanige beteekenis, dat 't een oplossing door wapengeweld noodzakelijk maakt, een oplossing, die millioenen men- sohen het leven zou kosten. De incidenten. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Mora visch Ostrava, dat de Poolsche politietroepen in Oost Oppeir-Silezië vierder versterkt wor den. Men vermoedt, dat de tunnel van den Jablunkaupas is opgeblazen. Uit Dantzig meldt üiet D.N.B., dat het meerendeel der vrouwen en kinderen op zoo kort mogelijken termijn Gdingen moet ver laten. Deze stad wordt eveneens door de vreemdelingen verlaten, alle auto's zijn door de overheid in beslag genomen. Voorts meldt het D.N.B. uit Kattowitz, dat mitrailleurs zijn geplaatst op alle observatie punten en dat het grootste deel der troepen geconcentreerd is in het district Nikolai, van waar gemotoriseerde troepen oprukken in de richting van Gleiwitz. Het nieuwsbureau voegt hieraan toe, dat de militaire autoritei ten den toestand niet meester zijn. (Canada's premier richt zich tot Hitler, Moscicki en Mussolini. „Alle problemen kunnen door onderhande lingen worden opgelost". De Canadeesche premier Mackenzie King heeft boodschappen gericht tot Hitier, den Poolschen president en Mussolini. In zijn op roeping tot de beide eerstgenoemden zegt hij, dat het Canadeesche volk unaniem gelooft, dat er geen internationaal probleem is, dat niet door een conferentie en onderhande lingen zou kunnen worden opgelost. President Moscicki. Canada is bereid met het gezag en de machts middelen waarover het beschikt zich aan te sluiten bij die van de andere naties van het Britsche Gemeenebest bij het zoeken naar een rechtvaardige en geschikte regeling der groo te problemen, waarvoor de naties zich ge plaatst zien. De boodschap vervolgt: namens het Cana deesche volk doch evenzeer in het belang van de menschheid zelve sluit ik mij aan bij an dere landen en mogendheden, die een beroep op u hebben gedaan in de stellige hoop, dat uw groote macht en gezag zullen worden aan gewend om de voor de deur staande catastrofe af te wenden door een toevlucht tot alle mo gelijke vreedzame middelen teneinde een op lossing der onderhavige geschillen in deze periode van overgang en wijziging in de za ken der wereld tot stand te brengen. Tot zoover de tekst van het beroep op Hitier en Moscicki. In zijn boodschap tot Mussolini zegt Macken zie King, dat hij op dit kritieke oogenblik in oe geschiedenis van de wereld namens het volk van Canada zich wenscht aan te sluiten "ij de beroepen die op Mussolini zijn gedaan om de groote macht en invloed waarover deze beschikt aan te wenden ter verzekering van een vreedzame oplossing der geschillen, welke üen vrede en de menschheid bedreigen. Mussolini antwoordt. «i antwoord op deze boodschap heeft Mussolini een telegram gezonden, waarin hij verklaart niets onbeproefd te zullen laten tot het bewaren van aen vrede op de wereld een duurza mer; on rechtvaardigen vrede. Volgens het D.N.B. is verder een Duitsche boekhandel in Posen Zaterdagnacht door een bom vernield, terwijl voorts een bom zou zijn geworpen naar het bureau van de Jong- Duitsche partij in Posen. Uit Bratislava meldt het bureau, dat de toestand aan de Pooisch-Slowaaksche grens steeds gespannener wordt, vooral in het ge bied van Cadca. In dit bericht wordt melding gemaakt van vuurovervallen op Hlinka-gar disten, die bij de grenswacht dienst deden. Tevens wordt melding gemaakt van andere overvallen en van ontploffingen. Het verkeer naar Polen staat stil. Uit den Dantziger Vorposten neemt het Duitsche Nieuwsbureau het bericht over, dat in het Corridorgebied ongeveer een millioen Poolsche soldaten zou zijn samengetrokken. Volgens dit bericht liggen in Bromberg op het oogenlblik drie divisies, tusschen Brom berg en Hohensalza zijn zes divisies gezien, in het gelbied van Konitz vier divisies. Op de lijn TuchelKonitz zijn alleen uit Oekrainers bestaande regimenten opgesteld, terwijl een groot deel der reservisten uit het Corridor- gebied zich in de oostelijke gebieden van Polen zou hebben moeten aanmelden. Hlet Poolsche Telegraafagentschap meldt dat gistel-middag drie Duitsche soldaten door gedrongen zijn o.p Poolsoh gebied en het vuur hebben geopend op Poolsche grens wachten bij Glodowa Widamowa. De Duit- schers werd met handgranaten teruggedre ven Ook bij Sucha Gora en bij Guzy hebben Duitschers schoten gelost op Poolsche grens wachten, die het vuur beantwoordden. Verder is de trein, welke te Zondag 19.06 uur op het Poolsche station Edun had moeten aankomen uit het Duitsche Drachenberg, niet aangekomen. De Duitsche autoriteiten deelden telefonisch mede, dat de trein niet zou komen. Geheimzinnige bezoeker te Londen. „Ik weet niet wie ik ben". Gisteravond is te Londen een bezoeker per vliegtuig uit Berlijn aangekomen, Hij begaf zich naar de Duitsche ambassade. Ten aan zien van zijn identiteit wordt de grootste ge heimhouding in acht genomen. In antwoord op een vraag van een journalist, die hem bij het verlaten van de ambassade aansprak, zei- de hij: „Ik weet niet wie ik ben". Een uur later kwamen drie personen per auto op het vliegveld Heston en één van hen vertrok met een Duitsch vliegtuig naar Ber lijn. Men is overtuigd, dat dit een boodschapper van de Duitsche regeering was. In officieele kringen schijnt men de zaak niet ernstig te beschouwen en wordt verklaard dat hier sprake is van iemand zonder beteekenis. Volgens United Press beweren eenige pers- gorografen, die den geheimzinnigen passagier van verre zagen, dat hij gelijkenis met Von Ribbentrop vertoonde. „Central News" meent dat bedoelde pas gier als zijn naam „Mr. Spencer" opgegeven zou hebben. Zooals men weet zijn alle per sonen die aankomen verplicht aan zekere formaliteiten te voldoen o.a. hun naam op te geven. Dit zelfde nieuwsagentschap is van mee ning dat de passagier een vertegenwoordiger van een neutrale macht is, die een diploma tieke missie te vervullen heeft in verband met de internationale situatie. Fransche credieten aan Polen. De Fransche staatscourant publi ceert een decreet, waarbij de minister van financiën gemachtigd wordt, een crediet aan Polen te verstrekken tot een maximum van 430 millioen franc tot regeling van het aanschaffen van oorlogsm ater ieel Spaansche sympathiebetuigingen voor Polen. Waardeering voor het streven van Roosevelt. Spanje geeft duidelijk den wensch te kennen neutraal te blijven, zoo meldt Havas uit Madrid. De Spaan sche bladen vermijden om heftig com mentaar te leveren en men beklaagt het ongelukkige Polen. De geheele pers looft de waardige kalmte van Italië en zij zet rustig de Fransche en Duit sche opvatting tegenover elkaar. Men wijst op de kalmte in Frankrijk en de pogingen, welke minister-president Daladier in het werk heeft gesteld om den vrede te bewaren. In een commentaar op het besluit van Polen het voorstel van president Roosevelt te aan vaarden schrijft het dagblad „Ariba": „Het besluit van den president der Poolsche republiek heeft een diepen indruk gemaakt op het oogenblik. waarop een dag ten einde liep. welke overvloedig was aan niet steeds gelukkige gebeurtenissen. De stem van presi dent Roosevelt werd verstaan en men moet hopen, dat Duitschland deze oplossing zal aanvaarden. In deze ure wordt Duitschland de opperste scheidsrechter over den vrede. De voor de geschiedenis aangegane verantwoorde lijkheid is te ernstig, opdat het voorstel der Poolsche regeering niet kan worden gehoord". Overigens merkt Havas op. dat de door Da ladier uitgesproken redevoering door alle bla den geheel is gepubliceerd. Engelsche koopvaardij onder controle der Admiraliteit. De Britsche Admiraliteit heeft de controle over de koopvaardij overgenomen De controle is Zaterdagnacht om twaalf uur in werking getreden. Naar verluidt beteekent dit., dat koopvaar dijschepen thans alle instructies der Admira liteit moeten opvolgen met inbegrip van iedere koerswijziging, welke de Britsche vlootautoriteiten noodig mochten achten Ook Zweden treft militaire voorzorgen Aantal reservisten blijft onder de wapenen. De „Social Demokraten", het orgaan der Zweedsche regeering, meldt, dat zeer belang rijke maatregelen zijn genomen voor de ver zekering van de verdediging van Zweden's neutraliteit, zooals bewapening van het es kader te Gothenburg en versterking van het Fort Elfsborg. Bepaalde categorieën reservisten, o.a. van de luchtvaart, worden onder de wapenen ge houden. Men verwacht, dat reservisten van de ma rine zullen worden opgeroepen. Blijkens een nader Havas-bericht uit Stockholm zijn de lichtingen 1937 en 1938 gedeeltelijk onder de wa penen geroepen. OORDEEL ZÉLF/ (Adv. Ingez. Med.) WAAROM DE MILITAIRE BESPREKINGEN TE MOSKOU AFGEBROKEN WERDEN. Polen niet op bijstand der Sovjet Unie gesteld. Bij verordening van den rijksmi nister van luchtvaart en opperbevel hebber van het luchtwapen is het ge heele luchtverkeer met binnenland- sche en buitenlandsche vliegtuigen boven het Daiitsche souvereine ge bied met directen ingang verboden. Deze verordening is niet van toe passing op vliegtuigen in dienst van de Duitsche weermacht. Verder is zij niet van toepassing op regeerings- vliegtuigen en het verkeer op de luchtlijnen. Voor het vliegen op de vliegvelden Berlijn- Tempelhof en Koningsbergen-Devau gelden bijzondere bepalingen. Verdere uitzonderingen vereischen de toe stemming van den rijksminister van lucht vaart en opperbevelhebber van het lucht wapen. In ieder geval uitgezonderd vluchten in dienst van de weermacht is bij zicht op den grond niet toegestaand hooger dan 500 meter te vliegen. Diensten der posterijen voorloopig uitsluitend voor militairen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt officieel mede, dat de postdiensten met ingang van heden uitsluitend zich voorbehouden aan de post der onder de wapenen geroepen sol daten. De bevolking wordt uitgenoodigd zich voor den duur van tien dagen niet van de post te bedienen. In de pers zal worden medegedeeld, wan neer de postdiensten zullen worden hervat. WOROSJILOF DOET ONTHULLINGEN. Een vertegenwoordiger van het Russische dagblad „Izvestia" heeft over de onderhan delingen met de militaire delegaties van Frankrijk en Engeland eenige vragen gericht tot den leider der Sovjet-Russische militaire missie, Worosjilof, Worosjllof zeide o.a.: Hongarije weigert niet-aanval9pact met Roemenië. Duitschland zal de integriteit van België en Zwitserland eerbiedigen. Démarches te Brussel en Bern. Koning Leopold heeft Zaterdag audiëntie verleend aan den Duitschen ambassadeur Von Bülow Schwante, die den koning een verdui delijking gaf van de houding van Duitsch land jegens België ingeval een conflict in Europa niet meer zou kunnen worden ver meden. De ambassadeur gaf uitdrukking aan den wensch van Duitschland om de goede betrek kingen, die tusschen de beide landen bestaan, voort te zetten en hernieuwde tegenover den koning op plechtige wijze de door Duitschland aanvaarde verplichtingen volgens de Duitsche nota van 13 October 1937 en hij bevestigde wederom, dat Duitschland op generlei wijze nadeel zal toebrengen aan de integriteit van België en dat 't de grenzen zal eerbiedigen in zooverre België een houding van strikte neutraliteit in acht zal nemen. Denzelfden dag ontving Motta, de chef van het politieke departement van Zwitserland den gezait van Duitschland. Deze herhaalde de verzekeringen, welke reeds vroeger waren gegeven, n.l. dat Duitschland de neutraliteit van het Zwitsersch bondgenootschap zal eer biedigen. Serven en Kroaten in één kabinet vereenigd. Kroatië wordt een autonoom banaat. In Joego Slavië is een kalbinet ger vormd der Servisch-Kroatische Unie. Kamer en senaat zijn bij decreet van prins-regent Paul ontbonden. De voornaamste portefeuilles zijn als volgt toegewezen: Minister-president: Tswetkovitsj president van de Joego-Slavische Radicale Unie. vice-president Matsjek, president van de Kroatische boerenpartij en der democrati sche coalitie der boeren: buitenlandsche za ken: Markowitsj, leger en vloot: generaal Ne- ditsj. Er is voorts een decreet van den re- gentschapsraad gepubliceerd, dat be trekking heeft op de stichting van een autonoom banaat Kroatië. Dit banaat wordt gevormd door de vereeni ging der tegenwoordige banaten Save en het kustgebied, de stad Dubrovnik met arrondis sement en de zeven andere arrondissementen bij Bosnië. Het decreet bepaalt eveneens de bevoegd heden van het banaat en de grens. Wel bereid tot overeenkomst inzake de minderheden. Volgens officieele te Boekarest ge publiceerde mededeelingen heeft Hongarije geweigerd het niet-aanvals- pact te teekenen, dat dit land deze week door Roemenië is aangeboden. Verklaard wordt, dat het aanbod tot het sluiten van een niet-aanvalspact gevolgd was op een stap van de Hongaarsche regeering te Boekarest, waarin uitdrukking werd gegeven aan zekere onbehagelijkheid over concentra ties van Roemeensche troepen. Roemenië antwoordde daarop, dat deze concentraties niet gericht waren tegen één der buurstaten van Roemenië, doch normale concentraties waren van reservisten voor een korte periode van oefening, zulks met het oog op de herfstmanoeuvres. Als verder bewijs van de vreedzame bedoe lingen van Roemenië werd het aanbod inzake een niet-aanvalspact gedaan, doch dit is van de hand gewezen. Nader wordt officieel uit Boedapest medegedeeld, dat de Hongaarsche re geering in antwoord op het Roemeen sche voorstel, dat beoogde het bedoel de pact te sluiten, de sluiting heeft voorgesteld van een overeenkomst in zake de minderheden. Maarschalk Worosjilof. Met het oog op ernstige geschillen, welke aan het licht zijn gekomen, werden de onder handelingen afgebroken. De militaire missies zijn uit Moskou naar hun onderscheiden landen teruggekeerd. Vraag: Is het mogelijk den aard dezer ge schillen te vernemen? Antwoord: De militaire missie der Sovjet was van meening, dat Sovjet-Rusland, aan gezien het geen gemeenschappelijke grens heeft met eèn aanvaller, Frankrijk, Groot- Brittannië en Polen alléén bijstand kan ver- leenen indien haar troepen zou worden toe gestaan door Poolsch grondgebied te trekken, aangezien er voor de Sovjet troepen geen andere weg is om in contact te komen met de troepen van den aanvaller. Juist zooals de Britsche en de Amerikaansche troepen in de laatste wereldoorlog niet in staat zouden zijn geweest deel tie nemen in een militaire sa menwerking met de Fransche gewapende macht, indien zij geen mogelijkheid zouden hebben gehad op Fransch grondgebied te opereeren, konden de Sovjet-Russische ge wapende strijdkrachten niet deelnemen aan een militaire samenwerking met de gewa pende machten van Frankrijk en Groot-Brit- tannië, indien haar geen toegang tot Poolsch gebied zou worden verleend. Ondanks de volkomen duidelijke correctheid van dit standpunt, aldus vervolgde Worosjilof, hebben de Fran sche en Britsche militaire missies dit standpunt der Sovjet Missie niet kuninen billijken, terwijl de Poolsche regeeirimg openlijk heeft verklaard, dat zij geen militairen bijstand der Sovjet Unie noodig heeft en niet wil aanvaarden. Dit heeft de militaire samenwer king van Sovjet Rusland met deze landen onmogelijk gemaakt. Dit vormt de basis der geschillen. Op dat punt werden de onderhandelingen afgebro ken. Optreden tegen liet communisme in Frankrijk. Uit verschillende berichten uit Frankrijk blijkt dat de Fransche autoriteiten scherper tegen de communisten gaan optreden. Zoo is in het gebouw van de vereeniging „Vrienden der Sovjet-Unie" te Rijssel een huiszoeking verricht. Te Bethune zijn drie „anti-nationale propagandisten" gearresteerd. Te Straatsburg is de Duitsche editie van het communistische blad „Humanité", welke al daar wordt uitgegeven, in beslag genomen. Lichtingen 1902 en 1910 in Italië opgeroepen. Naar het D. N. B. uit Rome ver neemt zijn ook de dienstplichtigen van de lichtingen 1902 en 1910 thans in hun regimenten opgenomen. In een semi-officieele mededeeling wordt er op gewezen, dat de oproe pingsbevelen met dé grootste discipli ne ten uitvoer zijn gelegd en dat er een uitstekende stemming heerscht. Britsch-Indische vorsten achter den Koning-Keizer. Betuiging van trouw. Te Simla is Zondag bekend gemaakt, dat. de vice-koning van de prominente Indische heerschers verklaringen van trouw aan den Koning-Keizer heeft ontvangen en aanbie dingen om de hulpbronnen hunner staten te zijner beschikking te stellen. De vice-koning heeft namens den koning-keizer zijn warmen dank betuigd. DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. Avro-uitzending. 8.Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten) 10— Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Declamatie. 11.— Causerie ,De vrouw en het wereldbeeld". 11.10 Huishuidelijke wenken. 11.35 Sylvestre- Trio. 12.10 Orgelspel (Om 12.15 Berichten). 12.30 Hans Lennartz' ensemble (Om 1.— In terview). 1.20 Gramofoonmuziek. 1.45 Hans Lennnartz' ensemble. 2.15 Omroeporkest. 3.—- Declamatie. 3.25 Avro-Amusementsorkest (opn.) 4.10 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderkoor 5.— Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporekst. 6.15 Gramofoonmuziek (ca. 6.25 Berichten). 6.35- 6.57 Filmuitzending. 7.— Zang en piano. 7.30 Gramofoonmuziek.. 7.45 Inlichtingen voor a.s. studenten. 8.— Berichten A.N.P., radiojournaal mededeelingen. 8.20 Causerie „De bewegelijke wereld". 8.35 De Twilight Serenaders. 9.15 Interview. 9.30 Ray Ventura et ses Collégiens. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest en solist. 11.— Berichten A. N. P. Hierna uit Milaan: Reportage. 11.30—12.00 Fresco's Swing Aristocrats en soliste en Jack Louis' Tangoband. HILVERSUM II, 301,5 M. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Be richten). 10.— Gramofooninuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.— Berichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 12.30 Peregrincos-orkest (1. I.20) Gramofoonmuziek). 2.— Voor de vrouw. 3.Gramofoonmuziek. 5.KRO-Melodisten en solist. 5.45 Felicitaties. 6.05 Gramofoonmu ziek. 6.15 KRO-Melodisten en solisten (ca. 6.30 Berichten). 7.— Berichten. 7.15 Causerie „Katholieke slechthoorenden, geeft acht". 7.35 Gramofoonmuziek. 8— Berichten A. N. P., mededeelingen 8.15 K. R. O.-Kamerorkest (900—9.20 Gram.muziek.) 10.— Gram.muziek 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 KRO-Boys en solist (11.0011.10 Gramofoonmuziek). 11.30— 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. II.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgelspel. 12.35 Het New Hippodrome-orkest. 1.20 Reportage. 1.50 Vocaaltrio en piano. 2.20 Orgelspel. 2.45 zang en harp. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.55 BBC-Northern Ireland-c-rkest en James Moody's dansorkest. 4.35 Het Parker Crook- trio. 5.20 Wynford Reynolds' orkest. 5.50 Re portage. 6.20 Berichten. 6.50 Causerie over het verzamelen van sigarettenplaatjes. 7.05 Piano voordracht. 7.50 Reportage. 8.20 „Mercenary Mary", operette. 9.20 Berichten. 9.50 Causerie „Questions in the air'. 10.10 BBC-Symphonie- orkest en solisten. 11.Oscar Rabin's „Ro many Dance Band", „The Romaniacs" en so listen. 11.50 Gramofoonmuziek 12.1512.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. I.05 Grammofconmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Viool voordracht. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.50 Het fluitkwartet Francis Stoefs. 5.25 Gramofoon muziek. 6.35 Ciavecimbelvoordracht. 7.20 Lo- catelli-orkest. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Het Capelle-kwartet en solisten. 10.0510.50 Ra- diotooneel. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Omroep- schrammelensemble en solisten. 12.20 Leo Eysoldt's orkest. 2.303.20 Populair concert. 4.20 Omroep-kleinorkest en gramofoonmuziek 7.Zang en piano. 8.5012.20 Fritz Weber's Dansorkest en Solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20, 1.30—2.20, 5.20, 6.20 en 8.20 Gramo foonmuziek. 8.50 Orkestconcert m.m.v. soliste. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.502.20, 5.20 en 6.35 Gramofoonmu ziek. 8.20 Koningin Astrid-herdenking. 8.50 Hobovoordracht. 7.Gramofoonmuziek. 8.20 Koningin Astrid-herdenking. 8.50 Radio-orkest en solist. 9.20 Symphonieconcert 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Omroeporkest. 9.20 Politiek dagblad- overzicht. 9.35 Zang en piano. 10.20 Berichten 10.40 Gramofoonmuziek. 11.05 Berichten. II.20—12.20 Zie Keulen om 8.50.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9