Avontuur in Venezuela Ö£PtiCHT, WtóaaSsss eoerlandsche regeering tot itie van leger en vloot worden Kapitein van Rijn, belast met de algeheele mobilisatie, verlaat het ministerie Lord Halifax begeeft zich naar Dowingstreet 10, waar de Engelsche regeering in de afgeloopen dagen de boodschap van Hitier be studeerde an Algem. Zaken te den Haag, waar hij Maandag den ministerraad bijwoonde ëklatm f de mi m wrkelijken dienst zijnde gewone dienstplichtigen, die fes*; - hoeren tot één dór lichtingen t$24 tot en met 1939. FEUILLETON Naar het Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 40) Ga weg! fluisterde hij. Zijn stem was zwak en beefde. Iemand heeft ons verraden. Ze weten alles! Roddy uitte een kreet van woede en even joeg een twijfel door hem heen. En jij, vroeg hij, waarom ben jij hier? Vicente las den achterdocht in zijn oogen en hief zijn handen omhoog; het gebaar was sprekend genoeg. In diepe ringen om zijn polsen liepen versche, rauwe wonden. Ze probeerden het uit me te krijgen, fluis terde hij. Ze denken dat je met de boot komt. Jij en de anderen. Toen ik geen antwoord wilde geven hebben ze me hier gebracht. Dat was hun grap. Je moest mij vinden in plaats van den ander. Ze wachten op de wallen bo ven ons. tot jij met de boot komt. Ze weten niets van de tunnel. J Roddy's oogen waren vol afschuw op de bloe dende polsen gevestigd. Ze hebben je gemarteld! riep hij. Ik ben bewusteloos geworden. Toen ik bijkwam fluisterde de dokter was ik hier opge sloten. In Godsnaam, red jezelf l En Rojas? vroeg Roddy. Niet meer mogelijk! Hij is in een andere cel, de laatste in deze gang. In deze gang! zei Roddy. Vicente strekte met inspanning zijn arm uit en greep Roddy's arm. Ik zal er uit komen, op dezelfde manier als ik er in kwam. Kun je Ioopen? Vicente mat met zijn oogen den afstand naar de opening in den muur. Help me, smeekte hij. Roddy hielp hem opstaan en leidde hem naar de tunnel, met zijn arm om Vicente's schouders geslagen. Hij gaf hem brandewijn uit zijn flesch en Vicente knikte dankbaar. Verderop, legde Roddy uit. zal je Seno- rita Rojas vinden. Zeg haar, dat ze dadelijk weg moet gaan. Vertel haar niet, dat ik haar vader ga zoeken. Het is razernij! riep Vicente. De cipier is in de gang en ze kunnen ieder oogenblik ko men om Rojas te vermoorden. Dan heb ik geen tijd te verliezen, riep Roddy uit. De Senorita en jij moeten de tim nel uit gaan en liefst zoo vlug mogelijk. Roddy ging snel terug naar de plaats waar Mc. Kildrick de reserve voorraad springstoffen had opgeborgen. Daarmee en met de boor, den hamer en met zijn hoed vol klei, klom hij weer door de opening in de cel. De kracht van den aanval op het fort had zich verdubbeld en om hem af te slaan was de heele bezetting naar de wallen gecommandeerd zoodat, voor zoover Roddy door de tralies zien kon. de gang onbewaakt was. De deur van de cel hing op drie hengsels en onder het onderste hengsel had het gewicht van de deur het lood en ce ment. los gebrokkeld, waarin hij vele jaren geleden vastgeklonken was. Met zijn boor maakte Roddy de opening zoo groot dat hg er zijn hand in kon steken en schoof er toen een staafje dynamiet in. Daaraan maakte hij een slaghoedje en een lont vast stak de lont aan en vluchtte de tunnel in. Hij had de lont door midden gesneden en hoefde dus niet lang te wachten. Met een slag die de cel deed schud den en die weergalmde door de gang, werd het stuk van den muur waarin de hengsels vastzaten, uit elkaar gerukt en de celdeur viel als een reusachtig verbogen rooster in de gang. Roddy kon zich niet weerhouden om in zijn eentje een hoeraatje aan te heffen. Met een lading dynamiet kon ook de laatste cel in de gang geopend worden en Rojas zou vrij zijn. Maar het was Roddy niet langer gegund om zich ongehinderd een weg naar het succes te banen. Bijna nog voor de ijzeren deur op den grond van de gang was neergekletterd dook de forsche gestalte van den cipier op in de ope ning. In zijn eene hand hield hij een revolver in de andere een lantaren. Hij hield zichzelf in evenwicht op het gevallen traliewerk, ter wijl hij de lantaren omhoog hief. Roddy zag een bos sleutels aan zijn gordel hangen. Het gezicht van die sleutels steeg hem naar het hoofd als snelwerkend vergif. Het stof hing in een dichte wolk tusschen de twee mannen en voor de cipier zich op een aanval had kun nen voorbereiden, had Roddy zich op hem geworpen en hem de revolver ontwrongen door zijn polsen om te draaien. Met zijn eene hand aan de keel van de cipier, schoof hij de revol ver omhoog onder zijn kin tot de stalen mon ding in zijn vleesch wegzonk. Houdt je mond, fluisterde Roddy. Doe wat ik je zeg, of het is met je gedaan. Breng me naar de cel van Generaal Rojas! Hoe dapper de man een oogenblik geleden ook geweest ws, de aanraking van het koude staal koelde zijn moed bedenkelijk af. De wensch te blijven leven overheerschte in ster ke mate zijn andere gevoelens. Snakkend, hij gend, met angstig-rollende oogen, knikte hij toestemmend. Met de revolver tegen zijn rug liep hij de gang af en morrelde onderwijl, zon der eenig verder bevel van Roddy, zenuwach tig aan zijn sleutels. Aan het einde van de gang nam hij een sleutel en ontsloot met be vende hand de celdeur, die hij daarna open duwde. De cel was volkomen donker. Roddy gaf den cipier een duw, zoodat hij naar binnen tui melde en zijn vrije hand klemde zich om den sleutel in het slot. Generaal Rojas! riep hij. Kom naar bui ten. U bent vrij! Een vage gestalte stond plotseling voor hem; uit de duisternis antwoordde hem een stem, waaruit niet de minste vrees klonk: Wat verlangt u van me? Is dit het einde? Bent u mijn beul? Goeie hemel nee! riep Roddy. Vierenvijf tig, vier! Ik ben degeen, die u gewaarschuwd heeft. De tunnel! riep hij. De tunnel is open. Hij schoof de kolf van zijn revolver naar de gestalte toe. Hier, als ik u een leugen verteld heb, mag u me neerschieten. Maar kom in vredesnaam mee! Rojas stapte de cel uit en Roddy wierp de ijzeren deur met een kreet van verlichting voor het gezicht van den cipier dicht en sloot de cel af. Dit scheen den ouden man gerust te stellen en toen het licht van de lamp in de gang op Roddy's gezicht viel, stak hij Roddy met een gerusten blik in zijn oogen, de revol ver weer toe. Ik verwachtte vast dat ik vermoord zou worden, zei hij. Kunt u mij vergeven? Kunt u hardloopen? was Roddy's eenig antwoord. Met een vroolijken, bijna jongensachtigen lach draaide de Generaal zich om en rende met Roddy de gang af, zonder den arm, dien hij hem aanbood, aan te nemen. Toen hij de gevallen celdeur zag, liet hij een uitroep van genoegen hooren en op het zien van de ope ning in den muur slaakte hij een kreet van innige voldoening. Dat is prachtig! riep hij. Schitterend ge daan! Roddy had de lantaarn van den cipier op genomen en hem aan Generaal Rojas gege ven. De oude krijgsman liet die tot dicht bij den grond zakken, klom handig over den sta pel metselwerk heen en volgde Roddy de tun nel in. Op hetzelfde oogenblik flitste opeens een straal licht in de oogen van den Generaal; hij hoorde een jubelenden roep, vol wilde vreugde. Het licht, dat hem even verblind hud viel kletterend op de steen en; in de duister nis voelde hij plotseling een paar sterke jonge armen om zich heen. Vader, snikte een meisjesstem, Vader! Als een treiner langs de zijlijnen, als een slavendrijver, die zijn zweep hanteert, joeg Roddy hen voor zich uit, naar de uitmonding van de tunnel en door de laurierboschjes naar de boot. Nu eens holde hij, om hun aftocht te dekken, terug met zijn revolver in de hand, dan weer werkte hij zich door de bosclijes heen om een mogelijke hinderlaag uit den weg te ruimen. Somr gaf hij Vicente, die zich bij hen gevoegd hed. een arm; dan weer den Generaal; en voortdurend stortte hij een stroom van smeekbeden en aanmoedigende kreten over hun hoofden uit. (Slot volgt.) In het vaderland terug. - De drukte op Liverpool Street station te Londen bij De nieuwe onderzeeër 0. 20 is Maandag te Schiedam aan de Nederlandsche v 'o ot" trf N e™ e r I a n d f ^e k o n'di^ d* de aankomst der boottreinen, die de Engelschen bij honderden naar hun land Marine overgedragen. Deze overdracht geschiedde met de gebruikelijke ceremoniën Allerwege werde^Maandag^eXsbe^ terugbrengen treffende oproepen aangeplakt Het requireeren van paarden door de Belgische militaire overheid geschiedde in de afgeloopen dagen op groote schaal, waarbij in de openlucht de keuring der viervoeters plaats had. Het keuren te Brussel De Amsterdamsche politie in actie bij het per proclamatie bekend makenvan de mobili satie van leger en vloot - ws&srx»* ,U- spoedig 'r*w 1

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8