DE MOBILISATIE IN NEDERLAND. Avontuur in Venezuela De omroeper van het A.N.P., de man, die in deze gewichtige dagen Nederland van het laatste nieuws voorziet Een kostbare collectie „Delftsch Blauw" wordt in het Rijks museum te Amsterdam ingepakt, om veilig te worden opge borgen In grooten getale werden door de militaire autoriteiten de paarden opgevorderd bij het ten uitvoer leggen van de mobilisatie maatregelen. De drukte voor de Markthallente A'dam FEUILLETON Naar het Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 11) Nog één minuut, drong hij aan, nog maar een paar seconden: Laten ze ons de kans niet afnemen op de rechte baan. Vooruit dan, alle maal- Loop! Loop! Pas toen ze allemaal veilig in de boot zaten, die de open zee opvoer, verslapte zijn waak zaamheid en durfde hij in de algemeene vreugde deelen. Maar toen de boot vooruitschoot en de wal in het donker verdween, slaakte hij een diepe dankbaren zucht. Als je nog wat in die flesch overgelaten ;hebt, Vicente, zei hij, zou ik graag op de fa milie Rojas willen drinken De strijd tusschen de stad en het fort was beslist. Op het oorlogsschip en op de wallen van het fort zwegen de kanonnen. Uit de stad drong een verward geroep en gejubel tot hen door. Roddy ging recht overeind staan. Dat maakt den indruk dat u gewonnen hebt, sir! riep hij uit. Of dat hun ammunitie op is! antwoordde de Generaal droog. Maar ze hoefden niet lang in onzekerheid te blijven. Van het dek van de kanonneerboot flitste de straal van een zoeklicht in de duisternis. Het lichtte over de kaden, die zwart van menschen waren; het straalde over het douanekantoor en het fort en over het water van de haven, dat krioelde van booten, die propvol waren met gewapende mannen. De lichtbundels scho ven langzaam langs de wallen van het fort en zochten him weg tot ze den vlaggestok bereikt hadden. Daarop bleven ze rusten. Van den stok hing een lang wit doek naar beneden. Roddy wierp het stuur om met een vroolijk hoeraatje en wendde den steven van de boot naar Miramar. U hoeft vanavond niet naar Curagao, Generaal! roep hij. De stad heeft haar stem op Generaal Rojas uitgebracht! *Van de kade af tot aan de verste hoeken van de stad weerklonken de overwinningskre- ten. Het volk deinde dansend, springend en juichend de Alameda op! Naar Miramar, schreeuwden ze; naar Miramar! Viva Rojas! Het triomfgeroep drong duidelijk tot de be manning van Roddy's boot door. Wat wilt u, vroeg Roddy aan den Gene raal, u aan het volk vertoonen, of Nee! riep de Generaal, naar huis als jeblieft, naar huis! Toen San Carlos zich had moeten overge ven, waren de cellen van de politieke gevan genen geopend, zoodat Peter en Mc. Kildrick weer als vrije mannen op straat stonden. Daar hoorden ze, dat Vega, na tot aan de haven te zijn teruggedreven, op een zeilboot gevlucht en onderweg naar Curagao was. Het nieuws uit Curasao was nog belangrij ker. De opstand van de aanhangers van Rojas in Porto Cabello had zijn partij in de hoofd stad ook in beweging gebracht. Ze kwamen tot de ontdekking dat er geen tegenstand geboden werd. Bij regimenten tegelijk waren de regee- ringstroepen naar Rojas overgeloopen en Al varez was gevlucht naar zijn jacht dat in La Guayra lag en naar Trinidad gestoomd. Er was al een deputatie naar Porto Cabello onder weg om Rojas naar de hoofdstad te geleiden. Maar Peter en Mac konden niet te weten ko men of Roddy erin geslaagd was Rojas te be vrijden, of dat Rojas vermoord was of dat hij door zijn overwinnende volgelingen in vrijheid was gesteld. Alleen bij het huis van Senora Rojas zou den ze dat gewaar kunnen worden. Dus dein den ze met den menschenstroom mee naar Miramar. Het huis was hel verlicht en de Alameda, de tuin en zelfs de groote portiek stonden opgepropt met een opgewonden me nigte. Voorname mannen uit de stad klom men op de hekken en op de stoeptreden van het huis en brachten „Viva's" uit op den nieu wen president, op Senora Rojas, op de revo lutie. Beneden hen werden degenen, die in het gevecht gewond waren, op de schouders getild en stormachtig toegejuicht. Een kwartier lang bleef de menigte nog steeds toenemen. Het lawaai en gejuich wer den voortdurend sterker; maar toen viel er een angstige stilte. Er werd verschrikt gefluisterd; een duister gerucht ging van mond tot mond. In de oogen van de menigte was twijfel en smart. Rojas was niet in San Carlos gevon den! Dat beteekende dat op het laatste oogenblik de verdedigers van San Carlos hun de vrucht van de overwinning hadden ontnomen. Rojas was vermoord en zijn lijk had men de haaien in de haven toegeworpen! Uit de menigte steeg een onheilspellende, dreunende kreet omhoog. Een aanvoerder van de partij van Rojas sprong de trappen van het portiek op. „Hun levens voor het zij ne!" schreeuwde hij. „De dood aan de moor denaars! Naar 'het fort!" De menschen in den tuin drongen naar de hekken; maar een vreemd geroep van de me nigte op straat weerhield hen. Ze draaiden zich om en zagen op het balkon boven de por tiek de gestalte van Senora Rojas staan. Met één arm opgeheven verzocht ze om stilte; met de andere wees ze naar de deur, waardoor ze juist te voorschijn was gekomen. Een kleine, grijze man, rechtop en stram, kwam naar den rand van het balkon, geleid door twee jonge meisjes in het wit. Verbaasd, bijna verbijsterd, bleef de men- schenmassa even stil, alsof ze iemand aan schouwden, die uit het graf was opgestaan. En toen brak de spanning; zelfs mannen barstten in snikken uit en door de stilte van den tropi- schen nacht daverde een jubelende welkomst- kreet. Met hun ruggeen tegen de omheining van den tuin gedrukt, stonden Peter en Mc. Kil drick naar de gestalte op het balkon te staren met oogen die bijna niets meer zagen. Dus Roddy heeft het klaargespeeld, zei Peter met een brok in zijn keel. Pino Vega, kom maar op als je durft. „Viva" de Witte Muizen! Een uur later leunden twee jonge menschen tegen de borstwering van het platte dak van Miramar. Boven hen waren de diepblauwe he mel en de blanke sterren; van beneden klon ken nog steeds de vreugdekreten van de me nigte en de jubelende tonen van een triom fantelijken marsch. Morgen, zei Roddy, ga ik je vader een gunst vragen. Ik wil hem vragen, of ik de cel, waar hij het laatst ingezeten heeft, twee uur lang mag gebruiken. En waarom, vroeg Inez verbaasd. Ik heb ze noodig voor een vriend, zei Roddy, Pedro heeft me verteld, dat de vriend van me de man is die naar Caracas bericht heeft gestuurd, dat de Witte Muizen opgeslo ten moesten worden en je vader naar een an dere. cel overgebracht. Ik vraag, of de nieuwe commandant mijn vriend wil opsluiten in die cel en hem vertellen, dat hij daar de rest van zijn aardsche leven moet slijten. Twee uur later zullen de Witte Muizen hem bezoeken en tegen hem lachen door de tralies. Dan zal ik de cel open maken en hem zijn „geld voor de terugreis en een maand salaris" geven. Hij heet Coldwell! Ik had nooit gedacht dat je zoo wraak zuchtig was, lachte Inez. Het is ook geen wraakzucht, zei Roddy; het is gevoel voor humor. Het is 'n aardig straf je! Hij keek haar peinzend en vragend aan, ter wijl hij nog dichter bij haar kwam staan. 1 Ja vader, fluisterde hij, is vrij. Het meisje haalde diep adem; ze straaldel van geluk. Ja, zuchtte ze. Ik herhaal, fluisterde Roddy, dat je vader vrij is. Waarom zeg je dat? antwoordde het meisje zacht. Ben je dat alweer vergeten?, riep Roddy. Je hebt me verboden je te zeggen dat ik van je hield zoolang je vader nog niet vrij was. Inez keek naar hem op; en het licht van de sterren glansde in haar oogen. Wat wilde je me zeggen? fluisterde ze. Je er aan herinneren, dat je me geen kus meer wou geven voordat je vader vrij was. En hij is vrij-1 Wachtend op het transport Militairen op het Weesperpoortstation te Amsterdam, vanwaar ook Dinsdag eenige duizenden manschappen naar hun standplaatsen vertrokken De drukte voor het Centraal Station te Amsterdam, waar honderden getuigen waren van het vertrek der militairen, die Dinsdag onder dienst kwamen als gevolg van het mobilisatiebesluit De aanvoer der zandzakken voor de beveiliging van het Hoofdpostkantoor te Amsterdam Het zand-transport ge schiedde per schuit Voor hoelang Een afscheid, zooals er duizenden Dinsdag plaats hadden bij het vertrek der opgeroepen militairen Bij duizenden worden op de bureaux van den Burgelijken Stand de ontvangbewijzen der Rijksdistributiekaarten gesorteerd

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 10