IJmuider Courant JMitiatkl Contact duwit oooxt tusschen Londen en Parijs DAGBLAD VOOR VELSEN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Op de Spits. Nieuws. Onderscheidingen. van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold iDiplomatieke êespjceMnqm^ Bus gaat de spoor helpen. 24e JAARCANC NO. 255 0itg8vr Loarene Coster. Maatschappij moi Courao» Uitgaven en 4Igem Dekker» N-v Gr°"" Hoou.ra.. 93 flaarleai. Tel 10724. Bureau IJmuidei Courant' KennemerlaaD 42. IJ muiden j.lefoo» 5301. Postgiro 310791 411, .j.erienties. opgego™" di' W«d wordeo kosteloos opgenomen In de Keanemer Courant Directie. P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 30 AUG. 193? Abonnementen per week f 0.12'/* pc* maand f0.521/], per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losm nummers 3 cent per ex. Advertentiêm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dobbel* prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod i-3 regel» f 0.25, elke regel meer fO.lOL Het conflict, der grootmachten in Europa is nu op de spits gedreven. Het is opgedreven tot zulk een hoogte, dat het moet buigen of barsten, dat of de nieuwe tijd, die den oorlog verafschuwt en hem zijn kroon van ridder- rkheid en heldenmoed ontnomen heeft, door de macht der gedachte zal zegevieren, of het verleden, dat zijn triomfen in afslachting en vernietiging zoekt, nogmaals het sterkst zal blijken. Daar is een nieuwe tijd gar,a groeien en het js zijn botsing met den ouden tijd, dien wij vooral beleven. Wie deze teekenen niet ziet, wie zijn aandacht versnippert over politici en diplo maten met al hun redevoeringen en argumen ten over tractaten en non-agressie-verdragen, over maatregelen hier en tegenmaatregelen daar, bepaalt zich tot den buitenkant der dingen. En begrijpt niet dat dit komen moest, onvermijdelijk, ook al krijgen wij straks geen oorlog in Europa. Want ook de nieuwe gedach ten en de nieuwe tijden worden uit barensnood geboren. Al sinds jaren voltrekt het wereldgebeuren zich in andere vormen dan vroeger, treden nieuwe machtige acties op, volgen ongekende gebeurtenissen elkaar, botsen nieuwe stelsels die weer verbrokkelen in oude methoden en sterft de oorlogsgeest die vroeger de volken zoo bezielen kon. Waar is nu, op dit oogenblik nu al zooveel landen gemobiliseerd hebben, nu ook ons land tot dezen ontzaglijk ingrijpenden maatregel heeft moeten besluiten, de oorlogs geestdrift bij de groote volken? Dat heb ik in September 1938 gevraagd, tijdens de vorige crisis van bijna dezelfde beteekenis. En dat vraag ik nu opnieuw. Wij weten allen het ant woord. Daar is geen strooming onder de Duit- schers, de Franschen, de Engelschen, de Italia nen, die hun leiders tot een rampzalige beslis sing drijft. Daar zijn niet, zooals in 1914, de ontketende machten die niet meer te be dwingen waren. De oorlogsgeest waart niet meer door de volken. Zij doen zwijgend en neerslachtig wat van hen gevraagd wordt. Maar alle moderne propaganda heeft nog geen strijdkreten en geen oorlogsliederen kun nen doen ontstaan; Is dat niet veelbetee- kenend? Er zijn in de laatste weken weer zeer won derlijke dingen geschied. Zij culmineerden op een vreemd oogenblik in het non-agressie verdrag tusschen Duitschland en Rusland. Het is geen militair bondgenootschap: het is slechts een non-agressie-verdrag. Dat neemt niet weg dat het beduidde dat Hitler's régime zijn ten allen tijde verguisden doodsvijand, het bolsjewisme, de hand reikte. De foto van Stalin en Von Ribbentrop, hand in hand als vrienden afgebeeld, symboliseerde deze ge beurtenis en vele bladzijden uit Mein Kampf vergeelden tot vérre historie. De gevolgen bleven niet uit: Japan veran derde zijn houding tegenover „de as", de re geering in Tokio trad af. Uit Spanje kwamen berichten dat men daar zijn buitenlandsch beleid zou moeten herzien, in Italië zag men Mussolini, door de ironie van het lot opnieuw gedwongen, weer als vredestichter naar vo ren komen. Toch blijft wel het vreemdste van al deze vreemde dingen dat de directe aan leiding tot dit alles wordt gevormd door Dantzig en den Corridor, een in bevolkings meerderheid Duitsch gebied maar dat geens zins zucht onder vreemde overheersching, dat integendeel door zijn Duitsche meerderheid wordt bestuurd en slechts „officieel geen deel uitmaakt van het Rijk". Is deze toestand een aanleiding voor een Europeeschen oorlog? Is dit conflict een reden om er ook maar tien menschenlevens aan op te offeren! Is zooiets Het is niet alleen de glorie van den oorlog zelf die tot den ouden tijd behoort. Het is ook de beteekenis van zulke begrippen als „he gemonie" en „prestige". Wij hebben in de af- geloopen jaren het merkwaardige en in de wereldgeschiedenis ongekende schouwspel be leefd, dat een verslagen grootmacht zich heeft kunnen herstellen en de bij een opgelegd vre desverdrag geleden verliezen kunnen terug winnen zonder oorlog. Zelfs meer dan dat heeft zij veroverd. Dat zou het prestige van Engeland en Frankrijk afgrijselijk hebben moeten ondermijnen. Nu, er 'is dan ook veel van dien aard gezegd. Maar wat is thans het resultaat? Zijn Engeland en Frankrijk zwak? Heeft Duitschland „de hegemonie'-' over Europa? Noch het een noch het ander i is het geval. Tegenover een zeer sterk Duitschland staan een zeer sterk Engeland en een zeer sterk Frankrijk. Ik kom pas uit Frankrijk. Ik heb daar heel wat gehoord en gezien. Het is zeer vastberaden en zeer sterk. Zijn troepen, zijn geweldig gemechaniseerd materiaal, al les ziet er even nieuw-uitgerust, blinkend, welverzorgd uit. Alleen de geestdrift voor den oorlog ontbreekt. Evenzeer als in Duitsch land, in Engeland, in Italië. Ontbreekt totaal. Waar geschokt prestige? Een waandenkbeeld 4e gedachte van een vroegeren tijd nu de psychose van den oorlog niet door de volken waart! Europa leeft op dit critieke oogenblik in een vreemde, ongekende sfeer. Want al de para phernalia van den modernen oorlog zijn ge reed maar de sfeer van den oorlog ontbreekt. Dit is niet de stemming van Juli 1914, niet de koorts van 1914. Dit is als „oorlogs-stemming" ets onwezenlijks, irreëels. Daar is geen drang Paar een oorlog! De feiten zijn in tegenspraak met de gevoelens van de volken. En daarom «n ik maar niet gelooven, ondanks al die (De Engelsche autorenner John Cobb heeft de absolute snelheids records over 1, 5 en 10 mijl ver beterd). Een drietal snelheidsrecords is verbeterd, Zooals ik gister in mijn dagblad las, John Cobb heeft sneller weer gekilometerd, Dan anderen totnutoe mooglijk was. Hij heeft die nieuwe auto topprestatie Zorgvuldig en langdurig voorbereid, De krant geeft ook nauwkeurig informatie, Omtrent de kosten, zoo in geld als tijd. Maar Cobb heeft voor zijn doel nog meer gegeven, Met tijd en geld alleen was hij niet klaar, De grootste inzet was zijn eigen leven, Tijdens den rit voortdurend in gevaar. Nadat ik van dit kilometervreten Pas gister las, is het een pijnlijk ding, Dat 'k zeggen moet, ik ben weer glad vergeten, Hoe snel John Cobb wel in zijn auto ging. Er zijn nog andre dingen om te lezen, Zij nemen de gedachten in beslag, Hoe grootsch John Cobb's prestatie ook mag wezen, Zij strijkt als nieuws voor ander nieuws de vlag. Ik vind de zucht naar steeds nog sneller rennen, Dan iemand anders het te land ooit deed, Een dwaze hartstocht en, naar 'k moet bekennen, Moeite en geld daaraan niet goed besteed. Maar ik zou waarlijk innig dankbaar wezen, Wanneer de krant in dezen droeven tijd, Ons als belangrijkst feit slechts gaf te lezen, Hoe snel John Cobb wel in een auto rijdt. P. GASUS. mobilisatie ook vlak om ons heen, ondanks al die restrictie-maatregelen en troepentrans porten en al de ellendige andere herlevingen van 1914, dat dit alles tot oorlog leiden zal. Zeker, het is op de spits gedreven. Tot het uiterste. Maar er is en blijft een zeer groote afstand tusschen het bereiken van den rand van den afgrond en het besluit, erin te springen. En er voltrekken zich, met smarten, groote veranderingen. Hoe zouden zij liefjes en vredigjes tot sitand kunnen komen? R. P. Aan inwoners van Haarlem en omgeving. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin zijn de volgende onder scheidingen verleend aan inwoners van Haarlem en omgeving: Ridder in de Orde van Oranje Nassau: Ch. L. F. Sarlet, journalist te Haarlem. Ir. A. P. Potma, adjunct-directeur der Mid delbaar technische school te Haarlem. Mej. I. Seybel, voorzitster der vrouwelijke jeugdbeweging voor Katholieke actie „de Graal" te Vogelenzang. G. Spit te Schiphol, gem. Haarlemmer meer, chef van den techndschen dienst der K.L.M. L. G. van Breen te IJmuiden, waterbouw kundige bij den Rijkswaterstaat. J. F. K. Pruschen te Haarlem, administra tief ambtenaar le klasse bij den Rijkswater staat. L. J.' Alta te Haarlem, oud-scheepswerk- tuigkundige, inspecteur van den technischen dienst van de Stoombootmaatschappij „Oost zee" te Amsterdam. J. W. Willemsen te Haarlem, voorzitter van het Amsterdamsche Centraal Comité voor Jeugdige Werkloozen te Amsterdam. Officier in de Orde van Oranje-Nassau: J. C. Aalberse, officiaal van het bisdom rector van het St. Jacobs Godshuis te Haar lem. Dr. R. Mulder, oud-rector van het Geref. Gymnasium te Leeuwarden, wonende te Aer- denhout. A. Biemond te Bloemendaal, president- commissaris van de N.V. ,3ouwstoffen" voor heen A. E. Brant te Amsterdam. H. Smidt van Gelder te Overveen, com missaris der N.V. Vereenigde Konk. Papier fabrieken der firma van Gelder en Zonen. Mr. C. J. Koch, voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem. Tot Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: L. J. Lyklema, inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie, in algemeenen dienst te Haarlem. Ir. G. Redeker te Heemstede, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat. H. F. Tillema, particulier, te Bloemendaal. daal. W. Labohm, directeur van de N.V. Koloniale Bank te Bloemendaal. De eere-medaille is toegekend In goud aan: H. J. v. Emmerik te Vogelenzang, eerste haltechef bij de Nederlandsche Spoorwe gen. J. Mey, voorheen werkmeester bij de N.V. Vereen. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder en Zonen te Velsen. In zilver aan: J. TiëmenS: werkmeester bij de arbeid bij de strafgevangenis te Haarlem. Mej. N. M. v. d. Wal, verpleegster, wonende te Heemstede. C. Kat, voorheen baas bij de N.V. Vereen. Kon. Papierfabrieken te Velsen. D. Schermer, voorheen baas van de expe- ditie-afdeeling bij de N.V. Vereen. Kon. Pa pierfabrieken te Velsen. W. Battem te IJmuiden, hoofdmaker bij de N.V. Vereen. Kon. Papierfabrieken te Vel sen. J. J. v. Koperen, magazijnchef bij de N.V. Oliefabrieken Noë en Co. te Haarlem. In bons aan: P. Zwaanswijk te Haarlem, voorman bij de Ned. Spoorwegen. Mej. S. M. Schwab, in dienst van de familie Balk te Haarlem. J. W. F. Nieuwveen, letterzetter bij de N.V. drukkerij voorheen de Erven Loos jes te Haarlem. J. Groot Cz., voorheen 1ste kalandreur bij de N.V. Vereen. Kon. Papierfabrieken dei- firma v. Gelder en Zonen te Velsen. Qoe.dc diensten aangeboden tee oplossing van de oasis in Eucopa PARIJS, 29 Augustus. Vernomen wordt, dat de Belgische premier, Pierlot, vannacht den Franschen ambassadeur te Brussel, Bargeton, bij zich ontboden heeft en hem heeft medegedeeld, dat de Koningin der Nederlanden, Wilhelmina, en de Belgische koning, Leopold, zich met elkaar hebben verstaan om hun goede diensten aan te bieden, teneinde een ontknooping te zoeken voor de huidige crisis. H.H. M.M. richten een aanbod van goede diensten aan de Fransche, Engelsche, Duitsche, Italiaansche en Poolsche regeeringen. De Nederlandsche regeering heeft een gelijke mededeeling gericht tot de diplomatieke vertegenwoordigers der genoemde vijf mogend heden in Den Haag. De regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië hebben reeds doen weten dat zij dit aanbod aanvaarden. Havas meldt in dit verband, dat men meent te weten, dat het Fransche antwoord aanduidt, dat de Fransche regeering diep gehecht blijft aan den vrede en dat zij bereid is tot samenwerking met haar geheelen goeden wil aan ieder initiatief voor het op vreedzame wijze tot een oplossing brengen van de crisis. De Poolsche regeering heeft in haar antwoord gerefereerd aan het telegram van den president der Poolsche republiek aan president Roosevelt, waarin het beginsel van een initiatief van dezen aard door Polen werd aanvaard. De Poolsche regeering keurt dit vredelievende initiatief van beide vorsten goed en merkt op, dat zij zich niet in meer bijzonderheden uitspreekt, wegens het feit, dat tot dusverre geen enkel initiatief van dezen aard weerklank heeft gevonden bij de Duitsche regeering. Antwoord van Duitschland gisterenavond in de Britsche hoofdstad ontvangen Hitier heeft gisteravond kwart over zeven den Britscheri ambassadeur in zijn werkkamer in de nieuwe Rijkskanselarij ont vangen. De Führer stelde den ambassadeur het antwoord Van de Duitsche regeering ter hand op de mededeeling van de Britsche regeering, welke hem den avond tevoren was voorgelegd. Het bezoek van den ambassadeur geschiedde in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Ribben trop, en dr. Schmidt, die optrad als tolk. De Duitsche nota iverd gisteravond laat op het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen en gedurende 1 uur en, 40 minuten door Chamberlain en Halifax bestudeerd. Halifax vertrok te kivart vóór een in den nacht van Downingstreet 10 naar het Foreign Office, ivaar hij met Cadogan en Sir Horace Wilson tot half drie bleef. De inhoud van deze nota is niet gepubliceerd, evenmin trouwens als dQ hieraan voorafgegane Britsch-Duitsche nota wisseling, welke, tegen de ver wachting in, gisteren niet door Chamberlain in het Lagerhuis bekend werd gemaakt. Men zie voor dit laatste pag. 5.) Een politieke woordvoerder heeft te Berlijn tegenover Reuter ver klaard „De deur blijft open voor onderhandelingen. Duitschland zal naar alle redelijke voorstellen luisteren, maar vasthouden aan de eischen van Hitier betreffende terugkeer van Dantzig en den Corridor. Behalve dit, willen wij tot een accoord komen met Polen, dat een toegang naar zee moet hebben." De correspondent van United Press meldt uit Berlijn: Na het bekend wor den van Chamberlain's rede kon men in de politieke kringen alhier een voor zichtig optimisme bespeuren. Men geeft weliswaar toe dat de rede in een vast beraden toon gehouden is, doch men stelt het op prijs, dat daaruit duidelijk de wensch om te onderhandelen spreekt. Hitler was laat in den namiddag nog met de bewerking van het Duitsche antwoord bezig en dit werd door de politieke kringen als een teeken be schouwd dat aan de formuleering ervan groote zorg werd besteed, zoodat het waarschijnlijk geen volledige terugwij zing van het Engelsche standpunt zal behelzen. Men is van meening dat indien Hitier over tuigd was dat er geen verdere kansen voor diplomatieke stappen aanwezig waren, hij dit in krachtige bewoordingen zou uitdrukken. Men is eveneens van meening dat men thans in Ber lijn, evenals in Londen en Parijs steeds meer tot onderhandelen geneigd is. Dit zou het uiteinde lijke „ja" of „neen" min of meer op Polen's schouders leggen. Immers Londen zoowel als Parijs hebben verklaard dat zij geen druk op Polen zullen uitoefenen. Waarnemers zijn van meening dat het psychologische moment voor het stellen van een ultimatum waarschijnlijk voor bij is. Niettegenstaande dat Duitschland zijn militaire macht voor elke eventualiteit in gereed heid brengt, houdt men aan deze meening vast. In de verschillende Europeesche hoofdsteden worden inmiddels de diplomatieke besprekingen voortgezet. Hitler had Dinsdagavond een onder houd van pl.m. vijftien minuten met den italiaanschen gezant, Attolico. Te Rome ontving graaf Ciano den Britschen gezant, Sir Percy Loraine. Aanvullende dienst tusschen Amsterdam en Rotterdam. Te Rotterdam zijn Dinsdagavond bespre kingen gevoerd tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en verschillende firma's, houders van autobussen, welke er toe geleid hebben, dat ingaande heden een aanvullende bus dienst op de beperkte dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen in werking is ge- gesteld. Gereden wordit een uurdienst, te beginnen om zeven uur v.m. tusschen Rotterdam, Den Haag; Haarlem en Amsterdam. Op deze bussen zijn alleen geldig spoorkaartjes, welike dus gekocht moeten worden aan de loketten van de stations. De bussen vertrekken van de voorpleinen der stations. De dienst eindigt om 23 uur. Ook tusschen Rotterdam D.P. en Dordrecht wordt een dienst gereden, welke eveneens om zeven uur v.m. aanvangt. K. N. S. M. vaart door. De directie van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij deelt ons mede. dat het bericht als zoude de maatschappij haar diensten hebben gestaakt, onjuist is. Integendeel stelt de K.N.S.M. alle pogingen in het werk haar diensten, zoolang de gelegenheid daartoe mo gelijk is, te handhaven.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1