Italiaansch blad te Rome Prins Bernhard adjudant in buitengewonen dienstvan deKoningin Naar vrede tusschen China en Japan? Nederlander door de doodstraf bedreigd Portugeesche fegg 't \Awke>w> rIONDERD JAAR in ted&p fyBte&mett Wegens artikel met alarmeerend opschrift ROME, 29 Aug. (Stefani-A.N.P.) Alle exemplaren van de Popoio cli Ro ma van vanochteïd zijn in beslag ge nomen omdat op buitengewoon alar- meerende wijze onder het geweldig opschrift ..oorlog" gevolgd door een ïraasteeken, een artikel was afge drukt, dat de geheele pagina van het Wad 'vulde. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat r1oe?" de waanzinnige onverzettelijkheid rroot-Brittannië bereid de volken in het 'Ssrt te storten" en dergelijke opschriften oebtendbdaden bewijzen, hoe ernstig n te Home den toestand beschouwt en wien »n voor de schuldige houdt. In lange berich- schilderen de ochtendbladen het drama- She verloop van gisteren, van de beraad- - van het Engelsche kabinet tot aan slagingen overhandiging van de Engelsche mede- jpfline aan den Ftthrer en het onderhoud van Henderson met Hitler, dat anderhalf uur kpe ochtendbladen onthouden zich er van .peilingen te doen, doch „Popoio di Roma" verklaart dat wanneer Londen ook verder vol- ïïiïït in zijn tot nu toe aangenomen hou- Hina eigenlijk geen hoop meer bestaat op een vreedzame oplossing. Het woord zou dan nog öeVhts ziin aan de volken onder de wapenen. jn jit verband aldus deze bladen trek km de Poolsche troepenbewegingen, waarvan S .«ressieve karakter niet meer te misken nen Is, de bijzondere aandacht. Messavero" legt er den nadruk op, dat wat ook moge geschieden, Duitschland op alles voorbereid is. Oak Jjidic taepf dienstplichtigen en reservemanschappen andec de wapenen^ BATAVIA 29 August,us (Aneta/A. N. P.) Aneta ontving de volgende mededeeling: De regeering heelt het in verband met de ontwikkeling van den buitenlandschen toestand, noodig geoordeeld eenige voorzorgsmaatregelen te treffen, welke in het bijzonder er op zijn ge richt om tijdig te kunnen beschikken over per soneel en materieel, benoodigd voor de bewaking der neutraliteit voor het geval een gewapend conflict mocht uitbreken. Deze maatregelen beperken zich voorloopig tot de volgende: voor de vloot: Van de bij de zeemacht in oefening geweest zijnde reserve- en dienstplichtigen wordt een zoo danig "deel buitengewoon in werkelijken dienst opgeroepen als zal zijn vereischt voor de in dienst stelling van liet noödige materieel der zeemacht, behoorend tot den marineluchtvaartdienst, mij- nenleggers, mijnveegdienst, onderzoekins- en be wakingsdienst en kustwacht, alsmede voor aan vulling van het telegrafisten- en monteurs- Voor het leger: Eenige categoriën militie-plichtïgen en reserve- officeren, bestemd voor den dienst in enkele be langrijke havengebieden, worden buitengewoon onder de wapenen geroepen. BATAVIA 29 Augustus (Aneta/A. N. P.) Bij gouvernementsbesluit van 29 Augustus 1939, no. 3z,.is het tot nader order verboden om door middel van de drukpers berichten te ver spreiden omtrent bewegingen van troepen of schepen, behoorend tot de land- of zeemacht in Nederlandsch Indië. 's GRAVENHAGE 29 Augustus. Men meldt ons: Bij Koninklijk Besluit no. 14 van heden is Z. K, H. Prins Bernhard der Nederlanden benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, ingedeeld bij het algemeen hoofdkwartier ter beschikking van de Koningin. Z. K. H. Prins Bernhard is vergezeld door H. Ms. adjudant, majoor H. J. Phaff om 12 uur zijn opwachting gaan maken hij den opperbevelhebber van land- en zeemacht, luitenant-generaal I. H. Reijnders. Ook het einde van de anti-Britsche campagne wordt voorzien. In Chineesche kringen te Tsjoeng- king wordt veelvuldig de meening uitgesproken, dat het nieuwe Japan- sche kabinet zal trachten vrede te sluiten met China. Men heeft den indruk, dat het aftreden van het ka- binet-Hiranoema het logisch gevolg is van het Duitseh-R/ussische non agressiepact. Men denkt, dat het nieuwe kabinet een einde zal maken aan de anti—Britsche campagne in Japan en in het onder Japansche controle staande deel van China en dat het de grensversterkingen in Mandejoekwo zal versterken met het oog op alle mogelijke gebeurlijk heden. Omtrent de persoonlijkheid van generaal Nobuyuki Abe, den nieuwen Japanschen ka binetsformateur, meldt United Press uit To- '0| dat hij vice-minister van oorlog is ge weest en algemeen wordt beschouwd als voor stander van een nauwere samenwerking met woot-Briitannië, Frankrijk en de Vereenigde Su Vernomen wordt dat hij zou kunnen reKenen op den steun der oudere conserva- weve generaals, die zich hebben gekant tegen ^-Duitsche politiek van de jongere leger groep waarop het kabinet Hiranoema steunde. verwacht, dat zoodra het nieuwe kabi- i benoemd is, een serie maatregelen zal wor- rewi f^koHdigd, welke beoogen Japan ge- Wi maken om den schok van een even- j n 00iiog in Europa te verwerken. zij vermoedelijk een voortzetting van de v,f, 'ge Politiek ten aanzien van China om- wn, met handhaving van den strijd tegen w °ommunisme> alsmede een geleidelijke m0«!anF.naar een politiek van nauwere sa- oewertaag met Engeland. hoeft ook Italië, naar wordt ver- S lljk gegeven ten aanzien van Rus- verandering te willen De Italiaan- ambassadeur zou het Japansche mi- be?nr,v® van buitenlandsche zaken hebben dat verzekering hebben gegeven, hourw hij zijn vriendschappelijke tegenover Japan ondanks de 11 toenadering. Luchtverkeer met het buitenland vindt doorgang. 's GRAVENHAGE, 29 Augustus. De K.L.M, deelt mede: De afkondiging van de mobili satie blijkt op de regelmatige uitvoering der diensten geen invloed te hebben. Hedenmor gen vertrok het Indië-vliegtuig precies op tijd van Schiphol via Leipzig naar Batavia. Even als gisteren zullen de aangekondigde diensten op Londen, Parijs en Berlijn normaal voort gang vinden. Naar Scandinavië vertrekken drie vliegtuigen per dag, terwijl overwogen wordt de dienst AmsterdamOslo, welke de vorige week werd gestaakt, weer uit te voe ren. In Midden-Europa wordt het zeer cp prijs gesteld, dat de K.L.M. haar dienst op Praag Weenen en Boedapest regelmatig heeft kun nen waarnemen. Ook de nachtpostdienst op Keulen werd tot nu toe normaal en volgens dienstregeling gevlogen. De luchtverbinding tusschen Nederland en Italië via Duitschland is heden hervat. Van daag, Dinsdag, in de richting naar Nederland Morgen, Woensdag, van Nederland naar Keulen, Frankfort en Milaan, zoodat om den anderen dag van Nederland naar Italië per De wereldkampioenschappen onderbroken. MILAAN, 29 Augustus (A.N.P.) In een buitengewone bijeenkomst van de U.C.I. is besloten, de verdere wedstrijden van de we reldkampioenschappen op te schorten, een en ander in verband met den internationalen toestand. De tot dusver verkregen resultaten blijven geldig, met andere woorden, Derksen behoudt den titel van wereldkampioen der amateur- sprinters, Van Vliet blijft finalist bij de be roepsrijders, Klink is halve finalist in de ach tervolgingen, Wals finalist bij de stayers. Men hoopt de kampioenschappen in Sep tember te kunnen voortzetten. De Italiaan- sche Wielren Unie zal in dit geval tijdig de nieuwe data bekend maken. Wijze woorden van Roosevelt. WASHINGTON,'29 Augustus (Havas) President Roosevelt heeft tot de ge delegeerden op het congres van „Pax Romana" een boodschap gericht, waarin hij met name zegt: „Wij moeten voor den vrede bidden. Wij moeten denken in den geest van vrede en het vertrouwen hebben, dat ondanks alle ontmoedigingen wijze raadgevingen het zullen winnen, zoodat iedere controverse haar oplossing zal vinden in de be slechting door rede, veeleer dan dat een een toevlucht zal worden gezocht tot de wapenen". Landgenoot op afschuwelijke wijze in Duitschland vermoord MÜNSTER, 28 Augustus. Op de Schlossplatz in Munster marcheeren de soldaten. Legertreinen trekken voorbij, kanonnen ratelen over de keien. Zwijgend slaat het publiek het schouwspel gade, dat diepen indruk maakt. Het ergste schijnt te dreigen. Maar ook in Duitschland gaat het leven zijn gewonen gang. En het recht, het onver biddelijke recht, neemt zijn loop. Een der zijden van de Schlossplatz wordt afgesloten door een groot,'statig gebouw van het Land gericht van Westfalen, waar Maandagmorgen om 9 uur de gezworenen-Rechtbank bijeen is gekomen om recht te spreken over een Nederlander, die een landgenoot op beest achtige wijze heeft vermoord. Een tweede jonge man van Nederlandsche nationaliteit wordt medeplichtigheid aan het afschuwelijk misdrijf ten laste gelegd, terwijl beide be klaagden zich voorts hebben te verantwoor den voor een moordaanslag op twee andere Nederlanders. In de groote zaal van het Schwurgericht wordt .op fluisterenden toon gesproken. Beide verdachten zitten reeds in de beklaagden bank: een zeer onschuldig uitziende jonge man, op het oog nog bijna een jongen en iemand met een minder gunstig uiterlijk. Op de publieke tribune wijst men naar den laatste en men fluistert: Dat is de moorde naar „Petrus Bos sta op", klinkt de stem van den president. En dan verheft zich de jongen met het onschuldige, bolronde gelaat, van zijn zitplaats. Deze man met zijn hooge, blonde kuif, is degene, die na rijp beraad een onschuldige met bijlslagen den schedel heeft verbrijzeld. Bos schetst zijn levensloop. Verdachte geeft daarna een uittvoerig re laas van een zeer geraffineerde smokkelarij, die verschillende in Duitschland wonende Nederlanders hebben bedreven. Twee van de getuigen in deze zaak zitten' voor deze zaak in voorarrest, terwijl anderen zijn gevlucht. In Dortmund speelde hij de groote heer en verboemelde in enkele dagen honderden mar ken. Maar nog had hij niet genoeg en hij zon op middelen om meer te krijgen. Hij wist, dat enkele Hollandsche melkers motorfietsen hadden. Hij kocht deze motorrijwielen en deelde later aan de betrokkenen mede, dat hij er niet aan dacht ze te betalen. Ga gerust naar de politie aldus zeide B. tot hen dan zal ik meteen iets vertellen over het devie zen smokkelen. Van een zekeren Groen wist hij op uiterst geraffineerde wijze een motor fiets in handen te krijgen door het vervalschen van een postwissel. Een van de motorrijwielen gaf hij aan Kuiper cadeau en de anderen ver kocht hij. Twee van de benadeelden, Groen en Ol- denburger, lieten het er echter niet bij zitten en vielen Bos steeds lastig. Toen zon deze laatste op middelen om beiden uit den weg te •ruimen. Als de president er op wijst, dat verdachte bij het verhoor - voor den rechter-comimissarls de dingen; nog erger heeft, willen maken door dé zaak nog verschrikkelijker, te maken, spreekt de 24-jarige verdachte met ijzig kalme stern de volgende ontstellende woorden: Ik wil graag de doodstraf hebben. Nu spreek ik de waarheid. Ik weet zeker, dat ik de dood straf krijg en in het aangezicht van den dood liegt men niet. De moord. Dan doet Bos een omstandig verhaal over den moord op den 36-jarigen Nederlandschen melker Van Dam, die in de buurt een betrek king had. Van Dam bezat een motorrijwiel en dat wilde verdachte tot eiken prijs hebben om het te gelde te maken. Op 23 April beraamde hij het plan, waarover hij tevoren met Kui per sprak, die naar verdachte zegt meende, dat hij blufte. Kuiper ging naar Van Daan en verzocht dezen des avonds bij Bos te komen. Van Dam was gescheiden van zijn vrouw en Bos lokte hem met de mededeeling, dat hij een mooi meisje voor hem wist, waarmee hij zou kunnen trouwen. Van Dam kwam des avonds, praatte een tijdlang met den boer toen Bos de koeien molk en güig daarna met B. naar diens kamer. Verd. vertelde uitvoerig hoe hij de daad had De tweede verdachte. Daarna wordt de tweede verdachte gehoord. Het is de op 1 Mei 1917 in Assendelft geboren P. Hij zegt zelf, dat hij achterlijk was, want op school bracht hij het niet verder dan tot de 2e klas. Overigens dekken de verklaringen van dezen verd. die van Bos. In den namiddag wordt een lange rij van getuigen verhoord, wier verklaringen de uit voerige mededeelingen van Bos en Kuiper be vestigen. Daarop worden nog enkele deskundigen ge hoord, waarop de president de zitting schorst tot Dinsdagmorgen. De werkloosheid te Haarlem. In de afgeloopen week steeg het aantal werkloozen te Haarlem met 9. Het aantal is nu 4431. Op den Werkloosheidsdienst te Haar lem verwacht men een belangrijke toeneming van het aantal werkloozen te Haarlem als een gevolg van de mo bilisatie. Oppervlakkig geoordeeld zou men verwach ten dat door de mobilisatie het aantal werk loozen sterk zou dalen, want het is aan te nemen dat vele werkloozen via de arbeids beurs zullen worden aangesteld om in de industrie en het bedwrijfsleven de plaatsen in te nemen van hen die onder de wapenen moesten kernen. Bovendien worden de werk loozen die onder de wapenen komen afge voerd van de werkloozenstatistiek. De ervaring in 1914 heeft evenwel geleerd dat toen een sterke toeneming van de werk loosheid is ingetreden kort na de mobili satie. Reeds nu bij den aanvang van deze nieuwe week gaven zich velen te Haarlem als werk loos op. Natuurlijk is er op dit oogenblik nog wel een groot verschil met 1914, want toen volgde op de mobilisatie in Nederland de Europeesche oorlog, terwijl er nu nog hoop gekoesterd mag werden dat die vermeden zal worden. In dat geval zal de stijging van het aantal werkloozen wel spoedig tot staan komen. Pas óver twee weken kan worden gezien hoeveel werkloozen tengevolge van de mobi lisatie van de werkloozen-statistiek kunnen worden afgevoerd, want de ingeschreven werkzoekenden worden pas, als zij zich na 14 dagen niet opnieuw als werkloos hebben aan gemeld, automatisch van de lijst afgevoerd. openbare meening luesithpefaud's feftctö Alle aanwijzingen duiden hier op het feit, dat de geheele openbare meening krachtig ten gunste is, naar Reuter uit Lissabon verneemt, van Groot Brittannië en zijn bondgenooten, Hitler's pact met Sovjet Rusland heeft alle mogelijke wrok in verband met den Spaan- schen burgeroorlog vernietigd en het werk van de Duitsche propaganda teniet gedaan, welke langen tijd hier actief werkzaam is ge weest. De dagbladen oefenen felle critiek uit op Hitler's recente daden. Beweerd wordt, dat Salazar twee vredes-zönes heeft inge steld, één op het schiereiland door het Portu- geesch-Spaansche niet-aanvalspact en een in Afrika door het Engelsch-Portugeesche bond genootschap. Algemeen gelooft men hier, dat Spanje neutraal zal blijven. 55. Toen Jantje er den volgenden mor gen weer met de fiets op uittrok, was hij alle gebeurtenissen van den vorigen dag vergeten. Hij was weer in een eigenwijze stemming. Zoo naderde hij op de fiets den hoek van een straat. Nu zou je den ken, dat Jantje hier uit zou kijken, zoo als een flinke jongen dat doet. 56. Maar nee hoor, Jantje fietste dooi en kwam zoo in volle vaart tegen een meneer aan, die zijn vrouw in een kar retje voorttrok. „Stop" riep de meneer tegen Jantje, „je moet stoppen". „Stop zelf maar", antwoordde Jantje brutaal. Hij zette zijn fiets aan den kant en be gon met den meneer ruzie te maken. „Ik stop toch niet voor jou," herhaalde Jantje nog eens. 57. En ja hoor, alleen om de menschen te plagen, reed Jantje een straatje om, om dezelfde menschen nog eens te ont- om dezelfde menschen nog eens te ontmoeten. Uit koppigheid reed Jantje doodgewoon door. Nou, de gevol gen kun je gemakkelijk raden, 'n Se conde later lag het heele gezelschap op straat te spartelen. wie. REdt-ns T2IJET tg. iN 58. Dit gebeurde juist op het oogenblik, dat er drie verkeersagenten voorbijkwa men, die reclame maakten voor de ver keersregels. De eerste hadeen politie hond bij zich en een groot bord op den rug, waarop met groote letters stond: Het verkeer aan je rechterhand gaat voor! Dat was om te maken, dat de men schen dat niet meer zouden vergeten. 59. Toen deze agenten het: eigenwijze Jantje en dé beide andere menschen op den grond zagen liggen, bedachten ze zich geen oogenblik. Ze namen Jan mee naar het bureau. Daar werd-hij opgeslo ten in een hok, waar het nog eens dui delijk op den muur stond geschreven: Het verkeer aan je rechterhand gaat voor Ook bij een zijweg geldt dat. hoor! 60. Drie dagen werd Jantje vastgehou den. Hij vond, dat hij het daar heel goed had, want hijwerd zorgvuldig bediend; omdat ze hem als een vaste klant be schouwden. Toen moest Jantje bij een heel wijzen rechter komen. Jantje ver dedigde zich door te zeggen, dat hij rechts reed. Dan was hij toch immers in het recht. Maar de rechter maakte hem heel gauw duidelijk, dat hij bij een zijweg de voorrang moest verleenen aan het verkeer dat van den rechterkant komt. Arti et Amicitiae. Het bekende schildersgenootschap aan het Rokin viert zijn jubileum met een tentoonstel ling van werken door overleden leden der Maat schappij en zal die in den herfst door een an dere die werk van de thans levenden zal be vatten. voortzetten. Misschien had juist deze eerste af deeling uit: een oogpunt van schoonheid en historie belang rijker, boeiender althans, kunnen zijn dan ze geworden is. Wat niet zeggen wil dat niet een zeer groot aantal mooie schilderijen door over-: leden meesters is bijeen gebracht, die het de. moeite loont weer eens terug te zien, doch wel dat het zwaartepunt te veel gelegd is op die overledenen, die de ouderen onder ons nog. bijna allen persoonlijk gekend hebben, en waar van het werk ons ook nog steeds tamelijk ver trouwd is, terwijl van de enkele vroegeren die toevallig vertegenwoordigd zijn, slechts uitzon- derngsgewijs iets heel bijzonders werd opge dolven. Hetgeen bovendien zonder veel inspan ning gebeuren kon, daar die weinige stukken bijna zonder uitzondering uit bekende Neder landsche musea geleend zijn. Zoo zal het zelf-: portret van Jan Adam Kruseman, die met Tetar van Elven de maatschappij Arti oprichtte, den Haarlemmers uit het Frans Halsmuseum bekend kunnen wezen, terwijl ook uit Teyler's verzamelingen een aantal bijdragen voor deze periode-vertegenwoordiging werd afgestaan. Als een buitengewoon mooi schilderij uit dien tijd handhaaft zich hier een stad- en rivierge zicht door Kasper Karsen (18101896), ook uit Teyler's bezit. Behalve een zuiver licht en een prettige beweeglijkheid in de figuratie vertoont dit doek in de onderdeelen de fijnheden eener miniatuur, zonder aan het breed geziene geheel schade te doen. Ook de beide kleine werken van Schelfhout en het „Amsterdamsch Athe-, naeum" van C. Springer komen uit Teyler, met Weissenbrucr's Molen en stukken van Stroebei en Hulk. Een zeer mooi stadstuintje door B. J. van Hove verschafte het Haagsche Gemeente museum, vanwaar ook een Ingres-achtig en zeer voornaam damesportretje van den knap pen Pieneman meekwam. Toen Arti werd opgericht lagen Mauve, Jacob en Thijs Maris, August Allebé juist in de wieg en waren Weissenbruch, Israels, Gabriel en Stroebei jongetjes van twaalf tot zestien jaar. Het zou aardig geweest zijn als we iets meer gezien hadden van wie er dan bij die oprich ting wèl artisten van beteekenis waren, be halve de paar hierboven reeds vermelden. De graveur Taurel of de beeldhouwer Royer? Ze zijn vertegenwoordigd, maar men zou hun af wezigheid minder voelen dan die van Louis- Meyer, Hilverdink, Greivetypische Am- sterdamsche schilders uit Arti's beginjaren. Bij een eeuwfeest komt vanzelf een beetje historie van pas en die is nooit Arti's sterkste kant ge weest. Toegegeven zij, dat het onmogelijk is het iedereen naar den zin te maken en dat men, wanboft met dit tijdstip voor een kunsttentoon stelling, die, historisch of niet, toch zooveel moois kon vereenigen. Daar willen wij dan tenslotte de aandacht voor vragen. Alma Tadema's schilderij van den Romein- schen Pottenbakker doet als compositie vreemd aan en bestaat, zou men kunnen zeggen, uit drie vereenigde fragmenten waartusschen geen logi sche samenhang bestaat doch die afzonderlijk van een zeldzaam knappe makelij zijn en bo vendien ieder een duidelijk uitgesproken dis tinctie bezitten Het schilderijtje van Allebé, dat Lethe geti teld is en den podagralijder bij zij.n kacheltje voorstelt (uit Dordrechts Museum) behoort wei tot het allerfijnste door dezen fijnen- geest ge schilderd. Twee kleine werken van Bosboom behooren alsmede tot het sterkste werk van dien artist die, merkwaardig genoeg, nog even direct tot ons spreekt en ons oog verheugt als jaren reeds geleden en nog in niets verouderd is. Een groo te Damschets bij avond en de stad in de sneeuw, uit Arti's eigen bezit, vertegenwoordigen Breitner best. Van Jozef Israels zal men het portret van Professor Tilanus ditmaal bij vo'or- keur bewonderen en velen zal het portret van. den prelaat Ceelën, door Der Kinderen voor de Abdij van Berne geschilderd, nieuw zijn. De Marissen, Mauve en Neuhuys zijn zeer afwisse lend van qualiteit; Jacob is hier de sterkste rqet zijn groote doeken met molens. Toorop, Verster, Witsen en Vethhet zijn meerendeels be kende werken die men met meer of minder waardeering terug ziet. Veel is er, dat er bij gewonnen heeft, dat alles zoo ruim gehangen is. Dat geeft iets feestelijks aan deze expositie, meer nog dan de guirlandes om het „eereschild" op het trapportaal. J. H. DE BOIS. Uitspraken van de Rechtbank UITSPRAKEN. De brutale lancllooipear. Een landlooper, die in Heemstede aan eenigé woningen bad aangebeld en om klei nigheden had gevraagd en er niej; voor terug schrok menschen in het gezicht te spuwen wanneer hij niets kreeg, werd heden morgen veroordeeld tot 12 dagen hechtenis en drie jaar verblijf in de Rijkswerkinrich ting. De koetsier en het mes. Zes en zestig jaar was de koetsier uit Haarlem, die tegen een even ouden buurman had gezegd: Als je niet. weg gaat dan rijg ik je aan het mes! En hij had de daad bij het woord gevoegd ook als niet de ander met een acte-tasch zijn steken had kunnen af weren. Zoo had hij slechts een klein wondje aan zijn wang gekregen en alles was dus nog goed afgeloopen. Wegens poging tot zware mishandeling werd de man veroordeeld tot 6 maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. SOLDATEN EN BURGERS. Het onderstaande gebeurde tijdens een oefening door het personeel (officier, ser geants en manschappen) opgekomen voor de „voor-mobilisatie" Een burger fluisterde tijdens een rustpauze een soldaat in, dat hij strgks wel met een man of 25 een kop koffie kon komen halen. Deze burger was zeker niet bepaald kapitaalkrachtig De 25 man plus officier kwamen een kop koffie halen. Als dank voor deze attentie waaraan de soldaten in deze dagen zooveel behoefte hebben, kochten zij in stilte bij een bloemenkoopman van hun soldij een mooi plantje dat aan de vrouw des huizes werd aangeboden en dankbaar werd aanvaard. ZWITSERSCHE GRENS GEDEELTELIJK GESLOTEN. BERN 29 Augustus. (Reuter/A. N. P.) De Zwitsersche bondsraad heeft de gedeeltelijke sluiting van de grens gelast.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3