'jtyksèweaux ingesteld. 9Cempenmg) Hevdt's JCunsf Voor genees- en verbandmid delen, papier, katoen en jute, >wol, smeeroliën en vetten. Na de verbouwing en uitbreiding van onze zaak Vrijdag a.s. 3 uur Meer uitvoerverboden O.a. voor oliën en wol O E N S DAG 30 AUGUSTUS 1939 -deel van de verschillende voor- A's ,rpgelen, die door de huidige omstan- irgsmaai s «mrripn. maakt de ministe: zorgsft®8 gJjoden worden, maakt de minister dighedcn S he Zaken gebruik van de be- van ju00-!? welke hem bij de wet van 24 Juni voegdheia, distributiewet 1939, is ver- 1939, n- 633' leend. bepalingen van de art. 4 tot °P fvan deze wet, alsmede van het distri- en(mhpf{inssbesluit 1939, zijn bij beschikking b 9S Augustus 1939 eenige rijksbureaux in- *an f; wel voor genees- en verbandmidde- g r napier, voor katoen en jute, voor wol, len' T een bureau voor smeeroliën en vetten. alsifeJLrteur van de 4 eerstgenoemde bureaux hPeren: dr. J. W. Birza, mr. F. H. A. de Graait J- A- Panhuyzen' mr- B- J- M- van Supfnlksbureau voor genees- en verbandmid. wvestigd Vondelstraat 9 te Amsterdam, Tnaoier Schotersingel 9 te Haarlem, voor i Willem II-straat 47—49 te Tilburg en voor in en i"te Velperplein 1 te Arnhem. Het f «au voor smeeroliën en vetten is voorloopig Eaebracht bij de directie ven handel en nij- hrid van het ministerie van Economische Sm Bezuidenhout 30 te 's-Gravenhage. Op bijzondere aandacht wordt er op geves- dat jn de betreffende beschikkingen een Snalin" is opgenomen, waarbij voorloopig voor termijn van 14 dagen dispensatie wordt e end ten aanzien van diverse verbodsbe palingen hetgeen het bedrijfsleven de gelegen- hd zal'geven zich aan de bijzondere omstan digheden aan te passen. Geneesmidctele'nbeschikking. genaaid is, dat alle groothandelaren en of fabrikanten van geneesmiddelen, alsmede ge vestigde apothekers, apotheekhoudende genees kundigen, gevestigde veeartsen en ziekenin- richtingen verplicht zijn ten spoedigste aan den directeur schriftelijk te verzoeken hen bij het rijksbureau in te schrijven De aanvragers zijn verplicht daarbij opgave te doen van de geneesmiddelen, welke op den dag der inwerkingtreding van de ministerieele beschikking voorhanden of in voorraad waren. Indien de directeur een inschrijving weigert of een ingeschrevene schorst of schrapt, kan de betrokkene binnen acht dagen daartegen in be roep komen bij den minister. Verder is bepaald, dat de verkoop of afleve ring van geneesmiddelen door bij het rijksbu reau ingeschreven groothandelaren en fabrikan ten aan bij het bureau ingeschrevenen zonder vergunning is veroorloofd tot nader door den directeur vast te stellen hoeveelheden, terwijl de verkoop of aflevering door groothandelaren en fabrikanten van verpakte „specialités", waar in geneesmiddelen zijn verwerkt, zonder ver gunning is geoorloofd. Overigens is aan groothandelaren en fabri kanten de verkoop of aflevering van geneesmid delen verboden zonder schriftelijke vergunning van den directeur. Voor laatstbedoelde vergunning zal een con- sentgeld worden geheven, dat berekend wordt r,aar de bruto-waarde der te betrekken artike len tot een maximum van 2 pet. van deze waar de, met dien verstande, dat het consentgeld ten minste f 0.25 per vergunning zal bedragen. De overige kosten aan de ingevoerde regeling verbonden, zullen worden omgeslagen over de bij het rijksbureau ingeschrevenen. Wolbeschikking. Onder de beschikking, waarbij wol als distri- butiegoed wordt aangewezen, vallen ruwe wol, kunstwol, afval van wol en wollen garens en kammeling, lompen van wol of grootendeels van wol, wollen garens, gemengde garens, waar van wol kwantitatief het hoofdbestanddeel uit maakt. De algemeene bepalingen van deze beschik king zijn in hoofdzaak gelijkluidend aan de van de geneesmiddelenbeschikking. In afwijking daarvan is verder bepaald, dat de directeur bevoegd is om bij de inschrijving een inleggeld te vorderen van ten hoogste f 100 per onderneming, welk bedrag bij liquidatie van het rijksbureau wordt terugbetaald. Als ondernemingen worden volgens deze be. schikking beschouwd de natuurlijke of rechts persoon, die van de be- of verwerking van den detailhandel in wol zijn normaal bedrijf maakt, alsmede de agenten in wol. Voorgeschreven is voorts, dat het den ondernemingen zonder schriftelijke vergunning van den directeur verbo den is wol te koopen, te verkoopen, te verwerken, te bewerken, te doen ver werken, te doen bewerken of af te le veren, welke handelingen evenwel zon der vergunning zijn veroorloofd, indien zij geschieden door of ten behoeve van de bevoegde militaire autoriteiten en instanties. In afwijking hiervan is ech ter bepaald, dat van het voorgaande verbod gedurende de eerste veertien dagen een algemeene dispensatie wordt wordt verleend. Deze dispensatie blijft overigens tot weder legging van kracht ten aanzien van inge schrevenen. welke voldoen aan de voorwaarden oi verplichtingen inzake inschrijving en opga ven van de voorhanden of in voorraad zijnde hoeveelheden wol op de daarvoor door den directeur te bepalen tijdstippen. vergunningen kunnen door den houder niet worden overgedragen. Bij afgifte van een vergunning, wanneer geen ~e geldt, wordt een consentgeld gehe- u r: bei'ekenen naar de brutowaarden der vanji goederen tot een maximum van 1 pet. rrmc 4 .waarde> niet dien verstande, dat het ®njgeld ten minste 25 cent per vergunning «i bedragen. riit°v ^'er worden de overige kosten van het nnde -U orn£eslagen onder de ingeschreven Papierbeschikking. zen Ir*? -u6 .a^ »PaPiergrondstoffen" aangewe- lnso tiegoederen worden verstaan: cellu- DanierPaP'er-fl0ut' houtslijp, harszeep, hars, oud hpsfa ?aD .ra^val en lompen, voor zoover niet wpI „1+, ,u^ W°1 grootendeels uit wol dan uit katoen of grootendeels uit katoen, kinu PfD'^'^hrikanten, voor wie de beschik- o-rpf.M Worden aangemerkt de natuurlijke- van ersonen, die van de be- of verwerking ttaken1PierSr0ndstoffen hun normaal bedrijf Het onder directie van mr. F. H. A. de GraaJf ingestelde rijksbureau voor papier is gevestigd te Haarlem, Schotersingel 9, terwijl de commis sie van bijstand als volgt is samengesteld: voor zitter prof. ir. E. L. Selleger, leden de heeren N. F. Allan, P. Dekker Jzn., D. G. S. Landweer en drs. A. B. Speekenbrink, secretaris drs. C. N. F. Swarttouw. Bepaald is, dat iedere fabrikant wordt inge schreven bij het rijksbureau, dat bevoegd is een inleggeld te vorderen van f 100, welk bedrag bij liquidatie wordt terugbetaald. Voorts is iedere fabrikant verplicht opgave te doen van zijn voorraden papiergrondstoffen, benevens van zijn voorraden van: aluminium sulfaat, gips, kalle, aardappelmeel, wolvilten, porcelein aarde, chloorkalk, chloor, caustische soda, koperdoeken en steenkolen. Het is aan papierfabrikanten verbo den papiergrondstoffen te koopen, te verkoopen, te koop aan te bieden of af te leveren zonder vergunning, voor welke vergunning een consentgeld wordt geheven, te berekenen naar de waarde der betrokken goederen, tot een maximum van 1 pet. van deze waarde en een minimum van 25 cents per vergunning, welke bedragen even eens gelden voor een vervoerbewijs, zonder hetwelk geen papiergrondstof fen mogen worden vervoerd. Dit vervoerverbod is echter niet toe passelijk op het vervoer tusschen de fabrieken der N.V. Vereenigde Konink lijke Papierfabrieken der Firma Van Gelder Zonen te Amsterdam. Voorts is het verboden zonder vergunning papiergrondstoffen en de andere bovengenoem de goederen, waarvan opgaaf moet worden ge daan, te bewerken, verwerken, doen bewerken, doen verwerken, gebruiken of verbruiken, waar bij echter is bepaald, dat deze handelingen ge durende de eerste 14 dagen zonder vergunning mogen geschieden voor de vervaardiging van een hoeveelheid papier, gelijk aan de gemid delde tweeweeksche productie in het bedrijf ge durende de voorafgegane 6 maanden. Het verbod van koopen enz., van bewerken enz. en van vervoer zonder vergunning is echter niet toepasselijk wanneer de handelingen ge schieden door of ten behoeve van de militaire autoriteiten en instanties. Vergunningen en vervoerbewijzen kunnen niet worden overgedragen. Tenslotte is bepaald, dat de directeur bevoegd is, nadere regelen te stellen met betrekking tot het gebruik, het verbruik, de bewerking of de verwerking van papiergrondstoffen. Hij kan daarbij die handelingen tot bepaalde doelein den verbieden, dan wel uitsluitend tot bepaalde doeleinden al of niet voorwaardelijk toestaan. De overige kosten buiten de consentgelden worden omgeslagen over de papierfabrikanten. Katoenbeschikking. Directeur van het ingestelde rijksbureau voor katoen en jute dat gevestigd is te Arnhem, Vel_ perplein 1, is de heer J. A. Panhuyz'en. Onder katoen wordt verstaan: ruwe katoen, katoenafval, katoenen garens of gemengde ga rens, waarvan katoen kwantitatief het hoofdbe standdeel uitmaakt en lompen van katoen of grootendeels van katoen, terwijl als onderne ming worden aangemex-kt de natuurlijke of rechtspersonen, die van de verwerking van en/of den handel met uitzondering van den de tailhandel, in katoen hun normaal bedrijf ma ken, alsmede de agenten in katoen. De algemeene bepalingen inzake inschrijving, het doen van opgave van voorraden en de kos ten zijn in hoofdzaak gelijk aan die van de geneesmiddelen-beschikking, met dien verstan de, dat ook hier bij inschrijving een inleggeld van ten hoogste f 100 kan worden gevorderd, terwijl het bedrag van het consentgeld is be paald op 1 pet. der brutowaarde met eveneens een minimum van 25 cents per vergunning. Ook voor katoen geldt een dispensatie van 14 dagen met mogelijke verlenging, terwijl han delingen door of ten behoeve van militaire autoriteiten en instanties ook zonder vergun ning zijn geoorloofd. ]utebeschikking. Onder jute worden verstaan: jutegarens. jute- doek en zakken van jute. Voor de ju te-ondernemingen gelden dezelfde inschrijvingsbepalingen als van de geneesmid delenbeschikking (benevens de mogelijke f 100 inleggeld) en verder de reeds genoemde dispen satiebepalingen, evenals de vrijstelling van ver- gunning voor handelingen ten behoeve van de bevoegde militaire autoriteiten en instanties. De directeur is bevoegd nadere regelen te stellen met betrekking tot het gebruik, ver bruik, de bewerking of de verwerking van jute. Hij kan daai-bij deze handelingen tot bepaalde doeleinden verbieden, dan wel uitsluitend tot bepaalde doeleinden al dan niet voorwaardelijk toestaan. Het consentgeld bedraagt maximaal 1 pet. der bruto-waarde van de betrokken goederen" met een minimum van 25 cent per vergunning. Minerale Smeeroliën- en Vettenbeschikking. Onder deze beschikking vallen de producen ten en importeurs van minerale smeeroliën en -vetten. Iedere onderneming is verplicht aan het bu reau voor aardolieproducten, vei-boixden aan de directie van handel en nijverheid van het de partement van Economische Zaken opgave te doen van de hoeveelheid van elk der bovenge noemde goederen, welke zij in het tijdvak van 1 Augustus 1938 tot en met 31 Juli 1939 heeft afgeleverd. Het is aan een onderneming verbo den, zonder een daartoe van den mi nister verkregen schriftelijke vergun ning, in elk tijdvak van 30 dagen, van elk dezer goederen, ongeacht of zij deze hier te lande heeft betrokken dan wel hier te lande heeft ingevoerd, een groo- tere hoeveelheid te verkoopen of af te leveren dan overeenkomt met 70 ten honderd der gemiddeld per 30 dagen in het tijdvak van 1 Augustus 1938 tot en met 31 Juli 1939 van elk dier goe deren afgeleverde hoeveelheid. Een vergunning wordt schriftelijk aange vraagd bij den minister. Donderdag de gehele dag en Vrijdag tot 3 uur blijft onze zaak gesloten ANEGANG De Speciaalzaak in Broeken. (Adv. ingez. Med.) Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne Tweede Kamerlid. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, die in de vacature-De Geer is benoemd tot lid van de Tweede Kamer, heeft die benoeming aange nomen. A. N. W. B.-wegwijzers zullen misschien gedeeltelijk verdwijnen. Bij de mobilisatie van 1914 zijn in het geheele land de armen van de A. N. W. B.-wegwijzers afgenomen. De mogelijkheid 'is niet uitgesloten, dat dit ook thans in een gedeelte van het land weer zal gebeuren en dat ook de richtingsborden en plaatsnaamborden zullen worden verwijderd. Het publiek behoeft bij het constateei*en van ontbrekende verwijzingen hiervan dus geen ken nis te geven aan het bureau van den A. N. W. B. Gift van Prinses en Prins voor de militairen. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben een gift van 10.000 beschik baar gesteld voor ontwikkeling en ontspanning van militairen. Deze gift is dus niet, zooals aanvankelijk is ge meld, alleen van Prinses Juliana. AMSTERDAMSCHE SEPTEMBERFEESTEN GAAN NIET DOOR. Dè Amsterdamsche Septemberfeesten zijn voorloopig afgelast. Door fietser aangereden en gedood. Dinsdag is de zestigjarige heer P. Tabak uit Raamsdomksveer, die weifelde bij 't over steken van de Prins Hendrikstraat aldaar aangereden door den wielrijder K. uit Raams- donksdorp. De heer T. werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos met een bloedende hoofdwonde liggen. Hij werd naar zijn wo ning overgebracht, waar bleek, dat hij een schedelbasisfraotuur had opgeloopen. In den loop van den middag is hij aan de gevolgen overleden. ARBEIDER VAN BAGGERMOLEN OVER BOORD GESLAGEN. Tijdens het verrichten van werkzaamheden aan boord van een baggermolen, welke onder de gemeente Oosterhout (N.-Br.) in het Wil- helminakanaal ligt, is de 22-jarige arbeider Vissers over boord geslagen en verdronken. De Regeering heeft het noodig geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uit voer voor bepaalde goederen aan te vullen met de volgende uitvoerverboden: Benzine, petroleum, gasolie, stookolie, ruwe aardoliën en andere derivaten, distillaten en residu's hiervan. Minerale smeeroliën, consistentenvet, paraf fine, aard was en ceresine, vaseline. Wol in eiken vorm. Ruw phosphaat. Gecalcineerde soda, kristalsoda, dubbelkool- zure soda, bijtende soda en natronloog. Beenderen, lijmvleesch en beenzwart. Dierlijke organen en ander slachtafval. Bleek- of volaarde. Lucifers. Boven- en onderkleedïng; Garens van kunstzijde of van katoen met kunstzijde, alsmede afvallen van kunstzijden garens en stapelvezels van kunstzijde. Manufacturen, stoffen en weefsels van wol of van wol met andere stoffen vermengd, uit gezonderd laken. Manufacturen, stoffen en weefsels van ka toen, tafel- en servetgoed, handdoeken en ander huishoudgoed. beddelakens en sloopen, zakdoeken, dweilen en poetskatoen. Manufacturen, stoffen en weefsels met rub ber. Manufacturen, stoffen en weefsels (geen tricot) van echte zijde en kunstzijde, al dan niet te zamen óf met andere stoffen dan wol, tricot aan het stuk of in al dan niet afgepaste stukken. Houtcellulose. Hout van alle soorten, heipalen, steiger hout, telegraafpalen en dwarsliggers hier onder begrepen. Triplex en multuplex. Houtslijp. Kogels- en rollenlagers, zoomede hiervoor te bezigen kogels en rollen. Gist. Harde, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, vlokken en -schilfers en waschpoeder. Zijden builgaas en de uit of met zoodanig gaas geheel of hoofdzakelijk samengestelde builkleeden en builzakken. Leder en alle daarvan geheel of hoofdza kelijk vervaardigde artikelen. Ook ten aanzien van deze goederen zullen, indien de hier te lande aanwezige voorraden zulks toelaten, dispensaties kunnen worden verleend. Ter verkrijging daarvan wende men zich tot het crisis-uitvoerbureau, Piet Hein- plein 6, 's-Gravenhage. MR. J. C. A. M. VAN DE MORTEL EERSTE KAMERLID. De heer mr. J. C. A. M. van de Martel te Tilburg, lid van de provinciale staten van Noord-Brabant, die tot Eerste Kamerlid is benoemd in de vacature, ontstaan dooi- het overlijden van jhr. mr. A. F. O. van Sass< van IJsselt, heeft deze benoeming aangeno men. in Haarlem en daarbuiten Oude Chineesche Kunst in het Kröller-Müller Museum. In het Museum op de Hooge Veluwe zijn dezen zomer een aantal belangrijke oud-Chi- neesche schilderingen tentoongesteld, die tot het bezit van die instelling behooren en een eerste variatie vormen in de collecties, die voor de bezoekers op telkens afwisselende wij ze worden toegankelijk gemaakt. Er zijn prachtstukken bij van kunstenaars uit de verschillende perioden dier antieke peinture, die naar de opvolgende dynastieën, onder welke ze ontstonden, vernoemd worden. Ook voor wie niet in de wetenschappelijk-histori- sche kennis dier kunst te huis is, leveren ze een groot quantum zuivere schoonheidsge- nieting op, door de zeldzaam-mooie teeken- trant, waarover die artisten een volledig meesterschap aan den dag legden. Er is vaak beweerd dat wij, Hollanders, meer oog en meer gevoeligheid voor kleur dan voor lijn hebben. In het algemeen geno men kan dat juist zijn, doch het schijnt on betwistbaar, dat daarin een kentering is ge komen mede door de veel uitgebreider be langstelling voor beeldende kunst onder een veel grooter deel van het publiek en dat daardoor ook het oog meer geoefend is een schoone lijn te waardeeren, waar vroeger al leen de schilderij, als kleurencomplex, be wonderd werd. Wie eenmaal tot die waardeering geraakt is kan vaak van een simpele teekening eer ge nieten, dan van de meer gecompliceerde eigenschappen van een schilderij. Misschien echter behoeft het kunnen „lezen" van een teekening nog iets meer oefening en aange boren geschiktheid. De oorspronkelijke zin van teekenen: iets door teekens uiten, is langzamerhand gewijzigd en heeft den zin van na-bootsen, na-teekenen, gekregen. Door onderricht en studie kan men het daarin heel ver gebracht hebben, zonder met het product tot een levende uiting van iets, wat binnen in ons leeft, te geraken. Eerst, waar dit laatste plaats vindt, kan men van kunst spreken, waar dit niet het geval is, lijkt het voorzichti ger van kundigheid te praten. In zeer zeld zame gevallen kan de eerste het buiten de laatste stellen, de kundigheid alléén doet op den duur onze belangstelling verstarren, ter wijl een aanwezigheid van beide elementen in de werkelijk belangrijke kunstwerken aller tij den wordt aangetroffen. Nu zijn die vroege Chineesche teekenaars wel heel bijzonder knappe knapen geweest, en wel zoo dat het den leek op het eerste gezicht misschien niet eens opvalt, hoe knap ze wel waren. Want ze hebben dit alvast met de latere impressionisten uit de 19e eeuw gemeen, dat ze met slechts enkele lijnen, met slechts enkele toetsen voor licht en schaduw, volko men kunnen uitspreken wat ze in een hou ding, een gebaar, een beweging getroffen heeft. Ze zijn daar feitelijk het impressionis tisch theorema van een Max Liebermann bij voorbeeld, die zeide „teekenen is weglaten" al een paar eeuwen vooruit. Een teekening als die, welke hierbij gereproduceerd wordt (uit de Kröller-Müller collectie) is zoo modern als men maar wenschen kan, waaruit alweer blijkt dat dat woord modern feitelijk nietszeg gend is als waardebepaling voor schoonheid. Want dat deze oude Chinees teekenen kon zal een serieus beschouwer niet licht ontkennen en evenmin dat het een levende, zelfs harts tochtelijke wijze van uiting is van iets, dat binnen in hem is omgegaan toen hij dat beeld van den kleinen man, die een ouden priester te drinken geeft, in den geest voor zich zag. Men kan zulk een penseelschildering veilig met een teekening van onzen Rembrandt ver gelijken om in te zien dat tusschen die beide uitingen familieverwantschap bestaat. Een, in de eerste plaats emotioneele, natuur is het, die zich bij die artisten vrij laat gaan en die na gevoeld kan worden door wie zich daaraan wil overgeven. Detailleerend te zijn, en van iedere kleinigheid nauwkeurig het hoe-en-wat ver halend, dat is hun bedoeling niet. Hoewel ook dat weer op schoone en geestige wijze geschie den kan en eveneens met een zekere harts tocht volbracht worden. Een aardig voorbeeld van die verschillende geaardheid in de beeldende kunst kan men nu toevallig aantreffen op een hoogst interessan te tentoonstelling van Thibetaansche Schil deringen, die tot 1 October in het Koloniaal Museum te Amsterdam gehouden wordt. Een beetje dichterbij dus, en op Zondagen van 12 tot 4, voor zeven stuivers te bezichtigen (op werkdagen is de entrée iets hooger en het mu seum een paar uur langer geopend). Het is een Brusselsche verzameling Verbert, die hier eenige maanden getoond wordt en een hon derddertigtal schilderingen omvat. Nu is het karakter van de Thibetaansche kunst zuiver verhalend en het zwaartepunt ligt er in een doorgaande voorstelling van het leven der Boeddhistische heiligen, hun daden, avonturen hun leerlingen en volgers, in één woord in Contactcommissie voor de arbeidsmarkt. Omtrent de taak van de dezer dagen inge stelde Contact-commissie voor de Arbeids markt blijkt eenig misverstand te bestaan. De Commissie brengt daarom ter algemeene kennis, dat zij geen personeel in dienst neemt en dat het dei-halve geen zin heeft sollicita tiebrieven tot haar te richten. Evenmin verleent zij tusschenkomst om in dividueel personen aan een betrekking elders te helpen. Verzoeken daartoe dienen tot het plaatse lijke orgaan der arbeidsbemiddeling te wor den gericht. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST WERKT OP 31 AUGUSTUS A.S. In verband met de buitengewone omstan digheden is nader bepaald dat de sluiting van het Centrale Girokantoor te 's-Gravenhage op den verjaardag van H.M. de Koningin niet doorgaat. De dienst zal op dien dag wor den uitgevoerd als op de gewone werkdagen. DE NEDERLANDSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN SPANJE. Het Tweede-Kamerlid de heer De Visser heeft aan den minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: Is het de regeering bekend, dat vele krijgs gevangenen in Spanje, die deel uitmaakten van de voormalige internationale brigade, naar de landen van hun herkomst zijn terug gezonden? Wil de regeering, in verband met de inter nationale spanning," ten spoedigste bevorde ren, dat de krijgsgevangenen in Spanje van Nederlandsche herkomst uit hun gevangen schap worden ontslagen en naar Nederland kunnen terugkeeren. een, voor de ingewijden pakkende en geen détail verzuimende wijze van voorstelling. Il lustratief dus in hoofdzaak, maar dat weer op zulke vaak harmonische wijs en dikwijls zoo prachtig van totaalkleur dat de beschouwer er met bewondering naar blijft staren, al ont gaat hem de zin van het voorgestelde, en al is in sommige andere gevallen die voorstellings- inhoud ook van veel meer gewicht dan de schoonheid. Maar nu hebben de Inrichters dezer exposi tie de aardige gedachte gehad, temidden dezer Thibetanen een bijzonder mooie Chineesche schildering op te hangen, een vijftal groote figuren, rondom een soort sjoelbak of mis schien muziekinstrument, vijf levende typen, prachtig van uitdrukking elk, en daardoor is beter dan men met woorden doen kan, het verschil tusschen de Thibetaansche en de Chineesche kunst aangegeven. Het zich laten gaan van den Chineeschen artist is in de Thi betaansche kunst onmogelijk, wijl ongeoor loofd. De Thibetaan kan op meer of minder fijne techniek bogen, de één kan meer of minder smaak in het arrangement en de kleurvorming aan den dag leggen, doch allen zijn zij gebonden door een devote plicht aan voorgeschreven détails geenerlei verandering aan te brengen. Met dat al blijft er van deze verzameling een interessante genieting voor den beschou wer over, terwijl hij over den religieuzen zin der voorstelling door een kleinen informee renden catalogus zeer voldoende wordt inge licht. Voor den kunstliefhebber een prachtige praktische oefening in het onderscheiden van aesthetische waarde en inhoudsrijkdom. J. H.DEBOIS Hoog bezoek uit Britsch-Indië. 's-GRAVENHAGE, 29 Augustus. De broer van den Maharadja van Mysore, die met een gezelschap van ongegveer 40 perso nen hier is aangekomen, logeert in hotel des Indes. Met hem reizen mede zijn echtgenoote, een zoon van 20 jaar en drie dochters en verder leden van zijn hofhouding en een groote staf bedienden. Het gezelschap is op een vacantiereis, die midden Juli begon. Per schip reisde men naar Napels en vandaar naar Rome, Luzern en Parijs. De vorstelijke be zoeker, die de Engelsche taal machtig is en met „Your Highness" wordt aangesproken, hield van ochtend zijn kamer. Hij stelde zich onder behandeling van een Haagschen dok ter. Hoelang de vorst hier zal blijven, stond vanochtend nog niet vast. Spoorwegabonnementen op enkele tramlijnen geldig. Algemeene abonnementskaarten en weekkaar ten der Ned. Spoorwegen zijn tot nader order zonder betaling geldig op de lijnen van de Nooi"d-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij, voor zoover deze lijnen aan de spoorwegtrajec ten, waarvoor het abonnement geldig is, even wijdig loopen. Het vorenvermelde geldt niet ten opzichte van a. De tramlijn HaarlemHeemstede en de autobuslijnen te Haarlem en omgeving. b. De stadslijnen te Leiden. c. De locaaldienst ScheveningenVoorburg. Houders van alle soorten abonnementskaarten Nederlandsche Spoorwegen, geldig tusschen Hil versum en Amsterdam en tusschen Naarden— Bussum en Amsterdam kunnen tot nader order op vertoon van hun abonnementskaart zonder betaling met de Gooische tram naar en van Amsterdam reizen, voor zoover deze plaatsruimte beschikbaar heeft en voor zoover zij in verband met de beperkte dienstregeling Nederlandsche Spoorwegen geen gelegenheid krijgen om per spoor te reizen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5